Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008XC0618(02)

    Sdělení Komise o výsledcích hodnocení rizik a strategiích omezování rizik pro látky: chroman sodný, dichroman sodný a 2,2',6,6'-tetrabrom-4,4'-isopropylidendifenol (tetrabrombisfenol A) Text s významem pro EHP

    Úř. věst. C 152, 18.6.2008, p. 11–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    18.6.2008   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 152/11


    Sdělení Komise o výsledcích hodnocení rizik a strategiích omezování rizik pro látky: chroman sodný, dichroman sodný a 2,2',6,6'-tetrabrom-4,4'-isopropylidendifenol (tetrabrombisfenol A)

    (Text s významem pro EHP)

    (2008/C 152/02)

    Nařízení Rady (EHS) č. 793/93 ze dne 23. března 1993 o hodnocení a kontrole rizik existujících látek (1) zahrnuje oznamování údajů, stanovení priorit, hodnocení rizik a v případě potřeby rozvoj strategií omezování rizik existujících látek.

    V rámci nařízení (EHS) č. 793/93 byly následující látky určeny jako prioritní látky pro hodnocení v souladu s nařízeními Komise (ES) č. 143/97 (2) a (ES) č. 2364/2000 (3), pokud jde o třetí a čtvrtý seznam prioritních látek podle nařízení (EHS) č. 793/93:

    chroman sodný,

    dichroman sodný,

    2,2',6,6'-tetrabrom-4,4'-isopropylidendifenol (tetrabrombisfenol A).

    Členské státy zpravodajové určené v souladu s uvedenými nařízeními dokončily pro tyto látky hodnocení rizik s ohledem na člověka a životní prostředí v souladu s nařízením Komise (ES) č. 1488/94 ze dne 28. června 1994, kterým se stanoví zásady hodnocení rizik existujících látek pro člověka a životní prostředí (4), a navrhly strategii omezování těchto rizik v souladu s nařízením (EHS) č. 793/93.

    Proběhly konzultace s Vědeckým výborem pro toxicitu, ekotoxicitu a životní prostředí (SCTEE) a Vědeckým výborem pro zdravotní a environmentální rizika (SCHER), které vydaly stanoviska, pokud se jedná o hodnocení rizik provedená zpravodaji. Uvedená stanoviska jsou k dispozici na internetových stránkách těchto vědeckých výborů.

    Ustanovení čl. 11 odst. 2 nařízení (EHS) č. 793/93 stanoví, že výsledky hodnocení rizik a doporučená strategie omezování rizik budou přijaty na úrovni Společenství a zveřejněny Komisí. Toto sdělení společně s příslušným doporučením Komise 2008/454/ES (5) poskytuje výsledky hodnocení rizik (6) a strategie omezování rizik pro výše uvedené látky.

    Výsledky hodnocení rizik a strategie omezování rizik stanovené v tomto sdělení jsou v souladu se stanoviskem výboru zřízeného podle čl. 15 odst. 1 nařízení (EHS) č. 793/93.


    (1)  Úř. věst. L 84, 5.4.1993, s. 1.

    (2)  Úř. věst. L 25, 28.1.1997, s. 13.

    (3)  Úř. věst. L 237, 25.10.2000, s. 5.

    (4)  Úř. věst. L 161, 29.6.1994, s. 3.

    (5)  Úř. věst. L 158, 18.6.2008.

    (6)  Úplnou zprávu o hodnocení rizik, stejně jako její shrnutí, lze nalézt na internetových stránkách Evropského úřadu pro chemické látky:

    http://ecb.jrc.it/existing-substances/


    PŘÍLOHA

    ČÁST 1

    č. CAS 7775-11-3

     

    č. Einecs: 231-889-5

    Molekulový vzorec:

    Na2CrO4

    Název podle Einecs:

    Chroman sodný

    Název podle IUPAC:

    Chroman sodný

    Zpravodaj:

    Spojené království

    Klasifikace (1):

    Karc. kat. 2; R45

    Mut. kat. 2; R46

    Repr. kat. 2; R60-61

    T+; R26

    T; R25-48/23

    C; R34

    Xn; R21

    R42/43

    N; R50-53

    Hodnocení rizik je založeno na současné praxi související s životním cyklem látky pěti příbuzných sloučenin šestivazného chromu vyráběných v Evropském společenství nebo do něho dovážených, jak je popsán v hodnocení rizik, které členský stát zpravodaj předal Komisi (2).

