Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0434

    Návrh ROZHODNUTÍ RADY, kterým se schvalují změny Dohody o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami (Bonnské dohody) týkající se rozšíření její věcné a zeměpisné působnosti

    COM/2020/434 final

    V Bruselu dne 28.8.2020

    COM(2020) 434 final

    2020/0205(NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTÍ RADY,

    kterým se schvalují změny Dohody o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami (Bonnské dohody) týkající se rozšíření její věcné a zeměpisné působnosti


    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

    Odůvodnění a cíle návrhu

    Tento návrh se týká rozhodnutí, kterým se zmocňuje vyjednavač Unie (v tomto případě: Komise) uzavřít jménem Unie změny Dohody o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami (dále jen „Bonnská dohoda“) 1 týkající se rozšíření její věcné a zeměpisné působnosti s cílem zlepšit spolupráci v oblasti dohledu s ohledem na požadavky přílohy VI úmluvy MARPOL (dále jen „změna podle úmluvy MARPOL“) a v souvislosti s přistoupením Španělského království k dohodě (dále jen „změna týkající se Španělska“).

    1.1Dohoda o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami („Bonnská dohoda“)

    Cílem Bonnské dohody je bojovat proti znečištění v oblasti Severního moře a chránit pobřežní oblasti před námořními katastrofami a trvalým znečištěním z lodí a pobřežních zařízení. Smluvní stranou dohody je Evropská unie (v té době „Evropské hospodářské společenství“). Smluvními stranami dohody jsou rovněž státy Evropské unie při Severním moři spolu s Norskem.

    Cílem dohody je podporovat aktivní spolupráci a vzájemnou pomoc pobřežních států a Evropské unie při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami za účelem ochrany mořského prostředí a zájmů pobřežních států. Za tímto účelem dohoda stanoví, že smluvní strany prostřednictvím dohledu pomáhají odhalovat znečišťování, bojovat proti němu a předcházet porušování předpisů proti znečištění. Severní moře je rozděleno do různých zón, přičemž odpovědnost za dohled a za posuzování havárií je přidělena smluvním stranám. Smluvní strany jsou povinny informovat ostatní dotčené smluvní strany, jakmile zjistí, že přítomnost ropy nebo jiných škodlivých látek pravděpodobně vážně ohrozí pobřeží nebo související zájmy kterékoli další smluvní strany. Smluvní strany mohou v boji proti znečištění na moři nebo na jejich pobřeží požadovat pomoc, přičemž v takovém případě smluvní strany vyzvané k pomoci vyvinou v rámci svých možností nejvyšší úsilí, aby pomoc poskytly.

    Bonnskou dohodu uzavřelo Evropské hospodářské společenství rozhodnutím Rady 84/358/EHS 2 . Bonnská dohoda byla v roce 1989 změněna. Uvedené změny vstoupily v platnost dne 1. dubna 1994. Evropské hospodářské společenství uvedené změny schválilo rozhodnutím Rady 93/540/EHS 3 .

    Podle článku 16 Bonnské dohody se návrh smluvní strany na změnu Bonnské dohody nebo její přílohy projedná na zasedání smluvních stran. Po jednomyslném přijetí návrhu sdělí depozitář změnu smluvním stranám. Takové změny vstupují v platnost prvního dne druhého měsíce následujícího po dni, ve kterém depozitář obdržel oznámení o schválení od všech smluvních stran.

    Depozitářem Bonnské dohody je vláda Spolkové republiky Německo (čl. 18 odst. 3 Bonnské dohody).

    Podle článku 20 Bonnské dohody mohou smluvní strany jednomyslně přizvat kterýkoli jiný pobřežní stát v oblasti severovýchodního Atlantického oceánu k přistoupení k Bonnské dohodě. V takovém případě se podle potřeby změní článek 2 Bonnské dohody a její příloha a změna nabude účinku po vstupu této dohody v platnost pro přistupující stát.

    Dne 7. října 2019 přijala Rada rozhodnutí, kterým se Komise zmocňuje, aby jménem Unie jednala o změně podle článku 16 Bonnské dohody, kterou se rozšíří působnost uvedené dohody s cílem zlepšit spolupráci v oblasti dohledu s ohledem na požadavky přílohy VI úmluvy MAROPOL, jakož i o rozšíření uvedené dohody na Španělské království podle článku 20.

    Smluvní strany Bonnské dohody se na uvedených změnách jednomyslně dohodly na svém třicátém prvním zasedání ve dnech 9. až 11. října 2019. Změny jsou nyní předloženy k uzavření Unií. Španělské království bude kromě toho muset ratifikovat rozšíření Bonnské dohody podle článku 20 dohody na svou zónu odpovědnosti.

    1.2Změny Bonnské dohody

    1.2.1    „Změna podle úmluvy MARPOL“ – změna věcné působnosti dohody

    Cílem této změny je zlepšit spolupráci a koordinaci mezi smluvními stranami v boji proti protiprávním atmosférickým emisím způsobeným lodní dopravou, aby se omezily negativní dopady, jež má spalování paliv s vysokým obsahem síry nebo dusíku používaných v lodní dopravě na lidské zdraví, biologickou rozmanitost a celé mořské prostředí. Smluvní strany toho zamýšlejí dosáhnout změnou několika ustanovení Bonnské dohody (článků 1, 5, 6 a 15 dohody, jakož i názvu dohody a její preambule), aby se její působnost rozšířila na znečištění ovzduší z lodí podle přílohy VI úmluvy MARPOL.

    1.2.2    „Změna týkající se Španělska“ – změna zeměpisné působnosti dohody

    Smluvní strany rovněž přizvaly Španělské království, aby přistoupilo k dohodě, tím, že změnily článek 2 dohody a vymezily atlantické hranice oblasti Severního moře, které jsou relevantní pro účely dohody a její přílohy, a zároveň revidovaly hranice několika zón dohledu pro účely článku 6 dohody. Konkrétněji byla stanovena nová definice revidované oblasti, na niž se dohoda vztahuje. Francie souhlasila se zavedením nové zóny odpovědnosti Francie, která přímo sousedí se zónou společné odpovědnosti Francie a Spojeného království. Pokrývá oblast mezi zónou společné odpovědnosti Francie a Spojeného království a novou zónou odpovědnosti Španělska za účelem překlenutí veškerých mezer mezi starou hranicí Bonnské dohody a novou zónou odpovědnosti Španělska.

    2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právní základ

    Procesněprávní základ

    Zásady

    V čl. 218 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie se stanoví, že „Rada přijme na návrh vyjednavače rozhodnutí o uzavření dohody“. Tento článek rovněž stanoví, že netýká-li se dohoda výlučně společné zahraniční a bezpečnostní politiky, přijme Rada rozhodnutí o uzavření dohody po obdržení souhlasu Evropského parlamentu v případě dohody v oblastech, na něž se vztahuje buď řádný legislativní postup, nebo zvláštní legislativní postup, v němž je vyžadován souhlas Evropského parlamentu.

    Uplatnění v tomto konkrétním případě

    Vzhledem k tomu, že se smluvní strany dohodly na změnách zeměpisné a věcné působnosti Bonnské dohody, je vhodné, aby Unie tyto změny uzavřela.

    Procesněprávním základem navrhovaného rozhodnutí je tudíž čl. 218 odst. 6 Smlouvy o fungování EU.

    Hmotněprávní základ

    Zásady

    Hmotněprávní základ rozhodnutí podle čl. 218 odst. 6 Smlouvy o fungování EU závisí v první řadě na cíli a obsahu zamýšleného aktu, v souvislosti s nímž se postoj jménem Unie zaujímá. Sleduje-li zamýšlený akt dvojí účel nebo má-li dvě složky a lze-li jeden z těchto účelů nebo jednu z těchto složek identifikovat jako hlavní, zatímco druhý účel či druhá složka je pouze vedlejší, musí být rozhodnutí přijaté podle čl. 218 odst. 6 Smlouvy o fungování EU založeno na jediném hmotněprávním základu, a sice na tom, který si žádá hlavní nebo převažující účel či složka.

