Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA1213(14)

    Zpráva o ověření roční účetní závěrky Evropské agentury pro chemické látky za rozpočtový rok 2012 spolu s odpověďmi agentury

    Úř. věst. C 365, 13.12.2013, p. 97–105 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    13.12.2013   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 365/97


    ZPRÁVA

    o ověření roční účetní závěrky Evropské agentury pro chemické látky za rozpočtový rok 2012 spolu s odpověďmi agentury

    2013/C 365/14

    ÚVOD

    1.

    Evropská agentura pro chemické látky (dále jen „agentura“ nebo „ECHA“), která sídlí v Helsinkách, byla zřízena nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 (1). Hlavním úkolem agentury je zajistit vysokou úroveň ochrany lidského zdraví a životního prostředí, zajistit volný pohyb látek na vnitřním trhu a současně zvýšit konkurenceschopnost a inovace. Agentura rovněž podporuje rozvoj alternativních metod hodnocení rizik látek (2).

    INFORMACE, Z NICHŽ VYCHÁZÍ PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

    2.

    Audit Účetního dvora je založen na analytických postupech, přímém testování operací a posouzení klíčových kontrol v systémech dohledu a kontroly, které agentura zavedla. Kromě toho se využívají důkazní informace získané na základě práce jiných auditorů (tam, kde je to relevantní) a analýza prohlášení vedoucích pracovníků k auditu.

    PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

    3.

    V souladu s ustanoveními článku 287 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) provedl Účetní dvůr audit:

    a)

    roční účetní závěrky agentury, jež obsahuje finanční výkazy (3) a zprávy o plnění rozpočtu (4) za rozpočtový rok 2012;

    b)

    legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

    Odpovědnost vedení

    4.

    Podle článků 33 a 43 nařízení Komise (ES, Euratom) č. 2343/2002 (5) je vedení odpovědné za vypracování a věrnou prezentaci roční účetní závěrky agentury a za legalitu a správnost operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá:

    a)

    Součástí odpovědnosti vedení za roční účetní závěrku agentury je navrhnout, zavést a provádět vnitřní kontrolní systém relevantní pro sestavení a věrnou prezentaci účetní závěrky, jež neobsahuje významné (materiální) nesprávnosti způsobené podvodem nebo chybou, zvolit a uplatňovat vhodné účetní metody na základě účetních pravidel přijatých účetním Komise (6) a provádět účetní odhady, které jsou s ohledem na dané okolnosti přiměřené. Ředitel schvaluje roční účetní závěrku agentury poté, co ji účetní agentury sestavil na základě všech dostupných informací a vypracoval k účetní závěrce osvědčení, v němž se mimo jiné uvádí, že účetní má přiměřenou jistotu, že účetní závěrka ve všech významných (materiálních) ohledech podává věrný a poctivý obraz finanční situace agentury.

    b)

    Odpovědnost vedení za legalitu a správnost uskutečněných operací a dodržování zásady řádného finančního řízení spočívá v navržení, zavedení a provádění účinného a efektivního systému vnitřní kontroly, včetně odpovídajícího dohledu a vhodných opatření, aby nedocházelo k nesrovnalostem a podvodům, a v případě nutnosti též soudního řízení za účelem zpětného získání neoprávněně vyplacených nebo použitých prostředků.

    Odpovědnost auditora

    5.

    Účetní dvůr je na základě svého auditu povinen předložit Evropskému parlamentu a Radě (7) prohlášení o věrohodnosti týkající se spolehlivosti roční účetní závěrky agentury a legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá. Účetní dvůr provedl audit v souladu s mezinárodními auditorskými standardy a etickými kodexy vydanými Mezinárodní federací účetních (IFAC) a mezinárodními standardy nejvyšších kontrolních institucí vydanými Mezinárodní organizací nejvyšších kontrolních institucí (INTOSAI). V souladu s těmito standardy je Účetní dvůr povinen naplánovat a provést audit tak, aby získal přiměřenou jistotu, že roční účetní závěrka agentury neobsahuje významné (materiální) nesprávnosti a že uskutečněné operace jsou legální a správné.

    6.

