EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0445

Návrh ROZHODNUTÍ RADY, kterým se mění rozhodnutí 2007/198/Euratom o založení společného evropského podniku pro ITER a rozvoj energie z jaderné syntézy a o poskytnutí výhod tomuto podniku

COM/2018/445 final - 2018/0235 (NLE)

V Bruselu dne 7.6.2018

COM(2018) 445 final

2018/0235(NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY,

kterým se mění rozhodnutí 2007/198/Euratom o založení společného evropského podniku pro ITER a rozvoj energie z jaderné syntézy a o poskytnutí výhod tomuto podniku

{SWD(2018) 325 final}
{SWD(2018) 326 final}


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Tento návrh stanoví datum použitelnosti ode dne 1. ledna 2021 a je předkládán v Unii skládající se z 27 členských států, a to v souladu s oznámením záměru Spojeného království vystoupit z Evropské unie a Euratomu na základě článku 50 Smlouvy o Evropské unii, který obdržela Evropská rada dne 29. března 2017.

Očekává se, že jaderná syntéza jakožto prakticky nevyčerpatelný zdroj energie šetrný vůči klimatu bude hrát v budoucím evropském energetickém prostředí důležitou roli. Cílem tohoto návrhu rozhodnutí Rady je zajistit finanční prostředky pro pokračující evropskou účast na projektu ITER, který se zaměřuje na klíčové vědecké průlomy v rozvoji jaderné syntézy. Je to důležité zejména s ohledem na Pařížskou dohodu o změně klimatu z roku 2015 a na závazek EU hrát vedoucí úlohu v oblasti dekarbonizace hospodářství a nákladově efektivního řešení změny klimatu.

Evropská účast na projektu ITER je založena na dohodě o ITER, kterou v listopadu 2006 podepsalo sedm globálních partnerů, Euratom, Spojené státy americké, Ruská federace, Japonsko, Čína, Jižní Korea a Indie. Projekt ITER představuje jedinečný průkopnický projekt vytvořený v rámci mezinárodní vědecké spolupráce, jenž umožňuje součinnost a mobilizaci finančních zdrojů, kterých by pouze jeden stát nebyl schopen sám dosáhnout.

Jakožto hostitelská strana projektu podle dohody o ITER má Evropa v rámci dohody silnější právní závazek, a proto stojí v čele projektu a podílí se ze 45 % na stavebních nákladech 1 (ostatní členové projektu ITER přispívají každý podílem přibližně 9 %) k zajištění včasného dokončení výstavby. Tímto návrhem rozhodnutí Rady se mění rozhodnutí Rady (2007/198/Euratom) ze dne 27. března 2007 o založení společného evropského podniku pro ITER a rozvoj energie z jaderné syntézy a o poskytnutí výhod tomuto podniku s cílem poskytnout v období 2021–2027 základ pro financování činností tohoto společného podniku (dále jen „podnik Fusion for Energy“) podle Smlouvy o Euratomu.

Rozhodnutí Rady z roku 2007 již bylo změněno rozhodnutím Rady 2013/791/Euratom ze dne 13. prosince 2013, aby umožnilo financování činností podniku Fusion for Energy. Tento návrh, který vychází ze stejné logiky, je založen na článku 47 Smlouvy o Euratomu a vztahuje se na účast Euratomu na financování společného podniku v průběhu víceletého finančního rámce 2021–2027.

Navrhovaná změna umožňuje zajistit financování projektu během příštího víceletého finančního rámce a zároveň neomezuje dobrovolné příspěvky od členů společného podniku jiných, než je Euratom, jak je uvedeno v čl. 12 odst. 1 písm. c) stanov tohoto podniku.

V roce 2016 Rada ITER schválila aktualizovaný harmonogram a související odhady nákladů na dokončení výstavby reaktoru ITER. Nový harmonogram stanoví cíl dosáhnout vytvoření prvního plazmatu v prosinci 2025, což je technicky nejdříve proveditelné datum výstavby reaktoru, a plný provoz by měl být podle odhadů zahájen v roce 2035 za použití paliva deuterium-tritium (tzv. fáze deuterium-tritium). Tento harmonogram tvoří spolu se souvisejícími revidovanými náklady 2 základ nového výchozího rozvrhu projektu ITER. Neobsahuje rezervy na nepředvídané výdaje, a předpokládá tedy, že veškerá vážná rizika lze zmírnit.

Komise ve svém sdělení Evropskému parlamentu a Radě EU s názvem „Příspěvek EU k reformovanému projektu ITER“ 3 ze dne 14. června 2017 a připojeném pracovním dokumentu útvarů předložila odhady nákladů na fázi výstavby (pouze pro Evropu). Pro období 2021–2027 byla částka z rozpočtu EU 4 , včetně správních výdajů Komise na úkoly podniku Fusion for Energy a veškeré další relevantní činnosti, odhadnuta 5 na přibližně 6,1 miliardy EUR (v současných hodnotách) 6 .

Dne 12. dubna 2018 dospěla Rada EU na základě sdělení Komise k závěrům a znovu potvrdila pokračující závazek Euratomu vůči úspěšnému dokončení projektu ITER. Rada prohlásila, že bude usilovat o to, aby v mezích víceletého finančního rámce na období 2021–2027 uvolnila prostředky pro činnosti podniku Fusion for Energy. Na základě toho Rada pověřila Komisi, aby jménem Euratomu schválila na zasedání Rady ITER na ministerské úrovni nový výchozí rozvrh projektu ITER (rozsah, harmonogram a náklady).

Převod finančních prostředků bude sladěn s dobou trvání víceletého finančního rámce a bude realizován po dobu sedmi let. Podle dohody o ITER bude počáteční doba trvání projektu ITER 35 let (tj. do roku 2042). Aby mohl být příspěvek Euratomu na tento projekt nadále financován, bude muset tudíž Rada přijmout další rozhodnutí.

Úspěšná konstrukce a provoz reaktoru ITER jsou považovány za důležité body evropského plánu pro jadernou syntézu, který představuje srozumitelnou, na cíl zaměřenou cestu k elektřině z jaderné syntézy a který byl schválen všemi zainteresovanými stranami zabývajícími se výzkumem jaderné syntézy v Evropě 7 . Toto rozhodnutí proto usnadní součinnost a doplňkovost s výzkumnými činnostmi v oblasti jaderné syntézy financované z programu Euratomu pro výzkum a odbornou přípravu na období 2021–2025 8 . Umožní rovněž dokončení činností vykonávaných v rámci dohody o širším přístupu mezi Euratomem a Japonskem a doplní mezinárodní spolupráci v rámci dohody o ITER.

Návrh byl připraven tak, aby zajistil těsnou součinnost s dalšími programy, zejména s návrhem 9. rámcového programu EU a návrhem 9. rámcového programu Euratomu. Důvod k tomu je zřejmý; projekt ITER je průkopnickým inovačním projektem v oblasti energetiky, který potřebuje aktivní podporu ze strany výzkumu a inovací, zejména prostřednictvím výzkumných programů Euratomu, ale také prostřednictvím výzkumných programů EU. V tomto ohledu byla znění obou programů (9. rámcového programu Euratomu a 9. rámcového programu EU) v příštím víceletém finančním rámci posílena, aby byla nezbytná součinnost s projektem ITER jasně stanovena.