    Uplatnění v tomto konkrétním případě

    Zamýšlená věcná změna týkající se rozšíření věcné působnosti („změna podle úmluvy MARPOL“) Bonnské dohody sleduje současně několik cílů v oblasti civilní ochrany a životního prostředí, na které se vztahují články 196 a 191 Smlouvy o fungování EU, které jsou neoddělitelně spjaty, aniž by jeden byl vůči druhému vedlejší. Hmotněprávní základ rozhodnutí podle čl. 218 odst. 6 Smlouvy o fungování EU proto bude muset výjimečně zahrnovat různé odpovídající hmotněprávní základy.

    Závěr 

    Právním základem navrhovaného rozhodnutí by měl být článek 191 Smlouvy o fungování EU a článek 196 Smlouvy o fungování EU ve spojení s čl. 218 odst. 6 Smlouvy o fungování EU.

    3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

    Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů

    Nevztahuje se na tento návrh.

    Konzultace se zúčastněnými stranami

    Změny jsou nesporné a všechny smluvní strany, včetně všech jednotlivých členských států, které jsou stranami dohody, je podporují.

    Sběr a využití výsledků odborných konzultací

    Nevztahuje se na tento návrh.

    Posouzení dopadů

    Od formálního procesu posouzení dopadů bylo upuštěno vzhledem k politické nezbytnosti rychlého postupu, aby EU jako smluvní strana Bonnské dohody mohla jednat a hlasovat o změnách Bonnské dohody na zasedání smluvních stran ve dnech 9.–11. října 2019 a schválit je na zasedání ministrů dne 11. října 2019. Tento přiměřený přístup má rovněž své opodstatnění, protože se očekává, že změny Bonnské dohody budou mít pouze pozitivní hospodářské, sociální a environmentální dopady.

    Účelnost právních předpisů a zjednodušení

    Nevztahuje se na tento návrh.

    Základní práva

    Tento návrh je v souladu se Smlouvami o EU a s Listinou základních práv Evropské unie.

    4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

    Změny Bonnské dohody nebude mít žádný negativní dopad na rozpočet Unie.

    5.OSTATNÍ PRVKY

    Plány provádění a způsoby monitorování, hodnocení a podávání zpráv

    Nevztahuje se na tento návrh.

    Informativní dokumenty (u směrnic)

    Nevztahuje se na tento návrh. Viz oddíl níže.

    Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

    Jediný hmotněprávní článek návrhu stanoví, že Komise obdrží od Rady zmocnění, aby jménem Unie uzavřela zamýšlené změny Bonnské dohody týkající se věcného rozšíření působnosti dohody ve vztahu k příloze VI úmluvy MARPOL a přistoupení Španělského království k dohodě.

    Poslední znění zamýšlených změn je uvedeno v přílohách rozhodnutí a lze jej shrnout takto:

    „Změna podle úmluvy MARPOL“

    Smluvní strany Bonnské dohody usilují o využití postupů a systémů pro letecký monitoring ropného znečištění zřízených podle této dohody k rozšíření na postupy a systémy, které zahrnují dohled související s monitoringem dodržováním předpisů v oblasti emisí z lodí. Smluvní strany tak budou moci maximálně využít zdrojů, které se již využívají pro letecký monitoring a dohled v případě ropných skvrn, a vytvořit základ pro ucelený systém environmentálního monitoringu Severního moře a jeho přístupů.

    Přijetí rozhodnutí o uzavření změny týkající se rozšíření mandátu Bonnské dohody v souvislosti s přílohou VI úmluvy MARPOL by zlepšilo společný dohled, monitoring a podávání zpráv o emisích z lodí v oblasti Severního moře. Tato činnost koordinovaná v rámci dohody by přispěla ke snížení rizik pro mořské prostředí a zájmy pobřežních států a Unie.

    „Změna týkající se Španělska“

    Tato změna rozšiřuje zeměpisnou působnost dohody tak, aby zahrnovala oblast mezi zónou společné odpovědnosti Francie a Spojeného království a novou zónou odpovědnosti Španělska za účelem překlenutí veškerých mezer mezi starou hranicí Bonnské dohody a novou zónou odpovědnosti Španělska. Francie přijala zavedení nové zóny odpovědnosti Francie. Smluvní strany zahrnutím Biskajského zálivu do oblasti, na niž se vztahuje Bonnská dohoda, zajistí, aby se na hlavní dopravní trasu v Evropě spojující Severní moře a Středozemní moře vztahoval společně koordinovaný systém řízení připravenosti a reakce.

    2020/0205 (NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTÍ RADY,

    kterým se schvalují změny Dohody o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami (Bonnské dohody) týkající se rozšíření její věcné a zeměpisné působnosti

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 191 odst. 4 a čl. 196 odst. 1 písm. c) ve spojení s čl. 218 odst. 6 písm. a) této smlouvy,

    s ohledem na návrh Evropské komise,

    po obdržení souhlasu Evropského parlamentu,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1) Dohodu o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami (dále jen „Bonnská dohoda“) 4 uzavřelo Evropské hospodářské společenství rozhodnutím Rady 84/358/EHS 5 a vstoupila v platnost dne 1. září 1989. Bonnská dohoda byla změněna v roce 1989. Uvedené změny byly schváleny rozhodnutím Rady 93/540/EHS 6 a vstoupily v platnost dne 1. dubna 1994.

    (2) Dne 7. října 2019 Rada zmocnila Komisi, aby jménem Unie vedla jednání týkající se změn věcné a zeměpisné působnosti Bonnské dohody.

    (3) V souladu s čl. 16 odst. 1 Bonnské dohody projednaly smluvní strany návrh na změnu, jejímž cílem je rozšířit působnost Bonnské dohody s cílem zlepšit spolupráci v oblasti dohledu s ohledem na požadavky přílohy VI Mezinárodní úmluvy o zamezení znečištění moří z lodí (dále jen „úmluva MARPOL“) 7 . Smluvní strany rovněž projednaly také změny Bonnské dohody a její přílohy vzhledem k přistoupení Španělska k této dohodě v souladu s jejím článkem 20.

    (4) Komise v souladu s rozhodnutím Rady sjednala uvedené změny Bonnské dohody, které byly přijaty jednomyslně dvěma rozhodnutími na třicátém prvním zasedání smluvních stran Bonnské dohody konaném v Bonnu ve dnech 9. až 11. října 2019.

    (5) Uvedené změny Bonnské dohody by měly být jménem Evropské unie schváleny,    

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Změny Dohody o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami (Bonnské dohody) týkající se rozšíření její věcné a zeměpisné působnosti, které přijaly smluvní strany na svém třicátém prvním zasedání konaném v Bonnu ve dnech 9. až 11. října 2019, se jménem Unie schvalují.

    Znění změn je uvedeno ve dvou rozhodnutích přijatých smluvními stranami, která jsou připojena k tomuto rozhodnutí.

    Článek 2

    Evropská komise je zmocněna provést jménem Evropské unie uložení listiny o schválení uvedené v článku 16 dohody s cílem vyjádřit souhlas Evropské unie být uvedenými změnami vázána.

    Článek 3

    Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí 8 .

