Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0186

    Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) č. 1305/2013, pokud jde o zvláštní opatření na poskytnutí mimořádné dočasné podpory v rámci EZFRV v reakci na šíření nákazy COVID-19

    COM/2020/186 final

    V Bruselu dne 30.4.2020

    COM(2020) 186 final

    2020/0075(COD)

    Návrh

    NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

    kterým se mění nařízení (EU) č. 1305/2013, pokud jde o zvláštní opatření na poskytnutí mimořádné dočasné podpory v rámci EZFRV v reakci na šíření nákazy COVID-19


    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

    Odůvodnění a cíle návrhu

    Všechny členské státy čelí ve stále větší míře přímým a nepřímým důsledkům šíření onemocnění COVID-19. Současná situace je bezprecedentní a vyžaduje přijetí výjimečných opatření přizpůsobených těmto okolnostem.

    V zemědělském a potravinářském odvětví byla zaznamenána řada obtíží, které vyplývají z rozsáhlého omezení pohybu zavedeného v členských státech, jakož i z povinného uzavírání obchodů, venkovních trhů, restaurací a dalších pohostinských zařízení. Hospodářské narušení zemědělského odvětví a venkovských společenství způsobilo zemědělcům a malým venkovským podnikům zpracovávajícím zemědělské produkty problémy v oblasti likvidity a peněžních toků.

    Některé malé podniky a někteří zemědělci proto naléhavě potřebují mimořádnou podporu, aby mohli pokračovat ve svých činnostech.

    Vzhledem k tomu, že s obtížemi se souběžně potýkají i správní orgány, a poradci tak nemohou podpořit potenciální příjemce prostřednictvím fyzické přítomnosti a ani kontroloři nebudou moci provádět kontroly na místě nebo kontroly ex ante, je nezbytné nabídnout uživatelsky vstřícná řešení, která mohou členské státy zavést a která mohou podpořit různé situace na daném místě a jsou pro příjemce snadno dostupná.

    Podpora bude muset být poskytována formou dočasné podpory pro jasně vymezený účel v nepředvídatelných okolnostech. Za účelem dosažení těchto cílů bude mít podpora formu jednorázové částky pro zemědělce a pro malé a střední podniky působící v oblasti zpracování, uvádění na trh a/nebo vývoje zemědělských produktů. Platby provádí Komise v souladu s rozpočtovými položkami a v závislosti na dostupných finančních prostředcích.

    V zájmu zajištění co nejúčinnějšího využití zdrojů dostupných v rámci stávajících programů rozvoje venkova budou členské státy muset na základě objektivních a nediskriminačních kritérií odůvodnit, že podpora je zacílena na nejvíce postižené subjekty. Členské státy by musely zahrnout opatření do programů rozvoje venkova prostřednictvím změny, výdaje by však byly způsobilé od okamžiku vzniku katastrofické události (rozšíření onemocnění COVID-19).

    Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

    Návrh je v souladu s celkovým právním rámcem pro společnou zemědělskou politiku a evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) a je omezen na cílenou změnu nařízení (EU) č. 1305/2013. Návrh doplňuje všechna další opatření přijatá Unií, jež jsou zaměřena na řešení současné bezprecedentní situace, zejména opatření zaměřená na poskytování podpory trhům. Tímto návrhem nejsou dotčeny minimální požadavky na výdaje stanové v čl. 59 odst. 5 a 6 nařízení (EU) č. 1305/2013.

    Soulad s ostatními politikami Unie

    Návrh je omezen na cílenou změnu nařízení (EU) 1305/2013 a zachovává soulad s ostatními politikami Unie.

    2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právní základ

    Tento návrh se zakládá na článcích 42 a 43 Smlouvy o fungování Evropské unie.

    Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

    Smlouva o fungování Evropské Unie stanoví, že pravomoc v oblasti zemědělství sdílí Unie a členské státy, a stanoví společnou zemědělskou politiku se společnými cíli a společným prováděním. Cílem návrhu je zajistit společné cíle a společné provádění nového opatření pro rozvoj venkova.

