EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0230

Doporučení pro ROZHODNUTÍ RADY o zmocnění k zahájení jednání o pravidlech digitálního obchodu s Korejskou republikou a se Singapurem

COM/2023/230 final

V Bruselu dne 14.4.2023

COM(2023) 230 final

Doporučení pro

ROZHODNUTÍ RADY

o zmocnění k zahájení jednání o pravidlech digitálního obchodu s Korejskou republikou a se Singapurem

{SWD(2023) 85 final}


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Odůvodnění a cíle návrhu

Digitalizace ekonomiky proměňuje šíři, rozsah a rychlost mezinárodního obchodu. Umožňuje podnikům oslovovat a prodávat zboží a služby většímu počtu zákazníků po celém světě a spotřebitelům výrazně rozšiřuje výběr. Dále umožňuje podnikům využívat nové a inovativní digitální nástroje k překonávání překážek růstu. Z těchto příležitostí těží zejména malé a střední podniky, které se tak mohou více integrovat do globálních hodnotových řetězců.

Obchod se zbožím a službami umožněný elektronickými prostředky („digitální obchod“ 1 ) nabývá v celosvětovém měřítku na významu. Digitální obchod zahrnuje jak fyzické dodání zboží a služeb, jejichž nákup je umožněn digitálně (např. nákup knihy prostřednictvím internetové platformy), tak digitální dodání zboží a služeb (jako softwaru, elektronických knih nebo datových toků), a to jak v podobě transakcí mezi podniky, tak transakcí mezi podniky a spotřebiteli. Podle odhadů globální hodnota elektronického obchodu v roce 2019 dosáhla 22 bilionů EUR, nárůst o 4 % oproti roku 2018, a představovala přibližně 30 % celosvětového hrubého domácího produktu (HDP) 2 .

Stávající pravidla mezinárodního obchodu ne vždy zohledňují specifickou povahu digitálního obchodu, což je zdrojem nejistoty pro podniky, pokud jde o pravidla, která ovlivní jejich činnost a investice ve třetích zemích, jakož i pro zákazníky, pokud jde o pravidla, která se budou vztahovat na jejich transakce. Narůstá množství vnitrostátních pravidel upravujících digitální ekonomiku, která mohou vytvářet neopodstatněné překážky pro digitální obchod. V zájmu zvýšení právní jistoty pro podniky a usnadnění digitálního obchodu země na celém světě usilují o zavedení pravidel pro digitální obchod. V roce 2019 zahájili členové Světové obchodní organizace (WTO) vícestranná jednání o elektronickém obchodu 3 . V posledních letech byl rovněž vypracován stále větší počet regionálních a dvoustranných dohod o digitálním obchodu 4 . Evropská unie se do dvoustranných odvětvových jednání o dohodách o digitálním obchodu dosud nezapojila, avšak uzavřela dohody o volném obchodu obsahující komplexní pravidla pro digitální obchod, a to se Spojeným královstvím, s Chile a s Novým Zélandem 5 .

Ve Strategii EU pro spolupráci v indicko-tichomořském regionu ze září 2021 Komise a vysoký představitel pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku oznámili záměr formalizovat digitální partnerství s některými klíčovými partnery EU v tomto regionu, zejména se Singapurem a s Korejskou republikou. Dne 28. listopadu 2022 zahájila EU digitální partnerství s Korejskou republikou a dne 1. února 2023 se Singapurem. Tato partnerství mají důležitý obchodní aspekt a mezi jejich klíčové výstupy patří Zásady digitálního obchodu. Ačkoli jsou Zásady digitálního obchodu ze své podstaty nezávazné, mají významnou politickou hodnotu, neboť odrážejí společné chápání nejdůležitějších otázek digitálního obchodu. EU podepsala Zásady digitálního obchodu s Korejskou republikou dne 30. listopadu 2022 a se Singapurem dne 31. ledna 2023. Podepsané Zásady digitálního obchodu prokázaly vysokou úroveň konvergence obou zemí s přístupem EU k digitálnímu obchodu.

