EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017JC0015

SPOLEČNÁ ZPRÁVA EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ Zvláštní administrativní oblast Macao: Výroční zpráva za rok 2016

JOIN/2017/015 final

V Bruselu dne 26.4.2017

JOIN(2017) 15 final

SPOLEČNÁ ZPRÁVA EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

Zvláštní administrativní oblast Macao: Výroční zpráva za rok 2016


SPOLEČNÁ ZPRÁVA EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

Zvláštní administrativní oblast Macao: Výroční zpráva za rok 2016

Shrnutí

Od předání Macaa Čínské lidové republice v roce 1999 Evropská unie a její členské státy sledují pozorně politický a ekonomický vývoj ve Zvláštní administrativní oblasti (ZAO) Macao podle zásady „jedna země, dva systémy“. EU zastává politiku „jedné Číny“ a podporuje zásadu „jedna země, dva systémy“ a její provádění.

Tato výroční zpráva o vývoji v Macau je vydána v souladu se závazkem, který byl dán Evropskému parlamentu.

I v roce 2016 se osvědčila zásada „jedna země, dva systémy“ a byla ku prospěchu ZAO Macao, celé Číny a mezinárodního společenství.

Předseda vlády byl zvolen v roce 2014 ve volbách, v nichž neměl protikandidáta. Potřetí v řadě se o místo předsedy vlády ucházel pouze jeden kandidát. Ačkoli macajský základní zákon ani jiné legislativní akty nestanoví možnost všeobecného volebního práva, EU macajské orgány vybízí, aby uvážily možnost podpory většího zapojení veřejnosti do volby předsedy vlády, což by zvýšilo legitimitu této funkce a přispělo k řádné správě věcí veřejných.

I nadále byly dodržovány základní práva a svobody občanů. Macajské sdělovací prostředky vyjadřovaly širokou škálu názorů navzdory určitým obavám z rostoucí autocenzury.

Tržní hospodářství Macaa fungovalo efektivně, hospodářský růst byl však negativně poznamenán výrazným poklesem příjmů z hazardních her v prvních dvou čtvrtletích, na nichž je Macao příliš závislé. Rozpočtové rezervy Macaa nadále vykazovaly přebytek. Ve třetím čtvrtletí došlo k oživení HDP, který poprvé za 2 roky vzrostl. S cílem omezit nadměrnou závislost na odvětví kasin vláda zahájila svůj vůbec první pětiletý rozvojový plán (2016–2020).

Klíčovou prioritou je zlepšení života běžných lidí, kteří se potýkají s rostoucími životními náklady a náklady na bydlení. Macao i nadále trpí akutním nedostatkem pracovních sil. Import pracovních sil se však stal citlivou otázkou, přičemž neexistuje politický konsensus o způsobu jejího řešení. Fungování macajské vlády je třeba zmodernizovat a zefektivnit; administrativní reformy probíhají.

Vztahy mezi EU a Macaem se dále úspěšně rozvíjely, portfolio spolupráce se zvětšovalo a obchodní vztahy byly pevné. Z důvodu prudkého poklesu macajské ekonomiky obchod mezi EU a Macaem v roce 2016 zeslábl. Prioritami pro rok 2017 jsou mimo jiné spolupráce v diverzifikaci hospodářství, boji proti obchodování s lidmi, právních záležitostech, otázkách regulace a výzkumu a inovacích.

Politický vývoj

Vláda Macaa se zaměřila na zlepšení ve správě tohoto regionu založené na právu, transformaci hospodářství, aby bylo udržitelné, a zvyšování životní úrovně obyvatelstva odstraňováním sociálních nerovností a zvyšováním nabídky státem vybudovaného bydlení.

Macajský základní zákon ani další legislativní akty nestanoví možnost všeobecného volebního práva. EU však macajské orgány vybízí, aby uvážily možnosti, jak podpořit větší zapojení veřejnosti do volby předsedy vlády, což by zvýšilo legitimitu této funkce a její veřejnou podporu a přispělo k řádné správě věcí veřejných.

