Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0664

    Návrh ROZHODNUTÍ RADY o postoji, který se má jménem Evropské unie zaujmout v rámci Výboru pro státní přístavní inspekci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci

    COM/2015/0664 final - 2015/0304 (NLE)

    V Bruselu dne 18.12.2015

    COM(2015) 664 final

    2015/0304(NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTÍ RADY

    o postoji, který se má jménem Evropské unie zaujmout v rámci Výboru pro státní přístavní inspekci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci


    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

    Systém EU pro státní přístavní inspekci je stanoven ve směrnici 2009/16/ES 1 (v pozměněném znění), která přepracovává a zpřísňuje předchozí právní předpisy EU zavedené v této oblasti od roku 1995. Systém EU je založen na již dříve existující struktuře Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci (dále jen „Pařížské memorandum“), které existuje od roku 1982. Směrnice 2009/16/ES (v pozměněném znění) obsahuje postupy a nástroje Pařížského memoranda. Členy Pařížského memoranda jsou všechny přímořské členské státy EU, jakož i Kanada, Rusko, Island a Norsko. Evropská unie není členem Pařížského memoranda.

    Od 1. ledna 2011 je zaveden nový inspekční systém pro státní přístavní inspekci, a to jak v rámci EU, tak i v rámci Pařížského memoranda. Aby mohl nový inspekční systém fungovat, musí být každoročně ohledně Pařížského memoranda přijata řada rozhodnutí. Tato rozhodnutí jsou přijímána na základě konsensu u příležitosti zasedání „Výboru pro státní přístavní inspekci“, které se koná každý rok v květnu. Na základě směrnice 2009/16/ES jsou rozhodnutí přijatá příslušným orgánem Pařížského memoranda pro členské státy EU závazná.

    Pokud jsou mezinárodní organizace vyzvány k přijetí aktů s právními účinky, musí být podle čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování Evropské unie postoj, který má být schválen jménem Unie v mezinárodních organizacích, jako je Pařížské memorandum, přijat rozhodnutím Rady na návrh Komise.

    Navrhuje se, aby byl postoj EU, který má být přijat na zasedání Výboru pro státní přístavní inspekci, stanoven podle dvouúrovňového přístupu. Rozhodnutí Rady stanoví hlavní zásady a směry postoje Unie na víceletém základě, proto je pro každoroční zasedání Výboru pro státní přístavní inspekci upravováno pomocí pracovních dokumentů Komise, které projednává Pracovní skupina Rady pro námořní dopravu. Cílem tohoto návrhu je stanovit postoj Unie, který má přijmout Výbor pro státní přístavní inspekci na období 2016–2019. Jeho cílem je také začlenit zásady a směry politiky Evropské unie, aby se zlepšila námořní bezpečnost, prevence znečištění a životní a pracovní podmínky na lodi. Postoj Unie rovněž zohledňuje ustanovení Lisabonské smlouvy.

    Komise navrhuje tento přístup vzhledem ke specifickému postupu v rámci rozhodovacího procesu podle Pařížského memoranda. Vnitřní pravidla Pařížského memoranda stanoví jako nejzazší datum, kdy mohou jeho členové a pracovní skupiny pověřené vypracováním pokynů předložit veškeré dokumenty, šest týdnů před zasedáním Výboru pro státní přístavní inspekci. Neboť teprve v tomto okamžiku jsou k dispozici veškeré dokumenty a Komise může začít svou analýzu za účelem přípravy návrhu koordinovaného postoje Unie podle čl. 218 odst. 9 SFEU, který pak musí přijmout Rada. Jelikož je na tuto analýzu, přípravu návrhu Komise a jeho přijetí ze strany Rady málo času, postup každoroční úpravy postoje Unie je stanoven v příloze 2. Toto rozhodnutí se vztahuje na období 2016–2019.

    2. PRÁVNÍ STRÁNKA NÁVRHU

    Toto rozhodnutí je založeno na Smlouvě o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 100 odst. 2 ve spojení s čl. 218 odst. 9, který stanoví, že Rada na návrh Komise přijme rozhodnutí o stanovení postojů, které má jménem Unie zaujmout orgán zřízený dohodou, má-li tento orgán přijímat akty s právními účinky. Toto ustanovení se použije na postoj, který mají jménem Unie přijmout členské státy ve Výboru pro státní přístavní inspekci Pařížského memoranda.

    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/16/ES ze dne 23. dubna 2009 o státní přístavní inspekci (v pozměněném znění) tvoří právní základ stanovující zásady, které musí členské státy dodržovat v rámci Výboru pro státní přístavní inspekci Pařížského memoranda.

    2015/0304 (NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTÍ RADY

    o postoji, který se má jménem Evropské unie zaujmout v rámci Výboru pro státní přístavní inspekci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 100 a čl. 218 odst. 9 této smlouvy,

    s ohledem na návrh Evropské komise,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)Námořní bezpečnost, prevence znečištění a životní a pracovní podmínky na lodi mohou být účinně zlepšeny výrazným omezením přístupu nevyhovujících lodí do vod Evropské unie, pokud budou důsledně uplatňovány úmluvy, mezinárodní předpisy a rezoluce.

