EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012DC0599

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU 30. výroční zpráva o antidumpingových, antisubvenčních a ochranných činnostech Evropské unie (2011)

/* COM/2012/0599 final */

52012DC0599

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU 30. výroční zpráva o antidumpingových, antisubvenčních a ochranných činnostech Evropské unie (2011) /* COM/2012/0599 final */


Úvod

Tato zpráva za rok 2011 je předkládána Evropskému parlamentu v návaznosti na jeho usnesení ze dne 16. prosince 1981 o antidumpingových činnostech Evropské unie a zprávu jeho Výboru pro průmysl, zahraniční obchod, výzkum a energetiku.

Tato krátká zpráva podává přehled hlavních událostí roku 2011 a je jako v předchozích letech doplněna detailnějším pracovním dokumentem útvarů Komise společně s podrobnými přílohami. Tato zpráva zachovává obecnou strukturu pracovního dokumentu a všechny jeho nadpisy, což umožňuje snadno získat ucelenější informace.

Zpráva a plné znění pracovního dokumentu jsou rovněž k dispozici veřejnosti na internetových stránkách http://ec.europa.eu/trade/issues/respectrules/anti_dumping/legis/index_en.htm.

1.           Přehled právních předpisů

Antidumpingová, antisubvenční a ochranná šetření se provádějí na základě základních nařízení Rady. Přehled stávajících právních předpisů je uveden v pracovním dokumentu. Na základní antidumpingové a antisubvenční texty se bude dále odkazovat jako na „základní nařízení“.

2.           Základní pojmy

Hlava 2 v pracovním dokumentu poskytuje přehled terminologie a postupů použitých při zkoumání nástrojů na ochranu obchodu.

3.           Modernizace nástrojů na ochranu obchodu

Komise s cílem prozkoumat možnosti, jak zlepšit současný systém nástrojů na ochranu obchodu, zahájila v říjnu 2011 iniciativu pro modernizaci nástrojů na ochranu obchodu. Zatímco hospodářské prostředí se během posledních deseti let značně změnilo, pravidla Evropské unie v oblasti nástrojů na ochranu obchodu se v podstatě nezměnila od poslední legislativní změny základních nařízení v roce 2004. V této souvislosti a s ohledem na obtížnou hospodářskou situaci, jíž jsou společnosti v současnosti vystaveny, se Komise rozhodla, že provede analýzu silných a slabých stránek současných pravidel v oblasti nástrojů na ochranu obchodu, aby tato pravidla upravila a zlepšila vyváženým způsobem ku prospěchu všech zúčastněných stran.

Za účelem prozkoumání možných oblastí ke zlepšení Komise zahájila na jaře 2012 veřejnou konzultaci. Při přípravě veřejné konzultace vzala Komise v úvahu nejen výsledky hodnotící studie týkající se nástrojů EU na ochranu obchodu (viz níže), ale také informace získané z řady rozhovorů s odborníky. Modernizace právě probíhá a žádný návrh Komise nebude přijat dříve než v listopadu/prosinci 2012.

Během roku 2011 pokračovaly práce na hodnotící studii týkající se nástrojů Evropské unie na ochranu obchodu, kterou provedl nezávislý poradce. Závěrečná zpráva byla zveřejněna na začátku roku 2012. Cílem hodnocení bylo pomoci Komisi při navrhování nebo zlepšování jejích zásahů v rámci politiky a při sledování jejich účinnosti. Také se mělo za to, že by občanům pomohlo uplatňovat jejich právo na kontrolu, kritiku a ovlivňování politik a činností, které jejich jménem provádí Komise.

4.           Celostátní status tržního hospodářství (mes)

Pro účely antidumpingových šetření lze zemi považovat za tržní hospodářství, pokud splňuje pět kritérií, která jsou podrobně stanovena v pracovním dokumentu přiloženém k této zprávě.

