Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA1213(04)

Zpráva o ověření roční účetní závěrky Evropského střediska pro rozvoj odborného vzdělávání za rozpočtový rok 2012 spolu s odpověďmi střediska

Úř. věst. C 365, 13.12.2013, p. 21–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

13.12.2013   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 365/21


ZPRÁVA

o ověření roční účetní závěrky Evropského střediska pro rozvoj odborného vzdělávání za rozpočtový rok 2012 spolu s odpověďmi střediska

2013/C 365/04

ÚVOD

1.

Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání (dále jen „středisko“ nebo „CEDEFOP“), které sídlí v Soluni, bylo zřízeno nařízením Rady (EHS) č. 337/75 (1). Jeho hlavním posláním je přispívat k rozvoji odborného vzdělávání na úrovni Unie. Za tímto účelem středisko připravuje a šíří dokumentaci k systémům odborného vzdělávání (2).

INFORMACE, Z NICHŽ VYCHÁZÍ PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

2.

Audit Účetního dvora je založen na analytických postupech, přímém testování operací a posouzení klíčových kontrol v systémech dohledu a kontroly, které středisko zavedlo. Kromě toho se využívají důkazní informace získané na základě práce jiných auditorů (tam, kde je to relevantní) a analýza prohlášení vedoucích pracovníků k auditu.

PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

3.

V souladu s ustanoveními článku 287 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) provedl Účetní dvůr audit:

a)

roční účetní závěrky střediska, jež obsahuje finanční výkazy (3) a zprávy o plnění rozpočtu (4) za rozpočtový rok 2012;

b)

legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

Odpovědnost vedení

4.

Podle článků 33 a 43 nařízení Komise (ES, Euratom) č. 2343/2002 (5) je vedení odpovědné za vypracování a věrnou prezentaci roční účetní závěrky střediska a za legalitu a správnost operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá:

a)

Součástí odpovědnosti vedení za roční účetní závěrku střediska je navrhnout, zavést a provádět vnitřní kontrolní systém relevantní pro sestavení a věrnou prezentaci účetní závěrky, jež neobsahuje významné (materiální) nesprávnosti způsobené podvodem nebo chybou, zvolit a uplatňovat vhodné účetní metody na základě účetních pravidel přijatých účetním Komise (6) a provádět účetní odhady, které jsou s ohledem na dané okolnosti přiměřené. Ředitel schvaluje roční účetní závěrku střediska poté, co ji účetní střediska sestavil na základě všech dostupných informací a vypracoval k účetní závěrce osvědčení, v němž se mimo jiné uvádí, že účetní má přiměřenou jistotu, že účetní závěrka ve všech významných (materiálních) ohledech podává věrný a poctivý obraz finanční situace střediska.

b)

Odpovědnost vedení za legalitu a správnost uskutečněných operací a dodržování zásady řádného finančního řízení spočívá v navržení, zavedení a provádění účinného a efektivního systému vnitřní kontroly, včetně odpovídajícího dohledu a vhodných opatření, aby nedocházelo k nesrovnalostem a podvodům, a v případě nutnosti též soudního řízení za účelem zpětného získání neoprávněně vyplacených nebo použitých prostředků.

Odpovědnost auditora

5.

Účetní dvůr je na základě svého auditu povinen předložit Evropskému parlamentu a Radě (7) prohlášení o věrohodnosti týkající se spolehlivosti roční účetní závěrky střediska a legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá. Účetní dvůr provedl audit v souladu s mezinárodními auditorskými standardy a etickými kodexy vydanými Mezinárodní federací účetních (IFAC) a mezinárodními standardy nejvyšších kontrolních institucí vydanými Mezinárodní organizací nejvyšších kontrolních institucí (INTOSAI). V souladu s těmito standardy je Účetní dvůr povinen naplánovat a provést audit tak, aby získal přiměřenou jistotu, že roční účetní závěrka střediska neobsahuje významné (materiální) nesprávnosti a že uskutečněné operace jsou legální a správné.

6.

