EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008DC0777

25. Výroční zprava komise o kontrole uplatňování práva společenství (2007) {SEK(2008) 2854} {SEK(2008) 2855}

/* KOM/2008/0777 konecném znení */

52008DC0777

25. Výroční zprava komise o kontrole uplatňování práva společenství (2007) {SEK(2008) 2854} {SEK(2008) 2855} /* KOM/2008/0777 konecném znení */


[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 18.11.2008

KOM(2008) 777 v konečném znění

25. VÝROČNÍ ZPRÁVA KOMISE

O KONTROLE UPLATŇOVÁNÍ PRÁVA SPOLEČENSTVÍ (2007)

{SEK(2008) 2854}{SEK(2008) 2855}

25. VÝROČNÍ ZPRÁVA KOMISE

O KONTROLE UPLATŇOVÁNÍ PRÁVA SPOLEČENSTVÍ (2007)

1. Úvod

V září 2007 přijala Komise sdělení s názvem „Evropa přinášející výsledky – uplatňování práva Společenství“[1], ve kterém uvedla, „že se ve svých výročních zprávách zaměří na strategické otázky, hodnocení stávajícího stavu právních předpisů v různých odvětvích, priority a tvorbu programů budoucích činností“, aby „napomohla strategickému interinstitucionálnímu dialogu o rozsahu, v němž právo Společenství plní svoje cíle, o vzniklých problémech a řešeních, která lze případně uplatnit.“

Tato zpráva poukazuje zejména na problematiku spojenou s uplatňováním práva a označuje tři hlavní oblasti priorit: 1) prevenci, 2) informace a řešení problémů v zájmu občanů, a 3) stanovování priorit při řešení stížností a vedení řízení pro porušení právních předpisů. Zpráva dále zdůrazňuje důležitost pevného partnerství mezi Komisí a členskými státy při práci v odborných skupinách pro řízení uplatňování právních nástrojů a aktivní spolupráci při řešení problémů.

Další podrobnosti o stavu v různých odvětvích práva Společenství, jakož i seznam a statistiku všech případů porušení právních předpisů jsou obsaženy v pracovním dokumentu útvarů Komise, který tvoří přílohu této zprávy[2].

2. Současný stav – problémy a výzvy

Komise má jako strážkyně Smlouvy pravomoc a odpovědnost zajišťovat dodržování práva Společenství tím, že ověřuje, jak členské státy dodržují pravidla vyplývající ze Smlouvy a z právních předpisů Společenství. Pravidla obsažená ve Smlouvě o ES, v 10 000 nařízeních a více než 1 700 směrnic, jež platí pro 27 členských států, tvoří objemný soubor právních předpisů. V souvislosti s uplatňováním práva nevyhnutelně vzniká mnoho různých problémů a výzev. V určitých oblastech je provádění spojeno se zvláštními problémy, jež budou v následujících oddílech podrobeny přezkumu.

2.1. Stížnosti a porušení právních předpisů

Zásadní úlohou řízení pro porušení právních předpisů je zabezpečit správné uplatňování práva Společenství. Přibližně 70 % případů stížností lze uzavřít ještě před zasláním dopisu s úředním oznámením; asi 85 % případů může být uzavřeno před vydáním odůvodněného stanoviska a až 93 % před tím, než soud vynese rozsudek.

Porovnáme-li období 1999–2002 s obdobím 1999–2006, došlo ke zkrácení průměrné doby potřebné k projednání případu porušení právních předpisů počítané od zahájení řízení až do odeslání dopisu, kterým se případ předává Soudnímu dvoru podle článku 226 Smlouvy o ES, a to z 28 měsíců na 23 měsíce. Průměrná doba potřebná k projednání řízení pro porušení práva z důvodu neoznámení vnitrostátních opatření provádějících směrnice zůstala v délce zhruba 15 měsíců. Průměrná doba potřebná k projednávání případů založených na stížnosti a řízení zahájených z vlastního podnětu se zkrátila ze zhruba 39 měsíců na 35 měsíců. V sedmi případech došlo v roce 2007 k druhému předání případu Soudnímu dvoru podle článku 228 Smlouvy, přičemž v roce 2006 bylo tomu tak v deseti případech.

