Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0468

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ A EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANCE o provádění a výsledcích programu Pericles IV na ochranu eura proti padělání v roce 2022

COM/2023/468 final

V Bruselu dne 2.8.2023

COM(2023) 468 final

ZPRÁVA KOMISE

EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ A EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANCE

o provádění a výsledcích programu Pericles IV na ochranu eura proti padělání v roce 2022


ZPRÁVA KOMISE

EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ A EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANCE

o provádění a výsledcích programu Pericles IV na ochranu eura proti padělání v roce 2022

1.Obecné informace

Program „Pericles IV“ (dále jen „program“) je program výměny, pomoci a odborného vzdělávání za účelem ochrany eura proti padělání. Nahrazuje program Pericles 2020, který probíhal v období 2013–2020, a program Pericles, který probíhal v období 2002–2013. Program byl zřízen nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/840 ze dne 20. května 2021 1 . Jeho použitelnost byla rozšířena na nezúčastněné členské státy nařízením Rady (EU) 2021/1696 ze dne 21. září 2021 2 . Nařízení (EU) 2021/840 stanoví dobu trvání programu do dne 31. prosince 2027. Ustanovení čl. 12 odst. 3 nařízení vyžaduje, aby Komise každoročně poskytla Evropskému parlamentu a Radě informace o výsledcích programu. Tato výroční zpráva plní uvedený požadavek za rok 2022. Zpráva poskytuje informace o závazcích a provádění programu „Pericles IV“ v roce 2022, jakož i o provádění akcí v roce 2022, na něž byly vyčleněny prostředky v rámci předchozích let a předchozí generace programu.

2.Závazky v rámci ročního pracovního programu na rok 2022

Roční rozpočet na provádění programu v roce 2022 byl stanoven na 850 169 EUR a byl financován z rozpočtové položky 06.030100 souhrnného rozpočtu Evropské unie na rok 2022. V roce 2022 bylo na závazky přiděleno celkem 828 141,12 EUR, což představuje 97,41 % celkového rozpočtu. Program je prováděn prostřednictvím spolufinancovaných akcí (grantů) příslušných orgánů členských států a prostřednictvím akcí organizovaných přímo Komisí (dále jen „akce Komise“). Celková částka závazků zahrnuje rovněž závazek ve výši 27 350 EUR určený na pokrytí ročních nákladů na používání nástroje eGrants – plně elektronického (bezpapírového) systému řízení grantů.

Provádění programu odráží závazek členských států a Komise k ochraně eura proti padělání. Diskuze o víceleté strategii na zasedáních skupiny odborníků pro boj proti padělání eura (ECEG) umožnily v roce 2022 přidělit na závazky 97,41 % celkového rozpočtu. Program se zavázal k financování celkem osmi projektů 3 . Z celkového počtu žádostí pocházejících od příslušných orgánů členských států byly granty uděleny pěti z nich. Kromě toho byly financovány tři akce Komise.

Jedno z opatření Komise bylo provedeno v roce 2022, zatímco další dvě opatření Komise a všechny granty budou provedeny v roce 2023 a později.

Grafy I a graf II: Typ financovaných akcí a počet akcí v jednotlivých členských státech (akce, na něž byly v roce 2022 vyčleněny prostředky, viz příloha I) 

 

Stojí za povšimnutí, že Španělsko a Itálie, dva členské státy nejvíce postižené paděláním eura, letos opět získaly granty Pericles. Kromě toho získalo granty v rámci programu v roce 2022 také Chorvatsko, což je zvláště pozoruhodné vzhledem k jeho přistoupení k eurozóně dne 1. ledna 2023. Veškeré jejich úsilí posiluje ochranu eura, z čehož mají prospěch všechny ostatní členské státy.

Prostředky byly v roce 2022 vyčleněny na tři výměny zaměstnanců, dvě odborná školení, dva semináře a jednu studii. Akce se budou konat jak v EU, tak mimo ni, v závislosti na konkrétních potřebách souvisejících s ochranou eura proti padělání. Od svého zahájení program upevňuje svůj regionální přístup prováděním akcí zahrnujících regiony světa, které jsou obzvláště důležité pro boj proti padělání.