Audit zahrnuje provedení auditorských postupů, jejichž cílem je získat důkazní informace o částkách a údajích zveřejněných v účetní závěrce a o legalitě a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá. Výběr postupů závisí na úsudku auditora, který je založen na vyhodnocení rizika významných (materiálních) nesprávností v účetní závěrce a rizika, že uskutečněné operace nejsou ve významné (materiální) míře, ať z důvodu podvodu nebo chyby, v souladu s požadavky právního rámce Evropské unie. Při vyhodnocování těchto rizik auditor zkoumá veškeré vnitřní kontroly, které se vztahují k sestavení a věrné prezentaci účetní závěrky, a zavedené systémy dohledu a kontroly, jejichž cílem je zajistit legalitu a správnost operací, a navrhuje auditorské postupy, které jsou za daných okolností vhodné. Při auditu se rovněž hodnotí vhodnost uplatňovaných účetních zásad, přiměřenost provedených účetních odhadů a také celková prezentace účetní závěrky.

7.

Účetní dvůr se domnívá, že získané důkazní informace jsou dostatečné a vhodné k tomu, aby na jejich základě mohl vydat prohlášení o věrohodnosti.

Výrok o spolehlivosti účetní závěrky

8.

Podle názoru Účetního dvora roční účetní závěrka střediska ve všech významných (materiálních) ohledech věrně zobrazuje jeho finanční situaci k 31. prosinci 2012 a výsledky jeho hospodaření a peněžní toky za daný rok v souladu s ustanoveními jeho finančního nařízení a účetních pravidel, která přijal účetní Komise.

Výrok o legalitě a správnosti operací, na nichž se zakládá účetní závěrka

9.

Podle názoru Účetního dvora jsou operace, na nichž se zakládá roční účetní závěrka střediska za rozpočtový rok 2012, ve všech významných (materiálních) ohledech legální a správné.

10.

Následující připomínky uvedené výroky Účetního dvora nezpochybňují.

PŘIPOMÍNKY K VNITŘNÍMU KONTROLNÍMU SYSTÉMU

11.

Středisko ročně uděluje granty síti vnitrostátních partnerů (8) (výše jednotlivých grantů se pohybuje mezi 23 615 EUR a 43 620 EUR). V roce 2012 dosáhly grantové výdaje (týkající se především osobních nákladů příjemců) 695 337 EUR (9), tedy 4 % celkových operačních výdajů. Ověřování ex ante, které středisko provádí, se skládá z komplexní dokumentární analýzy výkazů nákladů, které předložili příjemci grantů, a z prověrky osvědčení získaných od externích auditorů, které najali příjemci, nebo osvědčení od nezávislých úředních osob. Středisko však většinou neověřuje tyto vykázané osobní náklady na základě originálů podkladové dokumentace. Související ověřování ex post naposledy proběhlo v roce 2009. Ověření ex ante proto poskytují jen omezenou jistotu.

PŘIPOMÍNKY K ROZPOČTOVÉMU ŘÍZENÍ

12.

Míra plnění rozpočtu byla vysoká, a to 100 % v rozpočtových hlavách I a III a 98 % v rozpočtové hlavě II. Přenosy prostředků přidělených na závazky v hlavě II byly vysoké, a to 39 % (673 392 EUR). Většinu příčin těchto přenosů středisko nemohlo ovlivnit, jako například zpoždění při opravách prováděných řeckými orgány v prostorách střediska. Tyto opravy vedly k odkladu související údržby, oprav a vybavení prostor (asi 124 000 EUR) a ke zpoždění při nákupu vybavení pro konferenční místnosti střediska (přibližně 242 000 EUR). Část přenosů lze přičíst zpožděním v zakázkách na vybavení IT (přibližně 172 000 EUR).

OSTATNÍ PŘIPOMÍNKY

13.

V roce 2010 a 2011 proběhla dvě výběrová řízení na místo budoucího ředitele střediska, přičemž obě byla prohlášena za neúspěšná (10). Třetí výběrové řízení bylo zahájeno koncem roku 2012 a stále probíhá. Účetní dvůr v prvních dvou výběrových řízeních zjistil, že členové předvýběrové komise nepodepsali prohlášení o absenci střetu zájmů a že otázky pro pohovory a jejich váha, stejně jako limity pro zařazení na seznam vhodných uchazečů byly stanoveny až po prověření kandidátů.

