Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012DC0249

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ o provádění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 716/2007 ze dne 20. června 2007 o statistice Společenství o struktuře a činnosti zahraničních afilací

    /* COM/2012/0249 final */

    52012DC0249

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ o provádění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 716/2007 ze dne 20. června 2007 o statistice Společenství o struktuře a činnosti zahraničních afilací /* COM/2012/0249 final */


    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    o provádění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 716/2007 ze dne 20. června 2007 o statistice Společenství o struktuře a činnosti zahraničních afilací

    1.           Úvod

    Hlavním cílem nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 716/2007 o statistice Společenství o struktuře a činnosti zahraničních afilací (dále jen „nařízení o statistice o zahraničních afilacích“) je stanovit společný rámec a normy kvality statistik pro systematické vypracovávání srovnatelných statistik o zahraničních afilacích.

    V článku 12 nařízení (ES) č. 716/2007 se uvádí, že do 19. července 2012 předloží Komise Evropskému parlamentu a Radě zprávu o provádění tohoto nařízení. Zprávu má vyhotovit Eurostat a tato zpráva má zejména:

    (1) posoudit kvalitu vypracovaných statistik;

    (2) posoudit přínos plynoucí Společenství, členským státům, poskytovatelům a uživatelům statistických informací z vypracovaných statistik v poměru k nákladům;

    (3) posoudit pokrok pilotních studií a jejich provádění;

    (4) pojmenovat oblasti možných zlepšení a změn považovaných za nezbytné s ohledem na dosažené výsledky a příslušné náklady.

    V článku 2 nařízení o statistice o zahraničních afilacích jsou uvedeny definice statistik o zahraničních afilacích, přičemž se vnitřní statistikou o zahraničních afilacích rozumí statistika popisující činnost zahraničních afilací se sídlem ve vykazující zemi[1] a vnější statistikou o zahraničních afilacích se rozumí statistika popisující činnost zahraničních afilací v cizině, které jsou kontrolované vykazující zemí[2].

    V souladu s článkem 7 nařízení (ES) č. 716/2007, jenž obsahuje požadavek týkající se „vydání příručky s doporučeními, která obsahuje příslušné definice a doplňující pokyny ke statistikám Společenství vypracovávaným podle tohoto nařízení“, bylo v roce 2007 zveřejněno první vydání příručky s doporučeními ke statistice o zahraničních afilacích (dále jen „příručka s doporučeními“), kterou od té doby Eurostat ve spolupráci s odborníky z členských států dvakrát revidoval[3]. Cílem této příručky je stanovit metodiku a pokyny ke sběru údajů a sestavování vnitřní a vnější statistiky o zahraničních afilacích v Evropské unii (EU).

    Definice „zahraniční afilace“ v článku 2 nařízení (ES) č. 716/2007 používá tři pojmy, a to kontrola, institucionální jednotka a sídlo. Jelikož tyto pojmy jsou velmi obecné, je třeba je blíže vymezit, aby bylo zajištěno sestavování harmonizovaných údajů. Příručka s doporučeními obsahuje přesnější definici těchto výrazů a objasňuje pojem „vrcholná kontrolní institucionální jednotka“, který mají národní statistické úřady používat při sestavování statistik o zahraničních afilacích:

    Vrcholnou kontrolní institucionální jednotkou zahraniční afilace se rozumí institucionální jednotka v řetězci kontroly zahraniční afilace, která není kontrolovaná jinou institucionální jednotkou.

    Členské státy EU musí Eurostatu poskytovat informace požadované podle nařízení (ES) č. 716/2007, prováděcích a pozměňujících nařízení Komise a pokynů obsažených v příručce s doporučeními.

    Tato zpráva zkoumá nejdůležitější aspekty provádění nařízení (ES) č. 716/2007, jak byly oznámeny členskými státy, a opatření, která přijala Komise s cílem zajistit kvalitní evropskou statistiku o činnosti zahraničních afilací.

