EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0385

ZPRÁVA KOMISE RADĚ A EVROPSKÉMU PARLAMENTU 33. výroční zpráva Komise Radě a Evropskému parlamentu o antidumpingových, antisubvenčních a ochranných činnostech EU (2014)

COM/2015/0385 final

V Bruselu dne 3.8.2015

COM(2015) 385 final

ZPRÁVA KOMISE RADĚ A EVROPSKÉMU PARLAMENTU

33. výroční zpráva Komise Radě a Evropskému parlamentu
o antidumpingových, antisubvenčních a ochranných činnostech EU (2014)

{SWD(2015) 149 final}


ZPRÁVA KOMISE RADĚ A EVROPSKÉMU PARLAMENTU

33. výroční zpráva Komise Radě a Evropskému parlamentu
o antidumpingových, antisubvenčních a ochranných činnostech EU (2014)

Úvod

Tato zpráva se zabývá antidumpingovými, antisubvenčními a ochrannými činnostmi Evropské unie během roku 2014. Předkládá se Evropskému parlamentu a Radě v souladu s ustanoveními článku 22a nařízení Rady (ES) č. 1225/2009 o ochraně před dumpingovým dovozem ze zemí, které nejsou členy Evropského společenství (dále jen „základní antidumpingové nařízení“), článku 33a nařízení Rady (ES) č. 597/2009 o ochraně před dovozem subvencovaných výrobků ze zemí, které nejsou členy Evropského společenství (dále jen „základní antisubvenční nařízení“), a článku 23 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/478 o společných pravidlech dovozu.

Antidumpingová, antisubvenční a ochranná šetření vedená Komisí se řídí výše uvedenými nařízeními Rady. Ucelený přehled stávajících právních předpisů, terminologie a postupů je k dispozici v přiloženém pracovním dokumentu útvarů Komise.

Tato krátká zpráva podává přehled hlavních událostí roku 2014 v oblasti ochrany obchodu v EU a je podobně jako v předchozích letech doplněna pracovním dokumentem útvarů Komise společně s podrobnými přílohami. Zpráva zachovává obecnou strukturu pracovního dokumentu útvarů Komise a všechny jeho nadpisy pro snadné odkazování na ucelenější informace.

Tato zpráva spolu s úplným pracovním dokumentem útvarů Komise je veřejnosti k dispozici rovněž na internetových stránkách http://ec.europa.eu/trade/issues/respectrules/anti_dumping/legis/index_en.htm .

1.Přehled antidumpingových, antisubvenčních a ochranných šetření a opatření

1.1Obecně

Počet platných opatření a probíhajících šetření je víceméně stejný jako v roce 2013. „Portfolio“ případů se však změnilo. Ve skutečnosti lze činnosti v roce 2014 charakterizovat opět větším počtem nových šetření a snížením počtu přezkumů (zejména přezkumů před pozbytím platnosti) ve srovnání s předchozím rokem.

Na konci roku 2014 měla EU v platnosti 81 antidumpingových opatření a 13 antisubvenčních opatření.

V roce 2014 bylo antidumpingovými nebo antisubvenčními opatřeními ovlivněno 0,29 % celkového dovozu do EU.

Podrobný přehled je uveden v pracovním dokumentu útvarů Komise, který je připojen k této zprávě. Odkazy na přílohy pracovního dokumentu útvarů Komise lze nalézt vedle názvů kapitol.

Pokud jde o číselné údaje týkající se zahájení a uzavření jednotlivých případů v následujících oddílech, vezměte na vědomí, že většina případů uzavřených v roce 2014 byla zahájena v roce 2013, zatímco mnoho případů zahájených v roce 2014 bude předmětem rozhodnutí v roce 2015.

1.2Nová šetření (viz přílohy A až E a příloha N)

V roce 2014 bylo zahájeno 16 nových šetření. Ve dvou řízeních byla uložena prozatímní cla. Tři případy byly uzavřeny uložením konečných cel. Čtyři šetření byla uzavřena bez přijetí opatření.

1.3Přezkumná šetření

Přezkumná šetření stále tvoří hlavní část práce útvarů Komise, které se zabývají nástroji na ochranu obchodu. Tabulka 2 v pracovním dokumentu útvarů Komise poskytuje statistické údaje pro období 2010–2014.

