Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0102

    Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice Rady 92/58/EHS, 92/85/EHS, 94/33/ES, 98/24/ES a směrnice Evropského parlamentu a Rady2004/37/ES s cílem uvést je do souladu s nařízením (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí

    /* COM/2013/0102 final - 2013/0062 (COD) */

    52013PC0102

    Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterou se mění směrnice Rady 92/58/EHS, 92/85/EHS, 94/33/ES, 98/24/ES a směrnice Evropského parlamentu a Rady2004/37/ES s cílem uvést je do souladu s nařízením (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí /* COM/2013/0102 final - 2013/0062 (COD) */


    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1.           Souvislosti návrhu

    Odůvodnění a cíle návrhu

    Podle čl. 153 odst. 1 písm. a) Smlouvy o fungování Evropské unie (dále jen „SFEU“) „Unie podporuje a doplňuje činnost členských států v oblasti zlepšování pracovního prostředí tak, aby bylo chráněno zdraví a bezpečnost pracovníků“. Podle čl. 153 odst. 2 SFEU může Komise navrhnout směrnice, které stanoví minimální požadavky, které se uplatní postupně s přihlédnutím ke stávajícím podmínkám a technickým předpisům jednotlivých členských států.

    Na těchto právních základech byl přijat příslušný právní rámec upravující bezpečnost a ochranu zdraví při práci, který chrání pracovníky před riziky vyplývajícími z působení chemických látek na pracovišti. V návaznosti na přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí (CLP)[1] a s cílem provést v rámci Evropské unie globálně harmonizovaný systém klasifikace a označování chemických látek (dále jen „GHS“)[2] Organizace spojených národů je třeba pozměnit některé aspekty tohoto právního rámce.

    Směrnice 92/58/EHS[3], 92/85/EHS[4], 94/33/ES[5], 98/24/ES[6] a 2004/37/ES[7] obsahují odkazy na právní předpisy EU o klasifikaci a označování chemických látek. Pokud tyto směrnice mají zůstat v účinnosti, je třeba je sladit s novým právní předpisy v této oblasti. Proto je cílem této směrnice aktualizovat odkazy a terminologii pěti zmíněných směrnic a uvést je do souladu s příslušnými právními předpisy EU o klasifikaci a označování chemických látek. Přitom se nevyžadují žádné změny v působnosti ani v úrovni ochrany, kterou tyto směrnice zajišťují.

    Obecné souvislosti

    GHS je systém OSN pro identifikaci nebezpečných chemických látek a informování uživatelů o souvisejících rizicích prostřednictvím standardních symbolů a vět na obalu a na bezpečnostních listech.

    Po úspěšném jednání o návrhu Komise přijaly Evropský parlament a Rada dne 16. prosince 2008 nařízení CLP. Toto nařízení slaďuje stávající právní předpisy EU a GHS. V Úředním věstníku bylo zveřejněno dne 31. prosince 2008.

    Nařízení CLP vstoupilo v platnost dne 20. ledna 2009. V souladu s novými pravidly pro látky je lhůta pro klasifikaci látek 1. prosince 2010 a pro klasifikaci směsí 1. června 2015. Po přechodném období stanoveném v článku 61 nařízení CLP nakonec nahradí stávající předpisy o klasifikaci, označování a balení látek (směrnice 67/548/EHS) a přípravků (směrnice 1999/45/ES).

    Nařízení CLP má usnadnit celosvětový obchod a harmonizované sdělování informací o rizicích, která představují chemické látky. Současně má přispět k účinnosti regulace. Bude doplňovat „nařízení REACH“[8].

    Provedení GHS v Evropské unii prostřednictvím nařízení CLP bude vyžadovat, aby po uplynutí přechodného období, během něhož budou současně platit oba systémy, tj. nařízení CLP a kombinace směrnic o látkách a přípravcích, podniky řádně klasifikovaly, označovaly a balily látky a směsi před jejich uvedením na trh. Cílem je chránit pracovníky, spotřebitele a životní prostředí prostřednictvím označování a uváděním údajů o jakýchkoliv potenciálně nebezpečných účincích chemických látek.