    2.           Prováděcí opatření

    Nařízení o statistice o zahraničních afilacích stanoví společný rámec pro sestavování této statistiky. Za účelem vypracovávání srovnatelných údajů, které jsou mezi členskými státy harmonizovány, jakož i k snížení rizika chyb při předávání údajů bylo nezbytné upřesnit technický formát údajů a postup pro předávání údajů, jenž je nutno dodržovat. Některým členským státům bylo mimoto nutno povolit odchylky, aby tyto členské státy mohly učinit nezbytné úpravy svých vnitrostátních statistických systémů. Po přijetí nařízení o revidované statistické klasifikaci ekonomických činností NACE Revize 2[4] bylo nutné upravit rovněž úrovně členění činností pro statistiku o zahraničních afilacích.

    K zachycení všech těchto změn byla přijata tato pozměňující nařízení:

    (1) nařízení Komise (ES) č. 364/2008 ze dne 23. dubna 2008, kterým se provádí nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 716/2007, pokud jde o technický formát pro předávání statistik o zahraničních afilacích a odchylky, které mají být povoleny členským státům;

    (2) nařízení Komise (ES) č. 747/2008 ze dne 30. července 2008, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 716/2007 o statistice Společenství o struktuře a činnosti zahraničních afilací, pokud jde o definice ukazatelů a zavádění NACE (Rev. 2);

    (3) nařízení Komise (ES) č. 834/2009 ze dne 11. září 2009, kterým se provádí nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 716/2007 o statistice Společenství o struktuře a činnosti zahraničních afilací, pokud jde o zprávy o kvalitě.

    Eurostat také vydal výše zmíněnou příručku s doporučeními (která v době vyhotovování této zprávy procházela revizí) obsahující přesné definice a pokyny pro členské státy, jak sestavovat údaje.

    3.           Hlavní dotčené soubory údajů

    Statistika o zahraničních afilacích je nezbytná pro náležité posouzení dopadů podniků pod zahraniční kontrolou na hospodářství Evropské unie. Statistika o zahraničních afilacích usnadňuje rovněž sledování efektivity vnitřního trhu a postupnou integraci ekonomik v souvislosti s globalizací. V příloze I oddíle 2 nařízení (ES) č. 716/2007 je stanovena řada ukazatelů, jež mají být sestavovány:

    Vnitřní statistika o zahraničních afilacích:

    K 11 hlavním ukazatelům (proměnným), které zahrnuje vnitřní statistika o zahraničních afilacích, patří:

    · proměnné týkající se „demografie podniků“ (např. počet podniků);

    · proměnné „týkající se výstupů“ (např. obrat, přidaná hodnota v nákladech na výrobní činitele);

    · proměnné „týkající se vstupů“: vstupy práce (např. počet pracujících osob, osobní náklady); vstupy výrobků a služeb (např. nákup výrobků a služeb celkem).

    Vnější statistika o zahraničních afilacích:

    Údaje je nutno poskytnout pro 3 povinné proměnné a 8 dobrovolných proměnných. K povinným proměnným patří:

    · proměnná týkající se „demografie podniků“ – počet podniků;

    · proměnná „týkající se výstupů“ – obrat;

    · proměnná „týkající se vstupů“: vstupy práce – počet pracujících osob.

    Seznam dobrovolných proměnných je uveden v příručce s doporučeními.

    Proměnné by měly být poskytnuty v členění podle zemí, v nichž mají zahraniční afilace sídlo a v nichž vykonávají činnost, jak je stanoveno v příloze III nařízení o statistice o zahraničních afilacích.

    4.           Kvalita vypracovaných statistik

    Členské státy musí Komisi předkládat výroční zprávu o kvalitě, která se používá k posouzení kvality údajů předaných Eurostatu[5].

    Eurostat a národní statistické úřady úzce spolupracují s cílem zajistit včasnost, přesnost, spolehlivost a soudržnost statistik o zahraničních afilacích. Příručka s doporučeními, která představuje referenční dokument, pokud jde o technické podrobnosti, mimoto zajišťuje další zlepšování srovnatelnosti údajů a zohledňuje nejnovější vývoj v oblasti metodiky.

