Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013XC1016(01)

Sdělení Komise o dvou seznamech nástrojů finanční pomoci podle nařízení (EU) č. 472/2013

Úř. věst. C 300, 16.10.2013, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.10.2013   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 300/1


Sdělení Komise o dvou seznamech nástrojů finanční pomoci podle nařízení (EU) č. 472/2013

2013/C 300/01

1.   Úvod

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 472/2013 ze dne 21. května 2013 o posílení hospodářského a rozpočtového dohledu nad členskými státy eurozóny, jejichž finanční stabilita je postižena či ohrožena závažnými obtížemi (1), stanoví plný soulad mezi rámcem Unie pro hospodářskou koordinaci zřízeným Smlouvou o fungování EU a možnými podmínkami politiky vztahujícími se k finanční pomoci poskytované členským státům eurozóny.

Některá ustanovení nařízení (EU) č. 472/2013 pověřují Komisi, aby pro informaci zveřejnila dva seznamy nástrojů finanční pomoci: i) nástrojů, které jsou preventivního charakteru, a ii) nástrojů, u nichž pravidla v rámci evropského mechanismu stability (ESM) nevyžadují makroekonomický ozdravný program.

Za účelem přípravy těchto seznamů provedla Komise neformální konzultace s členskými státy, ESM a Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Tyto seznamy budou pravidelně aktualizovány.

2.   Seznam nástrojů preventivní finanční pomoci vedoucích k posílenému dohledu nad přijímajícím členským státem, který se zveřejňuje v souladu s čl. 2 odst. 5 nařízení (EU) č. 472/2013

Ustanovení čl. 2 odst. 5 nařízení (EU) č. 472/2013 vyžaduje zveřejnění seznamu nástrojů, jejichž prostřednictvím je poskytována preventivní finanční pomoc členskému státu, ve smyslu čl. 2 odst. 3 uvedeného nařízení. Členské státy, které jsou příjemci finanční pomoci prostřednictvím jednoho z těchto nástrojů, podléhají posílenému dohledu. Členské státy však posílenému dohledu nepodléhají, jestliže využívají úvěrovou linku, která není podmíněna přijetím nových opatření politiky daným členským státem, pokud se z této úvěrové linky nečerpá (čl. 2 odst. 4 uvedeného nařízení).

Tento seznam je následující:

 

Evropský mechanismus stability

preventivní podmíněná úvěrová linka (je-li z ní čerpáno)

úvěrová linka za zpřísněných podmínek

nástroj pro podporu na primárním trhu (je-li z něj čerpáno v rámci úvěrové linky evropského mechanismu stability)

nástroj pro podporu na sekundárním trhu (je-li aktivován mimo makroekonomický ozdravný program)

 

Evropský nástroj finanční stability

preventivní podmíněná úvěrová linka (je-li z ní čerpáno)

úvěrová linka za zpřísněných podmínek

úvěrová linka za zpřísněných podmínek s částečnou zárukou za riziko spojené se státními dluhopisy

nástroj pro podporu na primárním trhu (je-li z něj čerpáno v rámci preventivního programu evropského nástroje finanční stability)

nástroj pro podporu na sekundárním trhu (je-li aktivován mimo makroekonomický ozdravný program)

 

Mezinárodní měnový fond

flexibilní úvěrová linka (je-li z ní čerpáno)

preventivní a likviditní linka

3.   Seznam nástrojů finanční pomoci, pro které pravidla ESM nestanoví makroekonomický ozdravný program, který se zveřejňuje v souladu s čl. 7. odst. 12 nařízení (EU) č. 472/2013

Ustanovení čl. 7 odst. 12 nařízení (EU) č. 472/2013 vyžaduje zveřejnění seznamu nástrojů, pro které pravidla ESM nestanoví makroekonomický ozdravný program, ve smyslu čl. 7 odst. 12 uvedeného nařízení. Členské státy, které jsou příjemci finanční pomoci prostřednictvím jednoho z těchto nástrojů, budou podléhat rozhodnutí Rady, kterým se schválí hlavní požadavky politiky, jež má ESM v plánu zahrnout do podmínek své finanční pomoci.

preventivní podmíněná úvěrová linka (PCCL)

úvěrová linka za zpřísněných podmínek (ECCL)

nástroj pro podporu na primárním trhu (je-li z něj čerpáno v rámci PCCL nebo ECCL)

nástroj pro podporu na sekundárním trhu (je-li aktivován mimo makroekonomický ozdravný program)

finanční pomoc pro rekapitalizaci finančních institucí

Vzhledem k tomu, že se neočekává, že by evropský nástroj finanční stability (EFSF) vstupoval od 1. července 2013 do nových programů, není třeba takový seznam pro EFSF zveřejňovat.


(1)  Úř. věst. L 140, 27.5.2013, s. 1.


Top