Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016SC0036

    PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE SOUHRN POSOUZENÍ DOPADŮ Průvodní dokument k návrhu SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o uznávání odborných kvalifikací ve vnitrozemské plavbě a o zrušení směrnice Rady 96/50/ES a směrnice Rady 91/672/EHS

    SWD/2016/036 final - 2016/050 (COD)

    V Bruselu dne 18.2.2016

    SWD(2016) 36 final

    PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE

    SOUHRN POSOUZENÍ DOPADŮ

    Průvodní dokument k

    návrhu
    SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY
    o uznávání odborných kvalifikací ve vnitrozemské plavbě a o zrušení směrnice Rady 96/50/ES a směrnice Rady 91/672/EHS

    {COM(2016) 82 final}
    {SWD(2016) 35 final}


    A. Potřeba jednat

    Proč? Jaký problém je třeba řešit?

    Vnitrozemská vodní doprava představuje úsporný a energeticky účinný způsob dopravy, jenž má značnou volnou kapacitu, kterou lze využít na podporu cílů EU v oblasti energetické účinnosti, růstu a průmyslového rozvoje. Budoucímu přispění odvětví vnitrozemské vodní dopravy k těmto politickým cílům EU však brání problémy spojené s mobilitou pracovních sil, nedostatkem pracovníků a nesouladem mezi nabízenými a požadovanými dovednostmi. Navzdory snahám odvětví o řešení těchto problémů na dvoustranné a mnohostranné úrovni brání tyto potíže tomu, aby vnitrozemská plavba plně přispívala k zvýšení účinnosti multimodální logistiky, na níž závisí konkurenceschopnost a další růst evropských odvětví. Určeny byly dvě příčiny problémů: 1. pracovníci se setkávají s potížemi při vzájemném uznávání odborných kvalifikací, 2. zbytečné překážky pro mobilitu pracovních sil mohou vytvářet i požadavky na znalost konkrétních podmínek. Očekává se, že tyto problémy a jejich příčiny budou přetrvávat i v období od roku 2030 do roku 2050.

    Čeho by měla tato iniciativa dosáhnout?

    Obecným cílem je pomoci vytvořit vnitřní trh pro pracovníky ve vnitrozemské vodní dopravě, aby mohlo toto odvětví plně přispět k politickým cílům EU v oblasti úspor paliva, které byly stanoveny v balíčku týkajícím se energetické unie, a zvýšit podíl tohoto odvětví na HDP EU na 20 %, a to posílením průmyslové základny EU. Souvisejícím specifickým cílem je usnadnění mobility pracovních sil v odvětví vnitrozemské vodní dopravy zajištěním toho, aby bylo uznávání kvalifikací kvalifikovaných pracovníků založeno na kompetencích, které jsou na palubě plavidel zapotřebí. To vede k těmto operačním cílům: 1. zajistit vzájemné uznávání odborných kvalifikací pracovníků; 2. zajistit, aby požadavky na znalost konkrétních podmínek byly úměrné cíli týkajícímu se bezpečnosti a zbytečně nebránily mobilitě pracovních sil.

    Jakou přidanou hodnotu mají opatření na úrovni EU?

    Překážky mobility pracovníků přetrvávají i navzdory desetiletí trvajícím snahám členských států a říčních komisí o odstranění problémů na trhu práce v EU na dvoustranné a mnohostranné úrovni. Ukázalo se, že významnou překážkou při řešení těchto problémů jsou stávající organizační a právní rámce upravující toto odvětví. Nový regulační rámec EU vycházející z činnosti nedávno zřízeného Evropského výboru pro vypracování norem pro vnitrozemskou plavbu (CESNI) I rozšíří oblast působnosti právního rámce EU tak, aby zahrnoval i Rýn, na nějž připadá 67 % celkové vnitrozemské vodní dopravy, a zajistí spravedlivý a bezpečný přístup k povolání na základě kompetencí. Toto posílení vnitřního trhu EU pro odvětví vnitrozemské vodní dopravy je nezbytné k zvýšení energetické účinnosti dopravy, rozvoji průmyslové základny EU a účinnému fungování transevropské dopravní sítě.

    B. Řešení

    Jaké legislativní a nelegislativní možností politiky byly zvažovány? Je některá možnost upřednostňována?

