EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 6.3.2024
COM(2024) 114 final
2024/0063(NLE)
Návrh
NAŘÍZENÍ RADY,
kterým se mění a opravuje nařízení Rady (EU) 2024/257, kterým se pro roky 2024, 2025 a 2026 stanoví rybolovná práva pro některé populace ryb platná ve vodách Unie a rybolovná práva, jimiž disponují rybářská plavidla Unie v některých vodách mimo Unii
DŮVODOVÁ ZPRÁVA
1.SOUVISLOSTI NÁVRHU
•Odůvodnění a cíle návrhu
Nařízení Rady (EU) 2024/257 stanoví pro roky 2024, 2025 a 2026 rybolovná práva ve vodách EU a rybolovná práva, jimiž disponují rybářská plavidla EU v některých vodách mimo EU, pro některé rybí populace. Návrh mění tato rybolovná práva tak, aby zohledňovala nejnovější vědecká doporučení a další vývoj. Kromě toho návrh opravuje některé chyby v nařízení (EU) 2024/257.
•Soulad se stávajícími ustanoveními v dané oblasti politiky
Navrhovaná opatření jsou v souladu s cíli a pravidly společné rybářské politiky (SRP).
•Soulad s ostatními politikami Unie
Navrhovaná opatření jsou v souladu s ostatními politikami EU, zejména s politikami v oblasti životního prostředí.
2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA
•Právní základ
Právním základem návrhu je čl. 43 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU).
•Subsidiarita
Návrh spadá do výlučné pravomoci EU v souladu s čl. 3 odst. 1 písm. d) SFEU. Zásada subsidiarity se proto neuplatní.
•Proporcionalita
Návrh přiděluje členským státům rybolovná práva v souladu s cíli nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1380/2013 o společné rybářské politice. Podle článků 16 a 17 nařízení (EU) č. 1380/2013 členské státy rozhodují, jakým způsobem mají být rybolovná práva, která mají k dispozici, přerozdělena plavidlům plujícím pod jejich vlajkou v souladu s určitými kritérii pro přidělování rybolovných práv. Členské státy mají proto v souladu se zvoleným sociálně-ekonomickým modelem pro využívání rybolovných práv, která mají k dispozici, při rozdělování přidělených celkových přípustných odlovů (TAC) potřebný prostor pro uvážení.
•Volba nástroje
Vzhledem k tomu, že návrh mění stávající nařízení, je nejvhodnějším právním nástrojem nařízení.
3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ
•Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů
Nevztahuje se na tento návrh.
•Konzultace se zúčastněnými stranami
Komise konzultovala zúčastněné strany, zejména prostřednictvím poradních sborů, na základě svého každoročního sdělení „Udržitelný rybolov v EU: aktuální stav a hlavní směry pro rok 2024“ (COM(2023) 303).
V reakcích na uvedené každoroční sdělení vyjádřily zúčastněné strany své názory na hodnocení stavu zdrojů ze strany Komise a na vhodnou reakci v oblasti řízení. Komise při formulaci tohoto návrhu vzala tyto reakce v úvahu.
•Sběr a využití výsledků odborných konzultací
Vědecké doporučení Mezinárodní rady pro průzkum moří (ICES) vychází z rámce vypracovaného jejími odbornými skupinami a rozhodovacími orgány a je vydáváno v souladu s rámcovou dohodou o partnerství s Komisí.
•Posouzení dopadů
Oblast působnosti tohoto návrhu je vymezena v čl. 43 odst. 3 Smlouvy o fungování EU.
Cílem návrhu je vyhnout se krátkodobým přístupům ve prospěch dlouhodobé udržitelnosti. Zohledňuje iniciativy zúčastněných stran a poradních sborů, pokud je rada ICES kladně posoudila. Návrh Komise na reformu SRP vycházel z posouzení dopadů (SEK(2011) 891), v němž se uvádí, že dosažení cíle maximálního udržitelného výnosu je sice nezbytnou podmínkou environmentální, hospodářské a sociální udržitelnosti, ale těchto tří cílů nelze dosáhnout izolovaně.