2.VÝSLEDKY KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Tento návrh plně zohledňuje odpovědi získané v rámci otevřené veřejné konzultace týkající se víceletého finančního rámce, jejíž organizaci koordinoval Generální sekretariát Evropské komise. Konzultace byla zahájena 10. ledna a trvala do 8. března 2018. Kromě toho návrh plně zohledňuje konzultace se zúčastněnými stranami realizované v průběhu přípravných činností, které zahrnovaly hodnocení ex ante, akce pro zúčastněné strany a průzkumy. Zatímco otevřené veřejné konzultace nepřinesly žádné zvláštní otázky ohledně pokračování financování projektu ITER, cílené konzultace se zúčastněnými stranami potvrdily, že investice EU do konstrukce reaktoru ITER mají významný přínos pro evropský průmysl a výzkumnou obec. Tato skutečnost byla zopakována na setkání průmyslových odvětví uspořádaném v prosinci 2017, kde bylo prokázáno, že jaderná syntéza již dává konkrétní příležitosti pro průmysl, má kladný vliv na tvorbu pracovních míst, hospodářský růst a inovace a pozitivní dopad i na jiná odvětví, než je jaderná syntéza a energetika. Nezávislé studie zadané za účelem přípravy hodnocení ex ante vyčíslily vytvořená pracovní místa a čistou přidanou hodnotu evropské účasti na projektu ITER.

V neposlední řadě tento návrh s ohledem na závěry Rady z dubna 2018 zaručí kontinuitu projektu zejména ve vztahu k mezinárodním partnerům a zajistí financování projektu ITER po celou dobu trvání příštího víceletého finančního rámce.

Bylo zjištěno, že u určitého počtu návrhů by vzhledem k jejich kontinuitě co do obsahu, struktury a/nebo výše rozpočtu mělo být provedeno posouzení ex ante v podobě pracovního dokumentu útvarů, a nikoli posouzení dopadů. Za programy, které nevyžadují posouzení dopadů, nýbrž hodnocení ex ante v podobě pracovního dokumentu útvarů, byly v souladu s požadavky finančního nařízení EU označeny projekt ITER spolu s dalšími programy, jako je Fiscalis, humanitární pomoc a společná zahraniční a bezpečnostní politika.

Tento návrh stanoví datum použitelnosti od 1. ledna 2021 a je předkládán pro Unii 27 členských států v souladu s oznámením záměru Spojeného království vystoupit z Evropské unie a Evropského společenství pro atomovou energii na základě článku 50 Smlouvy o Evropské unii, které Evropská rada obdržela dne 29. března 2017.

3.PRÁVNÍ STRÁNKA NÁVRHU

Právní základ pro toto rozhodnutí Rady je stanoven v článku 47 Smlouvy o Euratomu. Rozhodnutí představuje základní akt pro období spadající do působnosti příštího víceletého finančního rámce a bude základem pro přijetí rozhodnutí o financování, která Komise přijímá každý rok. Zmíněná rozhodnutí umožní Komisi převod finančních prostředků do podniku Fusion for Energy v období 2021–2027.

Toto rozhodnutí se vztahuje také na správní výdaje Komise související s podnikem Fusion for Energy, organizací ITER, širším přístupem a všemi dalšími relevantními činnostmi v období 2021–2027.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

V „legislativním finančním výkazu“ připojeném k tomuto návrhu rozhodnutí Rady jsou uvedeny rozpočtové důsledky, jakož i lidské a administrativní zdroje potřebné k jeho provedení.

5.PLÁNY PROVÁDĚNÍ A ZPŮSOBY SLEDOVÁNÍ, HODNOCENÍ A PODÁVÁNÍ ZPRÁV

Záměrem je pokračovat v provádění rozpočtu pro evropskou účast na projektu ITER prostřednictvím společného podniku. Zřízení společného podniku podle kapitoly 5 Smlouvy o Euratomu bylo v roce 2007 považováno za nejvhodnější řešení pro plnění závazků Euratomu vůči organizaci ITER v souladu s uzavřením dohody o ITER Euratomem. Vhodnost řešení od té doby potvrdilo několik nezávislých přezkumů a posouzení.

Podle článku 32 finančního nařízení vypracovává společný podnik (F4E) programový dokument obsahující víceletý a roční program. Návrh programového dokumentu se každý rok zasílá správní radě F4E, Komisi, Evropskému parlamentu a Radě nejpozději do 31. ledna. Komise zašle společnému podniku F4E stanovisko svých příslušných útvarů k tomuto dokumentu.

V celkovém plánování a ročním pracovním programu společného podniku (F4E) je stanoven harmonogram realizace postupových cílů, které zahrnují činnosti zadávání zakázek v průběhu výstavby reaktoru ITER. Společný podnik F4E podává pravidelné zprávy o pokroku v realizaci projektu svému správnímu orgánu (správní radě, v níž je Euratom zastoupen Komisí) a Radě EU.

V roce 2017 byla zavedena celá řada klíčových ukazatelů výkonnosti zaměřených na zvláštní sledování harmonogramu a efektivnosti nákladů, aby mohl být lépe monitorován pokrok a účinnost společného podniku F4E při poskytování příspěvku Euratomu na projekt ITER. Na základě těchto ukazatelů je správní radě pravidelně předkládána zpráva obsahující jejich přehled. Mezi ukazatele patří měření založené na systému řízení na základě analýzy realizované hodnoty.

Na úrovni celého projektu ITER podává organizace ITER Radě ITER zprávy o podobném přehledu ukazatelů výkonnosti, včetně procentního podílu fyzického dokončení výstavby do prvního plazmatu. V prosinci 2017 tento ukazatel dosáhl 50 % a do vytvoření prvního plazmatu plánovaného na prosinec 2025 by měl dosáhnout 100 %.

V souvislosti s interním plánováním a monitorováním řízení prováděným Komisí se navrhuje použít dva ukazatele, které by měly podávat zprávu o pokroku projektu v dosahování jeho obecných a specifických cílů. Prvním ukazatelem by byl „procentní podíl dokončení výstavby projektu ITER“ a druhým „procentní podíl věcných závazků Euratomu plněných podnikem F4E“. Oba ukazatele budou založeny na údajích oznamovaných organizací ITER.

Návrh víceletého finančního rámce na období 2021–2027, který vypracovala Komise, stanoví ambicióznější cíl začlenit problematiku klimatu do všech programů EU s celkovým příspěvkem ve výši 25 % výdajů EU na klimatické cíle. Přínos tohoto programu k dosažení uvedeného celkového cíle bude sledován prostřednictvím unijního systému klimatických ukazatelů na příslušné úrovni členění, včetně použití přesnějších metod, jsou-li k dispozici. Komise bude informace předkládat i nadále každoročně v podobě prostředků na závazky v rámci návrhu ročního rozpočtu.

Aby byl naplno podpořen a využit potenciál projektu ITER přispívat k realizaci klimatických cílů, bude se Komise v průběhu přípravy, plnění, přezkumu a hodnocení výdajů snažit identifikovat relevantní opatření.

