EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013JC0008

SPOLEČNÁ ZPRÁVA EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ o pokroku Kosova( při řešení otázek uvedených v závěrech Rady z prosince 2012 s ohledem na případné rozhodnutí o zahájení jednání o dohodě o stabilizaci a přidružení

/* JOIN/2013/08 final */

52013JC0008

SPOLEČNÁ ZPRÁVA EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ o pokroku Kosova( při řešení otázek uvedených v závěrech Rady z prosince 2012 s ohledem na případné rozhodnutí o zahájení jednání o dohodě o stabilizaci a přidružení /* JOIN/2013/08 final */


SPOLEČNÁ ZPRÁVA EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

o pokroku Kosova* při řešení otázek uvedených v závěrech Rady z prosince 2012 s ohledem na případné rozhodnutí o zahájení jednání o dohodě o stabilizaci a přidružení

1. Úvod

V říjnu 2012 zveřejnila Komise studii proveditelnosti ohledně dohody o stabilizaci a přidružení mezi Evropskou unií a Kosovem[1]. Studie konstatovala, že Kosovo je k zahájení jednání o dohodě o stabilizaci a přidružení vesměs připraveno. Rovněž se v ní uvádělo, že Komise navrhne směrnice pro jednání o této dohodě poté, co Kosovo podnikne řadu konkrétních kroků v oblasti právního státu, veřejné správy, ochrany menšin a obchodu.

Rada ve svých závěrech z prosince 2012 vzala na vědomí studii proveditelnosti a záměr Komise navrhnout směrnice pro jednání o dohodě o stabilizaci a přidružení poté, co Kosovo splní zmíněné krátkodobé priority. Rada také vyzvala Kosovo, aby nadále v dobré víře plnilo všechny dohody, jichž bylo dosud v rámci dialogu mezi Bělehradem a Prištinou dosaženo, a aby se konstruktivně podílelo na řešení celé škály otázek.

Kromě dialogu mezi Bělehradem a Prištinou a krátkodobých priorit studie proveditelnosti kladly závěry Rady důraz na úsilí o posílení reformy veřejné správy a upevnění právního státu, zejména tím, že budou poskytnuty důkazy o boji proti organizované trestné činnosti a korupci, reformě soudnictví a svobodě projevu. Závěry potvrdily, že iniciativy Komise, včetně strukturovaného dialogu o otázkách právního státu, dialogu o uvolnění vízového režimu a dialogu o procesu stabilizace a přidružení, hrají důležitou roli jakožto vodítko, jímž se řídí reformní úsilí Kosova v těchto prioritních oblastech.

Rada zdůraznila, že je důležité, aby Kosovo posílilo úzkou spolupráci s misí EULEX a respektovalo její obnovený mandát. Rada v závěrech uvítala pokračující úsilí Komise, jehož cílem je sjednat s Kosovem rámcovou dohodu týkající se jeho účasti na programech Unie. Rada rovněž konstatovala, že Kosovo je členem Evropské banky pro obnovu a rozvoj, a poukázala na možnost, aby Evropská investiční banka posílila svoji úlohu v Kosovu.

S ohledem na možné rozhodnutí o zahájení jednání o dohodě o stabilizaci a přidružení s Kosovem se Rada zavázala, že přezkoumá pokrok ve všech výše uvedených oblastech. Rada se rovněž zavázala, že přezkoumá zprávu v průběhu tohoto předsednictví a – bude-li výsledek posouzení pozitivní – přijme směrnice pro jednání.

S ohledem na tyto aspekty se tato zpráva dělí na tři části. V první části je rozebrán pokrok Kosova při řešení krátkodobých priorit stanovených ve studii proveditelnosti. Druhá část se zabývá všemi ostatními otázkami, které byly uvedeny v prosincových závěrech Rady, včetně politického dialogu mezi předsedy vlád Kosova a Srbska, jehož průběh usnadnila vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, a plnění dosud uzavřených dohod. V závěrečné části zprávy jsou předloženy závěry.