    Následující analýza se vztahuje na výsledky posledních dostupných zpráv o kvalitě statistik o zahraničních afilacích pro sledovaný rok 2009, pro nějž měl být poprvé k dispozici úplný soubor údajů zahrnující všech 27 členských států. Lze odvodit, že ne všechny členské státy dodržují plně právní předpisy týkající se statistiky o zahraničních afilacích:

    Aspekty kvality || Vnitřní statistika || Vnější statistika

    Včasnost || 21 z 27 || 23 z 27

    Pokrytí || 81 % || 94 %

    Přesnost || Přijatelná || Přijatelná

    Soudržnost || 25 z 27 – 2 členské státy vytvářejí vnitřní statistiky o zahraničních afilacích nezávisle na strukturální statistice podniků (viz bod 4.7) || 20 z 27 – 7 členských států musí zajistit sladění klasifikačních kódů pro přímé zahraniční investice (viz bod 4.7) a statistiky o zahraničních afilacích

    Srovnatelnost mezi zeměmi || 27 z 27 || 26 z 27 (v době vyhotovení této zprávy nepoužívalo Řecko pojem vrcholná kontrolní institucionální jednotka)

    4.1.        Včasnost

    Lhůty jsou stanoveny v oddíle 5 příloh I a II nařízení (ES) č. 716/2007 a blíže upřesněny v příručce s doporučeními z roku 2009. Lhůty pro zaslání údajů pro vnitřní a vnější statistiku o zahraničních afilacích Eurostatu jsou vyjádřeny v měsících od konce sledovaného roku:

    t+20

    Dodržení lhůty pro předložení zprávy za sledovaný rok 2009 lze shrnout takto:

    · soubory údajů pro vnitřní statistiku o zahraničních afilacích poskytlo včas 21 zemí;

    · soubory údajů pro vnější statistiku o zahraničních afilacích poskytlo včas 23 zemí;

    Některým členským státům byly povoleny odchylky od ustanovení nařízení o statistice o zahraničních afilacích, aby tyto členské státy mohly učinit nezbytné úpravy svých vnitrostátních statistických systémů. To se vztahuje zejména na vývoj nových statistických registrů a metod pro sběr údajů. V případě vnější statistiky o zahraničních afilacích byla pro sledované roky 2007 a 2008 povolena úplná odchylka Francii, Lucembursku, Španělsku, Spojenému království a Norsku. Pro sledované roky 2007 a 2008 byla mimoto Lucembursku povolena úplná odchylka, co se týká poskytnutí údajů pro vnitřní statistiku o zahraničních afilacích.

    Celkově bylo dodržení lhůty pro předložení zprávy za rok 2009 uspokojivé a dochvilnost se zlepšila v porovnání s předáním údajů pro sledovaný rok 2007, kdy ve stanovené lhůtě poskytlo vnitřní statistiku o zahraničních afilacích pouze 18 zemí a vnější statistiku pouze 16 zemí. Byl stanoven postup pro sledování dodržování lhůty a Eurostat spolupracuje s členskými státy, které dosud lhůty plně nedodržují.

    4.2.        Dostupnost zveřejněných údajů statistiky o zahraničních afilacích

    Veškeré údaje statistiky o zahraničních afilacích a rovněž ucelené, cílené a podrobné vysvětlení metodických otázek (metadata) jsou dostupné bezplatně na internetových stránkách Eurostatu v oddíle „Industry, trade and services“ („Průmysl, obchod a služby“)[6] nebo prostřednictvím vyhledávací funkce. Statistiky o zahraničních afilacích jsou zveřejňovány rovněž na vnitrostátní úrovni v rámci odpovědnosti národních statistických úřadů, což dostupnost údajů dále zlepšuje.

    Databáze „statistik o zahraničních afilacích“ poskytuje podrobné informace o statistických postupech, právních otázkách, pravidlech důvěrnosti a popisy vnitrostátních metod sběru údajů[7]. Stručné vysvětlení statistických pojmů je zveřejněno v novém internetovém slovníku ve stylu Wikipedie a jako odpovědi na „Často kladené otázky“. Agregované statistiky EU pro konečné údaje vnitřní a vnější statistiky o zahraničních afilacích za rok 2009 budou vypočítány na základě dostupných údajů, které poskytly členské státy, a v případě chybějících údajů na základě odhadu. Agregované statistiky EU, které nejsou důvěrné, budou zveřejněny na internetových stránkách Eurostatu v roce 2012 a bude možné je stáhnout bezplatně.

    4.3.        Pokrytí údajů zaslaných Eurostatu

    Pokrytí údajů se měří pomocí počtu poskytnutých hodnot údajů jako podílu na celkovém počtu požadovaných hodnot.

