Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016SC0201

PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE SOUHRN POSOUZENÍ DOPADŮ Souhrn posouzení dopadů Průvodní dokument k Návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o pravidlech pro velkoobchodní trhy s roamingem a o změně nařízení (EU) č. 531/2012 o roamingu ve veřejných mobilních komunikačních sítích v Unii

SWD/2016/0201 final - 2016/0185 (COD)

V Bruselu dne 15.6.2016

SWD(2016) 201 final

PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE

SOUHRN POSOUZENÍ DOPADŮ

Souhrn posouzení dopadů

Průvodní dokument k

Návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady

o pravidlech pro velkoobchodní trhy s roamingem a o změně nařízení (EU) č. 531/2012 o roamingu ve veřejných mobilních komunikačních sítích v Unii

{COM(2016) 399 final}
{SWD(2016) 202 final}


Shrnutí

Posouzení dopadů legislativního návrhu k velkoobchodnímu roamingu

A. Potřeba opatření

Proč? Jaký problém se řeší?

Společní normotvůrci se dohodli na tom, že se ode dne 15. června 2017 zruší maloobchodní příplatky za roaming při pravidelných cestách v EU (režim poskytování roamingu za domácích podmínek 1 uložený nařízením č. 531/2012 ve znění nařízení 2015/2120 ze dne 25. listopadu 2015, dále jen „nařízení o roamingu“) za předpokladu, že poté, co Komise přezkoumá velkoobchodní trh s roamingem v EU, EU pro tento trh přijme příslušná legislativní opatření, aby od uvedeného data bylo možné začít s poskytováním roamingu za domácích podmínek. Z přezkumu velkoobchodního trhu s roamingem provedeného Komisí vyplývá, že vnitrostátní velkoobchodní trhy s roamingem nefungují dobře a že v tomto ohledu nic nezmění ani budoucí závazek maloobchodního poskytování roamingu za domácích podmínek. Toto posouzení dopadů se proto snaží určit nejlepší možnost pro regulaci velkoobchodního trhu s roamingem v EU, aby bylo v roce 2017 možné začít s poskytováním roamingu za domácích podmínek a přitom zachovat udržitelnost vnitrostátních modelů zpoplatnění.

Dotčenými stranami budou převážně operátoři mobilních sítí v EU. Hlavní přínos budou mít všichni zákazníci mobilních operátorů v EU využívající mobilních komunikačních služeb při svých cestách v rámci EU.

Čeho by měla tato iniciativa dosáhnout?

Cílem této iniciativy je navrhnout vhodná opatření týkající se velkoobchodního trhu s roamingem, aby se tento trh stal slučitelným se závazkem mobilních operátorů v EU poskytovat maloobchodní roamingové služby za vnitrostátní ceny ode dne 15. června 2017. Při posuzování těchto opatření vzala Komise v úvahu potřebu zajistit, aby poskytovatelé roamingu mohli pokrýt veškeré náklady na poskytování regulovaných velkoobchodních roamingových služeb, včetně společných a sdílených nákladů.

Posouzení možností proto proběhlo na základě politických cílů stanovených v nařízení o roamingu: i) umožnit udržitelné zrušení maloobchodních příplatků za roaming pro všechny či téměř všechny operátory v EU a současně se vyhnout narušení vnitrostátních trhů, ii) zajistit návratnost nákladů na velkoobchodní úrovni a zachovat pobídky k investicím do navštívených sítí a zamezit narušení vnitrostátní hospodářské soutěže na navštívených trzích.

Jakou přidanou hodnotu budou mít tato opatření na úrovni EU? 

Nařízení o roamingu svěřilo Komisi úkol provést přezkum velkoobchodního trhu s roamingem a předložit vhodné návrhy k tomu, aby ode dne 15. června 2017 bylo možné zrušit maloobchodní příplatky za roaming v EU. Zrušení maloobchodních příplatků za roaming podle nařízení o roamingu je podmíněno přijetím a použitelností opatření na velkoobchodní úrovni k uvedenému datu, bez nichž by toto zrušení nebylo možné. V případě nenavržení žádných opatření a vzhledem k výše uvedenému důkazu o tom, že současná legislativní úprava velkoobchodního trhu není dostatečným základem pro zavedení roamingu za domácích podmínek, by závazek zrušit maloobchodní příplatky za roaming ode dne 15. června 2017 stanovený v nařízení o roamingu nebylo k tomuto dni možné dodržet. 

B. Řešení

Jaké legislativní a nelegislativní možnosti byly zvažovány? Je některá možnost upřednostňována? Proč?