KONTROLA OPATŘENÍ PŘIJATÝCH V NÁVAZNOSTI NA PŘIPOMÍNKY Z PŘEDCHÁZEJÍCÍHO ROKU

14.

Přehled nápravných opatření přijatých v návaznosti na připomínky vyjádřené Účetním dvorem v předcházejícím roce uvádí příloha I.

Tuto zprávu přijal senát IV, jemuž předsedá Dr. Louis GALEA, člen Účetního dvora, v Lucemburku na svém zasedání dne 9. července 2013.

Za Účetní dvůr

předseda

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  Úř. věst. L 39, 13.2.1975, s. 1.

(2)  Pravomoci a činnosti střediska jsou pro informační účely shrnuty v příloze II.

(3)  Finanční výkazy obsahují rozvahu a výsledovku, tabulku peněžních toků, výkaz změn čistých aktiv a shrnutí významných účetních zásad a další vysvětlující poznámky.

(4)  Zprávy o plnění rozpočtu obsahují výsledný účet plnění rozpočtu a přílohu k němu.

(5)  Úř. věst. L 357, 31.12.2002, s. 72.

(6)  Účetní pravidla přijatá účetním Komise vycházejí z mezinárodních účetních standardů pro veřejný sektor (IPSAS), vydaných Mezinárodní federací účetních, případně z mezinárodních účetních standardů (IAS) / mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS), vydaných Radou pro mezinárodní účetní standardy.

(7)  Čl. 185 odst. 2 nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (Úř. věst. L 248, 16.9.2002, s. 1).

(8)  Zejména národním agenturám a výzkumným institucím.

(9)  Související s konečnými platbami a zúčtováním předběžného financování v rámci grantových dohod z předchozích let. U dohod za rok 2012 bylo v roce 2012 vyplaceno pouze předběžné financování, které zatím nevedlo k výdajům.

(10)  Při prvním výběrovém řízení Evropská komise nejmenovala ani jednoho z kandidátů, které řídicí rada střediska zařadila do užšího výběru. Při druhém výběrovém řízení předvýběrová komise dospěla k závěru, že ani jeden z navrhovaných kandidátů nesplňuje požadavky pro zařazení do dalšího kola a seznam vhodných kandidátů řídicí radě nepředložila.


PŘÍLOHA I

Kontrola opatření přijatých v návaznosti na připomínky z předcházejícího roku

Rok

Připomínka Účetního dvora

Stav nápravného opatření

(dokončeno/probíhá /zatím neprovedeno / není relevantní)

2011

Nadměrná míra přenosů v rámci hlavy II je v rozporu se zásadou ročního rozpočtu.

Probíhá

2011

Středisko provedlo značný počet rozpočtových převodů, přičemž většina z nich proběhla na konci roku (1). Tyto rozpočtové převody nebyly dostatečně odůvodněny, poněvadž nebyl proveden odhad potřeb. Tento stav svědčí o nedostatcích v rozpočtovém plánování a programování a je v rozporu se zásadou specifikace.

Probíhá

(dokončeno, pokud jde o odůvodnění převodů)

2011

Výše grantů na odborné vzdělávání a přípravu financovaných střediskem (2) činí každoročně téměř 1 milion EUR (3). Při uzavírání grantů na rok 2010 došlo ke značným zpožděním, protože příjemci pozdě předložili své závěrečné zprávy o činnosti. Samotné středisko se zpozdilo v ověřování těchto zpráv a ve zpracování konečných plateb (4).

Dokončeno


(1)  Celkem bylo provedeno 77 rozpočtových převodů v celkové výši 1,5 milionu EUR, z čehož 67 převodů (ve výši 1,3 milionu EUR) bylo uskutečněno v listopadu a prosinci 2011.

(2)  Středisko poskytuje granty Evropské síti pro odborné vzdělávání a přípravu („ReferNet“) na poskytování informací o vnitrostátních systémech odborného vzdělávání a přípravy a o politikách v členských státech, Norsku a na Islandu.

