Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007PC0510

    Návrh směrnice Evropského Parlamentu a Rady kterou se mění směrnice Rady 80/181/EHS o sbližování právních předpisů členských států týkajících se jednotek měření {SEK(2007) 1136} {SEK(2007) 1137}

    /* KOM/2007/0510 konecném znení - COD 2007/0187 */

    52007PC0510

    Návrh směrnice Evropského Parlamentu a Rady kterou se mění směrnice Rady 80/181/EHS o sbližování právních předpisů členských států týkajících se jednotek měření {SEK(2007) 1136} {SEK(2007) 1137} /* KOM/2007/0510 konecném znení - COD 2007/0187 */


    [pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

    V Bruselu dne 10.9.2007

    KOM(2007) 510 v konečném znění

    2007/0187 (COD)

    Návrh

    SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

    kterou se mění směrnice Rady 80/181/EHS o sbližování právních předpisů členských států týkajících se jednotek měření

    (předložený Komisí){SEK(2007) 1136}{SEK(2007) 1137}

    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    Po rozsáhlé konzultaci se zúčastněnými stranami a po posouzení dopadů navrhuje Komise aktualizaci směrnice 80/181/EHS s cílem zahrnout do její oblasti působnosti i ochranu spotřebitele a životní prostředí, zahrnout jako zákonnou jednotku novou jednotku SI pro katalytickou činnost (katal), umožnit neomezené používání doplňkových údajů a zrušit požadavek, aby Spojené království a Irsko ukončily omezené lokální výjimky pro jednotky pinta, míle a trojská unce tam, kde se tyto jednotky ještě používají.

    Souvislosti

    Stávající právní přepisy

    Tato směrnice platí od roku 1980 a slouží ke sjednocení používání zákonných jednotek měření v rámci EU v souladu s mezinárodní soustavou jednotek (SI) přijatou příslušnou mezinárodní institucí, Mezinárodním úřadem pro váhy a míry.

    Potřeba revize

    Směrnice obsahuje doložku (čl. 3 odst. 2), podle které již použití doplňkových (nemetrických) údajů v roce 2009 není povoleno. V případě uplatnění této doložky by EU požadovala, aby veškeré označování bylo pouze v metrických jednotkách, což může způsobit potíže hospodářským subjektům a narušit mezinárodní obchod a konkurenceschopnost, neboť Spojené státy vyžadují metrické i nemetrické označování. Směrnice (čl. 6a) upřesňuje, že by otázky týkající se provedení této směrnice, a zvláště pak otázka doplňkových indikací, měly být podrobněji prozkoumány.

    Směrnici je rovněž třeba přizpůsobit technickému pokroku, což v tomto případě znamená zahrnutí nových metrických jednotek, na které se vztahuje mezinárodní dohoda. V případě nových metrických jednotek by členské státy vzhledem k technickému pokroku jinak uplatnily vnitrostátní právní předpisy, které mohou v některých případech požadovat nové označovaní, a to zejména v případě, budou-li tyto právní předpisy zaváděny v různých obdobích.

    Spojené království a v některých případech i Irsko by musely stanovit datum pro ukončení posledních výjimek podle článku 1 písm. b) tam, kde se tyto výjimky stále používají (pinta v případě mléka ve vratných lahvích a čepovaného piva a jablečného vína (cider), míle v případě dopravních značek a měření rychlosti a vzdálenosti, trojská unce v případě transakcí s drahými kovy). Zkušenost nicméně ukázala, že tyto případy použití jsou lokální a nijak nebrání přeshraničnímu obchodu.

    Výjimka akrů při zápisu do katastru nemovitostí povolená v čl. 1 písm. b) se nicméně již nepoužívá v důsledku změn, které proběhly ve správních postupech obou členských států.

    Posouzení dopadů strategických alternativ

    Komise jako součást politiky zlepšování právní úpravy[1] provedla posouzení dopadů strategických alternativ[2], v němž zvážila tři alternativy: nepřijetí žádných opatření, zrušení směrnice a aktualizace směrnice.

    Posouzení dopadů ukázalo, že nejvhodnější alternativou je „aktualizace směrnice“, neboť tato alternativa zachovává stávající situaci a nevyžaduje nové správní náklady, jež by v této oblasti představovaly především náklady na označování. Tato alternativa představuje součinnost mezi rozšířením použití doplňkových indikací a pokračující pružností v současné praxi prosazování směrnice, pokud jde o používání nemetrických údajů, a to zejména v odvětvích používajících měření, pro něž neexistuje žádná metrická jednotka, např. binární měření v oblasti počítačového zpracování (bity, bajty). Tato alternativa by zajistila pokračování současné praxe, která celkově vzato nepřinesla žádné zásadní problémy. Spojenému království a Irsku se v souladu se zásadou subsidiarity dovolí neomezené používání výjimek (pinta, míle, trojská unce), neboť tyto výjimky mají lokální povahu a omezený dopad.

