Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XC1210(02)

    Zveřejnění oznámení o schválení standardní změny specifikace výrobku týkající se názvu v odvětví vína, jak je uvedeno v čl. 17 odst. 2 a 3 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/332019/C 414/11

    PUB/2019/57

    Úř. věst. C 414, 10.12.2019, p. 33–37 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.12.2019   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 414/33


    Zveřejnění oznámení o schválení standardní změny specifikace výrobku týkající se názvu v odvětví vína, jak je uvedeno v čl. 17 odst. 2 a 3 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/33

    (2019/C 414/11)

    Toto oznámení se zveřejňuje v souladu s čl. 17 odst. 5 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/33 (1).

    OZNÁMENÍ O SCHVÁLENÍ STANDARDNÍ ZMĚNY

    „COUR-CHEVERNY“

    PDO-FR-A0304-AM02

    Datum oznámení: 18.09.2019

    POPIS A DŮVODY SCHVÁLENÉ ZMĚNY

    1.   Pravidlo řezu

    V části VI bodě 1 písmeni b) specifikace označení „Cour Cheverny“ se věta „Množství plodonosných větví po skončení květu (fenologická fáze 23 podle Lorenzovy klasifikace) je nejvýše 11.“ zrušuje.

    Toto vypuštění má za účel lépe zohlednit změnu klimatu tím, že se poskytne větší variabilita pravidlům řezu s cílem lépe se přizpůsobit klimatickým výkyvům.

    V důsledku toho se jednotný dokument mění v bodě 5.1.

    2.   Oběh mezi oprávněnými skladovateli

    V kapitole 1 části IX bodě 5 se zrušuje písmeno b) o datu uvedení vín do oběhu mezi oprávněnými skladovateli.

    Uvedená změna nemá vliv na jednotný dokument.

    3.   Hlavní body ke kontrole

    Kapitola 3 byla revidována, aby se zjednodušily kontrolní metodiky hlavních bodů kontrol.

    Uvedená změna nemá vliv na jednotný dokument.

    4.   Odkaz INAO

    V kapitole 3 části II se obec „Montreuil sous-bois“ nahrazuje obcí „Montreuil“.

    Cílem této změny je vzít v úvahu změnu názvu obce.

    Uvedená změna nemá vliv na jednotný dokument.

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    1.   NÁZEV PRODUKTU

    Cour-Cheverny

    2.   TYP ZEMĚPISNÉHO OZNAČENÍ

    CHOP – chráněné označení původu

    3.   DRUHY VÝROBKŮ Z RÉVY VINNÉ

    1.Víno

    4.   POPIS VÍNA

    Suchá bílá vína tichá

    Minimální přirozený obsah alkoholu v suchých vínech je 10,5 % objemových.

    Suchá vína mají po úpravě obsah fermentovatelného cukru (glukózy a fruktózy) nejvýše 4 gramy na litr a celkovou kyselost vyjádřenou v gramech kyseliny vinné na litr, která není nižší o více než 2 gramy na litr v porovnání s obsahem fermentovatelného cukru (glukózy a fruktózy).

    Pokud jde o vína, které mají minimální přirozený obsah alkoholu nejméně 13,5 % objemových, jejich obsah fermentovatelného cukru (glukózy a fruktózy) je po úpravě nejvýše 6 gramů na litr.

    Po obohacení netvoří celkový obsah alkoholu v těchto vínech více než 12,5 % objemových. Obsah těkavých kyselin, celkový obsah kyselin a celkový obsah oxidu siřičitého stanoví předpisy EU. Tato vína jsou tichá bílá vína, a když jsou mladá, jsou plná svěžesti.

    Ostatní kritéria jsou v souladu s platnými právními předpisy.

    Často mají aromata citrusových plodů, žlutomasého ovoce nebo bílých květů. Občas lze cítit tóny rebarbory, koření nebo mentolu. Jejich originalita se však plně projeví časem a po několika letech stárnutí se mnohdy projeví aromata medu, citrónu, vosku nebo švestky, jakož i některé jemné tóny oxidace typické pro odrůdu Romorantin B. Pokud obsahují fermentovatelné cukry, jejich složitost a potenciál stárnutí jsou obecně ještě významnější.