    Bezpečnostní listy, které vyplňují dodavatelé chemických látek, jsou hlavní zdroje informací pro zaměstnavatele i zaměstnance. Přechodná opatření se také týkají legislativních požadavků na bezpečnostní listy, které jsou nyní upraveny v článku 31 nařízení REACH.

    Pět výše uvedených směrnic je třeba změnit s cílem aktualizovat odkazy na klasifikaci a označení chemických látek ve výše uvedených právních předpisech EU, aniž by se jakkoli měnila působnost těchto směrnic či úroveň ochrany, kterou tyto směrnice poskytují.

    Soulad s ostatními politikami a cíli Evropské unie

    Tento návrh se týká klíčových opatření, pokud jde o kvalitu práce a pracovních podmínek, které byly pojmenovány v rámci stěžejní iniciativy „Agenda pro nové dovednosti a pracovní místa“.[9]

    Tento návrh je souladný s cíli ostatních politik Evropské unie, zejména těch, které si kladou za cíl zlepšení právního rámce a sestavení takového souboru sekundárních právních předpisů EU, který bude jasný, srozumitelný, aktuální, uživatelsky přívětivý a bude sloužit zájmům občanů a hospodářských subjektů.

    2.           Konzultace zúčastněných stran a posouzení dopadů

    Konzultace zúčastněných stran

    – Konzultace s Poradním výborem pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (ACSHW) v souladu s rozhodnutím Rady ze dne 22. července 2003, kterým se tento výbor zřizuje[10].. Výbor přijal stanovisko dne 1. prosince 2011.

    – Konzultace se sociálními partnery v souladu s čl. 154 odst. 2 a článkem 3 SFEU. Konzultace před předložením návrhů (čl. 154 odst. 2 Smlouvy o fungování EU) probíhaly od 9. prosince 2009 do 26. března 2010. Druhá fáze konzultací (čl. 154 odst. 3 Smlouvy o fungování EU) se konala od 17. ledna do 17. března 2011.

    Výsledky lze shrnout následujícím způsobem:

    · Pět z šesti sociálních partnerů, kteří odpověděli, souhlasí s obsahem zamýšlené regulační iniciativy.

    · Většina respondentů souhlasí s metodou jedné pozměňující směrnice. Jeden ze zástupců pracovníků navrhl, aby požadované změny byly učiněny samostatně, a nikoli prostřednictvím jediné pozměňujícího směrnice, neboť dvě z pěti směrnic, jichž se změna týká, jsou v současné době přezkoumávány z jiných důvodů.

    · Obecně se upřednostňuje přístup, který zachovává formální vazbu na systém chemické klasifikace EU (nařízení CLP).

    · Sociální partneři se vyslovují pro dodatečná nezávazná opatření, která mohou pomoci zaměstnavatelům a pracovníkům pochopit problematiku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vyplývající z nových požadavků na chemickou klasifikaci, označování a balení. Za užitečné by se považovaly vysvětlující pokyny, zejména pro malé a střední podniky. Komise ve spolupráci s výborem ACSHW připravila pokyny, které budou zveřejněny v dohledné době.

    · Žádný ze sociálních partnerů si nepřál zahájit dialog o této otázce.

    Posouzení dopadů

    Navrhované změny pěti zmíněných směrnic zachovávají současnou úroveň ochrany pracovníků bez dalších požadavků. Navrhované změny proto nepředstavují žádný významný dopad, který by vyžadoval formální posouzení dopadů.

    Úplné posouzení dopadů pro primární právní předpis, nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, bylo předloženo v průběhu roku 2007[11].

    3.           Právní stránka návrhu

    Shrnutí navrhovaných opatření

    Aby se dosáhlo cílů uvedených výše v bodě 1, navrhuje se změna příslušných článků a příloh směrnic 92/58/EHS, 92/85/EHS, 94/33/ES, 98/24/ES a 2004/37/ES.

    Právní základ

    Ustanovení čl. 153 odst. 2 SFEU.

    Zásada subsidiarity

    Zásada subsidiarity se použije tehdy, dotýká-li se návrh oblasti – ochrany zdraví a bezpečnosti zaměstnanců při práci –, která nespadá do výlučné pravomoci Evropské unie.