    Hlavními náklady spojenými s alternativou „neprovedení žádných opatření“ by byly značné správní náklady, které by se vzhledem k menším úsporám z rozsahu pravděpodobně nejvíce dotkly malých a středně velkých podniků. V zájmu zachování úměrnosti nebyl při posouzení dopadů proveden celkový odhad s použitím standardního nákladového modelu, ale využívá se podobných odhadů z různých sektorů průmyslu.

    Náklady vyplývající z druhé alternativy „zrušení směrnice“ jsou velmi nejisté, ale mohly by být vysoké vzhledem ke skutečnosti, že členské státy mohou uplatňovat mezinárodní normy rozdílně, což by mělo za následek vznik nejistých podmínek, ne-li překážek pro obchod. Může také dojít k příležitostným nákladným ztrátám vzniklým neporozuměním. Příkladem budiž případ americké kosmické lodi Marslander, jež se zřítila na Marsu kvůli selhání způsobenému nešťastnou záměnou palců/liber a metrických údajů, k níž došlo ve výrobní fázi.

    Schválení doplňkových indikací na dobu dalších deseti let (čtvrtá lhůta po lhůtách stanovených pro roky 1989, 1999 a 2009) by znamenalo budoucí zásadní změny přinejmenším ve třech různých oblastech politik (diagnostika in vitro, vyznačování nutričních hodnot a práva k duševnímu vlastnictví) a nebylo by považováno za pozitivní signál ke změně ve Spojených státech: snahy Spojených států, pokud by povolily označování pouze v metrických údajích, by v tomto případě byly „odměněny“ překážkou pro obchod s EU, pokud jde o produkty s označováním používajícím doplňkové indikace.

    Záměry a cíle návrhu

    Zjednodušení a lepší právní úprava

    Z výše uvedených důvodů se navrhuje zachovat stávající situaci, neboť nevyžaduje nové správní náklady, které představují v této oblasti především náklady na označování. To lze považovat za zjednodušení.

    Tento návrh představuje součinnost mezi rozšířením použití doplňkových indikací a zachováním pružného přístupu v současné praxi prosazování směrnice, zvláště pokud jde o používání nemetrických údajů, a to zejména v odvětvích používajících měření, pro něž neexistuje žádná metrická jednotka, např. binární měření v oblasti počítačového zpracování (bity, bajty). Zajistil by pokračování současné praxe, která celkově vzato nepřinesla žádné zásadní problémy, a to lze považovat za lepší právní úpravu.

    Tím, že se Spojenému království a Irsku dovolí neomezeně pokračovat ve výjimkách (pinta, míle, trojská unce), nevzniknou žádné překážky obchodu. To, že se zde nebude vyžadovat změna, lze považovat za slučitelné se zásadou subsidiarity.

    Právní základ

    Právním základem navrhované směrnice je článek 95 Smlouvy o ES.

    Soulad se zásadami Společenství

    Proporcionalita

    Tato směrnice má za cíl zajistit harmonizované používání jednotek měření na základě mezinárodní dohody o mezinárodní soustavě jednotek SI pro vyjadřování veličin. Upravuje výjimky způsobem, který již nevyžaduje žádnou pozdější právní úpravu, aby se zajistilo stabilní a neměnné právní prostředí pro hospodářské subjekty na trhu.

    Požadovaná aktualizace je dána vnějšími vlivy, tj. ve Spojených státech stále probíhá postupný proces s cílem plně přizpůsobit místní právní systém používání pouze metrického označování, zatímco pro průmysl je vzhledem k tradici nebo nedostatku metrických alternativ výhodné měření v nemetrických jednotkách.

    Umožní-li se další používání doplňkových indikací, neznamená to, že Společenství přijímá současné necelní překážky ve třetích zemích uplatňované na zboží označené pouze jednotkami SI. Toto představuje pro Společenství problém prvořadé důležitosti, který bude nutno dále řešit bilaterálně, v probíhajících kontaktech Komise s takovými třetími zeměmi. Situace v těchto třetích zemích se za posledních deset let postupně zlepšila, ale je zapotřebí ještě dalšího zlepšení, než bude možno prohlásit, že tyto země zcela uplatňují současné mezinárodní normy týkající se metrických jednotek.