Během roku 2011 pokračovalo hodnocení čtyř ze šesti žádostí o celostátní status tržního hospodářství, které předložily Čína, Vietnam, Arménie, Kazachstán, Mongolsko a Bělorusko. Všechny země, s výjimkou Běloruska a Arménie, pak po celý rok dále poskytovaly další informace na podporu svých tvrzení, a jejich žádosti jsou v různých fázích pokroku. Konzultace s orgány Běloruské republiky byly zastaveny z důvodu politické situace v zemi již v roce 2010. Arménii byly v červnu 2010 zaslány doplňující otázky o dalším vývoji v jejím postupu k dosažení statusu tržního hospodářství. Do konce roku 2011 však Arménie nezaslala Komisi žádné nové informace. Ostatní čtyři žádající země pokračovaly ve svých žádostech o získání statusu tržního hospodářství a jsou v různých fázích pokroku, pokud jde o plnění pěti kritérií pro status tržního hospodářství.

Pokračovaly práce na žádosti Číny o status tržního hospodářství, včetně jedenáctého tematického zasedání pracovní skupiny pro status tržního hospodářství v Bruselu v listopadu 2011. Na zasedání pracovní skupiny obě strany projednaly pokrok Číny v oblasti práv duševního vlastnictví a antimonopolního zákona. V roce 2011 byla dokončena studie o účetní praxi v Čínské lidové republice. Výsledky studie byly bohužel pouze částečné a nedostatečné k vyvození relevantních závěrů ohledně pokroku Číny v této oblasti.

V prosinci 2011 se v Bruselu uskutečnilo zasedání pracovní skupiny EU-Vietnam pro status tržního hospodářství. Vietnamské orgány odpověděly na dotazy Komise týkající se zbývajících čtyř kritérií. Bylo dohodnuto, že Vietnam zašle další informace ohledně otázek vznesených během zasedání. Do konce roku 2011 Vietnam Komisi nezaslal žádné další informace.

Co se týče Kazachstánu, v únoru 2011 byla kazašským orgánům zaslána písemná nóta, v níž byly stanoveny hlavní problémy týkající se pěti kritérií pro status tržního hospodářství. Ačkoliv v roce 2010 bylo dohodnuto, že bude společně s Kazachstánem vypracován plán, jenž stanoví další kroky, které se mají učinit, pokud jde o status tržního hospodářství, během roku 2011 nebyl v této otázce učiněn žádný pokrok.

V září 2011 se v Ulánbátaru konalo jednání pracovní skupiny s mongolskými orgány. Byly sděleny a prodiskutovány informace o pokroku Mongolska, pokud jde o kritéria pro status tržního hospodářství.

5.           Informační a komunikační činnosti / Dvoustranné kontakty

5.1.        Malé a střední podniky

V roce 2011 Komise zveřejnila „Dokument o akcích pro řešení obtíží, jimž čelí malé a střední podniky dotčené nástroji na ochranu obchodu“. Ten obsahuje řadu konkrétních opatření, která by mohla být snadno prováděna, aby se lépe pomohlo malým a středním podnikům ve všech oblastech ochrany obchodu, a o nichž bylo s členskými státy dosaženo určité míry shody. Tento dokument, založený na výsledcích studie, kterou provedl nezávislý dodavatel, byl projednán s členskými státy, které jej v roce 2011 schválily. Cílem studie bylo identifikovat potřeby malých a středních podniků v pozici dovozců nebo uživatelů ve 27 členských státech EU při předkládání podnětu nebo účasti na šetřeních týkajících se ochrany obchodu nebo v pozici vývozců při šetřeních zahájených třetími zeměmi, vzhledem k významné úloze, kterou mají malé a střední podniky pro hospodářství EU, a obtížím, s nimiž se potýkají při šetřeních týkajících se ochrany obchodu.

Z důvodu malé velikosti a fragmentace malých a středních podniků a s ohledem na složitost řízení týkajících se nástrojů na ochranu obchodu byla zřízena asistenční služba (helpdesk) pro otázky ochrany obchodu určená tomuto typu podniků. Úlohou asistenční služby je zabývat se otázkami a problémy (obecnými nebo konkrétními pro jednotlivé případy), které souvisejí s nástroji na ochranu obchodu a jsou specifické pro malé a střední podniky. Část internetových stránek o nástrojích na ochranu obchodu je věnována malým a středním podnikům a odkazuje na kontaktní místa asistenční služby pro otázky ochrany obchodu.

V roce 2011 došlo na výše uvedená kontaktní místa mnoho žádostí o informace, které byly všechny ihned řešeny. Žádosti se týkaly jak postupů, tak obsahu řízení v oblasti nástrojů na ochranu obchodu.

