Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0614

Návrh ROZHODNUTÍ RADY o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie v Generální radě Světové obchodní organizace k žádosti Spojených států o výjimku WTO, jež má Spojeným státům umožnit poskytovat preferenční zacházení způsobilým produktům pocházejícím z Nepálu

COM/2016/0614 final - 2016/0294 (NLE)

V Bruselu dne 22.9.2016

COM(2016) 614 final

2016/0294(NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie v Generální radě Světové obchodní organizace k žádosti Spojených států o výjimku WTO, jež má Spojeným státům umožnit poskytovat preferenční zacházení způsobilým produktům pocházejícím z Nepálu


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Odůvodnění a cíle návrhu

Cílem tohoto návrhu je stanovit postoj, který má Evropská unie zaujmout v Generální radě Světové obchodní organizace (WTO) k žádosti Spojených států o výjimku WTO, a umožnit tak Evropské unii tuto žádost o výjimku podpořit. 

Vyhovění žádosti Spojených států o výjimku WTO by této zemi umožnilo poskytovat způsobilým produktům pocházejícím z Nepálu a dováženým na celní území Spojených států preferenční zacházení na období do 31. prosince 2025.

Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

Nevztahuje se na tento návrh.

Soulad s ostatními politikami Unie

Nevztahuje se na tento návrh.

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právní základ

V čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) se stanoví, že má-li orgán zřízený mezinárodní dohodou přijmout rozhodnutí s právním účinkem, Rada na návrh Komise nebo vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku přijme rozhodnutí stanovující postoj, který má být přijat jménem Evropské unie. Udělení výjimky, jež by Spojeným státům umožnila poskytovat preferenční zacházení způsobilým produktům pocházejícím z Nepálu, spadá pod toto ustanovení, jelikož se rozhodnutí přijímá v orgánu zřízeném mezinárodní dohodou (Generální rada nebo Konference ministrů WTO) dotýkající se práv a závazků Evropské unie.

Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

Nevztahuje se na tento návrh.

Proporcionalita

Nevztahuje se na tento návrh.

Volba nástroje

Nevztahuje se na tento návrh.

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX-POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Nevztahuje se na tento návrh.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Nevztahuje se na tento návrh.

5.OSTATNÍ PRVKY

Komise bude oprávněna zaujmout postoj jménem Evropské unie, kterým podpoří žádost Spojených států o výjimku WTO v míře nutné k tomu, aby mohly Spojené státy poskytovat preferenční zacházení způsobilým produktům pocházejícím z Nepálu na období do 31. prosince 2025.

Spojené státy žádají, aby byly zproštěny povinností podle čl. I odst. 1 a čl. XIII odst. 1 a 2 GATT 1994 v míře nutné k tomu, aby mohly poskytovat preferenční sazební zacházení a preferenční provádění množstevních omezení, pokud jde o určité produkty pocházející z Nepálu, které splňují zvláštní kritéria způsobilosti.

Podle Spojených států jsou tyto preference poskytovány s cílem pomoci Nepálu při obnově po ničivém zemětřesení a následných otřesech v dubnu 2015. Spojené státy upřesňují, že toto opatření vychází ze stávajícího rámce programů, které mají pomoci hospodářskému rozvoji Nepálu, a bude doplňovat úsilí o podporu růstu a rozvoje v této oblasti.

Tato nová žádost o výjimku předložená Spojenými státy nepředstavuje pro Evropskou unii ekonomický problém, neboť se nepředpokládá, že by mělo preferenční zacházení nepříznivý dopad na obchod EU se zvýhodněnou zemí.

Vzhledem k těmto důvodům by se měla Evropská unie v Generální radě WTO připojit ke vznikajícímu konsensu ve prospěch žádosti o výjimku.

2016/0294 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být zaujat jménem Evropské unie v Generální radě Světové obchodní organizace k žádosti Spojených států o výjimku WTO, jež má Spojeným státům umožnit poskytovat preferenční zacházení způsobilým produktům pocházejícím z Nepálu

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 207 odst. 4 první pododstavec ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise, 

vzhledem k těmto důvodům:

(1)V čl. IX odst. 3 a 4 Dohody o zřízení Světové obchodní organizace z Marrákeše (dále jen „Dohoda o WTO“) jsou stanoveny postupy pro zproštění člena některého ze závazků, které mu jsou uloženy Dohodou o WTO nebo mnohostrannými obchodními dohodami.

(2)Podle čl. IX odst. 3 Dohody o WTO předložily Spojené státy žádost, aby byly na období do 31. prosince 2025 zproštěny povinností podle čl. I odst. 1 a čl. XIII odst. 1 a 2 Všeobecné dohody o clech a obchodu 1994 v míře nutné k tomu, aby mohly poskytovat preferenční zacházení způsobilým produktům pocházejícím z Nepálu dováženým na celní území Spojených států.

(3)Vyhovění žádosti Spojených států o výjimku WTO by nemělo nepříznivý vliv ani na hospodářství Evropské unie, ani na obchodní vztahy se zemí využívající této výjimky.

(4)Je proto vhodné stanovit postoj, který má být zaujat jménem Evropské unie v Generální radě WTO na podporu této žádosti Spojených států o výjimku,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Postojem, který má být zaujat jménem Evropské unie v Generální radě Světové obchodní organizace, je podpořit žádost Spojených států o výjimku z povinností podle čl. I odst. 1 a čl. XIII odst. 1 a 2 Všeobecné dohody o clech a obchodu 1994 na období do 31. prosince 2025 v souladu s podmínkami uvedenými v žádosti Spojených států o výjimku.

Tento postoj vyjádří Komise.

Článek 2

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí. 

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda/předsedkyně

Top