EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010PC0181

Předloha rozhodnutí Rady o ukončení konzultací s Madagaskarskou republikou podle článku 96 dohody o partnerství AKT-ES

/* KOM/2010/0181 konecném znení - NLE 2010/0096 */

52010PC0181

Předloha rozhodnutí Rady o ukončení konzultací s Madagaskarskou republikou podle článku 96 dohody o partnerství AKT-ES /* KOM/2010/0181 konecném znení - NLE 2010/0096 */


[pic] | EVROPSKÁ KOMISE |

V Bruselu dne 26.4.2010

KOM(2010)181 v konečném znění

2010/0096 (NLE)

Předloha

ROZHODNUTÍ RADY

o ukončení konzultací s Madagaskarskou republikou podle článku 96 dohody o partnerství AKT-ES

DŮVODOVÁ ZPRÁVA

Po násilném převedení pravomocí, ke kterému došlo na Madagaskaru dne 17. března 2009, byl pan Andry Rajoelina prohlášen prezidentem přechodné vlády.

Vzhledem k tomu, že toto násilné převedení pravomocí představuje zjevné porušení podstatných prvků článku 9 dohody o partnerství AKT-ES, dále jen „dohoda z Cotonou“, Rada a Komise zaslaly dne 9. června 2009 madagaskarské přechodné vládě dopis, ve kterém ji vyzvaly ke konzultacím v souladu s článkem 96 uvedené dohody.

Na jednání u příležitosti zahájení těchto konzultací, které se konalo v Bruselu dne 6. července 2009, Evropská unie neobdržela od madagaskarské strany žádné uspokojivé návrhy.

Vzhledem k tomu, že byla Evropská unie nakloněna dialogu a uvědomovala si složitost politické situace na Madagaskaru, navrhla, aby konzultace zůstaly otevřeny. Cílem takového návrhu bylo madagaskarskou přechodnou vládu podpořit, aby v zájmu dosažení konsensuální dohody umožňující návrat k ústavnímu pořádku pokračovala v jednáních s madagaskarskými politickými hnutími pod záštitou společné zprostředkovací skupiny složené ze zástupců Africké unie (AU), Jihoafrického společenství pro rozvoj (SADC), Mezinárodní organizace frankofonie a Organizace spojených národů.

V rámci pověření této společné zprostředkovací skupiny pro Madagaskar, a především po jmenování prezidenta Chissana během summitu SADC v červnu 2009, podepsali čtyři vůdčí představitelé politických hnutí v Maputu dne 9. srpna 2009 „Politickou dohodu z Maputa“, „Chartu o přechodném období“ a další dohody stanovující především vytvoření institucí, které by měly řídit proces přechodu a do patnácti měsíců uspořádat parlamentní a prezidentské volby. Uvedené dohody, jež měly být provedeny do následujících 30 dnů spolu se jmenováním osob – na základě konsensu – na klíčová místa přechodných institucí, doplnil „Dodatečný akt k chartě o madagaskarském přechodném období“ podepsaný čtyřmi vůdčími představiteli politických hnutí dne 6. listopadu 2009 v Addis Abebě.

Přes mnohostranné úsilí, jež společná zprostředkovací skupina během posledních měsíců za podpory mezinárodního společenství vynaložila, a přes poslední iniciativu „ ad hoc “ předsedy Komise AU se politická hnutí nedokázala shodnout na provádění procesu přechodu, na kterém se tato hnutí dohodla v Maputu a v Addis Abebě. Andry Rajoelina naopak zahájil jednostranný proces přechodu, jehož součástí bylo jmenování vlády a předsedy vlády a organizace voleb na květen 2010, což zcela zpochybňuje ducha a literu dohod z Maputa a charty z Addis Abeby.

Evropská unie se domnívá, že nemůže podpořit tento jednostranný plán procesu přechodu, který navíc není schopen vyřešit současnou krizi způsobem, jenž by byl trvalý a umožnil návrat k ústavnímu pořádku na Madagaskaru.

Na základě výše uvedeného se navrhuje:

- rozhodnout o ukončení konzultací s madagaskarskou přechodnou vládou v souladu s články 9 a 96 dohody z Cotonou a informovat madagaskarské orgány o řadě vhodných opatření týkajících se podpory Společenství ve prospěch spolupráce s Madagaskarem. Tato opatření neohrozí činnosti, jež by mohly být prováděny za účelem usnadnění návratu k ústavnosti, ani humanitární pomoc či přímou pomoc obyvatelstvu, a dodrží právní jistotu u dohod, jimiž se provádějí již zahájená opatření.