5.2.        Dvoustranné kontakty / informační činnosti – výrobní odvětví a třetí země

Vysvětlování právních předpisů a praxe v oblasti činnosti EU zaměřené na ochranu obchodu je důležitou součástí práce útvarů zabývajících se nástroji na ochranu obchodu.

V roce 2011 se konal seminář o ochraně obchodu pro úředníky z třetích zemí. Kromě toho se v roce 2011 uskutečnilo několik dvoustranných setkání s několika třetími zeměmi, včetně Číny, Koreje, Turecka a Austrálie, která byla věnována projednávání různých témat souvisejících s ochranou obchodu.

V roce 2011 také proběhlo několik setkání s významnými sdruženími zúčastněných subjektů a podniky, včetně Business Europe a Eurocommerce.

6.           Úředník pro slyšení

Rok 2011 byl pátým rokem činnosti úředníka pro slyšení GŘ pro obchod, který zahájil svou činnost v dubnu 2007. Úředník pro slyšení jedná nezávisle a nyní je z administrativních důvodů přidružen ke komisaři pro obchod. V roce 2011 byl z administrativních důvodů přidružen ke generálnímu řediteli GŘ pro obchod. Formální mandát úředníka pro slyšení byl zveřejněn počátkem roku 2012[1].

Hlavní úlohou úředníka pro slyšení je zaručit účinný výkon práv na obhajobu při obchodních řízeních před Evropskou komisí. Práva na obhajobu zahrnují nejen právo na slyšení a přístup ke spisu, ale také širší soubor práv uvedených v Listině základních práv EU: právo každého i) „být vyslechnut před přijetím jemu určeného individuálního opatření, které by se jej mohlo nepříznivě dotknout“, ii) „na to, aby jeho záležitosti byly řešeny nestranně, spravedlivě a v přiměřené lhůtě“ a iii) „na přístup ke spisu, který se jej týká, při respektování oprávněných zájmů důvěrnosti a profesního a obchodního tajemství“. Úředník pro slyšení rovněž poskytuje generálnímu řediteli GŘ pro obchod poradenství ve věcech náležitého postupu a v otázkách, které mohou vyvstat v souvislosti s obchodními řízeními.

Od vytvoření této funkce v roce 2007 vykazují žádosti o intervenci úředníka pro slyšení rostoucí trend. V roce 2011 úředník pro slyšení 81krát zasahoval v 35 případech týkajících se ochrany obchodu a uspořádal 26 slyšení, z čehož čtyři případy představovaly společné slyšení stran s podobnými zájmy. O intervence žádali vyvážející výrobci ve třetích zemích, výrobní odvětví Unie, uživatelé a dovozci, jakož i vlády třetích zemí. Úředník pro slyšení intervenoval v otázkách týkajících se všech fází šetření a poskytl řadu doporučení útvarům Komise, které se jich do velké míry držely. Hlavním cílem doporučení úředníka pro slyšení je posílit práva zúčastněných stran na obhajobu.

Hlavní otázky, jimiž se úředník pro slyšení v roce 2011 zabýval, lze rozdělit do tří kategorií: i) obsah a kvalita zveřejňovaných informací, ii) přístup ke spisům a kvalita spisů, které nejsou důvěrné, a iii) nesouhlas se stanoveními, zjištěními a závěry.

7.           Přehled antidumpingových, antisubvenčních a ochranných šetření a opatření

7.1.        Obecně

Na konci roku 2011 měla EU v platnosti 117 antidumpingových opatření (viz příloha O) a 10 antisubvenčních opatření (viz příloha P).

V roce 2011 bylo antidumpingovými nebo antisubvenčními opatřeními ovlivněno 0,25 % celkového dovozu do EU.

Podrobné informace o níže uvedených otázkách jsou uvedeny v pracovním dokumentu připojeném k této zprávě. Odkazy na přílohy pracovního dokumentu lze nalézt vedle názvů kapitol.

7.2.        Nová šetření (viz přílohy A až E a příloha N)

V roce 2011 bylo zahájeno 21 šetření[2]. V deseti řízeních byla uložena prozatímní cla. Třináct případů bylo uzavřeno uložením konečných cel. Jedenáct šetření bylo uzavřeno bez přijetí opatření. Dvacet jedna opatření pozbylo platnosti automaticky v důsledku uplynutí pětileté lhůty jejich trvání.