Pokud jde o rybolovná práva regionálních organizací pro řízení rybolovu a populace, které jsou řízeny společně se zeměmi mimo EU, návrh provádí mezinárodně dohodnutá opatření. Všechny aspekty, které jsou relevantní pro posouzení možných dopadů rybolovných práv, se zohledňují při přípravě a v průběhu mezinárodních jednání, v jejichž rámci probíhá odsouhlasení rybolovných práv EU se zeměmi mimo EU.
•Účelnost právních předpisů a zjednodušení
Nevztahuje se na tento návrh.
•Základní práva
Návrh respektuje základní práva, zejména práva uznaná Listinou základních práv Evropské unie.
4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY
Navrhovaná opatření nebudou mít žádné rozpočtové důsledky.
5.OSTATNÍ PRVKY
•
Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu
Účelem návrhu je změna nařízení Rady (EU) 2024/257, jak je popsáno níže.
Rejnok světloskvrnný v západní části Lamanšského průlivu
Nařízení (EU) 2024/257 stanovilo TAC pro rejnokovité (Rajiformes) ve vodách EU a Spojeného království divizí ICES 6a, 6b, 7a až 7c a 7e až 7k (západně od Skotska, jižní Keltské moře a Lamanšský průliv). Uvedené nařízení rovněž stanovilo v rámci uvedeného TAC zvláštní podmínku. Tato zvláštní podmínka povoluje EU a Spojenému království v roce 2024 odlov rejnoka světloskvrnného (Raja microocellata) v divizi ICES 7e (západní část Lamanšského průlivu), aby bylo možné monitorovat rybolov a shromažďovat údaje o rybolovu této populace, které ICES posuzuje. Aby byla zajištěna právní jistota a umožněno provádění „monitorovacích programů“ ověřovacího rybolovu, měla by být množství podle této zvláštní podmínky přidělena členským státům v souladu se zásadou relativní stability a s klíčem pro přidělování rejnokovitých ve vodách EU a Spojeného království divizí ICES 6a, 6b, 7a až 7c a 7e až 7k.
Platýs protažený a platýs červený ve Skagerraku-Kattegatu
Dne 6. prosince 2023 uzavřely EU a Spojené království dvoustranné konzultace o stanovení rybolovných práv pro populace uvedené v příloze 35 Dohody o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé (dále jen „dohoda o obchodu a spolupráci“). Výsledek těchto konzultací byl zanesen do písemného záznamu podepsaného dne 6. prosince 2023, doplněného dodatkem dne 8. prosince 2023, a proveden v právu EU prostřednictvím nařízení (EU) 2024/257.
V rámci těchto dvoustranných konzultací EU a Spojené království mimo jiné poprvé stanovily TAC pro: i) platýse protaženého (Glyptocephalus cynoglossus) ve vodách EU divize ICES 3a (Skagerrak-Kattegat) a ii) platýse červeného (Microstomus kitt) v téže oblasti. Dokud se členské státy nedohodnou na způsobu rozdělení těchto rybolovných práv, je v nařízení (EU) 2024/257 u těchto populací uveden TAC s poznámkou „bude určeno“. Aby členské státy mohly tato rybolovná práva využívat, měly by být TAC a kvóty EU pro tyto populace stanoveny na úrovních stanovených v písemném záznamu. Vzhledem k tomu, že diskuse mezi členskými státy o přidělování stále probíhají, kvóty členských států nejsou uvedeny. Jakmile bude výsledek těchto jednání oznámen, útvary Komise aktualizují návrh pomocí neoficiálního dokumentu, v němž navrhnou: i) kvóty členských států nebo ii) nepřidělit členským státům kvóty EU a umožnit všem členským státům lovit v rámci kvót EU, dokud nebudou plně využity.
