Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0587

    Návrh ROZHODNUTÍ RADY o postoji, který má Unie zaujmout v rámci Rady přidružení zřízené Dohodou o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé, v souvislosti s přijetím jednacího řádu Rady přidružení a Výboru pro přidružení, se zřízením dvou specializovaných podvýborů a s přenesením určitých pravomocí Radou přidružení na Výbor pro přidružení ve složení pro obchod

    /* COM/2014/0587 final - 2014/0273 (NLE) */

    52014PC0587

    Návrh ROZHODNUTÍ RADY o postoji, který má Unie zaujmout v rámci Rady přidružení zřízené Dohodou o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé, v souvislosti s přijetím jednacího řádu Rady přidružení a Výboru pro přidružení, se zřízením dvou specializovaných podvýborů a s přenesením určitých pravomocí Radou přidružení na Výbor pro přidružení ve složení pro obchod /* COM/2014/0587 final - 2014/0273 (NLE) */


    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1.         SOUVISLOSTI NÁVRHU

    Přiložený návrh je právním nástrojem schvalujícím postoj, jenž má Unie zaujmout v Radě přidružení zřízené dohodou o přidružení (dále jen „dohoda“) mezi Evropskou unií a Moldavskou republikou, pokud jde o schválení jednacího řádu Rady přidružení a Výboru pro přidružení, zřízení dvou specializovaných podvýborů a přenesení určitých pravomocí Radou přidružení na Výbor pro přidružení ve složení pro obchod.

    Sjednávání této komplexní a ambiciózní dohody o přidružení mezi EU a Moldavskou republikou začalo v lednu 2010. V únoru 2012 EU a Moldavská republika zahájily rovněž jednání o části týkající se prohloubené a komplexní zóny volného obchodu jakožto základního prvku dohody o přidružení. Evropská unie a Moldavská republika parafovaly znění dohody dne 29. listopadu 2013.

    Dohoda o přidružení je nejmodernější dohodou svého druhu, jakou kdy EU vyjednala, zejména s ohledem na obchod a hospodářskou integraci, protože zdaleka přesahuje prosté otevření trhu. Cílem dohody je urychlit prohlubování politických a hospodářských vztahů mezi Moldavskou republikou a EU, jakož i postupné hospodářské začleňování Moldavské republiky do vnitřního trhu EU ve vybraných oblastech, zejména vytvořením prohloubené a komplexní zóny volného obchodu.

    Dne 16. června 2014 přijala Rada rozhodnutí[1] o podpisu jménem Evropské unie a Evropského společenství pro atomovou energii a jejich členských států a prozatímním provádění některých ustanovení dohody o přidružení, včetně její části o prohloubené a komplexní zóně volného obchodu, mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé. Následně byla dohoda dne 27. června 2014 v Bruselu v rámci zasedání Evropské rady podepsána.

    Moldavská republika dohodu ratifikovala dne 2. července 2014 a ve stejném měsíci dokončila společně s Evropskou unií všechny požadované postupy oznamování. Dokud nebude dohoda ratifikována členskými státy EU, provádějí se ode dne 1. září 2014 v souladu s článkem 464 dohody některá její ustanovení (upřesněná v článku 4 rozhodnutí Rady o podpisu a prozatímním provádění dohody s Moldavskou republikou ze dne 16. června 2014) prozatímně.

    Prozatímní uplatňování se předpokládá s ohledem na zachování rovnováhy vzájemných hospodářských zájmů a sdílených hodnot i s ohledem na společnou vůli EU a Moldavské republiky zahájit provádění a prosazování způsobilých částí dohody s cílem uspíšit dopad počátečních reforem na konkrétní odvětvové problémy ještě před uzavřením dohody.

    2.         VÝSLEDKY JEDNÁNÍ

    Hlava VII dohody s Moldavskou republikou stanoví institucionální rámec nezbytný k řádnému fungování a provádění dohod. Dohodou se zřizuje Rada přidružení (čl. 434 odst. 1) na ministerské úrovni, jež má dohlížet na uplatňování a provádění dohody a sledovat je.

    Zřizuje se rovněž Výbor pro přidružení (podle čl. 437 odst. 1 dohody), který zajišťuje přípravu zasedání a jednání Rady přidružení, případně provádí rozhodnutí Rady přidružení a obecně pak zajišťuje kontinuitu vztahů v rámci přidružení a řádné fungování dohody.

    Rada přidružení a také Výbor pro přidružení mohou rozhodnout o zřízení jakéhokoli jiného specializovaného podvýboru nebo subjektu, který jim může být nápomocen při provádění jejich povinností, a u takových výborů či subjektů stanoví jejich složení, povinnosti a způsob fungování. Rady přidružení má dále pravomoc změnit či aktualizovat přílohy dohody (podle čl. 436 odst. 3 dohody). Může na Výbor pro přidružení přenést jakoukoli ze svých pravomocí, včetně pravomoci přijímat závazná rozhodnutí (podle čl. 438 odst. 2 dohody).

    Výbor pro přidružení zasedá ve zvláštním složení a řeší veškeré záležitosti plynoucí z hlavy V (Obchod a obchodní záležitosti). Část dohody o prohloubené a komplexní zóně volného obchodu stanoví zvláštní podvýbory pro sanitární a fytosanitární opatření, pro cla, pro zeměpisná označení a pro obchod a udržitelný rozvoj, jež napomáhají Výboru pro přidružení ve složení pro obchod s jeho úkoly.

    Předpokládá se i vznik fór pro občanskou společnost a parlamentní spolupráci.

