Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0176

    Návrh ROZHODNUTÍ RADY o prodloužení platnosti Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Spojených států amerických

    COM/2023/176 final

    V Bruselu dne 29.3.2023

    COM(2023) 176 final

    2023/0088(NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTÍ RADY

    o prodloužení platnosti Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Spojených států amerických


    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

    Odůvodnění a cíle návrhu

    Evropská unie (EU) a Spojené státy americké (USA) jsou od roku 1998 strategickými partnery pro výzkum. První bilaterální „Dohoda o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Spojených států amerických“ 1 (dále jen „dohoda“) byla podepsána ve Washingtonu DC dne 5. prosince 1997 a vstoupila v platnost dne 14. října 1998. Od té doby byla dohoda čtyřikrát prodloužena, tj. v roce 2003 2 , v roce 2008 3 , v roce 2013 4 a v roce 2018 5 pokaždé o dalších pět let. Druhé prodloužení zahrnovalo změnu, konkrétně doplnění výzkumu v oblasti bezpečnosti a vesmíru do seznamu oblastí spolupráce (článek 4 dohody).

    V čl. 12 písm. b) dohody se stanoví: „Tato dohoda se uzavírá na počáteční období pěti let. Po přezkoumání stranami v posledním roce každé doby trvání může být dohoda s možnými změnami prodloužena o další období pěti let vzájemným písemným souhlasem stran.“

    Současná dohoda pozbude platnosti dne 14. října 2023.

    Spolupráce s USA je klíčovým prvkem globálního přístupu EU k výzkumu a inovacím nastíněného ve sdělení Komise ze dne 18. května 2021 6 . Budování výzkumných a inovačních aliancí s USA, a to jak na dvoustranné úrovni, tak v rámci mnohostranných fór, přispívá ke schopnosti Evropy úspěšně provést ekologickou a digitální transformaci a posílí odolnost vůči globálním zdravotním hrozbám a dalším globálním výzvám. V oblasti vědy a techniky sdílejí EU a USA základní hodnoty etiky, integrity výzkumu, otevřenosti a transparentnosti a tvorby politik založené na důkazech, které z nich činí přirozené partnery. Posílením partnerství v oblasti výzkumu a vývoje v oblasti vědy a techniky mohou EU a USA dosáhnout rychlejšího pokroku směrem k čisté energii, udržitelné a bezpečné dopravě, čistým oceánům a modré ekonomice, inteligentním městům, odolné a inkluzivní společnosti a pokroku v dalších oblastech, který bude sloužit společným zájmům.

    V této souvislosti útvary Komise provedly posouzení vývoje spolupráce s USA a jejího přínosu k cílům strategie mezinárodní spolupráce. Z tohoto posouzení jasně vyplývá, že dohoda poskytuje důležitý rámec pro usnadnění spolupráce mezi EU a USA ve společných prioritních oblastech vědy a techniky, jež přináší vzájemný prospěch. Hlavním nástrojem pro spolupráci je rámcový program EU pro výzkum a inovace.

    Vztah EU a USA v oblasti vědy a techniky je silnější než vztahy s jakoukoli jinou zemí mimo Evropu. Z nepřidružených třetích zemí, které se účastní programu Horizont 2020, byly USA zdaleka nejaktivnější. To platí pro výši vzájemných investic do výzkumu a vývoje, mobilitu vědců, rozsah spolupráce a počet spoluautorství publikací a patentů.

    V rámci stávající dohody prosperovala spolupráce jak na dvoustranné, tak na mnohostranné úrovni. Na mnohostranné úrovni je obzvláště cenným příkladem globální aliance podporované EU a USA Transatlantická aliance pro oceánský výzkum, která do značné míry inspirovala celou koncepci globálních aliancí nastíněnou ve výše uvedeném sdělení Komise ze dne 18. května 2021. Dalším příkladem je Mise inovací (MI), která je celosvětovou iniciativou 22 zemí a Evropské unie, jejímž cílem je urychlit úsilí o inovace v oblasti čisté energie. EU úzce spolupracuje s USA na řadě dalších mnohostranných iniciativ, mimo jiné v oblasti zdraví, biohospodářství a pozorování Země. Bilaterální spolupráce je velmi dynamická v oblastech zdraví, dopravy, pokročilých materiálů, výzkumných infrastruktur, informačních a komunikačních technologií, potravinového zabezpečení a udržitelného zemědělství, klimatu a životního prostředí, což jsou oblasti, v nichž byla účast USA v programech Horizont 2020 a Horizont Evropa obzvláště důležitá.

    Poslední společná poradní skupina EU a USA pro vědeckotechnickou spolupráci, která se konala dne 12. října 2022 na úrovni generálního ředitelství, potvrdila pevné odhodlání obou stran pokračovat ve spolupráci v rámci dohody a rozšířit ji ve všech oblastech.

    Obě strany potvrdily své přání prodloužit platnost dohody výměnou dopisů, tj. dopisem GŘ pro výzkum a inovace ze dne 7. listopadu 2022 a dopisem ministerstva zahraničí USA ze dne 13. prosince 2022.

    Prodloužení dohody odráží význam USA jako klíčové partnerské země v oblasti vědy a techniky a umožní rozvíjet existující silné vazby v široké škále tematických oblastí a podpořit zásadní dialog a spolupráci v příštím pětiletém období.