2. Jak Kosovo řešilo krátkodobé priority ze studie proveditelnosti

Podle studie proveditelnosti mělo Kosovo podniknout další kroky v oblasti právního státu, veřejné správy, ochrany menšin a obchodu, dříve než Komise navrhne směrnice pro jednání o dohodě o stabilizaci a přidružení

· Právní stát: prokáže jasné odhodlání dosáhnout výsledků v boji proti organizované trestné činnosti a korupci, včetně zahájení příslušných vyšetřování a zajištění další dobré spolupráce s misí EULEX. Bude podporovat práci zvláštní vyšetřovací komise. Souběžně se zaváděním nové struktury soudů zajistí, aby si své pravomoci ponechalo zvláštní státní zastupitelství pro případy organizované trestné činnosti, válečných zločinů a korupce. Přijme právní předpisy týkající se konfiskace majetku a novelizuje zákon o předcházení praní peněz a financování terorismu. Přijme novou protikorupční strategii.

Političtí představitelé Kosova a donucovací a soudní orgány dodržely závazek bojovat proti organizované trestné činnosti a korupci. Kosovské orgány a mise EULEX každodenně spolupracují v praktických operativních záležitostech, a to buď prostřednictvím předávání znalostí a zkušeností, poradenství, nebo v rámci „kolegiální spolupráce“ při společném vyšetřování. Spolupráce mezi Kosovem a misí EULEX je dobrá. Výsledky partnerství jsou stále viditelnější. Důležitým příkladem z nedávné doby (koncem ledna) je rozbití kriminální sítě, která se zabývala převaděčstvím lidí v celé Evropě. Společné policejní úsilí mise EULEX a Kosova přispělo k zatčení 103 osob v deseti různých zemích Evropy, včetně Kosova. Od loňského října zahájilo zvláštní státní zastupitelství Kosova vyšetřování v šesti případech korupce (dvěma případy se zabývají místní zvláštní státní zástupci) a v šesti případech organizované trestné činnosti (čtyři z nich mají přeshraniční rozměr a dva vyřizují místní zvláštní státní zástupci). Spolupráce mezi státními zástupci mise EULEX a místními státními zástupci ze zvláštního státního zastupitelství se během vykazovaného období zintenzívnila. V době mezi říjnem 2012 a lednem 2013 zahájil zvláštní protikorupční útvar kosovské policie ve spolupráci s misí EULEX vyšetřování v osmi případech trestných činů, včetně organizovaného zločinu, zneužití úředního postavení, podplácení a přijetí úplatku a podvodu.

V rámci Společného koordinačního výboru pro otázky právního státu se sídlem v Prištině podepsali dne 9. listopadu tři spolupředsedové výboru (místopředseda vlády a ministr spravedlnosti, zvláštní zástupce EU a vedoucí zastoupení EU a vedoucí mise EULEX) dokument (dále jen „úmluva“). Tento dokument představuje rámec, který stanoví klíčové zásady právního státu a společné cíle a určuje způsoby, kterými se mají provádět. Výbor hodlá uplatňování tohoto dokumentu pravidelně přezkoumávat. Na svém zasedání dne 7. března poprvé jednala o mechanismu sledování provádění úmluvy. Kosovské orgány vyzvaly misi EULEX, aby sledovala přijímání úředníků na vedoucí pozice v klíčových institucích právního státu včetně policie a soudnictví. Je třeba udržet praktickou spolupráci, jakož i silné politické odhodlání kosovských orgánů podporovat práci mise EULEX a uskutečňování jejího mandátu.

Kosovské orgány nadále ochotně podporují práci zvláštní vyšetřovací komise. Dne 1. ledna 2013 vznikla nová struktura soudů a její uvádění do praxe začalo úspěšně. Výsledek realizace reformy soudnictví však lze plně posoudit až po skončení tohoto procesu. V této souvislosti Kosovo zachovalo pravomoci zvláštní státního zastupitelství v souladu se svými závazky podle studie proveditelnosti. Pokud se v rámci probíhající reformy soudnictví potvrdí, že je účinná a že je to potřebné, a po důkladném přezkoumání této otázky v úzké koordinaci s EU mohou Kosovo a EU začít společně uvažovat o tom, jak co nejlépe přizpůsobit kompetence zvláštního státního zastupitelství restrukturalizovanému systému trestního soudnictví.