     Proporcionalita

    Návrh zahrnuje omezené a cílené změny, které nepřekračují rámec toho, co je nezbytné pro dosažení cíle spočívajícího v poskytnutí výjimečné a dočasné úlevy zemědělcům a malým a středním podnikům působícím v oblasti zpracování, uvádění na trh a/nebo vývoje zemědělských produktů, které jsou obzvláště postiženy krizí COVID-19.

    Volba nástroje

    Nařízení je vhodným nástrojem pro zavedení dodatečného opatření, které je zapotřebí k řešení této bezprecedentní situace.

    3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX-POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

    Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů

    Nevztahuje se na tento návrh.

    Konzultace se zúčastněnými stranami

    Nebyly vedeny konzultace s externími zúčastněnými stranami. Tento návrh však navazuje na konzultace s členskými státy a poslanci Evropského parlamentu, které probíhaly v posledních dvou týdnech.

    Sběr a využití výsledků odborných konzultací

    Nevztahuje se na tento návrh.

    Posouzení dopadů

    Bylo provedeno posouzení dopadů s cílem připravit návrh nařízení (EU) č. 1305/2013. Tyto navržené omezené změny nevyžadují samostatné posouzení dopadů.

    Účelnost právních předpisů a zjednodušení

    Nevztahuje se na tento návrh.

    Základní práva

    Nevztahuje se na tento návrh.

    4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

    Z navrhované úpravy nevyplývají žádné změny v ročních stropech prostředků na závazky a platby víceletého finančního rámce stanovené v příloze I nařízení (EU) č. 1311/2013. Celkový roční rozpis prostředků na závazky v rámci Evropského fondu pro regionální rozvoj (EZFRV) zůstává nezměněn. S ohledem na dobu potřebnou k provedení tohoto nového opatření se předpokládá, že platby příjemcům budou provedeny ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020, a tudíž budou financovány v rámci rozpočtu na rok 2021. Prostředky na platby potřebné k financování tohoto opatření se poskytují v rámci prostředků pro EZFR, které se zahrnou do nadcházejícího návrhu rozpočtu na rok 2021 předloženého Komisí, a budou kompenzovány odpovídajícím snížením potřeb prostředků na platby v následujících letech.

    5.OSTATNÍ PRVKY

    Plány provádění a způsoby monitorování, hodnocení a podávání zpráv

    Provádění opatření bude monitorováno a budou o něm podávány zprávy v rámci všeobecných mechanismů podávání zpráv zřízených nařízeními (EU) č. 1303/2013 a 1305/2013.

    Informativní dokumenty (u směrnic)

    Nevztahuje se na tento návrh.

    Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

    Navrhuje se změna nařízení (EU) č. 1305/2013.

    2020/0075 (COD)

    Návrh

    NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

    kterým se mění nařízení (EU) č. 1305/2013, pokud jde o zvláštní opatření na poskytnutí mimořádné dočasné podpory v rámci EZFRV v reakci na šíření nákazy COVID-19

    EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 42 a čl. 43 odst. 2 této smlouvy,

    s ohledem na návrh Evropské komise,

    po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

    s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru 1 ,

    s ohledem na stanovisko Výboru regionů 2 ,

    v souladu s řádným legislativním postupem,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)Zemědělci a venkovské podniky byly šířením onemocnění COVID-19 postiženy způsobem, jenž nemá obdoby. Rozsáhlá omezení pohybu zavedená v členských státech, jakož i povinné uzavírání obchodů, venkovních trhů, restaurací a dalších pohostinských zařízení, vedla k hospodářskému narušení v odvětví zemědělství a venkovských společenstvích a způsobila zemědělcům a malým venkovským podnikům působícím v oblasti zpracování, uvádění na trh a/nebo vývoje zemědělských produktů problémy v oblasti likvidity a peněžních toků. Došlo tak k výjimečné situaci, kterou je třeba řešit.