Komise bude provádět průběžná hodnocení a hodnocení ex post a sdělovat své závěry Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů. Hodnocení bude prováděno v souladu s body 22 a 23 interinstitucionální dohody ze dne 13. dubna 2016 9 , v níž tři orgány potvrdily, že hodnocení stávajících právních předpisů a politik by měla sloužit jako základ pro posouzení dopadů možných budoucích kroků. V rámci hodnocení budou posouzeny účinky projektu ITER na základě stanovených ukazatelů/cílů a podrobné analýzy toho, do jaké míry se projekt dá považovat za relevantní, účinný a efektivní, poskytuje dostatečnou přidanou hodnotu EU a je v souladu s ostatními politikami EU. Hodnocení bude zahrnovat získané zkušenosti, které umožní určit nedostatky/problémy či případný potenciál k dalšímu zlepšení opatření nebo jejich výsledků a pomohou maximalizovat jejich využití/dopad. Pokud se hodnocení ex post a průběžné hodnocení následujícího období provádějí brzy po sobě, lze obě hodnocení spojit do jednoho, které zahrne delší období.

Kromě toho společný podnik F4E vypracovává v souladu s článkem 14 svých stanov výroční zprávu. Tato zpráva popisuje provádění pracovního programu společného podniku F4E. Připravuje ji ředitel společného podniku F4E a vyhodnocuje správní rada, která ji následně spolu s hodnocením pošle členům, Evropskému parlamentu, Radě a Komisi.

2018/0235 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY,

kterým se mění rozhodnutí 2007/198/Euratom o založení společného evropského podniku pro ITER a rozvoj energie z jaderné syntézy a o poskytnutí výhod tomuto podniku

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství pro atomovou energii, a zejména na čl. 47 třetí a čtvrtý pododstavec a článek 48 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Dohodu o ITER 10 podepsaly v listopadu 2006 Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom), Spojené státy americké, Ruská federace, Japonsko, Čína, Jižní Korea a Indie. Společenství Euratom, které je podle dohody o ITER hostitelskou stranou, stojí v čele tohoto projektu.

(2)Rozhodnutím Rady 2007/198/Euratom 11 byl zřízen společný evropský podnik pro ITER a rozvoj energie z jaderné syntézy (dále jen „společný podnik“), který má za Euratom poskytovat příspěvek Mezinárodní organizaci energie z jaderné syntézy ITER a příspěvek na činnosti v rámci širšího přístupu prováděné s Japonskem a dále připravovat a koordinovat program činností v souvislosti s přípravou výstavby demonstračního reaktoru pro jadernou syntézu a souvisejících zařízení.

(3)V článku 5 rozhodnutí 2007/198/Euratom se stanoví, že společný podnik má vlastní finanční nařízení, jež je založeno na zásadách rámcového finančního nařízení 12 a které se smí od rámcového finančního nařízení odchýlit po předchozí konzultaci s Komisí v případě, že to vyžadují zvláštní provozní potřeby společného podniku. Hlava IV finančního nařízení společného podniku řídí plnění rozpočtu.

(4)Rozhodnutí 2007/198/Euratom stanovilo finanční referenční částku, která se pro společný podnik považuje za nezbytnou, spolu s orientační celkovou výší příspěvku Euratomu k této částce, jenž by měl být poskytován prostřednictvím programů Společenství v oblasti výzkumu a odborné přípravy přijatých podle článku 7 Smlouvy nebo prostřednictvím jakéhokoli jiného rozhodnutí přijatého Radou.

(5)Rozhodnutí 2007/198/Euratom bylo změněno rozhodnutím 2013/791/Euratom 13 , aby bylo možno financovat činnosti podniku Fusion for Energy po dobu trvání víceletého finančního rámce 2014–2020.

(6)Nový výchozí rozvrh projektu ITER vypracovaný v rámci zlepšování řízení projektu získal v roce 2016 a 2017 podporu Rady ITER a byl poté použit k odhadu finančních potřeb společného podniku. Aktualizovaný harmonogram nového výchozího rozvrhu předpokládá vytvoření prvního plazmatu v prosinci 2025 a plné zahájení provozu za použití paliva deuterium-tritium v roce 2035. Tento harmonogram neobsahuje rezervy na nepředvídané výdaje, a předpokládá tedy, že veškerá vážná rizika lze zmírnit.

(7)Dne 12. dubna 2018 Rada znovu potvrdila pokračující závazek Euratomu úspěšně dokončit projekt ITER a pověřila Komisi, aby na zasedání Rady ITER na ministerské úrovni nový výchozí rozvrh projektu ITER jménem Euratomu schválila.

(8)Toto rozhodnutí umožní součinnost a doplňkovost s výzkumnými činnostmi v oblasti jaderné syntézy financovanými z programu Euratomu pro výzkum a odbornou přípravu. Úspěšná výstavba a provoz reaktoru ITER jsou považovány za důležité body evropského plánu pro jadernou syntézu, který byl schválen všemi zúčastněnými stranami zabývajícími se výzkumem jaderné syntézy v Evropě.

(9)Evropský parlament a Rada stanovily maximální výši závazků Euratomu vůči projektu ITER ve víceletém finančním rámci na období 2021–2027 na 6 070 000 000 EUR (v současných hodnotách).

(10)Vzhledem k významu boje proti změně klimatu v souladu se závazky EU provádět Pařížskou dohodu a k závazku vůči cílům OSN v oblasti udržitelného rozvoje toto rozhodnutí začlení opatření v oblasti klimatu a povede k dosažení celkového cíle, aby 25 % výdajů z rozpočtu EU přispívalo k realizaci cílů v oblasti klimatu. Očekává se, že opatření v rámci tohoto rozhodnutí přispějí k realizaci cílů v oblasti klimatu prostředky ve výši 100 % celkového finančního krytí rozhodnutí. Příslušná opatření budou stanovena v průběhu provádění tohoto rozhodnutí a znovu posouzena v rámci jeho přezkumu a průběžného hodnocení.

(11)Podle odstavců 22 a 23 interinstitucionální dohody o zdokonalení tvorby právních předpisů ze dne 13. dubna 2016 je třeba hodnotit projekt ITER na základě informací shromážděných prostřednictvím zvláštních monitorovacích požadavků, zároveň však zamezit nadměrné regulaci a administrativní zátěži. Tyto požadavky mohou jakožto základ pro hodnocení účinků projektu ITER případně zahrnovat i měřitelné ukazatele. Závěry hodnocení provedených Komisí budou sděleny Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů. Měla-li by se hodnocení ex post a průběžné hodnocení provádět brzy po sobě, mohla by být obě hodnocení spojena do jednoho, které pokryje obě období.

(12)V souladu s finančním nařízením, nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 883/2013[1], nařízením Rady (ES, Euratom) č. 2988/95[2], nařízením Rady (Euratom, ES) č. 2185/96[3] a nařízením Rady (EU) 2017/1939[4] mají být finanční zájmy Unie chráněny prostřednictvím přiměřených opatření, včetně prevence, odhalování, nápravy a vyšetřování nesrovnalostí a podvodů, zpětného získávání ztracených, neoprávněně vyplacených či nesprávně použitých finančních prostředků a případného ukládání správních sankcí. Konkrétně může Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) v souladu s nařízením (EU, Euratom) č. 883/2013 a nařízením (Euratom, ES) č. 2185/96 provádět vyšetřování včetně kontrol a inspekcí na místě, aby zjistil, zda nedošlo k podvodu, korupci nebo jinému protiprávnímu jednání poškozujícímu finanční zájmy Unie. V souladu s nařízením (EU) 2017/1939 může Úřad evropského veřejného žalobce vyšetřovat a stíhat podvody a jiné protiprávní jednání poškozující finanční zájmy Unie, jak je stanoveno ve směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1371[5]. V souladu s finančním nařízením musí všechny osoby nebo subjekty, které přijímají finanční prostředky Unie, plně spolupracovat při ochraně finančních zájmů Unie, udělit Komisi, úřadu OLAF, Úřadu evropského veřejného žalobce a Evropskému účetnímu dvoru (EÚD) nezbytná práva a potřebný přístup a zajistit, aby třetí osoby podílející se na vynakládání finančních prostředků Unie udělily rovnocenná práva.