    Poskytnutí úplných souborů údajů je zásadní pro tvorbu agregovaných statistik EU. Chybějící údaje omezují interpretaci a informativní hodnotu statistik o zahraničních afilacích.

    V prvním kole podávání zpráv za sledovaný rok 2007 byly úplné soubory údajů pro vnitřní statistiku o zahraničních afilacích schopny poskytnout 3 členské státy EU a pro vnější statistiku o zahraničních afilacích 13 členských států EU.

    U sledovaného roku 2009 se úplnost údajů významně zlepšila. U vnější statistiky o zahraničních afilacích se podíl chybějících hodnot snížil z 21 % na 6 %, jelikož chybějící údaje oznámilo pouze 5 zemí, zatímco 22 členských států poskytlo úplné soubory údajů. U vnitřní statistiky o zahraničních afilacích se celkový podíl chybějících údajů snížil ze 47 % v roce 2007 na 19 % v roce 2009, jelikož veškeré požadované údaje poskytlo 9 členských států EU.

    Tabulka 2: Pokrytí a důvěrnost údajů, vnitřní a vnější statistika o zahraničních afilacích, 2009, v %

    Země[8] || Počet zaslaných buněk z celkového počtu buněk vyžadovaných nařízením o statistice o zahraničních afilacích v % || Podíl důvěrných buněk na zaslaných buňkách (v %)

    || Vnitřní statistika || Vnější statistika || Vnitřní statistika || Vnější statistika

    Velké země || 85 || 96 || 26 || 14

    Středně velké země || 78 || 87 || 14 || 21

    Malé země || 84 || 100 || 18 || 20

    VŠECHNY || 81 || 94 || 17 || 20

    4.4.        Důvěrnost

    Mezi procentním podílem důvěrných údajů a relevancí statistik existuje souvislost. Je-li vysoké procento údajů důvěrných, nebudou statistiky dostatečně uspokojovat potřeby uživatelů. V tabulce 2 je uvedeno, v jakém rozsahu snižuje důvěrnost údajů jejich dostupnost pro vnitřní a vnější statistiku o zahraničních afilacích. Celková míra důvěrnosti činí 17 % resp. 20 %.

    4.5.        Relevance pro uživatele

    Údaje statistiky o zahraničních afilacích se v rostoucí míře používají k měření aspektů a dopadů globalizace.

    Ukazatelem relevance údajů statistiky o zahraničních afilacích pro uživatele statistik Eurostatu je počet údajů nebo publikací stažených z internetových stránek Eurostatu do roku 2011.

    Číselné údaje uvedené v následující tabulce představují přístupy uživatelů k údajům dostupným na internetových stránkách Eurostatu v oddíle pro publikace během roku 2010 a 2011:

    Tabulka 3: Počet přístupů k údajům, 2010 a 2011

    Celkový počet souborů údajů stažených zdarma || 8 128

    Rok 2010 || 3 616

    Rok 2011 || 4 512

    Pro rok 2011 lze zaznamenat nárůst o téměř 25 % se 4 512 staženými soubory. Toto se očekávalo, jelikož se jedná o novou oblast a zájem uživatelů trvale roste.

    Hlavními uživateli údajů statistiky o zahraničních afilacích jsou Komise (Generální ředitelství pro obchod, Generální ředitelství pro vnitřní trh a služby, Generální ředitelství pro podniky a průmysl), mezinárodní organizace (OECD, WTO, OSN), ministerstva, obchodní komory, odborové svazy, novináři, výzkumní pracovníci, velvyslanectví, svazy, subjekty pro podporu podnikání atd.

    4.6.        Přesnost

    Přesnost se kontroluje určením případných odchylek od nařízení o statistice o zahraničních afilacích a příručky s doporučeními a rovněž prováděním pravidelných kontrol zaměřených na ověřování kvality.

    4.6.1.     Nesprávná klasifikace

    Nesprávnou klasifikací se rozumí zařazení statistických jednotek do nesprávné třídy v rámci dané klasifikace, například zařazení určitého podniku do obchodu místo do průmyslu.

    Hlavním problémem zjištěným v této oblasti je stanovení správného kódu ekonomické činnosti afilací. Tyto informace mohou chybět, být nejednoznačné či nesprávné a nemusí být možné jejich ověření v registrech hospodářských subjektů. K odhalení nesprávných kódů jsou zavedeny kontroly věrohodnosti.