    Cílů návrhu nemůže být uspokojivě dosaženo činností samotných členských států, protože na vnitrostátní úrovni nelze měnit a rušit ustanovení směrnic.

    Cílů návrhu může být dosaženo pouze opatřeními na úrovni Unie, které znamenají změnu platného právního aktu, což nemohou provést samotné členské státy.

    Zásada subsidiarity je dodržena, neboť návrhem se mění stávající předpisy Unie.

    Zásada proporcionality

    Návrh je v souladu se zásadou proporcionality. Minimální opatření na úrovni EU nezbytná k zajištění zachování účinnosti stávající politiky budou přijata, aniž by byly zavedeny jakékoli další požadavky.

    Volba právního nástroje

    Navrhovaný nástroj: směrnice.

    Jiný nástroj by nebyl vhodný. Cílem je změna pěti směrnic EU a jediným způsobem, jak tuto změnu provést, je přijmout jinou směrnici.

    4.           Rozpočtové důsledky

    Návrh nemá žádné důsledky pro rozpočet Unie.

    5.           Další informace

    Zjednodušení

    Návrh přispívá ke zjednodušení právního rámce zavedením odpovídající proporcionality a flexibility.

    Zrušení platných právních předpisů

    Nevztahuje se na tento návrh. Tento návrh obsahuje pouze změny stávajících směrnic.

    Evropský hospodářský prostor

    Na předmět tohoto návrhu právního nástroje se vztahuje Dohoda o EHP, a proto je třeba jeho působnost rozšířit na Evropský hospodářský prostor.

    Podrobné vysvětlení návrhu po jednotlivých článcích

    Články 1 až 5 zavádějí nutné změny do příslušných ustanovení směrnic 92/58/EHS, 92/85/EHS, 94/33/ES, 98/24/ES a 2004/37/ES za účelem jejich sladění s odkazy na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí.

    Pokud jde o nevyčerpávající seznam činitelů uvedených v oddílu 3 části I přílohy směrnice 94/33/ES, přesné korelace mezi stávajícím a novým chemickým systémem klasifikace nelze dosáhnout. Návrh proto představuje sladění, jehož výsledkem může být omezený počet dalších látek spadajících do oblasti působnosti přílohy. Navrhované změny však mají zachovat zásadní cíl článku 7 této směrnice, který se nemění.

    Články 6 a 7 se týkají provedení, vstupu v platnost a uplatňování této směrnice.

    Článek 8 je standardní článek, který odráží právní povahu směrnice.

    2013/0062 (COD)

    Návrh

    SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

    kterou se mění směrnice Rady 92/58/EHS, 92/85/EHS, 94/33/ES, 98/24/ES a směrnice Evropského parlamentu a Rady2004/37/ES s cílem uvést je do souladu s nařízením (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí

    EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 153 odst. 2 této smlouvy,

    s ohledem na návrh Evropské komise,

    po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

    s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru[12],

    s ohledem na stanovisko Výboru regionů[13],

    v souladu s řádným legislativním postupem,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)       podle článku 153 Smlouvy mohou Evropský parlament a Rada formou směrnic stanovit minimální požadavky na podporu zlepšování zejména pracovního prostředí a k zabezpečení vyšší úrovně ochrany zdraví a bezpečnosti pracovníků. Tyto směrnice nesmí ukládat správní, finanční ani právní omezení způsobem, který by bránil zakládání a rozvoji malých a středních podniků.

    (2)       Ustanovení čl. 31 odst. 1 Listiny základních práv Evropské unie stanoví, že každý pracovník má právo na pracovní podmínky respektující jeho zdraví, bezpečnost a důstojnost.

    (3)       Nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 ze dne 16. prosince 2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí[14] byl zaveden nový systému klasifikace a označování látek a směsí uvnitř Unie na základě globálně harmonizovaného systému klasifikace a označování chemických látek (GHS) na mezinárodní úrovni v rámci Hospodářské komise Organizace spojených národů pro Evropu.