    Aby bylo zajištěno bezproblémové a včasné provedení části dohody o prohloubené a komplexní zóně volného obchodu, zejména s ohledem na aktualizace nebo změny řady příloh dohody týkajících se obchodu, doporučuje se přenést dotčené pravomoci z Rady přidružení na Výbor pro přidružení ve složení pro obchod. Takové přenesení zajistí nezbytné propojení technických diskusí v rámci uvedeného výboru o provádění závazků souvisejících s obchodem, včetně těch týkajících se přizpůsobení předpisů Moldavské republiky acquis EU, a vytvoří podmínky pro včasné sledování těchto diskusí.

    S cílem dotvořit institucionální rámec a umožnit diskuse na odborné úrovni o klíčových oblastech, které spadají do působnosti prozatímního provádění dohody, se navrhuje zřídit dva podvýbory:

    1) Podvýbor pro spravedlnost, svobodu a bezpečnost;

    2) Podvýbor pro hospodářskou spolupráci a spolupráci v jiných odvětvích.

    Účelem podvýborů je, aby se zaměřily na témata, kde se očekávají konkrétní výsledky, a nikoli aby pokrývaly stejný rozsah témat každý rok.

    V pozdější fázi lze na základě dohody stran zřídit další podvýbory.

    Dohoda o přidružení předpokládá širokou škálu odvětvové spolupráce a zaměřuje se na podporu základních reforem, hospodářské oživení a růst, řádnou správu a odvětvovou spolupráci ve 28 oblastech, jako jsou: spravedlnost, energetika, doprava, statistika, ochrana a podpora životního prostředí, průmyslová spolupráce a spolupráce malých a středních podniků, zemědělství a rozvoj venkova, sociální politiky, spolupráce občanské společnosti, spotřebitelská politika, reforma veřejné správy, vzdělávání, odborná příprava a mládež a kulturní spolupráce.

    Ve všech těchto oblastech se posílená spolupráce odvíjí od existujících rámců, dvoustranných i mnohostranných, za účelem systematičtějšího dialogu a výměny informací a osvědčených postupů. Hlavní součástí kapitol o odvětvové spolupráci je široký program případného postupného sbližování s acquis EU, který je rozepsán v přílohách dohody. Konkrétní harmonogram sbližování a provádění vybraných částí acquis EU ze strany Moldavské republiky se zaměří na probíhající spolupráci a zformuje jádro domácích reforem a programu modernizace Moldavské republiky.

    „Pravidelný dialog“, často v dohodě zmiňovaný, může zahrnovat všechny výše uvedené oblasti politik. Druhý podvýbor proto může zasedat v různých složeních podle potřeby. Tento návrh vychází ze zkušeností s dohodami o partnerství a spolupráci se třemi zeměmi a jeho cílem je zjednodušit fungování struktury podvýborů v rámci dohody o přidružení.

    EU i Moldavská republika se zavázaly k rychlému a účinnému provádění dohody. Cílem tohoto návrhu je proto zajistit, aby institucionální rámec dohody začal co nejdříve fungovat. K usnadnění této věci bude zásadní rychlé přijetí jednacího řádu Rady přidružení, Výboru pro přidružení a podvýborů, aby mohly co nejdříve začít fungovat. První zasedání Rady přidružení s Moldavskou republikou se plánuje na 20. října 2014, kdy bude probíhat rovněž zasedání Rady pro zahraniční věci v Lucemburku. Toto načasování je pro Moldavskou republiku nesmírně důležité, protože 30. listopadu v zemi proběhnou parlamentní volby.

    3.         PRÁVNÍ STRÁNKA NÁVRHU

    Pro Unii je právním základem ke schválení postoje, který má Unie zaujmout v Radě přidružení zřízené dohodou o přidružení mezi EU a Moldavskou republikou, Smlouva o fungování Evropské unie a zejména její čl. 218 odst. 9.

    S ohledem na výše uvedené výsledky jednání navrhuje Evropská komise na základě čl. 218 odst. 9 SFEU, aby Rada přijala rozhodnutí, kterým se schvaluje postoj, jenž má Unie zaujmout na prvním zasedání Rady přidružení EU a Moldavské republiky, pokud jde o:

    – jednací řád Rady přidružení a Výboru pro přidružení,

    – zřízení dvou specializovaných podvýborů

    a

    – přenesení určitých pravomocí Radou přidružení na Výbor pro přidružení ve složení pro obchod.

    2014/0273 (NLE)

    Návrh

    ROZHODNUTÍ RADY

    o postoji, který má Unie zaujmout v rámci Rady přidružení zřízené Dohodou o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé, v souvislosti s přijetím jednacího řádu Rady přidružení a Výboru pro přidružení, se zřízením dvou specializovaných podvýborů a s přenesením určitých pravomocí Radou přidružení na Výbor pro přidružení ve složení pro obchod

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 218 odst. 9 této smlouvy,

    s ohledem na návrh Komise,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)       Článek 464 Dohody o přidružení (dále jen „dohoda“) mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé stanoví prozatímní provádění části dohody.

    (2)       Článek 4 rozhodnutí Rady ze dne 23. června 2014 o podpisu a prozatímním provádění dohody uvádí konkrétní ustanovení dohody, jež lze provádět prozatímně.

    (3)       V čl. 435 odst. 2 dohody se stanoví, že Rada přidružení přijme svůj jednací řád.

    (4)       V čl. 435 odst. 3 dohody se stanoví, že Radě přidružení střídavě předsedá zástupce Unie a zástupce Moldavské republiky.