    U vnější statistiky o zahraničních afilacích je dalším problémem, jímž je nutno se zabývat, neúplné pokrytí vykazujících jednotek. Hlavním důvodem neúplného pokrytí jsou prahové hodnoty velikosti, které používají některé členské státy. Dalším důvodem je právní či skutečná nemožnost provést šetření u fyzických osob. Mimoto může časová prodleva mezi založením nové skupiny podniků a jejím objevením se v dostupných registrech a jiných databázích vést k vyloučení této vykazující jednotky z opory výběru.

    4.6.2.     Neodpověď

    K nedpovědi vztažené na jednotku dochází v případě, že se šetření nezúčastní všechny vykazující jednotky ve výběrovém souboru.

    Téměř všechny členské státy zdůraznily, že velké podniky, které významně přispívají ke konečným výsledkům, jsou celkově více motivovány k poskytnutí odpovědi při šetření než menší podniky. I když v některých případech může být nevážená míra neodpovědí vysoká, skutečná chybějící část ve statistikách je mnohem méně významná.

    K snížení míry neodpovědí byla použita řada metod. Většina zemí použila písemné a/nebo telefonické připomínky určené jednotkám, které neodpověděly. Právní opatření (např. pokuty) mají subjekty sestavující údaje k dispozici v případě, že existuje právní základ pro šetření a vyplnění dotazníku je povinné. Tato opatření se však pokládají za krajní možnost, jelikož dobré kontakty s podniky jsou důležité pro veškeré budoucí žádosti o údaje, včetně údajů pro jiné statistické oblasti.

    4.7.        Soudržnost a srovnatelnost

    4.7.1.     Soudržnost

    Soudržnost dvou či více statistických výstupů odkazuje na míru, v jaké byly ve statistických postupech, jejichž prostřednictvím byly výstupy vypracovány, použity stejné koncepce – klasifikace, definice, cílové populace a harmonizované metody[9].

    Cílová populace je teoretická populace jednotek, na něž je šetření zaměřeno a pro něž má být vytvořena statistika. V rámci vnější statistiky o zahraničních afilacích existuje rozdíl mezi cílovou populací statistických jednotek (o nichž jsou shromažďovány údaje) a cílovou populací vykazujících jednotek (od nichž jsou údaje shromažďovány). U vnitřní statistiky o zahraničních afilacích je populace statistických jednotek ve většině případů stejná jako populace vykazujících jednotek.

    Strukturální statistika podniků, statistika přímých zahraničních investic a statistika výzkumu a vývoje měří prvky stejného jevu jako statistika o zahraničních afilacích – internacionalizaci podniků – a jedná se o úzce související statistické oblasti. Tato podobnost je v zásadě vyjádřena rovněž v postupu pro sestavování a údaje jsou často sestavovány pomocí téhož šetření. Proto je důležité, aby se výsledky příliš neodchylovaly.

    Vnitřní statistika o zahraničních afilacích

    Jelikož jsou definice pro ekonomické ukazatele a členění činností u populace pro vnitřní statistiku o zahraničních afilacích shodné jako u populace v případě strukturální statistiky podniků (nařízení č. 716/2007, příloha I oddíl 2), měly by být shodné rovněž údaje.

    Vnitřní statistika o zahraničních afilacích jako podsoubor strukturální statistiky podniků by měla používat veškeré údaje, které jsou k dispozici ve strukturální statistice podniků. Dvě země však vytvářejí vnitřní statistiku o zahraničních afilacích nezávisle na strukturální statistice podniků a populace nelze srovnat. Ve třech zemích je populace u vnitřní statistiky o zahraničních afilacích menší než příslušná část populace při šetření strukturální statistiky podniků a 6 zemí potvrdilo, že se populace u vnitřní statistiky o zahraničních afilacích rozšířila nad rámec příslušné části populace při šetření strukturální statistiky podniků. Skutečnost, že populace nejsou zcela shodné, nutně neznamená, že údaje nejsou soudržné. Naopak, úprava populace ve strukturální statistice podniků pro účely statistiky o zahraničních afilacích by měla zvýšit kvalitu údajů.

