Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009PC0456

Návrh Rozhodnutí Evropského Parlamentu a Rady, kterým se mění rozhodnutí č. 573/2007/ES o zřízení Evropského uprchlického fondu na období 2008 až 2013 jako součásti obecného programu „Solidarita a řízení migračních toků“ a o zrušení rozhodnutí Rady 2004/904/ES {COM(2009) 447 v konečném znění} {SEC(2009) 1127} {SEC(2009) 1128}

/* KOM/2009/0456 konecném znení - COD 2009/0127 */

52009PC0456




[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 2.9.2009

KOM(2009) 456 v konečném znění

2009/0127 (COD)

Návrh

ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se mění rozhodnutí č. 573/2007/ES o zřízení Evropského uprchlického fondu na období 2008 až 2013 jako součásti obecného programu „Solidarita a řízení migračních toků“ a o zrušení rozhodnutí Rady 2004/904/ES

{COM(2009) 447 v konečném znění}{SEC(2009) 1127}{SEC(2009) 1128}

DŮVODOVÁ ZPRÁVA

Společně s tímto návrhem přijímá Komise sdělení o vytvoření společného programu EU pro znovuusídlování (KOM (2009)). Podává vysvětlení týkající se odůvodnění, cílů, souvislostí a fungování společného programu EU pro znovuusídlování. Tuto důvodovou zprávu je proto třeba číst společně s uvedeným sdělením. Aby se předešlo zbytečnému opakování stejných skutečností, odkazuje se níže na uvedené sdělení.

1. SOUVISLOSTI NÁVRHU

- Odůvodnění a cíle návrhu

Cílem tohoto návrhu je pozměnit rozhodnutí o zřízení Evropského uprchlického fondu v souvislosti s vytvořením společného programu EU pro znovuusídlování. Pokud jde o další cíle návrhu, odkazujeme na sdělení o vytvoření společného programu EU pro znovuusídlování (KOM (2009)).

- Obecné souvislosti: nové výzvy v oblasti azylové politiky a vytvoření společného programu EU pro znovuusídlování

Evropský uprchlický fond (ERF) byl zřízen na základě čl. 63 odst. 2 písm. b) Smlouvy o založení Evropského společenství rozhodnutím Evropského parlamentu a Rady č. 573/2007/ES ze dne 23. května 2007 o zřízení Evropského uprchlického fondu na období 2008 až 2013 jako součásti obecného programu „Solidarita a řízení migračních toků“ a o zrušení rozhodnutí Rady 2004/904/ES[1].

Tento návrh rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění rozhodnutí o zřízení Evropského uprchlického fondu na období 2008 až 2013, a sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu o vytvoření společného programu EU pro znovuusídlování jsou součástí úsilí, které Evropská unie vynakládá na vytvoření společného programu EU pro znovuusídlování. Jsou reakcí na žádosti Rady o předložení návrhu na vytvoření společného programu EU pro znovuusídlování.

Pokud jde o souvislosti, poslední vývoj a nedostatky současné situace, odkazujeme na sdělení o vytvoření společného programu EU pro znovuusídlování (KOM (2009)).

- Stávající ustanovení v oblasti návrhu

Cílem tohoto návrhu je pozměnit rozhodnutí o zřízení Evropského uprchlického fondu v souvislosti s vytvořením společného programu EU pro znovuusídlování. Stávající rozhodnutí o zřízení Evropského uprchlického fondu (ERF III) obsahuje několik ustanovení, která se týkají znovuusídlování.