(13)Tímto rozhodnutím by mělo být zviditelněno financování ze strany Společenství prostřednictvím ucelených, účinných a přiměřených informací zaměřených na různé cílové skupiny včetně médií a veřejnosti.

(14)Je nezbytné změnit rozhodnutí 2007/198/Euratom, aby bylo možné financovat činnosti společného podniku a související činnosti Komise v období 2021–2027 ze souhrnného rozpočtu Evropské unie.

(15)Rozhodnutí 2007/198/Euratom by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Rozhodnutí 2007/198/Euratom se mění takto:

1)v článku 4 se odstavec 3 nahrazuje tímto:

3.    Orientační příspěvek Euratomu ve prospěch společného podniku v období 2021–2027 a související podpůrné výdaje na stejné období podle odstavce 4 činí 6 070 000 000 EUR (v současných hodnotách)  14 .;

2)doplňuje se nový odstavec 4, který zní:

4.    Částka uvedená v odstavci 3 může rovněž pokrývat výdaje na přípravu, monitorování, kontrolu, audit, hodnocení a další činnosti a výdaje nezbytné pro řízení a provádění tohoto rozhodnutí, včetně správních výdajů, jakož i hodnocení pokroku při plnění jeho cílů. Dále může pokrývat výdaje na studie, schůzky odborníků, jakož i výdaje spojené se sítěmi informačních technologií, které se zaměřují na zpracování a výměnu informací, včetně nástrojů informačních technologií na korporátní úrovni a další technické a administrativní pomoci potřebné v souvislosti s řízením tohoto rozhodnutí.;

3)článek 5b se zrušuje;

4)vkládá se nový článek 5c, který zní:

Článek 5c

Hodnocení

1.Hodnocení se provádějí včas tak, aby je bylo možné promítnout do rozhodovacího procesu.

2.Průběžné hodnocení se provádí, jakmile je k dispozici dostatek informací o provádění rozhodnutí v období 2021 až 2027, avšak nejpozději do roku 2024.

3.Ke konci provádění tohoto rozhodnutí, ale nejpozději do čtyř let po uplynutí období uvedeného v článku 4 provede Komise závěrečné hodnocení rozhodnutí.

4.Komise sdělí závěry hodnocení spolu se svými připomínkami Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů.;

5)vkládá se nový článek 5d, který zní:

Článek 5d

Komunikace, viditelnost a publicita

1.Příjemci finančních prostředků Unie uvádějí původ a zajišťují viditelnost těchto prostředků (zejména při propagaci opatření a jejich výsledků) tím, že poskytují ucelené, účinné a přiměřené informace různým cílovým skupinám včetně médií a veřejnosti.

2.Komise provádí k tomuto rozhodnutí a jeho opatřením a výsledkům informační a komunikační kampaně. Finanční zdroje vyčleněné na provádění tohoto rozhodnutí rovněž přispívají ke korporátní komunikaci politických priorit Unie, souvisejíli s cíli uvedenými v článku 1.

Článek 2

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Použije se od 1. ledna 2021.

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda


LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU

1.1.Název návrhu/podnětu

1.2.Příslušné oblasti politik (skupina programů)

1.3.Povaha návrhu/podnětu

1.4.Odůvodnění návrhu/podnětu

1.5.Doba trvání akce a finanční dopad

1.6.Předpokládaný způsob řízení

2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ

2.1.Pravidla pro sledování a podávání zpráv

2.2.Systém řízení a kontroly

2.3.Opatření k zamezení podvodů a nesrovnalostí

3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU

3.1.Okruhy víceletého finančního rámce a dotčené výdajové rozpočtové položky

3.2.Odhadovaný dopad na výdaje

3.2.1.Odhadovaný souhrnný dopad na výdaje

3.2.2.Odhadovaný dopad na prostředky správní povahy

3.2.3.Příspěvky třetích stran

3.3.Odhadovaný dopad na příjmy

LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU

1.1.Název návrhu/podnětu

Rozhodnutí Rady, kterým se mění rozhodnutí 2007/198/Euratom o založení společného evropského podniku pro ITER a rozvoj energie z jaderné syntézy a o poskytnutí výhod tomuto podniku

1.2.Příslušné oblasti politik (skupina programů)

1 – Výzkum a inovace

1.3.Návrh/podnět se týká:

 nové akce 

 nové akce následující po pilotním projektu / přípravné akci 15  

 prodloužení stávající akce 

 sloučení jedné či více akcí v jinou/novou akci nebo přesměrování jedné či více akcí na jinou/novou akci

1.4.Odůvodnění návrhu/podnětu

1.4.1.Potřeby, které mají být uspokojeny v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu, včetně podrobného harmonogramu pro zahajovací fázi provádění podnětu

Toto rozhodnutí Rady umožní poskytnout finanční prostředky do podniku Fusion for Energy, aby mohl plnit úkoly, které mu byly svěřeny. Na základě tohoto rozhodnutí bude moci Evropa poskytovat příspěvky na výstavbu projektu ITER v období 2021–2027, přičemž v roce 2025 bude v rámci projektu vytvořeno první plazma. Evropa přispívá na projekt nejvíce (přibližně 45 % nákladů na výstavbu) a bude mít také z tohoto rozhodnutí největší užitek, a to jak v krátkodobém horizontu (přínosy pro evropský průmysl), tak v dlouhodobém horizontu (vedoucí úloha v komerčním využívání energie z jaderné syntézy).

1.4.2.Přidaná hodnota ze zapojení Unie (může být důsledkem různých faktorů, např. přínosů z koordinace, právní jistoty, vyšší účelnosti nebo doplňkovosti). Pro účely tohoto bodu se „přidanou hodnotou ze zapojení Unie“ rozumí hodnota plynoucí ze zásahu Unie, jež doplňuje hodnotu, která by jinak vznikla činností samotných členských států.

Iniciativa spadá do výlučné pravomoci EU podle článku 101 Smlouvy o Euratomu. Zásada subsidiarity se proto neuplatní.

Projekt ITER představuje jedinečný průkopnický dlouhodobý projekt, který výrazně přispívá k dlouhodobé strategii EU v oblasti čisté energie, zabezpečení dodávek energie a konkurenceschopnosti. Jako takový nemůže být v této fázi technologického rozvoje realizován prostřednictvím iniciativy odvětví a veřejný zásah je oprávněný. Tato investice nabízí evropským technologicky vyspělým odvětvím a malým a středním podnikům cennou příležitost inovovat a vyvíjet vedlejší produkty („spin-off“), které mohou být využity mimo oblast jaderné syntézy (jako např. v širším odvětví energetiky, v letectví, v lékařství nebo v technologicky vyspělých nástrojích).