1.3.1Přezkumy před pozbytím platnosti (viz příloha F)

V čl. 11 odst. 2 antidumpingového nařízení a článku 18 antisubvenčního nařízení se stanoví, že opatření pozbudou platnosti po pěti letech, pokud přezkum před pozbytím platnosti neukáže, že by měla být zachována ve své původní podobě. V roce 2014 pozbyla dvě opatření automaticky platnost v důsledku uplynutí pětileté lhůty jejich trvání.

Během roku 2014 bylo zahájeno deset přezkumů před pozbytím platnosti. Osm přezkumů bylo uzavřeno s potvrzením cla na období dalších 5 let. Čtyři přezkumy před pozbytím platnosti byly uzavřeny zastavením opatření.

1.3.2Prozatímní přezkumy (viz příloha G)

V čl. 11 odst. 3 antidumpingového nařízení a článku 19 antisubvenčního nařízení se stanoví možnost přezkumu opatření během doby jejich platnosti. Přezkumy se mohou omezit na aspekty dumpingu/subvencování nebo újmy.

Během roku 2014 bylo zahájeno celkem pět prozatímních přezkumů. Pět prozatímních přezkumů bylo uzavřeno potvrzením nebo změnou cla. Dva prozatímní přezkumy byly uzavřeny ukončením opatření.

1.3.3„Jiné“ prozatímní přezkumy (viz příloha H)

V hodnoceném období byly uzavřeny tři „jiné“ přezkumy, tj. takové, které nespadají do působnosti čl. 11 odst. 3 antidumpingového nařízení nebo článku 19 antisubvenčního nařízení. Žádný takový přezkum nebyl zahájen.

1.3.4Přezkumy pro nové vývozce (viz příloha I)

V čl. 11 odst. 4 antidumpingového nařízení a článku 20 antisubvenčního nařízení se stanoví přezkumy pro „nováčky“ a „zrychlené“ přezkumy, aby bylo možné určit individuální dumpingové rozpětí nebo individuální vyrovnávací clo pro nové vývozce sídlící v dané zemi vývozu, kteří výrobek v období šetření nevyváželi. Tito vývozci musí prokázat, že jsou opravdu novými vývozci a že skutečně začali vyvážet do EU až po období šetření. Pro takové vývozce lze vypočítat individuální clo, které je obvykle nižší než clo celostátní.

V roce 2014 byly zahájeny dva přezkumy pro nové vývozce a tři takové přezkumy byly uzavřeny.

1.3.5Absorpční šetření (viz příloha J)

Jsou-li k dispozici dostatečné informace o tom, že po skončení období původního šetření a před nebo po zavedení opatření se vývozní ceny snížily, nebo že opatření nevedla k žádnému nebo jen k nedostatečnému zvýšení cen při dalším prodeji nebo pozdějších prodejních cen v EU, může být zahájen „absorpční“ přezkum, aby se přezkoumalo, zda opatření měla účinek na výše uvedené ceny. Dumpingová rozpětí jako taková mohou být přepočítána a clo zvýšeno, aby se zohlednily nižší vývozní ceny. Možnost „absorpčních“ přezkumů je obsažena v článku 12 antidumpingového nařízení a čl. 19 odst. 3 antisubvenčního nařízení.

V roce 2014 byly zahájeny dva antiabsorpční přezkumy a žádný nebyl uzavřen.

1.3.6Šetření namířená proti obcházení předpisů (viz příloha K)

Článek 13 antidumpingového nařízení a článek 23 antisubvenčního nařízení stanoví možnost znovu zahájit šetření za situace, kdy jsou předloženy důkazy o tom, že jsou opatření obcházena.

V roce 2014 byla zahájena tři taková šetření. Jedno šetření namířené proti obcházení předpisů bylo uzavřeno rozšířením opatření.

1.4Ochranná šetření (viz příloha L)

V průběhu roku 2014 neuložila EU žádná ochranná opatření.