    (5)       V čl. 437 odst. 1 dohody se stanoví, že Výbor pro přidružení je nápomocen Radě přidružení při výkonu jejích povinností, a čl. 438 odst. 1 stanoví, že Rada přidružení ve svém jednacím řádu stanoví povinnosti a fungování Výboru pro přidružení.

    (6)       V čl. 439 odst. 2 se stanoví, že Rada přidružení se může rozhodnout, že ve zvláštních oblastech, jež jsou pro provádění dohody nezbytné, zřídí zvláštní podvýbor či orgán, který je jí nápomocen při provádění jejích povinností.

    (7)       Rada přidružení odpovídá za dohled nad uplatňováním a prováděním dohody a za jeho sledování. Rada přidružení může na Výbor pro přidružení přenést kteroukoli ze svých pravomocí, včetně pravomoci přijímat závazná rozhodnutí. Je vhodné, aby Rada přidružení přenesla na Výbor pro přidružení ve složení pro obchod, jak uvádí čl. 438 odst. 4 dohody, pravomoc aktualizovat a měnit přílohy dohody, jež se týkají kapitol 1, 3, 5, 6 a 8 hlavy IV (Obchod a obchodní záležitosti), podle čl. 436 odst. 3 a čl. 438 odst. 2 dohody, pokud v uvedených kapitolách nejsou uvedena zvláštní ustanovení týkající se aktualizace nebo změny příloh dohody,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    1.         Stanoví se postoj, který má Unie zaujmout v rámci Rady přidružení zřízené článkem 434 Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé, v souvislosti s:

    – přijetím jednacího řádu Rady přidružení a Výboru pro přidružení,

    – zřízením specializovaných podvýborů a přijetí jejich mandátu

    a

    – přenesením určitých pravomocí Radou přidružení na Výbor pro přidružení ve složení pro obchod za podmínek stanovených předlohou rozhodnutí Rady přidružení připojených k tomuto rozhodnutí.

    2.         Zástupci Unie v Radě přidružení mohou schválit menší změny v předloze rozhodnutí bez dalšího rozhodnutí Rady.

    Článek 2

    Radě přidružení za Unii spolupředsedá vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

    V Bruselu dne

                                                                           Za Radu

                                                                           předseda

    [1]               Úř. věst. L 260, 30.8.2014.

    PŘÍLOHA 1 ROZHODNUTÍ č. 1/2004 RADY PŘIDRUŽENÍ MEZI EU A MOLDAVSKOU REPUBLIKOU ze dne … 2014, kterým se přijímá její jednací řád a jednací řád Výboru pro přidružení

    RADA PŘIDRUŽENÍ EU-MOLDAVSKO,

    s ohledem na Dohodu o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé (dále jen „dohoda“), a zejména na článek 434 této dohody,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1) Části dohody se v souladu s článkem 464 prozatímně provádějí ode dne 1. září 2014.

    (2) V čl. 435 odst. 2 uvedené dohody se stanoví, že Rada přidružení přijme svůj jednací řád.

    (3) V čl. 437 odst. 1 uvedené dohody se stanoví, že Výbor pro přidružení je nápomocen Radě přidružení při výkonu jejích povinností, a čl. 438 odst. 1 stanoví, že Rada přidružení ve svém jednacím řádu stanoví povinnosti Výboru pro přidružení a určí způsob jeho práce,

    ROZHODLA TAKTO:

    Jediný článek

    Přijímá se jednací řád Rady přidružení stanovený v dodatku A a jednací řád Výboru pro přidružení stanovený v dodatku B.

    V … dne ...

    || Za Evropskou unii Za Moldavskou republiku

    DODATEK A

    Jednací řád Rady přidružení

    Část dohody o přidružení o prohloubené a komplexní zóně volného obchodu mezi EU a Moldavskou republikou

    Článek 1

    Obecná ustanovení

    1.         Rada přidružení zřízená v souladu s čl. 434 odst. 1 Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé (dále jen „dohoda“) vykonává své povinnosti stanovené v článcích 434 a 436 dohody.

    2.         Jak stanoví čl. 435 odst. 1 dohody, Rada přidružení se skládá z členů Rady Evropské unie a členů Evropské komise na jedné straně a členů vlády Moldavské republiky na straně druhé. Složení Rady přidružení zohlední konkrétní záležitosti, jež se na daném zasedání mají projednávat. Je-li to vhodné a dohodnou-li se tak obě strany, zasedá Rada přidružení na úrovni hlav států nebo předsedů vlád.

    3.         Jak stanoví čl. 436 odst. 1 dohody, Rada přidružení je oprávněna za účelem dosažení cílů dohody přijímat rozhodnutí, jež jsou pro strany závazná. Rada přidružení přijme vhodná opatření k provedení těchto rozhodnutí, případně včetně pověření zvláštních orgánů zřízených podle dohody, aby jednaly jejím jménem. Rada přidružení může vydávat také doporučení. Svá rozhodnutí a doporučení přijímá po dohodě stran po dokončení příslušných vnitřních postupů. Rada přidružení může své pravomoci přenést na Výbor pro přidružení.

    4.         Stranami se v tomto jednacím řádu rozumí strany definované v článku 461 dohody.

    Článek 2

    Předsednictví

    Strany předsedají Radě přidružení střídavě po dobu 12 měsíců. První období začíná dnem prvního zasedání Rady přidružení a končí 31. prosince téhož roku.

    Článek 3

    Zasedání

    1.         Rada přidružení zasedá nejméně jednou za rok a, vyžadují-li to okolnosti, po vzájemné dohodě.

    2.         Každé zasedání Rady přidružení se koná v době dohodnuté stranami.

    3.         Zasedání Rady přidružení svolávají společně tajemníci Rady přidružení po dohodě s předsedou Rady přidružení nejpozději 30 dní před datem zasedání.

