Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0569

Návrh PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY, kterým se mění prováděcí rozhodnutí 2013/805/EU, kterým se Polské republice povoluje zavést opatření odchylující se od čl. 26 odst. 1 písm. a) a článku 168 směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty

COM/2022/569 final

V Bruselu dne 3.11.2022

COM(2022) 569 final

2022/0353(NLE)

Návrh

PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY,

kterým se mění prováděcí rozhodnutí 2013/805/EU, kterým se Polské republice povoluje zavést opatření odchylující se od čl. 26 odst. 1 písm. a) a článku 168 směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

Podle čl. 395 odst. 1 směrnice Rady 2006/112/ES ze dne 28. listopadu 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty 1 („směrnice o DPH“) může Rada na návrh Komise jednomyslně povolit kterémukoli členskému státu, aby uplatňoval zvláštní opatření odchylující se od uvedené směrnice, jejichž cílem je zjednodušit postup výběru DPH nebo zabránit určitým druhům daňových úniků nebo vyhýbání se daňovým povinnostem.

Dopisem, který Komise zaevidovala dne 18. února 2022, požádalo Polsko o prodloužení odchylky od čl. 26 odst. 1 písm. a) a článku 168 směrnice o DPH s cílem i) i nadále omezovat na 50 % nárok na odpočet DPH na vstupu odvedené při nákupu, pořízení uvnitř Společenství, dovozu, pronájmu a leasingu motorových vozidel, která nejsou užívána výlučně pro účely podnikání, a u výdajů týkajících se uvedených vozidel a ii) nepovažovat za poskytnutí služeb za úplatu používání vozidel, na která se vztahuje výše uvedené omezení nároku na odpočet DPH na vstupu, ze strany osoby povinné k dani nebo jejích zaměstnanců pro účely jiné, než je profesní činnost prováděná osobou povinnou k dani.

Komise dopisem ze dne 15. března 2022 uvědomila v souladu s čl. 395 odst. 2 směrnice o DPH o žádosti Polska ostatní členské státy. Dopisem ze dne 16. března 2022 Komise Polsku oznámila, že má k dispozici všechny údaje, které považuje za nezbytné k posouzení žádosti.

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Odůvodnění a cíle návrhu

Provádění inspekcí za účelem určení rozsahu, v němž jsou vozidla používána pro účely podnikání a pro jiné účely (zejména pro soukromé účely nesouvisející s podnikáním) by způsobilo významné obtíže a zátěž jak pro daňové orgány, tak pro osoby povinné k dani a mohlo by vést k časově náročným a nákladným sporům pro obě strany. V praxi je někdy dokonce nemožné ověřit skutečné rozdíly v používání vozidel. To by mohlo mít za následek podvody v oblasti DPH nebo pokusy o tyto podvody (jako nespolehlivé vedení záznamů), a tedy pokles daňových příjmů. Vzhledem k počtu vozidel používaných pro smíšené účely by daňové úniky mohly být významné.

V Polsku navíc převažují malé společnosti s nízkým obratem (tzv. mikropodniky), často s jediným vlastníkem, nebo společnosti zaměstnávající pouze několik málo pracovníků. Často se jedná o rodinné podniky. V těchto malých podnicích často neexistuje žádné jasné oddělení majetku společnosti od soukromého majetku osob vykonávajících profesní činnost. V takových případech je rozlišování mezi používáním motorových vozidel k soukromým a k podnikatelským účelům extrémně obtížné a vyžadovalo by neúměrně vysoké výdaje, včetně výdajů vyplývajících z potřeby vést podrobnou dokumentaci.

Uplatňování požadovaných zvláštních opatření představuje snížení administrativní zátěže a nákladů pro podnikatele. Osoby povinné k dani nemusejí plnit řadu zatěžujících povinností týkajících se dokumentace a vykazování (např. nutnost evidovat a daňové správě vykazovat tzv. kilometrické údaje, tj. podrobný seznam kilometrů ujetých v souvislosti s výkonem profesní činnosti), což by někdy mohlo představovat neúměrnou administrativní zátěž.