- Slučitelnost s jinými politikami

Tento návrh je zcela v souladu s politikami a cíli v oblasti azylu, jež si EU vytyčila v minulých letech. Ve sdělení o regionálních programech ochrany, které Komise přijala v září 2005, bylo zdůrazněno, že znovuusídlování by mělo mít pro poskytování pomoci třetím zemím zásadní význam a že Komise prověří potřebnost návrhu na propracovanější přístup k znovuusídlovacím aktivitám. V Plánu politiky pro azyl, který byl přijat dne 17. června 2008, dospívá Komise k závěru, že znovuusídlování by se mělo dále rozvíjet a rozšiřovat v účinný nástroj ochrany používaný v celé EU, aby bylo možno vyhovět potřebám ochrany uprchlíků ve třetích zemích a prokázat solidaritu třetím zemím, jež jsou místem prvního azylu. Dne 24. července 2008 přijala Rada závěry, ve kterých uvítala Plán politiky pro azyl předložený Komisí, podle něhož by Komise měla předložit návrh na vytvoření společného programu EU pro znovuusídlování, na kterém by se na základě dobrovolnosti měly podílet členské státy. Dne 16. října 2008 přijala Evropská rada Evropský pakt o přistěhovalectví a azylu. Stanoví se v něm, že mezi novými iniciativami, k nimž je třeba přistoupit pro dotvoření společného evropského azylového systému, je posílení spolupráce s Vysokým komisařem Organizace spojených národů pro uprchlíky s cílem zajistit lepší ochranu osobám, které o ni požádají mimo území členských států Evropské unie, a to zejména tím, že bude „na dobrovolném základě učiněn pokrok na cestě ke znovuusídlení osob na území Evropské unie požívajících ochrany Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky…“.

2. VÝSLEDKY KONZULTACÍ ZÚčASTNěNÝCH STRAN A POSOUZENÍ DOPADů

Po rozsáhlých konzultacích se všemi důležitými zúčastněnými stranami v oblasti azylové politiky, které byly zahájeny v červnu 2007 zveřejněním zelené knihy o budoucím společném evropském azylovém systému (CEAS)[2] a jež ukázaly obecný souhlas s tím, že otázka znovuusídlování by měla hrát hlavní úlohu ve vnějších politikách EU v oblasti azylu, dospěl Plán politiky pro azyl[3] k závěru, že znovuusídlování by se mělo dále rozvíjet a rozšiřovat v účinný nástroj ochrany používaný v celé EU.

Komise tento konkrétní návrh konzultovala se všemi členskými státy i s dalšími zúčastněnými stranami (Vysokým komisařem Organizace spojených národů pro uprchlíky – UNHCR, Mezinárodní organizací pro migraci – IOM, Evropskou radu pro uprchlíky a exulanty – ECRE a s nevládními organizacemi). Konzultace probíhaly prostřednictvím dotazníku, který byl rozeslán všem členským státům, dále prostřednictvím zvláštní schůzky se skupinou zúčastněných stran, jež se konala v prosinci 2008, zasedání Výboru pro přistěhovalectví a azyl v březnu 2009 a písemných příspěvků UNHCR, IOM a ECRE.

V souvislosti s tímto návrhem bylo provedeno posouzení dopadů, při němž byly analyzovány tři různé možnosti opatření a dvě jejich podkategorie. Stejně tak byla provedena analýza účinků těchto možností, pokud jde o jejich efektivitu při dosahování daných cílů, o jejich dopad a dále o proveditelnost těchto politik a jejich přiměřenost. Posouzení dopadů obsahuje podrobný seznam konzultovaných stran.

3. PRÁVNÍ STRÁNKA NÁVRHU

- Shrnutí navrhovaných opatření

Cílem navrhovaných opatření je změna rozhodnutí o zřízení Evropského uprchlického fondu na období 2008 až 2013 tak, aby mohly být poskytnuty dodatečné finanční prostředky na znovuusídlování těch kategorií osob, které jsou každoročně označovány za společné priority EU v této oblasti pro následující rok, a to prostřednictvím rozhodnutí, které má přijmout Komise. Určení těchto priorit bude prováděno na základě orientační předpovědi potřeb v oblasti znovuusídlování, kterou každý rok na jaře (v polovině března) poskytne Vysoký komisař Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR), a za důkladných konzultacích s odborníky v této oblasti z členských států, s UNHCR a s dalšími zúčastněnými stranami. Za tímto účelem se bude jednou ročně konat schůzka za účasti těchto odborníků. Na základě výsledků z této schůzky vypracuje Komise návrh rozhodnutí, ve kterém určí společné priority EU v oblasti znovuusídlování, a předloží je ke konzultaci řídícímu výboru obecného programu „Solidarita a řízení migračních toků“, který se zabývá i otázkami ERF III. Ve lhůtě dvaceti kalendářních dnů od přijetí rozhodnutí Komise o společných prioritách EU v oblasti znovuusídlování sdělí členské státy Komisi odhadovaný počet osob, které v souladu s těmito společnými každoročními prioritami EU v následujícím kalendářním roce znovuusídlí. Na základě tohoto odhadu obdrží členské státy dodatečnou finanční pomoc ve výši 4 000 EUR na osobu, jež má být znovuusídlena. Znovuusídlování zvláštních kategorií osob podle společných každoročních priorit EU musí být prováděno na žádost Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

- Právní základ

Návrh vychází z čl. 63 odst. 2 písm. b) Smlouvy o založení Evropského společenství, což je právní základ pozměňovaného aktu.