    Zvažovány byly tyto možnosti politiky: A) základní scénář; B) iniciativy přijaté odvětvím s podporou EU; C) uznávání odborných kvalifikací na základě minimálních požadavků na odbornou způsobilost lodníků a vůdců plavidel, která byla rozdělena na dvě dílčí možnosti: možnost C1 se zkušebními normami pro instituce vzdělávání a odborné přípravy a možnost C2 bez zkušebních norem pro instituce vzdělávání a odborné přípravy.

    Vzhledem k efektivnosti, účinnosti a soudržnosti se možnost C upřednostňuje před možnostmi A a B. V rámci možnosti C se usuzovalo, že dílčí možnost C1 je o něco efektivnější a účinnější než dílčí možnost C2. Zpráva o posouzení dopadů ponechává rozhodnutí o upřednostňované dílčí možnosti politiky v rámci možnosti C na tvůrcích politiky ve sboru komisařů.

    Kdo podporuje kterou možnost?

    Upřednostňovaná možnost a dvě dílčí možnosti jsou v souladu se stanovisky zúčastněných stran, která byla vyjádřena během internetových veřejných konzultací a v rámci společné odborné skupiny. Zúčastněné strany naznačily vysokou úroveň podpory regulačních opatření ve vztahu k harmonizaci profesních požadavků, odborných kvalifikací a zkoušek, přičemž zavedení dobrovolných opatření získalo mnohem menší podporu. Přenechání iniciativy na odvětví či zachování stávající situace podpořeno nebylo.

    C. Dopady upřednostňované možnosti

    Jaké jsou hlavní výhody upřednostňované možnosti?

    Možnost C zlepšuje mobilitu pracovních sil, a to zejména uznáváním kvalifikací na Rýně v případě vůdců plavidel a pracovníků na provozní úrovni. U přibližně 15 % držitelů osvědčení EU pro vůdce plavidla, kteří jsou v současnosti z plavby na Rýně vyloučeni, by jejich osvědčení EU bylo automaticky uznáno i na Rýnu. Prospěch by to přineslo i vůdcům plavidel, kteří již plavidla na Rýně řídí na základě dvoustranných ujednání Ústřední komise pro plavbu na Rýně, jelikož omezení spojená s těmito ujednáními 1 zaniknou. Mobilitu dále podpoří stanovení kritérií EU týkajících se relevance, pokud jde o znalost konkrétních podmínek, a možnost vůdců plavidel skládat zkoušky znalosti konkrétních podmínek ve vlastní zemi. Pozitivní dopad na pracovníky na provozní úrovni, kterých je v porovnání s vůdci plavidel dvojnásobek, je ještě významnější. Tito pracovníci již nebudou kvůli neuznávání svých kvalifikací zařazováni do nižší třídy.

    Nový příliv kvalifikovaných členů posádky zvýší bezpečnost (s odhadovanými přínosy ve výši 190 milionů EUR do roku 2050). Zvýší se rovněž kvalita/přitažlivost pracovních míst, a to v důsledku bezpečnosti a větší samostatnosti při práci a kvůli lepším vyhlídkám kariérního vzestupu (s odhadovanými přínosy s ohledem na mzdy pracovníků ve výši 50 milionů EUR do roku 2050). Přínosy dílčí možnosti C1 jsou mírně vyšší než u možnosti C2. Uznávání diplomů a osvědčení o výcviku umožňujících automatický přístup k povolání bez dodatečných zkoušek uložených správním orgánem zvýší přitažlivost a sníží administrativní zátěž.

    Nepřímé účinky posílení vnitřního trhu pro pracovníky ve vnitrozemské vodní dopravě jsou značné. Odstraněním jedné z překážek rozvoje odvětví vnitrozemské vodní dopravy se zvýší účinnost multimodální logistiky, což je důležitý faktor konkurenceschopnosti odvětví EU, bude tudíž podpořen rozvoj průmyslové základny EU.

    Jaké hlavní náklady jsou spojeny s upřednostňovanou možností?