    Obsah prodloužené dohody bude totožný s obsahem stávající dohody.

    Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

    Tato iniciativa je plně v souladu se sdělením Komise ze dne 18. května 2021 – Globální přístup k výzkumu a inovacím, Evropská strategie mezinárodní spolupráce v měnícím se světě (COM(2021) 252 final/2).

    Strategie globálního přístupu potvrzuje úlohu USA jako klíčové partnerské země pro EU tím, že zdůrazňuje, že „[s]polupráce se Spojenými státy, s nimiž má EU společnou vysokou úroveň výzkumných a inovačních kapacit a společné hodnoty a zásady, zajišťuje spojení výzkumných pracovníků, inovátorů a nejlepších zařízení při hledání řešení globálních výzev. Zejména opětovné přijetí závazku Spojených států týkajícího se cílů v oblasti klimatu a posílení multilaterálního řádu nabízí příležitost obnovit vztahy v oblasti výzkumu a inovací. Společné sdělení „Nová agenda EU a USA pro globální změnu“ obsahuje řadu návrhů na spolupráci s USA, a zejména výzvu k vytvoření aliance pro ekologické technologie a zřízení nové Rady EU–USA pro obchod a technologie. Na základě tohoto sdělení Komise rovněž navrhuje zvýšit reciprocitu bilaterální spolupráce a zvýšit úroveň koordinace a soudržnosti mezi investicemi EU a USA do výzkumu a inovací, počínaje výzvami v oblasti klimatu, digitálních technologií, energetiky, životního prostředí a zdraví.“ 

    Soulad s ostatními politikami Unie

    „Globální strategie zahraniční a bezpečnostní politiky EU“ potvrzuje, že výzkumná spolupráce představuje významný aspekt zahraniční politiky EU, a ve výzkumné spolupráci spatřuje zásadní prvek silnějších socioekonomických vazeb, včetně vazeb s USA.

    Na posledním summitu EU–USA byl potvrzen význam spolupráce v oblasti výzkumu a inovací pro řešení společných výzev souvisejících s globálním zdravím a ekologickou transformací a jeho účastníci vyzvali k posílení spolupráce v oblasti výzkumu a inovací, zejména v oblasti zdraví, energetiky a oceánů, a to prostřednictvím nedávno zřízené Rady pro obchod a technologie.

    Spolupráce mezi EU a USA v oblasti výzkumu a inovací v rámci dohody přispívá k zastřešujícím cílům politiky EU týkajícím se zejména: i) ekologické transformace, například prostřednictvím iniciativ vyplývajících z Mise inovací, Transatlantické aliance pro oceánský výzkum, arktického výzkumu, Mezinárodního fóra pro biohospodářství (IBF) a Skupiny pro pozorování Země (GEO); ii) globálního zdraví prostřednictvím mnohostranné a bilaterální spolupráce v oblasti infekčních onemocnění, rakoviny, duševního zdraví a mnoha dalších; iii) digitální transformace, inovací a sdílení dat například prostřednictvím práce na metodice inteligentní specializace, otevřeném přístupu a otevřené vědě a bilaterální spolupráci v oblasti IKT.

    2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právní základ

    Pravomoc EU jednat na mezinárodní úrovni v oblasti výzkumu a technologického rozvoje vychází z článku 186 SFEU. Po procedurální stránce je právním základem návrhu čl. 218 odst. 6 písm. a) bod v) SFEU.

    Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

    EU a její členské státy mají v souladu s čl. 4 odst. 3 SFEU v oblasti výzkumu a technologického rozvoje souběžné sdílené pravomoci. Jednání členských států proto nemůže nahradit jednání EU.

    3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

    Účelnost právních předpisů a zjednodušení

    Tato iniciativa není součástí programu REFIT.

    4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

    Jsou zapotřebí pouze lidské a administrativní zdroje, které jsou uvedeny v legislativním finančním výkazu.

    S ohledem na výše uvedené skutečnosti Komise žádá Radu, aby:

       jménem Unie a se souhlasem Evropského parlamentu schválila prodloužení Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Spojených států amerických na dobu dalších pěti let (tj. od 14. října 2023 do 13. října 2028),

       zmocnila předsedu Rady, aby jmenoval osobu nebo osoby oprávněné oznámit vládě Spojených států amerických, že Unie dokončila své vnitřní postupy nezbytné pro vstup této prodloužené dohody v platnost.

    2023/0088 (NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTÍ RADY

    o prodloužení platnosti Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Spojených států amerických

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 186 ve spojení s čl. 218 odst. 6 písm. a) bodem v) této smlouvy,

    s ohledem na návrh Evropské komise,

    s ohledem na souhlas Evropského parlamentu,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)Rozhodnutím 98/591/ES 7 schválila Rada uzavření Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Spojených států amerických 8 (dále jen „dohoda“). Dohoda byla podepsána ve Washingtonu DC dne 5. prosince 1997 a vstoupila v platnost dne 14. října 1998.

    (2)V souladu s čl. 12 písm. b) dohody se dohoda uzavírá na počáteční období pěti let. Po přezkoumání stranami v posledním roce každé doby trvání může být dohoda s možnými změnami prodloužena o další období pěti let vzájemným písemným souhlasem stran.

