Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007PC0364

    Návrh nařízení Evropského Parlamentu a Rady kterým se mění nařízení (es) č. 2004/2003 o statutu a financování politických stran na evropské úrovni

    /* KOM/2007/0364 konecném znení - COD 2007/0130 */

    52007PC0364

    Návrh nařízení Evropského Parlamentu a Rady kterým se mění nařízení (es) č. 2004/2003 o statutu a financování politických stran na evropské úrovni /* KOM/2007/0364 konecném znení - COD 2007/0130 */


    [pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

    V Bruselu dne 27.6.2007

    KOM(2007) 364 v konečném znění

    2007/0130 (COD)

    Návrh

    NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

    kterým se mění nařízení (ES) č. 2004/2003 o statutu a financování politických stran na evropské úrovni

    (předložená Komisí)

    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1) SOUVISLOSTI NÁVRHU

    - Odůvodnění a cíle návrhu

    Článek 191 Smlouvy o ES uznává klíčovou úlohu, kterou hrají politické strany na evropské úrovni, a poskytuje právní základ pro nařízení o politických stranách přijaté Evropským parlamentem a Radou v roce 2003. Tento návrh ve snaze o posílení a optimalizaci demokratické infrastruktury Unie usiluje o zdokonalení a úpravu platného nařízení na základě zkušeností získaných v uplynulých čtyřech letech.[1]

    Nařízení dosud úspěšně poskytovalo nezbytný právní rámec pro činnosti a financování politických stran na evropské úrovni. Počet politických stran na evropské úrovni dostávajících finanční prostředky na základě nařízení vzrostl z osmi na celkem deset stran, které zastupují velmi široké spektrum politických sil v Evropě. Finanční prostředky jsou poskytovány prostřednictvím rozpočtové linie 402 v kapitole 40 hlavy IV oddílu I (Evropský parlament) rozpočtu EU. Navzdory dosavadnímu úspěchu nařízení je zcela přirozené, že je zapotřebí na základě zkušeností rámec provést. Smyslem tohoto návrhu je proto zavést omezený počet změn nařízení (ES) 2004/2003 o statutu a financování politických stran na evropské úrovni, které bylo přijato v červnu 2003.

    - Celkový kontext

    Ke stabilním politickým cílům Evropské unie se řadí stimulace informovaného zapojení občanů do demokratického života Unie prostřednictvím podpory evropské veřejné sféry. Z „plánu D“ Komise na posílení demokracie, dialogu a diskuse vyplývá, že existuje jak poptávka po opatřeních k posílení a rozšíření politického dialogu, tak i příležitost k nim.

    Komise ve své Bílé knize o evropské komunikační politice zdůraznila význam úlohy, kterou hrají politické strany v rozvoji evropské veřejné sféry. Konzultace k Bílé knize potvrdila význam většího zapojení politických stran na evropské úrovni do vyvolávání přeshraničních politických diskusí v celé Evropě. To by rovněž mohlo přispět ke zvýšení účasti v evropských volbách. Stejně tak je ve sdělení Komise „Volby do Evropského parlamentu 2004“ zdůrazněno, že Evropské politické strany mohou rovněž hrát úlohu při zvyšování účasti občanů EU v demokratickém procesu na evropské a vnitrostátní úrovni.[2]

    Neexistuje jednoduchý způsob – a rozhodně ani jediné řešení – jak naplnit tužby a představy občanů o demokracii a účasti. Je i nadále jasné, že tyto tužby je třeba podporovat velmi širokou paletou iniciativ a opatření, mezi nimiž mají zvláštní význam iniciativy vznikající „zdola“, díky aktivnímu zapojení občanů. Je důležité zajistit co možná nejširší zapojení občanů – mladé nevyjímaje – do demokratického života Unie, aby byla vyslyšena přání všech.