    V Bruselu dne

       Za Radu

       předseda/předsedkyně

    (1)    Úř. věst. L 188, 16.7.1984.
    (2)    Rozhodnutí Rady 84/358/EHS ze dne 28. června 1984 o uzavření Dohody o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami (Úř. věst. L 188, 16.7.1984, s. 7).
    (3)    Rozhodnutí Rady 93/540/EHS ze dne 18. října 1993, kterým se schvalují některé změny Dohody o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami (Úř. věst. L 263, 22.10.1993, s. 51).
    (4)    Dohoda o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami (Bonnská dohoda) (Úř. věst. L 188, 16.7.1984, s. 9).
    (5)    Rozhodnutí Rady 84/358/EHS ze dne 28. června 1984 o uzavření Dohody o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami (Úř. věst. L 188, 16.7.1984, s. 7).
    (6)    Rozhodnutí Rady 93/540/EHS ze dne 18. října 1993, kterým se schvalují některé změny Dohody o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami (Bonnská dohoda) (Úř. věst. L 263, 22.10.1993, s. 51).
    (7)    Mezinárodní úmluva o zamezení znečištění moří z lodí, podepsaná v Londýně dne 2. listopadu 1973, doplněná protokolem ze dne 17. února 1978.
    (8)    Datum vstupu změn v platnost zveřejní generální sekretariát Rady v Úředním věstníku Evropské unie.
    Top

    V Bruselu dne 28.8.2020

    COM(2020) 434 final

    PŘÍLOHA

    návhru rozhodnutí Rady,

    kterým se schvaluje uzavření změn Dohody o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami (Bonnské dohody) týkajících se rozšíření její věcné a zeměpisné působnosti Evropskou unií


    Rozhodnutí smluvních stran Dohody o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami o rozšíření oblasti působnosti dohody s cílem spolupracovat v oblasti dohledu s ohledem na požadavky přílohy VI úmluvy MARPOL

    Smluvní strany Dohody o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami (dále jen „dohoda“),

    připomínajíce článek 16 dohody, který stanoví, že jedna nebo více smluvních stran může navrhnout změny dohody a že je lze přijmout jednomyslným hlasováním na zasedání smluvních stran,

    s úmyslem zajistit, aby depozitář obdržel co nejdříve od všech smluvních stran oznámení o schválení, aby mohly tyto změny v souladu s čl. 16 odst. 2 dohody rychle vstoupit v platnost,

    s cílem zlepšit spolupráci a koordinaci mezi smluvními stranami v boji proti protiprávním atmosférickým emisím způsobeným lodní dopravou, aby se omezily negativní dopady, jež má spalování paliv s vysokým obsahem síry nebo dusíku používaných v lodní dopravě na lidské zdraví, biologickou rozmanitost a celé mořské prostředí,

    jednomyslným hlasováním přijímají toto rozhodnutí:

    Odstavec 1 – Změna názvu dohody

    Název dohody se mění takto:

    „Dohoda o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami včetně znečištění ovzduší způsobeného lodní dopravou“

    Odstavec 2 – Změna preambule dohody

    Preambule dohody se mění takto:

    před slova „Nizozemského království“ se vkládá slovo „Irska“.

    Odstavce 2 až 6 preambule se mění takto:

    „uznávajíce, že znečištění moře ropou a jinými škodlivými látkami a znečištění ovzduší způsobené lodní dopravou v oblasti Severního moře může ohrozit mořské prostředí, biologickou rozmanitost, lidské zdraví a příslušné zájmy pobřežních států,

    vědomy si, že takové druhy znečištění mají mnoho zdrojů a že nehody a jiné havárie na moři vyvolávají velké znepokojení,

    přesvědčeny, že schopnost bojovat proti takovým druhům znečištění i aktivní spolupráce a vzájemná pomoc států jsou nezbytné k ochraně jejich pobřeží a souvisejících zájmů,

    vítajíce pokrok, kterého již bylo dosaženo v rámci Dohody o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou podepsané v Bonnu dne 9. června 1969,

    přejíce si dále rozvíjet vzájemnou pomoc a spolupráci při sledování různých druhů znečištění a v boji proti nim,“

    Odstavec 3 – Změna článku 1

    Článek 1 se mění takto:

    „Článek 1

    Tato dohoda se použije v oblasti Severního moře podle článku 2:

    1)    kdykoli přítomnost nebo hrozící přítomnost ropy nebo jiných škodlivých látek znečišťujících nebo hrozících znečistit moře představuje závažné a bezprostřední nebezpečí pro pobřeží nebo související zájmy jedné nebo více smluvních stran nebo

    2)    kdykoli přítomnost nebo hrozící přítomnost emisí způsobených lodní dopravou ve smyslu přílohy VI úmluvy MARPOL a znečišťujících nebo hrozících znečistit mořské prostředí přispívá k eutrofizaci moře a ohrožuje zdraví lidí, kteří žijí na pobřeží, nebo živých tvorů v moři, a

    3)    pro dohled, který pomáhá zjistit znečištění a bojovat proti němu ve smyslu odstavců 1 a 2 tohoto článku a zabránit porušování předpisů na ochranu před znečištěním.“

    Odstavec 4 – Změna článku 5

    Článek 5 se mění takto:

    „Článek 5

    1.    Kdykoli některá smluvní strana zjistí, že nehoda nebo přítomnost ropy nebo jiných škodlivých látek, včetně emisí z lodí, v oblasti Severního moře pravděpodobně vážně ohrozí pobřeží nebo související zájmy kterékoli další smluvní strany, bez odkladu informuje prostřednictvím svého příslušného úřadu uvedenou stranu.

    2.    Smluvní strany se zavazují vyžadovat od kapitánů všech lodí plujících pod jejich vlajkami a od pilotů letadel registrovaných v jejich zemích, aby vzhledem k okolnostem nejvhodnějšími a nejpřiměřenějšími způsoby bezodkladně hlásili:

    a)    všechny nehody, které působí nebo pravděpodobně způsobí znečištění mořského prostředí;

    b)    přítomnost, povahu a rozsah ropy nebo jiných škodlivých látek, které pravděpodobně vážně ohrozí pobřeží nebo související zájmy jedné nebo více smluvních stran.

    3.    Smluvní strany použijí jednotný formulář pro podávání zpráv o znečištění, jak je požadováno podle odstavce 1 tohoto článku.“

    Odstavec 5 – Změna článku 6

    Článek 6 se mění takto: 

    „Článek 6

    1.    Výhradně pro účely této dohody se oblast Severního moře dělí na zóny popsané v příloze této dohody.

    2.    Smluvní strany, v jejichž zóně dojde ke stavu popsanému v čl. 1 odst. 1 této dohody, provedou nezbytné posouzení povahy a rozsahu jakékoli nehody nebo případně druhu a přibližného množství ropy nebo jiných škodlivých látek a směru a rychlosti jejich pohybu.

    3.    Dotčená smluvní strana okamžitě informuje prostřednictvím svých příslušných úřadů všechny ostatní smluvní strany o svém posouzení a o každé akci, kterou podnikla za účelem boje proti znečištění ropou nebo jinými škodlivými látkami, a sleduje tyto látky po celou dobu jejich přítomnosti ve své zóně.

    4.    Závazky smluvních stran podle tohoto článku týkající se zón společné odpovědnosti jsou předmětem zvláštních technických ujednání uzavřených mezi dotčenými stranami. Tato ujednání jsou sdělena ostatním smluvním stranám.“

    Odstavec 6 – Změna článku 15

    Článek 15 se mění takto: 

    „Článek 15

    1.    Smluvní strany zajistí plnění úkolů sekretariátu v souvislosti s touto dohodou a zohlední stávající ujednání v rámci jiných mezinárodních dohod o prevenci znečišťování mořského prostředí a znečišťování ovzduší platných pro stejný region jako tato dohoda.

    2.    Každá smluvní strana poskytuje příspěvek ve výši 2,5 % ročních výdajů dohody. Zůstatek výdajů dohody se rozdělí mezi smluvní strany, které nejsou členy Evropského hospodářského společenství, přiměřeně jejich hrubému národnímu produktu v souladu s příspěvkovou stupnicí pravidelně přijímanou Valným shromážděním Organizace spojených národů. V žádném případě nesmí příspěvek smluvní strany na tento zůstatek překročit 20 % tohoto zůstatku.“

    Odstavec 7 – Vstup v platnost

    Toto rozhodnutí vstupuje v platnost prvního dne druhého měsíce následujícího po dni, ve kterém depozitář obdržel oznámení o schválení od všech smluvních stran.    

