This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document C2007/180/09
Culture (2007-2013) — Call for proposals — EACEA/21/07 — Special actions of cultural cooperation with and in third countries
Kultura (2007–2013) — Výzva k předkládání návrhů – EACEA/21/07 — Zvláštní akce kulturní spolupráce se třetími zeměmi a v nich
Kultura (2007–2013) — Výzva k předkládání návrhů – EACEA/21/07 — Zvláštní akce kulturní spolupráce se třetími zeměmi a v nich
Úř. věst. C 180, 2.8.2007, p. 18–19
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
2.8.2007 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
C 180/18 |
KULTURA (2007–2013)
VÝZVA K PŘEDKLÁDÁNÍ NÁVRHŮ – EACEA/21/07
Zvláštní akce kulturní spolupráce se třetími zeměmi a v nich
(2007/C 180/09)
1. Právní základ
Tato výzva k předkládání návrhů vychází z rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1855/2006/ES (1), kterým se stanoví jednotný víceletý program pro akce Společenství v oblasti kultury na období 2007–2013 (dále jen „program“).
2. Cíle a popis
Program je součástí probíhajícího závazku Evropské unie posílit kulturní prostor sdílený Evropany a založený na společném kulturním dědictví prostřednictvím rozvoje kulturní spolupráce mezi tvůrci, kulturními činiteli a kulturními institucemi zemí účastnících se programu s cílem podpořit utváření evropského občanství.
Program může být rovněž otevřen spolupráci s ostatními třetími zeměmi, které uzavřely se Společenstvím dohody o přidružení nebo o spolupráci za předpokladu, že tyto dohody obsahují ustanovení o kultuře, a to na základě dodatečných prostředků a postupů, jež je třeba stanovit.
Program stanoví zásahy Společenství na podporu „zvláštních opatření“ a v tomto rámci může být poskytnuta podpora spolupráci se třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi.
3. Předmět výzvy k předkládání návrhů
Za účelem splnění cílů programu a při zohlednění:
— |
rostoucího sbližování názorů na kulturu a dosud nejužší spolupráce mezi EU a těmito partnery, jak na dvoustranném základě, tak v mezinárodních fórech, což je zejména případ současného kontextu ratifikace a provádění Úmluvy UNESCO o ochraně a podpoře rozmanitosti kulturních projevů, jakož i v rámce schůzky EU a Asie (ASEM); |
— |
narůstající důležitosti nových partnerů Evropské unie na světové scéně, |
je záměrem této výzvy k předkládání návrhů podpořit dvouleté projekty kulturní spolupráce (2007–2009) se zaměřením na tyto dvě významné asijské země: Čínu a Indii.
Subjektem odpovědným za provádění této výzvy k předkládání návrhů je Výkonná agentura pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast (dále jen „výkonná agentura“).
4. Dostupný rozpočet a doba trvání projektu
Celkový rozpočet přidělený pro tuto výzvu k předkládání návrhů činí 1,8 milionu EUR.
Finanční podpora bude poskytnuta přibližně 10 projektům spolupráce (5 projektům pro spolupráci s Indií a 5 projektům pro spolupráci s Čínou). Maximální doba trvání projektu je 24 měsíců.
Úroveň spolufinancování Společenstvím nepřesáhne 50 % způsobilých nákladů souvisejících s každým projektem (maximální strop činí 180 000 EUR na projekt).
5. Kritéria způsobilosti a výběrová kritéria
Způsobilí žadatelé musejí být veřejnými nebo soukromými kulturními organizacemi s právní subjektivitou, jejichž hlavní činnost spadá do oblasti kultury a které mohou prokázat nejméně dvouletou zkušenost na poli tvorby a řízení kulturních projektů na mezinárodní úrovni, především v Číně a Indii. Tyto organizace se musejí podílet na tvorbě i provádění projektu a musejí do rozpočtu projektu skutečně poskytnout významný finanční příspěvek. Tyto organizace musejí poskytnout alespoň 50 % celkového rozpočtu projektu.
Tyto subjekty musejí být sídlo v jedné ze zemí účastnících se programu (2). Žadatelé rovněž musejí mít dostatek finančních prostředků a dostačující provozní kapacitu k realizaci projektů spolupráce.
Způsobilé projekty budou odpovídat dvouletým projektům kulturní spolupráce, na kterých se budou podílet nejméně tři partneři nejméně ze tří různých způsobilých zemí. Způsobilé projekty také musejí zahrnovat nejméně jednoho přidruženého partnera z Indie pro činnosti, které se mají uskutečnit v této zemi nebo ve spolupráci s ní, nebo z Číny pro činnosti, které se mají uskutečnit v této zemi nebo ve spolupráci s touto zemí. Spolupráce musí být podpořena podepsaným prohlášením o partnerství mezi partnery a přidruženým partnerem či přidruženými partnery. Nejméně 50 % činností prováděných v rámci projektů kulturní spolupráce se uskuteční na území dané třetí země (Indie nebo Číny). Mohly by být upřednostněny projekty spolupráce s přidruženými partnery, jejichž sídlo se nachází v Číně nebo Indii.
6. Kritéria pro udělení grantu
Udělení grantu nezávisí pouze na přezkoumání kritérií způsobilosti, vyloučení a výběru. Rozhodnutí bude učiněno na základě kritérií pro udělení grantu.
Kritéria pro udělení grantu lze shrnout takto:
1) |
rozsah, v jakém může daný projekt vytvořit skutečnou evropskou přidanou hodnotu; |
2) |
rozsah, v jakém může daný projekt vytvořit skutečný mezinárodní rozměr spolupráce; |
3) |
kvalita partnerství mezi partnery a přidruženými partnery; |
4) |
rozsah, v jakém může projekt dokázat vhodnou úroveň inovace a kreativity; |
5) |
rozsah, v jakém mohou činnosti vytvořit vhodnou úroveň udržitelnosti; |
6) |
rozsah, v jakém budou výsledky navrhovaných činností vhodně sdělovány a šířeny – viditelnost. |
7. Datum uzávěrky pro předkládání žádostí
1. října 2007
8. Další informace
Specifikace doprovázející výzvu k předkládání návrhů EACEA/21/07 tvoří nedílnou součást výzvy k předkládání návrhů. Kandidatury musejí splňovat požadavky uvedené ve specifikacích a musejí být povinně předkládány prostřednictvím k tomuto účelu určených formulářů.
Specifikace, složka s kandidaturou a veškeré příslušné formuláře jsou k dispozici na internetových stránkách Výkonné agentury pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast:
http://eacea.cec.eu.int/static/index.htm
(1) Rozhodnutí č. 1855/2006/ES ze dne 12. prosince 2006, kterým se stanoví jednotný víceletý program pro akce Společenství v oblasti kultury na období 2007–2013.
(2) 27 členských států Evropské unie, země EHP, kandidátské země Chorvatsko, Turecko a Bývalá jugoslávská republika Makedonie, s výhradou uzavření memoranda o porozumění ohledně účasti každé z těchto zemí v novém programu Kultura v roce 2007, a země Západního Balkánu (Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora a Srbsko včetně Kosova (podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244), s výhradou uzavření memoranda o porozumění stanovujícího podmínky účasti každé z těchto zemí v novém programu Kultura v roce 2007.