Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0558

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ o provádění směrnice Rady 98/58/ES o ochraně zvířat chovaných pro hospodářské účely

    COM/2016/0558 final

    V Bruselu dne 8.9.2016

    COM(2016) 558 final

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    o provádění směrnice Rady 98/58/ES o ochraně zvířat chovaných pro hospodářské účely


    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    o provádění směrnice Rady 98/58/ES o ochraně zvířat chovaných pro hospodářské účely

    1.    Úvod

    Ustanovení čl. 5 odst. 2 směrnice 98/58/ES ukládá Komisi, aby Radě předložila zprávu založenou na zkušenostech získaných členskými státy po zavedení této směrnice.

    Rozhodnutí Komise 2006/778/ES 1 obsahuje ustanovení o minimálních požadavcích na sběr informací při inspekcích míst produkce, v nichž se chovají některá zvířata pro hospodářské účely. Přílohy uvedeného rozhodnutí obsahují tabulky požadavků, které mají být kontrolovány s ohledem na nedodržení ustanovení. Podle tohoto rozhodnutí mají od června 2009 členské státy povinnost předkládat Komisi výroční zprávu. V 9. bodě odůvodnění tohoto rozhodnutí se rovněž uvádí, že „sběr údajů o inspekcích dobrých životních podmínek zvířat je pro Společenství zásadní pro hodnocení dopadu politiky Společenství v této oblasti“.

    Strategie EU v oblasti ochrany a dobrých životních podmínek zvířat pro období 2012–2015 2 za jeden z hlavních problémů ovlivňujících dobré životní podmínky zvířat označuje nedostatečné prosazování právních předpisů EU. Kromě toho zpráva Radě o provádění směrnice Rady 98/58/ES ze dne 20. července 1998 o ochraně zvířat chovaných pro hospodářské účely 3 poskytuje cenný vhled do oblastí týkajících se prosazování právních předpisů.

    2.    Metodologie

    Zpráva zahrnuje období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2014.

    Při sestavování této zprávy byly použity tři zdroje informací:

    Za prvé jsou použitá data čerpána ze zpráv Komise zahrnujících výsledky jejích auditů provedených v členských státech. Zprávy jsou zejména z let 2011–2013, protože audity provedené v těchto letech byly konkrétně zaměřené na situaci v zemědělských podnicích (viz tabulka 1 přílohy I).

    Za druhé musí každý členský stát zajistit, aby inspekce dobrých životních podmínek byly vykonávány v souladu s pravidly o úředních kontrolách stanovenými v nařízení (ES) č. 882/2004 4 . Příslušné vnitrostátní orgány odpovídají za to, aby Komise každý rok obdržela zprávu o zjištěních získaných v rámci těchto inspekcí. Komise použila data poskytnutá členskými státy 5 za roky 2013 a 2014, protože tato data nejspíše odrážejí současnou situaci. Přehled počtu hospodářství, která podléhají inspekcím, a procento kontrolovaných míst jsou uvedeny v tabulce 2 přílohy I.

    A za třetí Komise příležitostně dostává stížnosti 6 týkající se údajného neuplatňování unijního práva jedním nebo více členskými státy. Tyto stížnosti mohou také poskytnout cenný vhled do oblastí, které podle občanů nejsou řádně prosazovány.

    3.    Zjištění

    3.1    Systém dohledu a kontrol

    Z auditů Komise vyplývá, že členské státy při výběru míst k inspekci zavedly systém kontrol založený na rizicích. Významnými důvody pro to, aby byly v zemědělských podnicích prováděny takové kontroly v oblasti dobrých životních podmínek zvířat, byly nařízení č. 882/2004 o úředních kontrolách a kontroly podmíněnosti v případech platby jedinému zemědělskému podniku 7 .

    Některé členské státy podrobně popsaly svůj systém výběru hospodářství, která mají podléhat kontrole. Tyto popisy rovněž potvrzují užívání přístupu založeného na rizicích. Kromě toho právní předpisy EU vyžadují, aby absolutní počet inspekcí byl přiměřený 8 rozsahu výroby a počtu dotčených zvířat.

    Členské státy navíc musí navázat na doporučení, která zazněla během auditů. Komise ve svých auditech poznamenala, že vnitrostátní úředníci ve všech případech přijali určitá opatření. V případě tří členských států ale Komise shledala, že přijatá opatření byla nedostatečná, aby bylo dosaženo souladu s pravidly. Ve dvou z těchto členských států bylo zjištěno, že nedostatky byly způsobeny nepřítomností dostatečně odrazujících sankcí. Jeden členský stát se případem dostatečně nezabýval.

