EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007XC0425(07)

Postup pro udělování přepravních práv na Maltě

Úř. věst. C 90, 25.4.2007, p. 25–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

25.4.2007   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 90/25


POSTUP PRO UDĚLOVÁNÍ PŘEPRAVNÍCH PRÁV NA MALTĚ

(2007/C 90/09)

Podle článku 6 nařízení Evropského parlamentu a Komise č. 847/2004 o sjednávání a provádění dohod mezi členskými státy a třetími zeměmi o leteckých službách Evropská komise zveřejňuje následující vnitrostátní postup pro rozdělení leteckých provozních práv mezi příslušné dopravce Společenství, pokud jsou omezeni dohodami o leteckých službách se třetími zeměmi.

Přepravní práva uvnitř Společenství

Podle požadavků nařízení Rady (EHS) č. 2408/92 o přístupu leteckých dopravců Společenství na letecké trasy uvnitř Společenství může letecký dopravce, který je držitelem platné provozní licence vydané členským státem ES, v souladu s nařízením Rady (EHS) č. 2407/92 vykonávat přepravní práva na trasách mezi Maltou a Společenstvím.

Přepravní práva pro lety mezi Maltou a státy, které nejsou členy ES

Žádosti o využití dostupných přepravních práv předložené řediteli Odboru pro civilní letectví způsobilými leteckými dopravci budou automaticky schváleny, pokud tato práva nejsou omezena z hlediska určených dopravců nebo četnosti.

Udělování omezených přepravních práv stanovených ve dvoustranných dohodách o leteckých službách, které Malta uzavřela se státy, které nejsou členy Společenství, se provádí v souladu s požadavky nařízení (ES) č. 847/2004 o sjednávání a provádění dohod mezi členskými státy a třetími zeměmi o leteckých službách.

i)   Způsobilost

Letecký dopravce se může ucházet o tato práva, pokud:

je vlastnictvím a organizací způsobilý jako dopravce Společenství (ve smyslu nařízení (EHS) č. 2407/92);

splňuje předepsané bezpečnostní normy a spadá pod faktickou regulační kontrolu příslušných orgánů ve Společenství;

je usazen na Maltě.

ii)   Cíle

Udělování omezených přepravních práv se na Maltě provádí v souladu s těmito cíli:

udržení vysoké úrovně bezpečnosti a ochrany životního prostředí;

maximalizace prospěchu pro spotřebitele prostřednictvím poskytování hospodárných, výkonných a konkurenčních leteckých služeb;

zachování nepřetržitosti služeb;

rozvoj cestovního ruchu na Maltě;

minimalizace geografické izolovanosti a maximalizace mezinárodní propojenosti.

iii)   Průhlednost

Udělování omezených přepravních práv se provádí na základě postupu, který zajišťuje, že všechny strany s oprávněným zájmem mají možnost svůj zájem vyjádřit. Z tohoto důvodu budou uvedený postup a informace o dostupnosti omezených přepravních práv pravidelně zveřejňovány na internetových stránkách Odboru pro civilní letectví. Ředitel odboru kromě toho prostřednictvím oznámení na internetových stránkách Odboru pro civilní letectví veřejně informuje o plánovaných jednáních o dvoustranných leteckých službách. Každý letecký dopravce, který se cítí poškozen rozhodnutím o udělení omezených přepravních práv, má právo podat odvolání Odvolacímu výboru pro přepravní práva (Traffic Rights Appeals Board).

iv)   Zákaz diskriminace

Všichni dopravci, kteří jsou držiteli osvědčení provozovatele letecké dopravy (AOC) a provozní licence (označované také jako licence pro letecké služby) vydaných na základě nařízení (EHS) č. 2407/92 členským státem ES a kteří mají na Maltě pobočku, mohou požádat o udělení přepravních práv.

