Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0591

Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (ES) č. 80/2009, (EU) č. 996/2010 a (EU) č. 165/2014, pokud jde o některé požadavky na podávání zpráv v oblasti silniční dopravy a letectví

COM/2023/591 final

V Bruselu dne 17.10.2023

COM(2023) 591 final

2023/0361(COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se mění nařízení (ES) č. 80/2009, (EU) č. 996/2010 a (EU) č. 165/2014, pokud jde o některé požadavky na podávání zpráv v oblasti silniční dopravy a letectví

(Text s významem pro EHP)


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Odůvodnění a cíle návrhu

Ve sdělení „Dlouhodobá konkurenceschopnost EU: výhled po roce 2030“( 1 ) Komise zdůraznila, že je důležité zavést regulační systém, který zajišťuje dosažení cílů s minimálními náklady. Zavázala se proto k novému úsilí o racionalizaci a zjednodušení požadavků na podávání zpráv s konečným cílem snížit tuto zátěž o 25 %, aniž by byly ohroženy související cíle politiky.

Požadavky na podávání zpráv hrají klíčovou úlohu při zajišťování správného prosazování a řádného monitorování právních předpisů. Náklady na ně jsou celkově z velké části kompenzovány přínosem, který přinášejí, zejména při monitorování a zajišťování souladu s klíčovými politickými opatřeními. Požadavky na podávání zpráv však mohou rovněž představovat nepřiměřenou zátěž pro zúčastněné strany, zejména pokud jde o malé a střední podniky a mikropodniky, a to i vzhledem k organizačnímu a technologickému vývoji, který vyžaduje úpravu původních požadavků na podávání zpráv. Jejich kumulace v průběhu času může vést k nadbytečným, duplicitním nebo zastaralým povinnostem, neefektivní četnosti a načasování nebo k nevhodným metodám sběru.

Prioritou je proto zefektivnit povinnosti týkající se podávání zpráv a snížit administrativní zátěž. V této souvislosti je cílem tohoto návrhu zjednodušit iniciativy v oblasti politiky dopravy, které se týkají zejména silniční a letecké dopravy.

Návrh odstraní nebo zefektivní konkrétní oznamovací povinnosti pro orgány veřejné moci takto:

·Návrh ruší povinnost prodejců počítačových rezervačních systémů předkládat každé čtyři roky i na žádost Komise zprávy obsahující podrobnosti o vlastnické struktuře a způsobu řízení podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 80/2009 2 . Tato povinnost v oblasti podávání zpráv má sledovat uplatňování článku 10 uvedeného nařízení, který pro mateřské dopravce stanoví zvláštní pravidla, jejichž cílem je zejména zabránit těmto dopravcům v diskriminaci konkurenčních počítačových rezervačních systémů a zabránit tomu, aby počítačové rezervační systémy vlastněné těmito dopravci diskriminovaly mateřské dopravce jiných počítačových rezervačních systémů. Z hodnocení tohoto nařízení z roku 2020 3 vyplynulo, že toto ustanovení se jeví jako nadbytečné, neboť letecké společnosti již nevlastní počítačové rezervační systémy, a předložení auditorské zprávy proto již není odůvodněné. Komise by si nicméně měla zachovat svou stávající pravomoc tyto zprávy požadovat, aby mohla účinně prosazovat článek 10, pokud by se letecká společnost v budoucnu počítačového rezervačního systému účastnila. Rovněž se ruší ustanovení, které vyžaduje, aby prodejci informovali Komisi o totožnosti auditora před potvrzením jeho jmenování, a které Komisi umožňuje požádat, aby byl auditor nahrazen.

·Povinnost zveřejňovat zprávu o provozní bezpečnosti na úrovni členských států podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 996/2010 4 se zrušuje. Tato povinnost je nyní nadbytečná s ohledem na výroční bezpečnostní zprávu, kterou zveřejňuje Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA).

·Povinnost členských států podávat Komisi zprávy o seznamu dílen, které mohou provádět montáž, ověřování a opravy tachografů, a povinnost Komise tyto seznamy zveřejňovat podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 165/2014 5 se zrušují. Tyto seznamy měly nevýhodu v tom, že poskytovaly pouze zběžný přehled schválených dílen. Nahrazují se povinností členských států zveřejňovat tyto informace na veřejně přístupných internetových stránkách a průběžně je aktualizovat a povinností Komise seznam těchto internetových stránek zveřejňovat.