    Na základě dostupných informací hodnocení rizik stanovilo, že v Evropském společenství se pět uvedených sloučenin šestivazného chromu Cr (VI) používá zejména jako výchozí materiál pro další sloučeniny Cr (VI) a pro sloučeniny Cr (III), dále v konzervačních přípravcích pro dřevo, v prostředcích k povrchové úpravě kovů, při výrobě vosku a vitaminu K, v pigmentech a katalyzátorech.

    Uvedené sloučeniny se dále používají jako oxidanty při barvení bavlny, ve fotografických procesech, jako inhibitor koroze pro chladicí vodu a při výrobě aktivního uhlí.

    HODNOCENÍ RIZIK

    A.   Lidské zdraví

    Závěr hodnocení rizik pro

    PRACOVNÍKY

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo pro všechny scénáře expozice v důsledku:

    obav z dráždění dýchacích cest,

    obav z dráždění očí a kůže,

    obav z akutní toxicity následkem krátkodobé píkové inhalační expozice,

    obav ze senzibilizace kůže,

    obav z profesionálního astmatu,

    obav z toxicity pro reprodukci (plodnost a vývojová toxicita) v důsledku opakované inhalační expozice,

    obav z mutagenity a karcinogenity.

    Látka nebyla podrobena dostatečným zkouškám účinků na dýchací cesty a na ledviny v důsledku opakované inhalační expozice sloučeninám šestivazného chromu, konkrétně s cílem určit hodnoty NOAEL a charakteristiky vztahu dávka-odezva. Jelikož však byla látka identifikována jako bezprahový karcinogen, vyžaduje obvykle kontrolní opatření, která nebudou ovlivněna dalšími informacemi.

    Závěr hodnocení rizik pro

    SPOTŘEBITELE

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obav z mutagenity a karcinogenity následkem dermální expozice při manipulaci se suchým dřevem ošetřeným roztoky sloučenin mědi, chromu a arsenu (CCA), a to pro dospělé i děti exponované prostřednictvím venkovních dřevěných konstrukcí ke hraní, neboť pro tyto vlastnosti nelze stanovit prahovou hodnotu, pod níž by nehrozilo riziko pro lidské zdraví. Hodnocení rizik však ukazuje, že rizika jsou již nízká. To je třeba zohlednit při posuzování adekvátnosti existujících kontrol a proveditelnosti a praktičnosti dalších zvláštních opatření na snižování rizik.

    Nebyla provedena žádná formální charakterizace rizika pro expozici spotřebitelů vlhkému dřevu ošetřenému CCA. Ve Spojeném království je zakázáno dodávání dřeva, které po ošetření CCA nebylo plně vysušeno; vysušení je podmínkou pro schválení podle vyhlášky o kontrole pesticidů z roku 1986 (Control of Pesticides Regulations (1986)). Podobné kontrolní mechanismy již mohou existovat i ve všech ostatních členských státech. Pokud však v jednotlivých členských státech specifické kontrolní mechanismy neexistují, vznikají obavy u všech relevantních vlastností nebezpečných pro lidské zdraví.

    Závěr hodnocení rizik pro

    OSOBY EXPONOVANÉ PROSTŘEDNICTVÍM ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo, neboť:

    pro mutagenitu a karcinogenitu nelze stanovit prahovou hodnotu, pod níž by u těchto vlastností nehrozilo riziko pro lidské zdraví. Hodnocení rizik však ukazuje, že rizika jsou již nízká. To je třeba zohlednit při posuzování adekvátnosti existujících kontrol a proveditelnosti a praktičnosti dalších zvláštních opatření na snižování rizik.