    3.2.    Rozdíly ve zprávách členských států

    Kvůli značným rozdílům mezi zprávami jednotlivých členských státu je interpretace dat obecně složitější.

    V roce 2012 byl na základě tabulek obsažených v rozhodnutí 2006/778/ES sestaven elektronický dotazník, jejž členské státy používaly v letech 2013 a 2014. Tento elektronický dotazník Komisi umožnil účinněji analyzovat nahlášené údaje. I přesto přetrvávají některé nesrovnalosti, především u kura domácího. Podle definice termínu „kur domácí“ 9 by v tomto sloupci měly být uvedeny pouze údaje o kuřatech chovaných na výrobu masa (brojleři). Některé členské státy ovšem ve sloupci s údaji o kuru domácím uváděly i údaje o menších hospodářstvích s nosnicemi 10 . Je proto nemožné zjistit, zda se zjištění týkají hospodářství chovajících brojlery, nebo nosnice.

    Podobný problém se týká i kategorie „skotu“, která zahrnuje systémy výroby hovězího masa i mléčných výrobků. Rizika pro dobré životní podmínky zvířat jsou v obou systémech odlišná, proto by bylo užitečné analýzu údajů od sebe oddělit.

    3.3. Technická zjištění

    Za prvé, pokud mají být zjištění považována za reprezentativní pro výrobní systém, je třeba, aby procentuální podíl kontrolovaných hospodářství ve srovnání s celkovým počtem hospodářství byl dostatečně vysoký (viz obrázek 1 v příloze I). Pouze v jednom případě upozornili odborníci Komise na to, že počet kontrolovaných zařízení byl nízký ve srovnání s objemem výroby. Komise nezjistila ani jeden případ nedostatečnosti v souvislosti s výběrem hospodářství založeným na riziku.

    Je třeba poznamenat, že v letech 2013 a 2014 byl počet kontrolovaných hospodářství obzvláště vysoký v případě nosnic i prasnic. Příčinou mohl být zákaz užívání neobohacených klecí v případě nosnic (2012), zavedení skupinového ustájení v případě prasnic (2013) a související povinnost zajistit úplný soulad s pravidly.

    Za druhé, pokud jde o počet případů nedodržení ustanovení, je důležité mít na paměti, že se jedná o veškeré typy porušení právních předpisů EU, i ta méně závažná. Kategorie A a B v tabulce 3 zahrnují administrativní nedodržení ustanovení, jejichž výsledkem je požadavek, aby byl problém vyřešen do tří měsíců, někdy déle. Kategorie C zahrnuje závažnější porušení pravidel, jejichž výsledkem je okamžité použití administrativních nebo trestních sankcí. Pro ilustraci uveďme, že pouze 8,1 % případů porušení pravidel v hospodářstvích chovajících kura domácího zaznamenaných v roce 2014 bylo závažných a výsledkem bylo okamžité přijetí opatření.

    A konečně je důležité si uvědomit, že kontroly jsou cíleně zaměřené zejména na ta hospodářství, u kterých je nejvíce pravděpodobné, že zde dochází k porušování pravidel, což je v souladu s přístupem založeným na rizicích. Jakýkoli zaznamenaný nárůst počtu porušení pravidel proto nemusí značit zhoršení životních podmínek zvířat. Kromě toho by měl přístup založený na rizicích obecně vést k tomu, že otázky spojené s dobrými životní podmínkami zvířat budou řešeny rychleji a že z hlediska zvířat dojde ke zlepšení situace.

     

    Přihlédneme-li k metodologickým nedostatkům, dospělo se k těmto zjištěním:

    Audity Komise

    Osmnáct auditů Komise v letech 2011 až 2013 zahrnovalo nosnice (13) a/nebo prasnice (8). Výsledky těchto auditů poskytují dobrý obraz situace před zavedením zákazu neobohacených klecí v případě nosnic a zahájením přechodu ke skupinovému ustájení prasnic.

    U většiny členských států, v nichž probíhaly audity související s chovem prasat, hlásili odborníci Komise rovněž případy nedodržení ustanovení týkajících se poskytování manipulovatelného materiálu a zamezení krácení ocasů. Zjištění v těchto členských státech jsou poměrně rozmanitá. U některých bylo zjištěno, že dělají jen velmi málo pro to, aby předešly rutinnímu krácení ocasů, nebo pro poskytování manipulovatelného materiálu.

    Často se objevovaly případy, kdy příslušné orgány nedostatečně trvaly na uplatňování jiných opatření, například změny environmentálních podmínek nebo systémů řízení. Kromě toho úředníci většiny členských států nevhodné materiály, jako jsou kovové řetězy, považovali za přijatelné, zatímco materiály vhodné například považovali za nekompatibilní s odtokovými systémy.