V druhé polovině roku 2012 přijalo Kosovo nové strategie a akční plány proti organizované trestné činnosti, drogám a terorismu. Má také strategii a akční plán pro otázky obchodování s lidmi. Rámec protikorupční politiky byl dne 11. února doplněn o novou protikorupční strategii a připojený akční plán. Zákonodárné shromáždění schválilo rovněž zákon o konfiskaci majetku a revidovaný zákon o zamezení praní peněz a financování terorismu. Tyto právní předpisy a tyto strategie zlepšily jak politický, tak právní rámec boje proti organizované trestné činnosti a korupci a Kosovo potřebuje pokračovat v jejich provádění.

· Veřejná správa: přijme sekundární právní předpisy o veřejné službě a o platech ve veřejné službě. Zajistí veřejnému ochránci práv příslušné prostory a rozpočtovou nezávislost tím, že vláda bude muset beze změn zařazovat návrh rozpočtu veřejného ochránce práv do souhrnného návrhu rozpočtu předkládaného parlamentu.

Od přijetí studie proveditelnosti Kosovo přijalo prováděcí právní předpisy k zákonům o veřejné službě a o platech státních zaměstnanců, které jsou nezbytné pro jejich provádění. Tyto předpisy zahrnují předpis o kariérním postupu státních zaměstnanců, předpis o podmínkách omezení práva na stávku v určitých zvláštních útvarech veřejné služby, předpis o péči o státní zaměstnance v důsledku invalidity a zdravotních problémů, předpis o příplatcích k platu a dalších náhradách pro státní zaměstnance a předpis o pracovní době a odměnách státních zaměstnanců zákonodárného shromáždění.

Po dohodě s úřadem veřejného ochránce práv vydalo ministerstvo vnitra dne 3. prosince rozhodnutí o přidělení stávajících prostor ústavního soudu ombudsmanovi. Po dostavbě Justičního paláce (který financuje EU) se do něj má ještě do konce tohoto roku přestěhovat Ústavní soud. Nové prostory a jejich poloha jsou pro úřad veřejného ochránce práv vhodné, protože zajišťují veřejnosti snadný přístup. Úřad veřejného ochránce práv navrhl v červnu 2012 svůj rozpočet. Vláda jej začlenila do celkového návrhu rozpočtu, který byl předložen zákonodárnému shromáždění beze změny.

· Ochrana menšin: zajistí existenci orgánu, v jehož rámci by bylo možné vést konzultace o podpoře a ochraně náboženského a kulturního dědictví přímo s náboženskými obcemi, zejména se srbskou pravoslavnou církví.

Ministr životního prostředí a územního plánování vydal dne 12. února vyhlášku o zřízení Rady pro sledování provádění. Rada má pět členů: zástupce srbské pravoslavné církve, ministerstva životního prostředí a územního plánování, ministerstva kultury, mládeže a tělovýchovy, OBSE a EU. Spolupředsedy Rady jsou zástupci ministerstva životního prostředí a územního plánování a EU. Na svém prvním pracovním zasedání se Rada sešla dne 26. února a všechny strany potvrdily svůj neochvějný závazek tomuto procesu. Druhé zasedání se konalo dne 3. dubna a věnovalo se problematice církví.

· Obchod: provede rozhodnutí vlády o reorganizaci ministerstva průmyslu a obchodu, zavede mechanismus pro vedení a koordinaci příslušných jednání v rámci Kosova a připraví dopadovou analýzu obchodních aspektů dohody o stabilizaci a přidružení.

Kosovo dokončilo restrukturalizaci ministerstva obchodu a průmyslu. Nová organizační struktura ministerstva zajišťuje účinnou organizaci útvarů, které se zabývají vyjednáváním obchodních ustanovení dohody o stabilizaci a přidružení. Byli jmenováni lidé do klíčových pozic.

Zúčastněné strany, včetně hospodářských subjektů, se mohou podílet na tvorbě kosovské obchodní politiky prostřednictvím pravidelných oficiálních konzultací. Tyto konzultace probíhají v rámci hospodářské rady, mezirezortní rady pro obchodní politiku a v rámci pracovní skupiny pro obchodní politiku a jejích pěti podskupin (obchodní dohody, usnadnění obchodu, průmysl, zemědělství a služby). V únoru přijala kosovská vláda rozhodnutí o složení skupiny, která bude sjednávat dohodu o stabilizaci a přidružení. Ministerstvo průmyslu a obchodu bude vést technickou skupinu, která bude podporovat vyjednávání o obchodních aspektech dohody.