Protože právním základem projektu ITER je mezinárodní dohoda a Euratom je její stranou, opatření na úrovni EU je efektivnější (menší roztříštěnost) a účinnější (optimálnější využití finančních prostředků / úspory z rozsahu) a nabízí koordinaci činností (např. v řešení externalit) pro splnění závazků EU. Pro výstavbu projektu ITER má zásadní význam sdílení zdrojů a odborných znalostí, opatření na úrovni EU je tedy zapotřebí zejména proto, aby se dosáhlo kritického množství zdrojů a znalostí napříč různými oblastmi, technologiemi, výzkumnými infrastrukturami a odvětvími, které jsou pro výstavbu tohoto průkopnického projektu nezbytné. Tato skutečnost byla rovněž výslovně uznána v diskusním dokumentu o budoucnosti financí EU z června 2017, který poukazuje na jasnou přidanou hodnotu, pokud lze opatřením na evropské úrovni dosáhnout více, než by se podařilo na úrovni členských států. Patří sem „velké projekty a klíčové základní technologie, jako […] ITER, (které) lze kvůli jejich velmi vysoké nákladnosti financovat pouze sloučením prostředků na úrovni EU“.

Opatření na úrovni EU proto přináší výsledky, kterých by za podmínek nekoordinovaných vnitrostátních výdajů nebylo možné dosáhnout v řadě strategických priorit, jimiž jsou: i) zabezpečení dodávek energie, ii) příležitosti pro dlouhodobý růst a rozvoj evropské vědy, technologií a průmyslu a strukturování sítě EU pro výzkum a vývoj, iii) zvyšování kvality a inovací díky vlivu hospodářské soutěže na celoevropské a celosvětové úrovni a iv) mobilizace potenciálu EU / vyjednávací síly EU na celosvětové úrovni. 

1.4.3.Závěry vyvozené z podobných zkušeností v minulosti

Projekt JET („Joint European Torus“) ukázal, že budování a provoz rozsáhlé infrastruktury pro výzkum jaderné syntézy koordinované Euratomem je efektivní a vede k maximalizaci vědeckých a průmyslových přínosů. Nicméně rozsah výstavby reaktoru ITER je ojedinělý a vyžaduje spolupráci na celosvětové úrovni, která nemá v minulosti obdoby.

1.4.4.Soulad a možná synergie s dalšími vhodnými nástroji

Toto rozhodnutí umožní součinnost a doplňkovost s výzkumnými činnostmi v oblasti jaderné syntézy v rámci programu Euratomu pro výzkum a odbornou přípravu. Činnosti týkající se jaderné syntézy v tomto rámci poskytnou důležitý vědecký příspěvek k výstavbě a provozu reaktoru ITER.

1.5.Doba trvání akce a finanční dopad

 Časově omezená doba trvání

   s platností od 1. ledna 2021 do 31. prosince 2027,

   finanční dopad od roku 2021 do roku 2027.

 Časově neomezená doba trvání

provádění s obdobím rozběhu od RRRR do RRRR,

poté plné fungování.

1.6.Předpokládaný způsob řízení 16  

 Přímé řízení Komisí

prostřednictvím jejích útvarů, včetně jejích zaměstnanců v delegacích Unie,

   prostřednictvím výkonných agentur.

 Sdílené řízení s členskými státy

 Nepřímé řízení, při kterém jsou úkoly souvisejícími s plněním rozpočtu pověřeny:

třetí země nebo subjekty určené těmito zeměmi,

mezinárodní organizace a jejich agentury (upřesněte),

EIB a Evropský investiční fond,

subjekty uvedené v článcích 70 a 71 finančního nařízení,

veřejnoprávní subjekty,

soukromoprávní subjekty pověřené výkonem veřejné služby v rozsahu, v jakém poskytují dostatečné finanční záruky,

soukromoprávní subjekty členského státu pověřené uskutečňováním partnerství soukromého a veřejného sektoru a poskytující dostatečné finanční záruky,

osoby pověřené prováděním zvláštních činností v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky podle hlavy V Smlouvy o EU a určené v příslušném základním právním aktu.

Pokud vyberete více způsobů řízení, upřesněte je v části „Poznámky“.

Poznámky

Řízení bude vykonávat společný podnik F4E pod dohledem Komise. Komise zastupuje Euratom v řídících orgánech organizace ITER i společného podniku F4E. Ačkoli Euratom zajišťuje přibližně 80 % rozpočtu společného podniku F4E, má podle stávajících stanov společného podniku F4E 5 hlasovacích práv ze 72. F4E je společný podnik zřízený podle kapitoly 5 Smlouvy o Euratomu. Podle svých stanov má společný podnik F4E svůj vlastní postup pro udělování absolutoria Evropským parlamentem na doporučení Rady EU.

2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ

2.1.Pravidla pro sledování a podávání zpráv

Upřesněte četnost a podmínky.

Toto rozhodnutí bude provádět Komise a společný podnik F4E, přes který směřuje příspěvek Euratomu do projektu ITER a na další činnosti související s projektem ITER, např. činnosti v rámci širšího přístupu prováděné s Japonskem.

Tímto rozhodnutím se stanoví průběžné a závěrečné hodnocení jeho provádění. Závěry těchto hodnocení a připomínky Komise budou sděleny Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů. Komise se jménem Euratomu účastní práce rozhodovacích orgánů organizace ITER a společného podniku F4E: 1) Komise má zastoupení v Radě ITER a ve výborech zřízených Radou, 2) jako člen společného podniku F4E má Komise zastoupení ve správní radě a výborech zřízených správní radou. Tyto řídící struktury se používají pro sledování pokroku projektu a jeho provádění na základě zpráv a informací od organizace ITER a společného podniku F4E.

A sice:

a) Podle čl. 6 odst. 3 písm. d) stanov společného podniku F4E přijímá správní rada F4E plán projektů, pracovní program, plán odhadů zdrojů, plán pracovních míst a plán zaměstnanecké politiky. Podle čl. 6 odst. 3 písm. e) přijímá správní rada rovněž roční rozpočet. Je třeba uvést, že tyto dokumenty jsou součástí programového dokumentu, který společný podnik F4E v souladu s článkem 32 svého finančního nařízení vypracovává každý rok a jehož návrh musí předložit správní radě, Komisi, Evropskému parlamentu a Radě nejpozději do 31. ledna. Od Komise se požaduje, aby k návrhu vydala stanovisko, které by měl společný podnik F4E zohlednit při vypracování konečné verze programového dokumentu.

b) Podle článku 14 stanov připravuje ředitel F4E výroční zprávu o provádění pracovního programu společného podniku F4E. Tuto zprávu vyhodnocuje správní rada, která ji následně spolu s hodnocením pošle členům F4E, Evropskému parlamentu, Radě a Komisi. Společný podnik F4E rovněž každý rok podává Radě zprávu o pokroku, kterého bylo dosaženo při provádění plánů omezování a úspor nákladů, jakož i o výkonu a řízení společného podniku F4E a o projektu ITER. Společný podnik F4E také podává Radě jednou ročně zprávu o plnění činností naplánovaných v rámci svého ročního rozpočtu.

c) Vedle formálních zpráv poskytuje společný podnik F4E v měsíčních intervalech informace o plnění svého rozpočtu a o pokroku v klíčových postupových cílech stanovených pro monitorování výstavby a zadávání veřejných zakázek, za které společný podnik F4E odpovídá.

d) Na úrovni monitorování celého projektu předkládá generální ředitel organizace ITER Radě ITER a jejímu řídícímu poradnímu výboru dvakrát do roka zprávu o pokroku projektu, jeho provádění a o plnění svého akčního plánu řízení rizik a nákladů. Vedle těchto zpráv předkládá organizace ITER každé dva měsíce přehledy sledující plnění rozpočtu, řízení rizik, činnosti v oblasti zadávání veřejných zakázek a pokrok v postupových cílech u klíčových složek kritické cesty projektu.

