EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0037

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ o provádění směrnice 2009/31/ES o geologickém ukládání oxidu uhličitého

COM/2017/037 final

V Bruselu dne 1.2.2017

COM(2017) 37 final

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

o provádění směrnice 2009/31/ES o geologickém ukládání oxidu uhličitého


1.ÚVOD

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/31/ES o geologickém ukládání oxidu uhličitého 1 („směrnice o zachycování a ukládání CO2“) vytváří právní rámec pro geologické ukládání oxidu uhličitého (CO2), které je bezpečné z hlediska životního prostředí. Směrnice o zachycování a ukládání CO2 má zajistit, aby nehrozilo žádné významné riziko úniku CO2 ani poškození zdraví či životního prostředí, a zabránit vzniku nežádoucích účinků na bezpečnost přepravní sítě či úložišť.

Tato zpráva představuje druhou zprávu o provádění směrnice o zachycování a ukládání CO2 a vztahuje se na období květen 2013 až duben 2016. Ukazuje pokrok, jehož bylo dosaženo od vydání první zprávy o provádění. 2 V roce 2015 byla přijata zpráva o přezkumu směrnice o zachycování a ukládání CO2 3 . Tato zpráva vychází ze zpráv předložených členskými státy. 26 členských států 4 předložilo své zprávy včas, takže mohly být v této zprávě zohledněny.

2.OBECNÝ POKROK PŘI PROVÁDĚNÍ

Všechny členské státy oznámily Komisi prováděcí opatření. Komise se domnívá, že plně v souladu se směrnicí jsou nyní právní předpisy 16 členských států. Nadále probíhá komunikace se zbývajícími členskými státy, aby své právní předpisy uvedly plně do souladu s požadavky směrnice.

3.KONKRÉTNÍ OTÁZKY TÝKAJÍCÍ SE PROVÁDĚNÍ V ČLENSKÝCH STÁTECH

3.1.Výběr úložišť

Ve srovnání s předchozím sledovaným obdobím členské státy zpravidla neurčily žádné nové oblasti, z nichž mohou být vybrána úložiště. Pouze Polsko určilo jeden skladovací prostor. Pět německých spolkových zemí připravuje rozhodnutí nebo již přijalo právní předpisy omezující nebo zakazující podzemní ukládání CO2, včetně pro účely výzkumu.

Členské státy, které mají v úmyslu povolit na svém území geologické ukládání CO2, musí provést posouzení dostupné úložné kapacity. V Bulharsku, Německu, Řecku, Maďarsku, Itálii, Nizozemsku, Švédsku a Spojeném království byla provedena nová posouzení dostupné úložné kapacity, nebo taková posouzení v současnosti probíhají či jsou plánována.

Podrobnější informace jsou uvedeny v příloze této zprávy.

3.2.Žádosti o povolení k průzkumu a povolení k ukládání

Žádosti o udělení povolení k průzkumu byly podány pouze ve Španělsku a o povolení k ukládání bylo zažádáno pouze v rámci jednoho projektu ve Spojeném království (Peterhead CCS Project). Komise vydala stanovisko k návrhu povolení k ukládání v lednu 2016 5 . V Itálii právě probíhá vyhodnocení žádosti o povolení k ukládání a v Nizozemsku má být v rámci projektu ROAD předložena žádost o povolení k ukládání v souvislosti s ložiskem Q16-Maas.

3.3.Proveditelnost dodatečného vybavení nových velkých spalovacích zařízení technologiemi pro zachycování a ukládání CO2

Směrnice o zachycování a ukládání CO2 požaduje, aby provozovatelé při podání žádosti o udělení licence posoudili technickou a ekonomickou proveditelnost zachycování, přepravy a ukládání CO2. Pokud je toto posouzení kladné, musí být v místě spalovacího zařízení vyhrazen vhodný prostor pro umístění zařízení nezbytného pro zachycování a stlačování CO2.

Posouzení byla provedena v Belgii (1), České republice (1), Německu (5), Rumunsku (6), Polsku (10), Slovinsku (1) a Španělsku (5). Z posouzení vyplynulo, že zachycování a ukládání CO2 není ekonomicky proveditelné. V případě některých zařízení byly zjištěny další problémy – v Belgii a Estonsku nejsou k dispozici vhodná úložiště nebo byla zjištěna technická neslučitelnost s pružným provozem zařízení.