 

Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

Návrh je součástí prvního balíčku opatření k racionalizaci požadavků na podávání zpráv. Jedná se o krok v průběžném procesu, který se komplexním způsobem zaměřuje na stávající požadavky na podávání zpráv s cílem posoudit jejich trvalý význam a zvýšit jejich účinnost.

Racionalizace zavedená těmito opatřeními neovlivní dosažení cílů v oblasti politiky, neboť nezasahují do plnění základních povinností členskými státy.

Soulad s ostatními politikami Unie

V rámci Programu pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT) Komise zajišťuje, aby její právní předpisy plnily svůj účel, zaměřovaly se na potřeby zúčastněných stran a minimalizovaly zátěž při dosahování svých cílů. Tyto návrhy jsou proto součástí programu REFIT, který snižuje složitost zátěže, jež je spojena s podáváním zpráv a vyplývá z právního prostředí EU.

Některé požadavky na podávání zpráv jsou sice nezbytné, ale musí být co nejúčinnější, aby se zabránilo jejich překrývání, odstranila se zbytečná zátěž a v co nejvyšší míře se využívala digitální a interoperabilní řešení.

Stávající návrhy racionalizují požadavky na podávání zpráv, čímž se dosažení cílů právních předpisů stává účinnějším a méně zatěžujícím pro orgány veřejné moci i pro společnosti.

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právní základ

Právním základem nařízení (ES) č. 80/2009 jsou článek 71 a čl. 80 odst. 2 Smlouvy o založení Evropského společenství, nyní článek 91 a čl. 100 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie (dále jen „Smlouva u fungování EU“), právním základem nařízení (EU) č. 165/2014 je článek 91 Smlouvy u fungování EU a právním základem nařízení (EU) č. 996/2010 je čl. 100 odst. 2 Smlouvy u fungování EU. Právním základem navrhovaného nařízení by proto měl být článek 91 a čl. 100 odst. 2 Smlouvy o fungování EU.

Subsidiarita

Příslušné požadavky na podávání zpráv ukládají právní předpisy EU. Jejich racionalizaci je proto nejlepší provést na úrovni EU, aby byla zajištěna právní jistota a jednotnost podávání zpráv. Tím se zajistí rovné podmínky pro společnosti a orgány veřejné správy v celé EU, které budou těžit z racionalizace požadavků na podávání zpráv vyplývajících z těchto návrhů.

Proporcionalita

Racionalizace požadavků na podávání zpráv zjednodušuje právní rámec tím, že zavádí minimální změny stávajících požadavků, které nemají vliv na podstatu širšího politického cíle. Návrh se proto omezuje na změny, které jsou nezbytné k zajištění účinného podávání zpráv, aniž by se měnil některý z podstatných prvků dotčených právních předpisů.

Volba nástroje

Navrhované nařízení mění tři nařízení, která mají slučitelný právní základ, a činí tak pouze ve vztahu k požadavkům na podávání zpráv. Je tedy vhodné, aby tyto změny byly zahrnuty do jediného legislativního návrhu.  

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů

nepoužije se

Konzultace se zúčastněnými stranami

nepoužije se

Sběr a využití výsledků odborných konzultací

Tyto návrhy byly určeny v návaznosti na postup vnitřní kontroly stávajících povinností týkajících se podávání zpráv a na základě zkušeností s prováděním souvisejících právních předpisů. Vzhledem k tomu, že se jedná o krok v procesu průběžného posuzování požadavků na podávání zpráv vyplývajících z právních předpisů EU, bude kontrola této zátěže a jejího dopadu na zúčastněné strany pokračovat.

Posouzení dopadů

Návrh se týká omezených a cílených změn právních předpisů s cílem racionalizovat požadavky na podávání zpráv. Vycházejí ze zkušeností s prováděním právních předpisů. Změny nemají významný dopad na politiku, pouze zajišťují účinnější a účelnější provádění. Jejich cílená povaha a nedostatek příslušných možností politiky znamenají, že posouzení dopadů není nutné.