    (4)       Směrnice Rady 92/58/EHS ze dne 24. června 1992 o minimálních požadavcích na bezpečnostní nebo zdravotní značky na pracovišti[15], 92/85/EHS ze dne 19. října 1992 o zavádění opatření pro zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci těhotných zaměstnankyň a zaměstnankyň krátce po porodu nebo kojících zaměstnankyň,[16] 94/33/ES o ochraně mladistvých pracovníků[17] a 98/24/ES o bezpečnosti a ochraně zdraví zaměstnanců před riziky spojenými s chemickými činiteli používanými při práci[18] a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/37/ES ze dne 29. dubna 2004 o ochraně zaměstnanců před riziky spojenými s expozicí karcinogenům nebo mutagenům při práci[19] obsahují odkazy na předchozí systém klasifikace a označování. Měly by se proto změnit, aby se sladily s novým systémem stanoveným v nařízení (ES) č. 1272/2008.

    (5)       Tyto změny jsou nutné k zajištění trvalé účinnosti výše zmíněných směrnic.

    (6)       Oddíl I bod 2 a oddíl II bod 1 přílohy směrnice 94/33/ES obsahují odkazy na zrušené směrnice 90/679/EHS ze dne 26. listopadu 1990 o ochraně zaměstnanců před riziky spojenými s expozicí biologickým činitelům při práci[20] a 90/394/EHS ze dne 28. června 1990 o ochraně zaměstnanců před riziky spojenými s expozicí karcinogenům při práci[21]. Tyto odkazy by proto měly být nahrazeny odkazy na odpovídající ustanovení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/54/ES ze dne 18. září 2000 o ochraně zaměstnanců před riziky spojenými s expozicí biologickým činitelům při práci[22] a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/37/ES ze dne 29. dubna 2004 o ochraně zaměstnanců před riziky spojenými s expozicí karcinogenům nebo mutagenům při práci[23].

    (7)       V souladu s článkem 154 Smlouvy konzultovala Komise se sociálními partnery otázku možného zaměření akce Unie v této oblasti.

    (8)       Po této konzultaci považovala Komise akci Unie za účelnou a v souladu s čl. 154 Smlouvy opět konzultovala se sociálními partnery obsah zamýšleného návrhu.

    (9)       Po této druhé fázi konzultací si sociální partneři nepřáli zahájit postup, který by mohl vyústit v uzavření dohody, jak je uvedeno v čl. 154 Smlouvy,

    PŘIJALY TUTO SMĚRNICI:

    Článek 1 Změny směrnice 92/58/EHS

    Směrnice 92/58/EHS se mění takto:

    (1) V článku 1 se odstavec 2 nahrazuje tímto:

    „2. Tato směrnice se nevztahuje na ustanovení o uvádění na trh nebezpečných látek a směsí, nebezpečných výrobků nebo vybavení, pokud se na ně konkrétně neodvolávají jiné předpisy Unie.“

    (2) V příloze I bodě 12 se slova „pro skladování velkého množství nebezpečných látek nebo přípravků“ nahrazují slovy „pro skladování velkého množství nebezpečných látek nebo směsí“.

    (3) Příloha III se mění takto:

    a) Bod 1 se nahrazuje tímto zněním:

    „1. Nádoby používané při práci s chemickými látkami nebo směsmi klasifikovanými jako nebezpečné podle kritérií pro kteroukoli z tříd nebo kategorií nebezpečnosti 2.1 až 2.4, 2.6 a 2.7, 2.8 typy A a B, 2.9, 2.10, 2.12, 2.13 kategorie 1 a 2, 2.14 kategorie 1 a 2, 2.15 typy A až F, 3.1 až 3.6, 3.7 nepříznivé účinky na sexuální funkci a plodnost nebo na vývoj, 3.8 jiné než narkotické účinky, 3.9 a 3.10 v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí a nádoby užívané pro skladování takových nebezpečných látek nebo směsi, spolu s viditelným potrubím obsahujícím nebo přepravujícím nebezpečné látky a směsí, musí být označeny odpovídajícími piktogramy v souladu s uvedeným nařízením.“

    b) V bodě 5 se slova „pro skladování velkého množství nebezpečných látek nebo přípravků“ nahrazují slovy „pro skladování velkého množství nebezpečných látek nebo směsí“.