- v případě, že by se výhledově objevil kladný scénář vývoje zahrnující konsensuální a úplnou dohodu o procesu přechodu uzavřenou všemi madagaskarskými stranami, Evropská unie si vyhrazuje právo přijmout k tomuto procesu doprovodná opatření.

2010/0096 (NLE)

Předloha

ROZHODNUTÍ RADY

o ukončení konzultací s Madagaskarskou republikou podle článku 96 dohody o partnerství AKT-ES

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 218 odst. 2 uvedené smlouvy,

s ohledem na dohodu o partnerství AKT-ES podepsanou v Cotonou dne 23. června 2000[1] a revidovanou v Lucemburku dne 25. června 2005[2], dále jen „dohoda z Cotonou“, a zejména na článek 96 uvedené dohody,

s ohledem na vnitřní dohodu mezi zástupci vlád členských států, zasedajícími v Radě, o opatřeních, která mají být přijata, a o postupech, které mají být dodrženy při provádění dohody z Cotonou[3], a zejména na článek 3 uvedené dohody,

s ohledem na návrh Komise,

vzhledem k těmto důvodům:

1. Podstatné prvky uvedené v článku 9 dohody z Cotonou byly porušeny.

2. V souladu s článkem 96 dohody z Cotonou byly dne 6. července 2009 zahájeny konzultace s Madagaskarskou republikou za přítomnosti zástupců skupiny afrických, karibských a tichomořských států, během nichž zástupci přechodné vlády u moci nepředložili žádné uspokojivé návrhy ani závazky.

3. Evropská unie navrhla ponechat konzultace otevřené, aby v zájmu dosažení konsensuální dohody madagaskarskou přechodnou vládu podpořila v dalším jednání s madagaskarskými politickými hnutími pod záštitou společné zprostředkovací skupiny.

4. Pod záštitou společné zprostředkovací skupiny vedené prezidentem Chissanem podepsala čtyři madagaskarská politická hnutí v Maputu dne 9. srpna 2009 dohody stanovující vytvoření přechodných institucí, jež by měly řídit proces přechodu a do patnácti měsíců uspořádat parlamentní a prezidentské volby. Uvedené dohody doplnil „Dodatečný akt k chartě o madagaskarském přechodném období“ podepsaný v Addis Abebě dne 6. listopadu 2009.

5. Od té doby nebyla čtyři politická hnutí schopna dosáhnout kompromisu ohledně účinného provádění uvedených dohod. Přechodná vláda u moci naopak zahájila jednostranný proces přechodu, jehož součástí bylo jmenování vlády a předsedy vlády a organizace voleb na květen 2010, což zcela zpochybňuje ducha a literu dohod z Maputa a charty z Addis Abeby.

6. Je proto třeba přijmout rozhodnutí o ukončení konzultací zahájených na základě článku 96 dohody z Cotonou a přijmout vhodná opatření,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Konzultace zahájené s Madagaskarskou republikou v souladu s článkem 96 dohody z Cotonou se uzavírají.

Článek 2

Opatření uvedená v přiloženém dopise se přijímají jako vhodná opatření podle čl. 96 odst. 2 písm. c) dohody z Cotonou.

Článek 3

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí. Bude zveřejněno v Úředním věstníku Evropské unie .

Zůstane v platnosti po dobu 12 měsíců. Bude předmětem pravidelného přezkumu.

V Bruselu dne

Za Radu

předseda

PŘÍLOHA

Předloha dopisu

Vážený pane prezidente přechodné vlády,

Evropská unie přikládá velký význam podstatným prvkům uvedeným v článku 9 dohody o partnerství AKT-ES, podepsané v Cotonou dne 23. června 2000 a revidované v Lucemburku dne 25. června 2005, dále jen „dohoda z Cotonou“, týkajícím se lidských práv, demokratických zásad a právního státu, na kterých spočívá partnerství AKT-ES.

Po násilném převedení pravomocí, k němuž došlo na Madagaskaru dne 17. března 2009, Evropská unie v tomto duchu okamžitě zareagovala a považovala toto převedení pravomocí za zjevné porušení podstatných prvků uvedených v článku 9 dohody z Cotonou.

V souladu s článkem 96 uvedené dohody navázala s vládnoucím režimem politický dialog, jenž vedl k zahájení konzultací zaměřených na posouzení situace i možných řešení umožňujících rychlý návrat k ústavnímu pořádku. Na jednání u příležitosti zahájení těchto konzultací, které se konalo v Bruselu dne 6. července 2009, Evropská unie neobdržela od madagaskarské strany žádné uspokojivé návrhy.