    Čtyři členské státy vydaly pokyny anebo zavedly opatření, aby omezily nedodržování ustanovení. Přesto audity ukázaly, že úředníkům členských států často chybí odbornost potřebná ke správnému výkladu požadavků na poskytování manipulovatelných materiálů a na změny řízení a environmentální změny, jež je třeba podniknout dříve, než bude povoleno rutinní krácení ocasů.

    V roce 2014 uskutečnila Komise rovněž 9 auditů 11 , které zjistily, že při posuzování životních podmínek zvířat v zemědělských podnicích chovajících kura domácího nebo brojlery byly použity údaje z jatek. Pouze tři členské státy, v nichž tyto audity probíhaly, ovšem tyto údaje při provádění kontrol v zemědělských podnicích účinně využily. V ostatních členských státech se na jatkách pravidelně objevovala závažná zranění, ale osobám, jež prováděly kontroly v zemědělských podnicích, se dostalo pouze málo zpětné vazby.

    Zprávy členských států

    V tabulce 3 přílohy I jsou uvedeny informace o porušení pravidel nahlášené členskými státy v případě chovaných druhů, na něž se vztahují pravidla EU týkající se dobrých životních podmínek zvířat.

    Vedení záznamů“ je jednou z kategorií, u kterých dochází k mnoha nedodržením ustanovení pro téměř veškeré chované druhy. Tato kategorie souvisí s nedostatečnou sledovatelností lékařských ošetření a počtu uhynulých kusů zaznamenaných zemědělcem a je významným zdrojem informací.

    Co se týče požadavků souvisejících přímo se zvířaty, nejčastěji vysledovaný negativní nález souvisí s „budovami a ustájením. Do této položky spadá nesprávná úprava budov, podlah a příslušenství. Kromě toho tato položka zahrnuje vybavení uvnitř budovy, klece nebo ohrady, jakož i nevhodné používání zařízení, jako je například nekvalitní větrání nebo osvětlení.

    Ostatní hlavní typy zjištěných nedodržení ustanovení se různí podle druhu chovaných zvířat. V případě telat se jednalo o „volnost pohybu“, která zahrnuje možnost zvířete se pohybovat a pravidla pro uvazování. V případě kura domácího souvisela nedodržení ustanovení s pravidelnými kontrolami fungování „automatického nebo mechanického zařízení’“. Potíže související s „krmivem, vodou a jinými látkami“ byly poměrně časté u nosnic ve volném výběhu, skotu, ovcí a koz. Posledně jmenovaná oblast zahrnuje potravu samotnou, přístup zvířete ke krmivu a vodě a kontroly všech automatizovaných krmných zařízení a napáječek.

    Zprávy členských států ukazují nedodržení ustanovení v 8,4 % případů v roce 2013, pokud jde o prasata a poskytování manipulovatelného materiálu. V případě mrzačení zvířat (tzn. krácení ocasů, ale také kastrace a extirpace) byla míra nedodržení ustanovení zaznamenaná členskými státy 2,2 %.

    Stížnosti

    V letech 2013 a 2014 Komise zaregistrovala osm stížností týkajících se selhání členských států v chovu prasat při poskytování manipulovatelného materiálu a rutinním krácení ocasů. Tyto stížnosti také odrážejí zjištění auditů Komise. Dosud jich bylo uzavřeno pět. Komise mezitím pro tuto oblast vydala pokyny 12 .

    I přesto, že se objevily stížnosti týkající se jiných témat v oblasti dobrých životních podmínek zvířat, jako je například výroba foie gras či doprava a dobré životní podmínky na jatkách, jejich počet s ohledem na jednotlivá témata je nízký. Všechny stížnosti byly podrobně posouzeny a dospělo se k závěru, že není dostatečné odůvodnění v nich podnikat další kroky. Většina z nich proto byla uzavřena.

    4.    Závěr

    Obecné principy a ustanovení zahrnuté ve směrnici 98/58/ES o ochraně zvířat chovaných pro hospodářské účely přispěly k vytvoření společného rámce pro dobré životní podmínky hospodářských zvířat v EU. Směrnice také podporuje členské státy, aby zajistily, že tato pravidla budou správně prosazována a prováděna. Klíčová je povinnost členských států podávat výroční zprávu o výsledcích prováděných kontrol ohledně dodržování pravidel týkajících se dobrých životních podmínek zvířat a zároveň pojmenovávat nové cíle ke zlepšení jejich prosazování. Díky tomu došlo ke stanovení priorit v oblasti dobrých životních podmínek zvířat. Ze zpráv skutečně vyplývá, že členské státy systematicky usilují o řešení všech zjištěných případů nedodržení ustanovení a snaží se prosazovat pravidla EU týkající se dobrých životních podmínek zvířat. To potvrzují i údaje z předchozí zprávy Komise z roku 2006 13 a údaje podané členskými státy pro roky 2013 a 2014. Došlo ke znatelnému zlepšení v počtu hospodářství dodržujících ustanovení.