I když však posouzení nepřinesla pozitivní výsledky, v řadě povolených elektráren se vyhrazuje prostor pro zařízení na odstranění a stlačování CO2 a elektrárny jsou konstruovány tak, aby bylo možné zařízení na zachycování a ukládání CO2 připojit později bez větších stavebních úprav (např. v České republice, Estonsku, Německu a Polsku.

Právní předpisy ve Spojeném království přesahují požadavky směrnice: povolení se udělují pouze elektrárnám, které během celé životnosti elektrárny prokazatelně splňují podmínky technické a ekonomické proveditelnosti. Na základě pokynů poskytnutých úřady bylo povolení uděleno 14 elektrárnám 6 . Z ekonomického hodnocení vyplývá, že při odpovídající ceně CO2 by dodatečné vybavení uvedených elektráren technologiemi pro zachycování a ukládání CO2 bylo ekonomicky proveditelné.

3.4.Výzkumné projekty s významem pro směrnici o zachycování a ukládání CO2

I když demonstrace a komerční využívání technologií pro zachycování a ukládání CO2 během sledovaného období nezaznamenaly žádný pokrok, řada členských států, stejně jako EU, nadále podporuje nebo má v úmyslu dále podporovat výzkumné činnosti za účelem zlepšení technologie a znalostí podzemního ukládání CO2 (Belgie, Česká republika, Německo, Francie, Maďarsko, Malta, Litva, Nizozemsko, Slovensko, Španělsko a Spojené království). Některé země (např. Estonsko, Nizozemsko, Slovensko, Polsko) oznámily, že ověřují alternativy geologického ukládání CO2 prostřednictvím různých možností pro využití CO2. Další podrobnosti jsou uvedeny v příloze.

3.5.Sítě pro přepravu a ukládání CO2

Na vývoji společných řešení pro přeshraniční přepravu a geologické ukládání CO2 pracují dvě regionální sítě v oblasti zachycování a ukládání CO2 – pracovní skupina North Sea Basin Task Force ve spolupráci se Spojeným královstvím, Nizozemskem, Norskem, Německem a Belgií a síť Baltic Sea Region CCS network ve spolupráci s Estonskem, Německem, Finskem, Norskem a Švédskem. Tyto sítě mohou usnadnit transparentní a nediskriminační přístup k sítím pro přepravu CO2 a úložištím CO2 pro provozovatele v členských státech, které nemají možnost podzemního ukládání. Belgie, Nizozemsko, Spojené království a Francie rovněž zkoumají možnosti vytvořit uzly pro emise CO2 z průmyslu a výroby energie v blízkosti přístavů v Amsterdamu a Rotterdamu, Grangemouthu, Tees Valley a FossurMer.

4.ZÁVĚR

Ustanovení směrnice o zachycování a ukládání CO2 byla v průběhu celého sledovaného období v členských státech EU důsledně uplatňována.

Některé členské státy dosáhly pokroku při posuzování skladovací kapacity, budou však potřebná podrobnější posouzení, mají-li zde být zahájeny projekty v oblasti zachycování a ukládání CO2.

Ačkoli zkoušky technické a ekonomické proveditelnosti dodatečného vybavení technologiemi pro zachycování a ukládání CO2 nepřinesly pozitivní výsledky, nově vybudované elektrárny zpravidla překračují rámec zákonných požadavků a vyhrazují prostor pro případ, že se podmínky v budoucnosti změní.

(1)

   Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/31/ES o geologickém ukládání oxidu uhličitého a o změně směrnice Rady 85/337/EHS, směrnic Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES, 2001/80/ES, 2004/35/ES, 2006/12/ES a 2008/1/ES a nařízení (ES) č. 1013/2006 (Úř. věst. L 140, 5.6.2009, s. 114).

(2)

     Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě o provádění směrnice 2009/31/ES o geologickém ukládání oxidu uhličitého, COM(2014) 99.

