EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0483

Návrh ROZHODNUTÍ RADY o postoji, který má být jménem Evropské unie zaujat na Konferenci ministrů Světové obchodní organizace, pokud jde o prodloužení moratoria na cla z elektronických přenosů a moratoria na stížnosti v situaci, kdy nedochází k porušení, a v jiných situacích

COM/2015/0483 final - 2015/0234 (NLE)

V Bruselu dne 6.10.2015

COM(2015) 483 final

2015/0234(NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být jménem Evropské unie zaujat na Konferenci ministrů Světové obchodní organizace, pokud jde o prodloužení moratoria na cla z elektronických přenosů a moratoria na stížnosti v situaci, kdy nedochází k porušení, a v jiných situacích


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Odůvodnění a cíle návrhu

Cílem tohoto návrhu je umožnit Evropské unii, aby se připojila ve Světové obchodní organizaci (WTO) ke konsensu o přijetí ze strany Konference ministrů WTO dvou rozhodnutí týkajících se 1) moratoria na cla z elektronických přenosů („moratorium na elektronický obchod“) a 2) uplatňování čl. XXIII odst. 1 písm. b) a c) dohody GATT 1994 „o stížnostech v situaci, kdy nedochází k porušení, a v jiných situacích“ na řešení sporů v rámci Dohody o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví (dále jen „Dohoda TRIPS“). 

Unie vždy podporovala prodloužení „moratoria na elektronický obchod“, protože elektronický obchod je službou, a proto by neměl podléhat clu. Kromě toho uvedené moratorium přináší významné hospodářské výhody společnostem v Unii.

Dohoda TRIPS stanovila moratorium na dobu pěti let od jejího vstupu v platnost v roce 1995 ohledně uplatňování čl. XXIII odst. 1 písm. b) a c) o stížnostech v situaci, kdy nedochází k porušení, a v jiných situacích na konzultace a řešení sporů v rámci Dohody TRIPS (čl. 64 odst. 2 Dohody TRIPS). Během tohoto období nebylo dosaženo konsensu podle čl. 64 odst. 3 Dohody TRIPS, pokud jde o oblast působnosti a podmínky pro stížnosti v situaci, kdy nedochází k porušení, a v jiných situacích.

Po uplynutí původní pětileté lhůty Konference ministrů WTO průběžně prodlužovala uvedené pozastavení rozhodnutím o konsensu podle čl. 64 odst. 3 Dohody TRIPS a činila tak až do svého dalšího zasedání. Zatím poslední prodloužení ze dne 11. prosince 2013 potrvá až do Konference ministrů v roce 2015. Rozhodnutí Konference ministrů WTO vyzývala Radu pro Dohodu TRIPS, aby pokračovala ve svém zkoumání oblasti působnosti a podmínek pro stížnosti typů uvedených v čl. XXIII odst. 1 písm. b) a c) dohody GATT 1994 a aby vypracovala do příštího zasedání svá doporučení. V rozhodnutích se uvádělo, že bylo dohodnuto, že do té doby nebudou členové žádné takové stížnosti podle Dohody TRIPS vznášet.

Dosud nebylo ohledně oblasti působnosti a podmínek dosaženo konsensu.

Předkládaný návrh stanoví, že Rada zmocňuje Komisi, aby zaujala jménem Evropské unie postoj ve WTO s cílem připojit se ke konsensu, pokud jde o prodloužení „moratoria na elektronický obchod“ na dobu neurčitou (nebo na všech konferencích ministrů, kde bude moratorium na elektronický obchod předloženo k přijetí), a o prodloužení moratoria na stížnosti v situaci, kdy nedochází k porušení, a v jiných situacích podle dohody TRIPS do doby, než Konference ministrů WTO přijme rozhodnutí o oblasti působnosti a podmínkách stížností v situaci, kdy nedochází k porušení.

Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky a s dalšími politikami Unie

Iniciativa je plně v souladu se stávajícími předpisy. Podobná rozhodnutí již byla připravena pro předchozí Konference ministrů WTO, včetně nejnověji 9. Konference ministrů WTO v roce 2013.

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

V čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) se stanoví, že má-li orgán zřízený mezinárodní dohodou přijmout rozhodnutí s právními účinky, Rada na návrh Komise nebo vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku přijme rozhodnutí stanovující postoj, který má být zaujat jménem Unie. Prodloužení uvedených moratorií spadá pod toto ustanovení, protože rozhodnutí se přijímá v orgánu zřízeném mezinárodní dohodou (Konference ministrů WTO) dotýkající se práv a povinností Unie.

Plánované moratorium na elektronický obchod se týká záležitostí spadajících do oblasti působnosti společné obchodní politiky (článek 207 SFEU), a zejména povinností podle Všeobecné dohody o obchodu službami. Podobně i navrhované moratorium na stížnosti v situaci, kdy nedochází k porušení, a v jiných situacích se týká záležitostí spadajících do oblasti působnosti společné obchodní politiky, a zejména povinností podle Dohody TRIPS.

3.OBLAST PŮSOBNOSTI NÁVRHU

V souladu s čl. 218 odst. 10 SFEU bude Evropský parlament okamžitě a plně informován.

2015/0234 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o postoji, který má být jménem Evropské unie zaujat na Konferenci ministrů Světové obchodní organizace, pokud jde o prodloužení moratoria na cla z elektronických přenosů a moratoria na stížnosti v situaci, kdy nedochází k porušení, a v jiných situacích

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 207 odst. 4 ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Na zasedání Konference ministrů Světové obchodní organizace (dále jen „WTO“) v roce 1998 bylo ve formě prohlášení přijato moratorium na cla z elektronických přenosů (dále jen „moratorium na elektronický obchod“), v jehož důsledku budou členové WTO nadále pokračovat ve stávající praxi, která spočívá v neukládání cel z elektronických přenosů. V současné době má toto moratorium podobu rozhodnutí Konference ministrů WTO, které bylo od roku 1998 každé dva roky obnovováno.

(2)Moratorium na stížnosti v situaci, kdy nedochází k porušení, a v jiných situacích bylo průběžně prodlužováno na zasedáních Konference ministrů WTO po uplynutí pětileté lhůty pro přijetí rozhodnutí o oblasti působnosti a podmínkách těchto stížností podle čl. 64 odst. 3 Dohody TRIPS.

(3)Tato moratoria byla naposledy prodloužena na Konferenci ministrů WTO v prosinci 2013, a to do roku 2015. Měla by být Konferencí ministrů WTO vždy znovu prodloužena nebo by měla být stanovena jejich trvalá platnost, pokud dojde během současných nebo budoucích diskusí v tomto smyslu ke konsensu.

(4)Je v zájmu Unie podpořit prodloužení moratoria na elektronický obchod na dobu neurčitou a prodloužení moratoria na stížnosti v situaci, kdy nedochází k porušení, a v jiných situacích až do okamžiku, kdy Konference ministrů schválí doporučení Rady pro TRIPS, pokud jde o oblast působnosti a podmínky stížností v situaci, kdy nedochází k porušení, a v jiných situacích, podle čl. 64 odst. 3 Dohody TRIPS,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Postoj, který má Unie zaujmout na zasedání Konference ministrů Světové obchodní organizace, je podpořit prodloužení moratoria na cla z elektronických přenosů („moratorium na elektronický obchod“) a moratoria na stížnosti typů uvedených v čl. XXIII odst. 1 písm. b) a c) dohody GATT 1994 (dále jen „stížnosti v situaci, kdy nedochází k porušení, a v jiných situacích“), dokud Konference ministrů nerozhodne o oblasti působnosti a podmínkách stížností v situaci, kdy nedochází k porušení, a v jiných situacích.

Článek 2

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda

Top