2.Vymáhání antidumpingových/antisubvenčních opatření

2.1Následné činnosti navazující na opatření

Následné činnosti týkající se platných opatření se zaměřily na čtyři hlavní oblasti s cílem: 1) zabránit podvodům; 2) sledovat obchodní toky a vývoj trhu; 3) zlepšit účinnost pomocí příslušných nástrojů; a 4) reagovat na nedovolené postupy. Tyto činnosti umožnily Komisi zajistit v aktivní spolupráci s členskými státy řádné vymáhání opatření na ochranu obchodu v Evropské unii.

2.2Sledování závazků (viz přílohy M a Q)

Vzhledem k tomu, že závazky tvoří jednu z forem antidumpingových nebo antisubvenčních opatření, patří jejich sledování k činnostem v oblasti vymáhání. Závazky přijímá Komise, pokud dojde k názoru, že mohou účinně odstranit poškozující účinky dumpingu nebo subvencování.

Na začátku roku 2014 bylo v platnosti 134 závazků. Během roku 2014 došlo v jejich portfoliu k následujícím změnám: závazky jedné společnosti byly staženy z důvodu zjištěných porušení. Závazky dvou společností byly staženy z důvodu změny okolností během provádění závazků. V případě jedné společnosti platnost závazku vypršela a v případě jedné další společnosti byl závazek zrušen Evropským soudním dvorem. Nebyl přijat žádný nový závazek. Ke konci roku 2014 bylo tedy v platnosti celkem 129 závazků.

3.Vracení cel

Ustanovení čl. 11 odst. 8 antidumpingového nařízení a čl. 21 odst. 1 antisubvenčního nařízení umožňují dovozcům požadovat vrácení příslušného vybraného cla, jestliže se ukáže, že bylo dumpingové/subvenční rozpětí odstraněno nebo sníženo pod hranici platného cla.

Během roku 2014 bylo podáno 42 žádostí o vrácení cla. Na konci roku 2014 probíhalo 13 šetření, která se týkala 31 žádostí. V roce 2014 přijala Komise 31 rozhodnutí: ve 20 z nich přiznala částečnou náhradu a v 11 žádosti o náhradu zamítla. Deset žádostí bylo staženo.

4.Modernizace nástrojů na ochranu obchodu

Poté, co Komise v dubnu 2013 přijala legislativní návrh a sdělení, probíhá nyní řádný legislativní postup v Evropském parlamentu a v Radě. Evropský parlament v dubnu 2014 přijal legislativní usnesení, čímž uzavřel první čtení. Komise v té době rovněž vzala na vědomí návrh pokynů týkajících se čtyř témat s cílem přijmout je, jakmile legislativní proces pokročí.

Tato modernizace je důležitá pro zúčastněné strany, protože představuje způsob, jak přizpůsobit nástroje na ochranu obchodu stávající obchodní realitě. Dnešní obchodní prostředí je značně odlišné od obchodního prostředí v době uzavření Uruguayského kola před více než 20 lety, kdy byly provedeny poslední významné změny globálních pravidel pro nástroje na ochranu obchodu. Proto je zapotřebí zlepšit současný systém EU na ochranu obchodu ve prospěch všech zúčastněných stran.

Cílem této modernizace je zajistit efektivnější a účinnější nástroje. Vzhledem k tomu, že nástroje na ochranu obchodu hledají praktická řešení skutečných problémů, s nimiž se zúčastněné strany setkávají, měly by se tyto nástroje stát přístupnější a opatření by měla nabídnout lépe cílené reakce na určité nekalé obchodní praktiky ze strany našich obchodních partnerů. Dalšími důležitými prvky tohoto úsilí jsou větší transparentnost, zaměření na malé a střední podniky a zároveň zachování rovnováhy mezi zájmy.

5.Celostátní status tržního hospodářství

Současná praxe taková, že určitou zemi lze pro účely antidumpingových šetření považovat za zemi s tržním hospodářstvím, pokud splňuje pět kritérií, která jsou uvedena rovněž v pracovním dokumentu útvarů Komise připojeném k této zprávě. O celostátní status tržního hospodářství požádalo šest zemí: Čína, Vietnam, Arménie, Kazachstán, Mongolsko a Bělorusko.

V roce 2014 poskytly Vietnam a Kazachstán další informace na podporu svých žádostí. Tyto informace byly v průběhu roku ověřeny během setkání zvláštní pracovní skupiny pro status tržního hospodářství s úředníky z příslušných ministerstev v obou zemích. Toto ověření společně s dalšími informacemi z nezávislých zdrojů bylo základem pro aktualizaci posuzování jednotlivých zemí prováděných Komisí, která pokračovala až do konce roku 2014.

