Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0057

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ o výkonu pravomoci přijímat akty v přenesené pravomoci svěřené Komisi nařízením Rady (ES) č. 1217/2009 ze dne 30. listopadu 2009 o založení zemědělské účetní datové sítě pro sběr údajů o příjmech a o hospodářské činnosti zemědělských podniků v Evropské unii

    COM/2018/057 final

    V Bruselu dne 7.2.2018

    COM(2018) 57 final

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    o výkonu pravomoci přijímat akty v přenesené pravomoci svěřené Komisi nařízením Rady (ES) č. 1217/2009 ze dne 30. listopadu 2009 o založení zemědělské účetní datové sítě pro sběr údajů o příjmech a o hospodářské činnosti zemědělských podniků v Evropské unii


    1.    ÚVOD

    Nařízení Rady (ES) č. 1217/2009 1 stanoví pravidla pro založení zemědělské účetní datové sítě pro sběr údajů o příjmech a o hospodářské činnosti zemědělských podniků v Evropské unii.

    Článek 19a uvedeného nařízení svěřuje Komisi pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci za účelem upřesnění obsahu doplňujících zpráv, které členské státy Komisi předkládají a které se týkají určitých aspektů vytvoření zemědělské účetní datové sítě pro sběr údajů o příjmech a o hospodářské činnosti zemědělských podniků v Evropské unii. Jedná se například o seznam oblastí zemědělské účetní datové sítě, pravidla pro stanovení prahových hodnot a vypracování plánů, referenční období pro standardní produkci, stanovení typů výrobního zaměření a pravidla pro sběr údajů.

    2.    PRÁVNÍ ZÁKLAD

    Tato zpráva je požadována podle článku 19a nařízení Rady (ES) č. 1217/2009. Podle uvedeného ustanovení je pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci Komisi svěřena na dobu pěti let od 20. prosince 2013 a Komise je povinna vypracovat o přenesení pravomoci zprávu.

    3.    VÝKON PŘENESENÉ PRAVOMOCI

    Od vstupu nařízení Rady (ES) č. 1217/2009 v platnost přijala Komise dva akty v přenesené pravomoci: nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 1198/2014 2 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/2278 3 .

    Nařízení Rady (ES) č. 1217/2009 zmocňuje Komisi k přijetí nařízení v přenesené pravomoci, kterými se stanoví pravidla týkající se údajů pro stanovení příjmu a analýzu hospodářské činnosti zemědělských podniků. Cílem je vytvořit harmonizovaný rámec pro informace oznamované členskými státy.

    Podle článku 3, čl. 5 odst. 1, čl. 5a odst. 1, čl. 5b odst. 2 a 3 a čl. 8 odst. 3 nařízení by akt v přenesené pravomoci měl zejména stanovit pravidla:

    a) pro aktualizaci seznamu oblastí datové sítě,

    b) pro určení prahových hodnot vymezujících oblast zjišťování,

    c) pro vypracování plánů výběru vykazujících podniků,

    d) pro stanovení referenčního období pro standardní produkci a obecných a hlavních typů výrobního zaměření a

    e) pro stanovení hlavních kategorií účetních údajů v podnikových výkazech, které mají být shromažďovány, a obecných pravidel, jež je třeba v této souvislosti dodržovat.



    3.a    Přenesení pravomoci v souvislosti s článkem 3 nařízení (ES) č. 1217/2009 týkajícím se seznamu oblastí datové sítě podle jednotlivých členských států

    Oblasti zemědělské účetní datové sítě (též „oblasti datové sítě“) jsou dle definice v článku 2 nařízení Rady (ES) č. 1217/2009 území členského státu nebo jeho části vymezené s ohledem na výběr vykazujících podniků. Seznam těchto oblastí je uveden v příloze I nařízení.

    Článek 3 zajišťuje, aby seznam oblastí datové sítě mohl být na žádost členského státu aktualizován, a proto je Komisi svěřena pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci v souladu s článkem 19a, kterými se seznam v příloze I mění.

    Dne 31. května 2017 požádalo Německo o sloučení oblastí Schleswig-Holstein a Hamburg v jednu oblast datové sítě: Schleswig-Holstein/Hamburg.