    PŘÍLOHA […]

    Top

    V Bruselu dne 28.8.2020

    COM(2020) 434 final

    PŘÍLOHA

    návrhu rozhodnutí Rady,

    kterým se schvalují změny Dohody o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami (Bonnské dohody) týkající se rozšíření její věcné a zeměpisné působnosti



    Rozhodnutí smluvních stran Dohody o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami o přistoupení Španělského království k dohodě

    Smluvní strany Dohody o spolupráci při boji proti znečištění Severního moře ropou a jinými škodlivými látkami (dále jen „dohoda“),

    PŘIPOMÍNAJÍCE článek 20 dohody, který stanoví, že smluvní strany mohou jednomyslně přizvat kterýkoli jiný pobřežní stát v oblasti severovýchodního Atlantského oceánu k přistoupení k dohodě a že v takovém případě se podle potřeby změní článek 2 a příloha dohody,

    VYJÁDŘIVŠE jednomyslný záměr přizvat Španělsko k přistoupení k dohodě,

    VÍTAJÍCE přání Španělska přistoupit k dohodě,

    jednomyslně rozhodly, že

    Odstavec 1Změna preambule dohody

    Preambule dohody se nahrazuje tímto: před slova „Švédského království“ se vkládají slova „Španělského království“.

    Odstavec 2 – Přizvání Španělska v souladu s článkem 20

    Smluvní strany v souladu s článkem 20 jednomyslně zvou Španělsko, aby přistoupilo k Bonnské dohodě. S ohledem na toto přizvání se přijímají následující změny článku 2 a přílohy této dohody.

    Odstavec 3 – Změna článku 2

    Článek 2 dohody se mění takto:

    „Článek 2

    Pro účely této dohody se oblastí Severního moře rozumí oblast moře zahrnující:

    a)    vlastní Severní moře jižně od 61°00′00″,00 sš;

       oblast Skagerraku, jejíž jižní hranice je vymezena východně od Skaw 57°44′43″,00 sš;

    c)    Biskajský záliv, ohraničený na jihu a západě čárou definovanou v části I přílohy této dohody;

    d)    ostatní vody zahrnující Irské moře, Keltské moře, Malinské moře, průlivy Severní Minch a Malý Minch, část Norského moře a části severovýchodního Atlantského oceánu ohraničené na západě a na severu čárou definovanou v části II přílohy této dohody.“

    Odstavec 4 – Změna přílohy dohody

    Příloha dohody se mění v souladu s dodatkem tohoto rozhodnutí.

    Odstavec 5 – Vstup v platnost

    Změny obsažené v tomto rozhodnutí vstupují v platnost prvního dne druhého měsíce následujícího po dni, v němž Španělsko uložilo svou listinu o přistoupení k dohodě.

    Dodatek

    „PŘÍLOHA DOHODY O SPOLUPRÁCI PŘI BOJI PROTI

    ZNEČIŠŤOVÁNÍ SEVERNÍHO MOŘE ROPOU A JINÝMI ŠKODLIVÝMI LÁTKAMI

    Z ROKU 1983

    Popis atlantské hranice oblasti Severního moře a zón uvedených v článku 6 této dohody

    Atlantská hranice oblasti Severního moře

    Část I: Čára ohraničující oblast Severního moře na jihu a jihozápadě

    Čára spojující kanál La Manche a přístupy k němu na jihozápadě a Biskajský záliv na jihu a západě je čára, která:

    i)začíná na západním pobřeží Španělska v bodě 42°30′04″,25 sš, 8°52′18″,22 zd;

    ii)z tohoto bodu pak podél loxodromy do bodu 42°30′04″,32 sš, 10°24′55″,16 zd;

    iii)z tohoto bodu pak podél loxodromy do bodu 46°00′04″,07 sš, 10°24′54″,86 zd;

    iv)z tohoto bodu pak podél loxodromy do bodu 46°00′04″,06 sš, 9°59′54″,88 zd;

    v)z tohoto bodu pak podél čáry až do průsečíku rovnoběžky 48°27′00″,00 sš a čáry (dále jen „čára Bonnské dohody z roku 1983“) vedené 50 námořních mil západně od čáry spojující ostrov Ushant a ostrovy Scilly;

    vi)vi)od tohoto průsečíku pak podél čáry Bonnské dohody z roku 1983 na sever až k jejímu průsečíku s čárou označující hranici kontinentálního šelfu mezi Francií a Spojeným královstvím, jak je definována v rozhodnutí rozhodčího soudu ze dne 30. června 1977;

    vii)vii)od tohoto průsečíku pak podél čáry této hranice na západ až k bodu 48°10′00″,00 sš, 9°22′15″,91 zd a

    viii)viii)z tohoto bodu pak podél rovnoběžky 48°10′00″,00 sš na západ až k bodu 48°10′00″,00 sš, 10°00′00″,00 zd.

    Část II: Čára ohraničující západ a sever ostatních vod, na něž se vztahuje dohoda

    Čára ohraničující západ a sever ostatních vod, na něž se vztahuje dohoda, zahrnujících Irské moře, Keltské moře, Malinské moře, průlivy Severní Minch a Malý Minch, část Norského moře a části severovýchodního Atlantského oceánu, je čára, která

    i)    začíná v bodě 48°10′00″,00 sš, 0°00′00″,00 zd;

    ii)    z tohoto bodu pak podél západní hranice irské zóny odpovědnosti za znečištění moře (tj. čáry, která je v každém bodě vzdálena 200 námořních mil od nejbližšího bodu na základních čarách stanovených pro účely irských zákonů o námořní jurisdikci z let 1959–1988) až k bodu 56°42′00″,00 sš, 14°00′00″,00 zd;

    iii)    z tohoto bodu pak podél západní hranice zóny stanovené nařízením Spojeného království o obchodní lodní dopravě (zamezení znečištění) (limity) z roku 1996 ve znění nařízení o obchodní lodní dopravě (zamezení znečištění) (limity) z roku 1997 (tj. čar spojujících body v tabulce 1 níže v pořadí, v jakém jsou uvedeny) až k bodu 63°38′10″,68 sš, 0°30′00″,00 zd a

    iv)    z tohoto bodu pak podél rovnoběžky 63°38′10″,68 sš na východ až k pobřeží Norska.

    Tabulka 1: Body a čáry západní hranice zóny stanovené nařízením Spojeného království o obchodní lodní dopravě (zabránění znečištění) (limity) z roku 1996, v platném znění

    Body uvedené v nařízení Spojeného království v platném znění a jejich souřadnice

    Úsečka mezi těmito body

    27.    56°42′00″,00 sš    14°00′00″,00 zd

    27–28 Poledník

    28.    56°49′00″,00 sš    14°00′00″,00 zd

    28–29 Rovnoběžka

    29.    56°49′00″,00 sš    14°30′34″,00 zd

    29–30 Oblouk měřený 200 námořních mil od příslušných základních bodů na Sv. Kildě, od nichž se měří šířka teritoriálních vod

    30.    57°52′22″,00 sš    14°53′22″,00 zd

    30–31 Oblouk měřený 200 námořních mil od příslušných základních bodů na Sv. Kildě, od nichž se měří šířka teritoriálních vod

    31.    58°30′00″,00 sš    14°48′58″,00 zd

    31–32 Oblouk měřený 200 námořních mil od příslušných základních bodů na Sv. Kildě, od nichž se měří šířka teritoriálních vod

    32.    59°00′00″,00 sš    14°35′07″,00 zd

    32–33 Oblouk měřený 200 námořních mil od příslušných základních bodů na Sv. Kildě, od nichž se měří šířka teritoriálních vod

    33.    59°40′54″,00 sš    13°58′10″,00 zd

    33–34 Oblouk měřený 200 námořních mil od příslušných základních bodů na Sv. Kildě, od nichž se měří šířka teritoriálních vod