    Obecné analytické vlastnosti

    Maximální celkový obsah alkoholu (v % objemových)

     

    Minimální skutečný obsah alkoholu (v % objemových)

     

    Minimální celková kyselost

     

    Maximální obsah těkavých kyselin (v miliekvivalentech na litr)

     

    Maximální celkový obsah oxidu siřičitého (v miligramech na litr)

     

    Polosladká a sladká bílá tichá vína

    Minimální přirozený obsah alkoholu v polosladkých a sladkých vínech je 13,5 % objemových.

    Polosladká a sladká vína mají po úpravě obsah fermentovatelného cukru (glukózy a fruktózy) nejméně 20 gramů na litr, ale nejvíce 45 gramů na litr.

    Vína, která mají obsah fermentovatelného cukru (glukózy a fruktózy) větší nebo roven 20 gramům na litr, se vyrábí bez obohacování. Obsah těkavých kyselin, celkový obsah kyselin a celkový obsah oxidu siřičitého stanoví předpisy EU.

    Ostatní kritéria jsou v souladu s platnými právními předpisy.

    Často mají aromata citrusových plodů, žlutomasého ovoce nebo bílých květů. Občas lze cítit tóny rebarbory, koření nebo mentolu. Jejich originalita se však plně projeví časem a po několika letech stárnutí se mnohdy projeví aromata medu, citrónu, vosku nebo švestky, jakož i některé jemné tóny oxidace typické pro odrůdu Romorantin B. Pokud obsahují fermentovatelné cukry, jejich složitost a potenciál stárnutí jsou obecně ještě významnější.

    Obecné analytické vlastnosti

    Maximální celkový obsah alkoholu (v % objemových)

     

    Minimální skutečný obsah alkoholu (v % objemových)

     

    Minimální celková kyselost

     

    Maximální obsah těkavých kyselin (v miliekvivalentech na litr)

     

    Maximální celkový obsah oxidu siřičitého (v miligramech na litr)

     

    5.   ENOLOGICKÉ POSTUPY

    Základní enologické postupy

    Zvláštní enologický postup

    Vína, která mají obsah fermentovatelného cukru (glukózy a fruktózy) větší než 20 gramů na litr, se vyrábí bez obohacování. Je zakázáno používat kousky dřeva. Po obohacení netvoří celkový obsah alkoholu v těchto vínech více než 12,5 % objemových. Kromě uvedených ustanovení musí víno z hlediska enologických postupů splňovat povinnosti stanovené na úrovni EU a v zákoníku zemědělství a mořského rybolovu.

    Pěstební postupy

    a) – Hustota výsadby: Minimální hustota výsadby na vinicích činí 4 500 rostlin na hektar s maximálním sponem mezi řadami 2,10 metru. Spon výsadby mezi kořeny v téže řadě se pohybuje v rozmezí od 0,90 m do 1,20 m. b) – Pravidla řezu: Řez révy se provádí způsobem řezu s nejvýše 13 očky na kořen, s použitím těchto technik: Guyotův řez s jedním tažněm a nejvýše dvěma čípky, řez na dvě poloviční větve, řez na čípky (vějířovité vedení nebo Royatův kordón).

    Maximální výnosy

    Bílá vína

    72 hektolitrů na hektar

    Polosladká a sladká vína

    60 hektolitrů na hektar

    6.   VYMEZENÁ ZEMĚPISNÁ OBLAST

    Sklizeň hroznů, vinifikace, výroba a zrání vín probíhají na území těchto obcí departementu Loir-et-Cher: Cellettes, Cheverny, Chitenay, Cormeray, Cour-Cheverny, Huisseausur-Cosson, Montlivault, Mont-près-Chambord, Saint-Claude-de-Diray, Tour-en-Sologne, Vineuil.

    7.   HLAVNÍ MOŠTOVÉ ODRŮDY

    Romorantin B - Daner

    8.   POPIS SOUVISLOSTÍ

    a)   Popis přírodních faktorů, jež přispívají ke spojení s vymezenou oblastí

    Zeměpisná oblast se nachází na levém břehu řeky Loiry a rozprostírá se mezi jejími břehy na severu a obcemi Cheverny a Cour-Cheverny na jihu. Na severozápadě ji ohraničuje Loira a lesní oblast Russy a na východě a na jihu oblast Grande Sologne (zejména souvislé zalesnění parku Chambord a lesa Cheverny). Les je v rámci zeměpisné oblasti velmi důležitý, a pokud se vinice nenachází v blízkosti Loiry, jsou na mýtinách mezi četnými většími či menšími zalesněnými masivy.