Kritéria hodnocení zahrnují mimo jiné konkrétní charakteristiky trasy a zejména její možný příspěvek k rozvoji cestovního ruchu na Maltě, usnadnění obchodu mezi Maltou a třetími zeměmi, navrhovanou kvalitu služeb, nejlepší poměr kvality a ceny, které jsou nabízeny zákazníkům, a investice, které se na dané trase uskutečnily a mají se uskutečnit.

v)   Sledování a udělování udělených přepravních práv

Přepravní práva nejsou převoditelná mezi dopravci a ředitel odboru je může odejmout. Provozovatel, jemuž bylo uděleno přepravní právo, by měl zavést příslušnou novou službu za přiměřenou dobu; tato práva ztratí, jestliže nemůže prokázat, že zpoždění v jejich využívání bylo důsledkem výjimečných okolností mimo jeho kontrolu.

vi)   Postup

Pokud jsou přepravní práva omezena a udělení může být předmětem zájmu více než jedné letecké společnosti, měl by se při udělování přepravních práv uplatnit tento postup:

1)

Zainteresovaný letecký dopravce musí samostatně a výslovně požádat ředitele odboru o provozování leteckých služeb na dané trase.

2)

V zájmu zachování nepřetržitosti služeb dostane přednost před ostatními žadateli letecký dopravce, který již provozuje konkrétní trasu, a to za předpokladu, že tento letecký dopravce může i nadále účinně využívat udělená přepravní práva.

3)

Budou-li obdrženy nové žádosti o provozování stejné (nové) trasy ode dvou nebo více leteckých dopravců, přednost dostane letecký dopravce, který poskytuje nejlepší služby, a umožní se mu pokračovat ve využívání přepravních práv za předpokladu, že se tato práva využívají účinně.

4)

Pokud letecký dopravce neprovozuje všechny služby, o které požádal, v kterémkoli jednom roce nebo sezónním období, vyjma případů nepředvídaných okolností nebo okolností mimo jeho kontrolu, uloží se mu sankce, pokud jde o novou žádost o provozování stejné trasy v následujícím roce nebo sezóně, a může ztratit právo tuto trasu provozovat.

5)

U leteckého dopravce, který provozuje služby na konkrétní trase na sezónním základě, se nemá za to, že ukončil své služby na konci provozní sezóny, a nemá se za to, že tudíž ztratil právo provozovat uvedenou trasu, ledaže neprovozuje služby po dobu delší než 12 měsíců.

6)

Přihlíží se k vybavení a úrovni služeb, které se na trase mají poskytovat.

7)

Za účelem vyhodnocení udělení omezených přepravních práv ředitel odboru uvědomí letecké dopravce, kteří o to mohou mít zájem, a umožní jim během soukromého slyšení vyjádřit své názory.

8)

Ředitel sdělí rozhodnutí o přijetí/zamítnutí žádosti o přepravní práva ve lhůtě 30 dnů od ukončení uvedených slyšení.

vii)   Poplatky

Na poplatek za udělení přepravních práv (schválení trasy) vzniká nárok na základě předpisů o civilní letecké dopravě (o poplatcích) (za udělování licencí v letecké dopravě) (právní oznámení 429 z roku 2004).

Formulář žádosti

Žádost o provozování leteckých služeb na konkrétní trase se předkládá na vhodném formuláři, který si lze stáhnout z internetových stránek Odboru pro civilní letectví > sekce letecké dopravy > formuláře a oběžníky (> Air Transport Section > Forms and Circulars).

Platné právní předpisy

Zákon o civilním letectví z roku 1972 (v pozměněném znění) – kapitola 232

Předpisy o civilním letectví (o udělování licencí v letecké dopravě), 2004 – právní oznámení 78/2004

Předpisy o civilním letectví (o poplatcích) (za udělování licencí v letecké dopravě), 2004 – právní oznámení 429/2004

Předpisy o civilním letectví (rozdělování přepravních práv), 2007 – právní oznámení 23/2007

Nařízení (EHS) č. 2407/92, (EHS) č. 2408/92, (ES) č. 847/2004

J. SULTANA

generální ředitel

Odboru pro civilní letectví

Dne 26. února 2007.

„Právní oznámení 23 z roku 2007

ZÁKON O CIVILNÍM LETECTVÍ

(KAPITOLA 232)

Předpisy o civilním letectví (rozdělování přepravních práv), 2007

Ministr pro konkurenceschopnost a spoje při výkonu pravomocí svěřených mu na základě článku 3 zákona o civilním letectví vydal tuto vyhlášku:

1.