V dubnu 2014 zaslaly útvary Komise Mongolsku hodnotící zprávu o jeho pokroku s ohledem na status tržního hospodářství, ve které se má za to, že páté kritérium lze považovat za splněné. Zpráva rovněž dospěla k závěru, že i když bylo dosaženo určitého pokroku s ohledem na ostatní kritéria, tento pokrok nebyl dostatečný k tomu, aby odůvodnil splnění kteréhokoli z ostatních čtyř.

Pokud jde o Čínu, od roku 2008 žádné konzultace ohledně statusu tržního hospodářství neproběhly. V roce 2014 byla Komise nadále ochotna projednat další pokrok, kterého Čína dosáhla ve svém postupu k dosažení statusu tržního hospodářství, a očekávala, že čínské orgány budou v této činnosti dále pokračovat a poskytnou informace, které Komise potřebuje pro analýzu statusu tržního hospodářství.

Arménie obnovila v roce 2014 svou účast na postupu k dosažení statusu tržního hospodářství tím, že poskytla některé aktualizované informace týkající se vývoje v oblasti hospodářství a rovněž odpovědi na otázky, které jí byly zaslány v roce 2010. Posuzování dokumentace pokračovalo na základě těchto nových informací. Co se týče Běloruska, veškeré činnosti týkající se této záležitosti jsou od roku 2010 pozastaveny z důvodu politické situace v této zemi.

6.Informační a komunikační činnosti / Dvoustranné kontakty

6.1Malé a střední podniky

Účast na šetřeních týkajících se ochrany obchodu může pro malé a střední podniky představovat určité problémy z důvodu jejich malé velikosti a omezených zdrojů. S cílem pomoci malým a středním podnikům vyrovnat se se složitostí šetření týkajících se nástrojů na ochranu obchodu byla v prosinci 2004 zřízena asistenční služba (helpdesk) pro malé a střední podniky. V roce 2014 tato asistenční služba nadále vyřizovala žádosti o informace. Tyto otázky zahrnovaly jak konkrétní dotazy, tak obecnější otázky z oblasti ochrany obchodu týkající se procesních i obsahových prvků řízení. Také internetové stránky o nástrojích na ochranu obchodu vysvětlují úlohu zejména malých a středních podniků v rámci řízení v oblasti nástrojů na ochranu obchodu a nabízejí praktické rady a pomoc.

6.2Dvoustranné kontakty / informační činnosti – výrobní odvětví a třetí země

Vysvětlování právních předpisů, postupů a praxe v oblasti činnosti EU zaměřené na ochranu obchodu je důležitou součástí práce útvarů Komise zabývajících se nástroji na ochranu obchodu.

V roce 2014 uspořádala Komise dva semináře o politice a praxi v oblasti ochrany obchodu v EU pro úředníky z několika třetích zemí. S řadou třetích zemí (včetně Číny, Koreje, Japonska, Austrálie, Vietnamu a Maroka) se uskutečnilo mnoho dvoustranných setkání věnovaných různým tématům souvisejícím s ochranou obchodu. 

Pokud jde o průmyslové a obchodní organizace v EU, v únoru 2014 se konal seminář, na němž se sešly různé zúčastněné strany, aby projednaly některé aspekty politiky a praxe v oblasti ochrany obchodu v EU. Mezi účastníky byli zástupci sdružení výrobců i dovozců a také odvětví distribuce. Kromě toho se v roce 2014 uskutečnila řada setkání s významnými evropskými sdruženími zúčastněných stran (například Business Europe).

7.Úředník pro slyšení

Hlavní úlohou úředníka pro slyšení je zaručit práva zúčastněných stran na obhajobu, a přispět tak k zajištění provádění pravidel objektivním a transparentním způsobem v obchodních řízeních. Úloha a pravomoci úředníka pro slyšení jsou stanoveny ve formálním mandátu rozhodnutím předsedy Evropské komise, kterým je zajištěn řádný postup při obchodních řízeních a nestrannost funkce. Úředník pro slyšení je pro administrativní účely přiřazen ke komisaři odpovědnému za obchodní politiku. Činností úředníka pro slyšení se tato zpráva již dále nezabývá, ale informace budou poskytnuty v samostatné zprávě, kterou lze nalézt na internetové stránce http://ec.europa.eu/trade/trade-policy-and-you/contacts/hearing-officer/ .