    34.    59°50′00″,00 sš    13°46′24″,00 zd

    34–35 Rovnoběžka

    35.    59°50′00″,00 sš    5°00′00″,00 zd

    35–36 Poledník

    36.    60°10′00″,00 sš    5°00′00″,00 zd

    36–37 Rovnoběžka

    37.    60°10′00″,00 sš    4°48′00″,00 zd

    37–38 Poledník

    38.    60°20′00″,00 sš    4°48′00″,00 zd

    38–39 Rovnoběžka

    39.    60°20′00″,00 sš    4°24′00″,00 zd

    39–40 Poledník

    40.    60°40′00″,00 sš    4°24′00″,00 zd

    40–41 Rovnoběžka

    41.    60°40′00″,00 sš    4°00′00″,00 zd

    41–42 Poledník

    42.    61°00′00″,00 sš    4°00′00″,00 zd

    42–43 Rovnoběžka

    43.    61°00′00″,00 sš    3°36′00″,00 zd

    43–44 Poledník

    44.    61°30′00″,00 sš    3°36′00″,00 zd

    44–45 Rovnoběžka

    45.    61°30′00″,00 sš    3°00′00″,00 zd

    45–46 Poledník

    46.    61°45′00″,00 sš    3°00′00″,00 zd

    46–47 Rovnoběžka

    47.    61°45′00″,00 sš    2°48′00″,00 zd

    47–48 Poledník

    48.    62°00′00″,00 sš    2°48′00″,00 zd

    48–49 Rovnoběžka

    49.    62°00′00″,00 sš    2°00′00″,00 zd

    49–50 Poledník

    50.    62°30′00″,00 sš    2°00′00″,00 zd

    50–51 Rovnoběžka

    51.    62°30′00″,00 sš    1°36′00″,00 zd

    51–52 Poledník

    52.    62°40′00″,00 sš    1°36′00″,00 zd

    52–53 Rovnoběžka

    53.    62°40′00″,00 sš    1°00′00″,00 zd

    53–54 Poledník

    54.    63°20′00″,00 sš    1°00′00″,00 zd

    54–55 Rovnoběžka

    55.    63°20′00″,00 sš    0°30′00″,00 zd

    55–56 Poledník

    56.    63°38′10″,68 sš    0°30′00″,00 zd

    Hranice zón odpovědnosti uvedených v článku 6 této dohody

    Část III:    Hranice zón národní odpovědnosti

    1)    Obecně:     Pokud jsou hranice zóny odpovědnosti stanoveny řadou čar spojujících body v seznamu, je povaha těchto čar povahou specifikovanou vůči každému bodu jako povaha čáry spojující ho s následujícím bodem.

    2)    Dánsko: Zóna národní odpovědnosti Dánska je vymezena následující řadou čar:

    a)    čára, která začíná na průsečíku hranice zóny společné odpovědnosti Dánska a Německa, jak je popsána v části IV níže, čarou mezi bodem 55°10′03″,40 sš, 7°33′09″,60 vd a prvním bodem DE1/DK1 a vede podél této čáry až do bodu DE1/DK1;

    b)    řada čar spojujících následující body v pořadí, v jakém jsou uvedeny:

    Body stanovující hranici zóny

    Povaha čáry spojující bod s následujícím bodem

    Další body se stejnými souřadnicemi

    DK1    55°30′40″,30 sš    5°45′00″,00 vd

    Geodetická křivka

    DE1

    DK2    55°15′00″,00 sš    5°24′12″,00 vd

    Geodetická křivka

    DE2

    DK3    55°15′00″,00 sš    5°09′00″,00 vd

    Geodetická křivka

    DE3

    DK4    55°24′15″,00 sš    4°45′00″,00 vd

    Geodetická křivka

    DE4

    DK5    55°46′21″,80 sš    4°15′00″,00 vd

    Geodetická křivka

    DE5

    DK6    55°55′09″,40 sš    3°21′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    DE6

    DK7    56°05′12″,00 sš    3°15′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK23, NO23

    DK8    56°35′30″,00 sš    5°02′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NO24

    DK9    57°10′30″,00 sš    6°56′12″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NO25

    DK10    57°29′54″,00 sš    7°59′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NO26

    DK11    57°37′06″,00 sš    8°27′30″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NO27

    DK12    57°41′48″,00 sš    8°53′18″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NO28

    DK13    57°59′18″,00 sš    9°23′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NO29

    DK14    58°15′41″,20 sš    10°01′48″,10 vd

    Oblouk ortodromy

    NO30, SE4

    DK15    58°08′00″,10 sš    10°32′32″,80 vd

    Geodetická křivka

    SE3

    DK16    57°49′00″,60 sš    11°02′55″,60 vd

    Geodetická křivka

    SE2

    DK17    57°44′43″,00 sš    11°07′04″,00 vd

    SE1

    3)    Německo: Zóna národní odpovědnosti Německa je vymezena následující řadou čar:

    a)    čára, která začíná na průsečíku hranice zóny společné odpovědnosti Dánska a Německa, jak je popsána v části IV níže, čarou mezi bodem 55°10′03″,40 sš, 7°33′09″,60 vd a prvním bodem DE1/DK1 a vede podél této čáry až do bodu DE1/DK1;

    b)    řada čar spojujících následující body v pořadí, v jakém jsou uvedeny:

    Body stanovující hranici zóny

    Povaha čáry spojující bod s následujícím bodem

    Další body se stejnými souřadnicemi

    DE1    55°30′40″,30 sš    5°45′00″,00 vd

    Geodetická křivka

    DK1

    DE2    55°15′00″,00 sš    5°24′12″,00 vd

    Geodetická křivka

    DK2

    DE3    55°15′00″,00 sš    5°09′00″,00 vd

    Geodetická křivka

    DK3

    DE4    55°24′15″,00 sš    4°45′00″,00 vd

    Geodetická křivka

    DK4

    DE5    55°46′21″,80 sš    4°15′00″,00 vd

    Geodetická křivka

    DK5

    DE6    55°55′09″,40 sš    3°21′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    DK6

    DE7    55°50′06″,00 sš    3°24′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK24

    DE8    55°45′54″,00 sš    3°22′13″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL19

    DE9    55°20′00″,00 sš    4°20′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL20

    DE10    55° 00′00″,00 sš    5°00′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL21

    DE11    54°37′12″,00 sš    5°00′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL22

    DE12    54°11′12″,00 sš    6°00′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL23

    DE13    53°59′56″,80 sš    6°06′28″,20 vd

    NL24

    c)    u pevniny čára vedoucí z bodu DE12 směrem k bodu DE13 (tj. příští dohodnutý ohraničující bod se souřadnicemi 53°59′56″,80 sš, 6°06′28″,20 vd) až k průsečíku této čáry s hranicí zóny společné odpovědnosti mezi Nizozemskem a Německem popsané v části IV níže.

    4)    Irsko: Zóna národní odpovědnosti Irska je vymezena následující řadou čar:

    a)    na severu řada čar spojujících body v tabulce 3 v pořadí, v jakém jsou uvedeny;

    b)    na západě západní hranice oblasti Severního moře;

    c)    na východě a na jihu řada čar spojujících body v tabulce 2 v pořadí, v jakém jsou uvedeny.