Podniky obecně podporují pravidla pro odpočet, která vyplývají z požadované odchylky. Opatření přijatá podle prováděcího rozhodnutím 2013/805/EU jsou považována za uspokojivý kompromis mezi přijatými pravidly a drahým, časově náročným a neefektivním vedením záznamů za účelem potvrzení, že je určité vozidlo skutečně využíváno pro účely podnikání. Spokojenost se zjednodušením vyplývajícím z odchylky od obecných pravidel lze doložit skutečností, že osoby povinné k dani přijaly taková pravidla pro téměř 90 % vozidel, která používají.

Z uvedených důvodů uplatňuje Polská republika odchylku od čl. 26 odst. 1 písm. a) a článku 168 směrnice o DPH od 1. dubna 2014. Platnost výše uvedených zvláštních opatření byla prodloužena do 31. prosince 2019, a poté do 31. prosince 2022 prováděcím rozhodnutím Rady (EU) 2016/1837 2 , resp. prováděcím rozhodnutím Rady (EU) 2019/1594 3 .

Vzhledem k pozitivnímu dopadu zvláštního opatření na administrativní zátěž jak pro daňové poplatníky, tak pro daňové orgány, se navrhuje povolit prodloužení stávajícího odchylujícího se opatření. Povolení by mělo být platné po další omezené období, tj. do 31. prosince 2025, aby bylo možné přezkoumat nezbytnost a účinnost odchylujícího se opatření a míru rozdělení mezi podnikatelské a nepodnikatelské využití, z něhož se vychází. Ke každé žádosti o prodloužení by měla být přiložena zpráva, která obsahuje přezkum uplatňovaného procentního podílu a měla by být zaslána Komisi do 31. března 2025.

Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

Obdobné odchylky ve vztahu k nároku na odpočet byly povoleny i jiným členským státům 4 .

Článek 176 směrnice o DPH stanoví, že Rada rozhodne o tom, z jakých výdajů nelze DPH odpočíst. Do té doby povoluje členským státům, aby si zachovaly výjimky, které byly v platnosti podle jejich vnitrostátních předpisů ke dni 1. ledna 1979. Na tomto základě existuje řada ustanovení „status quo“, která omezují právo na odpočet DPH u podnikových motorových vozidel.

Předchozí iniciativy s cílem stanovit pravidla pro určení kategorií výdajů podléhajících omezení nároku na odpočet selhaly 5 . Dokud nebudou tato pravidla harmonizována na úrovni EU, budou podobné odchylky považovány za odůvodněné.

Navrhovaná opatření jsou proto v souladu s ustanoveními směrnice o DPH.

Soulad s ostatními politikami Unie

Toto opatření je v souladu se sdělením Komise ze dne 15. července 2020 – Akční plán pro spravedlivé a jednoduché zdaněni podporující strategii oživení 6 , v němž se zdůrazňuje, že je třeba podporovat mladé a inovativní podniky, které se s administrativní složitostí potýkají více než velké nadnárodní společnosti, a že náklady na dodržování předpisů jsou obvykle podstatně vyšší u malých společností než u těch velkých. Je rovněž v souladu s pracovním programem Komise na rok 2017 7 , který zdůrazňuje potřebu zjednodušit pravidla DPH pro menší podniky. 

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právní základ

Článek 395 směrnice o DPH.

Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

Vzhledem k ustanovení směrnice o DPH, z něhož návrh vychází, spadá návrh do výlučné pravomoci Evropské unie. Zásada subsidiarity se proto neuplatní.

Proporcionalita

Toto rozhodnutí se týká povolení udělovaného členskému státu na základě jeho vlastní žádosti a nezakládá žádnou povinnost.

Vzhledem k omezené oblasti působnosti odchylky je zvláštní opatření úměrné sledovanému cíli, kterým je zjednodušení výběru daní a boj proti určitým druhům daňových úniků či vyhýbání se daňovým povinnostem. Zejména s ohledem na možnost, že by podniky podhodnocovaly svoji povinnost k odvodu daně, a na zátěž, jakou představuje kontrola údajů o kilometráži pro daňové orgány, by omezení odpočtů na 50 % zjednodušilo postup výběru DPH a zabránilo daňovým únikům, ke kterým by mohlo docházet například v důsledku nesprávného vedení záznamů.