    Závěr hodnocení rizik pro

    LIDSKÉ ZDRAVÍ (fyzikálně-chemické vlastnosti)

    je takový, že v současnosti není zapotřebí dalších informací a/nebo zkoušek ani opatření na snižování rizik kromě těch, která se již uplatňují. Tohoto závěru bylo dosaženo, neboť:

    hodnocení rizik ukazuje, že se neočekávají žádná rizika. Opatření na snižování rizik, která se již uplatňují, se považují za dostatečná.

    B.   Životní prostředí

    Závěr hodnocení rizik pro

    ATMOSFÉRU

    je takový, že v současnosti není zapotřebí dalších informací a/nebo zkoušek ani opatření na snižování rizik kromě těch, která se již uplatňují. Tohoto závěru bylo dosaženo, neboť:

    hodnocení rizik ukazuje, že se neočekávají žádná rizika. Opatření na snižování rizik, která se již uplatňují, se považují za dostatečná.

    Závěr hodnocení rizik pro životní prostředí pro

    VODNÍ EKOSYSTÉM a SUCHOZEMSKÝ EKOSYSTÉM

    1.

    je takový, že je zapotřebí dalších informací a/nebo zkoušek. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obav z účinků na sedimenty následkem expozice při výrobě látky, výrobě pigmentů, oxidu chromitého, solí pro koželužský průmysl, formulaci a aplikaci prostředků na ochranu dřeva, při kontaktu s ošetřeným dřevem, při formulaci prostředků k povrchové úpravě kovů a při povrchové úpravě kovů.

    Požadavky na informace a/nebo zkoušky jsou:

    zkouška toxicity na organismech žijících v sedimentech.

    Předpokládá se však, že po provedení strategie omezování rizik pro životní prostředí v oddíle II a příslušného doporučení Komise 2008/454/ES (3) již nebudou další požadavky na informace nutné,

    obav z účinků, které nejsou specifické pro určité prostředí, následkem nepřímé expozice predátorů prostřednictvím potravního řetězce založeného na měkkýších, a to při výrobě pigmentů, oxidu chromitého, solí pro koželužský průmysl, formulaci prostředků na ochranu dřeva, při kontaktu s ošetřeným dřevem, při formulaci prostředků k povrchové úpravě kovů a při povrchové úpravě kovů.

    Požadavky na informace a/nebo zkoušky jsou:

    další zkoumání příjmu chromu jinými organismy, než jsou ryby, charakterizace povahy chromu v organismech a zvážení toxicity chromu v jiných formách pro organismy, které se živí kořistí kontaminovanou chromem.

    Předpokládá se však, že po provedení strategie omezování rizik pro životní prostředí v oddíle II a příslušného doporučení 2008/454/ES již nebudou další požadavky na informace nutné;

    2.

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obav z účinků na vodní a suchozemské prostředí následkem expozice při výrobě látky (pouze vodní prostředí, jeden závod), výrobě pigmentů, oxidu chromitého, solí pro koželužský průmysl, formulaci a aplikaci prostředků na ochranu dřeva, při kontaktu s ošetřeným dřevem, při formulaci prostředků k povrchové úpravě kovů a při povrchové úpravě kovů.

    Závěr hodnocení rizik pro

    MIKROORGANISMY V ČISTÍRNÁCH ODPADNÍCH VOD

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obav z účinků na fungování čistíren odpadních vod plynoucích z výroby pigmentů, oxidu chromitého, solí pro koželužský průmysl, formulaci prostředků na ochranu dřeva, při kontaktu s ošetřeným dřevem, při formulaci prostředků k povrchové úpravě kovů a při povrchové úpravě kovů.

    STRATEGIE OMEZOVÁNÍ RIZIK

    Pro PRACOVNÍKY

    Má se všeobecně za to, že právní předpisy na ochranu pracovníků platné v současnosti na úrovni Společenství, zejména směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/37/ES (4) (směrnice o karcinogenech a mutagenech), poskytují odpovídající rámec pro omezení rizik způsobených danými látkami v potřebném rozsahu a je nutné je uplatňovat.

    V tomto rámci se doporučuje:

    v souladu se směrnicí 98/24/ES (5) nebo případně směrnicí 2004/37/ES stanovit na úrovni Společenství limitní hodnoty expozice na pracovišti pro sloučeniny šestivazného chromu,

    v souladu se směrnicí 98/24/ES stanovit na úrovni Společenství biologickou limitní hodnotu pro sloučeniny šestivazného chromu.