Na konci roku 2007 se Komise zabývala více než 3 400 případy stížností a případy porušení právních předpisů. Celkový počet případů se od roku 2006 zvýšil o 5,9 %, přičemž u řízení vedených z důvodu neoznámení prováděcích opatření činil nárůst 32,3 %. Stížnosti představovaly 35,9 % z celkového počtu případů nebo-li dvě třetiny všech případů týkajících se jiné záležitosti než zpožděného provedení. Od roku 2006 tedy došlo k 8,7% snížení. Počet nových případů řízení z vlastního podnětu se snížil o 9,4 %. V lednu 2007 bylo obdrženo v průměru 99,07 % požadovaných oznámení o prováděcích opatřeních týkajících se všech přijatých směrnic, přičemž do konce roku se tento průměr zvýši na 99,46 %. Pro srovnání v roce 2006 činil tento průměr 98,93 % a zvýšil se na 99,06 %. U směrnic, jejichž lhůta pro provedení končí v roce 2007, bylo však 64,55 % oznámení zpožděných.

2.2. Petice

Počet petic podaných Evropskému parlamentu, k nimž jsou zapotřebí informace od Komise, z části záleží na zájmu občanů. Přestože se většina petic netýká řízení pro porušení právních předpisů ani k nim nevedou, přinášejí tyto petice Evropskému parlamentu a Komisi užitečné informace o problémech občanů.

Nejvyšší počet petic se opětovně týká životního prostředí (146 ze zhruba 420, přičemž petice se zabývají zejména znečištěním ovzduší, vod a hlukem), následuje oblast zaměstnanosti (89 petic), sociálních věcí a rovných příležitostí (pracovní právo: 30, rovnost žen a mužů: 28, volný pohyb pracovníků a sociální zabezpečení: 25).

Více než 20 petic se zabývalo veřejnými zakázkami (zvláště projekty rozvoje měst ve Španělsku), zhruba 20 petic se týkalo uznávání diplomů (zejména turistických průvodců a lyžařských instruktorů), 15 petic se týkalo služeb a finančních institucí (platby v rámci Společenství). Petice vyústily ve zprávu Evropského parlamentu o společnosti Equitable Life. Více než 30 petic se zabývalo problémy v oblasti svobody, bezpečnosti a práva. Dopravy se týkalo 21 petic, daní a celní unie 16 (většina z nich se zabývala nepřímými daněmi u automobilů a dvojího přímého zdanění) a 11 petic se týkalo zemědělství.

2.3. Analýza odvětví

Nadále se značný počet stížností a případů porušení právních předpisů týká oblasti životního prostředí, vnitřního trhu, daní a celní unie, energetiky, dopravy a zaměstnanosti, sociálních věcí a rovných příležitostí, zdraví a spotřebitelské problematiky, a to v souvislosti s rychlým nárůstem právních předpisů, jež mají velkou důležitost pro občany.

Souhrnná analýza klíčových otázek ve zvolených důležitých odvětví se zabývá rozsáhlým spektrem témat. Podrobnosti obsahuje pracovní dokument útvarů Komise nazvaný „Stav v jednotlivých odvětvích“[3].

V odvětví zemědělství existuje více než 2 400 legislativních opatření, především nařízení. Tento soubor právních předpisů je v přiměřené míře stabilní, vyjma častých technických aktualizací a pravidelných přezkumů politiky. Většina z těchto právních předpisů je přímo použitelná, týká se finanční podpory trhu, která je řízena pomocí systému schválení souladu, aby se vyloučily nesprávné platby z rozpočtu Společenství. V důsledku toho jsou všechna právní řízení zahajována členskými státy proti Komisi spíše než opačně. Správu zajišťuje více než 140 výborů a odborných skupin. Zjednodušení bylo zavedeno nařízením o jednotné společné organizaci trhu a reformami odvětví vinařství a ovoce a zeleniny. Komplikace při uplatňování systému podmíněnosti u režimů přímých podpor byly řešeny. Pozornost se obrátila na „kontrolu stavu“ cílů, kterými jsou účinnější a jednodušší přímá podpora, modernizace podpory trhu a potřeby vycházející ze změny klimatu, produkce bioenergie, vodohospodářství a biologická rozmanitost.