Zákonodárci dne 9. srpna přijali novelu zákona o volbách do zákonodárného shromáždění, jejímž cílem je zpřísnit pravidla kampaně. Počet přímo volených křesel zůstal stejný. Touto změnou se má zajistit poctivý průběh volebního procesu. Prodemokratičtí zákonodárci ji označily za promarněnou příležitost pro demokratický pokrok a vyzvali k provedení zásadních reforem, včetně diskuse o zavedení všeobecného volebního práva.

Zákonodárné shromáždění přijalo dne 16. prosince změny volebního zákona. Novela obsahuje nové požadavky na složení přísahy volenými zástupci a způsobilost fyzických osob k účasti na volebních kampaních. Tajemnice pro správu Sonia Chan uvedla, že tyto změny byly nutné s ohledem na výklad Stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců ohledně hongkongských zákonodárců.

Dne 12. srpna zákonodárné shromáždění schválilo legislativní návrh, který v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti Organizace spojených národů týkající se boje proti terorismu a šíření zbraní hromadného ničení umožňuje zmrazení majetku.

Na jaře vláda předložila zákonodárnému shromáždění sporný návrh o „meziregionální justiční pomoci v trestních věcech“ v souvislosti s dohodou o vydávání osob mezi Macaem, kontinentální Čínou a Hongkongem. V květnu zákonodárné shromáždění zamítlo návrh této mnohostranné dohody a vrátilo ji vládě k přezkumu s odkazem na „technické problémy“. Po krátkých úvahách vláda v červnu stáhla svůj návrh až do doby, než bylo dosaženo konsensu mezi Macaem, kontinentální Čínou a Hongkongem, s odůvodněním, že vzhledem k rozdílům mezi justičními systémy v různých oblastech trvalo dosažení dohody déle, než se očekávalo. Občanská společnost a právnická obec vyjádřily obavy ohledně důsledků případné dohody o vydávání osob. Rovněž vyjádřily nespokojenost s tím, že se s nimi nevedly řádné konzultace.

Přibližně ve stejné době donucovací orgány v Macau připustily, že v posledních letech předaly orgánům na kontinentu nejméně tři osoby, z toho dvě s trvalým pobytem v Hongkongu, a to navzdory soudním rozhodnutím, která takové vydávání osob kvalifikují jako protiprávní. To dalo podnět k dalším obavám, pokud jde o probíhající jednání o dohodě o vydávání osob. V roce 2015 Výbor OSN proti mučení ve svých závěrech o Macau zdůraznil otázku předávání osob na útěku, ale orgány Macaa podle všeho pro tuto otázku nenalezly uspokojivé řešení. EU znovu potvrzuje význam, který přikládá právnímu státu a dodržování lidských práv, jakož i potřebě plného souladu s mezinárodním právem v otázkách, jako jsou dohody o vydávání osob.

Rovné příležitosti, práva a svobody. V rámci zásady „jedna země, dva systémy“ byly nadále dodržovány základní práva a svobody obyvatel Macaa a zachován právní stát. Macao požívá vysoké míry občanských svobod a dodržování lidských práv a základních svobod. Vláda se však nadále brání návrhu Výboru OSN proti mučení na zřízení nezávislého orgánu pro lidská práva a tvrdí, že toto doporučení se na Macao jakožto zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky nevztahuje.

Sdělovací prostředky zůstaly dostatečně rozmanité a mohly bez omezení vyjadřovat různé názory. Zdá se, že existuje určitá autocenzura, zejména ve sdělovacích prostředcích v čínském jazyce a při podávání zpráv o čínských otázkách. Mezinárodní sdělovací prostředky působí svobodně. Macajská asociace novinářů však uvedla, že je hluboce znepokojena tím, že novináři byli dne 20. prosince během protestů týkajících se projektu Pearl Horizon opakovaně uráženi a postrkováni. Asociace uvedla, že takové jednání je porušením svobody tisku, a vyjádřila znepokojení nad tím, že novináři hongkongských novin Apple Daily, které měly o protestech informovat, byl odepřen vstup do Macaa. Není to poprvé, co byl novinářům a členům politických skupin z Hongkongu odepřen vstup.