    Článek 2 Změny směrnice 92/85/EHS

    Příloha I směrnice 92/85/EHS se mění takto:

    (1) Bod 2 oddílu A se nahrazuje tímto zněním:

    „2. Biologické činitele

    Biologické činitele rizikových skupin 2, 3 a 4 ve smyslu článku 2, bodů 2, 3 a 4 směrnice 2000/54/ES[24], pokud je známo, že tyto činitele nebo léčebná opatření vynucená v důsledku těchto činitelů ohrožují zdraví těhotných žen a nenarozeného dítěte, a pokud dosud nejsou uvedeny v příloze II.“

    (2) Bod 3 písm. a) oddílu A se nahrazuje tímto zněním:

    „a) chemické činitele označené jako karcinogen kategorie 1A, 1B, mutagen v zárodečných buňkách kategorie 1A nebo 1B nebo látky toxické pro reprodukci kategorie 1A nebo 1B nebo toxické pro reprodukci s účinky na laktaci nebo prostřednictvím laktace v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, pokud dosud nejsou uvedeny v příloze II;“

    (3) Bod 3 písm. b) oddílu A se nahrazuje tímto zněním:

    „b) chemické činitele uvedené v příloze I směrnice 2004/37/ES“

    (4) Oddíl B se nahrazuje tímto zněním:

    „B. Postupy

    Průmyslové postupy uvedené v příloze I směrnice 2004/37/ES.“

    Článek 3 Změny směrnice 94/33/ES

    Směrnice 94/33/ES se mění takto:

    (5) Písm. a) oddílu I.2 přílohy se nahrazuje tímto zněním:

    „Biologické činitele skupin 3 a 4 ve smyslu čl. 2 druhého odstavce směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/54/ES ze dne 18. září 2000 o ochraně zaměstnanců před riziky spojenými s expozicí biologickým činitelům při práci (sedmá samostatná směrnice ve smyslu čl. 16 odst. 1 směrnice 89/391/EHS)[25]“

    (6) Oddíl I.3 přílohy se mění takto:

    a)         písmeno a) se nahrazuje tímto zněním:

    „a) látky a směsi klasifikované v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí:

    – akutní toxicita, kategorie 1,2 a 3

    – žíravost pro kůži, kategorie 1A, 1B, 1C

    – hořlavý plyn, kategorie 1, 2

    – hořlavá kapalina, kategorie 1, 2

    – výbušnina, kategorie „nestabilní výbušniny“, nebo podtřídy 1.1, 1.2, 1.3, 1.5

    – toxicita pro specifické cílové orgány (jednorázová expozice), kategorie 1, 2

    – toxicita pro specifické cílové orgány (po opakované expozici), kategorie 1

    – látka senzibilizující dýchací cesty, kategorie 1

    – látka senzibilizující kůži, kategorie 1

    – karcinogen, kategorie 1A, 1B

    – látka mutagenní v zárodečných buňkách, kategorie 1A, 1B

    – látka toxická pro reprodukci, kategorie 1A, 1B

    – poškození očí, kategorie 1“

    b)         Písmeno b) se zrušuje.

    c)         Písmeno c) se zrušuje.

    d)         Písmeno d) se nahrazuje tímto zněním:

    „d) Látky a směsi uvedené v čl. 2 písm. a) bod ii) směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/37/ES ze dne 29. dubna 2004 o ochraně zaměstnanců před riziky spojenými s expozicí karcinogenům nebo mutagenům při práci (šestá samostatná směrnice ve smyslu čl. 16 odst. 1 směrnice Rady 89/391/EHS);“

    (7) Oddíl II.1 přílohy se nahrazuje tímto zněním:

    „1. Pracovní postupy uvedené v příloze I směrnice 2004/37/ES.“

    Článek 4 Změny směrnice 98/24/ES

    Směrnice 98/24/ES se mění takto:

    (8) Ustanovení čl. 2 písm. b) se mění takto:

    a)         Bod i) se nahrazuje tímto zněním:

    „i) každý chemický činitel, který splňuje kritéria stanovená v nařízení (ES) č. 1272/2008 pro zařazení do některé z tříd nebo kategorií nebezpečnosti 2.1 až 2.4, 2.6 a 2.7, 2.8 typy A a B, 2.9, 2.10, 2.12, 2.13 kategorie 1 a 2, 2.14 kategorie 1 a 2, 2.15 typy A až F, 3.1 až 3.6, 3.7 nepříznivé účinky na sexuální funkci a plodnost nebo na vývoj, 3.8 jiné než narkotické účinky, 3.9 a 3.10, bez ohledu na to, zda tento chemický činitel je či není klasifikován podle uvedeného nařízení;“

    b) Bod ii) se zrušuje.

    c) Bod iii) se nahrazuje tímto zněním:

    „iii) každý chemický činitel, který nesplňuje kritéria pro klasifikaci jako nebezpečný v souladu s bodem i), ale který může z důvodu svých fyzikálních, chemických nebo toxických vlastností a způsobu, jakým je na pracovišti používán nebo přítomen, představovat riziko pro bezpečnost a zdraví zaměstnanců, včetně všech chemických činitelů, jimž byla na základě článku 3 přidělena limitní hodnota expozice na pracovišti;“

    (9) Druhá odrážka čl. 4 odst. 1 se nahrazuje tímto zněním:

    „— informacím o vlivu látek na bezpečnost a zdraví zaměstnanců, které poskytne dodavatel (například na příslušném bezpečnostním listu v souladu s nařízením (ES) č. 1907/2006[26]),“

    (10) Čtvrtá odrážka čl. 8 odst. 1 se nahrazuje tímto zněním:

    „— přístup ke všem bezpečnostním listům poskytnutých dodavatelem v souladu s článkem 31 nařízení (ES) č. 1907/2006;“

    (11) V článku 8 se odstavec 3 nahrazuje tímto zněním:

    „3. Členské státy mohou přijmout nezbytná opatření k zajištění toho, aby zaměstnavatel mohl na žádost získat přednostně od výrobce nebo dodavatele všechny informace o nebezpečných chemických činitelích, které jsou nutné pro použití čl. 4 odst. 1 této směrnice, pokud povinnost poskytnout informace nestanoví nařízení (ES) č. 1272/2008.“

    Článek 5 Změny směrnice 2004/37/ES

    Směrnice 2004/37/ES se mění takto:

    (12) V článku 1 se odstavec 4 nahrazuje tímto zněním:

    „4. Pokud jde o azbest, o němž pojednává směrnice 2009/148/ES, použijí se ustanovení této směrnice, kdykoli jsou výhodnější pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci.“

    (13) Článek 2 se mění takto:

    a)         písmeno a) se nahrazuje tímto zněním:

    „a) ,karcinogenem‘:

    i) látka nebo směs, která splňuje kritéria pro klasifikaci jako karcinogen kategorie 1A nebo 1B uvedená v příloze I nařízení (ES) č. 1272/2008;

    ii) látka, směs nebo postup uvedený v příloze I této směrnice, jakož i látka nebo směs uvolňovaná postupem uvedeným ve zmíněné příloze;“

    b)         písmeno b) bod i) se nahrazuje tímto zněním:

    „b) ,mutagenem‘:

    i) látka nebo směs, která splňuje kritéria pro klasifikaci jako látka mutagenní v zárodečných buňkách kategorie 1A nebo 1B uvedená v příloze I nařízení (ES) č. 1272/2008;“

    Článek 6 Provedení

    (14) Členské státy uvedou v účinnost právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí nejpozději do […]. Neprodleně sdělí Komisi jejich znění.

    Tyto předpisy přijaté členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.

    (15) Členské státy sdělí Komisi znění hlavních ustanovení vnitrostátních právních předpisů, které přijmou v oblasti působnosti této směrnice.

    Článek 7 Vstup v platnost a použitelnost

    Tato směrnice vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

    Článek 8

    Tato směrnice je určena členským státům.