    5)    Nizozemsko: Zóna národní odpovědnosti Nizozemska je vymezena na jihu rovnoběžkou 51°51′52″,1267 sš a na sever od této rovnoběžky následující řadou čar:

    a)    řada čar spojujících následující body v pořadí, v jakém jsou uvedeny:

    Body stanovující hranici zóny

    Povaha čáry spojující bod s následujícím bodem

    Další body se stejnými souřadnicemi

    NL1        51°51′52″,1267 sš    2°31′48″,0975 vd

    Oblouk ortodromy

    UK42

    NL2        51°59′00″,00 sš    2°37′36″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK41

    NL3        52°01′00″,00 sš    2°39′30″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK40

    NL4        52°05′18″,00 sš    2°42′12″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK39

    NL5        52°06′00″,00 sš    2°42′54″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK38

    NL6        52°12′24″,00 sš    2°50′24″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK37

    NL7        52°17′24″,00 sš    2°56′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK36

    NL8        52°25′00″,00 sš    3°03′30″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK35

    NL9        52°37′18″,00 sš    3°11′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK34

    NL10        52°47′00″,00 sš    3°12′18″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK33

    NL11        52°53′00″,00 sš    3°10′30″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK32

    NL12        53°18′06″,00 sš    3°03′24″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK31

    NL13        53°28′12″,00 sš    3°01′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK30

    NL14        53°35′06″,00 sš    2°59′18″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK29

    NL15        53°40′06″,00 sš    2°57′24″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK28

    NL16        53°57′48″,00 sš    2°52′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK27

    NL17        54°22′48″,00 sš    2°45′48″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK26

    NL18        54°37′18″,00 sš    2°53′54″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK25

    NL19        55°45′54″,00 sš    3°22′13″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    DE8

    NL20        55°20′00″,00 sš    4°20′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    DE9

    NL21        55° 00′00″,00 sš    5°00′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    DE10

    NL22        54°37′12″,00 sš    5°00′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    DE11

    NL23        54°11′12″,00 sš    6°00′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    DE12

    NL24        53°59′56″,80 sš    6°06′28″,20 vd

    DE13

    b)    u pevniny čára vedoucí z bodu NL23 směrem k bodu NL24 (tj. příští dohodnutý ohraničující bod se souřadnicemi 53°59′56″,80 sš, 6°06′28″,20 vd) až k průsečíku této čáry s hranicí zóny společné odpovědnosti mezi Nizozemskem a Německem popsané v části IV níže.

    6)    Norsko: Zóna národní odpovědnosti Norska je vymezena na severu rovnoběžkou 63°38′10″,68 sš a na západě, jihu a východě následující řadou čar:

    a)    řada čar spojujících body v tabulce 4 v pořadí, v jakém jsou uvedeny;

    b)    na jih od posledního bodu uvedeného v tabulce řada čar, které spojují následující body v pořadí, v jakém jsou uvedeny:

    Body stanovující hranici zóny

    Povaha čáry spojující bod s následujícím bodem

    Další body se stejnými souřadnicemi

    NO23    56°05′12″,00 sš    3°15′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    UK23, DK7

    NO24    56°35′30″,00 sš    5°02′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    DK8

    NO25    57°10′30″,00 sš    6°56′12″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    DK9

    NO26    57°29′54″,00 sš    7°59′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    DK10

    NO27    57°37′06″,00 sš    8°27′30″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    DK11

    NO28    57°41′48″,00 sš    8°53′18″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    DK12

    NO29    57°59′18″,00 sš    9°23′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    DK13

    NO30    58°15′41″,20 sš    10°01′48″,10 vd (bod A)

    Oblouk ortodromy

    SE4, DK14

    NO31    58°30′41″,20 sš    10°08′46″,90 vd (bod B)

    Oblouk ortodromy

    SE5

    NO32    58°45′41″,30 sš    10°35′40″,00 vd (bod C)

    Loxodroma

    SE6

    NO33    58°53′34″,00 sš    10°38′25″,00 vd (bod D)

    SE7

    c)    poté čára kopírující norsko-švédskou hranici.

    7)    Švédsko Zóna národní odpovědnosti Švédska je vymezena na jihu rovnoběžkou 57°44′43″,00 sš a na sever od této rovnoběžky řadou čar

    a) spojujících následující body v pořadí, v jakém jsou uvedeny:

    Body stanovující hranici zóny

    Povaha čáry spojující bod s následujícím bodem

    Další body se stejnými souřadnicemi

    SE1    57°44′43″,00 sš    11°07′04″,00 vd

    Geodetická křivka

    DK17

    SE2    57°49′00″,60 sš    11°02′55″,60 vd

    Geodetická křivka

    DK16

    SE3    58°08′00″,10 sš    10°32′32″,80 vd

    Geodetická křivka

    DK15

    SE4    58°15′41″,20 sš    10°01′48″,10 vd (bod A)

    Oblouk ortodromy

    DK14, NO30

    SE5    58°30′41″,20 sš    10°08′46″,90 vd (bod B)

    Oblouk ortodromy

    NO31

    SE6    58°45′41″,30 sš    10°35′40″,00 vd (bod C)

    Loxodroma

    NO32

    SE7    58°53′34″,00 sš    10°38′25″,00 vd (bod D)

    NO33

    b)    poté čára kopírující švédsko-norskou hranici.

    8)    Spojené království: Zóna národní odpovědnosti Spojeného království je vymezena

    a)    na východě řadou čar zahrnujících:

    i)    řadu čar spojujících body v tabulce 4 v pořadí, v jakém jsou uvedeny;

    ii)    řadu čar spojujících následující body v pořadí, v jakém jsou uvedeny:

    Body stanovující hranici zóny

    Povaha čáry spojující bod s následujícím bodem

    Další body se stejnými souřadnicemi

    UK23    56°05′12″,00 sš    3°15′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NO23, DK7

    UK24    55°50′06″,00 sš    3°24′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    DE7

    UK25    54°37′18″,00 sš    2°53′54″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL18

    UK26    54°22′48″,00 sš    2°45′48″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL17

    UK27    53°57′48″,00 sš    2°52′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL16

    UK28    53°40′06″,00 sš    2°57′24″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL15

    UK29    53°35′06″,00 sš    2°59′18″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL14

    UK30    53°28′12″,00 sš    3°01′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL13

    UK31    53°18′06″,00 sš    3°03′24″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL12

    UK32    52°53′00″,00 sš    3°10′30″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL11

    UK33    52°47′00″,00 sš    3°12′18″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL10

    UK34    52°37′18″,00 sš    3°11′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL9

    UK35    52°25′00″,00 sš    3°03′30″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL8

    UK36    52°17′24″,00 sš    2°56′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL7

    UK37    52°12′24″,00 sš    2°50′24″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL6

    UK38    52°06′00″,00 sš    2°42′54″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL5

    UK39    52°05′18″,00 sš    2°42′12″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL4

    UK40    52°01′00″,00 sš    2°39′30″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL3

    UK41    51°59′00″,00 sš    2°37′36″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NL2

    UK42    51°51′52″,1267 sš    2°31′48″,0975 vd

    Oblouk ortodromy

    NL1

    b)    na jihu a západě následující řadou čar:

    i)    čára začínající v nejzápadnějším bodě ostrovů Scilly a spojující tento bod s bodem 49°52′00″,00 sš, 7°44′00″,00 zd;

    ii)    od tohoto bodu čára kopírující čáru Bonnské dohody z roku 1983 (jak je definována v části I výše) na jih až k jejímu průsečíku s hranicí kontinentálního šelfu mezi Francií a Spojeným královstvím, jak je definována v rozhodnutí rozhodčího soudu ze dne 30. června 1977;

    iii)    od tohoto průsečíku čára této hranice na západ až k bodu 48°10′00″,00 sš, 9°22′15″,91 zd a

    iv)    od tohoto bodu řada čar spojujících body v tabulce 2 v pořadí, v jakém jsou uvedeny, s vnější hranicí teritoriálních vod přilehlých k Severnímu Irsku v bodě 54°00′00″,00 sš, 5°36′20″,00 zd;

    c)    na západě a severu následující řadou čar:

    i)    čára spojující bod v teritoriálních vodách přilehlých k Severnímu Irsku co nejblíže k bodu 55°31′13″,36 sš, 6°45′00″,00 zd s tímto bodem;

    ii)    od tohoto bodu řada čar spojujících body v tabulce 3 v pořadí, v jakém jsou uvedeny, až k bodu 56°42′00″,00 sš, 14°00′00″,00 zd;

    iii)    od tohoto bodu čára kopírující západní a severní hranice oblasti Severního moře až k bodu 63°38′10″,68 sš, 0°30′00″,00 zd.