Volba nástroje

Navrhovaným nástrojem je prováděcí rozhodnutí Rady.

Podle článku 395 směrnice o DPH je odchylka od společných pravidel pro DPH možná pouze v případě, že ji jednomyslně schválí Rada na návrh Komise. Prováděcí rozhodnutí Rady je nejvhodnějším nástrojem, neboť může být určeno konkrétnímu členskému státu.

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů

Polská republika přiložila ke své žádosti o prodloužení platnosti výše uvedeného zvláštního opatření zprávu. Tato zpráva obsahovala přezkum stávajícího omezení nároku na odpočet DPH stanoveného v čl. 3 druhém pododstavci prováděcího rozhodnutí Rady 2013/805/EU 8 ve znění článku 1 prováděcího rozhodnutí Rady (EU) 2019/1594 9 .

Přezkum omezení nároku na odpočet DPH provedený pro účely výše uvedené zprávy dospěl konkrétně k tomu, že:

·zvláštní opatření přispělo ke zjednodušení výběru DPH a zabránilo daňovým únikům, jelikož odstranilo obtíže pro osobu povinnou k dani související s určováním podílu využívání vozidla pro účely podnikání a pro jiné účely (zejména pro soukromé účely v případě služebních vozidel), což může vést k vyhýbání se daňové povinnosti a daňovým únikům u daně na výstupu,

·zvláštní opatření přispělo ke zjednodušení daňových povinností a snížení administrativní zátěže pro osoby povinné k dani (zejména u malých a středních podniků) a pro daňovou správu, jelikož významně snížilo obtíže související s ověřováním správnosti odpočtu daně na vstupu, které často vedlo k nákladným a časově náročným administrativním a soudním sporům (pro obě strany),

·50% omezení nároku na odpočet DPH na vstupu je přiměřené, jelikož obecně odpovídá průměrnému soukromému využívání vozidla určitou osobou povinnou k dani (uplatnění nižšího nebo vyššího procentního podílu by vedlo k nepřiměřeným rozdílům mezi předpokládaným a skutečným používáním vozidla pro podnikatelské a soukromé účely),

·opatření je v souladu se zásadou neutrality a neomezuje nárok na úplný odpočet daně na vstupu u výdajů souvisejících s osobními vozidly, pokud osoba povinná k dani splňuje určité požadavky na vedení záznamů, které potvrzují, že vozidlo se ze 100 % používá pro účely podnikání.

Konzultace se zúčastněnými stranami

Neproběhly žádné konzultace se zúčastněnými stranami. Návrh se zakládá na žádosti předložené Polskem a týká se pouze tohoto konkrétního členského státu.

Sběr a využití výsledků odborných konzultací

Nebylo třeba využít externích odborných konzultací.

Posouzení dopadů

Cílem návrhu je zjednodušit postup pro vyměřování DPH a zabránit daňovým únikům. Má proto potenciálně pozitivní dopad jak na podniky, tak na správní orgány. Zvláštní opatření bylo Polskem označeno za nejvhodnější řešení a je srovnatelné s jinými minulými a stávajícími odchylkami, které byly uděleny ostatním členským státům.

Základní práva

Návrh nemá žádné dopady na ochranu základních práv.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Návrh nebude mít negativní důsledky pro rozpočet EU.

5.OSTATNÍ PRVKY

Plány provádění a způsoby monitorování, hodnocení a podávání zpráv

Návrh obsahuje ustanovení o skončení platnosti stanoveném na 31. prosince 2025.

Pokud by Polsko zvažovalo další prodloužení zvláštního opatření po roce 2025, mělo by Komisi do 31. března 2025 předložit žádost o prodloužení spolu se zprávou obsahující přezkum uplatňovaného procentního omezení.