    V Bruselu dne

    Za Evropský parlament                                 Za Radu

    předseda                                                        předseda

    [1]               Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 ze dne 16. prosince 2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, o změně a zrušení směrnic 67/548/EHS a 1999/45/ES a o změně nařízení (ES) č. 1907/2006 (Úř. věst. L 216, 20.8.1994, s. 12) (dále jen „nařízení CLP“)

    [2]               Globálně harmonizovaný systém klasifikace a označování chemických látek stanoví harmonizovaný základ pro globálně jednotné fyzické a environmentální informace a informace týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci s  nebezpečnými chemickými látkami a směsmi. V prováděcím plánu přijatém v Johannesburgu dne 4. září 2002 na světové vrcholné schůzce o udržitelném rozvoji se doporučuje, aby země harmonizovaný systém provedly co nejdříve tak, aby byl plně funkční do roku 2008.              

    [3]               Směrnice Rady 92/58/EHS ze dne 24. června 1992 o minimálních požadavcích na bezpečnostní nebo zdravotní značky na pracovišti (devátá samostatná směrnice ve smyslu čl. 16 odst. 1 směrnice 89/391/EHS) (Úř. věst. L 245, 26.8.1992, s.23).

    [4]               Směrnice Rady 92/85/EHS ze dne 19. října 1992 o zavádění opatření pro zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci těhotných zaměstnankyň a zaměstnankyň krátce po porodu nebo kojících zaměstnankyň (desátá směrnice ve smyslu čl. 16 odst. 1 směrnice 89/391/EHS) (Úř. věst. L 348, 28.11.1992, s. 1).

    [5]               Směrnice Rady 94/33/ES ze dne 22. června 1994 o ochraně mladistvých pracovníků (Úř. věst. L 216, 20.8.1994, s. 12).

    [6]               Směrnice Rady 98/24/EHS ze dne 7. dubna 1998 o bezpečnosti a ochraně zdraví zaměstnanců před riziky spojenými s chemickými činiteli při práci (čtrnáctá samostatná směrnice ve smyslu čl. 16 odst. 1 směrnice 89/391/EHS) (Úř. věst. L 131, 5.5.1998, s. 11).

    [7]               Směrnice Rady 2004/37/ES ze dne 29. dubna 2004 o bezpečnosti a ochraně zdraví zaměstnanců před riziky spojenými s chemickými činiteli při práci (čtrnáctá samostatná směrnice ve smyslu čl. 16 odst. 1 směrnice 89/391/EHS) (Úř. věst. L 158, 30.04.2004, s. 50).

    [8]               Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, o zřízení Evropské agentury pro chemické látky, o změně směrnice 1999/45/ES a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 793/93, nařízení Komise (ES) č. 1488/94, směrnice Rady 76/769/EHS a směrnic Komise 91/155/EHS, 93/67/EHS, 93/105/ES a 2000/21/ES.

    [9]               Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Agenda pro nové dovednosti a pracovní místa: Evropský příspěvek k plné zaměstnanosti, KOM(2010) 682.

    [10]             Rozhodnutí Rady ze dne 22. července 2003, kterým se zřizuje Poradní výbor pro bezpečnost a zdraví při práci (Úř. věst. C 218, 13.9.2003, s. 1).

    [11]             Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o klasifikaci, označování a balení látek a směsí a o změně směrnice č. 67/548/EHS a nařízení (ES) č. 1907/2006. Hodnocení dopadu; KOM(2007) 355 v konečném znění.

    [12]             Úř. věst. C. , s. .

    [13]             Úř. věst. C. , s. .

    [14]             Úř. věst. L 353, 31.12.2008, s. 1.

    [15]             Úř. věst. L 245, 26.8.1992, s. 23.

    [16]             Úř. věst. L 348, 28.11.1992, s. 1.

    [17]             Úř. věst. L 216, 20.8.1994, s. 12.

    [18]             Úř. věst. L 131, 5.5.1998, s. 11.

    [19]             Úř. věst. L 158, 30.4.2004, s. 50.

    [20]             Úř. věst. L 374, 31.12.1990, s. 1.

    [21]             Úř. věst. L 196, 23.7.1990, s. 1.

    [22]             Úř. věst. L 262, 17.10.2000, s. 21.

    [23]             Úř. věst. L 158, 30.4.2004, s. 50.

    [24]             Úř. věst. L 262, 17.10.2000, s. 21.

    [25]             Úř. věst. L 262, 17.10.2000., s. 21.

    [26]             Úř. věst. L 396, 30.12.2006, s. 1.

    Top