- Zásada subsidiarity a proporcionality

Účast Společenství na azylové politice vychází z potřeby vzájemné solidarity členských států při řešení problémů, které v rámci Evropy bez vnitřních hranic nelze efektivně vyřešit izolovaným postupem jednotlivých členských států. Normotvůrce Společenství proto přijal právní předpisy v oblasti azylu na základě příslušných právních základů zakotvených ve Smlouvě.

Potřeba právního aktu v oblasti společného evropského azylového systému (CEAS) byla již hodnocena v nedávných zprávách o posouzení dopadů, zejména v posouzení dopadu Plánu politiky pro azyl, které poukázalo konkrétně na potřebu vytvoření společného programu EU pro znovuusídlování. Evropská rada a Evropský parlament opakovaně vyzývaly k vytvoření společného evropského azylového systému včetně jeho vnější dimenze. Orgány Unie, jež se zavázaly k lepšímu provádění aquis v oblasti azylu, vyjádřily jasně svůj názor, podle něhož je klíčovou prioritou posílení praktické spolupráce mezi členskými státy spolu s posílením vnější dimenze.

Povaha vytyčených cílů, jimiž jsou strategické využití znovuusídlování a rozvoj vnějších politik v oblasti azylu, vyžaduje iniciativu na úrovni EU. Opatření na úrovni EU vyžadují i ostatní obecné cíle. Vytvoření společného programu EU pro znovuusídlování napomůže při zajišťování vyšší účasti členských států EU na znovuusídlování a EU tak vyjádří větší solidaritu s třetími zeměmi, pokud jde o přijímání uprchlíků.

Přiměřenost návrhu byla hodnocena v daném posouzení dopadů. Posuzovalo se, jaký rozsah by opatření EU měla mít a zda jsou přiměřená vytyčeným cílům. Tento návrh reaguje na dané cíle účinně a přiměřeně.

4. ROZPOčTOVÉ DůSLEDKY

Tento návrh je v souladu s prostředky a programováním obecného programu „Solidarita a řízení migračních toků“ do roku 2013. Navíc se tímto návrhem na změnu rozhodnutí o Evropském uprchlickém fondu nemění obecné cíle ERF ani jeho finanční programování do roku 2013, jak je uvedeno v návrhu ze dne 18. února 2009, kterým se mění rozhodnutí o ERF v důsledku zřízení Evropského podpůrného úřadu pro otázky azylu.[4]

Pokud jde o správní výdaje, počítá se v souvislosti se stávajícím návrhem s velmi nízkými dodatečnými náklady (viz příloha).

5. PODROBNÉ VYSVěTLENÍ NÁVRHU

Čl. 13 odst. 4 a 5

Čl. 13 odst. 4 a 5 stanoví, že členské státy obdrží jako dodatečnou finanční pomoc pevnou částku 4 000 EUR za každého uprchlíka, který byl skutečně v průběhu příslušného kalendářního roku znovuusídlen a který patří do jedné z konkrétních kategorií, jež budou každoročně definovány jako společné priority EU pro daný rok prostřednictvím rozhodnutí Komise. V případě, že tento uprchlík patří do více než jedné z těchto konkrétních kategorií, obdrží členské státy tuto pevnou částku stanovenou na jednoho uprchlíka pouze jednou. Tyto roční priority se mohou vztahovat k zeměpisným regionům, státní příslušnosti či konkrétním kategoriím uprchlíků, které je třeba znovuusídlit.

Čl. 13 odst. 6

Podle čl. 13 odst. 6 se tyto společné roční priority EU stanoví každoročně rozhodnutím Komise, které bude přijato po konzultacích s řídícím výborem obecného programu „Solidarita a řízení migračních toků“.

Čl. 13 odst. 7

Tento odstavec stanoví novou lhůtu, v níž by členské státy měly Komisi poskytnout odhad počtu osob, které plánují v souladu s těmito společnými ročními prioritami EU v průběhu nadcházejícího roku znovuusídlit (dále jen „odhad“).