2022/0353 (NLE)

Návrh

PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY,

kterým se mění prováděcí rozhodnutí 2013/805/EU, kterým se Polské republice povoluje zavést opatření odchylující se od čl. 26 odst. 1 písm. a) a článku 168 směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na směrnici Rady 2006/112/ES ze dne 28. listopadu 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty 10 , a zejména na čl. 395 odst. 1 uvedené směrnice,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Článek 168 směrnice 2006/112/ES stanoví nárok osoby povinné k dani odpočíst daň z přidané hodnoty (DPH) vyměřenou za dodání zboží a služby jí poskytnuté pro účely jejích zdaněných plnění. V čl. 26 odst. 1 písm. a) uvedené směrnice se stanoví, že pokud je obchodní majetek použit pro soukromé účely osoby povinné k dani nebo jejích zaměstnanců, popřípadě obecněji řečeno k jiným účelům než pro účely jejího podnikání, má být považován za službu za úplatu, která proto podléhá DPH.

(2)Prováděcím rozhodnutím Rady 2013/805/EU 11 bylo Polsku do 31. prosince 2022 povoleno omezit na 50 % nárok na odpočet DPH při nákupu, pořízení uvnitř Společenství, dovozu, nájmu nebo leasingu některých motorových silničních vozidel a výdajů spojených s těmito vozidly, pokud vozidla nejsou používána výlučně pro účely podnikání, a osvobodit osoby povinné k dani od účtování DPH v případě používání vozidel, na která se omezení vztahuje, k jiným účelům než pro účely podnikání (dále jen „zvláštní opatření“).

(3)Prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2013/805 (ve znění pozdějších předpisů) pozbude platnosti dne 31. prosince 2022. Dopisem, který Komise zaevidovala dne 18. února 2022, požádalo Polsko o povolení nadále uplatňovat zvláštní opatření odchylující se od čl. 26 odst. 1 písm. a) a článku 168 směrnice 2006/112/ES na další období do 31. prosince 2025 s cílem omezit nárok na odpočet u výdajů týkajících se určitých silničních motorových vozidel, která se nepoužívají výhradně pro podnikatelské účely, a zprostit osoby povinné k dani povinnosti považovat využívání těchto vozidel k jiným účelům než pro účely podnikání za poskytnutí služby za úplatu (dále jen „žádost“).

(4)V souladu s čl. 395 odst. 2 druhým pododstavcem směrnice 2006/112/ES informovala Komise dopisem ze dne 15. března 2022 o žádosti podané Polskem ostatní členské státy. Dopisem ze dne 16. března 2022 oznámila Komise Polsku, že má k dispozici všechny údaje potřebné k posouzení jeho žádosti.

(5)V souladu s čl. 3 druhým pododstavcem prováděcího rozhodnutí 2013/805/EU předložilo Polsko Komisi spolu s žádostí zprávu o uplatňování zvláštních opatření, která obsahovala přezkum procentního omezení uplatňovaného na nárok na odpočet DPH. Na základě uvedených informací zastává Polsko názor, že sazba ve výši 50 % je i nadále opodstatněná. Rovněž se domnívá, že odchylka od požadavku čl. 26 odst. 1 písm. a) směrnice 2006/112/ES je stále nezbytná k tomu, aby se zabránilo dvojímu zdanění. Uvedená zvláštní opatření jsou odůvodněna nutností zjednodušit postup pro vyměřování DPH a zabránit daňovým únikům na základě nesprávného vedení záznamů a nepravdivých daňových prohlášení.

(6)Uplatňování zvláštních opatření i po 31. prosinci 2022 bude mít pouze zanedbatelný dopad na celkovou výši daňových příjmů Polska vybíraných na stupni konečné spotřeby a nebude mít nepříznivý dopad na vlastní zdroje Unie pocházející z DPH.

(7)Je proto vhodné prodloužit dobu platnosti povolení stanovenou v prováděcím rozhodnutí 2013/805/EU. Prodloužení doby platnosti povolení by mělo být časově omezeno, aby bylo možné zhodnotit jeho účinnost a příslušné procentní omezení uplatňované na nárok na odpočet DPH.

(8)Jelikož Polsko by se mohlo domnívat, že zvláštní opatření jsou nezbytná i po datu skončení platnosti prováděcího rozhodnutí 2013/805/EU, a aby bylo možné zajistit včasné posouzení jakékoli žádosti o prodloužení platnosti povolení stanoveného v uvedeném prováděcím rozhodnutí, je nezbytné stanovit požadavky pro takovou žádost.