Dvoustranné obchodní vztahy mezi EU a Korejskou republikou a Singapurem již liberalizovala a posílila dohoda o volném obchodu uzavřená mezi EU a Korejskou republikou v roce 2011 a mezi EU a Singapurem v roce 2019 6 . Ačkoli se jedná o komplexní dohody o volném obchodu, které stanoví podstatné závazky v oblasti obchodu se zbožím a službami mezi jejich stranami, nestanoví komplexní pravidla pro digitální obchod, neboť EU v tomto ohledu svým partnerům při jednání o těchto dohodách o volném obchodu taková pravidla nenavrhla. EU od té doby vypracovala další pravidla pro digitální obchod, která se vztahují na její dvoustranné vztahy s několika obchodními partnery, mimo jiné se Spojeným královstvím, Chile a Novým Zélandem.

Evropská unie a Korejská republika a EU a Singapur jsou v indicko-tichomořském regionu klíčovými partnery. Kromě toho rámcová dohoda mezi EU a Korejskou republikou z roku 2010, která vytváří strategické partnerství, poskytuje základ pro posílenou hospodářskou a politickou spolupráci 7 . Jak EU a Korejská republika, tak EU a Singapur mají hluboké a dynamické hospodářské vztahy. Na základě dohody o volném obchodu a dohody o ochraně investic mezi EU a Singapurem se Singapur stal největším obchodním a investičním partnerem EU v jihovýchodní Asii. V roce 2021 měla tato země jedenáctý největší hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele na světě a ve zprávě Světového ekonomického fóra (WEF) o globální konkurenceschopnosti z roku 2020 se umístila na šestém místě, pokud jde o úroveň zavádění informačních a komunikačních technologií a digitální dovednosti 8 . V roce 2020 byla hodnota ročního obchodu se zbožím a službami mezi EU a Singapurem odhadnuta na více než 90 miliard EUR. Singapur je jednou z nejvíce otevřených a digitalizovaných ekonomik na světě. Jižní Korea je rovněž klíčovým partnerem EU v indicko-tichomořském regionu. Její hospodářství vykazuje od 60. let 20. století rychlý růst a v roce 2021 se z hlediska HDP stalo desátým největším na světě. Ve zprávě WEF o globální konkurenceschopnosti z roku 2020 se umístila na prvním místě, pokud jde o úroveň zavádění informačních a komunikačních technologií, a na desátém místě, pokud jde o digitální dovednosti 9 . V roce 2020 byla hodnota ročního obchodu se zbožím a službami mezi EU a Korejskou republikou odhadnuta na více než 120 miliard EUR. Jednání o pravidlech digitálního obchodu se Singapurem a Korejskou republikou má velký potenciál pro tvorbu nových příležitosti pro podniky a spotřebitele v EU. Podnikům z EU v těchto zemích usnadní fungování, zejména mikropodnikům a malým a středním podnikům, a posílí důvěru spotřebitelů z EU v on-line prostředí.

Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

Tato iniciativa vychází ze Smlouvy o Evropské Unii (dále jen „SEU“), která stanoví, že by EU měla „povzbuzovat zapojení všech zemí do světové ekonomiky, včetně postupného odstraňování překážek mezinárodnímu obchodu“.

Vychází rovněž ze Strategie EU pro spolupráci v indicko-tichomořském regionu ze září 2021, která uznává, že tento region stojí v čele digitální ekonomiky, a navrhuje navázání digitálního partnerství s Korejskou republikou, Singapurem a Japonskem 10 .

Tato iniciativa je v souladu s přezkumem obchodní politiky provedeným Komisí v únoru 2021, v němž je oznámen záměr zintenzivnit dvoustranné kontakty s podobně smýšlejícími partnery, zabývat se společně s nimi silnějšími rámci pro spolupráci v digitálních otázkách souvisejících s obchodem a prohloubit s nimi regulační dialog 11 .