    Komise tuto pravomoc využila a přijala nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/2278 4 , kterým byla změněna příloha I, pokud jde o seznam oblastí datové sítě podle jednotlivých členských států. Německé oblasti Schleswig-Holstein a Hamburg byly sloučeny do jediné oblasti datové sítě: Schleswig-Holstein/Hamburg.

    V příloze I byl seznam oblastí datové sítě týkajících se Německa nahrazen tímto:

    Německo

    1. Schleswig-Holstein/Hamburg

    2. Niedersachsen

    3. Bremen

    4. Nordrhein-Westfalen

    5. Hessen

    6. Rheinland-Pfalz

    7. Baden-Württemberg

    8. Bayern

    9. Saarland

    10. Berlin

    11. Brandenburg

    12. Mecklenburg-Vorpommern

    13. Sachsen

    14. Sachsen-Anhalt

    15. Thüringen“

    Komise přijala nařízení v přenesené pravomoci dne 4. září 2017 a nařízení vstoupilo v platnost sedmým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie dne 12. prosince 2017. Použije se pro zemědělskou účetní datovou síť od účetního období 2018.



    3.b    Přenesení pravomoci v souvislosti s článkem 5 nařízení (ES) č. 1217/2009 týkajícím se pravidel pro určení prahové hodnoty ekonomické velikosti

    Prahové hodnoty vymezující oblast zjišťování by měly umožnit získání reprezentativních výsledků pro oblast zjišťování. Prahové hodnoty by měly maximalizovat poměr přínosů a nákladů a měly by být stanoveny s cílem zahrnout do oblasti zjišťování podniky, které představují co největší podíl zemědělské produkce, zemědělské půdy a pracovních sil v zemědělství z podniků, které jsou tržně orientované.

    Článek 5 nařízení Rady (ES) č. 1217/2009 svěřuje Komisi pravomoc přijímat v souladu s článkem 19a akty v přenesené pravomoci, kterými se stanoví pravidla pro určení prahu vyjádřeného v eurech a odpovídajícího jednomu z dolních prahů tříd ekonomické velikosti vymezených v klasifikačním systému Unie pro zemědělské podniky uvedeném v článku 5b téhož nařízení, neboť oblast zjišťování uvedená v čl. 1 odst. 2 má zahrnovat zemědělské podniky, jejichž ekonomická velikost je stejná nebo větší než výše uvedený práh.

    Komise tuto pravomoc využila a přijala nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 1198/2014 5 , v němž je uvedeno:

    Práh uvedený v čl. 5 odst. 1 nařízení (ES) č. 1217/2009 zajistí, aby oblast zjišťování představovala co největší podíl zemědělské produkce, zemědělské půdy a pracovní síly v zemědělství v podnicích, které jsou tržně orientované.

    Komise přijala nařízení v přenesené pravomoci dne 1. srpna 2014 a nařízení vstoupilo v platnost sedmým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie dne 7. listopadu 2014. Začalo se používat pro zemědělskou účetní datovou síť od účetního období 2015.

    3.c    Přenesení pravomoci v souvislosti s článkem 5a nařízení (ES) č. 1217/2009 týkajícím se pravidel pro vypracování plánu výběru vykazujících podniků za každý členský stát

    Plán výběru by měl obsahovat minimální počet prvků, které prokazují, jak byl reprezentativní vzorek vybrán, čímž se umožní, aby zjišťování splnilo cíle zemědělské účetní datové sítě.

    Článek 5a nařízení Rady (ES) č. 1217/2009 svěřuje Komisi pravomoc přijímat v souladu s článkem 19a akty v přenesené pravomoci, kterými se stanoví pravidla, podle nichž každý členský stát vypracuje plán výběru vykazujících podniků, který zajistí reprezentativní účetní výběrový soubor z oblasti zjišťování. Tato pravidla zajistí, aby plány výběru vykazujících podniků:

    – byly vypracovány na základě nejnovějších statistických údajů,

    – byly předkládány v souladu s klasifikačním systémem Unie pro zemědělské podniky a

    – stanovily zejména členění vykazujících podniků v jednotlivých třídách podniků a podrobná pravidla pro jejich výběr.