    Audit zahrnuje provedení auditorských postupů, jejichž cílem je získat důkazní informace o částkách a údajích zveřejněných v účetní závěrce a o legalitě a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá. Výběr postupů závisí na úsudku auditora, který je založen na vyhodnocení rizika významných (materiálních) nesprávností v účetní závěrce a rizika, že uskutečněné operace nejsou ve významné (materiální) míře, ať z důvodu podvodu nebo chyby, v souladu s požadavky právního rámce Evropské unie. Při vyhodnocování těchto rizik auditor zkoumá veškeré vnitřní kontroly, které se vztahují k sestavení a věrné prezentaci účetní závěrky, a zavedené systémy dohledu a kontroly, jejichž cílem je zajistit legalitu a správnost operací, a navrhuje auditorské postupy, které jsou za daných okolností vhodné. Při auditu se rovněž hodnotí vhodnost uplatňovaných účetních zásad, přiměřenost provedených účetních odhadů a také celková prezentace účetní závěrky.

    7.

    Účetní dvůr se domnívá, že získané důkazní informace jsou dostatečné a vhodné k tomu, aby na jejich základě mohl vydat prohlášení o věrohodnosti.

    Výrok o spolehlivosti účetní závěrky

    8.

    Podle názoru Účetního dvora roční účetní závěrka agentury ve všech významných (materiálních) ohledech věrně zobrazuje její finanční situaci k 31. prosinci 2012 a výsledky jejího hospodaření a peněžní toky za daný rok v souladu s ustanoveními jejího finančního nařízení a účetních pravidel, která přijal účetní Komise.

    Výrok o legalitě a správnosti operací, na nichž se zakládá účetní závěrka

    9.

    Podle názoru Účetního dvora jsou operace, na nichž se zakládá roční účetní závěrka agentury za rozpočtový rok 2012, ve všech významných (materiálních) ohledech legální a správné.

    10.

    Následující připomínky uvedené výroky Účetního dvora nezpochybňují.

    PŘIPOMÍNKYK K SYSTÉMU VNITŘNÍ KONTROLY

    11.

    Výsledky fyzické inventury ukázaly na závažné nedostatky v oblasti zabezpečení a sledování dlouhodobého majetku. Neexistuje žádný postup pro sledování softwaru a vnitřních komponent (2 370 položek z celkem 5 878 evidovaných položek dlouhodobého majetku IKT). Navíc 306 položek nebylo možné dohledat, z toho 93 laptopů a 29 počítačů.

    PŘIPOMÍNKY K ROZPOČTOVÉMU ŘÍZENÍ

    12.

    Míra čerpání rozpočtu agentury za rok 2012 byla uspokojivá u hlavy I a II. V hlavě III byla míra přenesených prostředků přidělených na závazek vysoká a činila 50 % (11,3 milionu EUR), nicméně souvisí v první řadě s víceletou povahou řady velkých projektů v oblasti vývoje IT (3,7 milionu EUR), dále s hodnocením látek, u nichž je každoroční lhůta předpisy stanovena na únor roku N+1 (1,8 milionu EUR), operacemi, které nebyly ke konci roku ještě ukončeny (1,3 milionu EUR) a také zahájením dvou nových činností: „Biocidy“ (1,2 milionu EUR) a „PIC“ (postup předchozího souhlasu, Prior Informed Consent) (1,3 milionu EUR) v druhé polovině roku.

    KONTROLA OPATŘENÍ PŘIJATÝCH V NÁVAZNOSTI NA PŘIPOMÍNKY Z PŘEDCHÁZEJÍCÍHO ROKU

    13.

    Přehled nápravných opatření přijatých v návaznosti na připomínky vyjádřené Účetním dvorem v předcházejícím roce uvádí příloha I.

    Tuto zprávu přijal senát IV, jemuž předsedá Dr Louis GALEA, člen Účetního dvora, v Lucemburku na svém zasedání dne 9. července 2013.

    Za Účetní dvůr

    předseda

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  Úř. věst. L 396, 30.12.2006, s. 1.

    (2)  Pravomoci a činnosti agentury jsou pro informační účely shrnuty v příloze II.

