Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0914

    Doporučení pro DOPORUČENÍ RADY s cílem odstranit nadměrný schodek veřejných financí v Chorvatsku

    /* COM/2013/0914 final - 2013/ () */

    52013PC0914

    Doporučení pro DOPORUČENÍ RADY s cílem odstranit nadměrný schodek veřejných financí v Chorvatsku /* COM/2013/0914 final - 2013/ () */


    Doporučení pro

    DOPORUČENÍ RADY

    s cílem odstranit nadměrný schodek veřejných financí v Chorvatsku

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 126 odst. 7 této smlouvy,

    s ohledem na doporučení Komise,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)       Podle článku 126 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) se členské státy vyvarují nadměrných schodků veřejných financí.

    (2)       Pakt o stabilitě a růstu vychází z cíle zdravých veřejných financí, které jsou prostředkem k posílení podmínek pro cenovou stabilitu a pro silný udržitelný růst, jenž bude přispívat k vytváření nových pracovních míst.

    (3)       Dne X. ledna 2014 Rada v souladu s čl. 126 odst. 6 SFEU rozhodla, že v Chorvatsku existuje nadměrný schodek.

    (4)       Podle čl. 126 odst. 7 SFEU a článku 3 nařízení Rady (ES) č. 1467/97 o urychlení a vyjasnění postupu při nadměrném schodku[1] je Rada povinna podat dotyčnému členskému státu doporučení s cílem odstranit nadměrný schodek ve stanovené lhůtě. Doporučení musí stanovit nejvýše šestiměsíční lhůtu, během níž má dotčený členský stát přijmout účinná opatření k odstranění nadměrného schodku. Rada by ve svém doporučení k odstranění nadměrného schodku měla dále požadovat dosažení ročních rozpočtových cílů, které jsou na základě prognózy, z níž doporučení vychází, v souladu s minimálním ročním zlepšením strukturálního salda, tj. cyklicky očištěného salda bez jednorázových a jiných dočasných opatření, v orientační výši nejméně 0,5 % HDP. Kromě toho v souladu s článkem 2 nařízení Rady (ES) č. 1467/97, které specifikuje požadavek týkající se kritéria dluhu, rozpočtový cíl doporučený pro poslední rok období nápravy musí zajistit, že k požadovanému snížení rozdílu mezi úrovní poměru dluhu k HDP a referenční hodnotou 60 % HDP stanovenou ve Smlouvě dojde během dvou let následujících po odstranění nadměrného schodku, a to na základě prognózy Komise.

    (5)       Schodek veřejných financí by měl podle prognózy Komise z podzimu 2013 zůstat v období 2013–2015 nad úrovní referenční hodnoty 3 % HDP, přičemž se předpokládá, že strukturální saldo se bude v průběhu celého posuzovaného období dále zhoršovat z přibližně 4 % HDP v roce 2013 na téměř 6 % HDP v roce 2015. Tento vývoj vyplývá zejména ze zvýšení na straně výdajů, jako jsou úrokové výdaje, v kombinaci s výpadky příjmů. Do prognózy Komise z podzimu 2013 nebyl zahrnut program rozpočtové konsolidace oznámený v září 2013 zároveň se zveřejněním pokynů pro hospodářskou a fiskální politiku, jelikož informace o opatřeních na podporu tohoto oznámeného souboru konsolidačních opatření byly velmi omezené. Opatření předložená v druhé revizi rozpočtu na rok 2013 a návrhu rozpočtu na rok 2014, které byly přijaty vládou dne 14. listopadu 2013 a zaslány parlamentu, nemají na rozpočtové trendy významný dopad. Ve skutečnosti z projekcí veřejných příjmů a výdajů a veřejného dluhu uvedených v prognóze Komise z podzimu 2013, které byly aktualizovány, aby zohlednily nové informace, jež jsou od doby zveřejnění k dispozici, vyplývá, že se jedná pouze o velmi malé změny. Revidované projekce představují nový výchozí bod Komise.

    (6)       Pokud jde o vývoj veřejného dluhu, očekává se, že podle revidovaného rozpočtu na rok 2013 a návrhu rozpočtu na rok 2014 plánovaný poměr veřejného dluhu k HDP na konci roku 2014 dosáhne 62 % a v roce 2015 se dále zvýší na přibližně 64 % a v roce 2016 na 64¾ %. Podle prognózy Komise z podzimu 2013 překročí poměr veřejného dluhu v roce 2014 referenční hodnotu uvedenou ve Smlouvě a dosáhne téměř 65 %, přičemž se bude v průběhu posuzovaného období ještě dále zvyšovat. Z aktualizace prognózy z podzimu 2013, jejímž cílem bylo začlenit doplňující informace, které byly oznámeny až po zveřejnění prognózy, zejména s ohledem na vydání nových dluhopisů v USD v listopadu 2013, vyplývá, že poměr veřejného dluhu k HDP překročí úroveň referenční hodnoty 60 % HDP již v roce 2013.

    (7)       V situaci, kdy je hospodářský i rozpočtový vývoj nejistý, by měl být rozpočtový cíl doporučený pro poslední rok období nápravy v zájmu zajištění souladu s referenční hodnotou pro snížení dluhu v posledním roce v rámci postupu při nadměrném schodku stanoven jednoznačně pod referenční hodnotou.