    Komise tuto pravomoc využila a přijala nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 1198/2014, v němž je uvedeno, že plán pro výběr vykazujících podniků, který vypracovává každý členský stát, obsahuje prvky, které zajistí získání reprezentativního účetního výběrového souboru z oblasti zjišťování. Plán musí zejména:

    a) vycházet z nejnovějších statistických referenčních zdrojů;

    b) vysvětlovat postupy stratifikace oblasti zjišťování v souladu s rozdělením uvedeným v příloze I nařízení (ES) č. 1217/2009, jakož i v souladu s typy výrobního zaměření a třídami ekonomické velikosti vymezenými v čl. 5b odst. 1 nařízení (ES) č. 1217/2009;

    c) uvádět členění podniků v oblasti zjišťování podle typu výrobního zaměření a tříd ekonomické velikosti uvedených v čl. 5b odst. 1 nařízení (ES) č. 1217/2009, které odpovídá alespoň hlavním typům;

    d) uvádět statistické metody pro určení kvóty výběru zvolené pro každou vrstvu oblasti zjišťování, postupy pro výběr vykazujících podniků a počet vykazujících podniků vybíraných za každou přijatou oblast zjišťování.

    Komise přijala nařízení v přenesené pravomoci dne 1. srpna 2014 a nařízení vstoupilo v platnost sedmým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie dne 7. listopadu 2014. Začalo se používat pro zemědělskou účetní datovou síť od účetního období 2015.

    3.d    Přenesení pravomoci v souvislosti s článkem 5b nařízení (ES) č. 1217/2009 týkajícím se stanovení referenčního období pro standardní produkci a obecných a hlavních typů výrobního zaměření

    Standardní produkce je založena na průměrných údajích za určité referenční období. Jejich hodnoty by se měly pravidelně aktualizovat s ohledem na hospodářský vývoj, aby bylo možné pokračovat ve smysluplném uplatňování klasifikačního systému. Četnost aktualizací by měla souviset s roky, v nichž se provádějí statistická zjišťování o struktuře zemědělských podniků v Unii.

    Obecné a hlavní typy výrobního zaměření musí být uspořádány tak, aby bylo možné sestavit více nebo méně roztříděné stejnorodé skupiny podniků a srovnávat situaci skupin podniků.

    Článek 5b nařízení Rady (ES) č. 1217/2009 svěřuje Komisi pravomoc přijímat v souladu s článkem 19a akty v přenesené pravomoci, kterými se stanoví referenční období pro standardní produkci a obecné a hlavní typy výrobního zaměření.

    Typ výrobního zaměření podniku se určí podle podílu standardní produkce různých produkčních odvětví daného podniku na celkové standardní produkci daného podniku. Zemědělské podniky jsou klasifikovány jednotně podle klasifikačního systému Unie pro zemědělské podniky v závislosti na typu svého výrobního zaměření, své ekonomické velikosti a významu jiných výdělečných činností, které se jich přímo týkají. Klasifikační systém se používá zejména při předkládání údajů podle typu výrobního zaměření a třídy ekonomické velikosti, které byly shromážděny prostřednictvím statistických zjišťování o struktuře zemědělských podniků v Unii a prostřednictvím zemědělské účetní datové sítě.

    Určí se vztah mezi obecnými a hlavními typy výrobního zaměření a konkrétními speciálními typy výrobního zaměření odpovídajícími hlavním typům výrobního zaměření. Ekonomická velikost podniku se určuje na základě celkové standardní produkce podniku. Hodnoty standardní produkce a údaje pro jejich určení se předávají Komisi prostřednictvím kontaktního orgánu určeného každým členským státem v souladu s článkem 7 uvedeného nařízení nebo prostřednictvím orgánu, na který byla tato působnost přenesena.

    Komise tuto pravomoc využila a přijala nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 1198/2014, kterým bylo stanoveno referenční období pro standardní produkci takto:

    Pro účely výpočtu hodnot standardní produkce pro statistické zjišťování o struktuře zemědělských podniků v Unii pro rok N (...) se referenční období vztahuje na pět po sobě jdoucích let od roku N–5 do roku N–1. Hodnoty standardní produkce se určují pomocí průměrných základních údajů vypočtených za referenční období uvedené v prvním pododstavci a obvykle se označují jako standardní produkce N–3. Tyto hodnoty standardní produkce N–3 se aktualizují, aby se do nich promítl hospodářský vývoj přinejmenším pokaždé, kdy se provádí statistické zjišťování o struktuře zemědělských podniků v Unii.