    Co se týče dvou naposledy zavedených opatření, tzn. zákazu neobohacených klecí pro nosnice (2012) a opatření týkajících se samostatných stání pro prasnice (2013), ukázalo se, že kroky, které Komise podnikla, aby všechny členské státy přiměla k řádnému prosazování zmíněných zákazů, jsou účinné. V současné době z informací dostupných Komisi vyplývá, že všechny členské státy dodržují ustanovení a pro chov nosnic užívají buď obohacené klece, nebo alternativní systémy. Co se týče skupinového ustájení prasnic, ustanovení dodržuje dvacet pět členských států. Tři státy pak ohlásily úplný soulad s ustanoveními. Komise v současnosti kontroluje poskytnutou dokumentaci, která má tato prohlášení potvrdit.

    Ve většině případů tato data naznačují drobné zlepšení mezi lety 2013 a 2014. Například soulad s pravidly zjištěný pro oblast chovu kura domácího a požadavku týkajícího se „automatických nebo mechanických zařízení se zvýšil z 82,1 % na 86,4 %. Mezi lety 2013 a 2014 bylo také hlášeno obecné zlepšení v oblasti „vedení záznamů“ a „budov a ustájení“ pro většinu druhů a výrobních systémů. Většina členských států, které poskytly analýzu svých zjištění, také uvedla, že je patrný všeobecný trend změny k lepšímu. Některé státy rovněž uvedly, že nedodržení ustanovení často bývá způsobeno nedostatečnými znalostmi, proto ve svých akčních plánech pro příští rok zavedly opatření související s odbornou přípravou.

    Toto všeobecné zlepšení, včetně zlepšení na straně členských států, dokládají audity Komise, které proběhly ve stejném období. Z nich vyplývá, že členské státy dodržely doporučení a že se situace oproti dřívějším auditům zlepšila.

    Je ovšem třeba s členskými státy dále pracovat na zavádění dalších zlepšení v oblasti hlášení dodržování pravidel týkajících se dobrých životních podmínek zvířat. Například od vydání rozhodnutí 2006/778/ES byly přijaty další právní požadavky 14 v oblasti dobrých životních podmínek zvířat. Tyto legislativní změny přijaté později nejsou zohledněny v rámci současných ohlašovacích povinností. Je potřeba zvážit, jak nejlépe zajistit harmonický přenos těchto nových údajů, aniž by se zároveň zvýšila administrativní zátěž.

    Závěrem, ze shromážděných informací je zjevné, že je nutné lepší společné porozumění stávajícím pravidlům týkajícím se dobrých životních podmínek zvířat a způsobu, jak je uplatňovat a prosazovat, obzvlášť u některých právních požadavků na dobré životní podmínky prasat. Údaje z členských států ukazují, že mezi lety 2013 a 2014 došlo jen k malému nárůstu počtu zjištěných porušení pravidel týkajících se poskytování manipulovatelného materiálu a že počet porušení pravidel souvisejících se zkracováním ocasů u prasat se snížil. To je v rozporu se zprávami z auditů Komise, které vykazují mnohem vyšší počet porušení těchto dvou požadavků ve většině členských států, ve kterých byly audity prováděny. Kromě toho počet stížností v této oblasti zřejmě ukazuje na narůstající povědomí občanů EU a zájem o dobré životní podmínky prasat. Nižší počty hlášené členskými státy mohou být výsledkem nesprávného rozpoznávání případů nedodržení ustanovení. Audity Komise ukázaly, že v oblasti zkracování ocasů se většina členských států domnívá, že jedná v souladu s unijním právem. Práce na těchto otázkách nicméně už mnoho let pokračuje s cílem zlepšit znalosti a změnit postoje. Doporučení Komise (EU) 2016/336 ze dne 8. března 2016 zavádí množství parametrů, které jsou relevantní pro snižování počtu případů okusování ocasů, a uvádí vlastnosti optimálního materiálu k obohacení prostředí. Doprovodný pracovní dokument útvarů Komise poskytuje v této oblasti členským státům další podrobnosti a také jim poskytuje nástroje a ukazatele, které lze užívat při posuzování situace v zemědělských podnicích.