    (3)Rada svými rozhodnutími 2004/756/ES 9 , 2009/306/ES 10 , 2014/240/EU 11 a (EU) 2018/1578 12 schválila obnovení platnosti dohody pokaždé na další období pěti let. Současná dohoda pozbude platnosti dne 14. října 2023.

    (4)Posouzení provedené útvary Komise ukazuje, že dohoda poskytuje důležitý rámec pro usnadnění spolupráce mezi Unií a Spojenými státy americkými ve společných prioritních oblastech vědy a techniky, jež přináší vzájemný prospěch. Je proto v zájmu Unie prodloužit platnost dohody o dalších pět let.

    (5)Výměna dopisů mezi stranami ze dne 7. listopadu 2022 a 13. prosince 2022 potvrdila jejich zájem na prodloužení platnosti dohody o dobu dalších pěti let.

    (6)Prodloužení platnosti dohody by mělo být schváleno jménem Unie,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Prodloužení platnosti Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a Spojenými státy americkými na dobu dalších pěti let se schvaluje jménem Unie.

    Článek 2

    Předseda Rady jmenuje osobu nebo osoby oprávněné oznámit jménem Unie vládě Spojených států amerických, že Unie dokončila své vnitřní postupy nezbytné pro vstup prodloužení dohody v platnost v souladu s čl. 12 písm. b) dohody.

    Článek 3

    Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

    V Bruselu dne

       Za Radu

       předseda/předsedkyně

    LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

    Obsah

    1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

    Odůvodnění a cíle návrhu

    Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

    Soulad s ostatními politikami Unie

    2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právní základ

    Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

    3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

    Účelnost právních předpisů a zjednodušení

    4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

    1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU

    1.1.Název návrhu/podnětu

    1.2.Příslušné oblasti politik

    1.3.Návrh/podnět se týká:

    1.4.Cíle

    1.4.1.Obecné cíle

    1.4.2.Specifické cíle

    1.4.3.Očekávané výsledky a dopady

    1.4.4.Ukazatele výkonnosti

    1.5.Odůvodnění návrhu/podnětu

    1.5.1.Potřeby, které mají být uspokojeny v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu, včetně podrobného harmonogramu pro zahajovací fázi provádění podnětu

    1.5.2.Přidaná hodnota ze zapojení Unie (může být důsledkem různých faktorů, např. přínosů z koordinace, právní jistoty, vyšší účinnosti nebo doplňkovosti). Pro účely tohoto bodu se „přidanou hodnotou ze zapojení Unie“ rozumí hodnota plynoucí ze zásahu Unie, jež doplňuje hodnotu, která by jinak vznikla činností samotných členských států.

    1.5.3.Závěry vyvozené z podobných zkušeností v minulosti

    1.5.4.Slučitelnost s víceletým finančním rámcem a možné synergie s dalšími vhodnými nástroji

    1.5.5.Posouzení různých dostupných možností financování, včetně prostoru pro přerozdělení prostředků

    1.6.Doba trvání a finanční dopad

    1.7.Předpokládaný způsob řízení

    2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ

    2.1.Pravidla pro sledování a podávání zpráv

    2.2.Systém řízení a kontroly

    2.2.1.Odůvodnění navrhovaných způsobů řízení, mechanismů provádění financování, způsobů plateb a kontrolní strategie

    2.2.2.Informace o zjištěných rizicích a systémech vnitřní kontroly zřízených k jejich zmírnění

    2.2.3.Odhad a odůvodnění nákladové efektivnosti kontrol (poměr „náklady na kontroly ÷ hodnota souvisejících spravovaných finančních prostředků“) a posouzení očekávané míry rizika výskytu chyb (při platbě a při uzávěrce)

    2.3.Opatření k zamezení podvodů a nesrovnalostí

    3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU

    3.1.Okruhy víceletého finančního rámce a dotčené výdajové rozpočtové položky

    3.2.Odhadovaný dopad návrhu na prostředky

    3.2.1.Odhadovaný souhrnný dopad na operační prostředky

    3.2.2.Odhadovaný výstup financovaný z operačních prostředků

    3.2.3.Odhadovaný dopad na prostředky správní povahy

    3.2.4.Slučitelnost se stávajícím víceletým finančním rámcem

    3.2.5.Příspěvky třetích stran

    3.3.Odhadovaný dopad na příjmy

    LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

    1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU 

    1.1.Název návrhu/podnětu 

    Návrh rozhodnutí Rady o prodloužení platnosti Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a Spojenými státy americkými

    1.2.Příslušné oblasti politik 

    Politická strategie a koordinace politik zejména generálních ředitelství RTD, AGRI, CLIMA, JRC, EAC, ENER, GROW, CNECT, MARE, MOVE a SANTE.

    1.3.Návrh/podnět se týká: 

     nové akce 

     nové akce následující po pilotním projektu / přípravné akci 13  

     prodloužení stávající akce 

     sloučení jedné či více akcí v jinou/novou akci nebo přesměrování jedné či více akcí na jinou/novou akci 

    1.4.Cíle

    1.4.1.Obecné cíle 

    Tento podnět umožní oběma stranám zlepšit a dále zintenzivnit vzájemnou spolupráci v oblastech společného vědeckotechnického zájmu.