Přetrvávají obavy ohledně diskriminace na základě sexuální orientace a pohlavní identity, zejména v zaměstnání, vzdělávání a zdravotní péči. Vztahy mezi osobami stejného pohlaví je stále ještě třeba zahrnout do legislativního aktu, který domácí násilí kvalifikuje jako trestný čin. Výbor OSN pro hospodářská, sociální a kulturní práva Macao vyzval, aby přijalo komplexní právní úpravu pro boj proti diskriminaci leseb, gayů, bisexuálů a transgender osob. Je rovněž zapotřebí více právních předpisů na podporu rovnosti žen a mužů, například v oblasti sexuálního obtěžování.

Macajská vláda nadále vyvíjela značné úsilí v boji proti přeshraniční trestné činnosti, zejména proti obchodování s lidmi. Výbor pro odstrašující opatření proti obchodování s lidmi, což je mezirezortní orgán, v němž zasedají představitelé vlády, donucovacích orgánů, justice a sociálních věcí, pokračoval v boji proti obchodování s lidmi a v provádění opatření v oblasti prevence a ochrany obětí. Navzdory vysokému počtu stížností je počet trestních stíhání a odsouzení za obchodování s lidmi i nadále nízký. Vláda projevila ochotu se tímto problémem zabývat a uvítala spolupráci s mezinárodními partnery, včetně EU.

Macao neprosazuje účinně svobodu sdružování a kolektivního vyjednávání podle úmluv Mezinárodní organizace práce. Zákonodárné shromáždění opakovaně zamítlo soukromé návrhy zákonů o odborových svazech a kolektivním vyjednávání. Zaměstnanci se sice mohou účastnit činností odborových svazů a protestních akcí, nejsou však chráněni před odvetnými opatřeními. Podle § 70 zákona o pracovních poměrech mohou zaměstnavatelé pracovní poměr se zaměstnanci ukončit bez udání důvodu, přičemž dotyčný zaměstnanec obdrží pouze malou částku náhrady. V roce 2016 zákonodárci posedmé zamítli návrh zákona o odborech, přestože obdržel více hlasů než v předchozím roce. Mnozí zákonodárci uvedli jako hlavní důvody pro zamítnutí slabé výsledky macajské ekonomiky a „nesprávné načasování“.

Nadále se uplatňovala rozhodná protikorupční opatření, přesto se však v minulém roce vyskytlo několik případů korupce, jimž se dostalo velké publicity. Komise proti korupci kritizovala vládu za porušení zákona v případě dohody o výměně pozemků, do které byla zapojena místní továrna. Prohlásila, že dohoda je neplatná, a vyzvala k zapsání pozemku do seznamu a k jeho ochraně.

Hospodářský vývoj

Ekonomika Macaa v posledních letech zaznamenala výrazný pokles, neboť odvětví kasin bylo ovlivněno zpomalením čínské ekonomiky a kampaní proti korupci v kontinentální Číně. HDP Macaa v roce 2015 prudce poklesl o 20,3 % 1 v reálném vyjádření. Tento útlum se postupně zvolnil ve třetím čtvrtletí roku 2016, kdy došlo k oživení HDP o 4 % v reálném vyjádření a poprvé za dva roky byl zaznamenán příznivý čtvrtletní růst. HDP Macaa v roce 2016 poklesl o 2,1 % v reálném vyjádření. Příjmy z hazardních her vzrostly v druhé polovině roku 2016 po více než dvou letech poklesu. Celkové příjmy z hazardních her v roce 2016 klesly pouze o 3,3 % na 230,8 miliardy MOP, což představuje výrazné zlepšení v porovnání s dvouciferným poklesem v roce 2015. Cestovní ruch se významně zotavil díky dvěma novým kasinům, Wynn Palace a Parisian. Celkový počet návštěvníků se v roce 2016 zvýšil o 0,8 % na 30,9 milionu. Nejvíce turistů do Macaa stále přijíždí z kontinentální Číny. Ti představovali dvě třetiny návštěvníků za prvních 11 měsíců roku 2016, za nimi pak následovali návštěvníci z Hongkongu (21 %), Tchaj-wanu (3,5 %), Koreje (2,1 %) a Japonska (1 %).