    (2)Za účelem reakce na dopad krize by nové výjimečné a dočasné opatření mělo řešit problémy s likviditou, které ohrožují kontinuitu zemědělských činností a malých podniků působících v oblasti zpracování, uvádění na trh a/nebo vývoje zemědělských produktů.

    (3)Cílem podpory, jenž má zajistit konkurenceschopnost a životaschopnost zemědělských podniků, je co nejlépe soustředit dostupné zdroje na základě objektivních a nediskriminačních kritérií na příjemce, kteří jsou nejvíce postiženi krizí. V případě zemědělců mohou tato kritéria zahrnovat výrobní odvětví, druhy zemědělské činnosti, zemědělské struktury, druhy uvádění zemědělských produktů na trh, počet sezónních zaměstnaných pracovníků a v případě malých a středních podniků odvětví, druhy činností, typy regionů, další specifická omezení.

    (4)Vzhledem k naléhavosti a výjimečnému charakteru tohoto opatření by měla být stanovena jednorázová platba a časové omezení pro uplatňování tohoto opatření, přičemž je třeba připomenout zásadu, že platby ze strany Komise se provádějí v souladu s rozpočtovými prostředky a v závislosti na dostupných finančních prostředcích.

    (5)S cílem poskytnout vyšší podporu nejvíce postiženým zemědělcům nebo malým a středním podnikům je vhodné umožnit členským státům, aby upravily úroveň paušálních částek pro některé kategorie způsobilých příjemců na základě objektivních a nediskriminačních kritérií.

    (6)V zájmu zajištění přiměřeného financování nového opatření, aniž by byly ohroženy další cíle programů rozvoje venkova, by měl být stanoven maximální podíl příspěvku Unie na toto opatření.

    (7)Nařízení (EU) č. 1305/2013 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

    (8)Vzhledem k šíření onemocnění COVID-19 a naléhavé potřebě řešit související krizi v oblasti veřejného zdraví se má za to, že je nezbytné použít výjimku ze lhůty osmi týdnů uvedenou v článku 4 Protokolu č. 1 o úloze vnitrostátních parlamentů v Evropské unii, připojeného ke Smlouvě o Evropské unii, Smlouvě o fungování Evropské unie a Smlouvě o založení Evropského společenství pro atomovou energii.

    (9)Vzhledem k naléhavosti situace v souvislosti s krizí COVID-19 je vhodné, aby toto nařízení vstoupilo v platnost dnem vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie,

    PŘIJALY TOTO NAŘÍZENÍ:

    Článek 1
    Změna nařízení (EU) č. 1305/2013

    Nařízení (EU) č. 1305/2013 se mění takto:

    1)Vkládá se nový článek 39b, který zní: 

    „Článek 39b
    Výjimečná dočasná podpora pro malé a střední podniky působící v oblasti zpracování, uvádění na trh a/nebo vývoje zemědělských produktů, které jsou obzvláště postiženy krizí COVID-19.

     

    1.Podpora v rámci tohoto opatření poskytuje mimořádnou pomoc zemědělcům a malým a středním podnikům, které jsou obzvláště postiženy krizí COVID-19, s cílem zajistit kontinuitu jejich podnikatelské činnosti za podmínek stanovených v tomto článku.

    2.Podpora se poskytuje zemědělcům a malým a středním podnikům působícím v oblasti zpracování, uvádění na trh a/nebo vývoje zemědělských produktů uvedených v příloze I Smlouvy o fungování EU nebo bavlny, s výjimkou produktů rybolovu; výstupem výrobního procesu může být produkt, na nějž se uvedená příloha nevztahuje;

    3.Členské státy zaměří podporu na příjemce, kteří jsou krizí zasaženi nejvíce, a to tak, že na základě dostupných důkazů vymezí podmínky způsobilosti a případně kritéria výběru, která musí být objektivní a nediskriminační.

