Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0547

Doporučení pro ROZHODNUTÍ RADY, kterým se schvaluje obnovení účasti Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom) na Rámcové dohodě o mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji jaderných energetických systémů IV. generace

COM/2015/0547 final

V Bruselu dne 29.10.2015

COM(2015) 547 final

Doporučení pro

ROZHODNUTÍ RADY,

kterým se schvaluje obnovení účasti Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom) na Rámcové dohodě o mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji jaderných energetických systémů IV. generace


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Mezinárodní fórum IV. generace (GIF) představuje podle Charty mezinárodního fóra IV. generace rámec pro mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji, který vznikl na základě iniciativy USA v roce 2001. Jeho cílem je společně vyvinout novou koncepci systémů jaderné energie, které zajistí spolehlivou dodávku energie a zároveň uspokojivě vyřeší otázky jaderné bezpečnosti, minimalizace odpadu, nešíření a vnímání ze strany veřejnosti.

Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom) se k fóru GIF připojilo dne 30. července 2003 podpisem Charty mezinárodního fóra IV. generace (dále jen „charta“) na základě rozhodnutí Komise K(2002) 4287 ze dne 4. listopadu 2002. První signatáři podepsali chartu již v roce 2001. Členství Euratomu v chartě bylo následně prodlouženo rozhodnutím Komise K(2011) 4504 ze dne 29. června 2011. Původní desetileté období platnosti charty bylo při té příležitosti nahrazeno neomezenou dobou platnosti, ledaže by se strany jednohlasně shodly na jejím ukončení. Kterýkoliv z členů (a tedy i Euratom) však může z fóra GIF vystoupit na základě písemné výpovědi předložené 90 dní předem. Charta neobsahuje žádné ustanovení o finančních výměnách mezi stranami nebo o zvláštních přídělech z rozpočtu, a spadá tedy do působnosti čl. 101 třetího pododstavce Smlouvy o Euratomu.

Za účelem naplňování charty GIF uzavřeli její signatáři právně závaznou rámcovou dohodu o mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji jaderných energetických systémů IV. generace, která stanoví podmínky spolupráce a následných systémových a projektových ujednání.

V souladu s čl. 101 druhým pododstavcem Smlouvy o Euratomu a rozhodnutím Rady 14929/05, následovaným rozhodnutím Komise K(2006) 7, přistoupil Euratom k rámcové dohodě dne 24. ledna 2006, kdy řádně pověřený komisař podepsal listinu o přistoupení (která byla následně dne 10. února 2006 uložena u Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj v Paříži). Jakožto koordinátor účasti Společenství ve fóru bylo potvrzeno Společné výzkumné středisko, které tudíž zastupuje Euratom coby jeho „agent pro provádění“ dle čl. III odst. 2 rámcové dohody.

Jelikož Francie a Spojené království již byly smluvními stranami rámcové dohody, bylo k rozhodnutí Rady 14929/05, kterým se schvaluje přistoupení Euratomu k dohodě, připojeno v zájmu konzistence následující prohlášení:

„Evropské společenství pro atomovou energii se, jakožto strana této rámcové dohody, plně účastní veškeré spolupráce a jednání podle této rámcové dohody a každého systémového ujednání, kterého je signatářem. Evropské společenství pro atomovou energii a jeho členské státy, které jsou stranami rámcové dohody, v současnosti Francie a Spojené království, sladí při provádění rámcové dohody a příslušných systémových ujednání své postoje před přijetím každého významného rozhodnutí.“

Rámcová dohoda vstoupila v platnost dne 28. února 2005 na dobu 10 let a dne 26. února 2015 byla na základě souhlasu čtyř stran dohody prodloužena. Euratom i další signatáři, kterým se nepodařilo dokončit včas interní schvalovací postup, tak mohou obnovit svou účast pozdějším podpisem.

2.ČINNOST EURATOMU VYPLÝVAJÍCÍ Z RÁMCOVÉ DOHODY

Během uplynulého desetiletí dosáhlo fórum GIF, fungující v pevném právním rámci pro spolupráci, značných pokroků, k nimž patří mimo jiné návrh a realizace společných projektů díky významným investicím do výzkumu a vývoje z celého světa a návrh či konstrukce demonstračních prototypů, například rychlého sodíkového reaktoru (SFR) Francie a Ruska a čínského vysokoteplotního reaktoru (VHTR).