    V příloze I nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 1198/2014 je uveden tento přehled obecných a hlavních typů výrobního zaměření a vztah mezi nimi:

    Obecný typ výrobního zaměření

    Popis

    Hlavní typ výrobního zaměření

    Popis

    1.

    Polní výroba

    15.

    Obiloviny, olejniny a bílkovinné produkty

    16.

    Všeobecná polní výroba

    2.

    Zahradnictví

    21.

    Zahradnictví – pěstování ve vnitřních prostorách

    22.

    Zahradnictví – polní

    23.

    Ostatní zahradnictví

    3.

    Trvalé kultury

    35.

    Vinice

    36.

    Ovocnářství včetně citrusových plodů

    37.

    Olivy

    38.

    Různé trvalé kultury

    4.

    Chov zvířat zkrmujících objemnou píci

    45.

    Produkce mléka

    46.

    Odchov a výkrm skotu

    47.

    Kombinovaný chov skotu

    48.

    Ovce, kozy a ostatní chovy zvířat zkrmujících objemnou píci

    5.

    Chov zvířat krmených jadrným krmivem

    51.

    Chov prasat

    52.

    Chov drůbeže

    53.

    Chov různých druhů zvířat krmených jadrným krmivem

    6.

    Smíšená rostlinná výroba

    61.

    Smíšená rostlinná výroba

    7.

    Smíšená živočišná výroba

    73.

    Smíšený chov – převážně zvířat zkrmujících objemnou píci

    74.

    Smíšený chov zvířat, převážně krmených jadrným krmivem

    8.

    Smíšená rostlinná a živočišná výroba

    83.

    Polní výroba a chov zvířat zkrmujících objemnou píci

    84.

    Různé druhy rostlinné a živočišné výroby

    9.

    Neklasifikované podniky

    90.

    Neklasifikované podniky

    Komise přijala nařízení v přenesené pravomoci dne 1. srpna 2014 a nařízení vstoupilo v platnost sedmým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie dne 7. listopadu 2014. Začalo se používat pro zemědělskou účetní datovou síť od účetního období 2015.

    3.e    Přenesení pravomoci v souvislosti článkem 8 nařízení (ES) č. 1217/2009 týkajícím se stanovení hlavních kategorií účetních údajů, které mají být shromažďovány, a obecných pravidel pro sběr údajů

    Údaje uváděné v podnikových výkazech by měly umožnit získat přehled o vykazujících podnicích, pokud jde o produkční faktory, posoudit úroveň příjmů zemědělců a měly by odrážet technické, hospodářské a sociální podmínky dotčených podniků. Za tímto účelem by měly být stanoveny hlavní kategorie účetních údajů, které mají být shromažďovány, a obecná pravidla pro shromažďování údajů.

    Článek 8 nařízení Rady (ES) č. 1217/2009 svěřuje Komisi pravomoc přijímat v souladu s článkem 19a akty v přenesené pravomoci, kterými se stanoví hlavní kategorie účetních údajů, které mají být shromažďovány, a obecná pravidla pro sběr údajů.

    Údaje v podnikovém výkazu se musí vztahovat na jeden zemědělský podnik a jedno účetní období o dvanácti po sobě jdoucích měsících a týkat se výhradně daného zemědělského podniku. Tyto údaje se vztahují k zemědělským činnostem samotného podniku a jiným výdělečným činnostem, které se jej přímo týkají.

    Komise tuto pravomoc využila a přijala nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 1198/2014, v jehož příloze I jsou uvedeny obecné a hlavní typy výrobního zaměření a vztah mezi nimi. V příloze II jsou pro účely podnikového výkazu uvedeny hlavní kategorie účetních údajů, které mají být shromažďovány, a obecná pravidla pro sběr údajů.

    V příloze II nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 1198/2014 je uveden tento přehled hlavních kategorií účetních údajů, které mají být shromažďovány pro podnikový výkaz, a obecná pravidla pro sběr údajů:

    Podnikový výkaz – hlavní kategorie účetních údajů, které mají být shromažďovány

    – Obecné informace o podniku, jako například údaje týkající se jeho zeměpisné polohy, statusu, typu a klasifikace.