Za účelem omezení nadměrné závislosti na odvětví kasin vláda v září zahájila svůj vůbec první pětiletý rozvojový plán (2016–2020), ve kterém stanovila komplexní rozvojové cíle týkající se zlepšení životních podmínek a zajištění diverzifikace hospodářství. Cílem je přeměnit Macao v mezinárodní centrum cestovního ruchu a rekreace a vytvořit hospodářskou a obchodní platformu mezi Čínou a portugalsky mluvícími zeměmi (politiky „centra a platformy“). Součástí plánu je zvýšit úsilí o dosažení mírné diverzifikace hospodářství a posílit regionální spolupráci, zejména s provincií Kuang-tung, jak se uvádí v 13. pětiletém plánu Číny (2016–2020).

Pětiletý rozvojový plán obsahuje návrhy konkrétních politických opatření na dlouhodobé snížení závislosti hospodářství na hazardních hrách. Mezi tato opatření patří: omezení počtu hracích stolů roční mírou růstu 3 % po dobu 10 let od roku 2013; zvýšení podílu prvků mimo odvětví her ze 6,6 % celkových příjmů spojených s hrami v současnosti na 9 % do roku 2020; zvyšování míry zaměstnanosti v odvětví maloobchodu, hotelnictví a výroby; posilování finančních služeb; zřízení rozvojového fondu Zvláštní administrativní oblasti Macao (v podstatě státního investičního fondu) do roku 2019.

Plán zahrnuje i řadu iniciativ na podporu tvůrčích odvětví, rozvoje infrastruktury, rozvoje inteligentních měst, ochrany životního prostředí a k posílení zdravotní péče, vzdělávání a bydlení. Obsahuje rovněž odkaz na iniciativu „Jeden pás, jedna cesta“ a možnou úlohu, kterou v ní Macao může hrát, a to zejména s ohledem na námořní trasy a jako obchodní zprostředkovatel pro portugalsky mluvící země. V návaznosti na revizi svých námořních hranic v roce 2015 se Macao snaží podporovat své námořní hospodářství a maximalizovat jeho příspěvek k iniciativě „Jeden pás, jedna cesta“.

Předseda vlády Macaa Fernando Chui v listopadu před zákonodárným shromážděním pronesl svůj programový projev pro rok 2017. Vláda se zavázala, že bude podnikatele motivovat k tomu, aby budovali malé luxusní hotely a nákupní střediska, předloží akční plán s cílem pomoci místním malým a středním podnikům účastnit se rozsáhlých výstav, rozšíří program Young Enterprise a nabídne mladým lidem vysoce kvalitní odbornou přípravu.

V programovém projevu byl zahrnut soubor opatření v oblasti sociálního zabezpečení a dotací, včetně oblíbených hotovostních příspěvků pro obyvatele Macaa desátý rok po sobě.

Fiskální politika Macaa byla nadále silná se značnými rezervami. Podle odhadů jeho fiskální rezervy činí 468 miliard MOP, což odpovídá 130 % HDP. Pro území s méně než půl milionem osob (nepočítaje v to zahraniční pracovníky) je to mimořádně vysoká hodnota. Navzdory značnému snížení daní z hazardních her v roce 2015 a 2016 Macao trvale zaznamenává fiskální přebytek.

Macao i nadále trpí akutním nedostatkem pracovních sil. Míra nezaměstnanosti se v posledních čtyřech letech pohybovala na úrovni nebo pod úrovní 2 %, přičemž v roce 2016 činila 1,9 %. Jeho hospodářství je ve velké míře závislé na zahraničních pracovnících a odbornících. Navzdory hospodářskému útlumu bylo v Macau v roce 2016 více než 180 000 pracovníků nerezidentů, což představuje 45 % výdělečně činného obyvatelstva. Import pracovní síly se tudíž stal citlivou politickou záležitostí. Ministr hospodářství a financí Lionel Leong v listopadu před zákonodárným shromážděním zopakoval, že macajská vláda zajistí pracovní příležitosti pro místní obyvatele a zavede mechanismus odchodu pracovníků nerezidentů ze Zvláštní administrativní oblasti Macao. Zákonodárci vyjádřili nespokojenost s tím, že režim dovozu pracovní síly je zneužíván, což má za následek ztrátu pracovních míst a stagnující mzdy místních pracovníků, jakož i pomalejší kariérní postup u některých vedoucích pracovníků. Podniky si však opakovaně stěžovaly na nedostatek náležitě kvalifikovaných pracovníků schopných vést jejich rostoucí operace.

