Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0118

    SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie týkající se postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady o elektronických informacích o nákladní dopravě

    COM/2020/118 final

    V Bruselu dne 15.4.2020

    COM(2020) 118 final

    2018/0140(COD)

    SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU

    podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie

    týkající se

    postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady o elektronických informacích o nákladní dopravě

    (Text s významem pro EHP)


    2018/0140 (COD)

    SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU

    podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie


    týkající se

    postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady o elektronických informacích o nákladní dopravě

    (Text s významem pro EHP)

    1.Souvislosti

    Návrh nařízení o elektronických informacích o nákladní dopravě (eFTI) přijala Komise dne 17. května 2018 jako součást třetího balíčku nazvaného „Evropa v pohybu“. Cílem návrhu je snížit administrativní zátěž a zlepšit efektivnost dopravy a logistiky tím, že se umožní digitální výměny ve vztahu mezi podniky a orgány.

    Datum předání návrhu Evropskému parlamentu a Radě
    (dokument COM(2018) 279 final – 2018/0140 COD):

    17. května 2018

    Datum vydání stanoviska Evropského hospodářského a sociálního výboru:

    17. října 2018

    Datum přijetí postoje Evropského parlamentu v prvním čtení:

    12. března 2019

    Datum předání pozměněného návrhu:

    nepoužije se

    Datum přijetí postoje Rady:

    7. dubna 2020

    2.Cíl návrhu Komise

    Tento návrh Komise představuje novou legislativní iniciativu, jejímž cílem je snížit administrativní zátěž a zvýšit efektivnost odvětví dopravy tím, že se stanoví podmínky pro širší využívání digitálních technologií pro výměnu regulačních informací mezi hospodářskými subjekty a orgány. Návrh stanoví soubor jednotných požadavků na výměnu regulačních informací o zboží přepravovaném na území EU v elektronické podobě.

    Návrh Komise nestanoví nové požadavky na informace. Stanoví pouze podmínky, za kterých jsou orgány povinny přijímat informace poskytované v elektronické podobě. Hlavní podmínkou je, aby hospodářské subjekty při elektronickém poskytování informací orgánům používaly zabezpečené a certifikované platformy pro informační a komunikační technologie. Návrh Komise zároveň vyžaduje, aby orgány pro přístup k informacím, které provozovatelé poskytli elektronicky, a pro jejich zpracování používaly soubor společných pravidel a postupů, včetně technických specifikací. Provozovatelé budou mít možnost, nikoli však povinnost používat tyto elektronické prostředky namísto tištěné formy.

    Nové digitální prostředí bude v prvé řadě založeno na výměnách informací mezi přístroji, ačkoli budou i nadále podporovány formáty „dokumentů“ čitelných pro člověka, aby se zajistilo, že orgány budou moci za všech okolností plnit své povinnosti v oblasti vymáhání práva.

    3.Připomínky k postoji Rady

    Postoj Rady plně odráží politickou dohodu, ke které dospěly Evropský parlament a Rada dne 27. listopadu 2019. Komise tuto dohodu podporuje, neboť je i nadále do značné míry v souladu s cíli návrhu Komise a se všemi hlavními konkrétními ustanoveními, která Komise navrhla k dosažení uvedených cílů. Změny zavedené Radou mají dále vyjasnit nebo upřesnit ustanovení obsažená v návrhu Komise. Jedná se mimo jiné o změny týkající se základních prvků návrhu – oblast působnosti, aspekty, které je třeba stanovit dodatečně prostřednictvím prováděcích aktů a aktů v přenesené pravomoci, období provádění a budoucí přezkum:

    ·Návrh Komise stanovil přesně vymezenou a cílenou oblast působnosti požadavků na informace, na něž se nařízení vztahuje, jak je stanoveno v řadě právních aktů EU a vnitrostátních právních aktů upravujících přepravu zboží na území Unie, a které jsou nebo mají být uvedeny v příloze I nařízení. Postoj Rady tuto cílenou oblast působnosti zachoval, avšak ponechal pouze odkazy na relevantní články příslušných aktů EU a tyto odkazy přesunul z přílohy do hlavní části nařízení. Rada rovněž doplnila odkaz na budoucí prováděcí akty nebo akty v přenesené pravomoci související se směrnicí (EU) 2016/797 o interoperabilitě v odvětví železniční dopravy, pokud budou tyto akty přijaty nebo změněny tak, aby zahrnovaly požadavky na informace, které spadají do oblasti působnosti tohoto nařízení. Tyto změny jsou pro Komisi přijatelné a oblast působnosti zůstává v postoji Rady ve své podstatě beze změny.