Název této vyhlášky je Předpisy o civilním letectví (Rozdělování přepravních práv), 2007

2.

Pro účely článku 5 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 847/2004 ze dne 29. dubna 2004 o sjednávání a provádění dohod mezi členskými státy a třetími zeměmi o leteckých službách, rozdělování přepravních práv mezi způsobilými leteckými dopravci Společenství provádí ředitel Odboru pro civilní letectví nediskriminačním a průhledným postupem.

3.

1)

Odvolání proti jakémukoli rozhodnutí přijatému podle nařízení 2 ředitelem Odboru pro civilní letectví se podává Odvolacímu výboru pro přepravní práva.

2)

Právo na odvolání přísluší straně poškozené rozhodnutím.

3)

Odvolání lze podat uvedenému výboru na základě těchto důvodů:

a)

došlo k závažné faktické chybě,

b)

došlo k závažné procesní chybě,

c)

došlo k právní chybě,

d)

došlo k určité závažné nezákonnosti, včetně nepřiměřenosti nebo nedostatečné proporcionality.

4)

Výbor uvádí důvody svých rozhodnutí a dává tato rozhodnutí zveřejnit, přičemž – pokud to uzná za vhodné – vynechá z důvodů obchodního nebo bezpečnostního tajemství jména zúčastněných osob nebo jakoukoli jinou informaci.

5)

Výbor při rozhodování o odvolání podle tohoto předpisu může:

a)

odvolání zamítnout, nebo

b)

rozhodnutí zrušit,

a pokud výbor rozhodnutí zruší, věc postoupí k provedení řediteli Odboru pro civilní letectví.

4.

1)

Ustavuje se Odvolací výbor pro přepravní práva, dále jen ‚výbor‘, sestávající ze tří členů, z nichž jeden je předsedou a má zkušenosti v právní oblasti.

2)

Členy výboru jmenuje ministr odpovědný za civilní letectví na období uvedené v příslušné jmenovací listině a členové výboru mohou být jmenováni i na další období, uzná-li to ministr za vhodné.

3)

Proti členovi výboru lze vznést námitky nebo člen výboru se sám může zdržet projednávání z jakéhokoli důvodu, z něhož lze vznést námitky proti soudci nebo z něhož se soudce sám může projednávání zdržet v souladu s článkem 734 organizačního a občanského soudního řádu. Ve všech uvedených případech ministr jmenuje osobu, která má kvalifikaci člena, jehož jmenování bylo odmítnuto nebo který sám jmenování odmítl, členem výboru náhradou za uvedeného člena.

5.

1)

Výbor je příslušný k projednání a rozhodnutí jakéhokoli odvolání, které je mu předloženo v souladu s ustanoveními těchto předpisů, a s výhradou předpisu 6 uvedených předpisů jsou rozhodnutí výboru konečná a závazná.

2)

Za účelem výkonu svých funkcí může výbor předvolat jakoukoli osobu, aby vypovídala jako svědek a předložila doklady, a předseda výboru má pravomoc brát pod přísahu. Výbor může rovněž jmenovat odborníky, kteří mají výboru radit v technických záležitostech důležitých pro rozhodnutí výboru.

3)

Pro účely výše uvedeného ustanovení má výbor stejné pravomoci, jaké přísluší Prvnímu občanskému soudu (First Hall, Civil Court), a to podle právních předpisů.

4)

Výbor stanoví svůj jednací řád.

6.

1)

Jakákoli strana odvolání předloženého výboru, která se cítí poškozena rozhodnutím výboru, se může v právní otázce odvolat k odvolacímu soudu (nižší pravomoci) ve složení v souladu s čl. 41 odst. 6 organizačního a občanského soudního řádu pomocí žádosti podané v podatelně uvedeného soudu ve lhůtě třiceti dnů ode dne, kdy jí bylo rozhodnutí sděleno.

2)

Na registraci právních úkonů v souvislosti s odvoláními podle tohoto nařízení se vztahují poplatky uvedené v příloze A organizačního a občanského soudního řádu.“


Top