3.Provádění akcí v roce 2022 4

Přehled

Tento oddíl analyzuje provádění všech akcí financovaných v kalendářním roce 2022 z programu Pericles. Zahrnuje proto jak provádění akcí, na něž byly vyčleněny prostředky v rozpočtu programu „Pericles IV“ na rok 2021 a 2022 (pět grantů a jedna akce Komise), tak akcí, na něž byly vyčleněny prostředky v rámci předchozích rozpočtů programu „Pericles 2020“ (šest grantů). To podtrhuje kontinuitu programu, pokud jde o jeho koncepci, a odráží účinnost programu Pericles na ochranu eura proti padělání prostřednictvím každoročně prováděných akcí.

V roce 2022 bylo provedeno dvanáct akcí financovaných z programu Pericles, které zahrnovaly:

·plné provedení osmi grantových akcí členskými státy: tato opatření provedlo Španělsko (tři akce), Portugalsko (dvě akce), Nizozemsko, Německo a Itálie (po jedné akci),

·částečné provedení tří grantových akcí členskými státy: tato opatření sestávají z několika fází (tj. výměny zaměstnanců a seminářů) v průběhu více než jednoho kalendářního roku a částečně je provedla Itálie, Rumunsko a Chorvatsko,

·plné provedení jedné zadané akce Komise.

Výše uvedené akce zahrnují pět výměn zaměstnanců, čtyři konference a tři odborná školení (viz také oddíl 2 výše). Uvedených akcí se podle odhadů zúčastnilo 599 odborníků.

Graf III a graf IV: Původ účastníků a oblasti, v nichž účastníci profesně působí (akce provedené v roce 2022, viz příloha II) 5

 

Účastníci pocházejí z 51 zemí světa. Většinu (78 %) tvořili účastníci z Evropy: 65 % pocházelo z členských států eurozóny, zatímco podíl účastníků z členských států mimo eurozónu představuje 13 %, a podíl účastníků z evropských zemí mimo EU 6 %; 11 % účastníků bylo z Latinské Ameriky; 3 % účastníků zastupovala evropské orgány, 1 % pocházelo z Afriky a Blízkého východu a 1 % z jiných regionů.

Pokud jde o oblasti, v nichž účastníci profesně působí, představovali 53 % z celkového počtu příslušníci policie. Tento výrazný podíl je dán tím, že policejní orgány stojí v popředí boje proti padělání eura a policejní sbory zahrnují vyšetřovatele i technické odborníky. 47 % celkového počtu účastníků představovaly ostatní kategorie, přičemž největší skupinu účastníků tvořili odborníci z národních centrálních bank (33 %). Na účast centrálních bank se v roce 2022 stejně jako v roce 2021 zaměřilo více opatření. Významná je také účast členů soudnictví (5 %), evropských institucí (3 %) a mincoven (2 %) a celních orgánů (<1 %), což odráží celou škálu profesních zkušeností účastníků. Výsledkem provádění akce Komise „4. setkání Platformy 1210“ byla již pošesté vysoká účast zástupců z odvětví strojů pro zpracování mincí (2 %), což i nadále potvrzuje, že soukromý sektor je důležitou zúčastněnou stranou boje proti padělání. Ve výsledku má provádění programu nadnárodní a multidisciplinární rozměr, jak požaduje nařízení (EU) č. 331/2014, s vysokým stupněm diverzifikace.

Hlavní body provádění v roce 2022

Programu se v roce 2022 podařilo zachovat a dále posílit regionální mezinárodní spolupráci v jihovýchodní Evropě a Latinské Americe:

·V roce 2022 bylo v rámci programu Pericles provedeno několik akcí zaměřených na podporu a udržování úzké spolupráce mezi příslušnými vnitrostátními orgány v jihovýchodní Evropě. To zahrnovalo výměny zaměstnanců uspořádané italskou Comando Carabinieri Antifalsificazione Monetaria (CCAFM), Guardia di Finanza (GDF) a rumunskou policií (GIRP), jakož i výměnu zaměstnanců uspořádanou chorvatskou národní bankou, jejímž hlavním cílem bylo sdílet osvědčené postupy, znalosti a zkušenosti na podporu chorvatských a bulharských orgánů při vstupu do eurozóny.