    Pro SPOTŘEBITELE a OSOBY EXPONOVANÉ PROSTŘEDNICTVÍM ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

    Má se za to, že existující právní opatření na ochranu spotřebitele a osob exponovaných prostřednictvím životního prostředí, zejména ustanovení směrnice Rady 98/8/ES (směrnice o biocidních přípravcích) a ustanovení směrnice Rady 76/769/EHS, pokud jde o látky karcinogenní, mutagenní a toxické pro reprodukci (CMR), dostatečně řeší zjištěná rizika pro spotřebitele.

    Pro ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

    Doporučuje se, aby Komise zvážila zařazení chromu při revizi seznamu prioritních látek podle rámcové směrnice o vodě (příloha X směrnice 2000/60/ES).

    Zejména s ohledem na vnitropodnikovou redukci sloučenin Cr (VI) na soli Cr (III) pro koželužský průmysl v závodech na vydělávání kůží a kožešin se doporučuje, aby do příští změny dokumentu BAT pro závody na vydělávání kůží a kožešin byly zahrnuty odpovídající odkazy, které stanoví, že vnitropodniková redukce sloučenin Cr (VI) k výrobě solí Cr (III) pro koželužský průmysl by neměla být považována za BAT.

    Doporučuje se, aby Komise zvážila potřebu zařazení mezních hodnot obsahu Cr (VI) v kalech z čistíren odpadních vod a v půdách a mezní hodnotu roční zátěže do směrnice 86/278/EHS o kalech z čistíren odpadních vod.

    Má se za to, že právní předpisy o biocidech platné v současnosti na úrovni Společenství (směrnice 98/8/ES) poskytují přiměřený rámec pro snižování rizik spojených s používáním konzervačních přípravků pro dřevo, které obsahují sloučeniny šestivazného chromu, a rizik spojených s používáním dřeva ošetřeného na vnitrostátní úrovni konzervačními přípravky pro dřevo, které obsahují sloučeniny šestivazného chromu.

    ČÁST 2

    č. CAS 10588-01-9

     

    č. Einecs: 234-190-3

    Molekulový vzorec:

    Na2Cr2O7

    Název podle Einecs:

    Dichroman sodný

    Název podle IUPAC:

    Dichroman sodný

    Zpravodaj:

    Spojené království

    Klasifikace (6):

    O; R8

    Karc. kat. 2; R45

    Mut. kat. 2; R46

    Repr. kat. 2; R60-61

    T+; R26

    T; R25-48/23

    C; R34

    Xn; R21

    R42/43

    N; R50-53

    Hodnocení rizik je založeno na současné praxi související s životním cyklem látky pěti příbuzných sloučenin šestivazného chromu vyráběných v Evropském společenství nebo do něho dovážených, jak je popsán v hodnocení rizik, které členský stát zpravodaj předal Komisi (2).

    Na základě dostupných informací hodnocení rizik stanovilo, že v Evropském společenství se pět uvedených sloučenin šestivazného chromu Cr (VI) používá zejména jako výchozí materiál pro další sloučeniny Cr (VI) a pro sloučeniny Cr (III), dále v konzervačních přípravcích pro dřevo, při povrchových úpravách kovů, při výrobě vosku a vitaminu K, v pigmentech a katalyzátorech.

    Uvedené sloučeniny se dále používají jako oxidanty při barvení bavlny, ve fotografických procesech, jako inhibitor koroze pro chladicí vodu a při výrobě aktivního uhlí.

    HODNOCENÍ RIZIK

    A.   Lidské zdraví

    Závěr hodnocení rizik pro

    PRACOVNÍKY

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo pro všechny scénáře expozice v důsledku:

    obav z dráždění dýchacích cest,

    obav z dráždění očí a kůže,

    obav z akutní toxicity následkem krátkodobé píkové inhalační expozice,

    obav ze senzibilizace kůže,

    obav z profesionálního astmatu,

    obav z toxicity pro reprodukci (plodnost a vývojová toxicita) v důsledku opakované inhalační expozice,

    obav z mutagenity a karcinogenity.