Ve 13. pětiletém plánu Číny je obsažena kapitola o Macau (spolu s Hongkongem) a klade se v něm důraz na užší spolupráci mezi kontinentální Čínou a Hongkongem a Macaem. Čína vyjádřila podporu rozvoji platforem pro spolupráci mezi oblastmi Kuang-tung – Hongkong – Macao, jakož i podporu Hongkongu a Macau, aby hrály významnou úlohu v celém regionu delty Perlové řeky a při rozvoji velké oblasti kolem zálivu Kuang-tung – Hongkong – Macao. V březnu vydala Státní rada pokyny pro podporu spolupráce v celém regionu delty Perlové řeky, který zahrnuje devět provincií a oblastí – Fu-ťien, Ťiang-si, Chu-nan, Kuang-tung, autonomní oblast Kuang-si, Chaj-nan, S’-čchuan, Kuej-čou a Jün-nan, jakož i zvláštní administrativní oblasti Hongkong a Macao („9+2“). Ústřední vláda Číny vnímá tento region jako průkopníka v oblasti reformy, důležitou oblast, díky níž může kontinentální Čína zajistit možnosti spolupráce s Hongkongem a Macaem, jakož i klíčovou oblast pro další rozvoj iniciativy „Jeden pás, jedna cesta“.

Macao proto dále podporovalo integraci s regionem delty Perlové řeky a v rámci macajského fóra pro hospodářskou a obchodní spolupráci si budovalo specifickou pozici mostu mezi Čínou a portugalsky mluvícími zeměmi. Kromě regionu delty Perlové řeky se předseda vlády Macaa ve svém projevu věnoval také větší spolupráci s dalšími čínskými provinciemi a městy, jako jsou například Ťiang-su, Peking a Tchien-ťin, a s tradičními průmyslovými oblastmi v středozápadních a severovýchodních čínských regionech.

V říjnu se v Macau konala pátá konference ministrů fóra pro hospodářskou a obchodní spolupráci mezi Čínou a portugalsky mluvícími zeměmi. Fóra, jehož cílem bylo podpořit hospodářské vztahy Číny s rozvojovým světem a načrtnout novou cestu pro Macao, se zúčastnil čínský premiér Li Kche-čchiang. Návštěva premiéra Lia se vysvětlovala nejen jako jasná podpora pro hospodářské politiky Macaa, ale také jako projev celkové spokojenosti se ZAO Macao, včetně jejího politického vývoje. Premiér informoval o dalších 19 opatřeních, jež mají přeměnit ekonomiku Macaa a mezi něž patří:

podpora čínské centrální vlády Macau při budování clearingového střediska využívajícího RMB mezi Čínou a portugalsky mluvícími zeměmi a pomoc při rozvoji finančního leasingu, elektronického obchodu a pojištění vývozních úvěrů,

čínsko-portugalský společný fond se sídlem v Macau pro projekty v rámci spolupráce mezi velkými kontinentálními firmami v oblasti elektronického obchodu a nebankovními platebními organizacemi,

další podpora čínské centrální vlády Macau v oblastech, jako je např. čínská medicína, rozvoj inteligentních měst, cestovní ruch a jeho spolupráce se sousedním městem Cheng-čchin,

a také čínská podpora Macau při budování středisek kulturní výměny, dvojjazyčných vzdělávacích středisek a střediska mládeže pro inovace za účelem výměny s těmito zeměmi.