    Komise bude přinejmenším dále monitorovat soulad se směrnicí Rady 98/58/ES. Z akčních plánů a komentářů je ovšem zřejmé, že členské státy pro zlepšení prosazování pravidel v této oblasti užívají různé nástroje. Komise zároveň považuje za zásadní rozvíjet další dialogy se zúčastněnými stranami tak, aby byly podpořeny určité iniciativy a projekty v této oblasti, které by mohly být oboustranně přínosné z hlediska hospodářského i z hlediska dobrých životních podmínek zvířat. V této souvislosti v současné době Komise vypracovává systematičtější a viditelnější formát tohoto dialogu, aby všechny zainteresované strany (organizace na podporu dobrých životních podmínek zvířat, vědci, veterinární lékaři, zemědělci, zpracovatelé potravin, maloobchodníci v oblasti potravin apod.) měly možnost vyjádřit svoje obavy, sdílet znalosti a zdroje tak, aby vytvořily společné činnosti.

    Kromě toho přijetí návrhu Komise o úředních kontrolách 15 otevře cestu zavedení evropských referenčních středisek pro dobré životní podmínky zvířat, která by mohla dále přispět k dalšímu zlepšení vytvářením a výměnou lepších technických a vědeckých znalostí.

     

    Příloha I

    Tabulka 1

    Seznam auditů Komise v letech 2010–2014

    Členský stát

    Číslo zprávy

    Předmět auditu dobrých životních podmínek zvířat

    Datum

    Malta

    2010-8386

    zemědělské podniky a přeprava (nosnice, telata, prasata, 2006/778)

    leden 2010

    Lucembursko

    2010-8385

    zemědělské podniky a přeprava (98/58, 2006/778, nosnice, prasata)

    leden 2010

    Francie

    2010-8390

    zemědělské podniky a přeprava (nosnice, prasata, 2006/778)

    únor 2010

    Polsko

    2010-8387

    zemědělské podniky a přeprava (nosnice, prasata)

    únor–březen 2010

    Itálie

    2010-8388

    zemědělské podniky a přeprava (98/58, nosnice, prasata)

    březen 2010

    Rumunsko

    2010-8389

    zemědělské podniky a přeprava (nosnice, prasata)

    duben 2010

    Bulharsko

    2010-8383

    zemědělské podniky a přeprava (nosnice, prasata)

    duben 2010

    Česká republika

    2010-8384

    zemědělské podniky a přeprava (nosnice, prasata)

    červen 2010

    Švédsko

    2010-8391

    zemědělské podniky a přeprava (2006/778, nosnice, prasata)

    říjen 2010

    Dánsko

    2010-8392

    zemědělské podniky a přeprava (nosnice, prasata)

    listopad 2010

    Rakousko

    2011-6096

    zemědělské podniky a přeprava (98/58, nosnice, prasata, brojleři)

    leden 2011

    Portugalsko

    2011-6052

    zemědělské podniky a přeprava (brojleři, nosnice, telata, prasata)

    květen 2011

    Polsko

    2011-6049

    zemědělské podniky a přeprava (98/58, nosnice, prasata, brojleři)

    květen–červen 2011 

    Belgie

    2011-6039

    zemědělské podniky a přeprava (98/58, nosnice, prasata, brojleři)

    červen–červenec 2011

    Maďarsko

    2011-6045

    zemědělské podniky a přeprava (98/58, nosnice, brojleři, prasata, husy podle požadavků Rady Evropy (RE))

    září 2011

    Slovensko

    2011-6053

    zemědělské podniky a přeprava (nosnice, brojleři, prasata)

    září 2011

    Itálie

    2011-6048

    zemědělské podniky a přeprava (98/58, nosnice, prasata, brojleři)

    listopad 2011

    Irsko

    2012-6379

    nosnice v zemědělských podnicích

    březen 2012

    Slovinsko

    2012-6375

    zemědělské podniky a přeprava (98/58, nosnice, prasata, brojleři)

    duben 2012

    Nizozemsko

    2012-6376

    zemědělské podniky a přeprava (98/58, nosnice, prasata, brojleři, skot podle požadavků RE)

    květen 2012

    Bulharsko

    2012-6454

    zemědělské podniky a přeprava (nosnice, prasata, brojleři)

    červen 2012

    Lotyšsko

    2012-6525

    zemědělské podniky a přeprava (98/58, 2006/778, nosnice, prasata, brojleři, telata, skot podle požadavků RE, kožešinové farmy podle požadavků RE)

    říjen 2012

    Litva

    2012-6526

    zemědělské podniky a přeprava (98/58, prasata, brojleři, kožešinové farmy podle požadavků RE)

    listopad 2012

    Francie

    2012-6446

    zemědělské podniky a přeprava (nosnice, prasata, brojleři, kachna pižmová podle požadavků RE)

    listopad 2012

    Rumunsko

    2012-6374

    zemědělské podniky a přeprava (nosnice, prasata, brojleři, krůty podle požadavků RE, kachny podle požadavků RE)

    listopad 2012

    Spojené království

    2013-6822

    hlavní druhy a kuřata chované na maso (brojleři, krůty podle požadavků RE)