·Španělská Brigada de Investigación del Banco de España (BIBE) uspořádala „vzdělávací kurz zaměřený na padělání peněz pro odborníky ze zemí Latinské Ameriky“, na němž se v roce 2022 v Limě (Peru) sešly orgány sedmnácti latinskoamerických zemí a na němž se propagovala opatření na ochranu eura proti padělání v zemích Latinské Ameriky, které jsou k němu potenciálně náchylné. Tato akce podpořila zřízení a provoz národních ústředen (NCO) proti padělání peněz v zúčastněných zemích. Na základě předchozího školení stejného formátu založila tuto národní ústřednu i Argentina.

Při provádění programu v roce 2022 proběhlo rovněž několik akcí zaměřených na aktuální vývoj v oblasti boje proti padělání peněz:

·Několik akcí se zaměřilo na hrozbu, kterou v oblasti padělání eura představuje internet/darknet a poukázalo zejména na jeho potenciální využití jako distribuční platformy. Německý Spolkový kriminální úřad (BKA) provedl sérii tří workshopů s názvem COPE, které rozšířily znalosti a představily nezbytné vyšetřovací techniky pro vyšetřování padělaných peněz v souvislosti s internetem/darknetem a zajistily výměnu osvědčených postupů prostřednictvím případových studií, v jejichž rámci účastníci prošli jednotlivými kroky vyšetřování digitálních padělaných peněz. Šíření padělků na darknetu/internetu bylo rovněž jedním z hlavních bodů konferencí pořádaných nizozemskou policií a portugalskou centrální bankou.

·Dalšími prioritami, kterými se zabývalo několik akcí, byly boj proti vysoce kvalitním třídám padělků, provádění nařízení (EU) č. 1210/2010 a manipulace s euromincemi nevhodnými pro oběh. Mezi tyto akce patřila odborná příprava zaměřená na analýzu padělaných mincí pro technické odborníky, kterou uspořádala Banco de Espana (španělská centrální banka), jakož i 4. zasedání platformy 1210 uspořádané jako akce Komise, na němž se sešly zúčastněné strany z odvětví strojů na zpracování mincí a národních mincovních analytických středisek.

4.Monitorování kvantitativních a kvalitativních ukazatelů

V čl. 12 odst. 2 nařízení (EU) 2021/840 se uvádí, že tato zpráva by měla zohlednit kvantitativní a kvalitativní ukazatele programu „Pericles IV“. Roční údaje o těchto ukazatelích jsou tyto:

1.Počet zjištěných padělků eurobankovek a euromincí v roce 2022: 376 000 (bankovky) / 297 998 (mince): cílem tohoto ukazatele je udržet počet zjištěných padělků eura (bankovky a mince) pod kontrolou v rozmezí ±5 % ve srovnání s průměrem za období 2014–2020 (671 000/174 112). Počet padělaných bankovek je nižší a počet mincí je vyšší, než se očekávalo. Je však třeba poznamenat, že souvislost mezi programem a těmito ukazateli je pouze nepřímá, neboť při vývoji ukazatelů hraje důležitou roli řada vnějších faktorů. Mezi tyto vnější faktory patří průběh policejního vyšetřování, objem výroby padělků a dopad pandemie COVID-19 na oběh hotovosti.

2.Počet zlikvidovaných padělatelských dílen v roce 2022 (10): pokud jde o počet zlikvidovaných padělatelských dílen, cílem je udržet jejich počet pod kontrolou v průměru ±10 % ve srovnání s rokem 2019 (22). Počet padělatelských dílen, které byly v roce 2022 zlikvidovány, je nižší, než se očekávalo. Jak je vysvětleno v rámci ukazatele 1, souvislost mezi programem a tímto ukazatelem je pouze nepřímá, neboť při vývoji ukazatelů hraje důležitou roli řada vnějších faktorů.