V polovině července Macao a Hongkong iniciovaly rozhovory o dohodě o užším ekonomickém partnerství (Closer Economic Partnership Arrangement, dále jen „CEPA“) a v říjnu byla zahájena jednání. CEPA mezi Hongkongem a Macaem se bude vztahovat na obchod se zbožím, obchod se službami a investice. Nebude se však vztahovat na volný pohyb osob za účelem vzdělávání nebo práce. Jakmile bude CEPA mezi Hongkongem a Macaem podepsána, budou moci Čína, Hongkong a Macao na základě takových dohod vybudovat novou společnou platformu a přistoupit k další liberalizaci a usnadnění obchodu a investic v regionu „širší Číny“ – tzv. velké oblasti kolem zálivu Kuang-tung – Hongkong – Macao, zmíněné v 13. pětiletém plánu.

V Macau je i nadále ožehavou otázkou praní peněz, neboť odvětví kasin nabízí mnoho možností využití nelegálních peněz z kontinentu. S cílem předcházet tomuto jevu macajský úřad pro regulaci kasin (úřad pro dohled a koordinaci v oblasti hazardních her, známý též pod jeho portugalskou zkratkou DICJ) v květnu přepracoval svá pravidla boje proti praní peněz 2 . Na základě pokynu 1/2016 jsou provozovatelé kasin a zábavních cest povinni dodržovat podrobnější postupy zaměřené na boj proti praní peněz. V novém souboru pravidel se více než zdvojnásobil počet ustanovení. Stanoví, že provozovatelé kasin a zábavních cest musí posoudit rizika praní peněz u svých činností nejméně jednou za dva roky a zavést „účinná opatření“ k odstranění těchto rizik. Podle těchto pravidel jsou provozovatelé kasin a zábavních cest povinni „určit a pozorně sledovat transakce“, do nichž jsou zapojeny „politicky exponované osoby“. Pokyn 1/2016 provozovatelům kasin a zábavních cest rovněž výslovně zakazuje obchodovat s lidmi, kteří používají pseudonymy nebo vystupují anonymně. Přesto se tvrdí, že ačkoli Macao vyvinulo značné úsilí o vypracování rámce pro boj proti praní peněz, který splňuje mezinárodní normy, oblast zábavních cest stále vykazuje nedostatky. V roce 2016 podepsal finanční zpravodajský úřad ZAO Macao memoranda o porozumění či dohody o spolupráci s Bangladéšem, Kanadou a Izraelem.

V roce 2016 se Macao připojilo do „inkluzivního rámce v oblasti eroze základu daně a přesouvání zisku (BEPS)“, jehož členy jsou země a jurisdikce, které se zavázaly ke spolupráci při boji proti vyhýbání se daňovým povinnostem na nadnárodní úrovni jako součásti rámce OECD/G20 BEPS. Macao se proto zavázalo, že:

přijme minimální normy týkající se hledání výhodnějších smluvních podmínek (tzv. treaty shopping),

pro oceňování převodů zavede podávání zpráv podle jednotlivých zemí,

omezí výhody plynoucí z jeho režimu práv duševního vlastnictví nebo jiných preferenčních daňových režimů,

ve svých daňových dohodách bude plně uplatňovat řízení vedoucí ke vzájemné dohodě.

To bude mít zásadní význam v procesu, který vede k sestavení seznamu EU nespolupracujících jurisdikcí, jenž bude vypracován v roce 2017. Macao úspěšně prošlo fází I a fází II vzájemných hodnocení Globálního fóra OECD pro transparentnost a výměnu informací v daňových záležitostech, které proběhly v letech 2011 a 2013, a potvrdilo tak, že jeho právní rámec i stávající činnosti splňují mezinárodně dohodnuté normy týkající se výměny informací v oblasti daní. Doposud uzavřelo Macao daňové dohody s 20 jurisdikcemi, z toho je pět dohod o zamezení dvojího zdanění a 15 dohod o výměně informací v oblasti daní.

V prosinci podepsaly Macao a Spojené státy mezivládní dohodu, jejímž účelem je pomoci finančním institucím v ZAO Macao vyhovět požadavkům zákona o podávání informací o zahraničních účtech pro daňové účely (dále jen „FATCA“). Měnový orgán Macaa uvedl, že mezivládní dohoda by měla snížit zátěž související s podáváním zpráv a že jeho finančním institucím pomůže splnit požadavky FATCA, neboť se vztahuje na výjimky pro finanční instituce nebo výrobky s nízkým rizikem vyhýbání se daňovým povinnostem ze strany daňových poplatníků USA.