(3)

     Zpráva o přezkumu směrnice 2009/31/ES o geologickém ukládání oxidu uhličitého, příloha zprávy Komise Evropskému parlamentu a Radě o pokroku v oblasti klimatu, COM(2015) 576.

(4)

     Rakousko, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Malta, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Česká republika, Spojené království.

(5)

     Stanovisko Komise týkající se návrhu povolení k trvalému uložení oxidu uhličitého ve vyčerpaném ložisku plynového kondenzátu Goldeneye v blocích 14/28b, 14/29a, 14/29e, 20/3b, 20/4b a 20/4c kontinentálního šelfu Spojeného království C(2016) 152.

(6)

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/43609/Carbon_capture_readiness_-_guidance.pdf and www.gov.scot/resource/doc/917/0095764.doc

Top

V Bruselu dne 1.2.2017

COM(2017) 37 final

PŘÍLOHA

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

o provádění směrnice 2009/31/ES o geologickém ukládání oxidu uhličitého


Určení oblastí, z nichž mohou být vybrána úložiště (čl. 4 odst. 1)

Členské státy si ponechávají právo určit oblasti, z nichž mohou být vybrána úložiště, a to včetně práva nepovolit úložiště nikde na svém území. Zatímco většina členských států geologické ukládání CO2 povoluje, některé státy oznámily, že se rozhodly ukládání CO2 na svém území nebo jeho části nepovolit kvůli nevhodnosti geologického podloží pro účely ukládání CO2 (Finsko, Lucembursko a region hlavního města Bruselu v Belgii). Několik členských států nepovoluje geologické ukládání CO2 (Rakousko, Chorvatsko, Estonsko, Irsko, Lotyšsko, Slovinsko) nebo je omezuje na ukládání v pobřežních vodách (Nizozemsko, Spojené království, Švédsko), dobou trvání (Česká republika 1 ), množstvím (Německo 2 ) nebo pouze pro demonstrativní účely (Polsko).

Pět německých spolkových zemí 3 vypracovává rozhodnutí nebo přijalo právní předpisy omezující nebo zakazující podzemní ukládání CO2, a to i pro výzkumné účely. Pohnutky k takovým krokům se odvíjejí od upřednostňovaného využití podzemí pro jiné účely, jakými jsou např. geotermální energie, ukládání energie či těžba, po kladení zvláštního důrazu na veřejný zájem, jejž představuje např. životní prostředí nebo cestovní ruch.

Polsko zřídilo jednu oblast ukládání, a to kambrické úložiště v polské výlučné ekonomické zóně, přičemž se jedná o hlubinné geologické útvary vytěžených ložisek uhlovodíků a okolní oblast.

Posouzení úložné kapacity (čl. 4 odst. 2)

Spojené království: V rámci technické a projektové studie vypracované v rámci britské soutěže na komercializaci technologie zachycování a ukládání uhlíku bylo provedeno posouzení týkající se úložišť Goldeneye a Endurance, jež bylo  zveřejněno online . Spojené království rovněž spustilo projekt posuzující kapacitu ukládání CO2 u pěti dalších úložišť, jenž zahrnuje plány rozvoje ukládání a předběžný rozpočet. Projekt potvrzuje, že neexistují významnější technické překážky bránící Spojenému království v průmyslovém měřítku ukládat CO2 v pobřežních vodách, přičemž by určitá místa mohla být využívána nejen Spojeným královstvím, ale i zeměmi kontinentální Evropy. V projektu bylo určeno 20 specifických úložišť CO2 (z 579 možných míst), jež společně představují pouze malou část velmi rozsáhlých možností ukládání CO2 na vnitrostátní úrovni, jejichž kapacita se odhaduje na 78 000 Mt CO2. Jen 15 % potenciální úložné kapacity by Spojenému království postačovalo na zhruba 100 let.

Švédsko: V období let 2011–2015 se švédská geologická služba podílela na činnosti střediska  Nordic CCS Competence Centre NORDICCS . Jedním z nejvýznamnějších výsledků této spolupráce je  online atlas ukládání CO2 v severských zemích , jenž nabízí ucelený přehled úložišť v severských zemích – Dánsku, Norsku, Švédsku a Islandu. Simulace provedené na úložištích naznačují úložnou kapacitu odpovídající 250 Mt CO2 pro každou z obou modelových úložných jednotek ve švédské ekonomické zóně.