Oblast vnitřního trhu a služeb i nadále přináší rozsáhlý okruh otázek a řízení pro porušení právních předpisů, např. v případech přeshraničních investic a poskytování zdravotních služeb. Zpožděné provedení směrnic zůstává i nadále problémem, o čemž svědčí 206 zahájených řízení pro porušení právních předpisů[4]. Široce rozšířená zpoždění jsou v oblasti trhů s finančními nástroji, práva obchodních společností a předpisů pro boj proti praní peněz, odborných kvalifikací a veřejných zakázek. Údaje z poslední doby ukazují na značné zlepšení, ale aby bylo možné hovořit o spolehlivém trendu, musí dojít k jejich potvrzení. Je třeba i nadále vyvíjet velké úsilí při správě nástrojů, například řádně využívat třístupňové sítě výborů pro oblast finančních služeb a odborných skupin pro oblasti práva obchodních společností a předpisů pro boj proti praní peněz.

Oblast volného pohybu výrobků, u kterých doposud neproběhla harmonizace , zahrnuje velký objem podrobné preventivní činnosti členských států a Komise a dialog mezi nimi při oznamování a přezkumu předloh nových technických pravidel na základě směrnice 98/34. Zabraňuje se tím problémům se slučitelností vnitrostátních nařízení s právem Společenství a přispívá to k jasnosti, efektivitě a obecně napomáhá zlepšovat právní úpravu. Většina problémů se vyřeší během několika měsíců. Tato směrnice se rovněž vztahuje na vnitrostátní nařízení týkající se služeb informační společnosti.

Legislativní acquis v oblasti volného pohybu zboží je přiměřeně stabilní s výjimkou problémů způsobených zpožděným provedením, jež si v roce 2007 vyžádaly 227 nových řízení pro porušení právních předpisů. Hlavním úkolem zůstává vyhovět potřebám pravidelné technické aktualizace. Provedení nařízení REACH o chemických látkách bude vyžadovat, aby v několika dalších letech byly prioritou činnosti na zahájení práce agentury a sítě kontaktních bodů.

V oblasti ochrany zdraví a spotřebitele si zpožděné provedení směrnic vyžádalo zahájení více než 330 řízení pro porušení právních předpisů. Kontroly a další specifická opatření zůstávají i nadále klíčové při zajišťování bezpečnosti potravin. Prioritní pozornost se věnuje posilování sítě pro spolupráci při ochraně spotřebitele, aby došlo k zajištění nejúčinnější podpory zájmů občanů.

Pokračuje rychlý rozvoj acquis v oblasti dopravy . Zpožděné provedení zůstává problémem. Prioritou je i nadále neustálé zdokonalování výměny informací s členskými státy a řešení problémů. Se Spojenými státy byl učiněn adekvátní pokrok v přechodu na režim Společenství „ open skies “. Pravděpodobně bude nutné pečlivé sledovat skutečnost, zda došlo k zavedení práv cestujících v letecké dopravě, včetně práv cestujících se sníženou mobilitou. Hlavní záruku letecké a námořní bezpečnosti a ochrany budou i nadále představovat kontroly.

Rovněž v oblasti energetiky se právní předpisy EU rychle rozvíjí. Hlavním úkolem je koordinovaně zabezpečit dodávky plynu, jakož i včasně a řádně provést třetí balíček směrnic o vnitřním trhu s elektřinou a plynem. Současně by měly pokračovat ověřovací a kontrolní mise sledující, jak jsou dodržována pravidla týkající se radiace a jaderné bezpečnosti.

V oblasti cel, přímých a nepřímých daní zapříčinily široká působnost acquis a limity harmonizace značný objem řízení pro porušení právních předpisů a žádostí o předběžnou otázku k Soudnímu dvoru, a to ohledně daní obecně a ohledně DPH zvlášť. Došlo ke značnému nárůstu řízení týkajících se nediskriminace v případě přímých daní. U cel je výzvou zjednodušit legislativu a racionalizovat řízení.