    Tabulka 2: Body a čáry hranice mezi zónami odpovědnosti Irska a Spojeného království – východ a jih

    Body stanovující hranici zón

    Povaha čáry spojující bod s následujícím bodem

    IR1/UK50    48°10′00″,00 sš    10°00′00″,00 zd

    Poledník

    IR2/UK51    48°20′00″,00 sš    10°00′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR3/UK52    48°20′00″,00 sš    9°48′00″,00 zd

    Poledník

    IR4/UK53    48°30′00″,00 sš    9°48′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR5/UK54    48°30′00″,00 sš    9°36′00″,00 zd

    Poledník

    IR6/UK55    48°50′00″,00 sš    9°36′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR7/UK56    48°50′00″,00 sš    9°24′00″,00 zd

    Poledník

    IR8/UK57    49° 00′00″,00 sš    9°24′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR9/UK58    49° 00′00″,00 sš    9°17′00″,00 zd

    Poledník

    IR10/UK59    49°10′00″,00 sš    9°17′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR11/UK60    49°10′00″,00 sš    9°12′00″,00 zd

    Poledník

    IR12/UK61    49°20′00″,00 sš    9°12′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR13/UK62    49°20′00″,00 sš    9°03′00″,00 zd

    Poledník

    IR14/UK63    49°30′00″,00 sš    9°03′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR15/UK64    49°30′00″,00 sš    8°54′00″,00 zd

    Poledník

    IR16/UK65    49°40′00″,00 sš    8°54′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR17/UK66    49°40′00″,00 sš    8°45′00″,00 zd

    Poledník

    IR18/UK67    49°50′00″,00 sš    8°45′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR19/UK68    49°50′00″,00 sš    8°36′00″,00 zd

    Poledník

    IR20/UK69    50°00′00″,00 sš    8°36′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR21/UK70    50°00′00″,00 sš    8°24′00″,00 zd

    Poledník

    IR22/UK71    50°10′00″,00 sš    8°24′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR23/UK72    50°10′00″,00 sš    8°12′00″,00 zd

    Poledník

    IR24/UK73    50°20′00″,00 sš    8°12′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR25/UK74    50°20′00″,00 sš    8°00′00″,00 zd

    Poledník

    IR26/UK75    50°30′00″,00 sš    8°00′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR27/UK76    50°30′00″,00 sš    7°36′00″,00 zd

    Poledník

    IR28/UK77    50°40′00″,00 sš    7°36′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR29/UK78    50°40′00″,00 sš    7°12′00″,00 zd

    Poledník

    IR30/UK79    50°50′00″,00 sš    7°12′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR31/UK80    50°50′00″,00 sš    7°03′00″,00 zd

    Poledník

    IR32/UK81    51°00′00″,00 sš    7°03′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR33/UK82    51°00′00″,00 sš    6°48′00″,00 zd

    Poledník

    IR34/UK83    51°10′00″,00 sš    6°48′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR35/UK84    51°10′00″,00 sš    6°42′00″,00 zd

    Poledník

    IR36/UK85    51°20′00″,00 sš    6°42′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR37/UK86    51°20′00″,00 sš    6°33′00″,00 zd

    Poledník

    IR38/UK87    51°30′00″,00 sš    6°33′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR39/UK88    51°30′00″,00 sš    6°18′00″,00 zd

    Poledník

    IR40/UK89    51°40′00″,00 sš    6°18′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR41/UK90    51°40′00″,00 sš    6°06′00″,00 zd

    Poledník

    IR42/UK91    51°50′00″,00 sš    6°06′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR43/UK92    51°50′00″,00 sš    6°00′00″,00 zd

    Poledník

    IR44/UK93    51°54′00″,00 sš    6°00′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR45/UK94    51°54′00″,00 sš    5°57′00″,00 zd

    Poledník

    IR46/UK95    51°58′00″,00 sš    5°57′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR47/UK96    51°58′00″,00 sš    5°54′00″,00 zd

    Poledník

    IR48/UK97    52°00′00″,00 sš    5°54′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR49/UK98    52°00′00″,00 sš    5°50′00″,00 zd

    Poledník

    IR50/UK99    52°04′00″,00 sš    5°50′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR51/UK100    52°04′00″,00 sš    5°46′00″,00 zd

    Poledník

    IR52/UK101    52°08′00″,00 sš    5°46′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR53/UK102    52°08′00″,00 sš    5°42′00″,00 zd

    Poledník

    IR54/UK103    52°12′00″,00 sš    5°42′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR55/UK104    52°12′00″,00 sš    5°39′00″,00 zd

    Poledník

    IR56/UK105    52°16′00″,00 sš    5°39′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR57/UK106    52°16′00″,00 sš    5°35′00″,00 zd

    Poledník

    IR58/UK107    52°24′00″,00 sš    5°35′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR59/UK108    52°24′00″,00 sš    5°22′48″,00 zd

    Poledník

    IR60/UK109    52°32′00″,00 sš    5°22′48″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR61/UK110    52°32′00″,00 sš    5°28′00″,00 zd

    Poledník

    IR62/UK111    52°44′00″,00 sš    5°28′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR63/UK112    52°44′00″,00 sš    5°24′30″,00 zd

    Poledník

    IR64/UK113    52°52′00″,00 sš    5°24′30″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR65/UK114    52°52′00″,00 sš    5°22′30″,00 zd

    Poledník

    IR66/UK115    52°59′00″,00 sš    5°22′30″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR67/UK116    52°59′00″,00 sš    5°19′00″,00 zd

    Poledník

    IR68/UK117    53°09′00″,00 sš    5°19′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR69/UK118    53°09′00″,00 sš    5°20′00″,00 zd

    Poledník

    IR70/UK119    53°26′00″,00 sš    5°20′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR71/UK120    53°26′00″,00 sš    5°19′00″,00 zd

    Poledník

    IR72/UK121    53°32′00″,00 sš    5°19′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR73/UK122    53°32′00″,00 sš    5°17′00″,00 zd

    Poledník

    IR74/UK123    53°39′00″,00 sš    5°17′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR75/UK124    53°39′00″,00 sš    5°16′20″,40 zd

    Poledník

    IR76/UK125    53°42′08″,40 sš    5°16′20″,40 zd

    Rovnoběžka

    IR77/UK126    53°42′08″,40 sš    5°17′51″,00 zd

    Poledník

    IR78/UK127    53°44′24″,00 sš    5°17′51″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR79/UK128    53°44′24″,00 sš    5°19′19″,80 zd

    Poledník

    IR80/UK129    53°45′48″,00 sš    5°19′19″,80 zd

    Rovnoběžka

    IR81/UK130    53°45′48″,00 sš    5°22′00″,00 zd

    Poledník

    IR82/UK131    53°46′00″,00 sš    5°22′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR83/UK132    53°46′00″,00 sš    5°19′00″,00 zd

    Poledník

    IR84/UK133    53°59′56″,95 sš    5°19′00″,00 zd

    Tabulka 3: Body a čáry hranice mezi zónami odpovědnosti Irska a Spojeného království – sever

    Body stanovující hranici zón

    Povaha čáry spojující bod s následujícím bodem

    IR85/UK134    55°31′13″,36 sš    6°45′00″,00 zd

    Poledník

    IR86/UK135    55°28′00″,00 sš    6°45′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR87/UK136    55°28′00″,00 sš    6°48′00″,00 zd

    Poledník

    IR88/UK137    55°30′00″,00 sš    6°48′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR89/UK138    55°30′00″,00 sš    6°51′00″,00 zd

    Poledník

    IR90/UK139    55°35′00″,00 sš    6°51′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR91/UK140    55°35′00″,00 sš    6°57′00″,00 zd

    Poledník

    IR92/UK141    55°40′00″,00 sš    6°57′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR93/UK142    55°40′00″,00 sš    7°02′00″,00 zd

    Poledník

    IR94/UK143    55°45′00″,00 sš    7°02′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR95/UK144    55°45′00″,00 sš    7°08′00″,00 zd

    Poledník

    IR96/UK145    55°50′00″,00 sš    7°08′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR97/UK146    55°50′00″,00 sš    7°15′00″,00 zd