    ·Vzhledem k vysoce technické povaze realizace budoucího prostředí eFTI nepředepisuje návrh Komise veškeré detaily architektury tohoto systému, ale pouze jeho hlavní složky a požadavky na funkce, jež tyto složky mají splňovat. Bylo navrženo, aby podrobná pravidla a technické specifikace byly přijaty později prostřednictvím aktů Komise, zejména prováděcích aktů. V souladu s cíli Komise doplnila Rada další pokyny k přijetí těchto pravidel a technických specifikací, zejména v tom smyslu, aby Komise usilovala o interoperabilitu společné sady údajů eFTI a dílčích sad údajů eFTI s příslušnými datovými modely přijímanými na mezinárodní úrovni nebo na úrovni Unie a aby veškeré specifikace přijaté s ohledem na platformy eFTI zůstaly v co největší míře technologicky neutrální. Postoj Rady rovněž změnil povahu pravomocí svěřených Komisi – z prováděcích pravomocí na přenesené pravomoci – pro účely stanovení společné sady údajů eFTI a dílčích sad údajů eFTI odpovídajících regulačním informacím podle oblasti působnosti nařízení. Tato poslední změna byla provedena rovněž v reakci na postoj Evropského parlamentu, který v prvním čtení žádal větší zapojení Parlamentu do přijímání podrobných pravidel, a Komise tuto změnu podpořila.

    ·Postoj Rady rovněž zavedl konkrétní lhůty pro přijetí většiny prováděcích aktů a aktů v přenesené pravomoci a o jeden rok odložil lhůtu, po jejímž uplynutí musí členské státy začít přijímat regulační informace, které hospodářské subjekty poskytnou v elektronické podobě. Celkově je výsledek vyvážený, ale také ambiciózní. Umožňuje všem zúčastněným stranám – Komisi, orgánům členských států a subjektům ze soukromého sektoru – připravit se a včas plnit své povinnosti podle tohoto nařízení.

    ·Postoj Rady v neposlední řadě doplnil mnoho podrobností o rozsahu a zaměření posouzení, jež by mělo být k hodnocení provádění tohoto nařízení vypracovaného Komisí připojeno do čtyř a půl let ode dne použitelnosti nařízení. Komise se zejména žádá, aby posoudila možné iniciativy zaměřené na stanovení:

    a)    povinnosti hospodářských subjektů používat pro poskytování regulačních informací orgánům elektronické prostředky místo tištěné formy a

    b)    interoperability a vzájemného propojení mezi prostředím eFTI a jednotlivými systémy, které orgány v současnosti používají k zaznamenávání regulačních informací a přístupu k nim podle jiných aktů EU upravujících dopravu, které nebyly zahrnuty do oblasti působnosti tohoto nařízení.

    Tato doplnění jsou v souladu s politickými cíli Komise, přičemž znění zůstává v souladu s institucionálními výsadami Komise.

    4.Závěr

    Komise souhlasí s postojem přijatým Radou v prvním čtení. Tento postoj plně odráží výsledek jednání mezi uvedenými třemi orgány. Přijetí tohoto dohodnutého znění Evropským parlamentem ve druhém čtení bude důležitým milníkem na cestě k dosažení společných cílů v oblasti snižování administrativní zátěže, ke zlepšení prosazování pravidel a k podpoře rozhodných opatření ze strany odvětví dopravy a logistiky s cílem dosáhnout velmi potřebné digitální transformace.

    Top