2.2.Systémy řízení a kontroly

2.2.1.Odůvodnění navrhovaných způsobů řízení, mechanismů provádění financování, způsobů plateb a kontrolní strategie

Celková struktura projektu ITER vyžaduje, aby smluvní strany působily prostřednictvím interních agentur.

Zřízení společného podniku podle kapitoly 5 Smlouvy o Euratomu bylo v roce 2007 považováno za nejvhodnější řešení, jak tuto úlohu interní agentury vykonávat a plnit závazky Euratomu vůči organizaci ITER v souladu s uzavřením dohody o ITER. Vhodnost řešení od té doby potvrdilo několik nezávislých přezkumů a posouzení.

Na základě tohoto rozhodnutí Rady Komise každoročně přijímá finanční rozhodnutí o převodu prostředků na rok n +1 z rozpočtu EU do společného podniku F4E. Společný podnik F4E zašle výzvu k poskytnutí finančních prostředků pro správní a provozní rozpočet. Komise požaduje u každé výzvy k poskytnutí prostředků pro provozní rozpočet odůvodnění, zejména prognózu peněžních toků pro běžné a provozní náklady týkající se období žádosti o platbu a stavu pokladny společného podniku Fusion for Energy, odkaz na závazek (závazky) v rozpočtu, k nimž se platba váže, komplexní plánování pro každý projekt, na který má být platba poskytnuta, a příslušné odůvodnění.

Společný podnik má nezbytné odborné znalosti, zdroje a zkušenosti, aby mohl provádět požadované kontroly ex anteex post při zadávání zakázek. Na základě stanovených cílů a ukazatelů se pravidelně posuzují rizika a je pravidelně sledován pokrok v provádění práce a využívání zdrojů.

Komise vypracovala strategii dohledu nad činnostmi společného podniku F4E. V rámci této strategie se nyní jedná o nové správní dohodě, v níž budou zohledněny změny v právním rámci (v roce 2015 byly změněny stanovy F4E, bylo přijato nové finanční nařízení F4E, odpovědnost za dohled nad projektem ITER, tedy i nad společným podnikem F4E, byla přesunuta z GŘ RTD na GŘ ENER.) Uvedené změny právního rámce F4E a rozdělení odpovědností v rámci Komise mají za následek změny ve způsobech spolupráce společného podniku F4E s Komisí, jak je uvedeno ve správní dohodě s podnikem F4E.

2.2.2.Informace o zjištěných rizicích a systémech vnitřní kontroly zřízených k jejich zmírnění

Ve společném podniku F4E existují inherentní finanční a provozní rizika ovlivňující výkonnost vzhledem k povaze jeho činností (rozsáhlé a složité zakázky na věcné příspěvky s vysokými technickými riziky) a vzhledem k povaze a struktuře příslušného projektu (zapojení sedmi smluvních stran, vývoj dosud největšího a ojedinělého experimentu v oblasti energetiky). Ke zlepšení této situace byla zavedena opatření pro sledování a lepší kontrolu fungování společného podniku F4E. Komise bude společně s podnikem F4E i nadále zjišťovat rizika související s prováděním projektu, zejména z hlediska nákladů, a bude přijímat nejvhodnější opatření pro řízení a zmírňování těchto rizik.

GŘ ENER (D4) vypracovalo komplexní metodiku posuzování rizik a vytvořilo registr rizik, který je aktualizován každé tři měsíce, a plán řízení rizik za účelem monitorování hlavních rizik, která mohou bránit vytvoření prvního plazmatu do roku 2025. Takové monitorování rizik by mělo vést Komisi k tomu, aby reagovala proaktivním způsobem na možná zpoždění, překročení nákladů nebo jiné negativní události, které mohou způsobit zpoždění příspěvku Euratomu.

Společný podnik F4E v roce 2018 zreviduje svůj rámec vnitřní kontroly, aby zohlednil změny, které budou provedeny na úrovni Komise.

2.2.3.Odhad a odůvodnění nákladové efektivnosti kontrol (poměr „náklady na kontroly ÷ hodnota souvisejících spravovaných finančních prostředků“) a posouzení očekávané míry rizika výskytu chyb (při platbě a při uzávěrce)

Na úrovni Komise zůstávají náklady na kontroly spojené s dohledem nad projektem ITER a činnostmi společného podniku F4E i nadále nízké v porovnání s hodnotou spravovaných finančních prostředků. Tyto náklady byly odhadnuty na 0,31 % v roce 2016 a 0,28 % v roce 2017, a to včetně nákladů na správu specializovaného oddělení v GŘ ENER, dohledu ze strany vedení a podpory obdržené z horizontálních funkcí. Náklady mohou v nadcházejících letech mírně růst v důsledku zvýšeného dohledu, lepšího řízení rizik a vývoje úkolů, jak bude realizace projektu nadále postupovat. Riziko chyb spojených se správou příspěvku EU pro společný podnik je minimální.

Na úrovni pověřeného subjektu společný podnik F4E dosud nevytvořil metodiku pro posuzování nákladů a přínosů kontrol nebo očekávané míry chyb. I tak stojí za zmínku, že Evropský účetní dvůr vydal společnému podniku F4E vždy výrok bez výhrad týkající se pravdivého a poctivého obrazu údajů v účtech a správnosti uskutečněných operací. Až GŘ BUDG předloží na konci roku 2018 novější metodiku, GŘ ENER zajistí, aby společný podnik F4E provedl nezbytná posouzení.

2.3.Opatření k zamezení podvodů a nesrovnalostí

Upřesněte stávající či předpokládaná preventivní a ochranná opatření, např. opatření uvedená ve strategii pro boj proti podvodům.

Generální ředitelství Komise odpovědné za provádění projektu ITER a plnění jeho rozpočtu se zavázalo bojovat proti podvodům v souladu se strategií Komise proti podvodům KOM(2011) 376 ze dne 24. června 2011 a s nadcházející revizí této strategie.

Na úrovni Komise GŘ ENER vytváří a udržuje svoji vlastní strategii boje proti podvodům založenou na zvláštním postupu posuzování rizik. Byla přijata nezbytná opatření, pokud jde o zvyšování povědomí, posuzování rizik, informování zaměstnanců, spolupráci s pověřenými subjekty a spolupráci s úřadem OLAF. Strategie se reviduje každé dva až tři roky. Poslední revize proběhla v prosinci 2017.

Za administrativní kontrolu smluv, grantů a souvisejících plateb je odpovědný společný podnik F4E.

Komise a společný podnik F4E zohledňují finanční zájmy Evropské unie, zejména v souladu s nařízením Rady (ES, Euratom) č. 2988/95 ze dne 18. prosince 1995 o ochraně finančních zájmů Evropských společenství a s čl. 53 písm. a) finančního nařízení.

Společný podnik F4E vyvíjí strategie pro audity ex post, aby mohl posoudit legalitu a správnost uskutečněných operací.