    Článek 4

    Zastupování

    1.         Nemohou-li se členové Rady přidružení zúčastnit zasedání, mohou být zastoupeni. Přeje-li si být člen takto zastoupen, je povinen sdělit písemně předsedovi jméno svého zástupce, a to před konáním zasedání, na kterém má být takto zastoupen.

    2.         Zástupce člena Rady přidružení vykonává všechna práva tohoto člena.

    Článek 5

    Delegace

    1.         Členové Rady přidružení mohou být doprovázeni úředníky. Předseda musí být před každým zasedáním prostřednictvím sekretariátu informován o zamýšleném složení delegací obou stran.

    2.         Rada přidružení může po dohodě stran přizvat zástupce jiných subjektů stran nebo nezávislé odborníky v předmětné oblasti, aby se účastnili zasedání jako pozorovatelé nebo aby informovali o konkrétních záležitostech. Strany se dohodnou na podmínkách, za nichž se tito pozorovatelé mohou zasedání zúčastnit.

    Článek 6

    Sekretariát

    Funkci tajemníků Rady přidružení vykonávají společně úředník Generálního sekretariátu Rady Evropské unie a úředník Moldavské republiky.

    Článek 7

    Korespondence

    1.         Korespondence určená Radě přidružení se zasílá tajemníkovi Unie, nebo Moldavské republiky, který obratem uvědomí druhého tajemníka.

    2.         Sekretariát zajistí předání korespondence předsedovi a podle potřeby ji rozešle Radě přidružení.

    3.         Sekretariát případně zašle korespondenci Generálnímu sekretariátu Evropské komise, Evropské službě pro vnější činnost, stálým zastoupením členských států u Evropské unie a Generálnímu sekretariátu Rady Evropské unie, jakož i misi Moldavské republiky u Evropské unie případně s kopií pro ministerstvo odpovědné za zahraniční věci nebo ministerstvo odpovědné za obchod a obchodní záležitosti Moldavské republiky.

    4.         Sdělení předsedy Rady přidružení zašle příjemcům sekretariát jménem předsedy Rady přidružení. Taková sdělení se případně rozešlou členům Rady přidružení, jak stanoví odstavec 3.

    Článek 8

    Důvěrnost

    Zasedání Rady přidružení jsou neveřejná, nerozhodnou-li strany jinak. Pokud strana předloží Radě přidružení informace, jež označí za důvěrné, nakládá s nimi druhá strana jako s takovými.

    Článek 9

    Program zasedání

    1.         Předseda na každé zasedání připraví předběžný program zasedání. Tento program bude nejpozději 15 kalendářních dní před zasedáním zaslán tajemníky Rady přidružení adresátům uvedeným v článku 7 jednacího řádu.

    Předběžný program zasedání obsahuje body, o jejichž zahrnutí do programu byl předseda požádán nejpozději 21 kalendářních dní před zahájením zasedání. Pokud nebyly tajemníkům před datem odeslání programu zaslány příslušné podklady, nejsou body do předběžného programu zasedání zapsány.

    2.         Na počátku každého zasedání schválí Rada přidružení program zasedání. Body neuvedené na předběžném programu mohou být do programu zahrnuty po dohodě stran.

    3.         Předseda po konzultaci se stranami může zkrátit lhůty uvedené v odstavci 1 tak, aby se zohlednily potřeby konkrétního případu.

    Článek 10

    Zápis ze zasedání

    1.         Oba tajemníci společně vypracují z každého zasedání předlohu zápisu.

    2.         Zápis ze zasedání zpravidla pro každý bod programu zasedání obsahuje:

    a)         dokumentaci předloženou Radě přidružení;

    b)         prohlášení, o jejichž uvedení požádal člen Rady přidružení, a

    c)         otázky dohodnuté stranami, jako jsou mimo jiné přijatá rozhodnutí, dohodnutá prohlášení a veškeré závěry.

    3.         Předloha zápisu se Radě přidružení předkládá ke schválení do 20 kalendářních dní po každém jejím zasedání. Tato předloha se schválí do 45 kalendářních dní po konání každého zasedání Rady přidružení. Schválený zápis podepisuje předseda a oba tajemníci. Všem adresátům uvedeným v článku 7 tohoto jednacího řádu je zaslána ověřená kopie zápisu.

    Článek 11

    Rozhodnutí a doporučení

    1.         Rada přidružení přijímá rozhodnutí a vydává doporučení vzájemnou dohodou mezi stranami. Každé rozhodnutí nebo doporučení podepisuje Unie a Moldavská republika.

    2.         Pokud se na tom obě strany dohodnou, může Rada přidružení přijímat rozhodnutí nebo činit doporučení rovněž písemným postupem. Za tímto účelem předseda Rady přidružení znění návrhu rozešle v písemné formě členům rady podle článku 7 jednacího řádu, přičemž členové musí ve lhůtě ne kratší než 21 kalendářních dní vyjádřit jakékoli výhrady nebo oznámit změny, které si přejí provést. Předseda může po konzultaci se stranami zkrátit výše uvedenou lhůtu tak, aby se zohlednily potřeby konkrétního případu.

    3.         Jakmile je znění dohodnuto, rozhodnutí nebo doporučení nezávisle a postupně podepíší zástupci Unie a Moldavské republiky. Akty Rady přidružení jsou označovány jako „rozhodnutí“ nebo případně „doporučení“ ve smyslu čl. 436 odst. 1 dohody. Sekretariát Rady přidružení přidělí každému rozhodnutí nebo doporučení pořadové číslo a uvede datum přijetí a popis předmětu. Každé rozhodnutí stanoví datum vstupu v platnost.