    (8)       Podle nařízení (ES) č. 1467/97 by odstranění nadměrného schodku mělo být ukončeno v roce následujícím po jeho zjištění, pokud nenastanou zvláštní okolnosti. Za účelem nápravy nadměrného schodku do roku 2015 v souladu s tímto přístupem a zajištění společného dodržení referenční hodnoty pro snížení dluhu by se požadované strukturální úsilí mělo jak v roce 2014, tak v roce 2015 rovnat nejméně 1,3 % HDP. To by vedlo k významné ztrátě produkce a zhoršilo již tak vleklou a hlubokou recesi. Mohly by být stanoveny delší lhůty, zejména v případě postupů při nadměrném schodku na základě kritéria dluhu, kdy schodek veřejných financí potřebný k dosažení souladu s kritériem dluhu je výrazně nižší než 3 % HDP.

    (9)       Na základě těchto skutečností je stanovení lhůty pro nápravu nadměrného schodku do roku 2016 oprávněné. Zejména by věrohodný a udržitelný postup korekce při této prodloužené lhůtě vyžadoval, aby Chorvatsko dosáhlo celkového cílového schodku veřejných financí ve výši 4,6 % HDP v roce 2014, 3,5 % HDP v roce 2015 a 2,7 % HDP v roce 2016, což je v souladu s ročním zlepšením strukturálního salda ve výši 0,5 % HDP v roce 2014, 0,9 % HDP v roce 2015 a 0,7 % HDP v roce 2016 na základě scénáře postupu při nadměrném schodku. Scénář, na němž je založen postup korekce, vychází z prognózy Komise z podzimu 2013, která byla aktualizována, aby do ní mohly být promítnuty nové informace, včetně informací z revize rozpočtu na rok 2013 a návrhu rozpočtu na rok 2014 extrapolovaných až do roku 2018, přičemž spoléhá na standardní předpoklady ohledně uzavírání mezery výstupu a citlivosti rozpočtu na cyklus. Tento postup korekce by umožnil snížení celkového schodku veřejných financí pod referenční hodnotu 3 % HDP do roku 2016 a zároveň by zajistil, že se poměr dluhu k HDP bude uspokojivým tempem přibližovat k referenční hodnotě 60 %, čímž by bylo splněno kritérium veřejného dluhu. Na základě scénáře postupu při nadměrném schodku by Chorvatsko pro dosažení výše uvedených strukturálních cílů muselo přijmout konsolidační opatření ve výši 2,3 % HDP v roce 2014 a 1 % HDP v letech 2015 a 2016. Tyto cíle zohledňují skutečnost, že je třeba kompenzovat negativní sekundární dopady fiskální konsolidace na veřejné finance, a to konkrétně dopad této konsolidace na hospodářskou aktivitu.

    (10)     Opatření ke konsolidaci rozpočtu by měla zajistit trvalé zlepšení salda veřejných financí a zároveň se zaměřit na vytvoření vhodných podmínek ke zlepšení kvality veřejných financí. V tomto ohledu by pomohla zejména opatření, která by zajistila upřednostňování výdajů podporujících růst a investic, mimo jiné využíváním prostředků z Fondu soudržnosti a strukturálních fondů EU, lepší dodržování daňových předpisů a posílení fiskálního rámce.

    (11)     Aby byl zajištěn výsledek, který ve střednědobém až dlouhodobém časovém horizontu s největší pravděpodobností povede k hospodářské prosperitě, měla by náprava nadměrného schodku být doprovázena makro–strukturálními reformami. Tato opatření by měla mít za cíl posílit růstový potenciál ekonomiky tím, že vytvoří flexibilnější trh práce, zlepší kvalitu podnikatelského prostředí a zvýší účinnost veřejné správy,

    PŘIJALA TOTO DOPORUČENÍ:

    1)           Chorvatsko by mělo odstranit současný nadměrný schodek do roku 2016.

    2)           Chorvatsko by mělo dosáhnout celkového cílového schodku veřejných financí ve výši 4,6 % HDP v roce 2014, 3,5 % HDP v roce 2015 a 2,7 % HDP v roce 2016, což odpovídá ročnímu zlepšení strukturálního salda ve výši 0,5 % HDP v roce 2014, 0,9 % HDP v roce 2015 a 0,7 % HDP v roce 2016.

    3)           Chorvatsko by mělo specifikovat a důsledně provádět opatření nezbytná k nápravě nadměrného schodku do roku 2016 a využít všech neočekávaných příjmů na snížení schodku.

    4)           Pro přijetí účinných opatření a pro podání podrobné zprávy o plánované konsolidační strategii pro dosažení uvedených cílů v souladu s čl. 3 odst. 4a nařízení Rady (ES) č. 1467/97 stanoví Rada Chorvatsku termín 30. dubna 2014; poté by měly chorvatské orgány podávat zprávy o pokroku dosaženém při provádění těchto doporučení, a to alespoň každých šest měsíců až do úplné nápravy nadměrného schodku.

    Kromě toho Rada vyzývá chorvatské orgány, aby i) provedly důkladný přezkum výdajů s cílem racionalizovat mzdy a výdaje na sociální zabezpečení a na dotace a poskytly dostatečný fiskální prostor pro realizaci výdajů podporujících růst, včetně spolufinancování projektů financovaných EU, ii) dále zlepšily dodržování daňových předpisů a zvýšily účinnost daňové správy a (iii) zlepšily institucionální rámec veřejných financí, včetně mimo jiné zdokonaleného víceletého rozpočtového plánování, posílením úlohy a nezávislosti výboru pro fiskální politiku a zajištěním souladu s fiskálními pravidly. Kromě toho Rada vyzývá chorvatské orgány, aby provedly strukturální reformy, zejména pokud jde o řešení nepružnosti trhu práce a nepříznivého podnikatelského prostředí a zlepšování kvality veřejné správy za účelem zvýšení růstu potenciálního HDP.

    Toto doporučení je určeno Chorvatské republice.

    V Bruselu dne

                                                                           Za Radu

                                                                           předseda

    [1]               Úř. věst. L 209, 2.8.1997, s. 6.

    Top