EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018SC0093

PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE SOUHRN POSOUZENÍ DOPADŮ Iniciativa pro lepší fungování potravinového řetězce (nekalé obchodní praktiky) Průvodní dokument k návrhu SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o nekalých obchodních praktikách mezi podniky v potravinovém řetězci

SWD/2018/93 final - 2018/0082 (COD)

V Bruselu dne 12.4.2018

SWD(2018) 93 final

PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE

SOUHRN POSOUZENÍ DOPADŮ

Iniciativa pro lepší fungování potravinového řetězce (nekalé obchodní praktiky)

Průvodní dokument k

návrhu

SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

o nekalých obchodních praktikách mezi podniky v potravinovém řetězci

{COM(2018) 173 final}
{SWD(2018) 91 final}
{SWD(2018) 92 final}


Shrnutí

Posouzení dopadu týkající se iniciativy pro lepší fungování potravinového řetězce – nekalé obchodní praktiky

A. Potřeba opatření

V čem spočívá problém a proč se jedná o problém na úrovni EU?

Existují rozdíly ve vyjednávací síle mezi provozovateli potravinového řetězce, přičemž slabší strany (např. zemědělci) se stávají obětí nekalých obchodních praktik. Vnitrostátní režimy týkající se nekalých obchodních praktik se liší a mezi členskými státy dochází jen k malé míře spolupráce. Proto jsou provozovatelé v některých členských státech nedostatečně chráněni, v různých členských státech se vyskytují různé obchodní podmínky a v rámci přeshraničního obchodu vládne nejistota.

Čeho by mělo být dosaženo?

Řešení nekalých obchodních praktik přispívá k rovným podmínkám a umožňuje účinnou nápravu pro provozovatele, kteří jsou nekalým obchodním praktikám vystaveni. To přispívá k cílům společné zemědělské politiky, jimiž jsou přiměřená životní úroveň pro osoby zapojené do zemědělství, větší odolnost slabších provozovatelů a lepší fungování potravinového dodavatelského řetězce.

Jakou přidanou hodnotu budou mít tato opatření na úrovni EU (subsidiarita)?

Opatření na úrovni EU poskytuje minimální společný rámec, zlepšuje ochranu vůči nekalým obchodním praktikám a omezuje následky v celém potravinovém dodavatelském řetězci. Rovněž přispívá k odpovídající životní úrovni zemědělského obyvatelstva (článek 39 SFEU) a ke spolupráci a výměně osvědčených postupů mezi členskými státy, což by bez opatření na úrovni EU bylo obtížné.

B. Řešení

Prostřednictvím kterých možností lze cílů dosáhnout? Je některá možnost upřednostňována?

Možnosti jsou rozděleny podle míry harmonizace, rozsahu zákazů nekalých obchodních praktik, pokrytí výrobků, pokrytí provozovatelů, prosazování a spolupráce členských států. Upřednostňovány jsou: částečná harmonizace pravidel týkajících se nekalých obchodních praktik, pokrytí zemědělských a zpracovaných produktů, ochrana malých a středních podniků, minimální požadavky na prosazování a mechanismus prosazování na úrovni EU.

Jaké jsou názory jednotlivých zúčastněných stran? Kdo podporuje kterou možnost?

Většina zúčastněných stran, které zareagovaly na otevřenou veřejnou konzultaci, důrazně doporučuje opatření na úrovni EU, včetně opatření týkajícího se oblasti prosazování. (Velcí) maloobchodní prodejci nesouhlasí s tím, že by se nekalé obchodní praktiky vyskytovaly ve značné míře, a jsou proti opatřením na úrovni EU.

C. Dopady upřednostňované možnosti

Jaké jsou výhody upřednostňované možnosti (je-li nějaká doporučena, jinak uveďte výhody hlavních možností)?

Menší provozovatelé budou mít prospěch z ochrany prostřednictvím právních předpisů týkajících se nekalých obchodních praktik, což zvýší jejich efektivnost. Tento přínos by měl mít za následek pozitivní sociální a hospodářské dopady na společnost.

Jaké jsou náklady na upřednostňovanou možnost (je-li nějaká doporučena, jinak uveďte náklady na hlavní možnosti)?

Neočekává se, že by náklady společností na dodržování předpisů byly výrazné. Očekává se neutrální nebo dokonce pozitivní sociální a environmentální dopad. Mohly by se vyskytnout náklady pro vnitrostátní správní orgány (viz níže).

Jaký bude dopad na malé a střední podniky a na konkurenceschopnost?

Malé a střední podniky budou lépe ochráněny a očekává se, že celková konkurenceschopnost se zvýší.

Očekávají se významné dopady na vnitrostátní rozpočty a správní orgány?

Ve většině členských států jsou pravidla týkající se nekalých obchodních praktik již v nějaké podobě uplatňována, jejich administrativní náklady tedy budou omezené. Náklady ostatních členských států budou poněkud vyšší, avšak zkušenost členských států s právními předpisy týkajícími se nekalých obchodních praktik ukazuje, že náklady na provádění jsou obecně nižší a mohou být vstřebány stávajícími strukturami.

Očekávají se jiné významné dopady?

Budou zahrnuti i dodavatelé ze třetích zemí.

Proporcionalita?

Jsou pokryty pouze malé a střední podniky, nejškodlivější nekalé obchodní praktiky a oblasti, ve kterých členské státy nemohou vytčených cílů dosáhnout samy. Očekávané náklady jsou minimální. Členské státy mohou zachovat své režimy a právní předpisy nad rámec této politiky.

D. Návazná opatření

Kdy bude tato politika přezkoumána?

Podle zpráv členských států bude tuto politiku každý rok monitorovat skupina odborníků ad hoc. Po čtyřech letech bude proveden úplný přezkum.

Top