    4.         Rozhodnutí a doporučení Rady přidružení stvrzují oba tajemníci.

    5.         Rozhodnutí a doporučení se zasílají všem adresátům uvedeným v článku 7 tohoto jednacího řádu.

    6.         Každá strana může rozhodnout o tom, že nařídí zveřejnění rozhodnutí a doporučení Rady přidružení ve svém příslušném úředním tisku.

    Článek 12

    Jazyky

    1.         Úředními jazyky Rady přidružení jsou úřední jazyky stran.

    2.         Není-li rozhodnuto jinak, vychází Rada přidružení ve svých jednáních obvykle z podkladů vyhotovených v těchto jazycích.

    Článek 13

    Výdaje

    1.         Každá strana hradí veškeré vlastní náklady vzniklé v důsledku účasti na zasedáních Rady přidružení, a to jak pokud jde o náklady na zaměstnance, cestovní výlohy a diety, tak výdaje za poštovné a telekomunikace.

    2.         Výdaje související s tlumočením zasedání, překladem a rozmnožováním dokumentů hradí Evropská unie. V případě, že Moldavská republika vyžaduje tlumočení nebo překlad do nebo z jiných jazyků než stanovených v článku 12 tohoto jednacího řádu, hradí související náklady Moldavská republika.

    3.         Ostatní výlohy spojené s vlastní organizací zasedání nese strana, jež zasedání pořádá.

    Článek 14

    Výbor pro přidružení

    1.         V souladu s čl. 437 odst. 1 dohody je Radě přidružení při výkonu jejích povinností nápomocen Výbor pro přidružení. Výbor je složen ze zástupců Unie na jedné straně a ze zástupců strany Moldavské republiky na straně druhé, a to na úrovni, kterou stanoví dohoda.

    2.         Výbor pro přidružení zajišťuje přípravu zasedání a jednání Rady přidružení a případně i provádění jejích rozhodnutí; obecně pak zajišťuje kontinuitu vztahů v rámci přidružení a řádné provádění dohody. Zabývá se všemi záležitostmi, které mu svěří Rada přidružení, jakož i dalšími otázkami, které mohou vyvstat během provádění dohody. Předkládá návrhy nebo předlohy rozhodnutí nebo doporučení Radě přidružení ke schválení. V souladu s čl. 438 odst. 2 dohody může Rada přidružení zmocnit Výbor pro přidružení k přijímání rozhodnutí.

    3.         Výbor pro přidružení přijímá rozhodnutí a vydává doporučení, k nimž je podle dohody zmocněn.

    4.         Tam, kde dohoda stanoví povinnost nebo možnost konzultací nebo kde o konzultaci rozhodnou strany vzájemnou dohodou, se mohou takové konzultace konat v rámci Výboru pro přidružení, není-li v dohodě stanoveno jinak. Dohodnou-li se strany, mohou konzultace pokračovat i v rámci Rady přidružení.

    Článek 15

    Změna jednacího řádu

    Tento jednací řád může být změněn v souladu s článkem 11.

    DODATEK B

    Jednací řád Výboru pro přidružení a podvýborů

    Část dohody o přidružení o prohloubené a komplexní zóně volného obchodu mezi EU a Moldavskou republikou

    Článek 1

    Obecná ustanovení

    1.         Výbor pro přidružení zřízený v souladu s čl. 437 odst. 1 Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé (dále jen „dohoda“) je nápomocen Radě přidružení při výkonu jejích povinností a funkcí a provádí úkoly stanovené v dohodě a jemu přidělené Radou přidružení. Podle čl. 438 odst. 1 stanoví Rada přidružení ve svém jednacím řádu povinnosti Výboru pro přidružení a určí způsob jeho práce.

    2.         Výbor pro přidružení zajišťuje přípravu zasedání a jednání Rady přidružení a případně i provádění jejích rozhodnutí; obecně pak zajišťuje kontinuitu vztahů v rámci přidružení a řádné provádění dohody o přidružení. Zabývá se všemi záležitostmi, které mu svěří Rada přidružení, jakož i dalšími otázkami, které mohou vyvstat během každodenního provádění dohody o přidružení. Předkládá Radě přidružení k přijetí návrhy nebo jakékoli předlohy rozhodnutí či doporučení.

    3.         Podle čl. 437 odst. 2 dohody se Výbor pro přidružení skládá ze zástupců Unie a ze zástupců Moldavské republiky v zásadě na úrovni vyšších státních úředníků s odborností na konkrétní otázky, které mají být řešeny na daném zasedání.

    4.         Podle čl. 438 odst. 4 dohody se Výbor pro přidružení ve složení pro obchod při výkonu úkolů, které mu byly svěřeny v hlavě V dohody, skládá z vyšších úředníků Evropské komise a Moldavské republiky, kteří jsou příslušní pro obchod a obchodní záležitosti. Zástupce Evropské komise nebo Moldavské republiky příslušný pro obchod a obchodní záležitosti zastává funkci předsedy v souladu s níže uvedeným článkem 2. Zasedání se účastní rovněž zástupce Evropské služby pro vnější činnost.

    5.         Jak stanoví čl. 438 odst. 3 dohody, má Výbor pro přidružení pravomoc přijímat rozhodnutí v případech stanovených v dohodě a v oblastech, v nichž na něj Rada přidružení přenesla pravomoci. Tato rozhodnutí jsou pro strany závazná a strany přijmou příslušná opatření k jejich provedení. Výbor pro přidružení přijímá rozhodnutí po dohodě mezi stranami po dokončení příslušných vnitřních postupů pro takové přijetí.