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) má vůči podniku F4E a jeho zaměstnancům stejné pravomoci jako vůči útvarům Komise. Stojí za to zmínit některá opatření k zamezení podvodů a nesrovnalostí:

   společný podnik F4E má interního auditora, který průběžně přezkoumává různé prvky systému vnitřní kontroly,

   systém vnitřní kontroly společného podniku F4E pravidelně přezkoumává Útvar interního auditu Komise,

   společný podnik F4E je každoročně podroben auditu Evropského účetního dvora ohledně pravdivého a poctivého obrazu údajů v účtech a legality a správnosti uskutečněných operací (příjmy a výdaje),

   společný podnik F4E každoročně podstupuje postupy udělování absolutoria Evropského parlamentu a Rady EU.

Společný podnik F4E vyvinul strategii pro boj proti podvodům, jež byla schválena jeho správní radou v červnu 2015. Celkovým cílem je zlepšit prevenci, odhalování a podmínky vyšetřování podvodů a dosáhnout odpovídající nápravy a odrazujícího účinku za použití přiměřených a odrazujících sankcí. Strategie společného podniku F4E pro boj proti podvodům posiluje přijatá opatření k předcházení a řízení střetu zájmů v rámci společného podniku F4E a je začleněna do širšího právního rámce F4E na ochranu finančních zájmů EU a pro boj proti podvodům, jak je stanoveno v článcích 5a a 5aa rozhodnutí Rady 2007/198/Euratom o založení společného podniku F4E.

3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU

3.1.Okruh víceletého finančního rámce a nově navržené výdajové rozpočtové položky

Okruh víceletého finančního rámce

Rozpočtová položka

Druh
výdaje

Příspěvek

číslo
1 Jednotný trh, inovace a digitální agenda 

RP/NRP 17

zemí ESVO 18

kandidátských zemí 19

třetích zemí

ve smyslu čl. [21 odst. 2 písm. b)] finančního nařízení

01 01 04

01 01 04 01 Výdaje na úředníky a dočasné zaměstnance provádějící program ITER

01 01 04 02 Externí pracovníci provádějící program ITER

01 01 04 03 Ostatní výdaje na řízení projektu ITER

01 04

01 04 01 Společný evropský podnik pro ITER – Fusion for Energy (F4E) – výdaje na administrativní řízení

01 04 02 Společný evropský podnik pro ITER – Fusion for Energy (F4E) – operační výdaje

NRP

NRP

NRP

RP

RP

NE

NE

ANO

ANO

3.2.Odhadovaný dopad na výdaje

3.2.1.Odhadovaný souhrnný dopad na výdaje 20  

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Okruh víceletého finančního
rámce 21

1

Jednotný trh, inovace a digitální agenda

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Po roce 2027

CELKEM

01 01 04 01 Výdaje na úředníky a dočasné zaměstnance provádějící program ITER

Závazky = Platby

(1)

9,257

9,442

9,631

9,824

10,020

10,220

10,425

68,819

01 01 04 02 Externí pracovníci provádějící program ITER

Závazky = Platby

(1)

0,314

0,320

0,327

0,333

0,340

0,347

0,354

2,335

01 01 04 03 Ostatní výdaje na řízení projektu ITER

Závazky = Platby

(1)

1,500

1,530

1,560

1,592

1,624

1,656

1,689

11,151

01 04 01 Společný evropský podnik pro ITER – výdaje na administrativní řízení

Závazky = Platby

(1)

65,000

66,000

67,000

69,000

70,000

71,000

73,000

481,000

01 04 02 Společný evropský podnik pro ITER – Fusion for Energy (F4E) – operační výdaje

Závazky

(2)

858,081

690,463

1 024,144

791,024

664,205

842,685

636,093

5 506,695

Platby

(3)

209,304

520,061

538,856

647,466

697,841

800,512

811,667

1 280,987

5 506,695

Prostředky na krytí programu CELKEM

Závazky

=1+2

934,152

767,755

1 102,662

871,773

746,189

925,908

721,561

6 070,000

Platby

=1+3

285,375

597,353

617,374

728,215

779,825

883,735

897,135

1 280,987

6 070,000

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Okruh víceletého finančního
rámce

7

Evropská veřejná správa

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Po roce 2027

CELKEM

Operační prostředky (v členění podle rozpočtových položek uvedených v bodě 3.1)

Závazky

(1)

Platby

(2)

Prostředky správní povahy financované z krytí programu 22  

Závazky = Platby

(3)

Prostředky na krytí programu CELKEM

Závazky

=1+3

Platby

=2+3





Okruh víceletého finančního
rámce

7

Evropská veřejná správa

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Po roce 2027

CELKEM

Lidské zdroje

Ostatní správní výdaje

Prostředky z OKRUHU 7 víceletého finančního rámce CELKEM

(Závazky celkem = platby celkem)

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Po roce 2027

CELKEM

Prostředky ze všech
OKRUHŮ
víceletého finančního rámce CELKEM

Závazky

934,152

767,755

1 102,662

871,773

746,189

925,908

721,561

6 070,000

Platby

285,375

597,353

617,374

728,215

779,825

883,735

897,135

1 280,988

6 070,000

3.2.2.Odhadovaný souhrnný dopad na prostředky správní povahy

   Návrh/podnět nevyžaduje využití prostředků správní povahy.

   Návrh/podnět vyžaduje využití prostředků správní povahy, jak je vysvětleno dále:

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Roky

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

CELKEM

OKRUH 7
víceletého finančního rámce

Lidské zdroje

Ostatní správní výdaje

Mezisoučet za OKRUH 7
víceletého finančního rámce

Mimo OKRUH 7 23
víceletého finančního rámce

Lidské zdroje

9,571

9,762

9,958

10,157

10,360

10,567

10,779

71,154

Ostatní výdaje
správní povahy

1,500

1,530

1,560

1,592

1,624

1,656

1,689

11,151

Mezisoučet
mimo OKRUH 7
víceletého finančního rámce

11,071

11,292

11,518

11,749

11,984

12,223

12,468

82,305

CELKEM

11,071

11,292

11,518

11,749

11,984

12,223

12,468

82,305

3.2.2.1.Odhadované potřeby v oblasti lidských zdrojů

   Návrh/podnět nevyžaduje využití lidských zdrojů.

   Návrh/podnět vyžaduje využití lidských zdrojů, jak je vysvětleno dále:

Odhad vyjádřete v přepočtu na plné pracovní úvazky

Roky

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

• Pracovní místa podle plánu pracovních míst (místa úředníků a dočasných zaměstnanců)

Ústředí a zastoupení Komise

Delegace

Výzkum

61

61

61

61

61

61

61

Externí zaměstnanci (v přepočtu na plné pracovní úvazky: FTE) – SZ, MZ, VNO, ZAP a MOD  24

Okruh 7

Financovaní z OKRUHU 7 víceletého finančního rámce 

– v ústředí

– při delegacích

Financovaní z krytí programu  25

– v ústředí

– při delegacích

Výzkum

4

4

4

4

4

4

4

Jiné (upřesněte)

CELKEM

Potřeby v oblasti lidských zdrojů budou pokryty ze zdrojů GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přeobsazeny v rámci GŘ a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení. Počty zaměstnanců požadované pro společný podnik F4E včetně úředníků jsou uvedeny v bodě 3.2.2.2.

Popis úkolů:

Úředníci a dočasní zaměstnanci

Zaměstnanci pracující v ústředí jsou odpovědní za stanovování a následné sledování činností jak z interní agentury v Barceloně (F4E), tak v rámci projektu ITER, ve kterém je Komise zástupcem evropského partnerství.