    1.4.2.Specifické cíle 

    Specifický cíl

    Toto rozhodnutí by mělo oběma stranám umožnit posílení spolupráce, a to jak na bilaterální, tak mnohostranné úrovni, a rozvoj strategičtějšího partnerství tím, že zvětší rozsah a záběr stávající spolupráce a budou řešit globální výzvy a podporovat reciproční přístup k programům a financování.

    1.4.3.Očekávané výsledky a dopady

    Upřesněte účinky, které by návrh/podnět měl mít na příjemce / cílové skupiny.

    Toto rozhodnutí umožní Unii a USA požívat vzájemných výhod vyplývajících z vědeckotechnického pokroku dosaženého prostřednictvím probíhajících činností v rámci spolupráce. Umožní výměnu konkrétních poznatků a transfer know-how ve prospěch vědecké obce, průmyslu a občanů obou stran.

    1.4.4.Ukazatele výkonnosti 

    Upřesněte ukazatele pro sledování pokroku a dosažených výsledků.

    Útvary Komise budou pravidelně sledovat veškerá opatření prováděná v rámci dohody, včetně hodnocení činností spolupráce. Toto hodnocení bude mimo jiné zahrnovat následující body:

    a) ukazatele spolupráce – analýza počtu a typu účastí subjektů USA v programech financovaných EU (např. počet návrhů, počet podepsaných grantových dohod, hlavní vazby spolupráce, hlavní témata, vytvořené výstupy) a naopak (jsou-li k dispozici údaje);

    b) výkonnostní ukazatele – míra úspěšnosti subjektů USA účastnících se rámcových programů EU ve srovnání s jinými třetími zeměmi a s členskými státy a přidruženými zeměmi; analýza kvality účasti (např. počet nejlépe umístěných univerzit účastnících se programu, počet patentů a publikací pocházejících z projektů spolupráce);

    c) sběr dat o činnostech a vazbách spolupráce nad rámec příslušných programů financování výzkumu a posuzování dopadů těchto činností, jako je účast ve vícestranných iniciativách a pracovních skupinách.

    1.5.Odůvodnění návrhu/podnětu 

    1.5.1.Potřeby, které mají být uspokojeny v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu, včetně podrobného harmonogramu pro zahajovací fázi provádění podnětu

    Toto rozhodnutí umožní oběma stranám nadále zdokonalovat a zintenzivňovat spolupráci ve vědeckotechnických oblastech k vzájemnému prospěchu.

    1.5.2.Přidaná hodnota ze zapojení Unie (může být důsledkem různých faktorů, např. přínosů z koordinace, právní jistoty, vyšší účinnosti nebo doplňkovosti). Pro účely tohoto bodu se „přidanou hodnotou ze zapojení Unie“ rozumí hodnota plynoucí ze zásahu Unie, jež doplňuje hodnotu, která by jinak vznikla činností samotných členských států.

    Spolupráce v oblasti výzkumu a inovací mezi USA a Unií se během posledních let stabilně zintenzivňuje. Zapojení EU umožňuje činnosti s větším rozsahem a záběrem ve prospěch všech členských států. Díky prodloužení platnosti této dohody EU získá snazší přístup k vědeckým poznatkům vytvořeným v USA a bude se moci angažovat ve více činnostech spolupráce, což povede k další výměně znalostí a technologií a k tomu, že evropské společnosti budou mít snazší přístup na trh USA.

    1.5.3.Závěry vyvozené z podobných zkušeností v minulosti

    Na základě dosavadních zkušeností z oblasti vědeckotechnické spolupráce se považuje za vzájemně přínosné pokračovat s USA jakožto strategickým partnerem Unie v oblasti výzkumu a inovací ve výzkumné spolupráci.

    1.5.4.Slučitelnost s víceletým finančním rámcem a možné synergie s dalšími vhodnými nástroji

    Má se za to, že prodloužení platnosti dohody s USA je plně v souladu s celkovým politickým rámcem mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu a inovací, konkrétně s nedávno přijatým sdělením Komise ze dne 18. května 2021 – Globální přístup k výzkumu a inovacím, Evropská strategie mezinárodní spolupráce v měnícím se světě (COM(2021) 252 final/2).

    Úsilí se zaměří na součinnost s dalšími nástroji Unie v oblasti spolupráce mezi EU a USA, především prostřednictvím různých odvětvových iniciativ Komise, zejména iniciativ GŘ AGRI, CLIMA, JRC, EAC, ENER, GROW, CNECT, MARE, MOVE a SANTE.

    1.5.5.Posouzení různých dostupných možností financování, včetně prostoru pro přerozdělení prostředků

    Finanční potřeby na pokrytí navrhované akce jsou k dispozici v rámci programu Horizont Evropa (správní prostředky). Koordinace navrhované akce a jejího provádění bude interně zajišťována Komisí a vyžádá si odhadem 1,5 FTE ročně po dobu trvání navrhované akce s následujícím rozdělením:

    Rok 2023: 3 měsíční platy 1,5 úředníka

    Období 2024–2027: 12 měsíčních platů 1,5 úředníka

    Rok 2028: 9 měsíčních platů 1,5 úředníka

    1.6.Doba trvání a finanční dopad 

     Časově omezená doba trvání

       Návrh/podnět s platností od 14. 10. 2023 do 13. 10. 2028

       Finanční dopad od 14. 10. 2023 do 13. 10. 2028

     Časově neomezená doba trvání

    Provádění s obdobím rozběhu od RRRR do RRRR,

    poté plné fungování.