    6.         Stranami se v tomto jednacím řádu rozumí strany definované v článku 461 dohody.

    Článek 2

    Předsednictví

    Strany předsedají Výboru pro přidružení střídavě po dobu 12 měsíců. První období začíná dnem prvního zasedání Výboru pro přidružení a končí 31. prosince téhož roku.

    Článek 3

    Zasedání

    1.         Není-li stranami ujednáno jinak, schází se Výbor pro přidružení pravidelně, a to nejméně jednou ročně. Mimořádná zasedání Výboru pro přidružení se mohou konat po dohodě stran, a to na žádost kterékoli z nich.

    2.         Každé zasedání Výboru pro přidružení svolá předseda v čase a na místě dohodnutém stranami. Oznámení o svolání zasedání vydá sekretariát Výboru pro přidružení nejpozději 28 kalendářních dní před zahájením zasedání, pokud se strany nedohodnou jinak.

    3.         Výbor pro přidružení ve složení pro obchod zasedá nejméně jednou ročně, a vyžadují-li to okolnosti. Každé zasedání svolává předseda Výboru pro přidružení ve složení pro obchod k datu, na místo a způsobem, na nichž se strany dohodnou. Oznámení o svolání zasedání vydá sekretariát Výboru pro přidružení ve složení pro obchod nejpozději 15 kalendářních dní před zahájením zasedání, pokud se strany nedohodnou jinak.

    4.         Kdykoli je to možné, svolá se pravidelné zasedání Výboru pro přidružení v dostatečném předstihu před pravidelným zasedáním Rady přidružení.

    5.         Výjimečně, pokud s tím strany souhlasí, se zasedání Výboru pro přidružení mohou konat jakýmikoli technologickými prostředky, na nichž se strany dohodnou, například prostřednictvím videokonference.

    Článek 4

    Delegace

    Strany musí být před každým zasedáním prostřednictvím sekretariátu informovány o zamýšleném složení delegací, jež se mají zasedání za každou stranu účastnit.

    Článek 5

    Sekretariát

    1.         Funkci tajemníků Výboru pro přidružení vykonávají společně úředník Unie a úředník Moldavské republiky a společně plní úkoly sekretariátu, nestanoví-li tento jednací řád jinak, v duchu vzájemné důvěry a spolupráce.

    2.         Funkci tajemníků Výboru pro přidružení ve složení pro obchod vykonávají společně úředník Evropské komise a úředník Moldavské republiky odpovědní za obchod a obchodní záležitosti.

    Článek 6

    Korespondence

    1.         Korespondence určená Výboru pro přidružení se zasílá tajemníkovi kterékoli ze stran, který obratem uvědomí druhého tajemníka.

    2.         Sekretariát zajistí, aby korespondence určená Výboru pro přidružení byla zaslána předsedovi výboru a případně rozeslána jako dokumenty uvedené v článku 7 tohoto jednacího řádu.

    3.         Korespondenci předsedy Výboru pro přidružení zašle stranám sekretariát jménem předsedy Výboru pro přidružení. Taková korespondence se případně rozešle, jak stanoví článek 7 tohoto jednacího řádu.

    Článek 7

    Dokumenty

    1.         Dokumenty rozesílají tajemníci.

    2.         Strana své dokumenty předává svému tajemníkovi. Tajemník tyto dokumenty předá tajemníkovi druhé strany.

    3.         Tajemník Unie rozešle dokumenty odpovědným zástupcům Unie a jednu kopii vždy zasílá tajemníkovi Moldavské republiky.

    4.         Tajemník Moldavské republiky rozešle dokumenty odpovědným zástupcům Moldavské republiky a jednu kopii vždy zasílá tajemníkovi Unie.

    Článek 8

    Důvěrnost

    Zasedání Výboru pro přidružení jsou neveřejná, nerozhodnou-li strany jinak. Pokud strana předloží Výboru pro přidružení informace, jež označí za důvěrné, nakládá s nimi druhá strana jako s takovými.

    Článek 9

    Program zasedání

    1.         Sekretariát Výboru pro přidružení vypracuje předběžný program každého zasedání a předlohu praktických závěrů, jak stanoví článek 10 níže, a vychází přitom z návrhů stran. Předběžný program zasedání obsahuje body, o jejichž zařazení byl sekretariát Výboru pro přidružení stranou požádán, a příslušné podklady, a to nejpozději 21 kalendářních dní před datem zasedání.

    2.         Jak stanoví článek 7, předběžný program zasedání a příslušné dokumenty musí být rozeslány nejpozději 15 kalendářních dní před zahájením zasedání.

    3.         Program zasedání schvaluje Výbor pro přidružení na počátku každého zasedání. Pokud s tím strany souhlasí, mohou být na pořad jednání zařazeny i jiné body, než které jsou uvedeny v předběžném programu jednání.

    4.         Předseda zasedání Výboru pro přidružení může na základě souhlasu druhé strany pozvat ad hoc zástupce jiných subjektů stran nebo nezávislé odborníky v příslušném oboru, aby se zúčastnili zasedání a poskytli na něm informace ke konkrétním tématům. Strany zajistí, že tito pozorovatelé nebo odborníci dodržují požadavky na důvěrnost.

    5.         Předseda zasedání Výboru pro přidružení může po konzultaci se stranami zkrátit lhůty uvedené v odstavcích 1 a 2, aby se zohlednily zvláštní okolnosti.