Ministerstvo obchodu a průmyslu dokončilo první analýzu dopadů obchodních aspektů dohody o stabilizaci a přidružení. Analýza obsahuje posouzení důsledků liberalizace obchodu na obchodní toky, veřejné finance, výrobu a zaměstnanost. Je zřejmé, že tento dokument se musí dále rozpracovávat s ohledem na nové a aktualizované údaje. Zároveň však navrhovaná metodika a první výsledky analýzy poskytují Kosovu dobrý základ pro přípravu na jednání.

3. Další otázky z prosincových závěrů Rady

Zapojení Kosova do dialogu mezi Prištinou a Bělehradem a provádění dohod

Dialog mezi Bělehradem a Prištinou byl s pomocí vysoké představitelky EU po srbských volbách povýšen na politický proces vedený na vysoké úrovni.

Řada jednání na vysoké úrovni mezi předsedy obou vlád byla zahájena v říjnu 2012. Vysoká představitelka Unie dala oběma stranám od počátku jasně najevo, jak si představuje pojetí tohoto procesu: měl to být proces postupující od jednodušších ke složitějším otázkám a měl být časově ohraničen. Jeho cílem by mělo být postupné narovnání vztahů mezi oběma stranami, aniž by byly dotčeny postoje obou stran ke statusu, a dosažení pokroku obou zemí na jejich cestě do EU.

Od října 2012 až do konce dubna 2013[2] proběhlo deset jednání. Dne 6. února se rovněž sešli oba prezidenti T. Nikolić a A. Jahjagová.

V první části dialogu na vysoké úrovni do prosince 2012 se jednání týkala souboru otázek považovaných za jednodušší, jako je dokončení zavádění integrované správy hranic, náboženské a kulturní dědictví či navazování styků. Některých prvních významných výsledků bylo dosaženo již v těchto prvních měsících.

Nejdůležitějším z nich bylo zavedení integrované správy hranic. Do konce prosince 2012 fungovaly čtyři přechody, včetně dvou přechodů v severním Kosovu, a od konce února bylo v provozu všech šest přechodů mezi Srbskem a Kosovem. V rámci diskuse o provádění se obě strany rovněž dohodly, že zahájí výběr cla a založí Fond pro rozvoj severního Kosova. Pokud jde o volný pohyb, režim cestování na průkaz totožnosti funguje dobře. Na obou stranách se i nadále provádí dohoda o celních razítkách. Značného pokroku bylo dosaženo v oblasti evidence obyvatel a s jejím dokončením se počítá v lednu 2014. Obě strany v současné době stále přijímají nezbytné přípravné kroky týkající se katastru. Dohoda o uznávání vysokoškolských diplomů probíhá bez problémů. Spolupráce Srbska s misí EULEX se v řadě oblastí nadále zlepšovala. Spolu s narovnáváním vztahů mezi oběma stranami však bude zapotřebí, aby se tato spolupráce dále prohlubovala. Spolupráci, včetně boje proti organizované trestné činnosti, napomáhaly přímé kontakty na vysoké úrovni a pravidelné kontakty na operativní úrovni. Srbsko je odhodláno provést plně protokol o policejní spolupráci s misí EULEX.

Oba premiéři dále dosáhli významných výsledků v dohodě o navazování styků a v dohodě o zlepšení ochrany míst náboženského a kulturního dědictví (vytvoření zvláštní/mnohonárodnostní policejní jednotky v Kosovu).

V druhé části dialogu na vysoké úrovni, od ledna 2013, se jednání předsedů obou vlád zaměřila na severní Kosovo a vytváření struktur, které uspokojí potřeby místního obyvatelstva v oblasti bezpečnosti a spravedlnosti tak, aby byla zajištěna funkčnost jednotného institucionálního a správního uspořádání v Kosovu v souladu se závěry Rady z prosince 2012.