Smaček rodu Ammodytes v Severním moři
Nařízení (EU) 2024/257 prozatímně stanoví nulový TAC pro smačka rodu Ammodytes a související vedlejší úlovky ve vodách Spojeného království a EU podoblasti ICES 4 (Severní moře), ve vodách Spojeného království divize ICES 2a a ve vodách EU divize 3a (Skagerrak a Kattegat) na rok 2024, dokud ICES nezveřejní vědecké doporučení pro tuto populaci na rok 2024.
Očekává se, že ICES zveřejní své vědecké doporučení pro smačka rodu Ammodytes v podoblasti ICES 4 a divizi 3a na rok 2024 dne 29. února 2024. Po zveřejnění tohoto doporučení povede EU se Spojeným královstvím dvoustranné konzultace o úrovni TAC pro tuto populaci na rok 2024 podle čl. 498 odst. 2, 4 a 6 dohody o obchodu a spolupráci. Do formálního výsledku těchto dvoustranných konzultací je znění příslušného bodu odůvodnění nařízení Rady (EU) 2023/194 zahrnuto v hranatých závorkách a TAC pro smačka rodu Ammodytes v podoblasti ICES 4 a divizích 2a a 3a na rok 2024 je označen jako „pm“ (pro memoria). Po oznámení formálního výsledku těchto dvoustranných konzultací útvary Komise aktualizují návrh neformálním dokumentem, v němž navrhnou příslušné TAC pro rok 2024 na úrovni dohodnuté se Spojeným královstvím.
SPRFMO
V nařízení (EU) 2024/257 jsou TAC v oblasti úmluvy Regionální organizace pro řízení rybolovu v jižním Tichomoří (SPRFMO) označeny jako „bude určeno“ a opatření funkčně spojená s TAC jsou prozatímně zachována až do výsledku výročního zasedání SPRFMO v roce 2024, které se koná od 29. ledna do 2. února 2024.
Na svém 12. výročním zasedání v roce 2024 přijala Regionální organizace pro řízení rybolovu v jižním Tichomoří (SPRFMO) omezení odlovů pro kranase Murphyho (Trachurus murphyi) a zachovala průzkumný rybolov ledovek rodu Dissostichus. Kromě toho SPRFMO zachovala nebo změnila funkčně související opatření. Uvedená opatření by proto měla být provedena v právu EU.
WCPFC
V nařízení (EU) 2024/257 jsou rybolovná práva v oblasti úmluvy Komise pro rybolov v západním a středním Tichém oceánu (WCPFC) označena jako „bude určeno“ a opatření s nimi funkčně spojená jsou prozatímně zachována až do formálního výsledku výročního zasedání WCPFC v roce 2023, které se konalo od 4. ledna do 8. prosince 2023.
Na svém výročním zasedání v roce 2023 se WCPFC rozhodla zachovat omezení intenzity rybolovu košelkovými nevody a maximální počet těchto plavidel lovících tropické tuňáky. Kromě toho komise WCPFC změnila opatření týkající se řízení zařízení s uzavíracím mechanismem (FAD) při lovu tropických tuňáků, zejména jejich uzavírání. Uvedená opatření by měla být provedena v právu EU.
ICCAT
Omezení intenzity rybolovu pro plavidla EU lovící tuňáka obecného (Thunnus thynnus) v oblasti úmluvy Mezinárodní komise pro ochranu tuňáků v Atlantiku (ICCAT) a maximální kapacita vysazení a kapacita chovu tuňáka obecného v EU v této oblasti vycházejí z informací uvedených v ročních plánech rybolovu, ročních plánech řízení rybolovné kapacity a ročních plánech řízení chovu tuňáka obecného pořízených členskými státy. Členské státy mají každoročně předat uvedené plány Komisi do 31. ledna, a to na základě čl. 16 odst. 1 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/2053. Tyto plány poté sestaví Komise a tvoří základ pro zavedení ročního plánu EU, který je předán sekretariátu ICCAT k projednání a schválení komisí ICCAT, jak vyžaduje čl. 16 odst. 2 nařízení (EU) 2023/2053. Do doby, než ICCAT předloží a schválí roční plán EU, je znění příslušného bodu odůvodnění nařízení Rady (EU) 2023/194 uvedeno v hranatých závorkách a omezení intenzity rybolovu EU a maximální kapacita chovu v EU pro rok 2024 jsou označeny jako „pm“ (pro memoria). Jakmile komise ICCAT roční plán EU schválí, útvary Komise tento návrh aktualizují prostřednictvím neoficiálního dokumentu, v němž navrhnou příslušná omezení intenzity rybolovu a maximální kapacitu vysazení a kapacitu chovu na rok 2024.