    únor–březen 2013

    Dánsko

    2013-6807

    hlavní druhy a kuřata chované na maso (brojleři, kožešinové farmy podle požadavků RE, skot podle požadavků RE)

    říjen 2013

    Rakousko

    2013-6805

    hlavní chované druhy – požadavky Rady Evropy (2006/778, skot podle požadavků RE, krůty podle požadavků RE, husy podle požadavků RE)

    listopad 2013



    Tabulka 2

    Souhrn všech zpráv členských států pro roky 2013–2014 podle druhů

    2013

    Popis kategorie

     

    nosnice ve volném výběhu

     

    nosnice na stelivu

     

    nosnice v obohacených klecích

     

    krůty

     

    kur domácí

     

    kachny

     

    husy

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    místa produkce, která podléhají inspekcím

     

    6 731

     

    3 490

     

    3 236

     

    19 768

     

    111 115

     

    29 877

     

    13 553

     

    místa produkce, která byla kontrolována

     

    20,1 %

     

    33,6 %

     

    40 %

     

    5,1 %

     

    5,3 %

     

    2,8 %

     

    5,6 %

     

    místa produkce, kde nebylo zjištěno nedodržení ustanovení

     

    89,8 %

     

    89,4 %

     

    87,5 %

     

    90,7 %

     

    82,7 %

     

    89,9 %

     

    89 %

     

    Total Non-compliance Cat

     

    198

     

    189

     

    224

     

    122

     

    1275

     

    132

     

    127

     

    Popis kategorie

     

    ptáci nadřádu běžci

     

    prasata

     

    skot (vyjma telat)

     

    telata

     

    ovce

     

    kozy

     

    kožešinová zvířata

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    místa produkce, která podléhají inspekcím

    788

    685 660

    1 503 586

    942 407

    549 713

    186 632

    3 956

    místa produkce, která byla kontrolována

    13,5 %

    4,3 %

    4,5 %

    4,1 %

    3 %

    2,5 %

    28,8 %

    místa produkce, kde nebylo zjištěno nedodržení ustanovení

    90,6 %

    80,8 %

    86,2 %

    87,2 %

    86,4 %

    80,7 %

    85,1 %

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    2014

    Popis kategorie

     

    nosnice ve volném výběhu

     

    nosnice na stelivu

     

    nosnice v obohacených klecích

     

    krůty

     

    kur domácí

     

    kachny

     

    husy

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    místa produkce, která podléhají inspekcím

     

    12 099

     

    12 772

     

    3 565

     

    26 395

     

    183 920

     

    75 420

     

    37 241

    místa produkce, která byla kontrolována

     

    17,3 %

     

    16 %

     

    40,5 %

     

    5,6 %

     

    4,1 %

     

    1,9 %

     

    3,3 %

    místa produkce, kde nebylo zjištěno nedodržení ustanovení

     

    91,8 %

     

    92,3 %

     

    86,4 %

     

    88,4 %

     

    83,5 %

     

    91,5 %

     

    90,7 %

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Popis kategorie

     

    ptáci nadřádu běžci

     

    prasata

     

    skot (vyjma telat)

     

    telata

     

    ovce

     

    kozy

     

    kožešinová zvířata

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    místa produkce, která podléhají inspekcím

    1 716

     

    767 042

     

    1 626 413

     

    978 358

     

    653 721

     

    235 205

    4 317

    místa produkce, která byla kontrolována

    11,2 %

     

    4,7 %

     

    4,6 %

     

    4,5 %

     

    3,4 %

     

    2,9 %

    28,7 %

    místa produkce, kde nebylo zjištěno nedodržení ustanovení

    92,2 %

     

    82,2 %

     

    86,6 %

     

    84,7 %

     

    89,5 %

     

    81,4 %

    85,6 %



    Obrázek 1

    Procento míst produkce kontrolovaných v letech 2013 a 2014



    Tabulka 3

    Počet míst produkce v členských státech, která podléhala inspekci, a procento případů nedodržení ustanovení v letech 2013 a 2014

    – nejvýznamnější chované druhy

    2013

    2014

    2013

    2014

    2013

    2014

    2013

    2014

    Popis kategorie

     

    nosnice ve volném výběhu

     

    nosnice ve volném výběhu

     

    prasata

     

    prasata

     

    telata

     

    telata

     

    kur domácí

     

    kur domácí

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    místa produkce, která podléhají inspekcím

     

    6 731

    12 099

    685 660

    767 042

    942 407

    978 358

    111 115

    183 920

    místa produkce, která byla kontrolována

     