Je v souladu s dohodami o volném obchodu, které již posílily a liberalizovaly dvoustranné obchodní vztahy mezi Evropskou unií a Korejskou republikou a mezi Evropskou unií a Singapurem, které však nestanoví komplexní pravidla pro digitální obchod.

Návrh je v souladu s digitálními partnerstvími a Zásadami digitálního obchodu zahájenými s Korejskou republikou a Singapurem, které vykazují vysokou úroveň konvergence mezi přístupy EU a přístupy těchto zemí k digitálnímu obchodu, a vychází z nich. Tato iniciativa neomezuje současnou ani budoucí spolupráci mezi EU a těmito zeměmi v rámci digitálních partnerství.

Iniciativa zohledňuje pokrok, jehož bylo dosud dosaženo v probíhajících jednáních o elektronickém obchodu mezi členy WTO.

Evropská unie ve svých jednáních o volném obchodu systematicky předkládá ambiciózní regulační pravidla týkající se digitálního obchodu. Navrhované směrnice pro jednání se řídí stejným přístupem, jaký EU uplatňuje při svých jednáních o dohodách o volném obchodu, včetně nedávných jednání se Spojeným královstvím o dohodě o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím, s Chile o moderní rámcové dohodě mezi EU a Chile a s Novým Zélandem o dohodě o volném obchodu mezi EU a Novým Zélandem.

Soulad s ostatními politikami Unie

Pravidla navržená ve směrnicích pro jednání vycházejí z právních předpisů EU týkajících se vnitřního trhu v oblasti digitálního obchodu a jsou s nimi plně v souladu. Navrhované směrnice pro jednání rovněž potvrzují, že jakákoli pravidla nebo závazky sjednané EU by měly být v souladu s právním rámcem EU a měly by zachovat potřebný politický prostor k provádění Digitální strategie EU.

Navrhované směrnice pro jednání jsou v souladu s evropským prohlášením o digitálních právech a zásadách podepsaným Evropským parlamentem, Radou a Evropskou komisí dne 15. prosince 2022, které EU chce prosazovat ve svých mezinárodních obchodních vztazích 12 .

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právní základ

Ustanovení čl. 218 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie (dále jen „SFEU“) stanoví, že Komise podává Radě doporučení a Rada přijme rozhodnutí, kterým dá zmocnění k zahájení jednání a jmenuje vyjednavače Unie. Podle čl. 218 odst. 4 SFEU může Rada vyjednavači vydávat směrnice a může určit zvláštní výbor, se kterým musí být jednání konzultováno.

Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

Podle čl. 5 odst. 3 SEU se zásada subsidiarity nepoužije v oblastech výlučné pravomoci EU. Společná obchodní politika je oblastí výlučné pravomoci Unie podle článku 3 SFEU.

Proporcionalita

Tato iniciativa nepřekračuje rámec toho, co je nezbytné pro dosažení příslušných cílů politiky.

Volba nástroje

Doporučení Komise pro rozhodnutí Rady o zmocnění k zahájení jednání je v souladu s čl. 218 odst. 3 SFEU, který stanoví, že Komise podává Radě doporučení a Rada přijme rozhodnutí, kterým dá zmocnění k zahájení jednání.

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů

Nevztahuje se na tento návrh.

Konzultace se zúčastněnými stranami

Zapojení zúčastněných stran v oblasti digitálního obchodu ve vztahu ke Korejské republice a Singapuru se uskutečnilo v souvislosti s přípravou a jednáním o digitálních partnerstvích a Zásadách digitálního obchodu.

Další veřejné konzultace o této iniciativě nebyly nutné, neboť klíčové zásady, na nichž jsou založena navrhovaná jednání, jsou již obsaženy v Zásadách digitálního obchodu s Korejskou republikou a se Singapurem a reprodukují pravidla, která EU již začlenila do svých stávajících dohod o volném obchodu se Spojeným královstvím, Chile a Novým Zélandem a která rovněž prosazuje v jednáních o elektronickém obchodu v rámci WTO. Další podstatné prvky, které mohou vyvstat během jednání, nejsou předem známy.