Žralok písečný
Konference smluvních stran Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů na svém 14. zasedání konaném ve dnech 12. až 17. února 2024 v uzbeckém Samarkandu doplnila na seznamy chráněných druhů v přílohách I a II uvedené úmluvy žraloka písečného (Carcharias taurus). Uvedená opatření by proto měla být provedena v právu EU zákazem pro: i) rybářská plavidla EU ve všech vodách a ii) plavidla třetích zemí ve vodách EU lovit, uchovávat na palubě, překládat nebo vykládat tento druh.
Ustanovení čl. 98 odst. 2 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/2124 však již takový zákaz pro žraloka písečného ve Středozemním moři zavedlo. Aby se zabránilo překrývání ustanovení týkajících se stejného předmětu, měl by být takový zákaz ve Středozemním moři zaveden pouze pro plavidla EU ve všech vodách mimo Středozemní moře a pro plavidla třetích zemí ve vodách EU.
Tento zákaz pro žraloka písečného by se měl použít ode dne 1. dubna 2024, což je: i) po 14. zasedání konference smluvních stran Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů, které se konalo ve dnech 12. až 17. února 2024 a ii) před vstupem změny dodatků I a II Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů v platnost dne 17. května 2024.
Oprava chyb
Jak čl. 41 odst. 4, tak článek 43 nařízení (EU) 2024/257 odkazují na stejný maximální počet rybářských plavidel EU oprávněných lovit mečouna obecného (Xiphias gladius) v oblastech úmluvy WCPFC. První ustanovení by proto mělo být z důvodu právní jasnosti vypuštěno.
Článek 59 nařízení (EU) 2024/257 o vstupu v platnost a použitelnosti by měl být opraven, pokud jde o opatření týkající se úhoře říčního (Anguilla anguilla) v mořských a brakických vodách EU podoblastí ICES 3, 4, 6, 7, 8 a 9 a přilehlých brakických vodách EU takto:
–ustanovení čl. 13 odst. 4 nařízení (EU) 2023/194, které vyžaduje, aby členské státy stanovily období zákazu komerčního rybolovu úhoře říčního ve všech fázích života v uvedené oblasti, se použije od 1. března 2023 do 31. března 2024. Ustanovení čl. 13 odst. 6 nařízení (EU) 2024/257, kterým se takové opatření zavádí, by se proto mělo použít ode dne 1. dubna 2024 a
–opatření týkající se komerčního rybolovu úhoře říčního ve všech fázích života v uvedené oblasti stanovená v nařízení (EU) 2024/257 se použijí do 31. března 2025. Zákaz rekreačního rybolovu úhoře říčního ve všech fázích života v uvedené oblasti podle čl. 13 odst. 7 uvedeného nařízení by se proto měl rovněž použít do 31. března 2025.