Účelnost právních předpisů a zjednodušení

Jedná se o návrh v rámci programu REFIT, jehož cílem je zjednodušit právní předpisy a snížit zátěž pro zúčastněné strany, zejména orgány veřejné moci.

Návrhem na změnu nařízení (ES) č. 80/2009 budou prodejci počítačových rezervačních systémů osvobozeni od povinnosti předkládat Komisi každé čtyři roky auditorské zprávy, a tím i od souvisejících nákladů. Povinnost tyto zprávy předkládat v případě, že o to Komise požádá, zůstává v platnosti, ale již není spojena s povinností těchto společností předem Komisi oznámit totožnost auditora před jeho jmenováním, ani s pravomocí Komise požádat o změnu auditora, což v obou případech představuje zatěžující a potenciálně nákladné povinnosti.

Návrh na zrušení povinnosti vnitrostátních správních orgánů vypracovávat každoroční bezpečnostní zprávu v oblasti letectví tyto orgány zbavuje administrativní zátěže.

Pokud jde o povinnost podávat zprávy podle nařízení (EU) č. 165/2014, která vyžaduje, aby členské státy podávaly zprávy o schválených dílnách, které mohou provádět montáž, ověřování nebo opravy tachografů – a o kartách vydaných těmto dílnám – je navrhovaný systém racionálnější a účinnější, neboť seznam těchto dílen bude průběžně aktualizován ve prospěch donucovacích orgánů a provozovatelů. Současný systém podávání zpráv totiž poskytuje pouze zběžný přehled schválených dílen, a zejména karet, které jim byly vydány. Vzhledem k tomu, že karty vydávané dílnám jsou platné pouze po dobu jednoho roku, seznamy zaslané členskými státy Komisi se v průběhu následujícího roku postupně stávají zastaralými a skoro o rok později jsou již téměř zcela zastaralé. Aktualizací veřejně dostupných seznamů se snižují náklady řidičů a dopravců na provádění a prosazování tím, že se zajišťuje, aby měli přístup ke schváleným dílnám a montérům, zejména v jiných členských státech, jakož i donucovacích orgánů, které by jinak musely tyto seznamy kontrolovat pro účely vymáhání práva. Členské státy, které již takové internetové stránky mají, nepostřehnou žádnou změnu administrativní zátěže vyplývající z tohoto návrhu.

   Základní práva

nepoužije se

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

nepoužije se

5.OSTATNÍ PRVKY

Plány provádění a způsoby monitorování, hodnocení a podávání zpráv

nepoužije se

Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

Článek 1, kterým se mění nařízení (ES) č. 80/2009

Článek 12 nařízení (ES) č. 80/2009 v současné době stanoví, že každé čtyři roky nebo na žádost Komise musí prodejci počítačových rezervačních systémů předložit nezávislou auditorskou zprávu obsahující podrobnosti o vlastnické struktuře a způsobu řízení. Kromě toho musí informovat Komisi o totožnosti auditora a Komise může požádat o jeho nahrazení. Podle pozměněného návrhu budou prodejci povinni předložit nezávislou auditorskou zprávu pouze na žádost Komise.

Článek 2, kterým se mění nařízení (ES) č. 996/2010

Ustanovení čl. 4 odst. 5 nařízení (EU) č. 996/2010 v současné době vyžaduje, aby členské státy každý rok zveřejňovaly zprávu o provozní bezpečnosti. Článek 2 návrhu toto ustanovení vypouští z důvodu, že výroční zprávu o provozní bezpečnosti nyní zveřejňuje Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA).

Článek 3 – Změny nařízení (ES) č. 165/2014

Ustanovení čl. 24 odst. 5 nařízení (EU) č. 165/2014 v současné době vyžaduje, aby členské státy každoročně zasílaly Komisi seznamy schválených dílen a karet, které jim byly vydány, a rovněž požaduje, aby Komise tyto seznamy zveřejnila. Článek 3 návrhu tento odstavec nahrazuje odstavcem, který vyžaduje, aby členské státy zveřejňovaly na veřejně přístupných internetových stránkách a průběžně aktualizovaly seznamy schválených dílen a karet, které jim byly vydány. Rovněž vyžaduje, aby Komise na svých internetových stránkách zveřejnila seznam těchto vnitrostátních internetových stránek.



