EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 10.10.2016
COM(2016) 649 final
2016/0317(NLE)
Návrh
ROZHODNUTÍ RADY
o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve Výboru pro přidružení ve složení pro obchod zřízeném Dohodou o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé
DŮVODOVÁ ZPRÁVA
1.SOUVISLOSTI NÁVRHU
Odůvodnění a cíle návrhu
Přiložený návrh představuje právní nástroj pro stanovení postoje Unie, který má jejím jménem přijmout orgán zřízený dohodou o přidružení mezi Unií a třetí zemí. Konkrétně se týká provádění Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé (dále jen „dohoda“), pokud jde o přijetí seznamu rozhodců pro řešení sporů v obchodních záležitostech.
Dohoda byla podepsána dne 27. června 2014 a od 1. září 2014 až do ratifikace členskými státy byla zčásti prozatímně prováděna. Rozhodnutím Rady (EU) 2016/839 ze dne 23. května 2016 bylo schváleno uzavření dohody a podle svého čl. 464 odst. 2 vstoupila dohoda dne 1. července 2016 v platnost.
Dohodou byl zřízen Výbor pro přidružení ve složení pro obchod, který sleduje provádění hlavy V (Obchod a obchodní záležitosti) této dohody a řeší související otázky. Tento výbor má sestavit seznam rozhodců k zajištění řádného fungování mechanismu řešení sporů, jak je stanoveno v článku 404 dohody.
Tento návrh nahrazuje návrh Komise COM(2015) 390 final. Nahrazení je nezbytné, neboť dva rozhodci navržení Moldavskou republikou již nesplňují podmínky stanovené v čl. 404 odst. 2 dohody. Moldavská republika navrhla jiné dva kandidáty, kteří podmínky stanovené v čl. 404 odst. 2 splňují, a Evropská komise doporučuje Radě jejich schválení. Tento návrh navíc zohledňuje skutečnost, že dohoda vstoupila dne 1. července 2016 v platnost.
Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky
Tento návrh provádí společnou obchodní politiku Unie vůči východní partnerské zemi, a to na základě ustanovení výše uvedené dohody. Jeho cílem je zřídit nezbytné institucionální nástroje, které umožní Unii a Moldavské republice účinně řešit dvoustranné spory týkající se uplatňování a výkladu této dohody. Je v souladu s přístupem Unie pro řešení sporů sjednaným nebo prováděným v rámci dohod o volném obchodu s dalšími obchodními partnery.
Soulad s ostatními politikami Unie
Tento návrh je v souladu s ostatními vnějšími politikami Unie, zejména s evropskou politikou sousedství a politikou rozvojové spolupráce ve vztahu k Moldavské republice, a tyto politiky doplňuje.
2.Právní základ, subsidiarita a proporcionalita
Právní základ
Právním základem pro stanovení postoje, který má Unie zaujmout ve výborech zřízených dohodou, je Smlouva o fungování Evropské unie (SFEU), a zejména čl. 207 odst. 4 ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy.
Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)
Společná obchodní politika je v souladu s článkem 3 SFEU definována jako oblast, jež spadá do výlučné pravomoci Unie. Zásada subsidiarity se proto neuplatní.
Proporcionalita
Tento návrh je nezbytný pro provádění mezinárodních závazků Unie stanovených v dohodě s Moldavskou republikou.
Volba nástroje
Tento návrh je v souladu s čl. 218 odst. 9 SFEU, jenž stanoví přijímání rozhodnutí Radou. Neexistuje žádný jiný právní nástroj, který by mohl být použit za účelem dosažení cíle vyjádřeného v tomto návrhu.
3. VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ
Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů
Nevztahuje se na tento návrh.
Konzultace se zúčastněnými stranami
Konzultace se zúčastněnými stranami se na tento návrh nevztahují.
Sběr a využití výsledků odborných konzultací
Komise vzala v úvahu připomínky vznesené členskými státy v posledních letech, pokud jde o státní příslušníky Unie, kteří jsou vhodnými a kvalifikovanými osobami pro působení jako rozhodci v rozhodčích řízeních v rámci obchodních dohod Unie.
Posouzení dopadů
Tento návrh se týká provádění institucionálních aspektů dohody mezi Unií a Moldavskou republikou, a zejména její hlavy V (Obchod a obchodní záležitosti). Návrh nemá žádný dopad na hospodářskou, sociální nebo environmentální politiku Unie. Dohoda vstoupila v platnost dne 1. července 2016 a její provádění je ve velmi rané fázi.