7.3.        Přezkumná šetření

Přezkumná šetření stále tvoří hlavní část práce útvarů, které se zabývají nástroji na ochranu obchodu. V období 2007 až 2011 činila 63 % všech zahájených šetření. Tabulka 2 v pracovním dokumentu poskytuje statistické údaje za období 2007 až 2011.

7.3.1.     Přezkumy před pozbytím platnosti (viz příloha F)

Ustanovení čl. 11 odst. 2 a článku 18 základních nařízení stanoví, že opatření pozbudou platnosti po pěti letech, pokud přezkum před pozbytím platnosti neukáže, že by měla být zachována ve své původní podobě.

Během roku 2011 bylo zahájeno osm přezkumů před pozbytím platnosti. Osm přezkumů bylo uzavřeno s potvrzením cla na období dalších 5 let. Čtyři přezkumy před pozbytím platnosti byly uzavřeny zastavením opatření.

7.3.2.     Prozatímní přezkumy (viz příloha G)

Ustanovení čl. 11 odst. 3 a článku 19 základních nařízení stanoví možnost přezkumu opatření během doby jejich platnosti. Přezkumy se mohou omezit na aspekty dumpingu/subvencování nebo újmy.

Během roku 2011 bylo zahájeno celkem devět prozatímních přezkumů. Sedm prozatímních přezkumů bylo uzavřeno s potvrzením nebo změnou cla. Pět prozatímních přezkumů bylo uzavřeno zastavením opatření.

7.3.3.     „Jiné“ prozatímní přezkumy (viz příloha H)

V roce 2011 byly zahájeny dva „jiné“ přezkumy, tj. takové, které nespadají do čl. 11 odst. 3 nebo článku 19 základních nařízení.

7.3.4.     Přezkumy pro nové vývozce (viz příloha I)

Ustanovení čl. 11 odst. 4 a článku 20 základních nařízení stanoví přezkumy pro „nováčky“ a přezkumy „zrychlené“, aby bylo možné určit individuální dumpingové rozpětí nebo individuální vyrovnávací clo pro nové vývozce sídlící v dané vyvážející zemi, kteří výrobek v období šetření nevyváželi. Tito vývozci musí prokázat, že jsou opravdu novými vývozci a že skutečně začali vyvážet do EU až po období šetření. Pro takové vývozce lze vypočítat individuální clo, které je obvykle nižší než clo celostátní.

V roce 2011 byly pro nové vývozce zahájeny dva přezkumy.

7.3.5.     Absorpční šetření (viz příloha J)

Jsou-li k dispozici dostatečné informace o tom, že po skončení období původního šetření a před nebo po zavedení opatření se vývozní ceny snížily, nebo že opatření nevedla k žádnému nebo jen k nedostatečnému zvýšení cen při dalším prodeji nebo pozdějších prodejních cen v EU, může být zahájen „absorpční“ přezkum, aby bylo přezkoumáno, zda opatření účinkovala na výše uvedené ceny. Dumpingové rozpětí jako takové může být přepočítáno a clo zvýšeno, aby byly zohledněny nižší vývozní ceny. Článek 12 a čl. 19 odst. 3 základních nařízení obsahují možnost „absorpčních“ přezkumů.

V roce 2011 nebyly zahájeny ani uzavřeny žádné antiabsorpční přezkumy.

7.3.6.     Šetření namířená proti obcházení předpisů (viz příloha K)

Články 13 a 23 základních nařízení zavádí možnost znovu zahájit šetření za situace, kdy jsou k dispozici důkazy o tom, že jsou opatření obcházena.

V roce 2011 byla zahájena tři taková šetření. Čtyři šetření namířená proti obcházení předpisů byla uzavřena rozšířením opatření a dvě šetření byla uzavřena bez rozšíření opatření.

7.4.        Ochranná šetření (viz příloha L)

Během roku 2011 nebylo zahájeno žádné ochranné šetření. Jedno ochranné šetření, jež bylo zahájeno v roce 2010, bylo uzavřeno bez uložení opatření.