V příloze IA části B nařízení (EU) 2024/257 by měly být opraveny tyto chyby:
–tabulka 60: kvóty členských států pro platýse červeného a platýse protaženého ve vodách Spojeného království a EU podoblasti ICES 4 a ve vodách Spojeného království divize 2a na rok 2024 by měly být opraveny, aby se odstranila chyba ve výpočtu těchto kvót; Kromě toho by se v poznámkách pod čarou 3 a 4 měly opravit kódy pro podávání zpráv pro: i) platýse červeného ve vodách EU divize 3a a ii) platýse protaženého ve vodách EU divize 3a,
–tabulka 93: TAC pro pakambalu velkou a pakambalu kosočtverečnou (Scophthalmus maximus a Scophthalmus rhombus) ve vodách Spojeného království a EU podoblasti ICES 4 a ve vodách Spojeného království divize 2a na rok 2024 by měl být v souladu s příslušným doporučením ICES označen jako „analytický TAC“. Kromě toho by v poznámce pod čarou 4 měl být opraven kód pro podávání zpráv pro pakambalu kosočtverečnou ve vodách EU divize 3a,
–tabulka 101: v tabulkách TAC pro rejnoka vlnitého (Raja undulata) ve vodách EU podoblasti ICES 8 a 9 by mělo být vyjasněno, že úlovky z dodatečných kvót pro plavidla účastnící se ověřovacího rybolovu by měly být vykazovány odděleně,
–tabulka 103: v tabulce TAC pro makrelu obecnou (Scomber scombrus) v Severním a Baltském moři: i) popis oblasti a kód pro podávání zpráv by měly být opraveny tak, aby odrážely zeměpisnou působnost obou TAC pro makrelu obecnou v Severním a Baltském moři, které byly zahrnuty do nařízení (EU) 2023/194; ii) druhá věta poznámky pod čarou 1 by měla být vypuštěna, protože je v rozporu se zbytkem uvedené poznámky pod čarou; iii) v poznámce pod čarou 2 v prvním sloupci tabulky by popis oblasti a kód pro podávání zpráv měly být opraveny tak, aby odrážely popis oblasti TAC a iv) v poznámce pod čarou 4 by měl být z důvodu právní jasnosti vypuštěn název „po přemístění“,
–tabulka 106: v tabulce TAC pro jazyka obecného (Solea solea) ve vodách Spojeného království a EU podoblasti ICES 4 a ve vodách Spojeného království divize 2a, poznámka pod čarou 1, by měl být opraven kód pro podávání zpráv.
V příloze XI nařízení (EU) 2024/257 by měly být opraveny tyto chyby:
–bod 2: v tabulce TAC pro makrelu obecnou (Scomber scombrus) v Severním a Baltském moři: i) druhá věta poznámky pod čarou 1 by měla být vypuštěna, protože je v rozporu se zbytkem poznámky pod čarou; ii) v poznámce pod čarou 2 v prvním sloupci tabulky by popis oblasti a kód pro podávání zpráv měly být opraveny tak, aby odrážely popis oblasti TAC a iii) v poznámce pod čarou 4 by měl být z důvodu právní jasnosti vypuštěn název „po přemístění“.
2024/0063 (NLE)
Návrh
NAŘÍZENÍ RADY,
kterým se mění a opravuje nařízení Rady (EU) 2024/257, kterým se pro roky 2024, 2025 a 2026 stanoví rybolovná práva pro některé populace ryb platná ve vodách Unie a rybolovná práva, jimiž disponují rybářská plavidla Unie v některých vodách mimo Unii
RADA EVROPSKÉ UNIE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 43 odst. 3 této smlouvy,
s ohledem na návrh Evropské komise,
vzhledem k těmto důvodům:
(1)Nařízení Rady (EU) 2024/257 stanoví pro roky 2024, 2025 a 2026 rybolovná práva ve vodách Unie a rybolovná práva, jimiž disponují rybářská plavidla Unie v některých vodách mimo Unii, pro některé rybí populace. Celkové přípustné odlovy (TAC) a opatření funkčně spojená s TAC stanovená nařízením (EU) 2024/257 by měly být změněny tak, aby zohledňovaly zveřejnění vědeckého doporučení a výsledky konzultací s třetími zeměmi a zasedání regionálních organizací pro řízení rybolovu.