    – Forma držby: souhrnné údaje týkající se typu držby zemědělské půdy využívané podnikem.

    – Pracovní síla: údaje charakterizující pracovní síly v podniku, jako je počet osob pracujících v zemědělském podniku, odpracovaná doba a forma zaměstnání.

    – Aktiva: údaje popisující aktiva podniku, rozdělená do kategorií, používaná při jeho provozu během účetního období.

    – Kvóty a jiná práva: údaje týkající se kvót a jiných práv souvisejících s činnostmi podniku v účetním období.

    – Dluhy: údaje týkající se zadluženosti podniku v účetním období.

    – Daň z přidané hodnoty: údaje týkající se použití systémů úpravy daně z přidané hodnoty (DPH) na podnik.

    – Vstupy: údaje týkající se vstupů používaných při činnostech podniku, jako jsou zvláštní a režijní náklady, pro tvorbu produkce v účetním období.

    – Plodiny: podrobné údaje o produkci a využití plodin v podniku.

    – Živočišná výroba: podrobné údaje o produkci a využití hospodářských zvířat v podniku.

    – Produkty a služby v oblasti živočišné výroby: podrobné údaje o výrobě a využívání produktů a služeb v oblasti živočišné výroby v podniku.

    – Ostatní výdělečné činnosti přímo související s podnikem: údaje týkající se všech činností kromě zemědělských prací, přímo souvisejících s podnikem a majících na něj ekonomický dopad, při kterých se využívají buď zdroje zemědělského podniku (pozemky, stavební objekty, stroje, zemědělské produkty atd.), nebo jeho produkty.

    – Subvence: subvence získané podnikem během účetního období.

    Podnikový výkaz – obecná pravidla pro sběr údajů

    a) Účetní období dvanácti po sobě jdoucích měsíců podle čl. 8 odst. 3 nařízení (ES) č. 1217/2009 končí v době od 31. prosince do 30. června včetně.

    b) Údaje uváděné v podnikovém výkazu se získávají z účtů skládajících se ze zápisů systematicky a pravidelně prováděných po celé účetní období.

    c) Údaje v podnikovém výkazu by měly být uváděny ve finančních hodnotách, v eurech nebo v národních měnových jednotkách, ve fyzikálních veličinách hmotnosti, objemu, plochy, počtu, jakož i v jiných odpovídajících jednotkách nebo označeních.

    d) Účetní údaje se uvádějí v peněžním vyjádření bez DPH.

    e) Účetní údaje v peněžním vyjádření nezohledňují podpory a subvence, které jsou vykazovány samostatně. Podporami a subvencemi se rozumí všechny formy přímé podpory z veřejných prostředků, jejichž výsledkem byl nějaký konkrétní příjem.

    Komise přijala nařízení v přenesené pravomoci dne 1. srpna 2014 a nařízení vstoupilo v platnost sedmým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie dne 7. listopadu 2014. Začalo se používat pro zemědělskou účetní datovou síť od účetního období 2015.

    4.    ZÁVĚR

    Komise řádně vykonala své svěřené pravomoci a vyzývá Evropský parlament a Radu, aby tuto zprávu vzaly na vědomí.

    (1)

    Nařízení Rady (ES) č. 1217/2009 ze dne 30. listopadu 2009 o založení zemědělské účetní datové sítě pro sběr údajů o příjmech a o hospodářské činnosti zemědělských podniků v Evropském společenství (Úř. věst. L 328, 15.12.2009, s. 27).

    (2)

    Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 1198/2014 ze dne 1. srpna 2014, kterým se doplňuje nařízení Rady (ES) č. 1217/2009 o založení zemědělské účetní datové sítě pro sběr údajů o příjmech a o hospodářské činnosti zemědělských podniků v Evropské unii (Úř. věst. L 321, 7.11.2014, s. 2.).

    (3)

    Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2017/2278 ze dne 4. září 2017, kterým se mění příloha I nařízení Rady (ES) č. 1217/2009 o založení zemědělské účetní datové sítě pro sběr údajů o příjmech a o hospodářské činnosti zemědělských podniků v Evropské unii (Úř. věst. L 328, 12.12.2017, s. 1.).

    (4)

     Viz poznámka pod čarou 3.

    (5)

    Viz poznámka pod čarou 2.

    Top