Po tuto dobu byl Euratom ve fóru GIF velmi aktivní a je jediným signatářem, který se podílí na všech šesti reaktorových systémech (systémových ujednáních) a na všech třech průřezových koncepcích („bezpečnost a spolehlivost“, „ekonomičnost“ a „zabránění šíření jaderných materiálů a fyzická ochrana“). Tři ze šesti těchto systémů zástupci Euratomu řídí (reaktor chlazený vodou s nadkritickými parametry, rychlý reaktor chlazený olovem a rychlý reaktor chlazený plynem), přičemž pro každý systém byla uzavřena projektová ujednání, v jejichž rámci se provádí odborná činnost. Euratom se podílí na většině projektových ujednání příspěvky pocházejícími jak z přímých, tak nepřímých akcí programu Euratomu pro výzkum a odbornou přípravu.

Než se však systémy IV. generace stanou skutečností, zbývá ještě odvést mnoho práce. V nadcházející dekádě se bude činnost soustřeďovat na:

– pokračování VaV systémů IV. generace,

– vývoj pokročilých výzkumných zařízení,

– zapojení průmyslových podniků do tvorby koncepce systémů IV. generace,

– rozvoj pracovní síly do budoucna.

Je proto vhodné, aby se Euratom podílel na činnostech vyplývajících z rámcové dohody i nadále a aby souhlasil s jejím prodloužením prostřednictvím zvláštního mechanismu stanoveného v čl. XII odst. 3 dohody.

3.PRÁVNÍ STRÁNKA NÁVRHU

Platnost dohody bude prodloužena na základě čl. 101 druhého pododstavce Smlouvy o Euratomu.

V červnu 2014 rozeslal technický sekretariát GIF jménem opatrovatele (OECD) oznámení o prodloužení rámcové dohody, v němž byly signatářům nabídnuty tři různé způsoby prodloužení:

„1.    Prodloužení – strany se mohou dohodnout na prodloužení platnosti rámcové dohody způsobem uvedeným v čl. XII odst. 3 rámcové dohody (varianta 1);

2.    Změna dohody – nedohodnou-li se strany na variantě 1, mohou přistoupit ke změně rámcové dohody způsobem stanoveným v čl. XII odst. 4 (varianta 2);

3.    Vypršení platnosti a uzavření nové dohody – nedohodnou-li se strany na prodloužení ani změně dohody, mohou vyčkat do vypršení její platnosti a uzavřít novou rámcovou dohodu, která bude představovat novou mezinárodní smlouvu (varianta 3).“

Agent pro provádění podporoval variantu 1, neboť se jevila jako nejrychlejší způsob prodloužení dohody a smluvní strany si výslovně stanovily možnost prodloužení platnosti dohody způsobem, který se liší od postupu pro přijetí jiných změn. Dne 14. října 2014 mise USA u OECD (opatrovatele) ostatním smluvním stranám, včetně agenta Euratomu pro provádění (prostřednictvím ESVČ), předložila k podpisu v souladu se stanoveným postupem návrh dohody o prodloužení platnosti Rámcové dohody o mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji jaderných energetických systémů IV. generace.

Původním záměrem bylo, aby politická skupina přijala rozhodnutí o prodloužení rámcové dohody o 10 let, tj. do 28. února 2025, v souladu se stanoveným postupem pro prodloužení na své schůzi ve dnech 17.–18. prosince 2014 (nebo písemným postupem). Vzhledem k procedurálním požadavkům některých stran (včetně Euratomu) a v zájmu zachování odlišení schůzí politické skupiny GIF svolaných pod záštitou charty GIF na jedné straně od formální mezivládní rámcové dohody na druhé straně však politická skupina na uvedené schůzi o prodloužení nejednala.

Po výměně stanovisek a připomínek k prodloužení dohody a k návrhu dohody o prodloužení byl po schůzi konané v prosinci 2014 se souhlasem zástupců většiny stran vypracován nový návrh na prodloužení dohody. Navrhované řešení spočívalo v tom, že prodloužení dohody vstoupí v platnost, pokud budou alespoň tři strany souhlasit a přijmou závazek z prodloužení vyplývající. Ochotu a připravenost souhlasit s tímto závazkem před 28. únorem 2015 vyjádřily čtyři strany (Francie, Japonsko, Jižní Korea a Spojené státy), takže prodloužení dohody mohlo vstoupit v platnost k tomuto datu.