Během rozhovorů se obě strany dohodly na tom, že výsledkem jejich jednání by měl být soubor zásad a ujednání, jenž by společenství Srbů v Kosovu dal novou představu o jejich budoucnosti, řešil by jejich potřeby a starosti, avšak takový způsobem, který by zachoval funkčnost kosovských institucí a jeho právní rámec.

Obě strany projevovaly v rámci celého procesu na vysoké úrovni svoje odhodlání a zájem. Zejména oba premiéři navázali dobré pracovní vztahy a prokázali politickou odvahu a zralost při projednávání vysoce citlivých a složitých otázek, nejednou v obtížné politické atmosféře. Zaslouží za to uznání. V poslední fázi dialogu se k jednání připojili místopředsedové obou vlád a jejich přítomnost přispěla k tomu, že u jednacího stolu se zvýšila místní politická legitimita a odborné znalosti.

Diskuse o severním Kosovu a zájmech společenství Srbů v Kosovu skončila dne 19. dubna parafováním „První dohody o zásadách pro narovnání vztahů“.

Podle dohody bude založeno sdružení/společenství srbských obcí v Kosovu, které bude působit v rámci stávajícího právního rámce Kosova. Sdružení/společenství bude mít svůj statut a vlastní orgány na základě druhého stávajícího sdružení v Kosovu a bude zastupovat srbské obce u ústřední vlády.

Pokud jde o policii, znění dohody potvrzuje zásadu jediného policejního sboru v Kosovu a začlenění všech policejních sil v severním Kosovu do kosovské policie. Pro čtyři obce na severu země je jmenován regionální policejní velitel. Jmenuje ho ministerstvo vnitra Kosova ze seznamu, který sestaví čtyři starostové. To znamená, že bylo dohodnuto, že čtyři starostové severních obcí se srbskou většinou po konzultaci se sdružením/společenstvím předloží seznam ministerstvu vnitra, které z tohoto seznamu vybere jednu osobu a tu jmenuje.

Co se týče soudnictví, znění dohody potvrzuje zásady integrace a fungování všech soudních orgánů v rámci kosovského právního rámce. Zřizuje se odvolací soud v Prištině, pod který budou spadat severní kosovské obce se srbskou většinou, a pobočka tohoto soudu bude mít stálé sídlo v severní Mitrovici.

V roce 2013 se budou podle dohody s pomocí OBSE pořádat v obcích na severu země volby do obecních zastupitelstev.

Dohoda dále stanoví, že diskuse o energetice a telekomunikacích budou uzavřeny do poloviny června.

Obě strany se dohodly, že žádná z nich nebude blokovat pokrok druhé strany na její cestě do EU ani v takovém jednání podporovat ostatní.

Pokud jde o další kroky, obě strany se dohodly, že do 26. dubna za pomoci EU přijmou prováděcí plán a zřídí výbor pro provádění dohody.

EU rovněž očekává, že obě strany budou v duchu nového porozumění a nových vztahů, a aniž by byly dotčeny jejich postoje k otázce statusu Kosova, nadále pracovat na narovnávání vzájemných vztahů, a v tomto rámci budou kromě jiného věnovat pozornost integraci Kosova a jeho účasti v mezinárodních orgánech.

 

Reforma veřejné správy

Studie proveditelnosti konstatovala, že právní rámec nutný pro vznik stabilní a profesionální veřejné správy byl už z velké části zaveden do praxe. Plněním krátkodobých priorit stanovených ve studii Kosovo dále zlepšilo svůj právní rámec a vytvořilo podmínky pro provádění zákonů o státní službě a platech státních zaměstnanců. Kosovo se nyní začalo zaměřovat na provádění právních předpisů, strategii reformy veřejné správy a jejího akčního plánu.

Projevilo také značnou snahu o posílení úřadu veřejného ochránce práv. Zákonodárné shromáždění zvýšilo jeho rozpočet na tento rok z loňských 636 000 eur na něco přes 1 milion eur. Díky tomu je možné zvýšit počet zaměstnanců z 48 na 60.