Komise pravidelně konzultuje zúčastněné strany, mimo jiné v rámci dialogu s občanskou společností (Civil Society Dialogue) 13 .

Sběr a využití výsledků odborných konzultací

Nevztahuje se na tento návrh.

Posouzení dopadů

Posouzení dopadů nebylo provedeno, neboť změřit hospodářský dopad iniciativy ve srovnání se stávající situací je obzvláště obtížné, jelikož zamýšlená pravidla digitálního obchodu usnadní dvoustranné obchodní vztahy, které již byly liberalizovány a posíleny stávajícími dohodami o volném obchodu s Korejskou republikou a Singapurem. Tyto dohody o volném obchodu již obsahují komplexní ustanovení týkající se přístupu na trh pro obchod se zbožím i službami, a iniciativa tak bude především mít dopad, pokud jde o poskytnutí dodatečné právní jistoty provozovatelům zapojeným do digitálního obchodu v liberalizovaných odvětvích. Kromě toho má EU jen malou možnost volby, neboť zamýšlená pravidla pro jednání jsou velmi podobná těm, které jsou již obsažena v dohodách o volném obchodu uzavřených mezi EU a Spojeným královstvím, mezi EU a Chile a mezi EU a Novým Zélandem, a také těm, o něž EU usiluje v rámci vícestranných jednání o digitálním obchodu v rámci WTO. Žádné další věcné návrhy, které mohou předložit ostatní strany, nelze určit a posoudit ex ante. Tuto iniciativu doprovází pracovní dokument útvarů Komise, který popisuje kontext, v němž budou jednání probíhat, a zdůrazňuje narůstající význam digitálního obchodu a úsilí zemí po celém světě o vypracování mezinárodních pravidel v této oblasti. Uvádí rovněž různé přístupy k pravidlům digitálního obchodu, které přijaly Evropská unie, Korejská republika a Singapur.

Účelnost právních předpisů a zjednodušení

Nevztahuje se na tento návrh.

Základní práva

Iniciativa je plně v souladu s Listinou základních práv Evropské unie a zejména s článkem 8 o ochraně osobních údajů.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Tato iniciativa nemá rozpočtové důsledky.

5.OSTATNÍ PRVKY

Plány provádění a způsoby monitorování, hodnocení a podávání zpráv

Očekává se, že jednání budou uzavřena v roce 2024.

Informativní dokumenty (u směrnic)

Nevztahuje se na tento návrh.

Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

Cílem ustanovení je doporučit Radě, aby přijala rozhodnutí o zmocnění k zahájení jednání a jmenování vyjednavače Unie. Rada může vyjednavači vydávat směrnice.

Doporučení pro

ROZHODNUTÍ RADY

o zmocnění k zahájení jednání o pravidlech digitálního obchodu s Korejskou republikou a se Singapurem

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 218 odst. 3 a 4 uvedené smlouvy,

s ohledem na doporučení Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Evropská unie má hluboké a dynamické hospodářské vztahy s Korejskou republikou a Singapurem. Korejská republika a Singapur jsou blízkými strategickými partnery Evropské unie v indicko-tichomořském regionu a významnými obchodními partnery Evropské unie v Asii. Evropská unie má od roku 2011 dohodu o volném obchodu s Korejskou republikou a od roku 2019 dohodu o volném obchodu se Singapurem. Tyto dohody o volném obchodu stanoví podstatné závazky v oblasti obchodu se zbožím a službami mezi jejich stranami, avšak nestanoví komplexní pravidla pro digitální obchod.