    Subsidiarita

    EU není signatářem Metrické úmluvy o metrických jednotkách, ale všechny členské státy ji podepsaly a jsou touto dohodou vázány k tomu, aby ji prováděly ve svých vnitrostátních právních předpisech. Jde o dohodu nezávaznou, což znamená, že si členské státy mohly zvolit různé způsoby jejího provádění ve svých právních předpisech – tak tomu bylo před rokem 1980 a stejná situace se může opakovat v případě nových jednotek. Je nutná činnost EU, aby se zajistil společný přístup.

    Stávající směrnice zajišťuje společný přístup na základě článku 95 Smlouvy, díky čemuž jsou jednotky měření harmonizovány na vnitřním trhu. V důsledku toho neexistují v rámci vnitřního trhu žádné překážky způsobené jednotkami měření, které odpovídají mezinárodním normám.

    Pokud jde o stanovení lhůty pro ukončení současných výjimek (pinta v případě mléka ve vratných lahvích a čepovaného piva a jablečného vína, míle v případě dopravních značek a měření rychlosti a vzdálenosti, trojská unce v případě transakcí s drahými kovy), tyto výjimky nemají žádný dopad na vnitřní trh a tudíž jsou v souladu se zásadou subsidiarity.

    Soulad s politikami Společenství

    Konkurenceschopnost

    Návrh zachovává stávající situaci, neboť nevyžaduje nové správní náklady, tj. především náklady na označování, a znamená poměrně značný hospodářský přínos pro EU i po celém světě, a to díky úsporám na straně správních nákladů, které by jinak vznikly, pokud by EU nepřijala žádné opatření.

    Udržitelný rozvoj

    Přesné a správné měření je důležitou součástí udržitelného rozvoje a daná směrnice představuje v tomto ohledu nezbytný nástroj. Tato skutečnost by se měla plně odrazit v oblasti její působnosti, viz následující bod.

    Další politiky Společenství

    Oblast působnosti stávající směrnice je široká a neměla by být omezena na specifické oblasti činnosti Společenství. Stávající jednotky měření se kupříkladu používají i v oblastech ochrany spotřebitele a ochrany životního prostředí. Článek 2 písm. a) stanovující oblast působnosti směrnice by neměl obsahovat odkazy k cílům Společenství, které již vyplývají z příslušného právního základu, tj. článku 95 Smlouvy. Tato změna je dána administrativními důvody a zachování současné příznivé situace by nemělo být spojeno s žádnými náklady.

    Odkaz k pracovnímu programu

    V pracovním programu Komise není tento návrh zmíněn, neboť je předkládán z vnějších důvodů, jež bylo obtížné předvídat.

    Význam pro EHP

    Na tento návrh se vztahuje Dohoda o Evropském hospodářském prostoru.

    Externí konzultace

    Po dobu 10 týdnů až do 1. března 2007 probíhala konzultace se zúčastněnými stranami. Veškeré reakce byly zveřejněny v polovině dubna na webové stránce „Europa“ s výjimkou těch, které byly důvěrné povahy, a reakcí jednotlivých podniků, kde existovalo potenciální riziko porušení důvěrné povahy informací.

    Kromě příspěvků ve veřejné konzultaci, které mimo jiné přišly od odborníků v dané oblasti (akademiků, učitelů), ale především od zástupců průmyslu, nebylo využito žádných dalších externích odborných konzultací.

    Minimální normy Komise byly naplněny a žádná reakce nebyla vyloučena.

    Veškeré příspěvky od zúčastněných stran ve veřejné konzultaci jsou prezentovány a projednány ve zprávě o veřejné konzultaci. Reakce ze strany průmyslu EU byly méně geograficky nevyvážené než reakce jednotlivců a byly jednomyslné. Hlavní závěr v této zprávě vychází z jednomyslného doporučení průmyslu zrušit ustanovení o skončení platnosti.

    2007/0187 (COD)

    Návrh

    SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

    kterou se mění směrnice Rady 80/181/EHS o sbližování právních předpisů členských států týkajících se jednotek měření

    (Text s významem pro EHP)

    EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na článek 95 této smlouvy,

    s ohledem na návrh Komise,

    s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru[3],

    v souladu s postupem stanoveným v článku 251 Smlouvy[4],

    vzhledem k těmto důvodům:

    1. Směrnice 80/181/EHS[5] vyžaduje, aby Spojené království a Irsko stanovily datum pro ukončení výjimek tam, kde se stále používají v souvislosti s pintou v případě mléka ve vratných lahvích a čepovaného piva a jablečného vína, mílí v případě dopravních značek a označení rychlosti a trojskou uncí v případě transakcí s drahými kovy. Zkušenost nicméně ukázala, že vzhledem k lokální povaze těchto výjimek a omezenému počtu dotyčných produktů by zachování těchto výjimek nevedlo ke vzniku žádné necelní překážky obchodu, a v důsledku toho již není zapotřebí tyto výjimky ukončovat.