(3)  V letech 2011 a 2010 bylo poskytnuto 0,9 milionu EUR.

(4)  Konečné platby byly zpožděny v průměru o 50 dní.


PŘÍLOHA II

Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání (Soluň)

Pravomoci a činnosti

Oblasti pravomocí Unie podle Smlouvy

(článek 166 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie)

Shromažďování informací

Unie provádí politiku odborného vzdělávání, jež podporuje a doplňuje činnost členských států při plném respektování jejich odpovědnosti za obsah a organizaci odborného vzdělávání.

Pravomoci střediska

(články 2 a 3 nařízení Rady (EHS) č. 337/75)

Cíle

Ve své funkci referenčního střediska Evropské unie pro odborné vzdělávání a přípravu poskytuje středisko tvůrcům politik, výzkumným pracovníkům a odborníkům informace o současných trendech a umožňuje jim fundovaně se rozhodovat a jednat.

Středisko pomáhá Evropské komisi při podpoře a rozvoji odborného vzdělávání a přípravy na úrovni Unie.

Úkoly

připravovat výběrovou dokumentaci a vypracovávat analýzu údajů,

přispívat k rozvoji a koordinaci výzkumu,

využívat a šířit relevantní informace,

podněcovat a podporovat jednotný přístup k záležitostem souvisejícím s rozvojem odborného vzdělávání,

vytvořit fórum pro širokou a rozmanitou veřejnost.

Správa

Řídicí rada

Složení

Za každý členský stát:

a)

jeden člen zastupující vládu členského státu;

b)

jeden člen zastupující organizace zaměstnavatelů;

c)

jeden člen zastupující organizace zaměstnanců.

Za Evropskou komisi: tři členové.

Členy uvedené v písmenech a), b) a c) jmenuje Rada, členy zastupující Komisi jmenuje sama Komise. Koordinátoři z organizací zaměstnavatelů a zaměstnanců na úrovni EU a pozorovatelé ze zemí EHP se rovněž účastní jednání řídicí rady a předsednictva.

Úkoly

Řídicí rada přijímá rozpočet, střednědobé priority (víceleté plánování střediska) a pracovní program. Rovněž posuzuje a analyzuje výroční zprávu o činnosti a účetní závěrku a přijímá konečný rozpočet a plán pracovních míst.

Předsednictvo

Složení

Předseda a tři místopředsedové řídicí rady, jeden koordinátor za každou skupinu a jeden další zástupce Komise.

Ředitel/ka

je jmenován/a Komisí ze seznamu uchazečů předloženého řídicí radou; odpovídá za řízení střediska a provádí rozhodnutí řídicí rady a předsednictva.

Interní audit

Útvar interního auditu Evropské komise (IAS)

Externí audit

Evropský účetní dvůr

Orgán udělující absolutorium

Evropský parlament na doporučení Rady

Zdroje, které mělo středisko k dispozici v roce 2012 (2011)

Konečný rozpočet

19,22 (18,83) milionu EUR

příspěvek Unie (1): 97,6 (97,5) %

Počet zaměstnanců k 31. prosinci 2012

počet pracovních míst v plánu pracovních míst: 101 (101),

z toho počet obsazených pracovních míst: 98 (2) (97)

Ostatní zaměstnanci:

smluvní zaměstnanci: 23 (3) (25)

vyslaní národní odborníci: 3 (3)

Celkový počet zaměstnanců: 124 (125), s následujícím rozložením povinností:

operační úkoly: 90 (90)

správní úkoly: 34 (35)

Produkty a služby poskytnuté v roce 2012 (2011)