(2)V souladu se strategií Evropské unie pro indicko-tichomořský region ze září 2021 Evropská unie usilovala o hlubší spolupráci s Korejskou republikou a Singapurem v oblasti digitálního obchodu. Evropská unie a Korejská republika uzavřely dne 28. listopadu 2022 digitální partnerství a dne 30. listopadu 2022 se v této souvislosti dohodly na nezávazných Zásadách digitálního obchodu. Evropská unie a Singapur uzavřely digitální partnerství dne 1. února 2023 a dne 31. ledna 2023 sjednaly nezávazné Zásady digitálního obchodu.

(3)Zásady digitálního obchodu sjednané s Korejskou republikou a Singapurem prokazují vysokou úroveň konvergence s přístupem Evropské unie k digitálnímu obchodu.

(4)Evropská unie se v několika dvoustranných jednáních o dohodách o volném obchodu se třetími zeměmi dohodla na pravidlech digitálního obchodu. Evropská unie se rovněž účastní řady jednání, v rámci nichž jsou vypracovávána pravidla digitálního obchodu, a probíhajících jednání o elektronickém obchodu v rámci WTO. Je proto vhodné zmocnit Komisi k zahájení jednání o závazných pravidlech digitálního obchodu, které jsou v souladu s těmito dohodami a sledují stejné cíle, jakých má Evropská unie v úmyslu dosáhnout v rámci probíhajících jednání,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Komise se zmocňuje, aby jménem Unie jednala o pravidlech digitálního obchodu s Korejskou republikou a se Singapurem.

Článek 2

Směrnice pro jednání určené Komisi pro jednání o pravidlech digitálního obchodu s Korejskou republikou a Singapurem jsou uvedeny v dodatku k rozhodnutí.

Článek 3

Jednání se povedou v konzultaci s [název zvláštního výboru, který vloží Rada].

Článek 4

Toto rozhodnutí je určeno Komisi.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda/předsedkyně

(1)    Na mezinárodní úrovni se často používá zaměnitelně s pojmem „elektronický obchod“.
(2)    Konference Organizace spojených národů o obchodu a rozvoji (UNCTAD), Estimates of Global e-commerce 2019 and preliminary assessment of Covid-19 Impact on online retail 2020 (Odhady týkající se globálního elektronického obchodu za rok 2019 a předběžné posouzení vlivu onemocnění COVID-19 na on-line maloobchod v roce 2020), květen 2021, www.unctag.org  – 26,7 bilionu USD při průměrném směnném kurzu USD/EUR 1,2093 v roce 2019.
(3)    Společné prohlášení o elektronickém obchodu ze dne 25. ledna 2019, WT/L/1056 .
(4)    Singapur, Chile a Nový Zéland podepsaly v červnu 2020 dohodu o partnerství v oblasti digitální ekonomiky (Digital Economy Partnership Agreement (DEPA)) s Chile a Novým Zélandem. Korea požádala o účast na dohodě DEPA v září 2021, Čína požádala o účast v říjnu 2021 a Kanada v květnu 2022. Viz také například dohoda o digitální ekonomice mezi Singapurem a Austrálií (vstoupila v platnost v prosinci 2020), dohoda o digitální ekonomice mezi Singapurem a Spojeným královstvím (vstoupila v platnost v červnu 2022) a dohoda o digitálním partnerství mezi Singapurem a Koreou (podepsána dne 21. listopadu 2022).
(5)    Dohoda o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii na jedné straně a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska na straně druhé (Úř. věst. L 149, 30.4.2021, s. 10); Evropská komise, EU–Chile: znění dohody, https://policy.trade.ec.europa.eu/ , Evropská komise, EU–Nový Zéland: znění dohody, https://policy.trade.ec.europa.eu/
(6)    Dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Korejskou republikou na straně druhé (Úř. věst. L 127, 14.5.2011, s. 1); Dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Singapurskou republikou (Úř. věst. L 294, 14.11.2019, s. 3).
(7)    Rámcová dohoda mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na straně jedné a Korejskou republikou na straně druhé (Úř. věst. L 20, 13.1.2013, s. 2).
(8)    Světové ekonomické fórum (WEF), The Global Competitiveness Report (Zpráva o globální konkurenceschopnosti), 2020, www.weforum.org  
(9)    Tamtéž.
(10)    JOIN(2021) 24 final ze dne 16. září 2021.
(11)    COM(2021) 66 final ze dne 18. února 2021.
(12)    Evropské prohlášení o digitálních právech a zásadách pro digitální dekádu 2023/C 23/01 (Úř. věst. C 23, 23.1.2023, s. 1).
(13)    Evropská komise, setkání EU s občanskou společností o otázkách obchodu, http://trade.ec.europa.eu/  
Top