Ostatní strany měly za to, že v souladu s čl. XII odst. 3 stávající rámcové dohody bude podpisem všech stran do uvedeného data (ať už s výhradou následného přijetí či nikoliv) vyjádřeno, že s prodloužením souhlasí. Agent Euratomu pro provádění dal najevo, že s tímto způsobem vyjádření souhlasu nesouhlasí. Ostatní strany považovaly za dostatečný dopis agenta Euratomu sekretariátu opatrovatele, v němž uvedl, že s prodloužením provedeným ostatními stranami souhlasí.

Čtyři signatáři podepsali připojenou dohodu o prodloužení dne 26. února 2015. Jménem Euratomu může být dohoda podepsána, jakmile Rada obnovení schválí.

Komise považuje rozhodnutí o obnovení rámcové dohody za důležité, a prostřednictvím agenta pro provádění proto sjednotila své stanovisko se stanoviskem Francie. (Spojené království jakožto samostatná smluvní strana mezitím od dohody odstoupilo, stejně jako ostatní členské státy však zůstává její smluvní stranou jakožto člen Euratomu.)

Komise má za to, že navrhované obnovení rámcové dohody je pro Společenství přijatelné, a proto v souladu s čl. 101 druhým pododstavcem Smlouvy o Euratomu předkládá toto doporučení pro rozhodnutí Rady.

Obnovení dohody musí být potvrzeno Radou, neboť dohoda bude i nadále stanovovat jasné podmínky spolupráce ve výzkumu v rámci GIF. Kromě toho doba obnovení se kryje s více než dvěma programy Euratomu pro výzkum a odbornou přípravu, což znamená, že má-li být účast Euratomu na GIF sladěna s nařízeními Rady o stávajících i budoucích programech Euratomu pro výzkum a odbornou přípravu, budou třeba nejméně dvě další rozhodnutí Rady.

Účast Euratomu v GIF by měla zůstat v působnosti nařízení Rady o programech Euratomu pro výzkum a odbornou přípravu. Podle charty GIF si povahu své účasti na činnostech GIF určuje každý člen samostatně.

Nařízení Rady (Euratom) č. 1314/2013 o programu Evropského společenství pro atomovou energii pro výzkum a odbornou přípravu (2014–2018), který doplňuje Horizont 2020 – rámcový program pro výzkum a inovace, výslovně stanoví, že agent pro provádění vykonává činnost v rámci rámcové dohody GIF. V části Činnosti nezbytné k dosažení cílů programu přílohy I nařízení se v souvislosti s „přímými akcemi JRC“ stanoví, že:

„Jako prováděcí zástupce Euratomu pro mezinárodní fórum „Generace IV“ („GIF“) pokračuje JRC v koordinaci příspěvku Společenství ke GIF.“

V části Mezinárodní spolupráce s třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi se v souvislosti s Euratomem uvádí:

„S cílem poskytnout jasné a významné přínosy pro Unii a její životní prostředí pokračuje mezinárodní spolupráce na poli jaderného výzkumu a inovací, založená na sdílených cílech a vzájemné důvěře. Aby přispělo k dosažení specifických cílů uvedených v článku 3, se Společenství snaží posilovat vědecké a technické znalosti Unie prostřednictvím mezinárodních dohod o spolupráci a podporovat přístup jaderného průmyslu Unie na nové vznikající trhy. Činnosti mezinárodní spolupráce jsou podporovány pomocí mnohostranných rámců (např. MAAE, OECD, ITER a GIF) ...“

Obnovení rámcové dohody se proto zjevně v rámci příspěvku Euratomu k Horizontu 2020 jevilo jako přiměřené.