    Látka nebyla podrobena dostatečným zkouškám účinků na dýchací cesty a na ledviny v důsledku opakované inhalační expozice sloučeninám šestivazného chromu, konkrétně s cílem určit hodnoty NOAEL a charakteristiky vztahu dávka-odezva. Jelikož však byla látka identifikována jako bezprahový karcinogen, vyžaduje obvykle kontrolní opatření, která nebudou ovlivněna dalšími informacemi.

    Závěr hodnocení rizik pro

    SPOTŘEBITELE

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obav z mutagenity a karcinogenity následkem dermální expozice při manipulaci se suchým dřevem ošetřeným roztoky sloučenin mědi, chromu a arsenu (CCA), a to pro dospělé i děti exponované prostřednictvím venkovních dřevěných konstrukcí ke hraní, neboť pro tyto vlastnosti nelze stanovit prahovou hodnotu, pod níž by nehrozilo riziko pro lidské zdraví. Hodnocení rizik však ukazuje, že rizika jsou již nízká. To je třeba zohlednit při posuzování adekvátnosti existujících kontrol a proveditelnosti a praktičnosti dalších zvláštních opatření na snižování rizik.

    Nebyla provedena žádná formální charakterizace rizika pro expozici spotřebitelů vlhkému dřevu ošetřenému CCA. Ve Spojeném království je zakázáno dodávání dřeva, které po ošetření CCA nebylo plně vysušeno; vysušení je podmínkou pro schválení podle vyhlášky o kontrole pesticidů z roku 1986 (Control of Pesticides Regulations (1986)). Podobné kontrolní mechanismy již mohou existovat i ve všech ostatních členských státech. Pokud však v jednotlivých členských státech specifické kontrolní mechanismy neexistují, vznikají obavy u všech relevantních vlastností nebezpečných pro lidské zdraví.

    Závěr hodnocení rizik pro

    OSOBY EXPONOVANÉ PROSTŘEDNICTVÍM ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo, neboť:

    pro mutagenitu a karcinogenitu nelze stanovit prahovou hodnotu, pod níž by u těchto vlastností nehrozilo riziko pro lidské zdraví. Hodnocení rizik však ukazuje, že rizika jsou již nízká. To je třeba zohlednit při posuzování adekvátnosti existujících kontrol a proveditelnosti a praktičnosti dalších zvláštních opatření na snižování rizik.

    Závěr hodnocení rizik pro

    LIDSKÉ ZDRAVÍ (fyzikálně-chemické vlastnosti)

    je takový, že v současnosti není zapotřebí dalších informací a/nebo zkoušek ani opatření na snižování rizik kromě těch, která se již uplatňují. Tohoto závěru bylo dosaženo, neboť:

    hodnocení rizik ukazuje, že se neočekávají žádná rizika. Opatření na snižování rizik, která se již uplatňují, se považují za dostatečná.

    B.   Životní prostředí

    Závěr hodnocení rizik pro

    ATMOSFÉRU

    je takový, že v současnosti není zapotřebí dalších informací a/nebo zkoušek ani opatření na snižování rizik kromě těch, která se již uplatňují. Tohoto závěru bylo dosaženo, neboť:

    hodnocení rizik ukazuje, že se neočekávají žádná rizika. Opatření na snižování rizik, která se již uplatňují, se považují za dostatečná.

    Závěr hodnocení rizik pro životní prostředí pro

    VODNÍ EKOSYSTÉM a SUCHOZEMSKÝ EKOSYSTÉM

    1.

    je takový, že je zapotřebí dalších informací a/nebo zkoušek. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obav z účinků na sedimenty následkem expozice při výrobě látky, výrobě pigmentů, oxidu chromitého, solí pro koželužský průmysl, formulaci a aplikaci prostředků na ochranu dřeva, při kontaktu s ošetřeným dřevem, při formulaci prostředků k povrchové úpravě kovů a při povrchové úpravě kovů.

    Požadavky na informace a/nebo zkoušky jsou:

    zkouška toxicity na organismech žijících v sedimentech.