2023/0361 (COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se mění nařízení (ES) č. 80/2009, (EU) č. 996/2010 a (EU) č. 165/2014, pokud jde o některé požadavky na podávání zpráv v oblasti silniční dopravy a letectví

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 91 a čl. 100 odst. 2 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

po předložení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru 6 ,

s ohledem na stanovisko Výboru regionů 7 ,

v souladu s řádným legislativním postupem,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Požadavky na podávání zpráv hrají klíčovou úlohu při zajišťování řádného monitorování a správného prosazování právních předpisů. Je však důležité tyto požadavky zefektivnit, aby bylo zajištěno, že splňují účel, pro který byly určeny, a aby se omezila administrativní zátěž.

(2)Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 80/2009 8 , (EU) č. 996/2010 9 a (EU) č. 165/2014 10 obsahují řadu požadavků na podávání zpráv v oblasti silniční dopravy a letectví, které by tudíž měly být zjednodušeny v souladu se sdělením Komise „Dlouhodobá konkurenceschopnost EU: výhled po roce 2030“ 11 .

(3)Konkrétně článek 12 nařízení (ES) č. 80/2009 vyžaduje, aby každý prodejce počítačových rezervačních systémů předkládal každé čtyři roky a kromě toho i na žádost Komise nezávislou auditorskou zprávu obsahující podrobnosti o vlastnické struktuře a způsobu řízení.

(4)Tato povinnost v oblasti podávání zpráv a auditu má Komisi umožnit sledovat uplatňování článku 10 nařízení (ES) č. 80/2009, kterým se stanoví zvláštní pravidla pro mateřské dopravce. Cílem těchto pravidel je zejména zabránit mateřským dopravcům v diskriminaci konkurenčních počítačových rezervačních systémů a zabránit tomu, aby počítačové rezervační systémy vlastněné těmito dopravci diskriminovaly jiné dopravce. Z hodnocení nařízení (ES) č. 80/2009 provedeného v roce 2020 12 vyplynulo, že uvedená ustanovení týkající se mateřských dopravců mohou být nadbytečná, neboť letecké společnosti již nevlastní počítačové rezervační systémy, a neexistují důkazy o tom, že by se je snažily získat, pokud by tato pravidla neexistovala. Předkládání auditorských zpráv každé čtyři roky proto již není odůvodněné. Komise by si nicméně měla ponechat pravomoc vyžádat si auditorské zprávy, bude-li to nutné, aby mohla v případě potřeby účinně prosazovat pravidla týkající se mateřského dopravce.

(5)Ustanovení čl. 4 odst. 5 nařízení (EU) č. 996/2010 vyžaduje, aby se v zájmu informování veřejnosti o obecné úrovni provozní bezpečnosti letectví na úrovni členských států každý rok zveřejňovala zpráva o provozní bezpečnosti. Cílem této povinnosti bylo zajistit transparentnost, pokud jde o celkový stav bezpečnosti letectví v členských státech, a zejména přínos vyšetřování nehod v tomto ohledu s přihlédnutím ke kontextu tohoto nařízení. Stala se však nadbytečnou s ohledem na výroční bezpečnostní zprávu, již zveřejňuje Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví podle čl. 72 odst. 7 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139 13 , jež se vztahuje na celý letecký systém Unie, včetně vyšetřování nehod.

(6)Ustanovení čl. 24 odst. 5 nařízení (EU) č. 165/2014 vyžaduje, aby příslušné orgány členských států každoročně, pokud možno elektronicky, zasílaly Komisi seznamy schválených montérů a dílen, kteří mohou provádět montáž, ověřování, kontroly a opravy tachografů, a karet, které jim byly vydány. Komise tyto seznamy poté zveřejní na svých internetových stránkách.