Čl. 13 odst. 8

Čl. 13 odst. 8 stanoví, že výsledky a dopady finanční pobídky k znovuusídlovacím aktivitám v souladu se společnými ročními prioritami EU budou uvedeny v hodnotících zprávách o provádění ERF členskými státy a Komisí, jež jsou vypracovávány v polovině a na konci období.

Čl. 20 odst. 2 a 3 a odst. 5 třetí pododstavec

Tyto odstavce stanoví harmonogram týkající se lhůty pro poskytnutí odhadů potřebných pro výpočet částek, jež budou členským státům každoročně přiděleny, dále lhůty, ve kterých členské státy předloží Komisi roční programy, a lhůty pro přijetí rozhodnutí Komise o financování. V porovnání s lhůtami, jež jsou stanoveny v stávajícím právním základu, jsou nové lhůty posunuty, a to vzhledem k novému postupu pro přijímání společných ročních priorit EU v oblasti znovuusídlování, který bude výpočtu částek každoročně přidělených členským státům předcházet.

Čl. 35 odst. 5

Tento odstavec stanoví pravidlo způsobilosti, které se použije na pevnou částku 4 000 EUR za skutečně znovuusídlenou osobu v souladu se společnými ročními prioritami EU v oblasti znovuusídlování. Tato pevná částka bude mít podobu paušální částky ve výši 4 000 EUR za každou osobu skutečně znovuusídlenou v příslušném kalendářním roce.

2009/0127 (COD)

Návrh

ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

kterým se mění rozhodnutí č. 573/2007/ES o zřízení Evropského uprchlického fondu na období 2008 až 2013 jako součásti obecného programu „Solidarita a řízení migračních toků“ a o zrušení rozhodnutí Rady 2004/904/ES

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na článek 63 odst. 2 písm. b) této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise,

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru[5],

s ohledem na stanovisko Výboru regionů[6],

v souladu s postupem stanoveným v článku 251 Smlouvy[7],

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Vzhledem k vytvoření společného programu EU pro znovuusídlování, jehož cílem je zvýšit dopad úsilí EU v oblasti znovuusídlování při poskytování ochrany uprchlíkům a dosáhnout co největšího strategického dopadu znovuusídlování díky lepšímu zaměření na ty osoby, které znovuusídlení potřebují nejvíce, je třeba v oblasti znovuusídlování pravidelně formulovat společné priority na úrovni EU.

(2) Je proto vhodné, aby Komise rozhodla o společných ročních prioritách EU, pokud jde o konkrétní zeměpisné regiony a státní příslušnost a o konkrétní kategorie uprchlíků, kteří mají být znovuusídleni.

(3) Při zohlednění potřeb v oblasti znovuusídlování stanovených rozhodnutím Komise o společných ročních prioritách EU v této oblasti je rovněž nutné poskytnout dodatečnou finanční podporu na znovuusídlování osob, pokud jde o konkrétní zeměpisné regiony a státní příslušnost a o konkrétní kategorie uprchlíků, kteří mají být znovuusídleni, je-li znovuusídlení označeno za nejvhodnější řešení jejich konkrétních potřeb.

(4) V této souvislosti je vhodné přizpůsobit harmonogram týkající se lhůty pro poskytnutí údajů potřebných pro výpočet ročních částek, jež budou členským státům přiděleny, dále lhůty, ve kterých členské státy předloží Komisi své roční programy, a lhůty pro přijetí rozhodnutí Komise o financování.

(5) Rovněž je třeba stanovit pravidla způsobilosti výdajů na dodatečnou finanční podporu na znovuusídlování,

PŘIJALY TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 573/2007/ES se mění takto:

1. Dosavadní čl. 13 odst. 3 se označuje jako čl. 13 odst. 4 a zní:

„Členské státy obdrží pevnou částku 4 000 EUR za každou znovuusídlenou osobu, která patří do jedné z kategorií vymezených společnými ročními prioritami EU stanovenými v souladu s čl. 13 odst. 6, pokud jde o zeměpisné regiony a státní příslušnost a o konkrétní kategorie uprchlíků, kteří mají být znovuusídleni.“