    20,1 %

     

    17,3 %

     

    4,3 %

     

    4,7 %

     

    4,1 %

     

    4,5 %

     

    5,3 %

     

    4,1 %

    místa produkce, kde nebylo zjištěno nedodržení ustanovení

     

    89,8 %

     

    91,8 %

     

    80,8 %

     

    82,2 %

     

    87,2 %

     

    84,7 %

     

    82,7 %

     

    83,5 %

    Počet nedodržení ustanovení

     

     

     

     

     

     

     

    personál

     

    5,6 %

     

    5,6 %

     

    2,9 %

     

    3,1 %

     

    2,4 %

     

    2,3 %

     

    14 %

     

    10,5 %

    inspekce

     

    6,1 %

     

    8,9 %

     

    7,8 %

     

    9,2 %

     

    7,8 %

     

    8,8 %

     

    8,2 %

     

    7,4 %

    vedení záznamů

     

    22,7 %

     

    27,1 %

     

    15,5 %

     

    13,5 %

     

    17,4 %

     

    12,8 %

     

    44,5 %

     

    30,5 %

    volnost pohybu

     

    0,5 %

     

    2,8 %

     

    3 %

     

    4,1 %

     

    14,2 %

     

    14,3 %

     

    3,4 %

     

    4,4 %

    prostorové podmínky

     

    5,6 %

     

    5,1 %

     

    13 %

     

    6,3 %

     

    6,9 %

     

    7 %

     

    4 %

     

    5,1 %

    budovy a ustájení

     

    78,3 %

     

    84,6 %

     

    27,5 %

     

    28,5 %

     

    40,9 %

     

    39,3 %

     

    36,4 %

     

    37,3 %

    minimální osvětlení

     

    2,5 %

     

    3,3 %

     

    5,5 %

     

    8,8 %

     

    1,9 %

     

    2,8 %

     

    0,8 %

     

    2,7 %

    podlahová plocha (u prasat)

     

    0 %

     

    0 %

     

    8,8 %

     

    9,3 %

     

    0 %

     

    0 %

     

    0 %

     

    0 %

    manipulovatelný materiál (u prasat)

     

    0 %

     

    0 %

     

    8,4 %

     

    10 %

     

    0 %

     

    0 %

     

    0 %

     

    0 %

    automatická nebo mechanická zařízení

     

    6,6 %

     

    5,6 %

     

    4,7 %

     

    4,2 %

     

    3 %

     

    3,3 %

     

    17,9 %

     

    14,6 %

    krmivo, voda a jiné látky

     

    28,3 %

     

    35 %

     

    11,8 %

     

    11,5 %

     

    13,3 %

     

    16,4 %

     

    7,2 %

     

    8,3 %

    hemoglobin (u telat)

     

    0 %

     

    0 %

     

    0 %

     

    0 %

     

    0,4 %

     

    0,5 %

     

    0 %

     

    0 %

    strava obsahující vlákninu (u telat a prasnic)

     

    0 %

     

    0 %

     

    0,2 %

     

    0,2 %

     

    0,2 %

     

    1 %

     

    0 %

     

    0 %

    mrzačení

     

    0,5 %

     

    1,9 %

     

    2,2 %

     

    1,8 %

     

    0,3 %

     

    0,3 %

     

    0,8 %

     

    0,4 %

    způsoby chovu (nikoli u nosnic)

     

    0 %

     

    0 %

     

    2 %

     

    1,3 %

     

    1,1 %

     

    1 %

     

    11 %

     

    7,1 %

    Počet kategorií nedodržení ustanovení

     

     

     

     

     

     

     

    Kategorie A

     

    56,1 %

     

    64 %

     

    64,2 %

     

    66,1 %

     

    73,3 %

     

    76,6 %

     

    69,8 %

     

    73,2 %

    Kategorie B

     

    37,9 %

     

    25,7 %

     

    20,3 %

     

    22,1 %

     

    15,1 %

     

    12,9 %

     

    23,4 %

     

    18,5 %

    Kategorie C

     

    6,1 %

     

    10,3 %

     

    15,6 %

     

    11,8 %

     

    11,5 %

     

    10,5 %

     

    6,8 %

     

    8,3 %



    Příloha II

    Přehled právních předpisů týkajících se dobrých životních podmínek zvířat, které souvisejí se situací v zemědělských podnicích

    Směrnice Rady 98/58/ES ze dne 20. července 1998 o ochraně zvířat chovaných pro hospodářské účely (Úř. věst. L 221, 8.8.1998, s. 23).

    Směrnice Rady 1999/74/ES ze dne 19. července 1999, kterou se stanoví minimální požadavky na ochranu nosnic (Úř. věst. L 203, 3.8.1999, s. 53).