    Předpokládá se však, že po provedení strategie omezování rizik pro životní prostředí v oddíle II a příslušného doporučení 2008/454/ES (3) již nebudou další požadavky na informace nutné,

    obav z účinků, které nejsou specifické pro určité prostředí, následkem nepřímé expozice predátorů prostřednictvím potravního řetězce založeného na měkkýších, a to při výrobě pigmentů, oxidu chromitého, solí pro koželužský průmysl, formulaci prostředků na ochranu dřeva, při kontaktu s ošetřeným dřevem, při formulaci prostředků k povrchové úpravě kovů a při povrchové úpravě kovů.

    Požadavky na informace a/nebo zkoušky jsou:

    další zkoumání příjmu chromu jinými organismy, než jsou ryby, charakterizace povahy chromu v organismech a zvážení toxicity chromu v jiných formách pro organismy, které se živí kořistí kontaminovanou chromem.

    Předpokládá se však, že po provedení strategie omezování rizik pro životní prostředí v oddíle II a příslušného doporučení 2008/454/ES již nebudou další požadavky na informace nutné;

    2.

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obav z účinků na vodní a suchozemské prostředí následkem expozice při výrobě látky (pouze vodní prostředí, jeden závod), výrobě pigmentů, oxidu chromitého, solí pro koželužský průmysl, formulaci a aplikaci prostředků na ochranu dřeva, při kontaktu s ošetřeným dřevem, při formulaci prostředků k povrchové úpravě kovů a při povrchové úpravě kovů.

    Závěr hodnocení rizik pro

    MIKROORGANISMY V ČISTÍRNÁCH ODPADNÍCH VOD

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo v důsledku:

    obav z účinků na fungování čistíren odpadních vod plynoucích z výroby pigmentů, oxidu chromitého, solí pro koželužský průmysl, formulaci prostředků na ochranu dřeva, při kontaktu s ošetřeným dřevem, při formulaci prostředků k povrchové úpravě kovů a při povrchové úpravě kovů.

    STRATEGIE OMEZOVÁNÍ RIZIK

    Pro PRACOVNÍKY

    Má se všeobecně za to, že právní předpisy na ochranu pracovníků platné v současnosti na úrovni Společenství, zejména směrnice 2004/37/ES (4) (směrnice o karcinogenech a mutagenech), poskytují odpovídající rámec pro omezení rizik způsobených danými látkami v potřebném rozsahu a je nutné je uplatňovat.

    V tomto rámci se doporučuje:

    v souladu se směrnicí 98/24/ES (5) nebo případně směrnicí 2004/37/ES stanovit na úrovni Společenství limitní hodnoty expozice na pracovišti pro sloučeniny šestivazného chromu,

    v souladu se směrnicí 98/24/ES stanovit na úrovni Společenství biologickou limitní hodnotu pro sloučeniny šestivazného chromu.

    Pro SPOTŘEBITELE a OSOBY EXPONOVANÉ PROSTŘEDNICTVÍM ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

    Má se za to, že existující právní opatření na ochranu spotřebitele a osob exponovaných prostřednictvím životního prostředí, zejména ustanovení směrnice 98/8/ES (směrnice o biocidních přípravcích) a ustanovení směrnice 76/769/EHS, pokud jde o látky karcinogenní, mutagenní a toxické pro reprodukci (CMR), dostatečně řeší zjištěná rizika pro spotřebitele.

    Pro ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

    Doporučuje se, aby Komise zvážila zařazení chromu při revizi seznamu prioritních látek podle rámcové směrnice o vodě (příloha X směrnice 2000/60/ES).

    Zejména s ohledem na vnitropodnikovou redukci sloučenin Cr (VI) na soli Cr (III) pro koželužský průmysl v závodech na vydělávání kůží a kožešin se doporučuje, aby do příští změny dokumentu BAT pro závody na vydělávání kůží a kožešin byly zahrnuty odpovídající odkazy, které stanoví, že vnitropodniková redukce sloučenin Cr (VI) k výrobě solí Cr (III) pro koželužský průmysl by neměla být považována za BAT.