V oblasti zaměstnanosti, sociálních věcí a rovných příležitostí se snížil značný objem řízení pro zpožděné provedení. Nicméně, pokud jde o sociální zabezpečení, volný pohyb, pracovní právo a rovnost/nediskriminaci, pracovní zátěž zůstala značná. Vzhledem ke zdravotním rizikům plynoucím z nemocí z povolání a pracovních úrazů je nutné, aby byla věnována značná pozornost směrnicím o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, a to i těm, které se týkají stavebního, námořního a těžebního průmyslu.

V oblasti informační společnosti čelilo provádění předpisového rámce z roku 2002 pro elektronické komunikace znovu značnému objemu nesprávných provedení a problémů s uplatňováním. Komise navrhla balíček nástrojů k novelizaci a doplnění stávajícího rámce. Provedení nedávno pozměněné směrnice o audiovizuálních mediálních službách může způsobit nárůst počtu stížností. Zpožděné provedení směrnice o informacích veřejného sektoru zapříčinilo téměř dvouletý odklad posouzení shody.

Acquis týkající se životního prostředí je rozsáhlé a ambiciózní, vztahuje se na rozličné situace v členských státech, spravuje ho mnoho různých vládních agentur jednajících na různých úrovních a přitahuje značnou pozornost veřejnosti. Mnoho problémů vzniká z důvodu zpožděného a nesprávného provedení směrnic, přičemž zpožděné provedení bylo v roce 2007 důvodem 125 nových řízení pro porušení právních předpisů. K těmto problémům se přidávají otázky podrobně popsané ve sdělení s názvem „provádění právních předpisů Evropského společenství v oblasti životního prostředí“[5] .

Bylo vynaloženo úsilí na zjednodušení a modernizaci dlouholetých předpisů o nakládání s odpady, ochraně vod a ovzduší a průmyslových emisích s cílem pomoci členským státům řešit problémy s jejich uplatňováním. Byla revidována rámcová směrnice o odpadech, aby došlo k vyjasnění definic, konsolidaci a zjednodušení. V oblasti odpadového hospodářství dochází i nadále k významným zpožděním, zejména z důvodu neadekvátních investic. Stejně tak je vyžadován další rozvoj infrastruktury tisíců větších center osídlení, aby bylo vyhověno směrnici o čištění městských odpadních vod. Rámcová směrnice o odpadech dokládá předchozí úsilí vynaložené na zjednodušení a konsolidaci různých právních předpisů. Pravděpodobně dojde ke zvýšenému nápadu případů, jelikož vyprší lhůty pro provedení různých ustanovení.

Jsou zjevné závažné problémy z důvodu široce rozšířeného nedodržování limitů kvality ovzduší (včetně oxidu siřičitého) a emisí pevných částic v mnoha městech. Velké úsilí bylo vynaloženo na zjednodušení a racionalizaci pravidel pro průmyslové emise. Došlo však k rozsáhlým zpožděním při vydávání povolení u tisíce průmyslových zařízení a stále existuje úkol nejlepší aktualizovat dostupné technologie a příslušné referenční dokumenty. Zatímco počet porušení právních předpisů týkajících se směrnice o posuzování vlivu na životní prostředí zůstává vysoký, i když stabilní, narůstá počet případů porušení právních předpisů týkajících se směrnice o strategickém posuzování vlivů na životní prostředí. V oblasti změny klimatu je hlavním úkolem plné provedení systému obchodování s emisemi, včetně povinnosti podávat informace dvakrát ročně. Dochází k pokroku při uznávání chráněných oblastí podle směrnice o ptácích a směrnice o přírodních stanovištích, avšak pro zlepšení stavu některých stanovišť a druhů je třeba vynaložit další úsilí.

V oblasti svobody, bezpečnosti a práva dochází ke značnému nárůstu acquis . Základní úkoly spočívají v zajištění včasného a správného provedení mnoha nedávno přijatých právních předpisů a ve vyřizování značného objemu korespondence, stížností a rostoucího nápadu případů porušení právních předpisů. Dokončení studie o provedení deseti směrnic týkajících se přistěhovalectví a azylu, k němuž došlo v roce 2008, může zapříčinit vznik řízení pro porušení právních předpisů, stejně tak i rozvoj práv státních příslušníků třetích zemí. Je pravděpodobné, že i nadále bude kladen velký počet dotazů a stížností, jež se budou týkat základních práv a svobod, občanství a volného pohybu osob.