Reforma veřejné správy je dlouhodobá záležitost. S touto výzvou se stále potýkají i ostatní země západního Balkánu, které budou mít prospěch z dohody o stabilizaci a přidružení. Dosavadní pokrok Kosova zajišťuje nezbytný základ (legislativní a politický rámec) pro další cestu vpřed v této důležité oblasti.

Upevňování právního státu

Studie proveditelnosti konstatovala, že hlavní institucionální a právní rámec pro zajištění právního státu je v Kosovu vytvořen. Vedoucí představitelé Kosova při různých příležitostech opakovali svůj politický závazek bojovat proti organizované trestné činnosti a korupci. Tento politický závazek představuje dobrý základ pro to, aby donucovací a soudní orgány v Kosovu podávaly ještě lepší výkony, zejména pokud jde o zajišťování důkazů o boji proti organizovanému zločinu a korupci. Kosovo musí pokračovat v provádění opatření pro prevenci obchodování s lidmi, drogami a zbraněmi a pro boj s ním.

Některé významné právní věci předalo státní zastupitelství soudu. Loni v listopadu okresní soud v Prištině potvrdil obžalobu bývalých ministrů ze zneužití úředního postavení a pravomoci a z podvodu, kterou podalo státní zastupitelství. Soudní řízení probíhá. V listopadu 2012 okresní soud v Prištině rovněž potvrdil obžalobu bývalého ředitele útvaru pro zadávání veřejných zakázek na prištinské radnici a pět dalších úředníků za zneužití úředního postavení nebo pravomoci.

Městský soud v Pejë/Peć v říjnu a listopadu 2012 odsoudil a potrestal 34 osob, včetně vysokých činitelů obchodní fakulty v Pejë/Peć, za různé přečiny včetně zneužití úředního postavení nebo pravomoci, zpronevěry, podvodu a padělání úředních listin. Rozsudkem soudu byl těmto odsouzeným a potrestaným osobám také zakázán výkon úředních funkcí. V lednu 2013 odsoudil smíšený senát kosovských soudců a soudců z mise EULEX u soudu prvního stupně v Pejë/Peć devět obžalovaných za trestné činy týkající se převaděčství přistěhovalců. Kosovské soudy vynesly v roce 2012 rozsudky celkem v 183 věcech týkajících se „zneužití úředního postavení a pravomoci“, 6 případech organizované trestné činnosti, 22 případech obchodování s lidmi, 186 případech zločinů v souvislosti s drogami a 24 případech trestných činů souvisejících se zbraněmi.

Tyto konkrétní výsledky společného úsilí Kosova a mise EULEX ukazují, jak těsná je jejich praktická spolupráce. Boj proti organizované trestné činnosti a korupci zůstává stále výzvou a Kosovo bude muset nadále dosahovat výsledky v této oblasti, a to jak samostatně, tak ve spolupráci s misí EULEX.

Studie proveditelnosti konstatovala, že základní orgány soudnictví začaly plnit svou úlohu a že nezávislost soudů je pevně zaručena právními předpisy. Dnem 1. ledna vstoupily v platnost zákony o soudech a státním zastupitelství, kterými se zavádí nová struktura soudů a státních zastupitelství. Dřívější strukturu městských a okresních soudů nahrazuje sedm soudů prvního stupně a jeden odvolací soud. Realizace této struktury začala bez větších obtíží. Nový právní rámec přispívá k nezávislosti, účinnosti, odpovědnosti a nestrannosti soudnictví v Kosovu a jeho provádění bude v budoucnosti předmětem dalšího přezkumu.

Současně se zákony o soudech a státním zastupitelství vstoupily v platnost nový trestní zákoník a trestní řád. Tím bylo zásadně reorganizováno kosovské soudnictví a systém trestní spravedlnosti. Nový trestní zákoník obsahuje mimo jiné ustanovení o převaděčství, obchodování s lidmi, výrobě drog a nedovoleném obchodování s nimi, organizované trestné činnosti, korupci a nedovoleném obchodování se zbraněmi. Jeho ustanovení respektují výlučné a subsidiární pravomoci zvláštního státního zastupitelství. Zatím je ještě brzy na hodnocení praktického dopadu těchto soudních reforem, neboť jejich provádění teprve začalo. Lze očekávat, že provádění tak složitých reforem si vyžádá další legislativní změny.