V Bruselu dne 14.4.2023

COM(2023) 230 final

PŘÍLOHA

doporučení pro rozhodnutí Rady

o zmocnění k zahájení jednání o pravidlech digitálního obchodu s Korejskou republikou a se Singapurem

{SWD(2023) 85 final}


DODATEK

SMĚRNICE PRO JEDNÁNÍ O PRAVIDLECH DIGITÁLNÍHO OBCHODU S KOREJSKOU REPUBLIKOU A SINGAPUREM

1.POVAHA A OBLAST PŮSOBNOSTI USTANOVENÍ

1)Cílem jednání je stanovit pravidla pro obchod se zbožím a službami umožněný elektronickými prostředky (dále jen „digitální obchod“) mezi Korejskou republikou a EU a mezi Singapurem a EU. Tato pravidla by měla usnadnit dvoustranné obchodní vztahy mezi Evropskou unií a Korejskou republikou a mezi Evropskou unií a Singapurem. Tyto vztahy již byly posíleny a liberalizovány dohodami o volném obchodu uzavřenými mezi EU a oběma zeměmi. Tato pravidla by měla být v souladu s pravidly stanovenými v těchto dohodách o volném obchodu a měla by vycházet z vysoké úrovně konvergence v otázkách digitálního obchodu, která se odráží v Zásadách digitálního obchodu podepsaných mezi EU a Korejskou republikou v listopadu 2022 a mezi EU a Singapurem v lednu 2023. Uvedené zásady jsou klíčovými výstupy digitálních partnerství, která EU uzavřela s oběma zeměmi.

2)Cílem jednání je posílit dvoustranný digitální obchod, usnadnit činnost podniků, včetně mikropodniků a malých a středních podniků, a to zejména posílením důvěry spotřebitelů v on-line prostředí a vytvořením nových příležitostí na podporu inkluzivního růstu a rozvoje.

3)Cílem jednání je rovněž podpořit otevřené digitální trhy, které jsou konkurenceschopné, transparentní, spravedlivé a prosté neopodstatněných překážek mezinárodnímu obchodu a investicím.

4)Stanovená pravidla by měla vycházet ze stávajících pravidel a povinností v rámci Světové obchodní organizace (WTO). Měla by zohledňovat nedávná a probíhající obchodní a investiční jednání na dvoustranné a mnohostranné úrovni a vycházet z nich, je-li to možné a relevantní.

5)Při jednáních bude Unie prosazovat práva a zásady stanovené v evropském prohlášení o digitálních právech a zásadách pro digitální dekádu vyhlášeném Evropským parlamentem, Radou a Evropskou komisí dne 15. prosince 2022.

2.NAVRHOVANÝ OBSAH PRAVIDEL A ZÁVAZKŮ

1)Z jednání by měla vzejít pravidla týkající se aspektů digitálního obchodu. Jejich cílem by mělo být zlepšení podmínek pro digitální obchod ve prospěch podniků a spotřebitelů v Evropské unii a zvýšení účasti mikropodniků, malých a středních podniků v globálních hodnotových řetězcích.

2)Jednání by měla být vedena otevřeným způsobem. Mohou se tedy vztahovat na jakýkoli aspekt digitálního obchodu, na němž se strany jednání dohodnou.