2. Dosavadní čl. 13 odst. 4 se označuje jako čl. 13 odst. 5 a zní:

„V případě, že členský stát znovuusídlí osobu, která patří do více než jedné z kategorií uvedených ve společných ročních prioritách EU v oblasti znovuusídlování stanovených v souladu s čl. 13 odst. 6, obdrží za tuto osobu pevnou částku pouze jednou.“

3. Dosavadní čl. 13 odst. 5 se označuje jako čl. 13 odst. 3.

4. V článku 13 se odstavec 6 nahrazuje tímto:

„Komise stanoví společné roční priority EU v oblasti znovuusídlování postupem podle čl. 52 odst. 2.“

5. V článku 13 se doplňuje odstavec 7, který zní:

„Ve lhůtě dvaceti kalendářních dnů od oznámení o rozhodnutí Komise, které stanoví společné roční priority EU v oblasti znovuusídlování v souladu s čl. 13 odst. 6, poskytnou členské státy Komisi odhad počtu osob, které v souladu s těmito společnými ročními prioritami EU v průběhu nadcházejícího kalendářního roku znovuusídlí. Komise sdělí tuto informaci výboru uvedenému v článku 52.“

6. V článku 13 se doplňuje odstavec 8, který zní:

„O výsledcích a dopadu finanční pobídky k činnostem v oblasti znovuusídlování v souladu se společnými ročními prioritami EU podávají členské státy zprávu uvedenou v čl. 50 odst. 2 a Komise podává zprávu uvedenou v čl. 50 odst. 3.“

7. V článku 20 se odstavec 2 nahrazuje tímto:

„Do 1. září každého roku poskytne Komise členským státům odhad částek, které jim budou na následující kalendářní rok přiděleny z celkových rozpočtových prostředků přidělených v ročním rozpočtovém procesu, vypočtených podle článku 13.“

8. V článku 20 se odstavec 3 nahrazuje tímto:

Do 1. prosince každého roku předloží členské státy Komisi návrh ročního programu na následující rok, který je vypracován v souladu s víceletým programem a který obsahuje tyto informace:

a) obecná pravidla pro výběr projektů, které mají být financovány v rámci ročního programu;

b) popis akcí, které mají být podporovány v rámci ročního programu;

c) navrhované finanční rozdělení příspěvku fondu mezi jednotlivé akce programu a uvedení částky požadované k pokrytí technické pomoci podle článku 16 pro účely provádění ročního programu.“

9. V čl. 20 odst. 5 se třetí pododstavec nahrazuje tímto:

„Komise přijme rozhodnutí o financování, kterým se schvaluje roční program, do 1. dubna daného roku. V rozhodnutí uvede částku přidělenou dotyčnému členskému státu a období, po které je výdaj způsobilý.“

10. V článku 35 se doplňuje odstavec 5, který zní:

„Pevná částka 4 000 EUR za každou znovuusídlenou osobu přidělená členskému státu bude poskytnuta formou paušální částky za každou osobu, která byla skutečně znovuusídlena.“

Článek

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost […] dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie .

Článek

Toto rozhodnutí je určeno členským státům v souladu se Smlouvou o založení Evropského společenství.

V Bruselu dne .

Za Evropský parlament Za Radu

PŘÍLOHA Dodatečné správní výdaje vztahující se k danému návrhu v milionech EUR (zaokrouhleno na 3 desetinná místa) |

2010 | 2011 | 2012 | 2013 | CELKEM |

18 01 02 11 01 – Služební cesty | 0,009 | 0,009 | 0,010 | 0,010 | 0,038 |

18 01 02 11 02 – Schůze a konference |

18 01 02 11 03 – Výbory | 0,030 | 0,030 | 0,030 | 0,030 | 0,120 |

18 01 02 11 04 – Studie a konzultace |

18 01 02 11 05 – Informační systémy |

2. Ostatní výdaje na řízení celkem (18 01 02 11) | 0,039 | 0,039 | 0,040 | 0,040 | 0,158 |

[1] Úř. věst. L 144, 6.6.2007, s. 1–21.

[2] Zelená kniha o budoucím společném evropském azylovém systému, KOM(2007) 301.

[3] Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů: Plán politiky pro azyl – Integrovaný přístup k ochraně v celé EU, KOM(2008) 360 v konečném znění.

[4] KOM(2009) 67 v konečném znění.

[5] Úř. věst. C , , s. .

[6] Úř. věst. C , , s. .

[7] Úř. věst. C , , s. .

Top