    (2)Zatímco primární odpovědnost za sledování dodržování mezinárodních norem ze strany lodí, pokud jde o bezpečnost, prevenci znečištění a životní a pracovní podmínky na lodi, nese stát vlajky, odpovědnost za udržování stavu lodi a jejího vybavení po prohlídce za účelem potvrzení souladu s požadavky mezinárodních úmluv vztahujícími se na loď má lodní společnost. Řada států vlajky však povinnost zavádět a uplatňovat mezinárodní normy vážně porušuje.

    (3)Proto by jako druhý způsob boje proti nevyhovující lodní dopravě měly sledování souladu s mezinárodními normami, pokud jde o bezpečnost, prevenci znečištění a životní a pracovní podmínky na lodi, napříště zajišťovat rovněž státy přístavu, přičemž se uznává, že státní přístavní inspekce se nepovažuje za prohlídku a příslušné inspekční formuláře nejsou osvědčeními o způsobilosti k plavbě. Jednotný přístup k účinnému uplatňování těchto mezinárodních norem pobřežními členskými státy EU na lodích plujících v jejich výsostných vodách a užívajících jejich přístavy by měl zabránit narušování hospodářské soutěže.

    (4)Směrnice 2009/16/ES 2 (v pozměněném znění) stanoví systém EU pro státní přístavní inspekci, který upravuje a posiluje dřívější právní předpisy EU zavedené v této oblasti od roku 1995. Systém EU je založen na již dříve existující struktuře Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci, mezinárodní organizace, jež existuje od roku 1982.

    (5)Pokud jde o členské státy EU, směrnice 2009/16/ES účinně zavádí postupy, nástroje a práci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci do působnosti práva EU. Na základě směrnice 2009/16/ES jsou rozhodnutí přijatá příslušným orgánem Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci pro členské státy EU závazná.

    (6)Výbor pro státní přístavní inspekci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci zasedá každý rok a během jednání rozhoduje o řadě bodů pořadu jednání nezbytných pro uplatňování směrnice 2009/16/ES.

    (7)Pokud jsou mezinárodní organizace vyzvány k přijetí aktů s právními účinky, musí být podle čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování Evropské unie postoj, který má být schválen jménem Unie v mezinárodních organizacích, přijat rozhodnutím Rady na návrh Komise.

    (8)Vnitřní pravidla Pařížského memoranda stanoví jako nejzazší datum, kdy mohou jeho členové a pracovní skupiny pověřené vypracováním pokynů předložit veškeré dokumenty, šest týdnů před zasedáním Výboru pro státní přístavní inspekci. Teprve v tomto okamžiku jsou k dispozici veškeré dokumenty a Komise může začít svou analýzu za účelem přípravy návrhu koordinovaného postoje Unie podle čl. 218 odst. 9 SFEU. Jelikož je na analýzu a přijetí návrhu málo času, je nutné stanovit hlavní zásady a směry postoje Unie na víceletém základě, spolu s rámcem pro každoroční úpravu postoje Unie.

    (9)Toto rozhodnutí by se mělo vztahovat na období 2016–2019,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Postoj, který má Evropská unie zaujmout v rámci každoročního zasedání Výboru pro státní přístavní inspekci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci, pokud bude tento orgán vyzván k přijetí rozhodnutí s právními účinky, je stanoven v příloze 1 tohoto rozhodnutí.

    Článek 2

    Každoroční úprava postoje Unie, který má být přijat na výročním zasedání Výboru pro státní přístavní inspekci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci, se provádí v souladu s přílohou 2 tohoto rozhodnutí.

    Článek 3

    Postoj Unie stanovený v příloze 1 tohoto rozhodnutí posoudí a případně pozmění Rada na návrh Komise nejpozději pro výroční zasedání Výboru pro státní přístavní inspekci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci v roce 2020.

    Článek 4

    Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem 1. ledna 2016.

    V Bruselu dne

       Za Radu

       předseda

    (1) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/16/ES ze dne 23. dubna 2009 o státní přístavní inspekci (přepracované znění) (Úř. věst. L 131, 28.5.2009, s. 57).
    (2) Úř. věst. L 131, 28.5.2009, s. 57.
    Top

    V Bruselu dne 18.12.2015

    COM(2015) 664 final

    PŘÍLOHA

    Postoj Unie v rámci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci

    návrhu rozhodnutí Rady

    o postoji, který se má jménem Evropské unie zaujmout v rámci Výboru pro státní přístavní inspekci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci


    PŘÍLOHA

    Postoj Unie v rámci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci

    návrhu rozhodnutí Rady

    o postoji, který se má jménem Evropské unie zaujmout v rámci Výboru pro státní přístavní inspekci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci

    Hlavní zásady

    V rámci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci (dále jen „Pařížské memorandum“), Unie:

    a)jedná v souladu s cíli Unie, zejména s cílem zlepšit námořní bezpečnost, prevenci znečištění a životní a pracovní podmínky na lodi pomocí výrazného omezení přístupu nevyhovujících lodí, a to přísným uplatňováním mezinárodních úmluv a předpisů;

    b)podporuje provádění harmonizovaného přístupu ze strany členů Pařížského memoranda k účinnému uplatňování těchto mezinárodních norem na lodích plujících v jejich výsostných vodách a užívajících jejich přístavy;

    c)spolupracuje v rámci Pařížského memoranda za účelem vytvoření komplexního režimu inspekcí a sdílení inspekční zátěže spravedlivým způsobem, zejména tím, že každoročně přijímá roční inspekční závazek, který se stanoví podle dohodnuté metodiky uvedené v příloze 11 Pařížského memoranda;

    d)v rámci Pařížského memoranda podporuje nábor potřebného počtu pracovníků, včetně kvalifikovaných inspektorů, a zasazuje se o to, aby tento počet zůstal zachován a pracovníci byli vyškoleni členy Pařížského memoranda, přičemž zohledňuje objem a charakteristiky námořní dopravy v každém přístavu;

    e)zajišťuje, aby opatření přijatá v rámci Pařížského memoranda byla v souladu s mezinárodním právem, a zejména mezinárodními úmluvami a předpisy týkajícími se námořní bezpečnosti, prevence znečištění a životních a pracovních podmínek na lodi;

    f)podporuje rozvoj společných přístupů s ostatními subjekty provádějícími státní přístavní inspekci;

    g)zajišťuje soudržnost s ostatními politikami Unie, zejména v oblasti vnějších vztahů, bezpečnosti, životního prostředí a dalších.

    Pokyny

    Unie podporuje Pařížské memorandum při přijetí následujícího:

    A.    Za účelem zajištění bezproblémového meziročního fungování režimu státní kontroly v přístavech EU v souladu se směrnicí 2009/16/ES:

    1.    Následující prvky rizikového profilu lodi, které jsou používány pro cílený výběr plavidla pro inspekci:

    a)bílá, šedá a černá listina států vlajky podle vzorce vyvinutého Pařížským memorandem a stanoveného v příloze nařízení Komise (EU) č. 801/2010 ze dne 13. září 2010, kterým se provádí čl. 10 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/16/ES, pokud jde o kritéria státu vlajky 1 ;

    b)seznam výkonnosti uznaných organizací podle metodiky přijaté Výborem pro státní přístavní inspekci na jeho 37. zasedání v květnu 2004 (bod pořadu jednání 4.5.2);

    c)průměrný poměr nedostatků a zadržení lodí, pokud jde o vzorec pro stanovení výkonnosti podniku na základě přílohy nařízení Komise (EU) č. 802/2010 ze dne 13. září 2010, kterým se provádí čl. 10 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/16/ES, pokud jde o kritéria státu vlajky 2 , ve znění pozdějších předpisů.

    2.    Zajistit, aby všechny změny nebo aktualizace postupů a pokynů Pařížského memoranda byly v souladu s cíli Unie, zejména s cílem zlepšení námořní bezpečnosti, prevence znečištění a životních a pracovních podmínek na lodi.

    B.    Ve střednědobém horizontu zajistit vývoj alternativního způsobu vypracování bílé, šedé a černé listiny států vlajky, aby se zlepšila spravedlivost, zejména pokud jde o státy vlajky s malými flotilami.

    (1) Úř. věst. L 241, 14.9.2010, s. 1.
    (2) Úř. věst. L 241, 14.9.2010, s. 4.
    Top

    V Bruselu dne 18.12.2015

    COM(2015) 664 final

    PŘÍLOHA

    Každoroční stanovení postoje Unie, který se má zaujmout v rámci Výboru pro státní přístavní inspekci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci

    návrhu rozhodnutí Rady

    o postoji, který se má jménem Evropské unie zaujmout v rámci Výboru pro státní přístavní inspekci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci


    PŘÍLOHA

    Každoroční stanovení postoje Unie, který se má zaujmout v rámci Výboru pro státní přístavní inspekci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci

    návrhu rozhodnutí Rady

    o postoji, který se má jménem Evropské unie zaujmout v rámci Výboru pro státní přístavní inspekci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci

    Před každým výročním zasedáním Výboru pro státní přístavní inspekci Pařížského memoranda o porozumění o státní přístavní inspekci je třeba přijmout nezbytné kroky, aby postoj, jenž má být jménem Unie vyjádřen, zohledňoval všechny příslušné informace předložené Evropské Komisi, jakož i veškeré dokumenty, které mají být projednávány a které spadají do pravomoci EU v souladu s hlavními zásadami a pokyny stanovenými v příloze I.

    Za tímto účelem a na základě uvedených informací předají útvary Komise Radě nebo jejím přípravným orgánům v dostatečném časovém předstihu před zasedáním Výboru pro státní přístavní inspekci k posouzení a schválení přípravný dokument obsahující podrobnosti návrhu postoje Unie.

    Postoj Unie navržený v přípravném dokumentu se považuje za schválený, pokud proti němu na zasedání přípravného orgánu Rady nebo ve lhůtě dvaceti dnů od předložení přípravného dokumentu, podle toho, co nastane dříve, nevysloví námitku počet členských států rovnající se blokační menšině. V případě takové námitky je věc postoupena Radě.

    Top