    Vnější statistika o zahraničních afilacích

    U vnější statistiky o zahraničních afilacích se jako výchozí bod ve většině případů používá roční šetření o stavech přímých zahraničních investicích nebo zvláštní šetření statistiky o zahraničních afilacích. Údaje jsou shromažďovány šetřením u rezidentských podniků. Sběr údajů je obvykle založen na šetřeních ve formě sčítání. Většina zemí potvrdila, že pro stavy přímých zahraničních investic v zahraničí i pro vnější statistiku o zahraničních afilacích použily stejné kódy činnosti nerezidentů; 7 zemí odpovědělo, že byly použity různé kódy.

    4.7.2.     Srovnatelnost

    a) Srovnatelnost mezi zeměmi

    Důkladná analýza údajů ze strany Eurostatu zajišťuje neustálé zlepšování srovnatelnosti mezi zeměmi. Se zavedenými společnými definicemi a klasifikacemi je srovnatelnost údajů mezi zeměmi poměrně vysoká.

    Rozdíly mezi zeměmi lze stále lépe vysvětlit. Některé problémy přetrvávají, jelikož jedna země nezavedla pojem vrcholná kontrolní institucionální jednotka. To však nemá významný nepříznivý dopad na kvalitu celkových agregovaných statistik. Od sledovaného roku 2010 se pojem vrcholná kontrolní institucionální jednotka používá ve všech členských státech EU.

    b) Srovnatelnost v čase

    K nesrovnalostem v čase dochází, nejsou-li údaje shromážděné pro určité sledované období zcela slučitelné s údaji následujících období kvůli řadě zvláštností v určitém období. V těchto případech se hovoří o přerušení časové řady.

    Vnitřní statistika o zahraničních afilacích

    Pro sledované roky až do roku 2006 jsou údaje k dispozici pouze pro země, které je zaslaly dobrovolně. Od sledovaného roku 2007 je sběr údajů povinný. Některé země začaly mimoto používat dohodnutou společnou metodiku, včetně pojmu vrcholná kontrolní institucionální jednotka. Tato důležitá změna v metodice vedla u všech zemí k strukturálnímu přerušení údajů.

    K dalšímu strukturálnímu přerušení došlo u údajů za rok 2008, což je první sledovaný rok, pro nějž byly údaje sestaveny podle revidované klasifikace činností (nařízení (ES) č. 1893/2006, kterým se zavádí statistická klasifikace ekonomických činností NACE Revize 2). V důsledku toho nelze údaje vnitřní statistiky o zahraničních afilacích přímo porovnat s předchozími sledovanými roky.

    Od sledovaného roku 2008 byla proto v internetové databázi Eurostatu pro vnitřní statistiky o zahraničních afilacích vytvořena zvláštní tabulka. Přímé srovnání je možné pouze na úrovni celkové činnosti a u sekcí a oddílů NACE, u nichž nedošlo ke změnám.

    Vnější statistika o zahraničních afilacích

    U vnější statistiky o zahraničních afilacích sestavovaly některé země datové řady dobrovolně od roku 2004. Pro sledovaný rok 2007 bylo sestavení a předání údajů pro vnější statistiku o zahraničních afilacích povinné. Provádění nařízení o statistice o zahraničních afilacích vedlo k strukturálnímu přerušení dostupné časové řady, zejména kvůli zavedení důležité metodické změny – pojmu vrcholná kontrolní institucionální jednotka. To je rovněž hlavním vysvětlením skutečnosti, že u většiny zemí nelze srovnat údaje před rokem 2007 a údaje od roku 2007. K zohlednění této skutečnosti jsou v internetové databázi Eurostatu údaje vnější statistiky o zahraničních afilacích rozděleny do zvláštních tabulek, které obsahují údaje před rokem 2007 a posléze.

    Pokud jde o provádění nařízení (ES) č. 1893/2006, kterým se zavádí statistická klasifikace ekonomických činností NACE Revize 2, členské státy musí novou klasifikaci činností používat pro údaje vnější statistiky o zahraničních afilacích od sledovaného roku 2010. To bude mít od roku 2010 za následek další strukturální přerušení.

    Kvalita údajů poskytnutých členskými státy prokazuje celkově širokou shodu a trvalé zlepšování v předchozích letech. Metodický rámec zavedený nařízením se neustále vyvíjí prostřednictvím vzájemných konzultací a zvláštních tematicky zaměřených schůzek. Eurostat spolupracuje rovněž s ostatními mezinárodními organizacemi s cílem zlepšit srovnatelnost údajů a metod mimo Evropskou unii.