    4.Podpora má formu paušální částky, která bude vyplacena do [31/12/2020], a následná úhrada ze strany Komise se provádí v souladu s rozpočtovými položkami a v závislosti na dostupných finančních prostředcích. Úroveň plateb je možné na základě objektivních a nediskriminačních kritérií rozlišit podle kategorií příjemců.

    5.Maximální výše podpory nepřekročí 5 000 EUR na zemědělce a 50 000 EUR na malý nebo střední podnik.

    6.Při poskytování podpory podle tohoto článku členské státy zohlední podporu poskytnutou v rámci jiných vnitrostátních nástrojů nebo unijních nástrojů podpory nebo soukromých režimů v reakci na dopad krize COVID-19.“

    2)V článku 59 se vkládá odstavec 6a, který zní: 

    „6a Podpora z EZFRV poskytovaná v rámci opatření uvedeného v článku 39b je omezena na maximálně 1 % celkového příspěvku z EZFRV na program rozvoje venkova.“

    3) V čl. 49 se odstavec 2 mění takto:

    „2. Orgán členského státu, který odpovídá za výběr operací, zajistí, aby operace, s výjimkou těch, které jsou prováděny podle čl. 18 odst. 1 písm. b), čl. 24 odst. 1 písm. d) a článků 28 až 31, 33 a 34 a 36 až 39b, byly vybírány v souladu s kritérii výběru uvedenými v odstavci 1 tohoto článku a transparentním a náležitě zdokumentovaným postupem.

    Článek 2

    Toto nařízení vstupuje v platnost dnem vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

    Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

    V Bruselu dne

    Za Evropský parlament    Za Radu

    předseda    předseda

    LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

    1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU 

    1.1.Název návrhu/podnětu

    Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení (EU) č. 1305/2013, pokud jde o zvláštní opatření k poskytnutí mimořádné dočasné podpory v rámci EZFRV v reakci na pandemii COVID-19

    1.2.Návrh/podnět se týká: 

     nové akce 

     nové akce následující po pilotním projektu / přípravné akci 3  

     prodloužení stávající akce 

    X sloučení jedné či více akcí v jinou/novou akci nebo přesměrování jedné či více akcí na jinou/novou akci 

    1.3.Cíle

    1.3.1.Obecné cíle

    Stanovit nové výjimečné a dočasné opatření k řešení problémů s likviditou, které ohrožují kontinuitu zemědělských činností a malé podniky, které zpracovávají zemědělské produkty

    1.3.2.Specifické cíle

    Specifický cíl č.

    Nevztahuje se na tento návrh.

    1.3.3.Očekávané výsledky a dopady

    Upřesněte účinky, které by návrh/podnět měl mít na příjemce / cílové skupiny.

    Nevztahuje se na tento návrh.

    1.3.4.Ukazatele výkonnosti

    Upřesněte ukazatele pro sledování pokroku a dosažených výsledků.

    Nevztahuje se na tento návrh.

    1.4.Odůvodnění návrhu/podnětu 

    1.4.1.Potřeby, které mají být uspokojeny v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu, včetně podrobného harmonogramu pro zahajovací fázi provádění podnětu

    Nevztahuje se na tento návrh.

    1.4.2.Přidaná hodnota ze zapojení Unie (může být důsledkem různých faktorů, např. přínosů z koordinace, právní jistoty, vyšší účinnosti nebo doplňkovosti). Pro účely tohoto bodu se „přidanou hodnotou ze zapojení Unie“ rozumí hodnota plynoucí ze zásahu Unie, jež doplňuje hodnotu, která by jinak vznikla činností samotných členských států.

    Nevztahuje se na tento návrh.

    1.4.3.Závěry vyvozené z podobných zkušeností v minulosti

    Nevztahuje se na tento návrh.

    1.4.4.Slučitelnost s víceletým finančním rámcem a možné synergie s dalšími vhodnými nástroji

    Nevztahuje se na tento návrh.