    (3)  Finanční výkazy obsahují rozvahu a výsledovku, tabulku peněžních toků, výkaz změn čistých aktiv a shrnutí významných účetních zásad a další vysvětlující poznámky.

    (4)  Zprávy o plnění rozpočtu obsahují výsledný účet plnění rozpočtu a přílohu k němu.

    (5)  Úř. věst. L 357, 31.12.2002, s. 72.

    (6)  Účetní pravidla přijatá účetním Komise vycházejí z mezinárodních účetních standardů pro veřejný sektor (IPSAS), vydaných Mezinárodní federací účetních, případně z mezinárodních účetních standardů (IAS) / mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS), vydaných Radou pro mezinárodní účetní standardy.

    (7)  Čl. 185 odst. 2 nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (Úř. věst. L 248, 16.9.2002, s. 1).


    PŘÍLOHA I

    Kontrola opatření přijatých v návaznosti na připomínky z předcházejícího roku

    Rok

    Připomínka Účetního dvora

    Stav nápravného opatření

    (dokončeno/probíhá /zatím neprovedeno / není relevantní)

    2011

    Rozpočet agentury na rok 2011 činil 93,2 milionu EUR, z toho 14,9 milionu EUR (16 %) bylo přeneseno do roku 2012. Přenosy v rámci hlavy III (provozní výdaje) činily 11,5 milionu EUR (55 %). Tato míra přenosů je příliš vysoká a je v rozporu se zásadou ročního rozpočtu.

    Probíhá

    2011

    Výsledky poslední fyzické inventury provedené v roce 2011 poukázaly na několik nedostatků, zejména jde o nízký podíl aktiv v oblasti informačních a komunikačních technologií, u nichž se kontrolovala jejich hodnota. Oficiálně nebyla přijata žádná politika pro inventuru dlouhodobého majetku.

    Probíhá

    2011

    Agentura účtuje náklady související s již fungujícími projekty v oblasti informačních a komunikačních technologií jako výdaje, místo aby o nich účtovala jako o dlouhodobém majetku.

    Dokončeno

    2011

    Účetní dvůr zjistil nedostatky v postupech pro najímání zaměstnanců. Neexistují žádné důkazy o tom, že limity pro postup do různých fází výběrových řízení či otázky pro pohovory a písemné testy byly stanoveny před hodnocením přihlášek. Prohlášení o střetu zájmů nebyla natolik dostatečná, aby umožnila odhalit střet zájmů u členů správní rady či takovým střetům předcházet. V jednom případě nebylo výběrové řízení v souladu se zásadou správnosti, protože daný zaměstnanec byl najat na jinou pozici, než jaká byla zveřejněna v příslušném oznámení.

    Dokončeno


    PŘÍLOHA II

    Evropská agentura pro chemické látky (Helsinki)

    Pravomoci a činnosti

    Oblasti pravomocí Unie podle Smlouvy

    Shromažďování informací

    Právním základem zřizovacího nařízení agentury, tj. nařízení (ES) č. 1907/2006 (nařízení REACH), je článek 114 Smlouvy o fungování EU.

    Pravomoci agentury

    (nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 (nařízení REACH) a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 (klasifikace, označování a balení látek a směsí – nařízení CLP), nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 528/2012 (nařízení o biocidních přípravcích) a nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 649/2012 (postup předchozího souhlasu))

    Cíle

    Účelem nařízení REACH a nařízení CLP je zajistit vysokou úroveň ochrany lidského zdraví a životního prostředí, včetně podpory alternativních metod hodnocení rizik látek, a volný pohyb látek na vnitřním trhu za současného zvýšení konkurenceschopnosti a inovace (čl. odst. 1 nařízení REACH, článek 1 nařízení CLP).

    Evropská agentura pro chemické látky se zřizuje pro účely řízení a v určitých případech provádění technických, vědeckých a správních aspektů nařízení REACH a pro zajištění jednotnosti v těchto aspektech na úrovni Unie (článek 75 nařízení REACH) a řízení úkolů souvisejících s klasifikací a označováním chemických látek podle nařízení CLP.

