Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0033

    Návrh ROZHODNUTÍ RADY, jímž se stanoví postoj, který má Evropská unie zaujmout v rámci Generální rady Světové obchodní organizace ve věci žádosti Spojených států o udělení výjimky WTO, pokud jde o prodloužení Dohody o ekonomickém oživení Karibské oblasti (CBERA) a rozšíření oblasti její působnosti

    /* COM/2015/033 final - 2015/0023 (NLE) */

    52015PC0033

    Návrh ROZHODNUTÍ RADY, jímž se stanoví postoj, který má Evropská unie zaujmout v rámci Generální rady Světové obchodní organizace ve věci žádosti Spojených států o udělení výjimky WTO, pokud jde o prodloužení Dohody o ekonomickém oživení Karibské oblasti (CBERA) a rozšíření oblasti její působnosti /* COM/2015/033 final - 2015/0023 (NLE) */


    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1.           SOUVISLOSTI NÁVRHU

    Cílem tohoto návrhu je stanovit postoj, který má Evropská unie zaujmout v rámci Generální rady Světové obchodní organizace (WTO) ve věci žádosti Spojených států o udělení výjimky WTO, pokud jde o prodloužení Dohody o ekonomickém oživení Karibské oblasti (United States Caribbean Basin Economic Recovery Act – CBERA) a rozšíření oblasti její působnosti ode dne 1. ledna 2015 do 31. prosince 2019, a umožnit tak Evropské unii podpořit tuto žádost o výjimku.

    2.           PRÁVNÍ STRÁNKA NÁVRHU

    Ustanovení čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví, že má-li orgán zřízený mezinárodní dohodou přijmout rozhodnutí s právními účinky, Rada na návrh Komise nebo vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku přijme rozhodnutí stanovující postoj, který má být zaujat jménem Unie. Udělení výjimky, jež by Spojeným státům umožnila prodloužit stávající výjimku umožňující preferenční sazební zacházení se způsobilými produkty s původem v přijímajících středoamerických a karibských zemích a územích určených v souladu s ustanoveními Dohody o ekonomickém oživení Karibské oblasti v posledním znění a rozšířit oblast působnosti této výjimky, spadá do tohoto ustanovení, neboť rozhodnutí činí orgán zřízený mezinárodní dohodou (Generální rada WTO nebo ministerská konference) dotýkající se práv a povinností EU.

    3.           NEPOVINNÉ PRVKY

    Komise bude oprávněna přijmout postoj jménem EU, kterým podpoří žádost Spojených států o udělení výjimky WTO, pokud jde o prodloužení stávající výjimky a rozšíření oblasti její působnosti v míře nutné k tomu, aby mohly Spojené státy poskytovat bezcelní zacházení způsobilým produktům s původem v přijímajících středoamerických a karibských zemích a územích ode dne 1. ledna 2015 do 31. prosince 2019.

    Spojené státy zdůvodňují svou žádost výjimečnými okolnostmi hospodářské situace v zemích Karibské oblasti. Cílem pozměněné dohody CBERA je pomoci obchodnímu a hospodářskému rozvoji a obnově těchto zemí podporou šíření jejich výrobní kapacity v důsledku liberálnějšího přístupu a nových obchodních příležitostí.

    Podle Spojených států by bezcelním zacházením podle dohody CBERA neměly být dotčeny zájmy jiných členských zemí, které toto zacházení nemohou využívat, a očekává se, že rozšíření tohoto bezcelního zacházení nezpůsobí významnou změnu v dovozu produktů způsobilých podle dohody CBERA s původem v členských státech, které nejsou přijímajícími zeměmi, do Spojených států.

    Tato žádost o výjimku by byla čtvrtým prodloužením preferenčního sazebního zacházení, v současnosti platného do 31. prosince 2014. Spojeným státům byla dne 15. února 1985 udělena výjimka z povinností podle čl. I odst. 1 na období ode dne 1. ledna 1984 do 30. září 1995. Dne 15. listopadu 1995 bylo Spojeným státům přiznáno obnovení výjimky týkající se čl. I odst. 1dohody GATT 1994 do 30. září 2005 a poté ode dne 29. května 2009 do 31. prosince 2014 v míře nutné k tomu, aby mohly Spojené státy poskytovat bezcelní zacházení pro dovoz způsobilých produktů s původem v přijímajících zemích určených v souladu s ustanoveními dohody CBERA.