(9)Prováděcí rozhodnutí 2013/805/EU by mělo být odpovídajícím způsobem změněno,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Článek 3 prováděcího rozhodnutí 2013/805/EU se nahrazuje tímto:

„Článek 3

Toto rozhodnutí pozbývá platnosti dnem 31. prosince 2025.

Případná žádost o prodloužení doby platnosti povolení stanoveného tímto rozhodnutím se předloží Komisi do 31. března 2025. Tato žádost musí být doplněna zprávou, která obsahuje přezkum procentního omezení uplatňovaného na nárok na odpočet DPH na základě tohoto rozhodnutí.“

Článek 2

Toto rozhodnutí je určeno Polské republice.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda/předsedkyně

(1)    Úř. věst. L 347, 11.12.2006, s. 1.
(2)    Prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2016/1837 ze dne 11. října 2016, kterým se Polské republice povoluje nadále uplatňovat opatření odchylující se od čl. 26 odst. 1 písm. a) a článku 168 směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty (Úř. věst. L 280, 18.10.2016, s. 28).
(3)    Prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2019/1594 ze dne 24. září 2019, kterým se mění prováděcí rozhodnutí 2013/805/EU, kterým se Polské republice povoluje zavést opatření odchylující se od čl. 26 odst. 1 písm. a) a článku 168 směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty (Úř. věst. L 248, 27.9.2019, s. 71).
(4)    Například: prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2021/1997 ze dne 15. listopadu 2021, kterým se mění prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2018/1994, kterým se Chorvatsku povoluje zavést zvláštní opatření odchylující se od čl. 26 odst. 1 písm. a) a článku 168 směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty (Úř. věst. L 408, 17.11.2021, s. 1); prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2018/1493 ze dne 2. října 2018, kterým se Maďarsku povoluje zavést zvláštní opatření odchylující se od čl. 26 odst. 1 písm. a) a článků 168 a 168a směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty (Úř. věst. L 252, 8.10.2018, s. 44); prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2017/1854 ze dne 10. října 2017 kterým se mění prováděcí rozhodnutí 2014/797/EU, kterým se Estonské republice povoluje uplatňovat opatření odchylující se od čl. 26 odst. 1 písm. a) a článků 168 a 168a směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty (Úř. věst. L 265, 14.10.2017, s. 17).
(5)    KOM(2004) 728 v konečném znění – návrh směrnice Rady, kterou se mění směrnice 77/388/EHS s cílem zjednodušit povinnosti týkající se DPH (Úř. věst. C 24, 29.1.2005, s. 10), stažen dne 21. května 2014 (Úř. věst. C 153, 21.5.2014, s. 3).
(6)    Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě – Akční plán pro spravedlivé a jednoduché zdanění podporující strategii oživení (COM(2020) 312 final).
(7)    Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů o pracovním programu Komise na rok 2017 (COM(2016) 710 final).
(8)    Prováděcí rozhodnutí Rady 2013/805/EU ze dne 17. prosince 2013, kterým se Polské republice povoluje zavést opatření odchylující se od čl. 26 odst. 1 písm. a) a článku 168 směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty (Úř. věst. L 353, 28.12.2013, s. 5, ve znění pozdějších předpisů).
(9)    Prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2019/1594 ze dne 24. září 2019, kterým se mění prováděcí rozhodnutí 2013/805/EU, kterým se Polské republice povoluje zavést opatření odchylující se od čl. 26 odst. 1 písm. a) a článku 168 směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty (Úř. věst. L 248, 27.9.2019, s. 71).
(10)    Úř. věst. L 347, 11.12.2006, s. 1.
(11)    Prováděcí rozhodnutí Rady 2013/805/EU ze dne 17. prosince 2013, kterým se Polské republice povoluje zavést opatření odchylující se od čl. 26 odst. 1 písm. a) a článku 168 směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty (Úř. věst. L 353, 28.12.2013, s. 51).
Top