(7)Kombinace skutečnosti, že karty dílny jsou platné po dobu jednoho roku, a skutečnosti, že sdělení členských států Komisi poskytuje pouze zběžný přehled schválených dílen a platných karet, které jim byly vydány, znamená, že v průběhu následujícího roku stále větší podíl karet dílny zveřejněných na internetových stránkách Komise již není platný. Členské státy by proto měly mít povinnost tyto informace zveřejňovat a průběžně je aktualizovat na veřejně přístupných internetových stránkách. Komise by měla zveřejnit seznam internetových stránek všech členských států, kde lze tyto informace nalézt. Některé členské státy již takové internetové stránky mají. Tato povinnost by tudíž vedla ke snížení administrativní zátěže jak pro Komisi, tak pro členské státy a ke snížení nákladů na prosazování pro zúčastněné strany, neboť by zajistila aktuálnější a účinnější šíření informací.

(8)Nařízení (ES) č. 80/2009, (EU) č. 996/2010 a (EU) č. 165/2014 by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna,

PŘIJALY TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Změny nařízení (ES) č. 80/2009

Článek 12 nařízení (ES) č. 80/2009 se nahrazuje tímto:

„Článek 12

Komise může kteréhokoli prodejce systému požádat, aby předložil nezávislou auditorskou zprávu obsahující podrobnosti o vlastnické struktuře a způsobu řízení. Náklady spojené s auditorskou zprávou nese prodejce systému.“

Článek 2

Změna nařízení (EU) č. 996/2010

V článku 4 nařízení (EU) č. 996/2010 se zrušuje odstavec 5.

Článek 3

Změna nařízení (EU) č. 165/2014

V článku 24 nařízení (EU) č. 165/2014 se odstavec 5 nahrazuje tímto:

„5. Příslušné orgány členských států zveřejní seznamy schválených montérů a dílen a karet, které jim byly vydány, na veřejně přístupných internetových stránkách a zajistí, aby tyto seznamy byly průběžně aktualizovány. Komise na svých internetových stránkách zveřejní seznam těchto vnitrostátních internetových stránek.“

Článek 4

Vstup v platnost

Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne

Za Evropský parlament    Za Radu

předseda/předsedkyně    předseda/předsedkyně

(1)    COM(2023)168.
(2)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 80/2009 ze dne 14. ledna 2009 o kodexu chování pro používání počítačových rezervačních systémů a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 2299/89 (Úř. věst. L 35, 4.2.2009, s. 47).
(3)     https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=SWD(2020)9&lang=cs
(4)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 996/2010 ze dne 20. října 2010 o šetření a prevenci nehod a incidentů v civilním letectví a o zrušení směrnice 94/56/ES (Úř. věst. L 295, 12.11.2010, s. 35).
(5)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 165/2014 ze dne 4. února 2014 o tachografech v silniční dopravě, o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 3821/85 o záznamovém zařízení v silniční dopravě a o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 561/2006 o harmonizaci některých předpisů v sociální oblasti týkajících se silniční dopravy (Úř. věst. L 60, 28.2.2014, s. 1).
(6)    Úř. věst. C , , s. .
(7)    Úř. věst. C , , s. .
(8)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 80/2009 ze dne 14. ledna 2009 o kodexu chování pro používání počítačových rezervačních systémů a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 2299/89 (Úř. věst. L 35, 4.2.2009. s. 47).
(9)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 996/2010 ze dne 20. října 2010 o šetření a prevenci nehod a incidentů v civilním letectví a o zrušení směrnice 94/56/ES (Úř. věst. L 295, 12.11.2010, s. 35).
(10)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 165/2014 ze dne 4. února 2014 o tachografech v silniční dopravě, o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 3821/85 o záznamovém zařízení v silniční dopravě a o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 561/2006 o harmonizaci některých předpisů v sociální oblasti týkajících se silniční dopravy (Úř. věst. L 60, 28.2.2014, s. 1).
(11)    COM(2023)168.
(12)     https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=SWD(2020)9&lang=cs
(13)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139 ze dne 4. července 2018 o společných pravidlech v oblasti civilního letectví a o zřízení Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví, kterým se mění nařízení (ES) č. 2111/2005, (ES) č. 1008/2008, (EU) č. 996/2010, (EU) č. 376/2014 a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/30/EU a 2014/53/EU a kterým se zrušuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 552/2004 a (ES) č. 216/2008 a nařízení Rady (EHS) č. 3922/91 (Úř. věst. L 212, 22.8.2018, s. 1).
Top