    Článek 10

    Zápis ze zasedání a praktické závěry

    1.         Oba tajemníci společně vypracují z každého zasedání předlohu zápisu.

    2.         Zápis ze zasedání zpravidla pro každý bod programu zasedání obsahuje:

    a)         seznam účastníků, seznam úředníků, kteří je doprovázejí, a seznam všech pozorovatelů nebo odborníků, kteří se zasedání účastní;

    b)         dokumentaci předloženou Výboru pro přidružení;

    c)         prohlášení, o jejichž uvedení požádal Výbor pro přidružení, a

    d)         praktické závěry ze zasedání, jak stanoví odstavec 4.

    3.         Předloha zápisu se předkládá Výboru pro přidružení ke schválení. Schválí se do 28 kalendářních dní po konání každého zasedání Výboru pro přidružení. Schválený zápis podepisuje předseda a oba tajemníci. Všem adresátům uvedeným v článku 7 tohoto jednacího řádu je zaslána ověřená kopie zápisu.

    4.         Tajemník Výboru pro přidružení strany, která právě předsedá, vypracuje předlohu praktických závěrů každého zasedání a rozešle ji stranám společně s programem zasedání obvykle nejpozději 15 kalendářních dní před začátkem zasedání. Tato předloha se během zasedání aktualizuje tak, aby na jeho konci mohl Výbor pro přidružení, nedohodnou-li se strany jinak, přijmout praktické závěry, které zohledňují následující kroky stran. Po svém schválení se praktické závěry připojí k zápisu a na některém z následujících zasedání Výboru pro přidružení se zkontroluje jejich provádění. Za tímto účelem přijme Výbor pro přidružení vzor, podle něhož lze každý bod programu najít podle konkrétní lhůty.

               

    Článek 11

    Rozhodnutí a doporučení

    1.         Ve zvláštních případech, kdy dohoda svěřuje Výboru pro přidružení pravomoci k přijetí rozhodnutí nebo na něj takovou pravomoc přenese Rada přidružení, přijímá Výbor pro přidružení rozhodnutí. Vydává rovněž doporučení. Rozhodnutí a doporučení se přijímají po vzájemné dohodě stran. Každé rozhodnutí nebo doporučení podepíše zástupce každé strany. Aniž jsou dotčena ustanovení odstavce 2, podepíší zástupci tyto dokumenty během zasedání, na nichž jsou příslušná rozhodnutí nebo doporučení přijata.

    2.           Pokud se na tom obě strany dohodnou, může Výbor pro přidružení přijímat rozhodnutí nebo doporučení písemným postupem. Písemný postup spočívá ve výměně nót mezi oběma tajemníky jednajícími se souhlasem stran. Za tímto účelem se znění návrhu rozešle podle článku 7, přičemž lhůta pro vyslovení jakýchkoli výhrad nebo změn je nejméně 21 kalendářních dní. Předseda Výboru pro přidružení může po konzultaci se stranami zkrátit lhůty uvedené v tomto odstavci, aby se zohlednily zvláštní okolnosti. Jakmile je znění dohodnuto, rozhodnutí nebo doporučení nezávisle a postupně podepíší zástupci každé strany.

    3.           Akty Výboru pro přidružení jsou označovány jako „rozhodnutí“, případně „doporučení“. Každé rozhodnutí stanoví datum vstupu v platnost.

    4.           Rozhodnutí a doporučení Výboru pro přidružení stvrzují oba tajemníci.

    5.           Rozhodnutí a doporučení se zašlou oběma stranám.

    6.           Každá strana může rozhodnout o zveřejnění rozhodnutí a doporučení Výboru pro přidružení ve svém příslušném úředním tisku.

    Článek 12

    Zprávy

    Výbor pro přidružení předloží Radě přidružení zprávu o svých činnostech a o činnostech svých podvýborů, pracovních skupin a jiných subjektů na každém řádném zasedání Rady přidružení.

    Článek 13

    Jazyky

    1.           Úředními jazyky Výboru pro přidružení jsou angličtina a rumunština.

    2.           Není-li rozhodnuto jinak, vychází Výbor pro přidružení ve svých jednáních z podkladů vyhotovených v těchto jazycích.

    Článek 14

    Výdaje

    1.           Každá strana hradí veškeré vlastní náklady vzniklé v důsledku účasti na zasedáních Výboru pro přidružení, a to jak pokud jde o náklady na zaměstnance, cestovní výlohy a diety, tak výdaje za poštovné a telekomunikace.

    2.           Výdaje související s pořádáním zasedání a rozmnožováním dokumentů hradí hostitelská strana zasedání.

    3.           Výdaje spojené s tlumočením na zasedáních a překlady dokumentů do nebo z angličtiny a rumunštiny podle čl. 13 odst. 1 tohoto jednacího řádu hradí strana, jež zasedání pořádá.

    Tlumočení a překlady do nebo z jiných jazyků jsou hrazeny přímo dožadující se stranou.

    Článek 15

    Změna jednacího řádu

    Tento jednací řád může být změněn rozhodnutím Rady přidružení v souladu s čl. 438 odst. 1.

    Článek 16

    Podvýbory a zvláštní pracovní skupiny

    1.           V souladu s čl. 439 odst. 2 dohody může Výbor pro přidružení rozhodnout, že ve zvláštních oblastech, jež jsou pro provádění této dohody nezbytné, zřídí podvýbory nebo zvláštní výbory či orgány jiné než stanovené v dohodě, jež mu budou nápomocny při výkonu jeho povinností. Výbor pro přidružení může rozhodnout o zrušení jakýchkoli takových podvýborů, zvláštních výborů či orgánů, stanovit nebo změnit jejich mandát. Není-li rozhodnuto jinak, vykonávají tyto podvýbory činnost na základě zmocnění Výboru pro přidružení, kterému podávají po každém svém zasedání zprávu.