(2)Nařízení (EU) 2024/257 stanovilo TAC pro rejnokovité (Rajiformes) ve vodách Unie a Spojeného království divizí Mezinárodní rady pro průzkum moří (ICES) divizí 6a, 6b, 7a až 7c a 7e až 7k. Uvedené nařízení rovněž stanovilo v rámci uvedeného TAC zvláštní podmínku. Tato zvláštní podmínka povoluje Unii a Spojenému království v roce 2024 odlov rejnoka světloskvrnného (Raja microocellata) v divizi ICES 7e (západní část Lamanšského průlivu), aby bylo možné monitorovat rybolov a shromažďovat údaje o rybolovu této populace, které ICES posuzuje. Aby byla zajištěna právní jistota a umožněno provádění „monitorovacích programů“ ověřovacího rybolovu, měla by být množství podle této zvláštní podmínky přidělena členským státům v souladu se zásadou relativní stability a s klíčem pro přidělování rejnokovitých ve vodách Unie a Spojeného království divizí ICES 6a, 6b, 7a až 7c a 7e až 7k.
(3)V dvoustranných konzultacích o stanovení rybolovných práv pro populace uvedené v příloze 35 Dohody o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé (dále jen „dohoda o obchodu a spolupráci“) Unie a Spojené království poprvé stanovily TAC pro: i) platýse protaženého (Glyptocephalus cynoglossus) ve vodách Unie divize ICES 3a (Skagerrak-Kattegat) a ii) platýse červeného (Microstomus kitt) v téže oblasti. Dokud se členské státy nedohodnou na způsobu rozdělení těchto rybolovných práv, je v nařízení (EU) 2024/257 u těchto populací uveden TAC s poznámkou „bude určeno“. Aby členské státy mohly tato rybolovná práva využívat, měly by být TAC a kvóty Unie pro tyto populace stanoveny na úrovních dohodnutých se Spojeným královstvím a případně přiděleny členským státům v souladu s výsledkem jednání mezi členskými státy o tomto rozdělení.
(4)[Mezi 9. a 13. březnem 2023 proběhly dvoustranné konzultace mezi Unií a Spojeným královstvím o úrovni TAC pro smačka rodu Ammodytes a související vedlejší úlovky ve vodách Spojeného království a Unie podoblasti ICES 4, ve vodách Spojeného království divize ICES 2a a ve vodách Unie divize 3a. Tyto konzultace byly vedeny podle čl. 498 odst. 2, 4 a 6 dohody o obchodu a spolupráci a na základě postoje Unie potvrzeného Radou dne 2. března 2023. Výsledek těchto konzultací byl zdokumentován v písemném záznamu. Příslušný TAC by proto měl být stanoven na úrovni dohodnuté se Spojeným královstvím.] [Bod odůvodnění a příslušná ustanovení budou aktualizovány po ukončení konzultací mezi Unií a Spojeným královstvím. ]
(5)Regionální organizace pro řízení rybolovu v jižním Tichomoří (SPRFMO) přijala na 12. výročním zasedání v roce 2024 omezení odlovů pro kranase Murphyho (Trachurus murphyi) a zachovala průzkumný rybolov ledovek rodu Dissostichus. Kromě toho SPRFMO zachovala nebo změnila funkčně související opatření. Uvedená opatření by měla být provedena v právu Unie.
(6)Na svém výročním zasedání v roce 2023 se Komise pro rybolov v západním a středním Tichém oceánu (WCPFC) rozhodla zachovat omezení intenzity rybolovu košelkovými nevody a maximální počet těchto plavidel lovících tropické tuňáky. Změnila se opatření týkající se řízení zařízení s uzavíracím mechanismem (FAD) při lovu tropických tuňáků, zejména jejich uzavírání. Uvedená opatření by měla být provedena v právu Unie.