    Úkoly

    Shromažďovat žádosti o registraci chemických látek a další související dokumentaci a provádět kontroly úplnosti těchto žádostí i dokumentace (hlava II nařízení REACH),

    zpracovávat dotazy týkající se registrací a rozhodovat ve sporech o sdílení údajů (hlava III nařízení REACH),

    prověřovat, zda je dokumentace k registraci v souladu s nařízením REACH, v této souvislosti provádět testování návrhů a koordinovat proces hodnocení látek (hlava VI nařízení REACH),

    zpracovávat návrhy na zařazení látek vzbuzujících velmi velké obavy na seznam látek pro případné zahrnutí do povolovacího postupu, doporučovat zařazení některých z těchto látek na seznam povolených látek a zpracovávat žádosti o povolení (hlava VII nařízení REACH),

    zpracovávat dokumentaci pro omezení (hlava VIII nařízení REACH),

    vytvářet a udržovat databáze s informacemi o všech registrovaných látkách a některé informace zdarma zveřejňovat na internetu (články 77 a 119 nařízení REACH),

    poskytovat průmyslu v případě potřeby technické a vědecké pokyny a nástroje (článek 77 nařízení REACH, čl. 50 odst. 2 nařízení CLP),

    poskytovat členským státům a orgánům Unie co nejlepší vědeckou a technickou pomoc v otázkách týkajících se chemických látek, které spadají do její působnosti a které jí jsou předloženy podle nařízení REACH a nařízení CLP (čl. 77 odst. 1 nařízení REACH, čl. 50 odst. 1 nařízení CLP),

    shromažďovat oznámení o klasifikaci a oznamování, spravovat veřejný katalog klasifikací a označení, vyřizovat žádosti o alternativní názvy a zpracovávat návrhy na harmonizovanou klasifikaci a označování látek (CLP),

    provádět technické a vědecké úkoly v souladu s nařízením o biocidních přípravcích, až toto nařízení vstoupí v platnost,

    provádět úkoly v souladu s nařízením PIC (postup předchozího souhlasu), až toto nařízení vejde v platnost.

    Správa

    Správní rada

    Jeden zástupce z každého členského státu jmenovaný Radou a nejvýše šest zástupců jmenovaných Komisí, včetně tří osob zastupujících zúčastněné strany, které nemají hlasovací právo, a dále dvě nezávislé osoby jmenované Evropským parlamentem (článek 79 nařízení REACH).

    Úkoly

    Dle článku 78 nařízení REACH a rámcového finančního nařízení pro agentury především přijímá roční a víceletý pracovní plán, konečný rozpočet, obecnou zprávu, vnitřní pravidla a postupy, jmenuje výkonného ředitele a vykonává nad ním disciplinární pravomoc. Dále jmenuje členy odvolacího senátu a výborů agentury.

    Výkonný ředitel

    Úkoly

    Dle článku 83 nařízení REACH.

    Výbory

    Agentura má tři výbory (výbor pro posuzování rizik, výbor členských států a výbor pro socioekonomickou analýzu).

    Úkoly

    Dle čl. 76 odst. 1 písm. c) až e) nařízení REACH.

    Fórum pro výměnu informací o prosazování

    Úkoly

    Dle čl. 76 odst. 1 písm. f) nařízení REACH.

    Sekretariát

    Úkoly

    Dle čl. 76 odst. 1 písm. g) nařízení REACH.

    Odvolací senát

    Úkoly

    Dle čl. 76 odst. 1 písm. h) nařízení REACH.

    Externí audit

    Evropský účetní dvůr

    Interní audit

    Útvar interního auditu Evropské komise (IAS).

    Orgán udělující absolutorium

    Parlament na doporučení Rady (čl. 97 odst. 10 nařízení REACH).

    Zdroje, které měla agentura k dispozici v roce 2012 (2011)

    Rozpočet (včetně opravného rozpočtu)

    98,9 (93,2) milionu EUR, včetně:

    příjmů z poplatků: 26,6 (33,5) milionu EUR,

    příspěvku Unie: 4,9 (0,0) milionu EUR na podporu provádění nařízení (EU) č. 528/2012 o dodávání biocidních přípravků na trh a jejich používání, nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 649/2012 ze dne 4. července 2012 o vývozu a dovozu nebezpečných chemických látek (1,5 milionu EUR) a nástroj předvstupní pomoci – IPA (0,2 milionu EUR).