    1.4.5.Posouzení různých dostupných možností financování, včetně prostoru pro přerozdělení prostředků

    Nevztahuje se na tento návrh.

    1.5.Doba trvání a finanční dopad návrhu/podnětu

    X Časově omezená doba trvání

       s platností od [DD.MM.]RRRR do [DD.MM.]RRRR,

    X    Žádný celkový finanční dopad na prostředky na závazky a na platby.

     Časově neomezená doba trvání

    Provádění s obdobím rozběhu od RRRR do RRRR,

    poté plné fungování.

    1.6.Předpokládaný způsob řízení 4   

     Přímé řízení Komisí

    prostřednictvím jejích útvarů, včetně jejích zaměstnanců v delegacích Unie,

       prostřednictvím výkonných agentur.

    X Sdílené řízení s členskými státy

     Nepřímé řízení, při kterém jsou úkoly souvisejícími s plněním rozpočtu pověřeny:

    třetí země nebo subjekty určené těmito zeměmi,

    mezinárodní organizace a jejich agentury (upřesněte),

    EIB a Evropský investiční fond,

    subjekty uvedené v článcích 70 a 71 finančního nařízení,

    veřejnoprávní subjekty,

    soukromoprávní subjekty pověřené výkonem veřejné služby v rozsahu, v jakém poskytují dostatečné finanční záruky,

    soukromoprávní subjekty členského státu pověřené uskutečňováním partnerství soukromého a veřejného sektoru a poskytující dostatečné finanční záruky,

    osoby pověřené prováděním specifických akcí v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky podle hlavy V Smlouvy o EU a určené v příslušném základním právním aktu.

    Pokud vyberete více způsobů řízení, upřesněte je v části „Poznámky“.

    Poznámky

    Z tohoto nového návrhu nevyplývají žádné změny v ročních stropech prostředků na závazky a platby víceletého finančního rámce stanovené v příloze I nařízení (EU) č. 1311/2013. Roční rozpis prostředků na závazky pro Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova se nemění.

    Z tohoto opatření obecně nevyplývá potřeba dodatečných prostředků na platby. Prostředky na platby pro rok 2021 potřebné k financování tohoto opatření budou vyrovnány nižšími potřebami plateb v následujících letech.

    2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ 

    2.1.Pravidla pro sledování a podávání zpráv 

    Upřesněte četnost a podmínky.

    Nevztahuje se na tento návrh.

    2.2.Systémy řízení a kontroly 

    2.2.1.Odůvodnění navrhovaných způsobů řízení, mechanismů provádění financování, způsobů plateb a kontrolní strategie

    Nevztahuje se na tento návrh.

    2.2.2.Informace o zjištěných rizicích a systémech vnitřní kontroly zřízených k jejich zmírnění

    Nevztahuje se na tento návrh.

    2.2.3.Odhad a odůvodnění nákladové efektivnosti kontrol (poměr „náklady na kontroly ÷ hodnota souvisejících spravovaných finančních prostředků“) a posouzení očekávané míry rizika výskytu chyb (při platbě a při uzávěrce) 

    Nevztahuje se na tento návrh.

    2.3.Opatření k zamezení podvodů a nesrovnalostí 

    Upřesněte stávající či předpokládaná preventivní a ochranná opatření, např. opatření uvedená ve strategii pro boj proti podvodům.

    Nevztahuje se na tento návrh.

    3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU 

    3.1.Okruhy víceletého finančního rámce a dotčené výdajové rozpočtové položky 

    ·Stávající rozpočtové položky

    V pořadí okruhů víceletého finančního rámce a rozpočtových položek.

    Okruh víceletého finančního rámce

    Rozpočtová položka

    Druh  
    výdajů

    Příspěvek

    Číslo  

    RP/NRP 5

    zemí ESVO 6

    kandidátských zemí 7

    třetích zemí

    ve smyslu čl. 21 odst. 2 písm. b) finančního nařízení

    05.046001 8

    Rozl.