3. Prioritní AKCE

3.1. Akce 1: Posílení preventivních opatření

Pro zajištění účinného uplatňování právních předpisů Společenství v EU-27, je důležité zvýšit úsilí vynakládané na prevenci vzniku porušení právních předpisů. Nápravná opatření u zjištěných porušení přicházejí nutně až poté, co byli občané a podniky zbaveni plných výhod, jež právo poskytuje. Pro nápravu tohoto stavu je nutné vytrvalé úsilí Komise i členských států.

a) Zlepšené legislativní nástroje

Maximální úsilí se věnuje zajištění jasnosti, jednoduchosti, funkčnosti a vymahatelnosti právních předpisů. Zvýšená pozornost se zaměřuje na aspekty provádění, řízení a vymáhání při přípravě návrhů právních předpisů, ve stádiu posuzování dopadů a v průběhu celého procesu tvorby politiky. Dochází k úpravě pokynů pro posuzování dopadů, aby se zajistilo, že volba způsobu provedení a vymáhání, jakož i volba právního nástroje, je důkladně vyhodnocena.

Nařízení budou navrhována tam, kde jsou vhodným nástrojem pro technická prováděcí opatření. Nařízení byla přijata například pro ceny roamingových služeb, jsou navrhována pro kosmetiku a stavebniny a uvažuje se o nich v souvislosti s veterinárními záležitostmi, biocidy a textiliemi. V odvětví motorových vozidel se nyní prostřednictvím nařízení Komise zavádí rámcová pravidla. Nařízení se používají k provedení směrnic týkajících se regulovaných povolání a k zavedení technických norem pro ekodesign energetických spotřebičů. Nařízení byla přijata k harmonizaci v oblasti chemických látek prostřednictvím REACH a navržena k posílení vzájemného uznávání při volném pohybu zboží.

Při projednávání návrhů Komise v rámci spolurozhodování by Evropský parlament a Rada měly přispět k dosažení jasnosti a jednoduchosti právních předpisů.

b) Příprava správného provedení práva Společenství

Komise a členské státy pracují na zlepšení provádění směrnic. Cílem Komise je zajistit, aby prováděcí plány pro členské státy založené na rizicích, jež označují potřebné činnosti podle obsahu a pravděpodobné obtížnosti při provádění, doprovázely návrhy nových směrnic při legislativním procesu. Komise vytvoří sítě tvořené příslušnými osobami v členských státech pro provedení všech nových směrnic a pro výměnu otázek a odpovědi v režimu on-line.

U mnoha nových směrnic se organizují semináře věnované provádění práva, včetně směrnic o regulovaných povoláních, pojišťovnictví, bankovnictví, cenných papírech, právu obchodních společností, účetnictví a auditu v rámci vnitřního trhu. Pro různé oblasti budou nadále organizovány schůzky o souborech témat týkajících se provádění práva. Časté schůzky skupiny regulátorů a kontaktního výboru pro směrnici o audiovizuálních mediálních službách pomohou s problematikou jejího provádění. Odborná skupina v oblasti prevence a kontroly průmyslového znečištění (IPPC) se přemění na odbornou skupinu pro průmyslové emise (EIG), která bude mít větší vliv na provádění práva V roce 2007 proběhlo šest zasedání odborné skupiny nad prováděním směrnice o službách a dalších šest je plánováno na rok 2008.

U komplexnějších nástrojů může být vyžadována prodloužená lhůta na provedení, jako například lhůta tří let u směrnice Solventnost II o pojištění. Ve zvláštních případech může být provedení různých prvků rozděleno do etap s různými lhůtami, což umožní je lépe sledovat, identifikovat zpoždění a rychle podniknout nápravná opatření.