Analýza vývoje dané politiky a podávání zpráv o ní

Středisko zveřejnilo zprávu Trends in VET policy in Europe 2010–12: Progress towards the Bruges Communiqué (Trendy v politice odborného vzdělávání a přípravy v Evropě v letech 2010–2012: pokrok směrem k naplňování prohlášení z Brugg) a na Kypru ji představilo generálním ředitelům pro odborné vzdělávání. Středisko poskytlo aktuální informace o systémech odborného vzdělávání a přípravy a také novinky o iniciativách a vývoji dané politiky v členských státech. Několik měsíčních statistik s údaji za celou Evropu bylo zaměřeno na posouzení dopadu krize. S ohledem na požadavek Evropské komise systematicky analyzovat vývoj odborného vzdělávání a přípravy v jednotlivých zemích v rámci tzv. evropského semestru se středisko přeorientovalo a začalo vydávat aktuality z oblasti odborné přípravy a vzdělávání ve všech zemích. Pro potřeby zasedání generálních ředitelů pro odborné vzdělávání v rámci dánského a kyperského předsednictví středisko připravilo přehled vývoje spolupráce mezi odvětvím odborného vzdělávání a přípravy a podnikatelskou sférou a informační zprávu Permeable education and training systems: reducing barriers and increasing oportunity (Prostupné systémy vzdělávání a přípravy: snižování bariér a zvyšování příležitostí).

Podpora vypracování a provádění společných evropských nástrojů

Středisko společně s Evropskou komisí koordinovalo poradní skupinu pro evropský rámec kvalifikací a vypracovalo či podílelo se na vypracování 23 podkladových dokumentů, které byly využity v rámci debaty o dané politice. Informační zpráva Qualifications frameworks in Europe: an instrument for transparency and change (Kvalifikační rámce v Evropě: nástroj pro transparentnost a změnu) vydaná pro potřeby kyperského zasedání generálních ředitelů pro odborné vzdělávání shrnula výsledky čtvrté výroční zprávy střediska o vývoji národních kvalifikačních rámců. Středisko rovněž analyzovalo zprávy deseti zemí s vysvětlením, jak jsou propojeny jejich národní kvalifikační rámce s evropským kvalifikačním rámcem. Na zmíněném zasedání generálních ředitelů na Kypru byly také představeny výsledky třetí monitorovací zprávy ECVET. Pokračovala podpora evropského referenčního rámce pro zajišťování kvality (EQAVET). Internetovou stránku Europass, kterou středisko spravuje, mladí Evropané využívají čím dál častěji. Od jejího spuštění bylo zaznamenáno téměř 60 milionů návštěv (2012: 14,8 milionu; 2011: 12,9 milionu) a uživatelévytvořili online 25 milionů životopisů (2012: 8,3 milionu; 2011: 5,8 milionu). Byla zveřejněna studie Curriculum reform in Europe: the impact of learning outcomes (Reforma vzdělávacího programu v Evropě: dopad výsledků učení) byla projednána na mezinárodním semináři. V období 2011/12, středisko koordinovalo 215 studijních pobytů pro 2 448 odborníků ze 33 zemí. Ze studií dopadu vyplývá vysoká míra spokojenosti (96 %).

Vzdělávání dospělých a přechod ze školy do zaměstnání

Byla zveřejněna studie Adult learning in the workplace: skill development to promote innovation in enterprises (Vzdělávání dospělých na pracovišti: rozvoj dovedností na podporu inovací v podnicích) při příležitosti pořádání semináře na toto téma. Jako příspěvek k Evropskému roku aktivního stárnutí středisko zorganizovalo seminář o udržování uplatnitelnosti na trhu práce prostřednictvím učení v rámci konference GŘ EAC One Step Up in Later Life. Vydalo také publikaci Working and ageing – the benefits of investing in an ageing workforce (Práce a stárnutí – výhody investic do stárnoucí pracovní síly). Tři publikace se zabývaly financováním a dalšími pobídkami pro další odborné vzdělávání a přípravu. Na podporu integrace mladých lidí na trhu práce středisko přispělo k akci organizované na popud Německa týkající se uzavření dohod o spolupráci s několika zeměmi v rámci „Evropské úmluvy pro odbornou přípravu“. Vycházelo přitom mimo jiné z informací ve zprávě From education to working life – The labour market outcomes of VET (Od vzdělávání k pracovnímu životu – výsledky odborného vzdělávání a přípravy na trhu práce).