    Poledník

    IR98/UK147    55°55′00″,00 sš    7°15′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR99/UK148    55°55′00″,00 sš    7°23′00″,00 zd

    Poledník

    IR100/UK149    56°00′00″,00 sš    7°23′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR101/UK150    56°00′00″,00 sš    8°13′00″,00 zd

    Poledník

    IR102/UK151    56°05′00″,00 sš    8°13′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR103/UK152    56°05′00″,00 sš    8°39′30″,00 zd

    Poledník

    IR104/UK153    56°10′00″,00 sš    8°39′30″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR105/UK154    56°10′00″,00 sš    9°07′00″,00 zd

    Poledník

    IR106/UK155    56°21′30″,00 sš    9°07′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR107/UK156    56°21′30″,00 sš    10°30′00″,00 zd

    Poledník

    IR108/UK157    56°32′30″,00 sš    10°30′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR109/UK158    56°32′30″,00 sš    12°12′00″,00 zd

    Poledník

    IR110/UK159    56°42′00″,00 sš    12°12′00″,00 zd

    Rovnoběžka

    IR111/UK160    56°42′00″,00 sš    14°00′00″,00 zd

    Tabulka 4: Body a čáry hranice mezi zónami odpovědnosti Norska a Spojeného království

    Body stanovující hranici zón

    Povaha čáry spojující bod s následujícím bodem

    NO1/UK1    63°38′10″,68 sš    0°10′59″,31 zd

    Geodetická křivka

    NO2/UK2    63°03′20″,71 sš    0°28′12″,51 vd

    Geodetická křivka

    NO3/UK3    62°58′21″,06 sš    0°33′31″,01 vd

    Geodetická křivka

    NO4/UK4    62°53′29″,49 sš    0°38′27″,91 vd

    Geodetická křivka

    NO5/UK5    62°44′16″,31 sš    0°47′27″,69 vd

    Geodetická křivka

    NO6/UK6    62°39′57″,99 sš    0°51′29″,48 vd

    Geodetická křivka

    NO7/UK7    62°36′20″,75 sš    0°54′44″,78 vd

    Geodetická křivka

    NO8/UK8    62°32′47″,29 sš    0°57′48″,32 vd

    Geodetická křivka

    NO9/UK9    62°30′09″,83 sš    1°00′05″,92 vd

    Geodetická křivka

    NO10/UK10    62°27′32″,82 sš    1°02′17″,70 vd

    Geodetická křivka

    NO11/UK11    62°24′56″,68 sš    1°04′25″,86 vd

    Geodetická křivka

    NO12/UK12    62°22′21″,00 sš    1°06′28″,21 vd

    Geodetická křivka

    NO13/UK13    62°19′40″,72 sš    1°08′30″,96 vd

    Geodetická křivka

    NO14/UK14    62°16′43″,93 sš    1°10′40″,66 vd

    Geodetická křivka

    NO15/UK15    61°44′12″,00 sš    1°33′13″,44 vd

    Geodetická křivka

    NO16/UK16    61°44′12″,00 sš    1°33′36″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NO17/UK17    61°21′24″,00 sš    1°47′24″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NO18/UK18    59°53′48″,00 sš    2°04′36″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NO19/UK19    59°17′24″,00 sš    1°42′42″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NO20/UK20    58°25′48″,00 sš    1°29′00″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NO21/UK21    57°54′18″,00 sš    1°57′54″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NO22/UK22    56°35′42″,00 sš    2°36′48″,00 vd

    Oblouk ortodromy

    NO23/UK23    56°05′12″,00 sš        3°15′00″,00 vd



    9)    Francie: Zóna národní odpovědnosti Francie je od severu po jih vymezena řadou čar spojujících následující body v pořadí, v jakém jsou uvedeny:

    Body stanovující hranici zóny

    Povaha čáry spojující bod s následujícím bodem

    Další body se stejnými souřadnicemi

    FR01    48°19′56″,52 sš    4°46′23″,67 zd

    Loxodroma

    FR02    48°27′00″,00 sš    5°08′23″,63 zd

    Rovnoběžka

    FR03    48°27′00″,00 sš    6°34′40″,90 zd

    Loxodroma

    FR04    46°00′04″,06 sš    9°59′54″,88 zd

    Loxodroma

    SP4

    FR05    45°00′04″,04 sš    7°59′55″,08 zd

    Loxodroma

    SP5

    FR06    44°20′03″,93 sš    3°59′55″,37 zd

    Loxodroma

    SP6

    FR07    43°23′20″,71 sš    1°46′13″,58 zd

    Loxodroma

    SP7

    FR08    43°22′50″,11 sš    1°47′11″,18 zd

    SP8

    10)    Španělsko: Zóna národní odpovědnosti Španělska je vymezena řadou čar spojujících následující body v pořadí, v jakém jsou uvedeny:

    Body stanovující hranici zóny

    Povaha čáry spojující bod s následujícím bodem

    Další body se stejnými souřadnicemi

    SP1    42°30′04″,25 sš    8°52′18″,22 zd

    Loxodroma

    SP2    42°30′04″,32 sš    10°24′55″,16 zd

    Loxodroma

    SP3    46°00′04″,07 sš    10°24′54″,86 zd

    Loxodroma

    SP4    46°00′04″,06 sš    9°59′54″,88 zd

    Loxodroma

    FR4

    SP5    45°00′04″,04 sš    7°59′55″,08 zd

    Loxodroma

    FR5

    SP6    44°20′03″,93 sš    3°59′55″,37 zd

    Loxodroma

    FR6

    SP7    43°23′20″,71 sš    1°46′13″,58 zd

    Loxodroma

    FR7

    SP8    43°22′50″,11 sš    1°47′11″,18 zd

    FR8

    Část IV:     Hranice zón společné odpovědnosti

    Zóny společné odpovědnosti jsou stanoveny takto:

    1.    Zóna společné odpovědnosti Belgie, Francie, Nizozemska a Spojeného království

    Mořská oblast mezi rovnoběžkami 51°51′52″,1267 sš a 51°06′00″,00 sš

    2.    Zóna společné odpovědnosti Francie a Spojeného království

    Kanál La Manche jihozápadně od rovnoběžky 51°32′00″,00 sš k čáře, která:

    a)    začíná v nejzápadnějším bodě ostrovů Scilly a spojuje tento bod s bodem 49°52′00″,00 sš, 7°44′00″,00 zd;

    b)    od tohoto bodu kopíruje čáru vedenou 50 námořních mil západně od čáry spojující ostrovy Scilly a ostrov Ushant na jih k jejímu průsečíku s rovnoběžkou 48°27′00″,00 sš a

    c)    kopíruje tuto rovnoběžku na východ k nejjižnějšímu bodu ostrova Ushant.

    3.    Zóna společné odpovědnosti Dánska a Německa

    Mořská oblast ohraničená:

    a)    na jihu rovnoběžkou 54°30′00″,00 sš západně od pobřeží Německa;

    b)    na západě poledníkem 6°30′00″,00 vd;

    c)    na severu rovnoběžkou 55°50′00″,00 sš západně od pobřeží Dánska a

    d)    na východě hranicí odlivu (na základě referenční hydrografické plochy nejnižšího astronomického odlivu (LAT)) včetně oblasti moře Waddenzee.

    4.    Zóna společné odpovědnosti Německa a Nizozemska

    Mořská oblast ohraničená:

    a)    na západě poledníkem 6°00′00″,00 vd (ED50) severně od pobřeží Nizozemska;

    b)    na severu rovnoběžkou 54°0′00″,00 sš (ED50);

    c)    na východě poledníkem 7°15′00″,00 vd (ED50) severně od pobřeží Německa a

    d)    na jihu hranicí odlivu (na základě referenční hydrografické plochy nejnižšího astronomického odlivu (LAT)) včetně oblasti moře Waddenzee.

    Část V: Výklad

    Poloha bodů uvedených v této příloze se stanoví podle Evropského geodetického systému (verze 1950).“

    Příloha […]

    Top