Komise rovněž spolupracuje s administrativou členských států a zúčastněnými subjekty na včasném provedení a správném vymáhání nařízení tím, že vyvíjí zdokonalené postupy členských států, standardní formulář pro stížnosti a dokumenty s pokyny k právům cestujících v letecké dopravě.

c) Posouzení shody prováděcích opatření a předcházení nesprávnému uplatňování

Při snaze předcházet situacím, kdy předpisy členského státu nejsou v souladu s právem Společenství a dochází k nesprávnému uplatňování práva Společenství administrativou členského státu, se využívá řada nástrojů. Mezi tyto nástroje patří posouzení shody provedeného znění, zasedání výborů a odborných skupin, kontroly, dotazníky, zprávy o provedení, zjišťovací mise, předběžná oznámování předloh nových technických nařízení anebo studie či analýzy.

Posouzení shody vychází z rizik a bere v úvahu zkušenosti z hodnověrného provedení, obsah daného opatření, přípravné práce k provedení a zprávy zúčastněných subjektů.

Zatímco posouzení shody hraje ústřední roli v mnoha oblastech, včetně práva životního prostředí, jiné oblasti jako např. krmiva a potraviny vyžadují ověření kontrolních systémů členských států prostřednictvím inspekcí Potravinového a veterinárního úřadu. Další druhy inspekcí jsou rovněž organizovány v oblastech, jako je námořní a letecká bezpečnost a ochrana a jaderná bezpečnost.

d) Aktivní řízení: úloha výborů a odborných skupin

Zhruba 260 výborů a 1 200 odborných skupin spravuje acquis , aktualizuje technické požadavky a pomáhá zjišťovat, zda je nutné provést legislativní novelu. Pracují na výkladových pokynech, kodexech chování, zabývají se konkrétními problémy a nalézají způsoby, jak zvýšit účinnost uplatňování právních předpisů. Významně přispívají rovněž nevládní organizace, podnikatelé a další zúčastněné subjekty. V roce 2007 v samotném zemědělství proběhlo 256 zasedání 31 řídících a regulativních výborů a 118 zasedání poradních a odborných skupin. Bylo přijato 38 pokynů o přípravcích na ochranu rostlin a v oblasti bezpečnosti potravin bylo vynaloženo velké úsilí prostřednictvím odborných skupin, pokynů a školení. V oblasti finančních služeb podporují jednotný výklad a uplatňování právních předpisů a zdokonalují praktickou řízení třístupňové výbory.

3.2. Akce 2: poskytování informací a řešení problémů v zájmu občanů a podniků

V důsledku významného rozsahu a objemu souboru právních předpisů Společenství, jež se uplatňují v 27 členských státech, nutně vzniká mnoho otázek a stížností. Zájmům občanů a podniků nejlépe poslouží, pokud se řešení naleznou rychlým a neformálním způsobem. Mnoho otázek lze nejefektněji vyřešit pomocí výměny informací a kooperativním přístupem k řešení. Komise odpovídá občanům prostřednictvím portálu Europe Direct, Občanského rozcestníku, sítě ESC, Euro-jus a dalších rozsáhlých akcí útvarů Komise.

Právní předpisy Společenství upravují některé mechanismy pro občany, aby mohli uplatňovat svá práva vůči podnikatelským subjektům při porušení právních předpisů, jako jsou například zvláštní postupy pro vyřizování stížností týkajících se práv cestujících v letecké dopravě, řešení sporů v oblasti telekomunikací podle směrnice o univerzální službě a spolupráce při vymáhání dodržování právních předpisů na ochranu zájmů spotřebitele. Komise koordinuje síť SOLVIT, ve které členské státy řeší společně přeshraniční problémy způsobené případným nesprávným uplatňováním předpisů pro vnitřní trh veřejnými orgány, aniž by došlo k využití soudního řízení.

Komise navíc spustila projekt EU PILOT s cílem poskytnout rychlejší a lepší odpovědi na otázky a přinést řešení problémů vznikajících při uplatňování právních předpisů EU, ve kterém se vyžaduje potvrzení faktické nebo právní situace v členském státě. Projektu se účastní patnáct členských států a byl zahájen 15. dubna 2008. Do poloviny září bylo do systému zaneseno 130 případů z oblastí, jako je zdraví a bezpečnost při práci, sociální zabezpečení a volný pohyb pracovníků, vydávání víz, volný pohyb osob, ochrana osobních údajů, zadávání veřejných zakázek, právo životního prostředí, volný pohyb zboží a přímé a nepřímé daně. Prvotní hodnocení projektu bude provedeno za jeden rok.