Dvoustranné vztahy mezi EU a Macaem v roce 2016

Z důvodu poklesu macajské ekonomiky se dvoustranná obchodní výměna mezi EU a Macaem v roce 2016 významně snížila. Vývoz z EU do Macaa se snížil o 20,2 % na 603 milionů EUR, zatímco dovoz z Macaa poklesl o 6,5 % na 86 milionů EUR. Od roku 2009 zaznamenává EU v obchodu s Macaem přebytek, který v roce 2016 dosáhl 516 milionů EUR. Vývoz z EU se týkal především luxusních kožených výrobků, módy, hodinek a klenotů, potravin a nápojů, jakož i automobilů. EU byla i v roce 2016 po pevninské Číně druhým největším zdrojem dovozu do Macaa.

Výkyvy macajské ekonomiky v roce 2016 však měly dopad na obchodní a investiční zájmy EU a na zisky evropských podniků. EU a její podnikatelské kruhy chtějí spolupracovat s vládou Macaa na diverzifikaci jeho hospodářství, zvyšování udržitelnosti hospodářského rozvoje a podpoře dvoustranného obchodu a investičních toků. Podniky v EU by mohly hrát významnou úlohu tím, že poskytnou odborné znalosti a služby v mnoha probíhajících projektech v oblasti infrastruktury a plánech soukromých investorů na rozšíření.

Dne 5. prosince 2016 se v Bruselu konalo 21. zasedání smíšeného výboru EU-Macao. Macao na zasedání EU informovalo o nedávném zveřejnění svého pětiletého rozvojového plánu (2016–2020), v němž je stanoven plán jeho hospodářského a sociálního rozvoje. Macao a EU si vyměnily názory na vývoj svých daňových politik. EU uvítala závazek Macaa zavést v roce 2018 automatickou výměnu informací a vyzvala je, aby přijalo vhodná opatření pro účinnou a včasnou aktivaci této výměny s EU a dalšími partnery, a splnilo tak svůj závazek v souladu se standardy OECD. EU rovněž uvítala nedávné rozhodnutí Macaa přistoupit do inkluzivního rámce BEPS. Dále povzbudila Macao, aby pokračovalo ve svém úsilí o plně otevřený, transparentní a nediskriminační rámec zadávání veřejných zakázek v souladu s mezinárodními standardy. Obě strany uvítaly pokrok, kterého bylo dosaženo v rámci třetího programu spolupráce mezi EU a Macaem v právní oblasti, jehož cílem je podpora modernizace a rozvoje právního systému Macaa. Obě strany zdůraznily, že mechanismy spolufinancování EU a Macaa budou macajské výzkumné pracovníky motivovat k účasti na programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020. Obě strany se dohodly na tom, že prověří možnosti spolupráce v oblasti životního prostředí a ekologických technologií, zejména na macajském mezinárodním fóru a výstavě o environmentální spolupráci. EU a Macao se dohodly, že pokračování programu odborné přípravy v oblasti konferenčního tlumočení a překladu v čínském a portugalském jazyce bude plnit potřeby Macaa a EU týkající se kvalifikovaných tlumočníků v obou těchto jazycích. EU rovněž vzala na vědomí úsilí Macaa v boji proti obchodování s lidmi. V návaznosti na společný seminář o boji proti obchodování s lidmi, který se konal v lednu, obě strany uvedly, že se zájmem očekávají posílení vzájemné spolupráce v této oblasti.