    NE

    NE

    NE

    NE

    ·Nové rozpočtové položky, jejichž vytvoření se požaduje

    V pořadí okruhů víceletého finančního rámce a rozpočtových položek.

    Okruh víceletého finančního rámce

    Rozpočtová položka

    Druh 
    výdajů

    Příspěvek

    Číslo  

    RP/NRP

    zemí ESVO

    kandidátských zemí

    třetích zemí

    ve smyslu čl. 21 odst. 2 písm. b) finančního nařízení

    Nevztahuje se na tento návrh.

    ANO/NE

    ANO/NE

    ANO/NE

    ANO/NE

    3.2.Odhadovaný finanční dopad návrhu na prostředky 

    3.2.1.Odhadovaný souhrnný dopad na operační prostředky 

       Návrh/podnět nevyžaduje využití operačních prostředků.

    X    Návrh/podnět vyžaduje využití operačních prostředků, jak je vysvětleno dále:

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Okruh víceletého finančního rámce

    Číslo

    2

    Udržitelný růst: přírodní zdroje

    Prostředky na závazky nebudou ovlivněny. Vzhledem k tomu, že tato změna bude financována prostřednictvím změn programů rozvoje venkova členských států v rámci dohodnutých rámců, nebudou zapotřebí žádné dodatečné prostředky na platby, přičemž všechny platby na toto opatření budou kompenzovány nižšími platbami na ostatní opatření v rámci rozvoje venkova.

    Předpokládá se, že návrh nemá s ohledem na rozpočet na rok 2020 žádný dopad na prostředky na platby v rámci EZFRV. S ohledem na čas, který členské státy potřebují k provedení tohoto nového opatření, se předpokládá, že související výdaje budou vykázány ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020, což bude mít dopad na rozpočet na rok 2021. Odpovídající dopad na prostředky na platby, odhadovaný na přibližně 650 milionů EUR, bude zohledněn ve výši prostředků na platby požadovaných v návrhu rozpočtu na rok 2021 a bude vyrovnán odpovídajícím snížením potřeb v oblasti plateb v následujících letech, viz odhad níže.

    GŘ AGRI

    Rok 
    2020

    Rok 
    2021

    Rok 
    2022

    Rok 
    2023

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    CELKEM

    • Operační prostředky

    05.046001

    Závazky

    (1a)

    0

    0

    0

    0

    0

    Platby

    (2a)

    0

    + 650

    –325

    –325

    0

    Prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy

    Nevztahuje se na tento návrh.

    3)

    Prostředky CELKEM 
    pro GŘ AGRI

    Závazky

    =1a+1b +3

    0

    0

    0

    0

    0

    Platby

    =2a+2b

    +3

    0

    +650

    –325

    –325

    0



    Operační prostředky CELKEM

    Závazky

    4)

    0

    0

    0

    0

    0

    Platby

    5)

    0

    +650

    –325

    –325

    0

    • Prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy CELKEM

    6)

    Prostředky z OKRUHU 2 CELKEM 
    víceletého finančního rámce

    Závazky

    =4+6

    0

    0

    0

    0

    0

    Platby

    =5+6

    0

    +650

    –325

    –325

    0





    Okruh víceletého finančního rámce

    5

    „Správní výdaje“

    Tento oddíl se vyplní s použitím „rozpočtových údajů správní povahy“, jež se nejprve uvedou v příloze legislativního finančního výkazu (příloha V interních pravidel), která se pro účely konzultace mezi útvary vloží do aplikace DECIDE.