8.           Vymáhání antidumpingových/antisubvenčních opatření

8.1.        Činnosti navazující na opatření

Následné činnosti týkající se platných opatření se zaměřily na čtyři hlavní oblasti s cílem: 1) zabránit podvodům; 2) sledovat obchodní toky a vývoj trhu; 3) zlepšit účinnost pomocí příslušných nástrojů a 4) vypořádat se s nedovolenými postupy. Tyto činnosti umožnily útvarům zabývajícím se nástroji na ochranu obchodu zajistit v aktivní spolupráci s členskými státy řádné vymáhání opatření na ochranu obchodu v Evropské unii.

8.2.        Sledování závazků (viz přílohy M a Q)

Vzhledem k tomu, že závazky tvoří jednu z forem antidumpingových nebo antisubvenčních opatření, patří jejich sledování k činnostem v oblasti vymáhání. Závazky přijímá Komise, pokud dojde k názoru, že mohou účinně odstranit poškozující účinky dumpingu nebo subvencování.

Na začátku roku 2011 bylo v platnosti 22 závazků. Během roku 2011 došlo v jejich portfoliu k následujícím změnám: z důvodu pozbytí platnosti/zrušení opatření byly ukončeny závazky pěti podniků a byl přijat závazek jednoho podniku. Na konci roku 2011 bylo tedy v platnosti celkem 18 závazků.

9.           Náhrady (viz příloha U)

Ustanovení čl. 11 odst. 8 a čl. 21 odst. 1 základních nařízení umožňují dovozcům požadovat náhradu příslušného vybraného cla, jestliže se ukáže, že bylo dumpingové/subvenční rozpětí odstraněno nebo sníženo pod hranici platného cla.

Během roku 2011 bylo podáno 26 žádostí o náhradu. Na konci roku 2011 probíhalo 12 šetření, která se týkala 18 žádostí. V roce 2011 Komise přijala 24 rozhodnutí: ve dvanácti z nich přiznala částečnou náhradu a ve dvanácti žádosti o náhradu zamítla. Sedm žádostí bylo staženo.

10.         Soudní přezkum: rozhodnutí Soudního dvora / Tribunálu

V roce 2011 vydal Soudní dvůr a Tribunál celkem devět rozsudků, které se vztahovaly na oblast antidumpingu nebo antisubvencí. Shrnutí některých těchto rozsudků je uvedeno v pracovním dokumentu.

V roce 2011 bylo řešeno šestnáct nových případů, dvanáct před Tribunálem a čtyři před Soudním dvorem.

Seznam antidumpingových/antisubvenčních případů u Tribunálu a u Soudního dvora, které nebyly do konce roku 2011 ještě rozhodnuty, je uveden v příloze S pracovního dokumentu.

11.         Činnosti v rámci světové obchodní organizace (WTO)

11.1.      Řešení sporů v oblasti antidumpingových, antisubvenčních a ochranných opatření

Pro řešení sporů mezi svými členy využívá WTO přesný postup týkající se uplatnění dohod v rámci WTO.

V červenci 2011 odvolací orgán WTO vydal zprávu týkající se případu řešení sporu, ve kterém se Čína ohradila proti antidumpingovým opatřením EU na dovoz některých spojovacích prostředků ze železa nebo oceli pocházejících z Číny. Jednalo se o první námitku Číny u WTO proti EU od té doby, co Čína přistoupila k WTO (2001). Skupina odborníků rozeslala svou zprávu členům WTO v prosinci 2010 a v březnu 2011 se EU odvolala proti určitým aspektům zprávy této skupiny odborníků. Odvolací orgán vydal svoji zprávu v červenci 2011 a orgán pro řešení sporů na svém zasedání dne 28. července 2011 zprávu přijal. Velká většina tvrzení Číny, pokud jde o nařízení týkající se spojovacích prostředků, byla skupinou odborníků a odvolacím orgánem zamítnuta. U některých aspektů tohoto nařízení se nicméně mělo za to, že jsou v rozporu s právem WTO. Skupina odborníků a odvolací orgán rovněž dospěly ke zjištění, že čl. 9 odst. 5 základního nařízení je v rozporu se závazky Evropské unie v rámci antidumpingové dohody WTO. V září 2011 Evropská unie oznámila orgánu WTO pro řešení sporů, že má v úmyslu provést doporučení a rozhodnutí orgánu pro řešení sporů týkající se tohoto sporu způsobem, který respektuje její závazky v rámci WTO. V únoru 2012 Komise navrhla Evropskému parlamentu a Radě změnu základního antidumpingového nařízení s cílem zohlednit rozhodnutí orgánu pro řešení sporů[3].