Vedle důsledků pro provádění se při posuzování možností zohlednily tyto prvky: odhad provedený na úrovni jednotlivých zemí, který se týkal průměrných nákladů na poskytování roamingu za domácích podmínek pro maloobchodní poskytovatele roamingu ve srovnání s jejich průměrným domácí příjmy; test udržitelnosti na úrovni jednotlivých operátorů; všechny relevantní náklady na velkoobchodní úrovni pro navštívené sítě na základě odhadů nákladů, současné úrovně sazeb za ukončení volání v mobilních sítích a vnitrostátních velkoobchodních a maloobchodních cen.

V úvahu byly vzaty čtyři možnosti:

Možnost č. 1 – bez opatření na úrovni Unie (základní scénář): Poskytování roamingu za domácích podmínek nebude ode dne 15. června 2017 použitelné a spotřebitelé budou i po tomto dni nadále platit maloobchodní příplatky za roaming.

Možnost č. 2 – zachovat současnou úroveň stropů pro velkoobchodní ceny za roaming na celém území EU: Poskytování roamingu za domácích podmínek by nebylo udržitelné alespoň pro 20 % operátorů figurujících v rámci vzorku a/nebo přinejmenším v šesti členských státech.

Možnost č. 3 – stanovit nižší úroveň stropů pro velkoobchodní ceny za roaming na celém území EU, než je ta současná: Analýza ukazuje, že tato možnost nejlépe splňuje cíle politiky.

Možnost č. 4 – stanovit stropy pro velkoobchodní ceny za roaming platné pro jednotlivé země: Tato možnost výrazně nezlepší udržitelnost poskytování roamingu za domácích podmínek na úrovni jednotlivého operátora ve srovnání s možností č. 3, a nadto znamená větší rizika pro návratnost nákladů na velkoobchodní úrovni, jakož i značné obtíže při provádění. 

Kdo podporuje kterou možnost?

Z veřejné konzultace vyplývá, že operátoři jsou rozděleni v otázce nejvhodnějšího regulačního opatření na velkoobchodní úrovni, které by zajistilo udržitelné poskytování roamingu za domácích podmínek: někteří dlouhodobě zavedení provozovatelé a operátoři působící ve větším počtu členských států a obecně operátoři s velkým příchozím roamingovým provozem hájí názor, že poskytování roamingu za domácích podmínek je za stávajícího stropu pro velkoobchodní ceny za roaming udržitelné (možnost č. 2), zatímco jiní operátoři, zejména ti menší, operátoři virtuálních mobilních sítí a operátoři s velkým odchozím roamingovým provozem uvádějí, že stropy pro velkoobchodní ceny za roaming musí být výrazně sníženy, aby udržitelné poskytování roamingu za domácích podmínek bylo vůbec možné (možnost č. 3). Prakticky žádnou podporu si ve veřejné konzultaci nezískala možnost č. 4.

C. Dopady upřednostňované možnosti

Jaké jsou výhody upřednostňované možnosti (je-li nějaká doporučena, jinak uveďte výhody hlavních možností)?

Podle možnosti č. 3 (snížit stropy pro velkoobchodní ceny za roaming na celém území EU) stanovení stropů pro velkoobchodní ceny za roaming na celém území EU ve výši 4 eurocentů/min, 1 eurocentu/SMS a 0,85 eurocentu/MB umožní udržitelné poskytování roamingu za domácích podmínek v EU, a to i operátorům s nižší vyjednávací silou, a současně zajistí, aby operátoři navštívené sítě mohli pokrýt své předpokládané náklady na poskytování velkoobchodních roamingových služeb, přičemž zachová pobídky k investicím do navštívených trhů. Výše stropu v rámci možnosti č. 3 rovněž ponechává prostor pro hospodářskou soutěž probíhající pod úrovní tohoto stropu a umožňuje zejména získávat ekonomické výhody z rozsahu a s tím spojenou schopnost vyjednat nižší sazby.

Z analýzy rovněž vyplývá, že možnost, aby se operátoři navštívené a navštěvující sítě společně dohodli, že místo regulace stropů přikročí k uzavření neregulované smlouvy, například o stanovování cen na základě kapacity, nebo zvolí nějakou jinou smluvní formu, by měla pozitivní vliv na velkoobchodní trh s roamingem, a proto je navržena jako doplňkové opatření.