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Rok 
    N

    Rok 
    N+1

    Rok 
    N+2

    Rok 
    N+3

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    CELKEM

    GŘ: <....... >

    •Lidské zdroje

    •Ostatní správní výdaje

    GŘ <….> CELKEM

    Prostředky

    Prostředky CELKEM 
    z OKRUHU 5 
    víceletého finančního rámce 

    (Závazky celkem = platby celkem)

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Rok 
    2020

    Rok 
    2021

    Rok 
    2022

    Rok 
    2023

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    CELKEM

    Prostředky z OKRUHŮ 1 až 5 CELKEM 
    víceletého finančního rámce 

    Závazky

    0

    0

    0

    0

    Platby

    0

    + 650

    –325

    –325

    3.2.2.Odhadovaný výstup financovaný z operačních prostředků 

    Prostředky na závazky v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Uveďte cíle a výstupy

    Rok 
    N

    Rok 
    N+1

    Rok 
    N+2

    Rok 
    N+3

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    CELKEM

    VÝSTUPY

    Druh 9

    Průměrné náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Celkový počet

    Náklady celkem

    SPECIFICKÝ CÍL č. 1 10

    0 Výstup

    0 Výstup

    0 Výstup

    Mezisoučet za specifický cíl č. 1

    SPECIFICKÝ CÍL č. 2 …

    0 Výstup

    Mezisoučet za specifický cíl č. 2

    CELKEM

    3.2.3.Odhadovaný souhrnný dopad na správní prostředky 

    X    Návrh/podnět nevyžaduje využití prostředků správní povahy.

       Návrh/podnět vyžaduje využití prostředků správní povahy, jak je vysvětleno dále:

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Rok 
    N 11

    Rok 
    N+1

    Rok 
    N+2

    Rok 
    N+3

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    CELKEM

    OKRUH 5 
    víceletého finančního rámce

    Lidské zdroje

    Ostatní správní výdaje

    Mezisoučet za OKRUH 5 
    víceletého finančního rámce

    Mimo OKRUH 5 12  
    of the multiannual financial framework

    Lidské zdroje

    Ostatní výdaje správní povahy

    Mezisoučet mimo OKRUH 5 
    víceletého finančního rámce

    CELKEM

    Potřebné prostředky na oblast lidských zdrojů a na ostatní výdaje správní povahy budou pokryty z prostředků GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přerozděleny v rámci GŘ a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

    3.2.3.1.Odhadované potřeby v oblasti lidských zdrojů

    X    Návrh/podnět nevyžaduje využití lidských zdrojů.

       Návrh/podnět vyžaduje využití lidských zdrojů, jak je vysvětleno dále:

    Odhad vyjádřete v přepočtu na plné pracovní úvazky

    Rok 
    N

    Rok 
    N+1

    Rok N+2

    Rok N+3

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    •Pracovní místa podle plánu pracovních míst (místa úředníků a dočasných zaměstnanců)

    XX 01 01 01 (v ústředí a v zastoupeních Komise)

    XX 01 01 02 (při delegacích)

    XX 01 05 01/11/21 (v nepřímém výzkumu)

    10 01 05 01/11 (v přímém výzkumu)

    Externí zaměstnanci (v přepočtu na plné pracovní úvazky: FTE) 13

    XX 01 02 01 (SZ, VNO, ZAP z celkového rámce)

    XX 01 02 02 (SZ, MZ, VNO, ZAP a MOD při delegacích)

    XX 01 04 yy  14

    0 v ústředí

    0 v delegacích

    XX 01 05 02/12/22 (SZ, VNO, ZAP 0 v nepřímém výzkumu)

    10 01 05 02/12 (SZ, VNO, ZAP 0 v přímém výzkumu)

    Jiné rozpočtové položky (upřesněte)

    CELKEM

    XX je oblast politiky nebo dotčená hlava rozpočtu.

    Potřeby v oblasti lidských zdrojů budou pokryty ze zdrojů GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přeobsazeny v rámci GŘ, a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

    Popis úkolů:

    Úředníci a dočasní zaměstnanci

    Externí zaměstnanci

    3.2.4.Slučitelnost se stávajícím víceletým finančním rámcem 

    Návrh/podnět:

    X    může být v plném rozsahu financován přerozdělením prostředků v rámci příslušného okruhu víceletého finančního rámce (VFR).