    2. Je vhodné upřesnit, že oblast působnosti směrnice 80/181/EHS je v souladu s cíli, k nimž se odkazuje ve článku 95 Smlouvy, a není omezena na žádnou konkrétní oblast činnosti Společenství.

    3. Směrnice 80/181/EHS opravňuje k používání doplňkových indikací vedle zákonných jednotek stanovených v kapitole I přílohy uvedené směrnice do 31. prosince 2009. Nicméně aby se zamezilo vytváření překážek pro společnosti Společenství vyvážející zboží do určitých třetích zemí, které požadují, aby byly produkty označeny jinými jednotkami, než jaké jsou stanoveny v kapitole I, je vhodné zachovat povolení používat doplňkové indikace trvale.

    4. Doplňkové indikace by rovněž umožnily postupné a bezproblémové zavedení nových metrických jednotek, které se případně objeví na mezinárodní úrovni.

    5. Všeobecná konference pro míry a váhy v roce 1999 přijala v rámci mezinárodní soustavy jednotek (SI) jednotku „katal“, značka „kat“, jako jednotku soustavy SI pro katalytickou činnost. Tato nová harmonizovaná jednotka SI by zajistila ucelené a sjednocené označení jednotek měření v oblastech lékařství a biochemie a v důsledku by odstranila veškerá rizika nedorozumění pramenící z používání neharmonizovaných jednotek.

    6. Akr se již pro účely zápisu do katastru nemovitostí ve Spojeném království a Irsku nepoužívá, a tak není zapotřebí v tomto ohledu stanovovat výjimku.

    7. Směrnice 80/181/EHS by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna,

    PŘIJALY TUTO SMĚRNICI:

    Článek 1

    Směrnice 80/181/EHS se mění takto:

    8. V článku 1 se písmeno b) nahrazuje tímto: „b) jednotky uvedené v kapitole II přílohy pouze v těch členských státech, v nichž byly povoleny dne 21. dubna 1973;“

    9. Ustanovení čl. 2 písm. a) se nahrazuje tímto: „a) Povinnosti vyplývající z článku 1 se týkají používaných měřicích přístrojů, prováděných měření a indikací veličiny vyjádřených v jednotkách měření.“

    10. V článku 3 se odstavec 2 nahrazuje tímto: „2. Použití doplňkových indikací se povoluje.“

    11. Příloha se mění takto:

    12. V bodu 1.2.3 kapitoly I se vkládá tento řádek:

    Katalytická činnost | katal | kat | mol •sˉ¹ |

    13. V kapitole II se zrušuje tento řádek:

    Evidence pozemků | akr | 1 ac = 4 047 m2 | ac |

    14. V kapitole II se poslední věta nahrazuje tímto: „Jednotky obsažené v této kapitole je možné kombinovat navzájem nebo s jednotkami v kapitole I, čímž vzniknou složené jednotky.“

    Článek 2 Provedení do vnitrostátních právních předpisů

    1. Členské státy přijmou a zveřejní právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí nejpozději do [31. prosince 2009]. Neprodleně sdělí Komisi jejich znění a srovnávací tabulku mezi těmito předpisy a touto směrnicí.

    Budou tyto předpisy používat ode [1. ledna 2010].

    Tyto předpisy přijaté členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.

    2. Členské státy sdělí Komisi znění hlavních ustanovení vnitrostátních právních předpisů, které přijmou v oblasti působnosti této směrnice.

    Článek 3

    Tato směrnice vstupuje v platnost [dvacátým] dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie .

    Článek 4

    Tato směrnice je určena členským státům.

    V Bruselu dne […].

    Za Evropský parlament Za Radu

    předseda / předsedkyně předseda / předsedkyně

    […] […]

    [1] Interinstitutional Agreement on better law-making (interinstitucionální dohoda o lepší tvorbě zákonů) podepsaná v prosinci 2003 a European Governance: Better lawmaking (evropská správa věcí veřejných: lepěí tvorba zákonů), KOM(2002) 275 v konečném znění, 5.6.2002.

    [2] Impacts of Policy Alternatives (dopady strategických alternativ) ze dne 28. května, zveřejněno v červnu 2003.

    [3] Úř. věst. C […], […], s. […].

    [4] Úř. věst. C […], […], s. […].

    [5] Úř. věst. L 39, 15.2.1980, s. 40. Směrnice naposledy pozměněná směrnicí Evropského parlamentu a Rady 1999/103/ES (Úř. věst. L 34, 9.2.2000, s. 17).

    Top