    Zeměpisná oblast leží na poměrně mírně zvlněné plošině, od východu k západu odvodňované dvěma přítoky řeky Loiry, kterými jsou Cosson a Beuvron, a několika jejich přítoky. Geologické podloží se skládá převážně ze senonských jílovito-písčitých útvarů, nad nimiž jsou vápencové půdy oblasti Beauce (akvitán), které jsou pokryty jílovito-písčitými útvary oblasti Sologne (burdigal). Celek je místy pokryt vysokými terasami řeky Loiry a navátými písky.

    Přesně definované pozemky na sklizeň hroznů mají: půdy s převládající pískovou až jílovito-písčitou texturou, které se nacházejí v hloubce na jílovém horizontu (útvary v Sologne) nebo hnědé vápencové až hnědé vápenaté půdy (vápence v Beauce).

    Ustupující oceánské podnebí má poněkud silnější kontinentální zabarvení než podnebí chráněných označení původu na dolním toku řeky Loiry v oblasti Touraine: poněkud sušší (o 25 až 50 mm ročních srážek méně) a znatelně chladnější (ve vegetačním období jsou průměrné teploty nižší o 0,5 °C až 1 °C a minima jsou nižší o 1 °C). Toto klima je místně ovlivněno zalesněnými masivy a údolími řek Beuvron, Cosson a jejich malých přítoků.

    b)   Popis lidských faktorů, jež přispívají ke spojení s vymezenou oblastí

    V roce 1519 nechal francouzský král František I. údajně vysadit 80 000 sazenic bílé odrůdy pocházející z Burgundska ve své rezidenci v Romorantin. Toto město, které se nachází přibližně čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Cour-Cheverny, poté dalo odrůdě révy své jméno. Nedávné genetické studie ukazují, že tato odrůda pochází z křížení odrůd Gouais B a Pinot Noir N, jakož i jiných burgundských odrůd (Aligoté B, Auxerrois B, Chardonnay B, Gamay N a Melon B), což svědčí o jejím burgundském původu.

    V roce 1577 zveřejnil pařížský parlament vrchnostenský patent, kterým se Pařížanům zakazovalo kupovat vína vyprodukovaná do 20 mil. (88 km) od hlavního města. S cílem vyhovět požadavku se rozšiřuje výsadba vinic nejprve kolem města Orléans a poté dále po toku Loiry směrem k městům Blois a Tours. V 17. století byl zprovozněn kanál spojující Loiru se Seinou, což přepravu vína usnadnilo. Výsadba vysoce produktivních odrůd se množí a v 18. století Cassiniova mapě uvádí souvislá území vinic na obou březích Loiry. Na rozdíl od staré vinařské oblasti Beauce (nacházející se na druhém břehu řeky Loiry), kde se prosadily zejména sadby odrůdy Teinturier N (místně nazývané Gros Noir, výrazně silná a výnosná odrůda Teinturier), si však zeměpisná oblast „Cour-Cheverny“ zachovává kvalitní vinařskou tradicí a pěstitelé révy zůstávají věrni pěstování odrůdy Romorantin B, rané odrůdy, jejíž odolnost je dobře přizpůsobena přírodnímu prostředí. Pokud přezraje, lze z ní produkovat vína, které obsahují více či méně zkvasitelných cukrů. Tato odrůda se takto významně nepěstuje nikde jinde, a to ani ve Francii, ani jinde na světě. V roce 2008 zahrnují vinice „Cour-Cheverny“ území 60 hektarů, které provozuje přibližně třicet výrobců, kteří produkují o něco více než 1 500 hektolitrů vína. Tato vína jsou tichá bílá vína, a když jsou mladá, jsou plná svěžesti. Často mají aromata citrusových plodů, žlutomasého ovoce nebo bílých květů. Občas lze cítit tóny rebarbory, koření nebo mentolu. Jejich originalita se však plně projeví časem a po několika letech stárnutí se mnohdy projeví aromata medu, citrónu, vosku nebo švestky, jakož i některé jemné tóny oxidace typické pro odrůdu Romorantin B. Pokud obsahují fermentovatelné cukry, jejich složitost a potenciál stárnutí jsou obecně ještě významnější. Výskyt chudých půd, které se velmi těžko obdělávají a mají nízké výnosy z obilovin, ale jsou příznivé pro pěstování vinné révy, byl pro výsadbu vinic rozhodujícím faktorem. Geologie zeměpisné oblasti a výrazný vliv činnosti řeky Loiry (eroze a vytváření teras) jsou v porovnání s geologickými podmínkami jiných chráněných označení původu oblasti řeky Loiry originální.