Tím, že umožní zavedení roamingu za domácích podmínek od června 2017, bude mít možnost č. 3 výrazný pozitivní dopad ve formě přizpůsobení cen za roaming vnitrostátním cenám pro spotřebitele na cestách v rámci EU, jak bylo rozhodnuto společnými normotvůrci v roce 2015.

Jaké jsou náklady na upřednostňovanou možnost (je-li nějaká doporučena, jinak uveďte náklady na hlavní možnosti)? 

Upřednostňovaná možnost nevytváří žádné dodatečné administrativní nebo technické náklady ve srovnání se stávajícím stavem platné regulace velkoobchodního trhu s roamingem v EU. Stanovením nižších velkoobchodních cen za roaming pro mobilní operátory se v krátkodobém horizontu sice mohou snížit velkoobchodní příjmy operátorů z roamingu, pokud jsou hostiteli roamingových zákazníků zahraničních operátorů, ale zároveň se sníží velkoobchodní náklady, které jim vznikají při poskytování maloobchodních roamingových služeb jejich vlastním zákazníkům. Nicméně výsledná vyšší poptávka po mobilních službách při cestách v rámci EU, zejména v případě dat, by měla do značné míry zmírnit a kompenzovat oba uvedené důsledky. Uvolnění rozvoje nových způsobů využívání propojených zařízení a aplikací při cestách v rámci EU povede naopak k značným novým příjmům mobilních operátorů v EU, které ve střednědobém horizontu zdaleka překonají výnosy z dnešního omezeného mobilního užívání roamingu v EU, což je plně v souladu s dalšími iniciativami Komise v rámci strategie pro jednotný digitální trh.

Jaký bude dopad na podniky, včetně malých a středních podniků a mikropodniků?

Menší operátoři mobilních sítí a operátoři virtuálních mobilních sítí: očekává se významný pozitivní dopad vzhledem k tomu, že tito operátoři mají větší potíže s přístupem k příznivým velkoobchodním dohodám o roamingu. Tato iniciativa jim umožní využívat velkoobchodních cen za roaming, které jim usnadní poskytování maloobchodních roamingových služeb za vnitrostátní ceny.

Internetové a začínající podniky: významný pozitivní dopad; využívání jejich služeb během využívání roamingu v EU vzroste, což pro ně znamená více příležitostí k poskytování služeb spotřebitelům při jejich cestách v rámci EU. Tato iniciativa podpoří přeshraniční využívání propojených zařízení / služeb / mobilních aplikací a podpoří inovace.

Malé a střední podniky: významný pozitivní dopad pro podniky, jejichž zaměstnanci v rámci EU služebně cestují (snížené náklady).

Očekávají se významné dopady na vnitrostátní rozpočty a správní orgány? 

Tato iniciativa jako taková nebude mít dopad na vnitrostátní veřejné správy. Vnitrostátní regulační orgány budou sledovat dodržování nařízení o roamingu ve znění nařízení 2015/2120 a dohlížet na ně.

Očekávají se jiné významné dopady? 

Žádný významný dopad na třetí země, mezinárodní obchod nebo investice se neočekává. Nařízení EU o roamingu je legislativním nástrojem zaměřeným na vytváření vnitřního trhu EU. Jeho oblast působnosti se vztahuje na roamingový provoz v rámci EU, tedy na situace, kdy zákazník jednoho provozovatele sítě v EU využívá roamingu v síti jiného operátora z EU. EU, která je sama členem Světové obchodní organizace, představuje hospodářskou integraci ve smyslu článku V dohody GATS, a proto EU a její členské státy využívají výjimky podle uvedeného článku. Nařízení EU o roamingu se vztahuje pouze na vnitřní trh EU, a proto v případě, že se (velkoobchodní i maloobchodní) ceny za roaming pro operátory působící v rámci EU liší od cen mimo EU, nedochází k žádné diskriminaci ani konfliktu s doložkou nejvyšších výhod.

D. Návazná opatření

Kdy bude tato politika přezkoumána?

Počínaje červnem 2018 má Evropská komise povinnost každé dva roky předložit zprávu. Nařízení o roamingu pověřuje vnitrostátní regulační orgány, aby sledovaly dodržování tohoto nařízení a dohlížely na ně, a  sdružení BEREC, aby shromažďovalo údaje od vnitrostátních regulačních orgánů o vývoji maloobchodních a velkoobchodních cen (a dvakrát ročně o nich informovalo Evropskou komisi) a podávalo zprávy o vývoji velkoobchodních cen.

(1)

 „Roam Like at Home“ – Poskytování a užívání roamingu za domácích podmínek

Top