EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Přístup ke genetickým zdrojům a sdílení přínosů plynoucích z jejich využívání (Nagojský protokol)

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Nagojský protokol

Rozhodnutí 2014/283/EU o uzavření Nagojského protokolu o přístupu ke genetickým zdrojům a spravedlivém a rovnocenném rozdělení přínosů plynoucích z jejich využívání k Úmluvě o biologické rozmanitosti jménem EU

CO JE CÍLEM PROTOKOLU A ROZHODNUTÍ?

  • Nagojský protokol je protokol k Úmluvě o biologické rozmanitosti, který světoví lídři poprvé podepsali v roce 2010. EU je stranou Úmluvy společně se 193 zeměmi. Cílem protokolu je dělit se o přínosy plynoucí z využívání genetických zdrojů spravedlivým a rovnocenným způsobem.
  • Rozhodnutí oficiálně schvaluje „Nagojský protokol o přístupu ke genetickým zdrojům a spravedlivém a rovnocenném rozdělení přínosů plynoucích z jejich využívání k Úmluvě o biologické rozmanitosti“ jménem Evropské unie (EU). Tímto schválením se EU právně zavázala, že bude tento protokol, který je klíčovou smlouvou o mezinárodní správě biologické rozmanitosti, dodržovat.

KLÍČOVÉ BODY

Schválením protokolu dne 16. května 2014 přispěla EU k požadovaným 50 ratifikacím na celém světě a umožnila tak, aby Nagojský protokol vstoupil dne 12. října 2014 v platnost. Výsledkem bylo, že první zasedání stran protokolu (COP-MOP 1) se konalo na zasedání na Úmluvy o biologické rozmanitosti nejvyšší úrovni, které se koná každé dva roky, v termínu 13.–17. října 2014 v Jižní Korei ve stejnou dobu jako dvanácté zasedání konference smluvních stran Úmluvy (COP 12).

Přístup a sdílení přínosů

  • Nagojským protokolem se provádí třetí cíl Úmluvy, tj. přístup a sdílení přínosů, který se zaměřuje na spravedlivé a rovnocenné sdílení přínosů, které plynou z využívání genetických zdrojů, včetně odpovídajícího přístupu ke genetickým zdrojům a odpovídajícího převádění příslušných technologií.
  • Genetickými zdroji se rozumí genetické materiály skutečné nebo potenciální hodnoty z přírodních nebo vypěstovaných zásob (např. v semenných bankách či botanických zahradách). Tyto zdroje obvykle využívá široká řada odvětví při biologickém výzkumu a vývoji jako základ pro inovace, například pro nové léky, chemické látky či kosmetiku.
  • Úmluva uznává svrchovaná práva zemí, pokud jde o jejich přírodní zdroje. Přístup a sdílení zdrojů v souvislosti s Nagojským protokolem se na tomto principu zakládá. Strany protokolu mají právo se rozhodnout, zda si přejí regulovat přístup k jejich genetickým zdrojům a stanovit podmínky sdílení přínosů (např. prostřednictvím pravidel a postupů pro předchozí informovaný souhlas a vyjednávání vzájemně dohodnutých podmínek s uživatelem genetických zdrojů).
  • Nagojský protokol se také vztahuje na využívání tradičních znalostí spojených s genetickými zdroji, které uchovávají domorodí lidé a místní společenství.
  • Protokol stanovuje povinná pravidla o souladu pro všechny strany za účelem monitorování využívání genetických zdrojů po opuštění poskytující země.
  • Díky protokolu vznikne větší právní jistota a transparentnost pro poskytovatele i pro uživatele genetických zdrojů, což podpoří sdílení přínosů. Přínosy vytvořené a sdílené podle pokynů protokolu by měly přispět k podpoře ochrany biologické rozmanitosti a udržitelného využívání jejích složek (což je první a druhý cíl Úmluvy).

Nařízení (EU) č. 511/2014, nařízení o přístupu a sdílení přínosů, kterým se provádí opatření pro soulad Nagojského protokolu na úrovni EU, vstoupilo v platnost dne 9. června 2014 a uplatňuje se ode dne 12. října 2014, kdy sám Nagojský protokol vstoupil v platnost pro EU.

Prováděcí nařízení (EU) 2015/1866 obsahuje opatření týkající se určitých aspektů upravených v nařízení o přístupu a sdílení přínosů, konkrétně registru sbírek, osvědčených postupů a monitorování dodržování pravidel ze strany uživatelů. Přijala ho Evropská komise dne 13. října 2015 a vstoupilo v platnost dne 9. listopadu 2015.

DATUM VSTUPU V PLATNOST

Protokol vstoupil v platnost dne 12. října 2014, devadesátého dne od data uložení padesáté ratifikační listiny.

KONTEXT

Pro více informací viz:

HLAVNÍ DOKUMENTY

Nagojský protokol o přístupu ke genetickým zdrojům a spravedlivém a rovnocenném sdílení přínosů plynoucích z jejich využívání k Úmluvě o biologické rozmanitosti (Úř. věst. L 150, 20.5.2014, s. 234–249)

Rozhodnutí Rady 2014/283/EU ze dne 14. dubna 2014 o uzavření Nagojského protokolu o přístupu ke genetickým zdrojům a spravedlivém a rovnocenném rozdělení přínosů plynoucích z jejich využívání k Úmluvě o biologické rozmanitosti jménem Evropské unie (Úř. věst. L 150, 20.5.2014, s. 231–233)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 511/2014 ze dne 16. dubna 2014 o opatřeních pro dodržování pravidel, která vyplývají z Nagojského protokolu o přístupu ke genetickým zdrojům a spravedlivém a rovnocenném sdílení přínosů plynoucích z jejich využívání, ze strany uživatelů v Unii (Úř. věst. L 150, 20.5.2014, s. 59–71)

Prováděcí nařízení Komise (EU) 2015/1866 ze dne 13. října 2015, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 511/2014, pokud jde o registr sbírek, monitorování dodržování pravidel ze strany uživatelů a osvědčené postupy (Úř. věst. L 275, 20.10.2015, s. 4–19)

Poslední aktualizace 20.11.2020

Top