3.Počet jednotlivých příslušných orgánů, které se ucházely o účast v programu v roce 2022 (6): cílem tohoto ukazatele je měřit zájem příslušných vnitrostátních orgánů o program. Milník pro rok 2024 je 12 a pro rok 2027 je 24. Skutečnost, že počet žadatelů dosáhl ve druhém roce 50% milníku pro rok 2024, je v souladu s očekáváními.

4.Míra spokojenosti účastníků akcí financovaných z programu v roce 2021 (100 %): tento ukazatel měří kvalitu odborného vzdělávání, jak ji vnímají účastníci. Cílem je dosažení 75 %. Míra kladné zpětné vazby je výrazně vyšší než cílová hodnota.

5.Zpětná vazba od účastníků, kteří se již účastnili předchozích akcí programu Pericles, pokud jde o dopad programu na jejich činnosti v oblasti ochrany eura proti padělání v roce 2022 (97,51 %): tento ukazatel měří udržitelnost akcí programu. Cílem je dosažení 75 %. Procento kladné zpětné vazby je výrazně vyšší než cílová hodnota.

5.Závěry a další postup

Program „Pericles IV“ je, stejně jako jeho předchůdce, i nadále důležitým a účinným nástrojem v boji proti padělání. Je základem pro podporu studií, udržování a rozvíjení spolupráce a výměnu osvědčených postupů mezi všemi subjekty zapojenými do boje proti padělání eura. Dokládá to i skutečnost, že v roce 2022 bylo přiděleno 97,41 % celkového rozpočtu, což svědčí o zájmu členských států o program.

Komise o výsledcích akcí podporovaných z programu průběžně informuje členy skupiny odborníků pro boj proti padělání eura (ECEG). V roce 2021 se uskutečnila tři zasedání skupiny ECEG. Program vykazuje vysoký stupeň soudržnosti a doplňkovosti s dalšími relevantními programy a akcemi na úrovni Unie, protože je výhradně určen na prevenci specifické formy organizované trestné činnosti, tj. padělání eura, a na boj proti ní. Tato doplňkovost je zřejmá v souvislosti s nástrojem pro technickou pomoc a výměnu informací (TAIEX) GŘ NEAR, který je nejčastěji používaný pro účely jednání o přistoupení, a Fondem pro vnitřní bezpečnost – policie GŘ HOME 6 , který se zaměřuje na předcházení trestné činnosti a boj proti ní obecně. Po zařazení boje proti padělání peněz mezi priority operačního akčního plánu platformy EMPACT provádí Komise úzkou koordinaci s hlavními aktéry platformy EMPACT 7 s cílem maximalizovat doplňkovost mezi oběma zdroji financování.

Na základě výsledků provádění programu a průběžné analýzy nově vznikajících hrozeb projednávaných ve skupině ECEG jsou pro rok 2023 stanoveny tyto priority 8 :

·podporovat činnosti zaměřené na zlepšení spolupráce mezi členskými státy, které jsou výrobou a distribucí padělaných peněz postiženy nejvíce,

·prohlubovat spolupráci s orgány třetích zemí, u nichž existuje podezření nebo důkazy, že na jejich území dochází k výrobě padělaných eur,

·zachovat účinný rámec pro ochranu eura v jihovýchodní Evropě,

·aktuální vývoj:

odistribuce padělků a vysoce kvalitních komponent na darknetu a produktů typu „filmových peněz“ či „peněžních rekvizit“ na internetu (včetně bankovek s pozměněným vzhledem),

opodpora zřízení/posílení národních ústředen (NCO),

oeuromince: boj proti vysoce kvalitním třídám padělků, provádění nařízení (EU) č. 1210/2010 a manipulace s euromincemi nevhodnými pro oběh.