Tyto nástroje představují důležitý závazek Komise a členských států pomáhat občanům a podnikům a vytvářet užší spolupráci s cílem plně využít výhod EU.

3.3. Akce 3: stížnosti a vedení řízení v oblasti porušení právních předpisů – stanovování priorit podle odvětví

Efektivní a účinné vymáhání práva Společenství v EU čítající 27 členských států vyžaduje, aby si Komise v této oblasti stanovila jasné priority. Cílem je získat maximální výhody pro občany a podniky. K jeho naplnění se Komise musí prioritně zabývat porušeními právních předpisů, jež mají největší dopad na obecné blaho. Komise se bude rovněž zabývat ostatními případy prostřednictvím mechanismů na řešení problému, jako je SOLVIT nebo EU PILOT. Takovéto případy, kde může být spolupráce s členskými státy při zjišťování faktických a právních skutečností týkajících se stížnosti užitečná, lze řešit účinněji prostřednictvím těchto mechanismů, a tudíž přinést lepší výsledky pro jednotlivé občany. V případě nutnosti se povedou řízení pro porušení právních předpisů. Ve svém sdělení z roku 2007 Komise uvedla obecné priority a dále zmínila možnost zavést kritéria stanovování priorit pro jakékoliv dané odvětví. Tímto způsobem Komise zajistí, že se u všech otázek aplikují následná opatření, dojde k vyhodnocení nejvhodnějšího způsobu dosažení rychlých a dobrých výsledků a zároveň bude zachováno právo zahájit formální řízení pro porušení právních předpisů Společenství a budou zachovány záruky ze sdělení z roku 2002 o vztazích se stěžovateli[6].

Příklady priorit jsou podrobněji vysvětleny v pracovním dokumentu útvarů Komise s názvem „Stav v jednotlivých odvětvích“ SEK(2008) 2854 a patří mezi ně:

- Vnitřní trh a služby – politické priority se zaměří na porušování práva Společenství, jež: 1) narušují základní svobody a mají široký dopad na práva občanů, 2) jsou hrozbou pro celkové fungování právních předpisů v odvětví nebo zahrnují důležitý právní precedent nebo 3) pravděpodobně mají důležitý hospodářský dopad na vnitřní trh nebo jeho konkrétní odvětví. V odvětví služeb se činnosti zaměří na případy zjevné diskriminace na základě státní příslušnosti nebo na případy, jež mají dopad na kategorie poskytovatelů služeb v důležitých odvětvích.

- Finanční služby – problematika týkající se např. investičních omezení, jež jsou založena na otázkách národní bezpečnosti nebo ovlivňují penzijní systémy.

- Zaměstnanecká práva, pracovní právo, sociální zabezpečení a nediskriminace – v případech, které mají důležité důsledky pro občany, může stanovování priorit přinést největší užitek největšímu počtu osob. Uplatní se doplňující opatření, aby byla občanům poskytnuta pomoc při hledání řešení jejich individuálních problémů, a celková situace bude sledována s cílem zjistit, není-li zapotřebí další vhodná akce.

- Základní práva, volný pohyb osob, přistěhovalectví, azyl a občanská spravedlnost – nadále budou prioritou problémy, které mají široký dopad na základní práva a volný pohyb, a občanskoprávní otázky týkající se manželství a rodičovské zodpovědnosti. Budou se uplatňovat doplňující opatření, aby byla občanům poskytnuta pomoc při hledání řešení jejich individuálních problémů, a celková situace bude sledována s cílem zjistit, není-li zapotřebí další vhodná akce.

- Životní prostředí – kolektivně budou řešena podobná individuální porušení právních předpisů, a to prostřednictvím horizontálních případů, jako je např. odpadové hospodářství a znečištění ovzduší; velké projekty infrastruktury, zvláště ty, na které jsou čerpány prostředky Společenství; porušení právních předpisů, u kterých je dotčen významný počet občanů nebo u nichž jsou občané opakovaně vystaveni přímému poškození nebo jim hrozí vážné snížení kvality života[7].

- Doprava – akce v oblasti bezpečnosti a ochrany cestujících, jakož i politiky udržitelnosti s širokým odpadem.