    1.7.Předpokládaný způsob řízení 14

     Přímé řízení Komisí

    prostřednictvím jejích útvarů, včetně jejích zaměstnanců v delegacích Unie,

       prostřednictvím výkonných agentur.

     Sdílené řízení s členskými státy

     Nepřímé řízení, při kterém jsou úkoly souvisejícími s plněním rozpočtu pověřeny:

    třetí země nebo subjekty určené těmito zeměmi,

    mezinárodní organizace a jejich agentury (upřesněte),

    EIB a Evropský investiční fond,

    subjekty uvedené v článcích 70 a 71 finančního nařízení,

    veřejnoprávní subjekty,

    soukromoprávní subjekty pověřené výkonem veřejné služby v rozsahu, v jakém poskytují dostatečné finanční záruky,

    soukromoprávní subjekty členského státu pověřené uskutečňováním partnerství soukromého a veřejného sektoru a poskytující dostatečné finanční záruky,

    osoby pověřené prováděním specifických akcí v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky podle hlavy V Smlouvy o EU a určené v příslušném základním právním aktu.

    Pokud vyberete více způsobů řízení, upřesněte je v části „Poznámky“.

    Poznámky

    […]

    2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ 

    2.1.Pravidla pro sledování a podávání zpráv 

    Upřesněte četnost a podmínky.

    Účast subjektů USA na rámcovém programu pro výzkum a inovace a ostatních činnostech spolupráce podle této dohody bude na svých zasedáních pravidelně sledovat společná poradní skupina zřízená podle čl. 6 písm. b) dohody.

    2.2.Systém řízení a kontroly 

    2.2.1.Odůvodnění navrhovaných způsobů řízení, mechanismů provádění financování, způsobů plateb a kontrolní strategie

    Navrhovaný podnět v souvislosti s rámcovým programem pro výzkum a inovace Horizont Evropa bude prováděn prostřednictvím přímého řízení.

    Jelikož se jedná o činnost, kterou má plně vykonávat pracovník Komise, je přímé řízení nejvhodnějším způsobem provádění. Zejména očekávané hlavní úkoly nezbytné pro řádné provádění navrhované činnosti, jako je politický dialog, posouzení prostředí spolupráce EU a USA v oblasti výzkumu a inovací, určení společných priorit spolupráce a podobné úkoly, jsou hlavními činnostmi prováděcího útvaru Komise – ředitelství „Globální přístup a mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu a inovací“ GŘ pro výzkum a inovace.

    Další podpůrné úkoly organizační, logistické, administrativní a poradní povahy mohou být v rámci budoucí rámcové smlouvy přiděleny na podpůrná opatření pro mezinárodní spolupráci v oblasti výzkumu a inovací. Na tyto podpůrné úkoly, jejichž cílem je zvýšit účinnost a účelnost navrhované akce, bude dohlížet Komise, přičemž zůstanou pod jejím přímým řízením.

    2.2.2.Informace o zjištěných rizicích a systémech vnitřní kontroly zřízených k jejich zmírnění 

    Konají se pravidelná zasedání a dvoustranné schůzky, umožňující systematické sdílení informací a kontrolu. V kontrolním systému nebyla zjištěna žádná rizika.

    2.2.3.Odhad a odůvodnění nákladové efektivnosti kontrol (poměr „náklady na kontroly ÷ hodnota souvisejících spravovaných finančních prostředků“) a posouzení očekávané míry rizika výskytu chyb (při platbě a při uzávěrce)

    Není relevantní

    2.3.Opatření k zamezení podvodů a nesrovnalostí 

    Upřesněte stávající či předpokládaná preventivní a ochranná opatření.

    Vyžaduje-li provádění rámcového programu účast externích dodavatelů či poskytnutí finančních příspěvků třetím stranám, provede Komise dle potřeby finanční audity, zejména má-li důvod pochybovat o reálné povaze prováděných prací nebo prací uvedených ve zprávách o činnosti.

    Finanční audity Unie budou prováděny buď jejími vlastními zaměstnanci, nebo účetními odborníky schválenými v souladu s právními předpisy strany, u které má audit proběhnout. Účetní odborníky vybere Unie podle vlastního uvážení, přičemž se vyhne rizikům možného střetu zájmů, na který by mohla strana podléhající auditu poukázat. Komise dále zajistí, aby při provádění výzkumných činností byly finanční zájmy Unie chráněny účinnými kontrolami a v případě zjištěných nesrovnalostí odrazujícími a přiměřenými opatřeními a sankcemi.

    Aby bylo možné tohoto cíle dosáhnout, budou do všech smluv používaných při provádění rámcového programu začleněna ustanovení o kontrolách, opatřeních a sankcích s odkazem na nařízení č. 2988/95, č. 2185/96 a č. 883/2013.

    Ve smlouvách budou muset být uvedeny zejména tyto body:

    – zavedení konkrétních smluvních ustanovení na ochranu finančních zájmů EU při provádění kontrol a prověrek v souvislosti s vykonávanou činností,

    – provádění administrativních kontrol v rámci opatření proti podvodům v souladu s nařízeními č. 2185/96 a č. 883/2013,

    – uplatňování administrativních sankcí v souladu s rámcovým nařízením č. 2988/95, včetně principu černé listiny, ve všech případech nesrovnalostí způsobených při provádění smluv záměrně nebo nedbalostí,

    – vymahatelnost případných inkasních příkazů v případě nesrovnalostí a podvodů v souladu s článkem 299 Smlouvy o fungování Evropské unie.