Vzhledem k výše uvedenému Komise navrhuje, aby Rada v souladu s čl. 101 druhým pododstavcem Smlouvy o Euratomu přijala připojené doporučení pro rozhodnutí Rady, kterým se schvaluje obnovení účasti Euratomu na rámcové dohodě GIF, a aby jej pověřila podpisem připojené dohody o prodloužení.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY [nepovinné]

[nepoužije se]

5.NEPOVINNÉ PRVKY [nepovinné]

[nepoužije se]

Doporučení pro

ROZHODNUTÍ RADY,

kterým se schvaluje obnovení účasti Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom) na Rámcové dohodě o mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji jaderných energetických systémů IV. generace

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom), a zejména na čl. 101 druhý pododstavec této smlouvy,

s ohledem na doporučení Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Mezinárodní fórum IV. generace (GIF) tvoří rámec pro mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji, který vznikl na základě iniciativy USA v roce 2011. Jeho cílem je společně vyvinout novou koncepci systémů jaderné energie, které zajistí spolehlivou dodávku energie a zároveň uspokojivé řešení otázek jaderné bezpečnosti, minimalizace odpadu, nešíření a vnímání veřejností.

(2)Obnovení účasti Euratomu na této rámcové dohodě je nezávislé na jakémkoliv rozhodnutí o rozsahu účasti v různých systémech GIF a s nimi souvisejících projektových ujednáních. Povahu svého příspěvku (intelektuálního a finančního) k činnosti GIF si Euratom určí samostatně.

(3)Euratom se dne 30. července 2003 na základě rozhodnutí Komise K(2002) 4287 připojil k GIF podpisem charty GIF, kterou první signatáři podepsali v roce 2001. Na základě rozhodnutí Komise K(2011) 4504 bylo počáteční desetileté členství Euratomu v chartě prodlouženo na neomezenou dobu, ledaže se členské státy EU jednohlasně shodnou na odstoupení. Kterýkoliv z členů GIF (včetně Euratomu) může odstoupit na základě písemné výpovědi předložené 90 dní předem. Jelikož charta neobsahuje žádné ustanovení o finančních výměnách mezi stranami nebo o zvláštních přídělech z rozpočtu, spadá do působnosti čl. 101 třetího pododstavce Smlouvy o Euratomu.

(4)Za účelem naplňování charty GIF uzavřeli její signatáři právně závaznou rámcovou dohodu mezi členy Mezinárodního fóra IV. generace o mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji jaderných energetických systémů IV. generace, která stanoví podmínky spolupráce a následných systémových a projektových ujednání.

(5)Na základě rozhodnutí Rady 14929/05 ze dne 20. prosince 2005, následovaného rozhodnutím Komise K(2006) 7 ze dne 12. ledna 2006, přijatého v souladu s čl. 101 druhým pododstavcem Smlouvy o Euratomu přistoupil Euratom k rámcové dohodě dne 24. ledna 2006, kdy řádně pověřený komisař podepsal listinu o přistoupení (která byla následně dne 10. února 2006 uložena u Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj v Paříži). Jakožto koordinátor účasti Euratomu ve fóru bylo potvrzeno Společné výzkumné středisko, které tudíž zastupuje Euratom coby jeho „agent pro provádění“ dle čl. III odst. 2 rámcové dohody.

(6)Rámcová dohoda vstoupila v platnost dne 28. února 2005 na dobu 10 let a dne 26. února 2015 byla na základě souhlasu čtyř stran dohody s připojenou dohodou o prodloužení prodloužena. Tento krok je v souladu s postupem pro prodloužení uvedeným přímo v rámcové dohodě. Euratom i další signatáři, kterým se nepodařilo dokončit včas interní schvalovací postup, tak mohou obnovit svou účast pozdějším podpisem.

(7)Obnovení rámcové dohody Komisí jménem Euratomu podpisem dohody o prodloužení v souladu s postupem pro prodloužení by proto mělo být schváleno,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Jediný článek

Obnovení Rámcové dohody o mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji jaderných energetických systémů IV. generace Komisí jménem Evropského společenství pro atomovou energii podpisem dohody o prodloužení se tímto schvaluje. Znění dohody o prodloužení se připojuje k tomuto rozhodnutí.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda

Top

V Bruselu dne 29.10.2015

COM(2015) 547 final

PŘÍLOHA

Dohoda o prodloužení Rámcové dohody o mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji jaderných energetických systémů IV. Generace

doporučení pro rozhodnutí Rady,

kterým se schvaluje obnovení účasti Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom) na Rámcové dohodě o mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji jaderných energetických systémů IV. generace