Studie proveditelnosti potvrdila, že svoboda projevu je zaručena ústavou. V říjnu minulého roku Kosovo zrušilo dva články o trestní odpovědnosti a ochraně novinářských zdrojů v trestním zákoníku. Nový trestní řád zahrnuje novináře mezi kategorii svědků, kteří jsou zbaveni povinnosti svědčit. V důsledku toho nejsou sdělovací prostředky trestně odpovědné. Dne 28. února svolal příslušný výbor zákonodárného shromáždění s podporou OBSE veřejné slyšení pro zástupce sdružení novinářů. Na slyšení byly projednány otázky, které mají vliv na svobodu sdělovacích prostředků, zejména fyzické útoky a hrozby vůči novinářům. Koncem minulého roku zahájila kosovská policie ve spolupráci s misí EULEX vyšetřování vyhrůžek adresovaných členům jedné nevládní organizace, která vydávala časopis o problematice LGBT menšin.

Orgány Kosova jsou nadále vystaveny pravidelnému tlaku ze strany zákonodárného shromáždění, médií, občanské společnosti nebo veřejných protestů. Kosovo musí nadále vytvářet prostředí, které je příznivé pro svobodu projevu, a musí zajistit důkladné vyšetření útoků na novináře.

Soubor nástrojů na podporu reformního úsilí Kosova

Komise vyvinula řadu nástrojů pro usměrňování reformního úsilí Kosova. Dialog o procesu stabilizace a přidružení, zahájený v návaznosti na sdělení Komise z roku 2009 „Kosovo — naplňování evropské perspektivy“[3], se ukázal být nezbytným nástrojem pro mobilizaci, projednávání a stanovení priorit celkového programu proevropských reforem v Kosovu. Strukturovaný dialog o otázkách právního státu stanoví společné priority EU a Kosova při řešení problémů právního státu. Zajišťuje pevné politické usměrňování reforem vedoucích k posilování právního státu. Dialog o uvolnění vízového režimu s Kosovem byl zahájen v lednu 2012 a stejně jako v případě ostatních zemí západního Balkánu se jedná se o důležitý rámec, v němž může Kosovo schvalovat a provádět reformy v oblasti právního státu. Ve všech těchto procesech hraje důležitou roli ministerstvo pro evropskou integraci. Zřídilo v Kosovu pevné mechanismy, které mají za úkol stanovit priority, koordinovat realizaci a zajišťovat dosahování výsledků.

Ostatní aspekty evropské perspektivy Kosova z prosincových závěrů Rady

Rada v prosinci připomněla, že Evropská unie je připravena podpořit ekonomický a politický rozvoj Kosova prostřednictvím jasné evropské perspektivy, v souladu s evropskou perspektivou celého regionu. Znovu zdůraznila, že za tímto účelem je třeba přijmout konkrétní opatření. Ve svém sdělení o Kosovu z roku 2009 Komise navrhla posoudit možnost uzavřít s Kosovem rámcovou dohodu o obecných zásadách jeho účasti na programech EU. V říjnu 2012 Rada zmocnila Komisi ke sjednání takové dohody. Na počátku letošního roku Komise jednání uzavřela a má v úmyslu v krátké době schválit návrhy rozhodnutí Rady o podpisu a uzavření rámcové dohody s Kosovem.

V prosinci 2012 se Kosovo stalo členem Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) a získalo statut země, kde EBRD působí. EBRD připravuje tříletou strategii pro tuto zemi. Bance to umožní rozšířit a diverzifikovat své zásahy na podporu sociálně-ekonomického rozvoje Kosova. V prosinci navštívila Kosovo delegace EBRD. S ohledem na rozšiřování svého personálu se pobočka banky v Prištině přestěhovala do větších prostor. Prezident banky navštívil Kosovo dne 8. února.

Evropská investiční banka vede v současné době s vládou Kosova jednání o rámcové dohodě. Strany se potřebují dohodnout na oblastech, do kterých bude banka investovat. Záměrem je schválit a podepsat dohodu na jaře. Hned poté může EIB začít v zemi pracovat. V prosinci 2012 navštívila Kosovo společná delegace EIB a Komise. EIB neplánuje zřídit v Kosovu své trvalé zastoupení.