(1) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/840 ze dne 20. května 2021, kterým se na období 2021–⁠2027 zavádí program výměny, pomoci a odborného vzdělávání za účelem ochrany eura proti padělání („program Pericles IV“) a kterým se zrušuje nařízení (EU) č. 331/2014.
(2) Nařízení Rady (EU) 2021/1696 ze dne 21. září 2021, kterým se rozšiřuje použitelnost nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/840, kterým se zavádí program výměny, pomoci a odborného vzdělávání za účelem ochrany eura proti padělání na období 2021–2027 („program Pericles IV“), na nezúčastněné členské státy.
(3)  Úplný přehled akcí programu Pericles, na něž byly v roce 2022 vyčleněny prostředky, je uveden v příloze I.
(4) Úplný přehled akcí programu Pericles realizovaných v roce 2022 je uveden v příloze II.
(5) Všechny údaje se týkají jak akcí financovaných v rámci programu „Pericles IV“, tak akcí financovaných v rámci programu Pericles 2020.
(6)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 513/2014 ze dne 16. dubna 2014, kterým se jako součást Fondu pro vnitřní bezpečnost zřizuje nástroj pro finanční podporu policejní spolupráce, předcházení trestné činnosti, boje proti trestné činnosti a řešení krizí a zrušuje rozhodnutí Rady 2007/125/SVV (Úř. věst. L 150, 20.5.2014, s. 93).

(7) EMPACT (evropská multidisciplinární platforma pro boj proti hrozbám vyplývajícím z trestné činnosti) je bezpečnostní iniciativa pod vedením členských států EU, jež má identifikovat a řešit hrozby představované organizovanou a závažnou mezinárodní trestnou činností, a stanovovat v této oblasti priority. V roce 2021 se platforma EMPACT stala stálým nástrojem, jak je stanoveno v závěrech Rady o trvalém pokračování politického cyklu EU pro boj proti organizované a závažné mezinárodní trestné činnosti. Bulharsko je prvním členským státem pro prioritu platformy EMPACT týkající se „trestné činnosti v oblasti duševního vlastnictví, padělání zboží a peněz“.
(8)

Priority programu pro rok 2022 jsou zásadní součástí ročního pracovního programu, který je připojen k rozhodnutí Komise ze dne 28. ledna 2022 o financování programu Pericles IV a přijetí ročního pracovního programu na rok 2022 (C(2022) 406 final). 

Top

V Bruselu dne 2.8.2023

COM(2023) 468 final

PŘÍLOHA

ZPRÁVY KOMISE
EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ A EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANCE

o provádění a výsledcích programu Pericles IV na ochranu eura proti padělání v roce 2022


Příloha I: Přehled akcí, na něž byly vyčleněny prostředky v roce 2022

Pořadatel 1

Název akce

Místo a datum

Příspěvek Komise

(vyčleněná částka v eurech)

Semináře

CNB

HR

5. konference balkánské sítě k ochraně eura (BNEP)

Rovinj, Červený ostrov

Ostrov sv. Ondřeje (Chorvatsko)

15.–18. května 2023

93 558,66

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

Evropská komise

ECFIN

4. setkání Platformy 1210

Madrid (Španělsko)

4.–5. října 2022 

116 564,57

Hlavní cíl akce: zvýšení efektivnosti ověřování pravosti euromincí a klasifikace padělaných euromincí

Odborná školení

BIBE

Španělsko

Vzdělávací kurz v oblasti padělání peněz pro odborníky ze zemí Latinské Ameriky 2023 (kurz Bogota 2023)

Bogota (Kolumbie)

21.–24. listopadu 2022 

197 188,70

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

Evropská komise

ECFIN

Školení o opatření na ochranu eura proti padělání

Kišiněv (Moldavsko)

21.–22. března 2023

91 622,19

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

Výměny zaměstnanců

CC AFM

Itálie

Výměna zaměstnanců v oblasti vyšetřovacích technik pro boj proti padělání peněz (SEITACC-2)

Řím, Itálie

vzdělávací kurzy a návštěvy zúčastněných zemí v roce 2022

103 773,67

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

BDE

Španělsko

Výměna zaměstnanců se zaměřením na postupy, znalosti a zkušenosti s cílem zlepšit interní pracovní metody v německých a španělských národních analytických střediscích / národních koordinačních centrech