PŘÍLOHA

Dohoda o prodloužení Rámcové dohody o mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji jaderných energetických systémů IV. Generace

doporučení pro rozhodnutí Rady,

kterým se schvaluje obnovení účasti Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom) na Rámcové dohodě o mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji jaderných energetických systémů IV. generace

DOHODA O PRODLOUŽENÍ RÁMCOVÉ DOHODY O MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCI VE VÝZKUMU A VÝVOJI JADERNÝCH ENERGETICKÝCH SYSTÉMŮ IV. GENERACE

Vláda Kanady, Evropské společenství pro atomovou energii, vláda Čínské lidové republiky, vláda Francouzské republiky, vláda Japonska, vláda Korejské republiky, vláda Ruské federace, vláda Jihoafrické republiky, vláda Švýcarské konfederace a vláda Spojených států amerických, každá jednotlivě jako smluvní strana Rámcové dohody o mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji jaderných energetických systémů IV. generace uzavřené ve Washingtonu dne 28. února 2005 (dále jen „rámcová dohoda“), společně „smluvní strany“:

VZHLEDEM k tomu, že si přejí pokračovat v dosud úspěšné a vzájemně prospěšné spolupráci založené na rámcové dohodě;

ZAZNAMENÁVAJÍCE, že Technologický plán pro jaderné systémy IV. generace byl v lednu 2014 aktualizován;

PŘIPOMÍNAJÍCE, že článek XV rámcové dohody stanoví, že veškerá spolupráce, jež byla zahájena na základě rámcové dohody, avšak nebyla k datu vypršení její platnosti či k datu jejího ukončení dokončena, může pokračovat až do dokončení dle ustanovení rámcové dohody; a

VYCHÁZEJÍCE z čl. XII odst. 3 rámcové dohody,

se dohodly takto:

Článek I

Prodloužení rámcové dohody

S výhradou čl. XII odst. 5 rámcové dohody se rámcová dohoda prodlužuje o deset (10) let do dne 28. února 2025.

Článek II

Podpis a vstup v platnost

1. Tato dohoda vstupuje v platnost pro ty smluvní strany, které souhlasily s přijetím závazku z ní vyplývajícího, v den, kdy svůj souhlas s přijetím závazku vyjádřily tři smluvní strany.

2. Smluvní strany vyjádří svůj souhlas s přijetím závazku vyplývajícího z této dohody buď podpisem bez výhrady přijetí, nebo podpisem s výhradou přijetí s následným uložením listiny o přijetí u opatrovatele.

3. Pro smluvní strany, jež vyjádří svůj souhlas s přijetím závazku vyplývajícího z této dohody po datu vstupu této dohody v platnost, vstupuje tato dohoda v platnost v den jejího podpisu bez výhrady přijetí nebo v den uložení listiny o přistoupení u opatrovatele.

4. Smluvní strany mají v úmyslu v souladu s článkem XV rámcové dohody pokračovat ve spolupráci dle ustanovení rámcové dohody, jež byla zahájena, nikoliv však dokončena před 28. únorem 2015, a to se smluvními stranami rámcové dohody, pro něž tato dohoda nevstoupila do 28. února 2015 v platnost.

Článek III

Opatrovatel

Originál této dohody bude uložen u generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

NA DŮKAZ ČEHOŽ níže podepsaní řádně zplnomocnění zástupci připojují k této dohodě své podpisy.

SEPSÁNO v jednom vyhotovení v anglickém a francouzském jazyce, přičemž obě znění mají stejnou platnost.

ZA VLÁDU KANADY:

Dne:

ZA EVROPSKÉ SPOLEČENSTVÍ PRO ATOMOVOU ENERGII:

Dne:

ZA VLÁDU ČÍNSKÉ LIDOVÉ REPUBLIKY:

Dne:

ZA VLÁDU FRANCOUZSKÉ REPUBLIKY:

Dne:

ZA VLÁDU JAPONSKA:

Dne:

ZA VLÁDU KOREJSKÉ REPUBLIKY:

Dne:

ZA VLÁDU RUSKÉ FEDERACE:

Dne:

ZA VLÁDU JIHOAFRICKÉ REPUBLIKY:

Dne:

ZA VLÁDU ŠVÝCARSKÉ KONFEDERACE:

Dne:

ZA VLÁDU SPOJENÝCH STÁTŮ AMERICKÝCH:

Dne:

Top