Analýza dovedností

Středisko představilo svůj poslední výhled týkající se poptávky po dovednostech a jejich nabídky na období 2010–2020 v informační zprávě Europe’s skill challenge – Lagging skill demand increases risks of skill mismatch (Problematika dovedností v Evropě – zaostávající poptávka po dovednostech zvyšuje riziko nesouladu mezi nabídkou a poptávkou po nich) a publikace Future skills supply and demand in Europe – Forecast 2012 (Budoucí nabídka dovedností a poptávka po nich v Evropě – výhled 2012). Středisko se podílelo na vypracování Přehledu dovedností EU a vydalo dvě publikace o tzv. zelených dovednostech. Do zprávy Komise Employment and Social Developments in Europe 2012 (Zaměstnanost a sociální rozvoj v Evropě 2012) přispělo kapitolou o nesouladu mezi nabídkou dovedností a poptávkou po nich. Na semináři se projednávala zpráva Skill mismatch: the role of the enterprise (Nesoulad mezi nabídkou dovedností a poptávkou po nich: role podniku). Vyšla také informační zpráva Preventing skill obsolescence (Jak předejít zastarávání dovedností). V rámci své iniciativy na vytvoření regionálního monitorovacího nástroje pro předvídání dovedností středisko poskytlo zkušenosti městu Soluň.

Organizační dopad

Klíčové ukazatele výkonnosti vypovídají o významném organizačním dopadu: práce střediska byla citována ve 169 dokumentech EU a 68 mezinárodních dokumentech o dané politice, přičemž některé z těchto dokumentů výrazně vycházejí z práce střediska; středisko se podílelo na tvorbě 26 dokumentů o dané evropské politice, na 158 akcích v rámci předsednictví či jiných akcí EU; zorganizovalo 150 konferencí/akcí; zveřejnilo 120 publikací. Bylo zaznamenáno 525 článků týkajících se práce střediska ve sdělovacích prostředcích (nárůst o 38 %), 636 000 případů stažení jeho publikací (nárůst o 33 %), 415 citací v odborné literatuře a také došlo k výraznému nárůstu v sociálních médiích (Facebook: nárůst o 127 %; Twitter: o 170 %). Z důvodu nákladových úspor byl kladen důraz na videokonference a při výběrovém řízení na zaměstnance byl zkušebně využit také Skype.

Další informace jsou k dispozici na internetových stránkách www.cedefop.europa.eu (Výroční zpráva a Výroční zpráva o činnosti za rok 2012).

Zdroj: údaje poskytlo středisko.


(1)  Příspěvek Unie zahrnuje dotaci Unie i dodatkový a opravný rozpočet.

(2)  Včetně obsazených míst (92) a učiněných pracovních nabídek (6) na prázdná pracovní místa (v souladu s přístupem víceletého plánu v oblasti personální politiky).

(3)  Včetně 22 smluvních zaměstnanců a jedné nabídky pracovního místa.

Zdroj: údaje poskytlo středisko.


ODPOVĚDI STŘEDISKA

11.

Středisko při posuzování žádostí o grant podrobně přezkoumává předložené návrhy a odhady nákladů. V rámci postupu ověřování je důkladně kontrolována kvalita a úplnost předložených podkladů.

V úsilí o vyřešení problémů, na které Účetní dvůr poukázal, středisko Cedefop od tohoto roku vedle osvědčení z auditů zavede podrobné kontroly personálních nákladů a pracovních výkazů u tří náhodně vybraných případů z celkového počtu 26 až 29 výplat grantů.

12.

Bereme na vědomí připomínku týkající se přenosů prostředků v rámci hlavy II a potvrzujeme, že budeme pokračovat v našem trvalém úsilí o snížení objemu těchto přenosů.

13.

Středisko zdůrazňuje, že přestože poskytuje pomoc předvýběrové komisi, nemá nad vlastním postupem a rozhodnutími předvýběrové komise nebo Evropské komise žádnou kontrolu.

Z příslušných dokladů vyplývá, že členové panelu si byli nutnosti absence střetu zájmů vědomi. Členové předvýběrové komise nicméně mezitím na základě návrhu Účetního dvora příslušná formální prohlášení podepsali.


Top