(7)Omezení intenzity rybolovu pro plavidla Unie lovící tuňáka obecného (Thunnus thynnus) v oblasti úmluvy Mezinárodní komise pro ochranu tuňáků v Atlantiku (ICCAT) a maximální kapacita vysazení a kapacita chovu tuňáka obecného v Unie v této oblasti vycházejí z informací uvedených v ročních plánech rybolovu, ročních plánech řízení rybolovné kapacity a ročních plánech řízení chovu tuňáka obecného pořízených členskými státy. Členské státy mají každoročně předat uvedené plány Komisi do 31. ledna, a to na základě čl. 16 odst. 1 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/2053. Tyto plány poté sestaví Komise a tvoří základ pro vypracování ročního plánu Unie, který je předán sekretariátu ICCAT k projednání a schválení komisí ICCAT, jak vyžaduje čl. 16 odst. 2 nařízení (EU) 2023/2053. Poslední roční plán Unie schválila ICCAT dne 8. března 2023. Omezení intenzity rybolovu Unie a maximální vstupy a kapacita Unie v chovu na rok 2023 by proto měly být změněny v souladu s tímto ročním plánem.] [Bod odůvodnění a příslušná ustanovení budou aktualizovány po schválení ročního plánu Unie ICCAT.]
(8)Konference smluvních stran Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů na svém 14. zasedání konaném ve dnech 12. až 17. února 2024 v uzbeckém Samarkandu doplnila na seznamy chráněných druhů v přílohách I a II uvedené úmluvy žraloka písečného (Carcharias taurus). Uvedená opatření by proto měla být provedena v právu Unie zákazem pro: i) rybářská plavidla Unie ve všech vodách a ii) plavidla třetích zemí ve vodách EU lovit, uchovávat na palubě, překládat nebo vykládat tento druh. Ustanovení čl. 98 odst. 2 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/2124 však již takový zákaz pro žraloka písečného ve Středozemním moři zavedlo. Aby se zabránilo překrývání ustanovení týkajících se stejného předmětu, měl by být takový zákaz ve Středozemním moři zaveden pouze pro plavidla Unie ve všech vodách mimo Středozemní moře a pro plavidla třetích zemí ve vodách Unie.
(9)Jak čl. 41 odst. 4, tak článek 43 nařízení (EU) 2024/257 odkazují na stejný maximální počet rybářských plavidel Unie oprávněných lovit mečouna obecného (Xiphias gladius) v části oblasti úmluvy WCPFC. První ustanovení by proto mělo být z důvodu právní jasnosti vypuštěno.
(10)Článek 59 nařízení (EU) 2024/257 o vstupu v platnost a o použitelnosti by měl být opraven, pokud jde o opatření týkající se úhoře říčního (Anguilla anguilla) v mořských a brakických vodách Unie podoblastí ICES 3, 4, 6, 7, 8 a 9 a přilehlých brakických vodách Unie.
(11)Měly by být opraveny některé chyby v tabulkách TAC v přílohách nařízení (EU) 2024/257. Patří mezi ně chyby týkající se: i) kvót členských států; ii) druhu TAC (tj. „analytický TAC“ nebo „preventivní TAC“); iii) popisů oblastí a iv) kódů pro podávání zpráv. Kromě toho by v uvedených přílohách měla být vyjasněna některá ustanovení v: i) tabulkách TAC pro rejnoka vlnitého (Raja undulata) ve vodách Unie podoblasti ICES 8 a podoblasti 9 a ii) tabulkách TAC pro makrelu obecnou (Scomber scombrus) v Severním a Baltském moři.
(12)Nařízení (EU) 2024/257 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno a opraveno.
(13)Rybolovná práva stanovená v nařízení (EU) 2024/257 se použijí od 1. ledna 2024. Ustanovení tohoto nařízení týkající se rybolovných práv by se proto měla rovněž použít od uvedeného dne. Touto zpětnou působností nejsou dotčeny zásady právní jistoty a ochrany legitimního očekávání, jelikož dotčená rybolovná práva jsou zvýšena, nebo dosud nebyla vyčerpána.