    Možnost C bude vyžadovat jednorázové investiční náklady, které se v případě dílčí možnosti C1 odhadují na 8 milionů EUR (hrazeno výhradně veřejným sektorem) a v případě dílčí možnosti C2 na 5,6 milionu EUR (hrazeno veřejným sektorem a institucemi odborné přípravy v odvětví vnitrozemské vodní dopravy). Hlavní náklady vyplývají ze zavedení praktické zkoušky na úrovni vůdců plavidel, pokud dosud neexistovala, a v rámci dílčí možnosti C1 z úprav, jež musí provést vzdělávací instituce. Trvalé přínosy z hlediska administrativních úspor (13,2 milionu EUR do roku 2050 v důsledku nové četnosti lékařských vyšetření) by již samy o sobě vyvážily trvalé správní náklady (6 milionů EUR u dílčí možnosti C1 a 8 milionů EUR u dílčí možnosti C2). Tyto náklady souvisejí především s povinnými zkouškami k ověření kompetencí na úrovní lodníků a vůdců plavidel, pokud dosud neexistují, a pouze v případě dílčí možnosti C1 s uznáním/akreditací systému pro zkušební programy vzdělávacích institucí. Dílčí možnost C1 by byla celkově méně nákladná než možnost C2, avšak nákladnější pro veřejný sektor a méně nákladná pro soukromý sektor (kvůli vynětí pracovníků s uznaným výcvikem z povinnosti skládat administrativní zkoušky).

    Jaký bude dopad na podniky, včetně malých a středních podniků a mikropodniků?

    Soukromé odvětví vnitrozemské vodní dopravy se skládá téměř výhradně z malých a středních podniků a mikropodniků. Všechny přímé dopady na soukromý sektor popsané v této zprávě se proto týkají pouze těchto podniků. Vyšší mobilita pracovních sil pomůže malým a středním podnikům při náboru pracovníků z celé EU, sníží tudíž nedostatek pracovních sil. Kvalifikace založené na kompetencích zvýší bezpečnost a sníží náklady spojené s nehodami. Vyšší přitažlivost povolání pomůže malým a středním podnikům rozšířit jejich činnost. Malé a střední podniky ponesou pouze malou část celkových nákladů (zejména na účast posádky na administrativních zkouškách), které velkou měrou uhradí veřejný sektor. Náklady pro malé a střední podniky budou obecně vyrovnány výše popsanými přínosy. Snížení administrativní zátěže uložené malým a středním podnikům v rámci dílčí možnosti C1 by bylo podstatně nižší než u možnosti C2, a to kvůli vynětí pracovníků, kteří již mají kvalifikaci, z povinnosti skládat administrativní zkoušky. Nepřímé dopady na soukromý sektor jsou značné a souvisejí s výhodami, které odvětvím EU, včetně malých a středních podniků, plynou z rozvoje odvětví vnitrozemské vodní dopravy, a to v důsledku vyšší účinnosti multimodálních logistických řetězců, což je důležitý faktor konkurenceschopnosti malých a středních podniků orientovaných na vývoz.

    Očekává se velký dopad na národní rozpočty a vnitrostátní správní orgány?

    Náklady upřednostňované možnosti ponesou především vnitrostátní správní orgány a vzdělávací instituce. Jednotlivé členské státy nebudou dotčeny stejně. Náklady a přínosy budou záviset na daném regionu, stávající situaci a rozhodnutích o přijetí nepovinných opatření. Přínosy celkově značně převýší náklady.

    Jsou očekávány nějaké jiné významné dopady?

    Upřednostňovaná možnost bude mít pozitivní dopad na zaměstnanost. Podporou pracovní mobility v evropských regionech sníží upřednostňovaná možnost rozdíl mezi nabídkou a poptávkou a pomůže obsadit volná pracovní místa. Přitažlivější a energeticky účinnější odvětví vnitrozemské vodní dopravy pomůže zvýšit celkovou palivovou účinnost dopravy v EU. Mimoto je třeba uvést, že řada opatření v rámci jednotlivých možností politiky výrazně ovlivní jednotlivé evropské regiony, jak je popsáno v oddíle 6.2.5 zprávy o posouzení dopadů.

    D. Návazná opatření

    Kdy bude tato politika přezkoumána?

    Útvary Komise budou sledovat provádění a účinnost této iniciativy prostřednictvím souboru základních ukazatelů pokroku. Očekává se, že útvary Komise provedou hodnocení sedm let ode dne následujícího po uplynutí lhůty pro provedení navrhovaného právního předpisu.

    (1)

     Vůdci plavidel ze všech členských států kromě Německa (celkem 10 000 vůdců plavidel) musí například za účelem uznání osvědčení vůdce plavidel splnit dodatečné podmínky.

    (I)

    Comité Européen pour l’élaboration des standards pour la navigation intérieure.

    Top