    Doporučuje se, aby Komise zvážila potřebu zařazení mezních hodnot obsahu Cr (VI) v kalech z čistíren odpadních vod a v půdách a mezní hodnotu roční zátěže do směrnice 86/278/EHS o kalech z čistíren odpadních vod.

    Má se za to, že právní předpisy o biocidech platné v současnosti na úrovni Společenství (směrnice 98/8/ES) poskytují přiměřený rámec pro snižování rizik spojených s používáním konzervačních přípravků pro dřevo, které obsahují sloučeniny šestivazného chromu, a rizik spojených s používáním dřeva ošetřeného na vnitrostátní úrovni konzervačními přípravky pro dřevo, které obsahují sloučeniny šestivazného chromu.

    ČÁST 3

    č. CAS: 79-94-7

     

    č. Einecs: 201-236-9

    Strukturní vzorec:

    Image

    Název podle Einecs:

    2,2',6,6'-tetrabrom-4,4'-isopropylidendifenol (tetrabrombisfenol A)

    Název podle IUPAC:

    2,2',6,6'-tetrabrom-4,4'-isopropylidendifenol

    Zpravodaj:

    Spojené království

    Klasifikace (7):

    Neuvedena

    Hodnocení rizik je založeno na současné praxi související s životním cyklem látky vyráběné v Evropském společenství nebo do něho dovážené, jak je popsán v hodnocení rizik, které členský stát zpravodaj předal Komisi (2).

    Na základě dostupných informací hodnocení rizik stanovilo, že v Evropském společenství se látka využívá především jako reaktivní látka a přísada zpomalující hoření v plastech. Jako reaktivní látka zpomalující hoření (chemicky vázáná na polymerní materiál) se používá především v epoxidových a polykarbonátových pryskyřicích. Jako přísada zpomalující hoření se používá především v akrylonitril-butadien-styrenových (ABS) pryskyřicích.

    HODNOCENÍ RIZIK

    A.   Lidské zdraví

    Závěr hodnocení rizik pro

    PRACOVNÍKY, SPOTŘEBITELE a OSOBY EXPONOVANÉ PROSTŘEDNICTVÍM ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

    je takový, že v současnosti není zapotřebí dalších informací a zkoušek ani opatření na snižování rizik kromě těch, která se již uplatňují. Tohoto závěru bylo dosaženo, neboť:

    hodnocení rizik ukazuje, že se neočekávají žádná rizika. Opatření na snižování rizik, která se již uplatňují, se považují za dostatečná.

    Závěr hodnocení rizik pro

    LIDSKÉ ZDRAVÍ (fyzikálně-chemické vlastnosti)

    je takový, že v současnosti není zapotřebí dalších informací a zkoušek ani opatření na snižování rizik kromě těch, která se již uplatňují. Tohoto závěru bylo dosaženo, neboť:

    hodnocení rizik ukazuje, že se neočekávají žádná rizika. Opatření na snižování rizik, která se již uplatňují, se považují za dostatečná.

    B.   Životní prostředí

    Závěr hodnocení rizik pro

    ATMOSFÉRU

    je takový, že v současnosti není zapotřebí dalších informací a zkoušek ani opatření na snižování rizik kromě těch, která se již uplatňují. Tohoto závěru bylo dosaženo, neboť:

    hodnocení rizik ukazuje, že se neočekávají žádná rizika. Opatření na snižování rizik, která se již uplatňují, se považují za dostatečná.

    Závěr hodnocení rizik pro

    VODNÍ EKOSYSTÉM a SUCHOZEMSKÝ EKOSYSTÉM

    1.

    je takový, že je zapotřebí dalších informací a zkoušek.