Účelnost právních předpisů a zjednodušování
Na dohodu mezi Unií a Moldavskou republikou se nevztahují postupy programu REFIT; dohoda nepředstavuje žádné náklady pro malé a střední podniky ani nepředstavuje žádný problém z hlediska digitálního prostředí.
Základní práva
Návrh nemá žádné důsledky pro ochranu základních práv.
4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY
Nevztahuje se na tento návrh.
5.OSTATNÍ PRVKY
Plány provádění a monitorování, hodnocení a podávání zpráv
Provádění dohody je pravidelně přezkoumáváno Radou přidružení EU-Moldavská republika. Evropská komise se rovněž zavázala podávat každý rok zprávu o provádění hlavy V (Obchod a obchodní záležitosti) dohody, včetně prvků obsažených v tomto návrhu, Evropskému parlamentu.
Informativní dokumenty (u směrnic)
Nevztahuje se na tento návrh.
Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu
Cílem návrhu je přijetí postoje Unie ohledně provádění obchodní části dohody mezi Unií a Moldavskou republikou. Hlava V (Obchod a obchodní záležitosti) této dohody obsahuje kapitolu 14 (Řešení sporů), která stanoví mechanismus pro řešení obchodních sporů mezi stranami dohody, pokud jde o uplatňování nebo výklad obchodní části dohody. Podle ustanovení o rozhodčím řízení uvedeném v kapitole 14 může žalující strana požádat o ustavení rozhodčího tribunálu k urovnání dvoustranného sporu. Článek 404 dohody stanoví pravidla týkající se složení rozhodčího tribunálu. Dohoda předpokládá vytvoření seznamu kvalifikovaných osob, které mohou působit jako rozhodci. V důsledku toho byl se zástupci vlády Moldavské republiky projednán návrh seznamu rozhodců, kteří jsou ochotni a schopni působit v rozhodčím tribunálu, přičemž bylo stanoveno pět kandidátských rozhodců z Unie, pět kandidátských rozhodců z Moldavské republiky a pět státních příslušníků třetích zemí, kteří mohou zastávat funkci předsedy rozhodčího tribunálu. Seznam bude použit v případech, kdy bude třeba vytvořit rozhodčí tribunál.
2016/0317 (NLE)
Návrh
ROZHODNUTÍ RADY
o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie ve Výboru pro přidružení ve složení pro obchod zřízeném Dohodou o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé
RADA EVROPSKÉ UNIE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 207 odst. 4 první pododstavec, ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy,
s ohledem na návrh Evropské komise,
vzhledem k těmto důvodům:
(1)Dohoda o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé (dále jen „dohoda“) vstoupila v platnost dne 1. července 2016.
(2)V čl. 404 odst. 1 dohody se stanoví, že Výbor pro přidružení ve složení pro obchod stanovený v čl. 438 odst. 4 dohody se musí shodnout na seznamu osob na funkci rozhodce v řízeních o řešení sporů do šesti měsíců od vstupu dohody v platnost.
(3)V souladu s čl. 404 odst. 1 dohody byl se zástupci vlády Moldavské republiky projednán návrh seznamu rozhodců, kteří by mohli působit v rozhodčím tribunálu, přičemž bylo navrženo pět kandidátských rozhodců z Unie, pět kandidátských rozhodců z Moldavské republiky a pět státních příslušníků třetích zemí, kteří mohou zastávat funkci předsedy rozhodčího tribunálu.
(4)Je proto vhodné stanovit postoj, který má být zaujat jménem Unie ve Výboru pro přidružení ve složení pro obchod v souvislosti se seznamem osob, které mají působit jako rozhodci při řízení o řešení sporů,
PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:
Článek 1
Postoj, který má být zaujat jménem Evropské unie ve Výboru pro přidružení ve složení pro obchod v souvislosti s přijetím seznamu osob, které mají působit jako rozhodci při řízení o řešení sporů, vychází z návrhu rozhodnutí uvedeného výboru připojeného k tomuto rozhodnutí.
Zástupci Unie ve Výboru pro přidružení ve složení pro obchod mohou odsouhlasit drobné změny předlohy rozhodnutí bez dalšího rozhodnutí Rady.
Článek 2
Po přijetí bude rozhodnutí Výboru pro přidružení ve složení pro obchod zveřejněno v Úředním věstníku Evropské unie.
Článek 3
Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.
V Bruselu dne
Za Radu
předseda/předsedkyně