    Příslušní zaměstnanci GŘ pro výzkum a inovace budou mimoto v rámci běžného opatření provádět kontrolní program týkající se vědeckých a rozpočtových záležitostí, oddělení interního auditu GŘ pro výzkum a inovace bude vykonávat interní audit a Evropský účetní dvůr bude provádět místní kontroly.

    3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU 

    3.1.Okruhy víceletého finančního rámce a dotčené výdajové rozpočtové položky 

    ·Stávající rozpočtové položky

    V pořadí okruhů víceletého finančního rámce a rozpočtových položek.

    Okruh víceletého finančního rámce

    Rozpočtová položka

    Druh výdaje

    Příspěvek

     
    Okruh 1 – Jednotný trh, inovace a digitální agenda – Výzkum a inovace – Horizont Evropa

    RP/NRP 15

    zemí ESVO 16

    kandidátských zemí 17

    třetích zemí

    ve smyslu čl. 21 odst. 2 písm. b) finančního nařízení

    1

    01 01 01 01

    NRP

    ANO

    ANO

    ANO

    NE

    1

    01 01 01 03

    NRP

    ANO

    ANO

    ANO

    NE

    ·Nové rozpočtové položky, jejichž vytvoření se požaduje

    V pořadí okruhů víceletého finančního rámce a rozpočtových položek.

    Okruh víceletého finančního rámce

    Rozpočtová položka

    Druh 
    výdaje

    Příspěvek

    Číslo [Okruh………………………………………]

    RP/NRP

    zemí ESVO

    kandidátských zemí

    třetích zemí

    ve smyslu čl. 21 odst. 2 písm. b) finančního nařízení

    [XX.YY.YY.YY]

    ANO/NE

    ANO/NE

    ANO/NE

    ANO/NE

    3.2.Odhadovaný dopad návrhu na prostředky 

    3.2.1.Odhadovaný souhrnný dopad na operační prostředky 

       Návrh/podnět nevyžaduje využití operačních prostředků.

       Návrh/podnět vyžaduje využití operačních prostředků, jak je vysvětleno dále:

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Okruh víceletého finančního rámce

    1

    „Jednotný trh, inovace a digitální agenda – Výzkum a inovace – Horizont Evropa“

    GŘ: RTD

    Rok 
    2023 18

    Rok 
    2024

    Rok 
    2025

    Rok 
    2026

    Rok 
    2027

    Rok 
    2028

    CELKEM

    Operační prostředky 

    Rozpočtová položka

    Závazky

    (1a)

    Platby

    (2a)

    Rozpočtová položka

    Závazky

    (1b)

    Platby

    (2b)

    ·Prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy 19  

    Rozpočtová položka 01 01 01 01

    Závazky a platby

    (3)

    0,064

    0,262

    0,267

    0,272

    0,278

    0,212

    1,355

    Rozpočtová položka 01 01 01 03

    Závazky a platby

    (3)

    0,003

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,009

    0,060

    Prostředky na GŘ RTD 
    CELKEM

    Závazky

    =1a+1b+3

    0,067

    0,274

    0,279

    0,284

    0,290

    0,221

    1,415

    Platby

    =2a+2b

    +3

    0,067

    0,274

    0,279

    0,284

    0,290

    0,221

    1,415



    Operační prostředky CELKEM

    Závazky

    (4)

    Platby

    (5)

    • Prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy CELKEM

    (6)

    0,067

    0,274

    0,279

    0,284

    0,290

    0,221

    1,415

    Prostředky z OKRUHU 1 víceletého finančního rámce
    CELKEM

    Závazky

    =4+6

    0,067

    0,274

    0,279

    0,284

    0,290

    0,221

    1,415

    Platby

    =5+6

    0,067

    0,274

    0,279

    0,284

    0,290

    0,221

    1,415

    Pokud je návrhem/podnětem dotčen více než jeden okruh:

    • Operační prostředky CELKEM (všechny operační okruhy)

    Závazky

    (4)

    Platby

    (5)

    • Prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy CELKEM

    (6)

    0,067

    0,274

    0,279

    0,284

    0,290

    0,221

    1,415

    Prostředky z OKRUHŮ 1 až 6  
    víceletého finančního rámce

    CELKEM 
    (referenční částka)

    Závazky

    =4+6

    0,067

    0,274

    0,279

    0,284

    0,290

    0,221

    1,415

    Platby

    =5+6

    0,067

    0,274

    0,279

    0,284

    0,290

    0,221

    1,415





    Okruh víceletého finančního rámce

    7

    „Správní výdaje“

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Rok 
    2023

    Rok 
    2024

    Rok 
    2025

    Rok 
    2026

    Rok 2027

    Rok 2028

    CELKEM

    GŘ: <…….>

    • Lidské zdroje

    • Ostatní správní výdaje

    <…….> CELKEM

    Prostředky

    Prostředky z OKRUHU 7 
    víceletého finančního rámce 
    CELKEM 

    (Závazky celkem = platby celkem)