Nizozemsko: Plán přepravy a ukládání CO2 bude v roce 2017 aktualizován. Aktualizace bude využita k přezkoumání toho, jaká úložiště budou v budoucnu k dispozici, zda by mohla být z technického a geologického hlediska vhodná a jaká by v nich byla úložná kapacita. Budou se rovněž posuzovat náklady spojené s udržením dostupnosti daných míst pro ukládání CO2 po určité období, pokud např. ještě nebude existovat infrastruktura potřebná k přepravě CO2 na úložiště.

Řecko předběžně určilo vhodná geologická úložiště CO2 v sedimentární pánvi na severu země. Je však třeba provést důkladnější vědecké studie, aby bylo možné přesněji posoudit dostupnou úložnou kapacitu těchto oblastí.

Maďarsko v roce 2013 posoudilo geologické útvary, jež by mohly být pro ukládání oxidu uhličitého vhodné, jakož i jejich kapacitu.

Německo v současné době posuzuje kapacitu pro ukládání CO2 v hlubinných zásobnících slané vody, přičemž pro účely odborného srovnání různých metod používá metodiku severoamerického atlasu ukládání.

Itálie dokončuje strategické posouzení vlivů na životní prostředí, na jehož základě bude možné posoudit dostupnou úložnou kapacitu.

Bulharsko: Byla vypracována předloha návrhu projektu na další hodnocení úložišť CO2, na který se hledají finanční prostředky.

Posuzování prováděná v členských státech jsou většinou statická a nezohledňují některé aspekty, jako např. výpočty proudění, trasy migrace a dopady rozkládání. Je nezbytné tyto parametry prostudovat, aby se zvolily nejvhodnější techniky monitorování a aby se případné projekty ukládání CO2 co nejlépe aplikovaly. Ke zvýšení užitečnosti posouzení ukládání CO2 by rovněž přispěly nákladové modely.

Společné výzkumné středisko v současné době v úzké spolupráci s evropskými geologickými středisky sestavuje první evropský atlas CO2, přičemž se drží harmonizované metodiky pro posuzování ukládání CO2.

Výzkumné projekty související se směrnicí o zachycování a ukládání CO2

Členské státy se účastní těchto unijních a regionálních projektů: projektů v rámci programu ERA-NET Cofund, jimiž jsou ACT (Accelerating CCS technologies) a GeoERA, a projektu Baltic Sea Region Energy Cooperation CGS Baltic (geologické ukládání CO2 v oblasti Baltského moře). Nizozemsko podporuje rozsáhlý demonstrační projekt – ROAD 4 . Některé výzkumné projekty přímo souvisejí s prováděním směrnice, např. projekty usilující o lepší pochopení možností podzemního ukládání, zlepšení metodiky pro charakterizaci a posuzování možného úložného komplexu a okolní oblasti, testování injektivity CO2 a vypracovávání osvědčených postupů souvisejících s bezpečným řízením ukládání CO2 a omezením jeho možných dopadů.

Jedenáct členských států a jedna země EHP 5 se podílejí na opatření 9 plánu SET („Zintenzivnění úsilí o demonstraci zachycování a ukládání uhlíku v EU a vypracovávání udržitelných řešení pro zachycování a využívání uhlíku“).

(1)

     Ukládání CO2 v přírodních skalních útvarech nebude v České republice povoleno dříve než od 1. ledna 2020.

(2)

     Německo stanovilo omezení pro roční množství CO2, které lze uložit. Celkový německý limit jsou 4 Mt CO2 a v každém úložišti je povoleno uložit 1,3 Mt CO2.

(3)

     Dolní Sasko, Šlesvicko-Holštýnsko, Meklenbursko-Přední Pomořansko, Sasko-Anhaltsko a Brémy.

(4)

     Projekt ROAD, http://road2020.nl/en , jeden z šesti projektů zachycování a ukládání CO2 financovaný z Evropského energetického programu pro hospodářské oživení.

(5)

     Belgie, Německo, Španělsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Švédsko a Spojené království.

Top