    Směrnice Rady 2007/43/ES ze dne 28. června 2007 o minimálních pravidlech pro ochranu kuřat chovaných na maso (Úř. věst. L 182, 12.7.2007, s. 19).

    Směrnice Rady 2008/119/ES ze dne 18. prosince 2008, kterou se stanoví minimální požadavky pro ochranu telat (kodifikované znění) (Úř. věst. L 10, 15.1.2009, s. 7).

    Směrnice Rady 2008/120/ES ze dne 18. prosince 2008, kterou se stanoví minimální požadavky pro ochranu prasat (kodifikované znění) (Úř. věst. L 47, 18.2.2009, s. 5).

    Směrnice Komise 2002/4/ES ze dne 30. ledna 2002 o registraci zařízení pro chov nosnic, kterou stanoví směrnice Rady 1999/74/ES (Úř. věst. L 30, 31.1.2002, s. 44).

    Rozhodnutí Komise 2006/778/ES ze dne 14. listopadu 2006 o minimálních požadavcích na sběr informací při inspekcích míst produkce, v nichž se chovají některá zvířata pro hospodářské účely (Úř. věst. L 314, 15.11.2006, s. 39).

    (1)

         Rozhodnutí Komise 2006/778/ES ze dne 14. listopadu 2006 o minimálních požadavcích na sběr informací při inspekcích míst produkce, v nichž se chovají některá zvířata pro hospodářské účely (Úřvěst. L 314, 15.11.2006, s. 39).

    (2)

         COM(2012) 6 final/2.

    (3)

         Úř. věst. L 221, 8.8.1998, s. 23.

    (4)

         Nařízení (ES) č. 882/2004 ze dne 29. dubna 2004 o úředních kontrolách za účelem ověření dodržování právních předpisů týkajících se krmiv a potravin a pravidel o zdraví zvířat a dobrých životních podmínkách zvířat (Úř. věst. L 165, 30.4.2004, s. 1).

    (5)

         Některé údaje z těchto zpráv byly extrapolovány a jsou zahrnuty v příloze I.

    (6)

         COM(2012) 154 final – sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu: Aktualizace sdělení o vztazích se stěžovatelem v případech uplatňování práva Unie.

    (7)

         Zemědělci mohou dostávat přímé platby, pokud svoje pozemky udržují v dobrém zemědělském stavu a dodržují normy týkající se veřejného zdraví, zdraví zvířat a rostlin, životního prostředí a dobrých životních podmínek zvířat (podmíněnost) obsažené v nařízení.

    (8)

         Směrnice 2008/120/ES a 2008/119/ES požadují inspekce, které budou každoročně provedeny ve statisticky reprezentativním vzorku různých systémů odchovu používaných v každém členském státě“.

    (9)

         Rozhodnutí Komise 2006/778/ES, příloha IV, tabulka 2: Kur domácí označuje drůbež druhu Gallus gallus vyjma nosnic,

    (10)

       Méně než 350 slepic.

    (11)

         Referenční čísla zpráv z auditů: Španělsko 7079, Spojené království 7080, Dánsko 7061, Německo 7073, Česká republika 7060, Maďarsko 7072, Belgie 7059, Nizozemsko 7078 a Itálie 7075.

    (12)

         Doporučení Komise (EU) 2016/336 ze dne 8. března 2016 o uplatňování směrnice Rady 2008/120/ES, kterou se stanoví minimální požadavky pro ochranu prasat, pokud jde o opatření ke snížení potřeby krácení ocasů (Úř. věst. L 62, 9.3.2016, s. 20);    
    SWD(2016) 49 final  http://ec.europa.eu/food/animals/welfare/practice/farm/pigs/index_en.htm  

    (13)

         KOM(2006) 838 v konečném znění.

    (14)

         Směrnice 2007/43/ES.

    (15)

       Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o úředních kontrolách a jiných úředních činnostech prováděných s cílem zajistit uplatňování právních předpisů týkajících se krmiv a potravin a pravidel týkajících se zdraví zvířat a dobrých životních podmínek zvířat, zdraví rostlin, rozmnožovacího materiálu rostlin a přípravků na ochranu rostlin a o změně nařízení (ES) č. 999/2001, 1829/2003, 1831/2003, 1/2005, 396/2005, 834/2007, 1099/2009, 1069/2009, 1107/2009, nařízení (EU) č. 1151/2012, 652/2014 a směrnic 98/58/ES, 1999/74/ES, 2007/43/ES, 2008/119/ES, 2008/120/ES a 2009/128/ES (nařízení o úředních kontrolách), Interinstitucionální dokument: 2013/0140(COD).

    Top