    Tradičně vymezená oblast sestává z pozemků s půdou převážně písečnaté textury, které jsou mělké, málo úrodné a mají dobrou odvodnitelnost a slabou zásobu vody. Tyto pozemky zajišťují dobré zrání hroznů.

    Pozorování a analýza provedená pěstiteli révy týkající se vlastností jejich vinic jim umožnila přesně určit umístění vinic a podpořit pěstování vzácné a zvláštní odrůdy Romorantin B, která významně přispívá k originalitě aromatického profilu vín. Odolnost a schopnost této jediné odrůdy určené pro výrobu vín s chráněným označením původu přizpůsobit se složitému přírodnímu prostředí zeměpisné oblasti vedla pěstitele vína k tomu, aby ji využívali i za hranicí její zralosti pro výrobu vysoce kvalitních sladkých vín.

    Pět století oddanosti této odrůdě umožnilo producentům prostřednictvím optimální péče o rostliny a jejich produkční potenciál, což se odráží ve vedení vinice a přísných pravidlech řezu, zvýraznit uznávané originální vlastnosti jejich produktů.

    Vína chráněného označení původu „Cour-Cheverny“ uznaného v roce 1993 jsou v současné době jednou ze stálic vinařské oblasti Val de Loire. Aby byla tato vína lépe známa, zřídili producenti na zámku Cheverny originální vinotéku, kterou ročně navštíví více než 300 000 návštěvníků.

    9.   DALŠÍ ZÁKLADNÍ PODMÍNKY (balení, označování a další požadavky)

    Právní rámec:

    Vnitrostátní právní předpisy

    Typ dalších podmínek:

    Odchylka týkající se produkce ve vymezené zeměpisné oblasti

    Popis podmínek:

    Oblast v bezprostřední blízkosti, vymezená odchylkou pro vinifikaci, výrobu a zrání vín, je tvořena územím těchto obcí v departementu Loir-et-Cher: Candé-sur-Beuvron, Feings, Fougères-sur-Bièvre, Fresnes, Maslives, Les Montils, Muides-surLoire, Ouchamps, Saint-Dyé-sur-Loire, Saint-Laurent-Nouan, Sambin, Seur a katastrální sekce E obce Monhoun-sur-Bièvre.

    Právní rámec:

    Vnitrostátní právní předpisy

    Typ dalších podmínek:

    Další ustanovení týkající se označování

    Popis podmínek:

    a)

    Označení odrůdy na etiketách pod názvem chráněného označení původu.

    b)

    Vína, které mají obsah fermentovatelného cukru (glukózy a fruktózy) nejméně 20 gramů na litr, musí mít povinně uvedeno označení „polosladké“ nebo „sladké“ odpovídající obsahu fermentovatelného cukru (glukózy a fruktózy) ve víně tak, jak je stanoveno v předpisech Společenství.

    c)

    Veškeré nepovinné údaje musí být uvedeny na štítcích písmem, jehož rozměry nejsou ani na výšku, ani na šířku větší než dvojnásobek rozměrů znaků tvořících název chráněného označení původu.

    d)

    Velikost písma použitého pro zeměpisné označení „Val de Loire“ nesmí být ani na výšku, ani na šířku větší než dvě třetiny velikosti písmen tvořících název chráněného označení původu.

    e)

    Označování vín s chráněným označením původu může uvádět menší zeměpisnou jednotku, pokud se jedná o název místa uvedeného v katastru a tato jednotka je uvedena na prohlášení o sklizni.

    ODKAZ NA SPECIFIKACI PRODUKTU

    https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-449162c2-914f-4ae7-a61a-51f9e03d691b


    (1)  Úř. věst. L 9, 11.1.2019, s. 2.


    Top