V říjnu 2011 byla vydána zpráva skupiny odborníků WTO o sporu ve věci antidumpingových opatření týkajících se některé obuvi z usně pocházející z Číny. Skupina odborníků byla zřízena v květnu 2010. Skupina dospěla k závěru, že v drtivé většině zkoumaných otázek EU jednala v plném souladu s pravidly WTO. Skupina odborníků potvrdila závěry ve sporu týkajícím se spojovacích prostředků, pokud jde o čl. 9 odst. 5 základního nařízení. Vzhledem k tomu, že platnost nařízení o uložení opatření na dovoz obuvi skončila v březnu 2011, skupina odborníků dospěla k závěru, že neexistuje základ pro doporučení „uvést opatření [po ukončení jeho/jejich platnosti] do souladu“ podle článku 19.1 ujednání o řešení sporů. Skupina odborníků však doporučila, aby Evropská unie uvedla čl. 9 odst. 5 základního nařízení do souladu se závazky Evropské unie vyplývajícími z dohod WTO.

11.2.      Další činnosti WTO

V roce 2011 předseda jednací skupiny rozvojové agendy z Dohá pro pravidla zahájil neformální vícestranné konzultace o různých tématech, v jejichž případě panoval názor, že by se mělo dále pracovat na sbližování stanovisek mezi členy. To vedlo k rozeslání nového textu týkajícího se antidumpingových postupů, ve kterém byly zdůrazněny oblasti konvergence a nevyřešené problematické otázky, přičemž pokrok v oblasti subvencí a jednání o dotacích na rybolov byl zpracován ve zprávě (Dokument WTO TN/RL/W/254 ze dne 21. dubna 2011). Zatímco tyto dokumenty přesně odrážejí stav jednání v těchto oblastech, v roce 2011 nebylo možné dospět k pokroku v poslední z uvedených oblastí, což je částečně zapříčiněno celkovou dynamikou jednání o rozvojové agendě z Dohá. Po odstoupení předsedy Francise se členové dohodli na jmenování velvyslance McCooka (Jamajka) předsedou jednací skupiny pro pravidla. Jeho jmenování bylo potvrzeno na oficiálním zasedání, které se konalo v únoru 2012. Následně se technická skupina, která je podskupinou jednací skupiny, sešla dvakrát (v únoru a dubnu 2012).

Současně s těmito činnostmi pokračovala i účast útvarů Komise na pravidelné práci Výboru pro antidumping, Výboru pro subvence a vyrovnávací opatření a Výboru pro ochranná opatření. Výbory se setkaly dvakrát na pravidelných sezeních, aby přezkoumaly oznámení a vznesly otázky zvláštního zájmu.

Závěr

V roce 2011 byl zaznamenán nárůst počtu nových případů zahájených v předchozím roce, jakož i počtu uložených konečných antidumpingových opatření. Rovněž mírně vzrostl počet šetření ukončených bez uložení opatření, zatímco počet prozatímních opatření uložených v předchozím roce klesl téměř o čtvrtinu. Přezkumy i nadále představují značnou část činností příslušných útvarů, ačkoli počet zahájených přezkumů poklesl ve srovnání s rokem 2010 téměř o šestinu. Počet ukončených přezkumů ve srovnání s údaji z roku 2010 významně vzrostl.

Na závěr je třeba připomenout, že opatření na ochranu obchodu platná v roce 2011 se týkala pouze 0,25 % celkového dovozu, což v používání těchto nástrojů ze strany EU odráží umírněný přístup založený na pravidlech.

[1]               Úř. věst. L 107, 19.4.2012, s. 5.

[2]               Tabulka 1 v pracovním dokumentu poskytuje statistické informace o nových šetřeních v letech 2007 až 2011, která byla provedena podle ustanovení článků 5 a 10 základních nařízení.

[3] COM(2012) 41 final.

Top