(14)Ustanovení tohoto nařízení týkající se žraloka písečného by se měla použít ode dne 1. dubna 2024, což je: i) po 14. zasedání konference smluvních stran Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů, které se konalo ve dnech 12. až 17. února 2024, a ii) před vstupem změny dodatků I a II Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů v platnost dne 17. května 2024.
(15)Jelikož je naléhavě nutné zamezit přerušení rybolovných činností, mělo by toto nařízení vstoupit v platnost dnem vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie,
PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:
Článek 1
Změna nařízení (EU) 2024/257
Nařízení (EU) 2024/257 se mění takto:
1)V čl. 20 odst. 1 se vkládá nové písmeno, které zní:
„ba)žraloka písečného (Carcharias taurus) ve všech vodách kromě Středozemního moře;“
2)V článku 41 se zrušuje odstavec 3.
3)Článek 42 se nahrazuje tímto:
„Článek 42
Řízení rybolovu pomocí zařízení s uzavíracím mechanismem
1.V části oblasti úmluvy WCPFC nacházející se mezi 20° s. š. a 20° j. š. nesmějí plavidla lovící košelkovými nevody, zásobovací plavidla a jakákoli jiná plavidla působící na podporu plavidel lovících košelkovými nevody rozmísťovat či spouštět zařízení s uzavíracím mechanismem ani u nich nastražovat sítě od 1. července 2024 00:00 hod. do 15. srpna 2024 24:00 hod.
2.Vedle zákazu uvedeného v odstavci 1 se zakazuje nastražovat sítě u zařízení s uzavíracím mechanismem v části oblasti úmluvy WCPFC nacházející se na volném moři mezi 20° s. š. a 20° j. š. po dobu dalšího měsíce, a to od 1. dubna 2024 00:00 hodin do 30. dubna 2024 24:00 hodin, nebo od 1. května 2024 00:00 hodin do 31. května 2024 24:00 hodin, nebo od 1. listopadu 2024 00:00 hodin do 30. listopadu 2024 24:00 hodin, nebo od 1. prosince 2024 00:00 hodin do 31. prosince 2024 24:00 hodin.
3.Dotčené členské státy společně určí, které z období zákazu rybolovu uvedených v odstavci 2 platí pro plavidla lovící košelkovými nevody plující pod jejich vlajkou. O zvoleném období zákazu informují členské státy společně Komisi do 15. února 2024. Komise oznámí společné období zákazu zvolené dotčenými členskými státy sekretariátu WCPFC do 1. března 2024.
4.
Každý členský stát zajistí, aby žádné z jeho plavidel lovících košelkovými nevody v žádném okamžiku nerozmístilo na moři více než 350 zařízení s uzavíracím mechanismem s aktivními instrumentálními bójemi. Bóje se aktivují výhradně na palubě plavidla lovícího košelkovými nevody.“
4)V čl. 55 odst. 1 se vkládá nový text, který zní:
„aa)žraloka písečného (Carcharias taurus) ve všech vodách Unie;“
5) V článku 59 se písmena a) a b) nahrazují tímto:
„a)čl. 13 odst. 1 a 7 se použijí od 1. ledna 2024 do 31. března 2025;
b)čl. 13 odst. 2 až 6 se použijí od 1. dubna 2024 do 31. března 2025;“
6) V článku 59 se doplňují nová písmena ca) a ga), která znějí:
„ca)čl. 20 odst. 1 písm. ba) se použije ode dne 1. dubna 2024;
„ga) čl. 55 odst. 1 písm. aa) se použije ode dne 1. dubna 2024;“
7)Přílohy IA, IG, IH, VI, IX a XI se mění a opravují v souladu s přílohou tohoto nařízení.
Článek 2
Vstup v platnost a použitelnost
Toto nařízení vstupuje v platnost dnem vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.
Použije se ode dne 1. ledna 2024.
Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.
V Bruselu dne
Za Radu
předseda/předsedkyně