Vzhledem k tomu, že byla Evropská unie nakloněna dialogu a uvědomovala si složitost politické situace na Madagaskaru, navrhla, aby konzultace zůstaly otevřeny. Cílem takového návrhu bylo madagaskarskou přechodnou vládu podpořit, aby v zájmu dosažení konsensuální dohody umožňující návrat k ústavnímu pořádku pokračovala v jednáních s madagaskarskými politickými hnutími pod záštitou společné zprostředkovací skupiny složené ze zástupců Africké unie (AU), Jihoafrického společenství pro rozvoj (SADC), Mezinárodní organizace frankofonie a Organizace spojených národů.

V rámci pověření této společné zprostředkovací skupiny pro Madagaskar, a především po jmenování prezidenta Chissana během summitu SADC v červnu 2009, podepsali čtyři vůdčí představitelé politických hnutí v Maputu dne 9. srpna 2009 „Politickou dohodu z Maputa“, „Chartu o přechodném období“ a další dohody stanovující především vytvoření institucí, jež by měly řídit proces přechodu a do patnácti měsíců uspořádat parlamentní a prezidentské volby. Uvedené dohody, jež měly být provedeny do následujících 30 dnů spolu se jmenováním osob – na základě konsensu – na klíčová místa přechodných institucí, doplnil „Dodatečný akt k chartě o madagaskarském přechodném období“ podepsaný čtyřmi vůdčími představiteli politických hnutí dne 6. listopadu 2009 v Addis Abebě.

Přes mnohostranné úsilí, které společná zprostředkovací skupina během posledních měsíců za podpory mezinárodního společenství vynaložila,, a přes poslední iniciativu „ ad hoc “ předsedy Komise AU se politická hnutí nedokázala shodnout na provádění procesu přechodu, na kterém se tato hnutí dohodla v Maputu a v Addis Abebě. Andry Rajoelina naopak zahájil jednostranný proces přechodu, jehož součástí bylo jmenování vlády a předsedy vlády a organizace voleb na květen 2010, což zcela zpochybňuje ducha a literu dohod z Maputa a charty z Addis Abeby.

Na základě výše uvedeného se Evropská unie rozhodla ukončit období konzultací a v souladu s čl. 96 odst. 2 písm. c) dohody z Cotonou přijmout níže uvedená vhodná opatření:

- Humanitární pomoc a pomoc při mimořádných událostech nejsou dotčeny;

- Rozpočtová podpora naplánovaná ve vnitrostátních orientačních programech 9. a 10. ERF je pozastavena,

- Provádění již probíhajících projektů a programů v rámci 9. ERF bude pokračovat s výjimkou opatření a plateb týkajících se přímo vlády a jejích agentur. Změny stávajících smluv a dodatky k těmto smlouvám budou posuzovány případ od případu. Uzavírání nových smluv je pozastaveno;

- Provádění vnitrostátního orientačního programu 10. ERF je pozastaveno;

- Evropská komise bude moci provádět určité projekty a programy, které přímo prospívají obyvatelstvu;

- Regionální projekty budou hodnoceny případ od případu;

- Evropská komise si vyhrazuje právo okamžitě na sebe převzít, zcela nebo částečně, funkce vnitrostátní schvalující osoby ERF;

- Evropská unie bude vývoj situace na Madagaskaru i nadále pečlivě sledovat a případně bude podporovat provádění konsensuálního politického řešení krize;

- Politický dialog stanovený v článku 8 dohody z Cotonou zůstane zachován a v rámci možností bude veden v koordinaci s Mezinárodní kontaktní skupinou pro Madagaskar. Bude možné ho posílit, jakmile bude přijato konsensuální řešení pro návrat k ústavnímu pořádku. Evropská unie bude vývoj situace na Madagaskaru i nadále pečlivě sledovat a případně bude podporovat provádění konsensuálního politického řešení krize;

Tato vhodná opatření jsou přijata na počáteční období v délce dvanácti měsíců.

Evropská unie si vyhrazuje právo přezkoumat a změnit výše uvedená opatření podle případného kladného či záporného vývoje situace na Madagaskaru.

S výrazem nejhlubší úcty,

Za Evropskou unii

Komise José Manuel BARROSO | Rada |

[1] Úř. věst. L 317, 15.12.2000, s. 3

[2] Úř. věst. L 287, 28.10.2005, s. 4

[3] Úř. věst. L 317, 15.12.2000, s. 376, ve znění Úř. věst. L 247, 9.9.2006, s. 48

Top