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Rok 
    2023

    Rok 2024

    Rok 
    2025

    Rok 
    2026

    Rok 2027

    Rok 2028

    CELKEM

    Prostředky z OKRUHŮ 1 až 7  
    víceletého finančního rámce

    CELKEM 

    Závazky

    0,067

    0,274

    0,279

    0,284

    0,290

    0,221

    1,415

    Platby

    0,067

    0,274

    0,279

    0,284

    0,290

    0,221

    1,415

    3.2.2.Odhadovaný výstup financovaný z operačních prostředků 

    Prostředky na závazky v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Uveďte cíle a výstupy

    Rok 
    N

    Rok 
    N+1

    Rok 
    N+2

    Rok 
    N+3

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    CELKEM

    VÝSTUPY

    Druh 20

    Průměrné náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Celkový počet

    Náklady celkem

    SPECIFICKÝ CÍL č. 1 21

    – Výstup

    – Výstup

    – Výstup

    Mezisoučet za specifický cíl č. 1

    SPECIFICKÝ CÍL č. 2 …

    – Výstup

    Mezisoučet za specifický cíl č. 2

    CELKEM

    3.2.3.Odhadovaný dopad na prostředky správní povahy

       Návrh/podnět nevyžaduje využití prostředků správní povahy.

       Návrh/podnět vyžaduje využití prostředků správní povahy, jak je vysvětleno dále:

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Rok 
    2023 22

    Rok 
    2024

    Rok 
    2025

    Rok 
    2026

    Rok 
    2027

    Rok 
    2028

    CELKEM

    OKRUH 7 
    víceletého finančního rámce

    Lidské zdroje

    Ostatní správní výdaje

    Mezisoučet za OKRUH 7 
    víceletého finančního rámce 

    Mimo OKRUH 7 23  
    víceletého finančního rámce 

    Lidské zdroje

    0,064

    0,262

    0,267

    0,272

    0,278

    0,212

    1,355

    Ostatní výdaje správní povahy

    0,003

    0,012

    0,012

    0,012

    0,012

    0,009

    0,060

    Mezisoučet mimo OKRUH 7 
    víceletého finančního rámce 

    0,067

    0,274

    0,279

    0,284

    0,290

    0,221

    1,415

    CELKEM

    0,067

    0,274

    0,279

    0,284

    0,290

    0,221

    1,415

    Potřebné prostředky na oblast lidských zdrojů a na ostatní výdaje správní povahy budou pokryty z prostředků GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přerozděleny v rámci GŘ a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

    3.2.3.1.Odhadované potřeby v oblasti lidských zdrojů

       Návrh/podnět nevyžaduje využití lidských zdrojů.

       Návrh/podnět vyžaduje využití lidských zdrojů, jak je vysvětleno dále:

    Odhad vyjádřete v přepočtu na plné pracovní úvazky

    Rok 
    2023

    Rok 
    2024

    Rok

    2025

    Rok

    2026

    Rok 2027

    Rok 2028

    • Pracovní místa podle plánu pracovních míst (místa úředníků a dočasných zaměstnanců)

    20 01 02 01 (v ústředí a v zastoupeních Komise)

    20 01 02 03 (při delegacích)

    01 01 01 01 (v nepřímém výzkumu)

    0,375

    1,5

    1,5

    1,5

    1,5

    1,125

    01 01 01 11 (v přímém výzkumu)

    Externí zaměstnanci (v přepočtu na plné pracovní úvazky: FTE) 24

    20 02 01 (SZ, VNO, ZAP z celkového rámce)

    20 02 03 (SZ, MZ, VNO, ZAP a MOD při delegacích)

    XX 01 xx yy zz  25

    – v ústředí

    – při delegacích

    01 01 01 02 (SZ, VNO, ZAP v nepřímém výzkumu)

    01 01 01 12 (SZ, VNO, ZAP v přímém výzkumu)

    Jiné rozpočtové položky (upřesněte)

    CELKEM

    0,375

    1,5

    1,5

    1,5

    1,5

    1,125

    XX je oblast politiky nebo dotčená hlava rozpočtu.

    Potřeby v oblasti lidských zdrojů budou pokryty ze zdrojů GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přeobsazeny v rámci GŘ, a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

    Popis úkolů:

    Úředníci a dočasní zaměstnanci

    Příprava a řízení zasedání smíšeného výboru podle čl. 6 písm. b) dohody a pracovní cesty pro zajištění řádného fungování a provádění, jakož i pravidelného přezkumu dohody.

    Výpočty jsou provedeny proporcionálně s ohledem na dobu platnosti dohody.

    Externí zaměstnanci

    3.2.4.Slučitelnost se stávajícím víceletým finančním rámcem 

    Návrh/podnět:

       může být v plném rozsahu financován přerozdělením prostředků v rámci příslušného okruhu víceletého finančního rámce (VFR).

    Upřesněte, jaká úprava se požaduje, příslušné rozpočtové položky a odpovídající částky. V případě zásadní úpravy přiložte excelovou tabulku.

       vyžaduje použití nepřiděleného rozpětí v rámci příslušného okruhu VFR a/nebo použití zvláštních nástrojů definovaných v nařízení o VFR.

    Upřesněte, co se požaduje, příslušné okruhy a rozpočtové položky, odpovídající částky a navrhované nástroje, které mají být použity.

       vyžaduje revizi VFR.