    5.           Náklady a zátěž spojená se statistikou o zahraničních afilacích

    Většina členských států neměří zátěž z kvantitativního hlediska, a může proto poskytnout pouze kvalitativní posouzení. Odhad nákladů spojených s pořizováním a šířením statistik o zahraničních afilacích proto nelze snadno vyčíslit. Pro statistiku o zahraničních afilacích existuje široká škála zdrojů údajů, které se používají rovněž k tvorbě jiných statistik nebo jsou spojeny s předkládáním zpráv finančních institucí a podniků regulačním orgánům. Je proto obtížné oddělit zvláštní náklady na sběr a vypracování údajů o zahraničních afilacích od celkových nákladů na sběr údajů, které se často používají k jiným účelům. V některých členských státech mohou mimoto údaje shromažďovat dvě různé instituce, tj. národní centrální banka a národní statistický úřad, což poskytnutí spolehlivých odhadů dále ztěžuje.

    Vnitřní statistika o zahraničních afilacích

    Největší část vstupů práce a zatížení respondentů, jež jsou nezbytné pro tvorbu vnitřní statistiky o zahraničních afilacích, lze připsat zdrojům potřebným pro vypracování velkého souboru statistických údajů v souvislosti se strukturální statistikou podniků (nařízení (ES) č. 295/2008 o strukturální statistice podniků). Při pohledu na shrnutí odhadů poskytnutých členskými státy lze vyvodit závěr, že zvláštní činnosti spojené s prováděním nařízení (ES) č. 716/2007 u vnitřní statistiky o zahraničních afilacích vyžadovaly pouze poměrně malé dodatečné vstupy práce.

    Vnější statistika o zahraničních afilacích

    Přímé zahraniční investice a vnější statistika o zahraničních afilacích jsou úzce spojené statistické oblasti, jelikož obě měří prvky internacionalizace podniků. Tato podobnost je v zásadě vyjádřena rovněž v postupu pro sestavování a údaje statistiky o zahraničních afilacích jsou často sestavovány pomocí stejného šetření o přímých zahraničních investicích. Je proto obtížné určit dodatečné náklady spojené s tvorbou vnější statistiky o zahraničních afilacích.

    V roce 2007 byl však proveden průzkum týkající se nákladové efektivnosti a jeho výsledky ukazují, že velká většina členských států je schopna vytvářet vnější statistiku o zahraničních afilacích s nízkými či středně vysokými náklady.

    U vnitřní i vnější statistiky o zahraničních afilacích národní statistické úřady potvrdily, že na vnitrostátní úrovni hodlají zavést určitá opatření s cílem snížit zátěž, zejména větším využíváním administrativních údajů, organizováním sběru údajů prostřednictvím internetu a zlepšením stávajících elektronických dotazníků.

    6.           Pokrok a provedení pilotních studií

    Pilotní studie pro vnitřní a vnější statistiku o zahraničních afilacích se vyžadují v článku 5 nařízení (ES) č. 716/2007 za účelem vyhodnocení významu a proveditelnosti sběru dalších proměnných.

    V odstavci 4 uvedeného článku je uvedeno, že pilotní studie jsou základem pro další rozhodnutí o prováděcích opatřeních, včetně rozhodnutí o rozsahu sestavování údajů pro vnitřní a vnější statistiku o zahraničních afilacích. To odráží význam přikládaný pilotním studiím s ohledem na budoucí způsob sestavování údajů statistiky o zahraničních afilacích v EU.

    První kolo pilotních studií bylo zahájeno v roce 2006. Druhé kolo se uskutečnilo v roce 2007. Zúčastněné země ověřovaly možnost zavedení dalších proměnných a následně poskytly sestavené údaje Eurostatu.

    U vnitřní statistiky o zahraničních afilacích se zdá, že sběr údajů za sekce M, N a O a rovněž u proměnných týkajících se výzkumu a vývoje za sekce G, H, I, K, M, N a O v rámci NACE Rev. 1.1 (a pro odpovídající klasifikaci v NACE Rev. 2) je možný s poměrně malým úsilím ze strany podniků nebo národních statistických úřadů. Pokud bude proveditelnost potvrzena všemi členskými státy a budou znovu potvrzeny potřeby uživatelů, rozšíří se sběr údajů pro vnitřní statistiku o zahraničních afilacích tak, aby zahrnoval i tyto proměnné.