S ohledem na rostoucí úlohu evropských podniků působících v Macau se EU a Macao dohodly, že přímé výměny mezi těmito podniky a vládou ZAO Macao by dále posílilo zavedení pravidelného dialogu mezi evropskou podnikatelskou sférou, kterou by zastupovala Macajsko-evropská obchodní komora, a macajskými orgány. Evropské společnosti budou moci využívat tuto platformu pro komunikaci s vládou o otázkách podnikatelského prostředí a regulace. Platforma by zároveň macajským orgánům poskytla fórum, kde by mohly v případě potřeby zjistit názory na svoji politiku v daných oblastech. Konečným cílem by mělo být přispět k diverzifikaci macajského hospodářství a dlouhodobé konkurenceschopnosti.

Vzhledem k tomu, že Macao trpí akutním nedostatkem pracovních sil a kvalifikovaných vedoucích pracovníků, jsou evropské společnosti výrazně závislé na vyslaných a zahraničních pracovnících. Získat pro ně pracovní povolení se ukázalo jako obtížné. EU je připravena spolupracovat s orgány Macaa a s evropskou podnikatelskou sférou, aby pomohla identifikovat oblasti hospodářské činnosti, v nichž je situace obzvláště naléhavá. Pokud bude kvalifikovaným odborníkům umožněn snadnější přístup na trh práce v Macau, přispěje to ke zvýšení jeho konkurenceschopnosti.

EU v rámci svého programu pro spravedlivé zdanění na celosvětové úrovni i nadále pracovala na sestavování společného seznamu EU nespolupracujících jurisdikcí. Během přípravných prací byl na základě předběžného posouzení všech třetích zemí sestaven „srovnávací přehled“. Macao vykázalo zvýšené ukazatele rizik týkajících se transparentnosti a preferenčního režimu daně z příjmů právnických osob. Srovnávací přehled neslouží jako předběžný seznam EU a nepředstavuje ani žádný posudek třetích zemí.

Macajsko-evropská obchodní komora (MECC) 3 a Evropská obchodní komora v Hongkongu koordinovaly společně evropskou účast na březnovém Macajském mezinárodním fóru a výstavě o environmentální spolupráci a na říjnovém Macajském mezinárodním obchodním a investičním veletrhu. Očekává se, že po zahájení dialogu mezi evropskými a macajskými společnostmi a orgány veřejné správy bude úloha a význam MECC růst.

V rámci akademického programu Evropské unie, který je spravován konsorciem pod vedením Univerzity v Macau, bylo uspořádáno mnoho nových akcí, např. pobyty hostujících přednášejících, semináře, výměny výzkumných a akademických pracovníků, soutěž krátkometrážních filmů na téma EU, pravidelný rozhlasový pořad o tématech souvisejících s EU a soutěž „Model EU“.

V budoucnu bude Evropská unie nadále prohlubovat své vztahy s Macaem, posilovat hospodářské a obchodní vazby, zlepšovat spolupráci s podniky i občanskou společností a podporovat mobilitu a výměny s obyvateli Macaa. Mezi priority patří:

větší spolupráce při diverzifikaci macajského hospodářství,

využití příležitostí, které se objevují v souvislosti s projekty v oblasti infrastruktury a zadávání veřejných zakázek,

maximalizace potenciálních přínosů dohody o užší hospodářské spolupráci Macaa s kontinentální Čínou pro místní a evropské společnosti usazené v Macau,

spolupráce v právních záležitostech a otázkách regulace, výzkumu a inovacích a rovněž pokračující spolupráce v boji proti obchodování s lidmi.

(1)  Není-li uvedeno jinak, zdrojem ekonomických ukazatelů vztahujících se k macajskému hospodářství je Úřad pro statistiku a sčítání lidu při vládě ZAO Macao..
(2)  Předchozí pokyny týkající se boje proti praní peněz byly vydány v roce 2006. Tato nová pravidla (pokyn č. 1/2016) jsou k dispozici na oficiálních internetových stránkách DICJ v čínském a portugalském jazyce.
(3)  MECC je hybridní komora, jejímiž členy jsou přímo společnosti, jakož i členové vnitrostátních komor v zemích EU. V současné době mezi ně patří Britské obchodní sdružení v Macau, Francouzsko-macajské obchodní sdružení, Německo-macajské obchodní sdružení, Irská obchodní komora v Macau, Macajsko-rumunská obchodní komora a Portugalsko-čínská obchodní a průmyslová komora.
Top