    Počet zaměstnanců k 31. prosinci 2012

    Počet pracovních míst v plánu pracovních míst: 470 (456)

    Z toho počet obsazených pracovních míst: 447 (441)

    Ostatní zaměstnanci: 65 (90) (smluvní zaměstnanci, vyslaní národní odborníci a zaměstnanci zprostředkovatelských agentur)

    Celkový počet zaměstnanců: 506 (537), s následujícím rozložením povinností:

    operační úkoly: 352 (333)

    správní úkoly a podpora: 185 (173)

    Produkty a služby poskytnuté v roce 2012 (2011)

    Pracovní plán agentury byl rozdělen do následujících 16 činností:

    Registrace, předběžná registrace a sdílení údajů

    Počet zpracovaných registračních dokumentací: 9 773 (6 100)

    Počet dokončených posouzení žádostí o zachování důvěrnosti informací: 871 (630) [pozn.: 639 (229) žádostí o zachování důvěrností informací v souladu s čl. 119 odst. 2]

    Počet obdržených dotazů: 632 (1 970)

    Počet rozhodnutí ve sporech týkajících se sdílení údajů: 1 (3)

    Počet látek, o nichž byly zveřejněny informace (kromě důvěrných informací): 7 884 (4 100)

    Hodnocení

    Počet dokončených kontrol souladu: 198 (146)

    Počet konečných rozhodnutí o přezkoumání návrhu zkoušek: 171 (22)

    Řízení rizika

    Počet látek, které budou zařazeny na seznam látek pro případné zahrnutí do povolovacího postupu: 67 (28)

    Počet látek doporučených k zařazení na seznam látek pro případné zahrnutí do povolovacího postupu: 0 (1)

    Počet spisů týkajících se omezení předložených k rozhodnutí Komisi: 1 (4)

    Počet obdržených žádostí o povolení: 0 (0)

    Počet oznámení o zařazení látek na seznam látek pro případné zahrnutí do povolovacího postupu v článcích: 31 (203)

    Klasifikace a označování

    Počet přijatých oznámení o klasifikaci a označení: 5,7 milionu na více než 120 000 látek

    Počet obdržených návrhů na harmonizovanou klasifikaci a označování: 27 (56)

    Počet žádostí o alternativní názvy látek ve směsích: 13 (0)

    Poradenství a pomoc

    Počet dotazů, jež řešilo kontaktní místo: 5 684

    Počet vydaných nových pokynů: 0 (3) a počet vydaných aktualizovaných pokynů: 30 včetně 17 oprav (14)

    Vědecké nástroje IT

    Modifikace IT REACH v termínu pro rok 2013.

    Další rozšíření a zprovoznění nástrojů IT: IUCLID, CHESAR, Odyssey.

    Řešení IT umožňující členským státům přístup ke složkám a údajům o látkách.

    Další rozšíření objemu šířených informací o látkách.

    Spuštění a údržba katalogu klasifikací a oznámení.

    Vývoj platformy pro spolupráci u klasifikací a oznámení.

    Spuštění IT podpory pracovních toků pro proces hodnocení.

    Vědecké a technické poradenství orgánům a institucím EU

    Byla podepsána smlouva na další vývoj metodik hodnocení rizika pro „komplexnější“ látky.

    Na podporu různých postupů jsou běžně uplatňovány výpočetní metody.

    Bylo zorganizováno první zasedání skupiny GAARN (skupina pro posuzování již registrovaných nanomateriálů, Group Assessing Already Registered Nanomaterials).

    Zveřejnění „Osvědčených postupů pro oblast fyzikálně-chemických informací o nanomateriálech a o identifikaci těchto látek“; další dokumenty s pokyny byly aktualizovány.

    Bylo zorganizováno odborné zasedání OECD, na němž byl vypracován návrh testovací strategie pro látky dráždivé pro kůži.

    Byly poskytnuty příspěvky pro vývoj testovacích metod základní genotoxicity určených pro integrovanou testovací strategii REACH ITS a pro práci na projektu PARERE (předběžná analýza regulační relevantnosti, Preliminary Analysis of Regulatory Relevance).