(Výměna zaměstnanců mezi Německem a Španělskem)

Madrid, Španělsko

(duben 2023)

Mainz, Německo

(květen 2023)

103 773,67

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

CNB

HR

Výměna zaměstnanců se zaměřením na postupy, znalosti a zkušenosti na podporu chorvatských a bulharských orgánů při vstupu do eurozóny

(SEEC – výměna zaměstnanců v oblasti padělání Euro bankovek)

Lisabon, Portugalsko

(listopad 2022)

Madrid, Španělsko

(září 2022)

Záhřeb, Chorvatsko

(únor–březen 2023)

29 355,46

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

Studie

Evropská komise

ECFIN

Studie o filmových penězích, peněžních rekvizitách a dalších bankovkách s pozměněným vzhledem

Brusel

199 815

Hlavní cíl akce: Úplné zmapování výroby, distribuce a uvádění filmových peněz, peněžních rekvizit a dalších bankovek s pozměněným vzhledem do oběhu v EU a na mezinárodní úrovni.

Nástroj eGrants

Evropská komise

ECFIN

Elektronické granty: roční poplatek za eGrants

Brusel

27 350

S používáním nástroje eGrants je spojen roční uživatelský poplatek, který přispívá k udržitelnosti a pomáhá týmu technické podpory platformy eGrants, který je odpovědný za zpracování žádostí o změnu a za hostingovou infrastrukturu.

(1)

     Úplné názvy pořadatelů jsou uvedeny v seznamu příslušných vnitrostátních orgánů dle čl. 2 písm. b) nařízení Rady (ES) č. 1338/2001 (Úř. věst. C 264, 12.8.2015, s. 2). 

Top

V Bruselu dne 2.8.2023

COM(2023) 468 final

PŘÍLOHA

ZPRÁVY KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ A EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANCE



o provádění a výsledcích programu Pericles IV na ochranu eura proti padělání v roce 2022













Příloha II: Přehled akcí, na něž byly vyčleněny prostředky na závazky v letech 2019 až 2022

a)Akce programu Pericles IV (VFR 2021–2027), na něž byly vyčleněny prostředky na závazky v roce 2021 a které byly provedeny v roce 2022

Pořadatel 1

Název akce a typ činnosti

Místo a datum

Příspěvek Komise

(částka vyčleněná na závazky v eurech)

BKA

Německo

COPE (padělky – OSINT – POST – šetření) – vyšetřování na internetu/darknetu – ochrana eura

Östrich-Winkel (Německo):

2.–5. května 2022

Seeon (Německo):

9.–12. srpna 2022

Vídeň (Rakousko):

6.–9. září 2022

197 012

Odborné školení

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

Banco de Portugal

Ochrana eura – boj proti padělání eurobankovek a podvodům s nimi (znalost eura)

Lisabon (Portugalsko)

26.–28. října 2022 

58 901,85

Seminář

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how 

CC AFM

Itálie

Výměna zaměstnanců v oblasti vyšetřovacích technik pro boj proti padělání peněz (SEITACC)

Řím (Itálie)

Vzdělávací kurzy a návštěvy zúčastněných zemí

duben–prosinec 2022

75 508,70

Výměna zaměstnanců

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

BIBE

Španělsko

Vzdělávací kurz 2022 pro odborníky ze zemí Latinské Ameriky zaměřený na padělání peněz (Curso Lima)

Lima (Peru)

22.–25. listopadu 2022 

216 884,55

Odborné školení

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

b)Akce programu Pericles IV (VFR 2021–2027), na něž byly vyčleněny prostředky na závazky v roce 2021 a mají být provedeny v roce 2023

Pořadatel1

Název akce a typ činnosti

Místo a datum

Příspěvek Komise

(částka v eurech vyčleněná na závazky)

BDE

Španělsko

Školení o analýze padělaných mincí pro odborníky (mince určené pro školení)

Madrid (Španělsko)