    Pro EU nepředstavuje tato žádost o výjimku ekonomický problém, neboť bezcelní zacházení nemá dopad na obchod EU s přijímajícími zeměmi.

    2015/0023 (NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTÍ RADY,

    jímž se stanoví postoj, který má Evropská unie zaujmout v rámci Generální rady Světové obchodní organizace ve věci žádosti Spojených států o udělení výjimky WTO, pokud jde o prodloužení Dohody o ekonomickém oživení Karibské oblasti (CBERA) a rozšíření oblasti její působnosti

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 207 odst. 4 první pododstavec ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy,

    s ohledem na návrh Evropské komise,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)       Podle čl. IX odst. 3 Dohody o WTO předložily Spojené státy žádost o prodloužení stávající výjimky do dne 31. prosince 2019 a rozšíření oblasti působnosti stávající výjimky o její povinnosti podle čl. I odst. 1 Všeobecné dohody o clech a obchodu (GATT) 1994 v míře nutné k tomu, aby mohly Spojené státy poskytovat bezcelní zacházení se způsobilými produkty s původem v přijímajících středoamerických a karibských zemích a územích (dále jen „přijímající země“) určených v souladu s ustanoveními dohody Caribbean Basin Economic Recovery Act z roku 1983 ve znění Caribbean Basin Economic Recovery Expansion Act z roku 1990 a United States-Caribbean Basin Trade Partnership Act, Haitian Hemispheric Opportunity through Partnership Encouragement Act z roku 2006, Haitian Hemispheric Opportunity through Partnership Encouragement Act z roku 2008 a Haitian Economic Lift Program Act z roku 2010 (dále souhrnně jako „CBERA v posledním platném znění“).

    (2)       Spojeným státům byla dne 15. února 1985 udělena výjimka z povinností podle čl. I odst. 1 na období ode dne 1. ledna 1984 do 30. září 1995. Dne 15. listopadu 1995 bylo Spojeným státům přiznáno obnovení výjimky týkající se čl. I odst. 1 dohody GATT 1994 do 30. září 2005 a poté ode dne 29. května 2009 do 31. prosince 2014 v míře nutné k tomu, aby mohly Spojené státy poskytovat bezcelní zacházení pro dovoz způsobilých produktů s původem v přijímajících zemích určených v souladu s ustanoveními dohody CBERA.

    (3)       Ustanovení čl. IX odst. 3 a 4 Dohody o zřízení Světové obchodní organizace z Marrákeše (dohoda o WTO) stanoví postupy pro poskytnutí výjimek týkajících se mnohostranných obchodních dohod uvedených v přílohách 1A, 1B nebo 1C dohody o WTO a v jejich přílohách.

    (4)       Udělení této výjimky by nemělo nepříznivý vliv ani na ekonomiku Unie ani na obchodní vztahy se zeměmi využívajícími tuto výjimku. Unie navíc obecně podporuje opatření pro boj proti chudobě a v zájmu stability v přijímajících zemích.

    (5)       Je proto vhodné stanovit postoj, který má Unie zaujmout v rámci Generální rady WTO, aby podpořila tuto žádost Spojených států o výjimku,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Postoj, který má Evropská unie zaujmout v rámci Generální rady Světové obchodní organizace, spočívá v podpoře žádosti Spojených států o výjimku, pokud jde o prodloužení Dohody o ekonomickém oživení Karibské oblasti (CBERA) v posledním platném znění a rozšíření oblasti její působnosti ode dne 1. ledna 2015 do 31. prosince 2019, v souladu s podmínkami žádosti o výjimku.

    Tento postoj vyjádří Komise.

    Článek 2

    Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

    V Bruselu dne

                                                                           Za Radu

                                                                           předseda

    Top