    Upřesněte, co se požaduje, příslušné okruhy a rozpočtové položky a odpovídající částky.

    3.2.5.Příspěvky třetích stran 

    Návrh/podnět:

    nepočítá se spolufinancováním od třetích stran.

    Návrh/podnět počítá se spolufinancováním podle následujícího odhadu:

    prostředky v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Rok 
    N

    Rok 
    N+1

    Rok 
    N+2

    Rok 
    N+3

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    Celkem

    Upřesněte spolufinancující subjekt 

    Spolufinancované prostředky CELKEM

     

    3.3.Odhadovaný dopad na příjmy 

       Návrh/podnět nemá žádný finanční dopad na příjmy.

       Návrh/podnět má tento finanční dopad:

       na vlastní zdroje

       na různé příjmy

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Příjmová rozpočtová položka:

    Prostředky dostupné v běžném rozpočtovém roce

    Dopad návrhu/podnětu 26

    Rok 
    N

    Rok 
    N+1

    Rok 
    N+2

    Rok 
    N+3

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    Článek ………….

    U účelově vázaných příjmů upřesněte dotčené výdajové rozpočtové položky.

    Jiné poznámky (např. způsob/vzorec výpočtu dopadu na příjmy nebo jiné údaje).

    (1)    Úř. věst. L 284, 22.10.1998, s. 37.
    (2)    Rozhodnutí Rady 2004/756/ES (Úř. věst. L 335, 11.11.2004, s. 5).
    (3)    Rozhodnutí Rady 2009/306/ES (Úř. věst. L 90, 2.4.2009, s. 20).
    (4)    Rozhodnutí Rady 2014/240/EU (Úř. věst. L 128, 30.4.2014, s. 43).
    (5)    Rozhodnutí Rady (EU) 2018/1578 (Úř. věst L 263, 22.10.2018, s. 1.)
    (6)    „Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Globální přístup k výzkumu a inovacím, Evropská strategie mezinárodní spolupráce v měnícím se světě“ (COM(2021) 252 final/2).
    (7)    Rozhodnutí Rady 98/591/ES ze dne 13. října 1998 o uzavření Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Spojených států amerických (Úř. věst. L 284/35, 22.10.1998, s. 37).
    (8)    Úř. věst. L 284, 22.10.1998, s. 37.
    (9)    Rozhodnutí Rady 2004/756/ES ze dne 4. října 2004 o uzavření Dohody o prodloužení platnosti dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Spojených států amerických (Úř. věst. L 335, 11.11.2004, s. 5).
    (10)    Rozhodnutí Rady 2009/306/ES ze dne 30. března 2009 o prodloužení platnosti a změně Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Spojených států amerických (Úř. věst. L 90, 2.4.2009, s. 20).
    (11)    Rozhodnutí Rady 2014/240/EU ze dne 14. dubna 2014 o prodloužení platnosti Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Spojených států amerických (Úř. věst. L 128, 30.4.2014, s. 43).
    (12)    Rozhodnutí Rady (EU) 2018/1578 ze dne 18. září 2018 o prodloužení platnosti Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropským společenstvím a vládou Spojených států amerických.
    (13)     Uvedené v čl. 58 odst. 2 písm. a) nebo b) finančního nařízení.
    (14)    Vysvětlení způsobů řízení spolu s odkazem na finanční nařízení jsou k dispozici na stránkách BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
    (15)    RP = rozlišené prostředky / NRP = nerozlišené prostředky.
    (16)    ESVO: Evropské sdružení volného obchodu.
    (17)    Kandidátské země a případně potenciální kandidáti ze západního Balkánu.
    (18)    Návrh/podnět se začíná provádět v roce 2023. Částky pro rok 2023 vypočtené na základě 3 měsíčních platů 1,5 FTE, pro období 2024–2027 vypočtené na základě 12 měsíčních platů 1,5 FTE a pro rok 2028 vypočtené na základě 9 měsíčních platů 1,5 FTE. Průměrné náklady, které se použijí od ledna 2023, k nimž byla připočtena roční valorizace ve výši 2 % na období 2024–2028.
    (19)    Technická a/nebo administrativní pomoc a výdaje na podporu provádění programů a/nebo akcí EU (bývalé položky „BA“), nepřímý výzkum.
    (20)    Výstupy se rozumí produkty a služby, které mají být dodány (např. počet financovaných studentských výměn, počet vybudovaných kilometrů silnic atd.).
    (21)    Popsaný v bodě 1.4.2. „Specifické cíle…“.
    (22)    Návrh/podnět se začíná provádět v roce 2023.
    (23)    Technická a/nebo administrativní pomoc a výdaje na podporu provádění programů a/nebo akcí EU (bývalé položky „BA“), nepřímý výzkum.
    (24)    SZ = smluvní zaměstnanec; MZ = místní zaměstnanec; VNO = vyslaný národní odborník; ZAP = zaměstnanec agentury práce; MOD = mladý odborník při delegaci.
    (25)    Dílčí strop na externí zaměstnance financované z operačních prostředků (bývalé položky „BA“).
    (26)    Pokud jde o tradiční vlastní zdroje (cla, dávky z cukru), je třeba uvést čisté částky, tj. hrubé částky po odečtení 20 % nákladů na výběr.
    Top