- Energetika – činnosti, jež mají značný dopad na boj pro změně klimatu a které zajistí bezpečnost dodávek energií a větší konkurenci v oblasti dodávek energií .

- Informační společnost – otázky systémového významu týkající se fungování vnitrostátních regulátorů, otázky ochrany spotřebitele v telekomunikacích (např. evropské číslo tísňového volání 112), pravidla televizní reklamy, ochrana nezletilých a prevence podněcování k rasové nesnášenlivosti v médiích a nediskriminační přístup k informacím veřejného sektoru.

- Politika hospodářské soutěže – účinná hospodářská soutěž v liberalizovaných síťových odvětvích průmyslu, například na energetických trzích, včetně nediskriminačního přístupu k infrastruktuře a k finančním službám. Zpětné získávání prostředků v případech nezákonné státní podpory.

4. Změny právních předpisů v důsledku zkušeností

Acquis se stále vyvíjí v důsledku zkušeností nabytých při jeho provádění. Je potřebné posílit cyklus pro lepší právní úpravu, aby byla zvolena nejvhodnější odpověď na každý druh problémů v příslušném momentu cyklu a aby se zajistilo, že informace o uplatňování se promítnou do přezkumu právních předpisů.

V některých oblastech, jako je vliv emisí pevných částic na znečištění ovzduší nebo nakládání s odpadními oleji, může legislativní změna zdokonalit cíle, upravit hmotněprávní ustanovení, oddálit provedení nebo zavést větší flexibilitu požadavků v reakci na pociťované těžkosti. V jiných oblastech se uskutečňuje rozsáhlá modernizace, administrativní zjednodušení a zlepšené řízení, jako je tomu například v případě celního kodexu. Odvětvové problémy s otevíráním trhů s elektřinou a plynem byly náplní třetího legislativního balíčku. V různých stupních vývoje se nachází vyjasňování právních předpisů a jejich přepracování v oblasti etiketování a prezentace potravin a jejich uvádění na trh, a ochrany rostlin. Probíhá, nebo již proběhl, značný legislativní vývoj, který se týká vzájemného uznávání v rámci volného pohybu zboží, a to např. u automobilů a zdravotnických prostředků, léčiv a opožděných plateb se zvláštním zaměřením na malé podniky.

5. Závěry

Tato zpráva poukazuje na potřebu aktivní spolupráce mezi Komisí a členskými státy za účelem zajištění obecné správy práva a partnerské spolupráce s cílem nalézt rychlé a účinné odpovědi na obavy občanů a napravit porušeních právních předpisů, přičemž důležitost těchto činností zdůraznil Evropský parlament. Nejlepší výsledky přinese koordinovaná akce Komise a členských států uzpůsobená konkrétním problémům. Komise zůstane bdělá při stíhání porušování právních předpisů a bude i nadále úzce spolupracovat s Evropským parlamentem tím, že bude podávat zprávy o uplatňování práva Společenství a diskutovat jeho vývoj.

Účinné uplatňování práva Společenství bude i nadále čelit zásadním výzvám, jakými jsou například značně zpožděná provádění směrnic. Některé oblasti práva Společenství rovněž zavdávají příčinu pro vysoký počet stížností občanů či podniků na porušení jejich práv v rámci práva Společenství. V nadcházejícím roce se Komise zvláště zaměří na následující opatření:

- na řešení problematiky značného výskytu zpožděného provádění směrnic;

- na posílení preventivních opatření, a to i na trvající potřebu vyvinout analýzu, jež by se týkala problematiky provádění a otázek souladu při přípravě hodnocení dopadu;

- na zlepšení šíření informací a na neformální řešení problémů v zájmu občanů a podniků; a dále pak

- na přikládání priority nejdůležitějším případům a na úzkou spolupráci s členskými státy s cílem urychlit nápravu protiprávního stavu.

[1] KOM (2007) 502, 5.9.2007.

[2] SEK(2008) 2854 a SEK(2008) 2855.

[3] SEK(2008) 2854.

[4] Není-li uvedeno jinak, týkají se všechny uvedené údaje roku 2007.

[5] KOM(2008) 773.

[6] KOM(2002) 141.

[7] Viz dále KOM(2008) 773.

Top