Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0179

    SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie týkající se postoje Rady k přijetí návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se na období let 2021 až 2027 zřizuje program výměny, pomoci a odborného vzdělávání za účelem ochrany eura proti padělání („program Pericles IV“)

    COM/2021/179 final

    V Bruselu dne 16.4.2021

    COM(2021) 179 final

    2018/0194(COD)

    SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU

    podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie

    týkající se

    postoje Rady k přijetí návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se na období let 2021 až 2027 zřizuje program výměny, pomoci a odborného vzdělávání za účelem ochrany eura proti padělání („program Pericles IV“)


    2018/0194 (COD)

    SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU

    podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie


    týkající se

    postoje Rady k přijetí návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se na období let 2021 až 2027 zřizuje program výměny, pomoci a odborného vzdělávání za účelem ochrany eura proti padělání („program Pericles IV“)

    1.Souvislosti

    Datum předání návrhu Evropskému parlamentu a Radě
    (COM(2018)0369 / 2018/0194 (COD)

    31. května 2018

    Datum vydání stanovisek Evropského hospodářského a sociálního výboru:

    19. září 2018

    Datum přijetí postoje Evropské centrální banky:

    16. srpna 2018

    Datum přijetí postoje Evropského parlamentu v prvním čtení:

    13. února 2019

    Datum přijetí postoje Rady:

    13. dubna 2020

    2.Cíl návrhu Komise

    Jakožto jednotná měna Unie představuje euro jádro evropského zájmu, jehož integrita musí být chráněna ve všech jeho rozměrech. Padělání eura představuje skutečný problém pro Unii i její orgány. Hrozby padělání jsou stále značné, o čemž svědčí rostoucí dostupnost vysoce kvalitních padělaných eur a bezpečnostních prvků (např. hologramů) na internetu / darknetu a existence padělatelských hotspotů, např. v Kolumbii, Peru a Číně. Padělání poškozuje občany i podniky, protože ti nemají nárok na náhradu za padělky, i když je obdrželi v dobré víře. Obecněji lze říci, že padělání eura má dopad na status zákonného platidla a důvěru občanů a podniků v pravé eurobankovky a euromince. Program má tento obecný cíl: bránit padělání měny a souvisejícím podvodům a bojovat proti nim, zvyšovat tak konkurenceschopnost hospodářství Unie a zajišťovat udržitelnost veřejných financí.

    Program má tento konkrétní cíl: chránit eurobankovky a euromince proti padělání a souvisejícím podvodům podporou a doplněním opatření přijatých členskými státy a poskytováním pomoci příslušným vnitrostátním orgánům a orgánům Unie v jejich úsilí o rozvíjení úzké a pravidelné spolupráce a výměny osvědčených postupů mezi sebou, s Komisí a pokud je to vhodné, se třetími zeměmi a s mezinárodními organizacemi. Právním základem návrhu Komise je článek 133 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU).

    3.Připomínky k postoji Rady

    Postoj Rady, jak byl přijat v prvním čtení, plně odráží dohodu dosaženou v rámci trialogu mezi Evropským parlamentem, Radou a Komisí dne 29. ledna 2021. Hlavní body dohody jsou tyto:

    Obecným cílem programu stanoveným v článku 2 bude: předcházet padělání a souvisejícím podvodům a bojovat proti nim, zachovávat integritu eurobankovek a euromincí, a zvyšovat tak důvěru občanů a podniků v pravost eurobankovek a euromincí a posilovat tudíž důvěru v hospodářství Unie při současném zajištění udržitelnosti veřejných financí.

    Finanční krytí pro provádění programu podle článku 3 bude činit 6 193 284 EUR.

    Při přípravě pracovních programů podle článku 10 Komise zohlední stávající a plánované činnosti ECB a Europolu proti padělání eura a podvodům.

    Pro finanční podporu je rovněž způsobilá výměna informací zaměřených na osvědčené postupy při předcházení padělání a podvodům týkajícím se eura.

    Na seznam orgánů, kterým mají být poskytnuty roční výsledky programu, se doplňuje Evropská centrální banka.

    Výraz nezávislý, jak je formulován ve stávajícím nařízení Pericles 2020 1 , je zanesen do článku 13, jenž stanoví provádění nezávislého průběžného hodnocení.

    Spolunormotvůrci se dohodli na níže zmíněných ukazatelích výkonnosti pro hodnocení programu, jež jsou uvedeny v příloze:

    ·a)    počet zjištěných padělků eura;

    ·b)    počet zlikvidovaných padělatelských dílen;

    ·c)    počet příslušných orgánů žádajících o vstup do programu;

    ·d)    míra spokojenosti účastníků akcí financovaných z programu a

    ·e)    zpětná vazba od účastníků, kteří se již účastnili předchozích akcí programu Pericles, pokud jde o dopad programu na jejich činnosti v oblasti ochrany eura proti padělání.

    Příloha rovněž zmiňuje skutečnost, že Komise a/nebo příjemci programu budou shromažďovat údaje o těchto klíčových ukazatelích výkonnosti.

    V 6. bodě odůvodnění návrhu se navíc odkazuje na výsledky hodnocení v polovině období z roku 2017, jež bylo podpořeno nezávislou zprávou.

    Do bodů odůvodnění 3, 4, 4a, 7, 7a a 8 byla doplněna další formulace týkající se společných výzev v boji proti organizované trestné činnosti, souvislosti s cílem EU zlepšit účinné fungování hospodářské a měnové unie, účasti co největšího počtu příslušných orgánů, mezinárodního rozměru boje proti padělání eura a využití zkušeností Evropské centrální banky.

    Body odůvodnění horizontální povahy týkající se finančních pravidel, režimu podmíněnosti (9. bod odůvodnění) a úlohy úřadu OLAF a Úřadu evropského veřejného žalobce (14. bod odůvodnění) byly aktualizovány v souladu s interinstitucionální dohodou o víceletém finančním rámci.

    Komise podporuje dohodu dosaženou v rámci trialogu, která otevírá cestu pro rychlé přijetí programu a v mnoha ohledech zvyšuje účinnost programu Pericles IV při dosahování jeho cílů. Splňuje totiž cíle návrhu Komise.

    4.Závěr

    Komise přijímá postoj Rady, který plně odráží dohodu spolunormotvůrců ze dne 29. ledna 2021.

    (1)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 331/2014 ze dne 11. března 2014, kterým se zřizuje program výměny, pomoci a odborného vzdělávání za účelem ochrany eura proti padělání, Úř. věst. L 103, 5.4.2014, s. 1.
    Top