3)Vzhledem k průřezové povaze digitálního obchodu mohou jednání zahrnovat:

a)usnadnění elektronických transakcí (např. elektronické podpisy, elektronické ověřování);

b)cla z elektronických přenosů a přenášeného obsahu;

c)důvěru spotřebitelů (např. ochrana spotřebitelů online, nevyžádaná elektronická komunikace);

d)přeshraniční toky údajů na základě důvěry, požadavky ohledně umístění údajů a ochranu osobních údajů;

e)důvěru podniků (např. ochrana zdrojového kódu, nucený transfer technologií);

f)zlepšený přístup k elektronickému obchodu (např. přístup k internetu, on-line obsahu a údajům veřejného sektoru nebo odpovědnost online zprostředkovatelů a přístup k nim);

g)opatření k usnadnění obchodu týkající se elektronického obchodu (např. bezpapírové obchodování, elektronická fakturace), s přihlédnutím k dohodě WTO o usnadnění obchodu;

h)aspekty práv duševního vlastnictví týkající se elektronického obchodování, včetně obchodního tajemství;

i)transparentnost a

j)spolupráci (např. mezi stranami jednání, orgány na ochranu spotřebitele).

4)Veškerá pravidla nebo závazky dohodnuté Evropskou unií by měly být v souladu s právním rámcem EU a měly by zachovat regulační autonomii potřebnou k provádění a rozvoji datových a digitálních politik EU.

5)Evropská unie zejména nesmí souhlasit s pravidly nebo závazky, které by mohly mít vliv na její právní rámec v oblasti kybernetické bezpečnosti, zejména na vysokou společnou úroveň bezpečnosti sítí a informačních systémů v celé Evropské unii.

6)V souvislosti s rostoucí digitalizací obchodu a významem mezinárodních toků předávání údajů pro přeshraniční obchod a investice musí být přístup Evropské unie v těchto jednáních v souladu s přístupem uplatňovaným v tomto ohledu v uzavřených a případně, je-li to relevantní, v nedávných a probíhajících jednáních o dvoustranných a mnohostranných obchodních a investičních dohodách. Jednání by zejména měla vyústit v pravidla týkající se přeshraničních toků údajů, která by řešila neopodstatněné požadavky na umístění údajů, a zároveň by se při nich nemělo vyjednávat o pravidlech EU pro ochranu osobních údajů ani by na tato pravidla neměla mít vliv, a zejména by měla být v souladu s právním rámcem EU pro ochranu osobních a neosobních údajů.

7)Evropská unie a její členské státy si ponechají možnost zachovat a rozvíjet svou schopnost definovat a provádět kulturní a audiovizuální politiky pro účely zachování jejich kulturní rozmanitosti. Evropská unie nesmí souhlasit s pravidly nebo závazky pro audiovizuální služby. Evropská unie nesmí přijmout závazky týkající se služeb poskytovaných nebo činností prováděných při výkonu veřejné moci.

8)Evropská unie dále nesmí souhlasit s pravidly či závazky, které by mohly mít vliv na její právní rámec pro ochranu práv duševního vlastnictví.

9)Pravidla a závazky by Evropské unii, jejím členským státům a jejich celostátním, regionálním a místním orgánům neměly bránit v regulování hospodářské činnosti ve veřejném zájmu za účelem dosažení legitimních cílů veřejné politiky v oblastech, jako je ochrana a podpora veřejného zdraví, sociální služby, veřejné vzdělávání, bezpečnost, životní prostředí, veřejná mravnost, sociální ochrana nebo ochrana spotřebitele, zajištění integrity a stability finančního systému Unie, ochrana soukromí a osobních údajů a podpora a ochrana kulturní rozmanitosti. Vysoká kvalita veřejných služeb v Evropské unii by měla být zachována v souladu se Smlouvou o fungování Evropské unie, a zejména s protokolem č. 26 o službách obecného zájmu, a s ohledem na výhrady Evropské unie v této oblasti, včetně výhrad podle dohody GATS.

Top