    Upřesněte, jaká úprava se požaduje, příslušné rozpočtové položky a odpovídající částky. V případě zásadní úpravy přiložte excelovou tabulku.

       vyžaduje použití nepřiděleného rozpětí v rámci příslušného okruhu VFR a/nebo použití zvláštních nástrojů definovaných v nařízení o VFR.

    Upřesněte, co se požaduje, příslušné okruhy a rozpočtové položky, odpovídající částky a navrhované nástroje, které mají být použity.

       vyžaduje revizi VFR.

    Upřesněte, co se požaduje, příslušné okruhy a rozpočtové položky a odpovídající částky.

    3.2.5.Příspěvky třetích stran 

    Návrh/podnět:

       nepočítá se spolufinancováním od třetích stran.

       počítá se spolufinancováním od třetích stran podle následujícího odhadu:

    prostředky v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Rok 
    N 15

    Rok 
    N+1

    Rok 
    N+2

    Rok 
    N+3

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    Celkem

    Upřesněte spolufinancující subjekt 

    Spolufinancované prostředky CELKEM

     

    3.3.Odhadovaný dopad na příjmy 

    X    Návrh/podnět nemá žádný finanční dopad na příjmy.

       Návrh/podnět má tento finanční dopad:

       na vlastní zdroje

       na jiné příjmy

       uveďte, zda je příjem účelově vázán na výdajové položky

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Příjmová rozpočtová položka:

    Prostředky dostupné v běžném rozpočtovém roce

    Dopad návrhu/podnětu 16

    Rok 
    N

    Rok 
    N+1

    Rok 
    N+2

    Rok 
    N+3

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    Článek ………….

    U účelově vázaných příjmů upřesněte dotčené výdajové rozpočtové položky.

    [...]

    Jiné poznámky (např. způsob/vzorec výpočtu dopadu na příjmy nebo jiné údaje).

    [...]

    (1)    Úř. věst. C , , s. .
    (2)    Úř. věst. C , , s. .
    (3)    Uvedené v čl. 58 odst. 2 písm. a) nebo b) finančního nařízení.
    (4)    Vysvětlení způsobů řízení spolu s odkazem na finanční nařízení jsou k dispozici na stránkách BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
    (5)    RP = rozlišené prostředky / NRP = nerozlišené prostředky.
    (6)    ESVO: Evropské sdružení volného obchodu.
    (7)    Kandidátské země a případně potenciální kandidáti ze západního Balkánu.
    (8)    Rozpočtová položka 08.0301 od rozpočtového roku 2021
    (9)    Výstupy se rozumí produkty a služby, které mají být dodány (např. počet financovaných studentských výměn, počet vybudovaných kilometrů silnic atd.).
    (10)    Popsaný v bodě 1.4.2 „Specifické cíle…“.
    (11)    Rokem N se rozumí rok, kdy se návrh/podnět začíná provádět. Výraz „N“ nahraďte předpokládaným prvním rokem provádění (například 2021). Totéž proveďte u let následujících.
    (12)    Technická a/nebo administrativní pomoc a výdaje na podporu provádění programů a/nebo akcí EU (bývalé položky „BA“), nepřímý výzkum, přímý výzkum.
    (13)    SZ = smluvní zaměstnanec; MZ = místní zaměstnanec; VNO = vyslaný národní odborník; ZAP = zaměstnanec agentury práce; MOD = mladý odborník při delegaci.
    (14)    Dílčí strop na externí zaměstnance financované z operačních prostředků (bývalé položky „BA“).
    (15)    Rokem N se rozumí rok, kdy se návrh/podnět začíná provádět. Výraz „N“ nahraďte předpokládaným prvním rokem provádění (například 2021). Totéž proveďte u let následujících.
    (16)    Pokud jde o tradiční vlastní zdroje (cla, dávky z cukru), je třeba uvést čisté částky, tj. hrubé částky po odečtení 20 % nákladů na výběr.
    Top