    Výbory a fóra

    Počet jednomyslných dohod výborů členských států: 179 (2)

    Počet stanovisek výboru pro posuzování rizik: 34 (36)

    Počet stanovisek výboru pro socioekonomickou analýzu: 1 (0)

    Odvolací senát

    Počet podaných odvolání: 8 (6)

    Počet rozhodnutí o odvolání: 1 (6) a počet procedurálních rozhodnutí: 6 (10)

    Komunikace

    Byly zorganizovány čtyři akce pro zainteresované:

    1. seminář pro hlavní žadatele konaný v únoru (74 + 175 prostřednictvím web-streamu),

    2. seminář pro hlavní žadatele konaný v říjnu (76 + 200 prostřednictvím web-streamu),

    7. den pro zainteresované strany konaný v květnu (287 externích účastníků + 353 prostřednictvím web-streamu),

    seminář pro akreditované zainteresované strany pořádaný v listopadu (21 účastníků),

    organizace 16 internetových seminářů s celkem 2 999 účastníky,

    276 přeložených dokumentů,

    92 publikací,

    39 tiskových zpráv, 62 zpráv, 6 bulletinů,

    3 miliony návštěvníků internetové stránky.

    Mezinárodní spolupráce

    Vědecká a technická spolupráce s OECD (např. ChemPortal; QSAR Toolbox).

    Řízení

    Pokračující vývoj a zkvalitňování administrativních a řídicích systémů včetně systému IQMS.

    Financování, zadávání zakázek a účetnictví

    Pečlivé řízení rozpočtu a hotovostní rezervy.

    Velký počet provedených zadávacích řízení např. na novou generaci rámcových smluv pro IT služby a rámcových smluv pro oblast vědeckých služeb, komunikace a administrativních služeb.

    Celkový počet společností, u nichž byl ověřen jejich status malého či středního podniku: 315.

    Lidské zdroje a organizační služby

    23 (24) dokončených výběrových řízení: 65 (93) nově najatých zaměstnanců (dočasní i smluvní zaměstnanci).

    Informační a komunikační technologie

    Poskytování služeb s cílem udržení funkčnosti a přiměřené výkonnosti infrastruktury IKT a zdrojů IKT.

    Vytvoření řešení pro zachování kontinuity provozu pro systémy IT s kritickou důležitostí pro poslání agentury, a to s využitím služeb externího hostingu.

    Zavedení systému pro časové záznamy.

    Migrace softwaru všech pracovních stanic na aktualizované verze.

    Biocidy

    Analýza, koncepce a realizace registru biocidních přípravků (R4BP).

    Byl vypracován první návrh klíčových dokumentů s pokyny.

    Předběžný plán práce pro Výbor pro biocidní přípravky.

    Členské státy byly vyzvány ke jmenování členů, předsedy a sekretariátu nového výboru a k realizaci přípravné práce pro koordinační skupinu.

    PIC (postup předchozího souhlasu)

    Přípravné činnosti.

    Zdroj: údaje poskytla agentura.


    ODPOVĚDI AGENTURY

    11.

    V červenci 2012 se začala používat nová funkce/verze účetního systému ABAC Assets (verze 2.7.2.), která umožňuje lépe sledovat vnitřní komponenty, jež není možné fyzicky zkontrolovat. Tento proces však vyžaduje značné množství manuální práce, a v rámci inventarizace majetku za rok 2012 ho tudíž nebylo možné dokončit. Agentura potvrzuje, že zdokonalí řízení inventarizace majetku. Fyzická inventura bude tedy uskutečněna počátkem roku 2013, aby bylo možné provést adekvátní analýzu a kompletní sledování veškerého majetku. Mezitím byl zahájen projekt, jehož cílem je zavést softwarový systém pro správu licencí, který umožní náležité sledování nehmotného majetku.

    12.

    Agentura si je uvedeného závěru Účetního dvora vědoma a nadále bude věnovat patřičnou pozornost zajištění toho, aby přenosy prostředků v rámci hlavy III byly odůvodněné.


    Top