    Tohoto závěru bylo dosaženo, neboť:

    existuje možnost degradace TBBPA na bisfenol A v anaerobním sladkovodním prostředí a v mořských sedimentech. Tyto závěry by měly být přezkoumány, jakmile budou získány nové údaje o účincích na vodní prostředí a určeny příslušné odhadnuté koncentrace elementárního bisfenolu A, při kterých nedochází k nepříznivým účinkům,

    jiný možný metabolit/produkt rozkladu – tetrabrombisfenol A-bis(methylether) – pravděpodobně splňuje kritéria látky PBT. Ačkoli jsou výsledky nedávných studií neprůkazné, zdá se, že nejde o významný produkt rozkladu. Vzhledem k tomu, že potřeba opatření na snižování rizik již byla pro některá použití určena (původní sloučenina by tak měla méně zatěžovat životní prostředí), se v současnosti další konkrétní kroky k řešení této otázky nedoporučují,

    poměry charakterizující riziko v případě mořského prostředí ukazují možné riziko u některých aplikací. Jakmile budou známy důsledky veškerých činností na snížení rizika vyplývajících z hodnocení pro sladkou vodu a sladkovodní sedimenty, měla by být zhodnocena potřeba získat další údaje o toxicitě, a to pro mořské organismy.

    Předpokládá se však, že po provedení strategie omezování rizik pro životní prostředí v oddíle II a příslušného doporučení 2008/454/ES (3) se dostatečně sníží koncentrace ve vodním a suchozemském ekosystému a další požadavky na informace již nebudou nutné;

    2.

    je takový, že na snižování rizik je zapotřebí zvláštních opatření. Tohoto závěru bylo dosaženo, neboť:

    pro povrchové vody a sediment je v místech produkce, kde se TBBPA používá jako přísada zpomalující hoření v ABS (akrylonitril-butadien-styrenových) pryskyřicích, PEC/PNEC > 1,

    pro suchozemské prostředí, kde se TBBPA používá jako přísada zpomalující hoření v ABS (akrylonitril-butadien-styrenových) pryskyřicích z míst produkce a konverze, je PEC/PNEC > 1. Závěr pro místa konverze závisí na tom, zda se odpadní kaly z daného místa používají na zemědělskou půdu, či nikoli (v případě, že se na půdu odpadní kaly nepoužívají, riziko neexistuje). Pro místa produkce ABS pryskyřic je riziko určeno bez ohledu na předpoklady týkající se použití odpadních kalů.

    Závěr hodnocení rizik pro

    MIKROORGANISMY V ČISTÍRNÁCH ODPADNÍCH VOD

    je takový, že v současnosti není zapotřebí dalších informací a/nebo zkoušek ani opatření na snižování rizik kromě těch, která se již uplatňují. Tohoto závěru bylo dosaženo, neboť:

    hodnocení rizik ukazuje, že se neočekávají žádná rizika. Opatření na snižování rizik, která se již uplatňují, se považují za dostatečná.

    STRATEGIE OMEZOVÁNÍ RIZIK

    Výsledky strategie omezování rizik jsou uvedeny v příslušném doporučení 2008/454/ES.


    (1)  Klasifikace látky je stanovena směrnicí Komise 2004/73/ES ze dne 29. dubna 2004, kterou se po dvacáté deváté přizpůsobuje technickému pokroku směrnice Rady 67/548/EHS o sbližování právních a správních předpisů týkajících se klasifikace, balení a označování nebezpečných látek (Úř. věst. L 152, 30.4.2004, s. 1; opraveno v Úř. věst. L 216, 16.6.2004, s. 125).

    (2)  Úplnou zprávu o hodnocení rizik, stejně jako její shrnutí, lze nalézt na internetových stránkách Evropského úřadu pro chemické látky:

    http://ecb.jrc.it/existing-substances/

    (3)  Úř. věst. L 158, 18.6.2008.

    (4)  Úř. věst. L 158, 30.4.2004, s. 50.

    (5)  Úř. věst. L 131, 5.5.1998, s. 11.

    (6)  Klasifikace látky je stanovena směrnicí Komise 2004/73/ES ze dne 29. dubna 2004, kterou se po dvacáté deváté přizpůsobuje technickému pokroku směrnice Rady 67/548/EHS o sbližování právních a správních předpisů týkajících se klasifikace, balení a označování nebezpečných látek (Úř. věst. L 152, 30.4.2004, s. 1; opraveno v Úř. věst. L 216, 16.6.2004, s. 125).

    (7)  Tato chemická látka není v současné době uvedena v příloze I směrnice 67/548/EHS.


    Top