8.Soudní přezkum: rozhodnutí Soudního dvora / Tribunálu (viz příloha S)

V roce 2014 vydaly Tribunál a Soudní dvůr celkem 28 rozsudků, které se vztahovaly na oblast antidumpingu nebo antisubvencí. Pět rozsudků Soudního dvora se týkalo odvolání proti rozhodnutí Tribunálu a čtyři rozsudky tvořila rozhodnutí o předběžné otázce.

V roce 2014 bylo podáno 37 nových věcí: 28 z nich byly podáno u Tribunálu a devět u Soudního dvora.

Seznam antidumpingových/antisubvenčních věcí u Tribunálu a u Soudního dvora, které nebyly do konce roku 2014 ještě rozhodnuty, je uveden v příloze S pracovního dokumentu útvarů Komise.

9.Činnosti v rámci světové obchodní organizace (WTO)

9.1Řešení sporů v oblasti antidumpingových, antisubvenčních a ochranných opatření 

Pro řešení sporů mezi svými členy týkajících se uplatnění dohod v rámci WTO využívá WTO přesný postup.

V roce 2014 byly sestaveny dvě skupiny odborníků, a sice skupina odborníků pro antidumpingová opatření týkající se dovozu mastných alkoholů z Indonésie (DS442) a skupina odborníků pro antidumpingová opatření uložená na bionaftu z Argentiny (DS473). Ve skupině DS397 (kontrolní postupy v návaznosti na spor WTO týkající se konečných antidumpingových opatření EU uložených na některé spojovací prostředky ze železa nebo oceli z Číny) se v listopadu 2014 uskutečnilo zásadní jednání mezi účastníky a třetími stranami. Kromě toho jednala EU s Ruskem ohledně metodiky úpravy nákladů a určitých antidumpingových opatření (skupina odborníků byla zřízena dne 22. července 2014 (DS474)), s Indonésií o antidumpingových opatřeních v souvislosti s dovozem bionafty (DS480) a s Pákistánem o vyrovnávacích opatřeních v souvislosti s dovozem PET (DS486).

9.2Další činnosti WTO 

V průběhu roku 2014 neprobíhaly žádné činnosti jednací skupiny pro pravidla. Předseda této skupiny, velvyslanec Wayne McCook, uspořádal dne 16. prosince 2014 otevřené konzultace se členy WTO, aby projednal další možný postup v oblasti pravidel v roce 2015, včetně organizace hodnotícího zasedání a možností zlepšení transparentnosti.

Technická skupina, která je podskupinou jednací skupiny, se během roku sešla dvakrát. Projednala řadu otázek týkajících se praktických aspektů provádění antidumpingových šetření včetně přezkumů před pozbytím platnosti, cenových závazků a posuzovaných výrobků.

Souběžně s těmito činnostmi pokračovala i účast útvarů Komise na pravidelné práci Výboru pro antidumping, Výboru pro subvence a vyrovnávací opatření a Výboru pro ochranná opatření. Tyto výbory se setkaly dvakrát na zvláštních zasedáních, aby přezkoumaly oznámení, včetně nového a úplného oznámení EU o subvencích z roku 2013.

10.Závěr

Rok 2014 se vyznačoval nárůstem zahájení nových šetření a snížením počtu přezkumů před pozbytím platnosti. Stejně jako v předchozích letech to odráží typy stížností, které byly podány a které byly doloženy důkazy prima facie. Podobně jako v předchozích letech nebyla na úrovni EU přijata žádná ochranná opatření.

Pokračovala práce na návrhu modernizace nástrojů na ochranu obchodu, přičemž Parlament odhlasoval návrh legislativního usnesení v dubnu 2014, čímž uzavřel první čtení, a probíhala jednání v Radě.

Útvary Komise zabývající se nástroji na ochranu obchodu rovněž nadále vykonávaly své informační činnosti zaměřené na úředníky ze třetích zemí, výrobní odvětví Unie a dovozce.

Top