    2.           Nestanoví-li dohoda jinak nebo není-li jinak dohodnuto v rámci Rady přidružení, použije se tento jednací řád obdobně pro jakýkoli podvýbor, zvláštní výbor či orgán podle odstavce 1.

    3.         Zasedání podvýborů zřízených podle dohody se může konat flexibilně podle potřeby, osobně buď v Bruselu, nebo v partnerské zemi nebo např. prostřednictvím videokonference. Podvýbory jsou platformou pro sledování pokroku při sbližování konkrétních oblastí, diskuse o určitých otázkách a problémech, jež z tohoto postupu vyplývají, a vytváření doporučení a praktických závěrů.

    4.         Veškerá relevantní korespondence, dokumenty a sdělení týkající se podvýboru, zvláštního výboru či orgánu podle odstavce 1 se v kopii zašle sekretariátu Výboru pro přidružení.

    4.         Nestanoví-li dohoda jinak nebo nedohodnou-li se jinak strany v rámci Výboru pro přidružení, podvýbory, zvláštní výbory či orgány mají pravomoc pouze činit Výboru pro přidružení doporučení.

    Článek 17

    Tento jednací řád se použije obdobně pro Výbor pro přidružení ve složení pro obchod, není-li stanoveno jinak.

    PŘÍLOHA II

    ROZHODNUTÍ č. 2/2004 RADY PŘIDRUŽENÍ MEZI EU A MOLDAVSKOU REPUBLIKOU

    ze dne […] 2014

    o zřízení dvou zvláštních podvýborů

    RADA PŘIDRUŽENÍ EU-MOLDAVSKO,

    s ohledem na Dohodu o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé (dále jen „dohoda“), a zejména na článek 439 této dohody,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)          Části dohody se v souladu s článkem 465 prozatímně provádějí ode dne 1. září 2014.

    (2)          V čl. 439 odst. 2 se stanoví, že Rada přidružení se může rozhodnout, že ve zvláštních oblastech, jež jsou pro provádění dohody nezbytné, zřídí zvláštní podvýbor či orgán, který je jí nápomocen při provádění jejích povinností.

    (3)          Aby bylo možné na odborné úrovni diskutovat o klíčových oblastech, na které se vztahuje působnost prozatímního provádění dohody, měly by se zřídit dva podvýbory. Dohodou stran je možné seznam podvýborů i působnost jednotlivého podvýboru změnit,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Jediný článek

    Zřizují se podvýbory uvedené v seznamu v dodatku A. Jednací řád podvýborů se řídí článkem 16 jednacího řádu Výboru pro přidružení a podvýborů dohody o přidružení mezi EU a Moldavskem přijatého rozhodnutím č. 1/2014 Rady přidružení EU-Moldavsko.

    V … dne …

    Evropská unie                                                             Moldavská republika

    Dodatek A k PŘÍLOZE II

    Rada přidružení EU-Moldavská republika

    Zřízené podvýbory:

    1.           Podvýbor pro svobodu, bezpečnost a právo;

    2.           Podvýbor pro hospodářskou spolupráci a spolupráci v jiných odvětvích.

    PŘÍLOHA III

    ROZHODNUTÍ č. 3/2004 RADY PŘIDRUŽENÍ EU-MOLDAVSKÁ REPUBLIKA

    ze dne […] 2014

    o přenesení určitých pravomocí Radou přidružení na Výbor pro přidružení ve složení pro obchod

    RADA PŘIDRUŽENÍ EU-MOLDAVSKO,

    s ohledem na Dohodu o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Moldavskou republikou na straně druhé (dále jen „dohoda“), a zejména na čl. 436 odst. 3 a čl. 438 odst. 2 této dohody,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)          Části dohody se provádějí prozatímně ode dne 1. září 2014 podle článku 464 dohody.

    (2)          Rada přidružení odpovídá za dohled nad uplatňováním a prováděním dohody a za jeho sledování.

    (3)          Rada přidružení může na Výbor pro přidružení podle čl. 438 odst. 2 dohody přenést kteroukoli ze svých pravomocí, včetně pravomoci přijímat závazná rozhodnutí.

    (4)          Výbor pro přidružení ve složení pro obchod se zabývá řešením veškerých otázek týkajících se hlavy V (Obchod a obchodní záležitosti), jak stanoví čl. 438 odst. 4 dohody.

    (5)          Aby bylo zajištěno bezproblémové a včasné provedení části dohody o prohloubené a komplexní zóně volného obchodu, je vhodné, aby Rada přidružení přenesla na Výbor pro přidružení ve složení pro obchod pravomoc aktualizovat nebo měnit přílohy uvedené dohody, jež se týkají kapitol 1, 3, 5, 6 a 8 hlavy V (Obchod a obchodní záležitosti) dohody, pokud v uvedených kapitolách nejsou uvedena zvláštní ustanovení týkající se aktualizace nebo změny dotčených příloh dohody,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Jediný článek

    Rada přidružení přenese na Výbor pro přidružení ve složení pro obchod, jak uvádí čl. 438 odst. 4 dohody, pravomoc aktualizovat nebo měnit přílohy dohody, jež se týkají kapitol 1, 3, 5, 6 a 8 hlavy V (Obchod a obchodní záležitosti) dohody, pokud v uvedených kapitolách nejsou uvedena zvláštní ustanovení týkající se aktualizace nebo změny dotčených příloh dohody.

    Evropská unie                                                             Moldavská republika

    Top