4. Závěry

Od přijetí studie proveditelnosti v říjnu 2012 a závěrů Rady z prosince 2012 splnilo Kosovo všechny krátkodobé priority uvedené ve studii.

Prokázalo své odhodlání k boji proti organizované trestné činnosti a korupci. Přijalo nezbytné právní předpisy a strategické dokumenty a zachovalo pravomoci zvláštního státního zastupitelství. Bylo zahájeno vyšetřování řady případů organizované trestné činnosti a korupce. Kosovo dobře spolupracuje s misí EULEX a je nadále ochotno podporovat činnost zvláštní vyšetřovací komise.

Úřadu veřejného ochránce práv byly přiděleny nové prostory. Vláda již nezasahuje do rozpočtu, který tento úřad navrhuje, před předložením návrhu souhrnného rozpočtu parlamentu. Byly rovněž přijaty sekundární právní předpisy nezbytné k provádění reformy veřejné správy.

Byla zřízena a začala fungovat Rada pro provádění a monitorování, v níž jsou zastoupeny srbská pravoslavná církev, kosovské orgány, EU a OBSE.

Ministerstvo obchodu a průmyslu prošlo restrukturalizací a byly jmenovány osoby na klíčové pozice. Je zaveden mechanismus pro vedení a koordinaci jednání o obchodních otázkách v rámci dohody o stabilizaci a přidružení. Kosovo bude mít možnost definovat svoji vyjednávací pozici na základě analýzy dopadu obchodních aspektů vyplývajících z dohody o stabilizaci a přidružení.

Komise proto předkládá návrh rozhodnutí Rady, kterým se povoluje zahájení jednání o dohodě o stabilizaci a přidružení mezi Evropskou unií a Kosovem[4].

V souladu se závěry Rady z prosince 2012 podniklo Kosovo významné kroky směrem k viditelnému a udržitelnému zlepšení vztahů se Srbskem. Kosovo se aktivně a konstruktivně zapojilo do dialogu se Srbskem, který zprostředkovala EU, a zahájilo jednání o celé řadě otázek nezbytných k dosažení viditelného a udržitelného zlepšení vzájemných vztahů.

Dialog byl s pomocí vysoké představitelky EU povýšen na politický proces vedený na vysoké úrovni. Mezi říjnem 2012 a koncem dubna 2013 se konalo deset jednání. Dne 6. února se rovněž sešli oba prezidenti T. Nikolić a A. Jahjagová. Pokračovalo také provádění dohod dosud dosažených během dialogu. Co se týče integrované správy hranic, byly otevřeny společné prozatímní přechody na všech šesti místech a všechny fungují. Dohoda o ochraně míst náboženského a kulturního dědictví z prosince 2012 se provádí. Na obou stranách se i nadále uplatňuje dohoda o celních razítkách. Značného pokroku bylo dosaženo v oblasti evidence obyvatel a s jejím dokončením se počítá v lednu 2014. Obě strany v současné době stále přijímají nezbytné přípravné kroky týkající se katastru. Dohoda o uznávání vysokoškolských diplomů probíhá bez problémů.

Obě strany se rovněž dohodly, že zahájí výběr cel a zřídí Fond pro rozvoj severního Kosova. V druhé části dialogu na vysoké úrovni od ledna 2013 se jednání předsedů obou vlád zaměřila na severní Kosovo a vedla k parafování „První dohody o zásadách pro narovnání vztahů“ ze dne 19. dubna 2013.

Na tomto základě se Komise domnívá, že Kosovo začalo vážně a konstruktivně činit kroky směřující k viditelnému a udržitelnému zlepšení vztahů se Srbskem.

*           Tímto označením nejsou dotčeny postoje k otázce statusu a označení je v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1244/1999 a se stanoviskem Mezinárodního soudního dvora k vyhlášení nezávislosti Kosova.

[1]           COM(2012) 602 final.

[2]              Ve dnech 19. října, 7. listopadu, 4. prosince a 17. ledna, 20. února, 4. března, 20. března, 2. dubna, 17. dubna a 19. dubna.

[3]           KOM(2009) 534 v konečném znění.

[4]           COM(2013) 200 final.

Top