    S ohledem na vnější statistiku o zahraničních afilacích lze za proveditelné považovat nejméně tři z pilotních proměnných: osobní náklady, přidaná hodnota v nákladech na výrobní činitele a hrubé investice do dlouhodobých hmotných aktiv. Velká většina zúčastněných členských států dospěla k závěru, že tyto tři proměnné by bylo možno získat od podniků poměrně snadno, jelikož je lze přímo (či téměř přímo) získat z účetních systémů. Na druhou stranu se sběr proměnných souvisejících s obchodem, které jsou důležité při analýze globalizace, jeví jako méně reálný, alespoň prozatím. Sběr těchto údajů by byl obzvláště nákladný a nebylo by je tak snadné získat od těch skupin podniků, které jsou pro statistiku o zahraničních afilacích důležité, tj. od největších skupin.

    Zúčastněné členské státy provedly řadu pilotních studií. Jejich výsledky umožnily pochopit prostor pro sběr údajů pro další proměnné ve vnitřní a vnější statistice o zahraničních afilacích, které jsou v nařízení o statistice o zahraničních afilacích uvedeny jako nepovinné. Komise se zdráhá navrhnout, aby byly některé z pilotních proměnných zavedeny jako povinné, jelikož se zdá, že to zvýší zatížení národních statistických úřadů a respondentů. Komise však potvrzuje velkou poptávku uživatelů po těchto informacích.

    7.           Oblasti možných zlepšení a změn

    V blízké budoucnosti hodlá Eurostat kvalitu údajů statistiky o zahraničních afilacích dále zvýšit vypracováním a harmonizací metodiky za účelem:

    – zajištění bezproblémového přechodu na klasifikaci NACE Rev. 2 u vnější statistiky o zahraničních afilacích, což by vedlo k lepší mezinárodní srovnatelnosti,

    – výpočtu agregovaných statistik EU pro vnitřní i vnější statistiku o zahraničních afilacích od sledovaného roku 2009.

    Ve střednědobém horizontu by členské státy při sestavování statistik o zahraničních afilacích mohly jako společný nástroj používat registr EuroGroups (EGR). EGR se v současnosti vyvíjí a bude obsahovat údaje o skupinách podniků a jednotkách, které je tvoří, a o jejich charakteristikách. To umožní přiřadit kód země vrcholné kontrolní institucionální jednotky, k níž podniky patří, což zvýší kvalitu statistik o zahraničních afilacích.

    Eurostat v současnosti pracuje rovněž na rámcovém nařízení o integraci statistiky podniků s cílem stanovit společný právní rámec pro systematický sběr, sestavování, předávání a šíření evropských statistik týkajících se ekonomické činnosti, struktury a výkonnosti podniků. V souvislosti s rámcovým nařízením o integraci statistiky podniků budou znovu posouzeny požadavky na statistiku o zahraničních afilacích.

    [1]               Čl. 2 písm. f) nařízení (ES) č. 716/2007.

    [2]               Čl. 2 písm. g) nařízení (ES) č. 716/2007.

    [3]               K dispozici na internetu na adrese: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_OFFPUB/KS-AR-09-014/EN/KS-AR-09-014-EN.PDF

    [4]               Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1893/2006 ze dne 20. prosince 2006.

    [5]               Čl. 6 odst. 2 nařízení (ES) č. 716/2007.

    [6]               http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/eurostat/home

    [7]               http://circa.europa.eu/Members/irc/dsis/foreignaffiliatesstatistics/library?l=/public&vm=detailed&sb=Title

    [8]               Označení CETO je seskupení zemí podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 295/2008 ze dne 11. března 2008 o strukturální statistice podniků:

    Velké země: DE, FR, IT, UK

    Středně velké země: BE, DK, ES, GR, IE, NL, AT, PL, PT, FI, SE, NO

    Malé země: BG, CZ, EE, CY, LV, LT, LU HU, MT, RO, SI, SK

    [9]               S. 42 příručky s doporučeními, verze z roku 2009.

    Top