Externí zaměstnanci

Zaměstnanci pracující v ústředí jsou odpovědní za stanovování a následné sledování činností jak z interní agentury v Barceloně (F4E), tak v rámci projektu ITER, ve kterém je Komise zástupcem evropského partnerství.

3.2.2.2.Odhadované potřeby v oblasti lidských zdrojů ve společném podniku (F4E)

 

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Stálí zaměstnanci

51

51

51

51

51

51

51

z toho AD

40

40

40

40

40

40

40

z toho AST

11

11

11

11

11

11

11

z toho AST-SC

 

 

 

 

 

 

 

Dočasní zaměstnanci

229

229

229

221

213

211

211

z toho AD

202

202

202

194

186

184

184

z toho AST

27

27

27

27

27

27

27

z toho AST-SC

 

 

 

 

 

 

 

Smluvní zaměstnanci

172

172

172

165

159

157

157

Celkem

452

452

452

437

423

419

419

3.2.2.3. Společný podnik F4E – rozdělení smluvních zaměstnanců podle funkčních skupin v období 2021–2027

Smluvní zaměstnanci

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Funkční skupina IV

98

98

98

91

85

83

83

Funkční skupina III

55

55

55

55

55

55

55

Funkční skupina II

19

19

19

19

19

19

19

Funkční skupina I

 

 

 

 

 

 

 

Celkem

172

172

172

165

159

157

157

3.2.3.Příspěvky třetích stran

Návrh/podnět:

   nepočítá se spolufinancováním od třetích stran.

   počítá se spolufinancováním od třetích stran podle následujícího odhadu:

prostředky v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Roky

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

CELKEM

Upřesněte spolufinancující subjekt 26  

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

Spolufinancované prostředky CELKEM

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

3.3.Odhadovaný dopad na příjmy

   Návrh/podnět nemá žádný finanční dopad na příjmy.

   Návrh/podnět má tento finanční dopad:

   na vlastní zdroje

   na jiné příjmy

uveďte, zda je příjem účelově vázán na výdajové položky    

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Příjmová rozpočtová položka:

Dopad návrhu/podnětu 27

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Článek 6XXX 28

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

U účelově vázaných příjmů upřesněte dotčené výdajové rozpočtové položky.

Rozpočtové položky 01 01 04, 01 04 01 a 01 04 02

Jiné poznámky (např. způsob/vzorec výpočtu dopadu na příjmy nebo jiné údaje).

Zatím není známo. Závisí to na nové dohodě, která má být uzavřena se Švýcarskem na období 2021–2027. Pokud se potvrdí brexit a Spojené království zůstane partnerem programu ITER, měl by být jeho případný příspěvek rovněž zaznamenán jako účelově vázané příjmy (ze třetích zemí).

(1)    Na základě sdílení nákladů na všechny fáze projektu ITER, na němž se smluvní strany projektu v roce 2006 dohodly. Toto rozdělení nákladů se v provozní fázi změní a Evropa bude poskytovat 34 %.
(2)    Revidované odhady nákladů schválila Rada ITER ad referendum před přijetím rozhodnutí rozpočtových orgánů smluvních stran ITERu.
(3)    COM(2017) 319 ze dne 14. června 2017 a doprovodný pracovní dokument útvarů Komise SWD(2017) 232.
(4)    Kromě financování z rozpočtu EU přispívá Francie jakožto hostitelský stát projektu v současné době přímo do rozpočtu F4E přibližně 20 % příspěvku Euratomu. Kromě toho platí členové F4E každý rok společnému podniku členský příspěvek.
(5)    SWD(2017) 232, tabulka 4, s. 24.
(6)    Tento odhad nezahrnuje rezervy na nepředvídané výdaje a náklady.
(7)    https://www.euro-fusion.org/eurofusion/roadmap/
(8)    Viz návrh Komise COM(2018) 437.
(9)    Interinstitucionální dohoda mezi Evropským parlamentem, Radou Evropské unie a Evropskou komisí ze dne 13. dubna 2016 o zdokonalení tvorby právních předpisů, Úř. věst. L 123, 12.5.2016, s. 1.
(10)    Úř. věst. L 358, 16.12.2006, s. 62.
(11)    Rozhodnutí Rady 2007/198/Euratom ze dne 27. března 2007 o založení společného evropského podniku pro ITER a rozvoj energie z jaderné syntézy a o poskytnutí výhod tomuto podniku (Úř. věst. L 90, 30.3.2007, s. 58).
(12)    Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 1271/2013 ze dne 30. září 2013 o rámcovém finančním nařízení pro subjekty uvedené v článku 208 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 966/2012 (Úř. věst. L 328, 7.12.2013, s. 42).
(13)    Rozhodnutí Rady 2013/791/Euratom ze dne 13. prosince 2013, kterým se mění rozhodnutí 2007/198/Euratom o založení společného evropského podniku pro ITER a rozvoj energie z jaderné syntézy a o poskytnutí výhod tomuto podniku (Úř. věst. L 349, 21.12.2013, s. 100).
(14)    S ohledem na specifičnost činností společného podniku Fusion for Energy se nepoužije čl. 86 odst. 5 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 966/2012 ze dne 25. října 2012, kterým se stanoví finanční pravidla pro souhrnný rozpočet Unie.
(15)    Uvedené v čl. 58 odst. 2 písm. a) nebo b) finančního nařízení.
(16)    Vysvětlení způsobů řízení spolu s odkazem na finanční nařízení jsou k dispozici na stránkách BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
(17)    RP = rozlišené prostředky / NRP = nerozlišené prostředky.
(18)    ESVO: Evropské sdružení volného obchodu.
(19)    Kandidátské země a případně potenciální kandidáti západního Balkánu.
(20)    Celkové částky se z důvodu zaokrouhlení nemusí shodovat.
(21)    Článek 01 01 04 zahrnuje technickou a/nebo administrativní pomoc a výdaje na podporu provádění programů a/nebo akcí EU (bývalé položky „BA“), nepřímý výzkum, přímý výzkum.
(22)    Technická a/nebo administrativní pomoc a výdaje na podporu provádění programů a/nebo akcí EU (bývalé položky „BA“), nepřímý výzkum, přímý výzkum.
(23)    Technická a/nebo administrativní pomoc a výdaje na podporu provádění programů a/nebo akcí EU (bývalé položky „BA“), nepřímý výzkum, přímý výzkum.
(24)    SZ = smluvní zaměstnanec; MZ = místní zaměstnanec; VNO = vyslaný národní odborník; ZAP = zaměstnanec agentury práce; MOD = mladý odborník při delegaci.
(25)    Dílčí strop na externí zaměstnance financované z operačních prostředků (bývalé položky „BA“).
(26)    Kromě financování z rozpočtu EU přispívá Francie jakožto hostitelský stát projektu v současné době přímo do rozpočtu F4E přibližně 20 % příspěvku Euratomu. Kromě toho platí členové F4E každý rok společnému podniku členský příspěvek. Tyto příjmy ze spolufinancování jsou zaznamenány přímo v účetní závěrce společného podniku F4E a nejsou zahrnuty do rozpočtových příjmů a výdajů EU.
(27)    Pokud jde o tradiční vlastní zdroje (cla, dávky z cukru), je třeba uvést čisté částky, tj. hrubé částky po odečtení 20 % nákladů na výběr.
(28)    Švýcarsko a případně Spojené království.
Top