24.–25. května 2023

42 019,70

Odborné školení

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

c)Akce programu Pericles IV (VFR 2021–2027), na něž byly vyčleněny prostředky na závazky v roce 2022, byly částečně provedeny v roce 2022 a které budou dokončeny v roce 2023

Pořadatel1

Název akce a typ činnosti

Místo a datum

Příspěvek Komise

(částka v eurech vyčleněná na závazky)

CNB

HR

Výměna zaměstnanců se zaměřením na postupy, znalosti a zkušenosti na podporu chorvatských a bulharských orgánů při vstupu do eurozóny

(SEEC – výměna zaměstnanců v oblasti padělání eurobankovek)

Výměna zaměstnanců v Portugalsku

listopad 2022

29 355,46

Výměna zaměstnanců v Chorvatsku

únor–březen 2023

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

d)Akce programu Pericles 2020 (VFR 2014–2020), na něž byly vyčleněny prostředky na závazky v letech 2019 a 2020 a které byly dokončeny v roce 2022

Pořadatel

Název akce a typ činnosti

Místo a datum

Příspěvek Komise

(částka v eurech vyčleněná na závazky)

BDP

Portugalsko

Znalost eura a boj proti padělání

Lisabon (Portugalsko)

20.–24. června 2022

69 353,65

Seminář

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

BDE

ES

Školení o analýze padělaných mincí pro odborníky

Madrid (Španělsko)

25.–26. května 2022

41 243,69

Odborné školení

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

BDE

ES

Výměna zaměstnanců se zaměřením na postupy, znalosti a zkušenosti s cílem zlepšit interní pracovní metody ve francouzských a španělských národních analytických střediscích

Paříž (Francie)

březen 2022

Madrid (Španělsko)

červenec 2022

30 629,05

Výměna zaměstnanců

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

Státní policie

Nizozemsko

Povědomí o padělání cenných dokumentů a eura a boj proti padělání

Rotterdam (Nizozemsko)

158 353,48

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

e)Akce programu Pericles 2020 (VFR 2014–2020), na něž byly vyčleněny prostředky na závazky v letech 2019 a 2020, byly částečně provedeny v roce 2022 a které budou dokončeny v roce 2023

Pořadatel1

Název akce a typ činnosti

Místo a datum

Příspěvek Komise

(částka v eurech vyčleněná na závazky)

GDF

IT

Boj proti padělání eura prostřednictvím seminářů a výměn zaměstnanců mezi donucovacími orgány a národními centrálními bankami – seminář a výměny zaměstnanců

Návštěvy zúčastněných zemí

v roce 2022

51 807,80

Řím/Neapol (Itálie):

20.–24. března 2023

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

GIRP

RO

ASPASIA – Konference „Seven Seas“ a výměna zaměstnanců mezi zeměmi jihovýchodní Evropy a členskými státy mimo eurozónu Členské státy – seminář a studijní návštěvy

Návštěvy zúčastněných zemí

v roce 2022

112 179,14

Bukurešť (Rumunsko)

27. února –

2. března 2023

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

f)Akce programu Pericles 2020 (VFR 2014–2020), na něž byly vyčleněny prostředky na závazky v letech 2019 a 2020 a které mají být dokončeny v roce 2023

Pořadatel1

Název akce a typ činnosti

Místo a datum

Příspěvek Komise

(částka v eurech vyčleněná na závazky)

UCIFM

IT

Právní a operační rámec pro padělané měny v Evropě a Číně – seminář

Řím (Itálie):

Datum bude stanoveno

116 995,20

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

Monnaie de Paris, Francie

Nanoguard 3, vývoj a industrializace mincí s vysokým zabezpečením

Studie

Studie zahrnující mincovny z Rakouska, Francie a Německa

leden 2021 – březen 2022

209 250

Hlavní cíl akce: posílení spolupráce a výměna know-how

(1)

     Úplné názvy pořadatelů jsou uvedeny v seznamu příslušných vnitrostátních orgánů dle čl. 2 písm. b) nařízení Rady (ES) č. 1338/2001 (Úř. věst. C 264, 12.8.2015, s. 2). 

Top