    Evropská úroveň může pomoci stimulovat a usnadnit dosažení těchto cílů. To bylo a stále je hlavním důvodem pro zakládání politických stran na evropské úrovni, které hrají klíčovou úlohu při zdolávání rozdílů mezi politikami na vnitrostátní a evropské úrovni a při vyjadřování mínění národů Evropy.

    2) HODNOCENÍ STÁVAJÍCÍHO NAřÍZENÍ EVROPSKÝM PARLAMENTEM

    Článek 12 nařízení požadoval, aby Evropský parlament zveřejnil zprávu o uplatňování tohoto nařízení. Článek stanovil, že zpráva „…může obsahovat případné návrhy změn systému financování“. Evropský parlament přijal usnesení o svých závěrech dne 23. března 2006.[3]

    Usnesení Evropského parlamentu upozornilo na řadu problémů týkajících se uplatňování nařízení a obsahovalo doporučení změn, které by měly být provedeny.

    Tato doporučení lze členit na tři skupiny:

    a) Doporučení týkající se přepracování finančních ustanovení nařízení za účelem jejich sladění se zvláštními potřebami politických stran na evropské úrovni

    Do této skupiny spadá zejména povolení vytváření finančních rezerv na základě prostředků pocházejících ze zdrojů mimo rozpočet EU; snížení omezení ohledně převodu finančních prostředků mezi různými kategoriemi rozpočtu; zajištění finanční jistoty nezbytné pro dlouhodobé plánování; a povolení převodu určitého procentního podílu prostředků z jednoho roku do prvního čtvrtletí roku následujícího.

    b) Doporučení, aby Komise předložila návrhy na podporu evropských politických nadací, které jsou přidružené k politickým stranám na evropské úrovni

    Toto doporučení se zaměřuje na potřebu podnítit rozvoj evropských politických nadací za účelem podpory a usnadnění snah evropských politických stran o posílení politické informovanosti a diskuse a výslovně vyzývá Komisi, aby předložila návrh, jak podpořit evropské politické nadace.

    c) Různá doporučení týkající se přepracování dalších aspektů nařízení v souladu s doporučeními příslušných zúčastněných stran

    Tato skupina doporučení se týká zejména problémů pramenících z neexistence jednotného právního statutu pro evropské politické strany. Zpráva dále upozorňuje na nejednoznačnost ohledně pravidel pro účast politických stran na evropské úrovni ve volebních kampaních. Zpráva Evropského parlamentu dále vyzývá k úvahám o tom, zdali by v této souvislosti neměly být posouzeny i evropské stranicko-politické mládežnické organizace.

    3) PRÁVNÍ STRÁNKA NÁVRHU

    - Shrnutí navrhovaných opatření

    Komise tato doporučení Evropského parlamentu při přípravě tohoto návrhu pečlivě zvážila.

    Je třeba zdůraznit, že Evropský parlament sám podnikl řadu iniciativ zaměřených na nedostatky, na něž upozornil ve svém usnesení, a dne 1. února 2006 provedl změnu rozhodnutí předsednictva ze dne 29. března 2004, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení (ES) 2004/2003[4]. Z toho vyplývá, že tento návrh na změnu nařízení je zaměřen pouze na řešení těch nedostatků, které vyžadují změnu nařízení samotného a které nemůže provést Evropský parlament sám. Jak již bylo řečeno, příslušná rozpočtová linie je zahrnuta v oddíle „Evropský parlament“ rozpočtu EU a Evropský parlament je schvalující osobou.

    Změny navrhované Komisí lze rozdělit do tří hlavních skupin. V souvislosti s problematikou zdokonalení finančních ustanovení o financování politických stran na evropské úrovni se navrhuje změnit tato ustanovení ve dvou ohledech. Za prvé se navrhuje umožnit politickým stranám odchylně od pravidla neziskovosti stanoveného v článku 109 finančního nařízení převést určitý procentuální podíl (25 %) celkových ročních příjmů z jednoho roku do prvního čtvrtletí roku následujícího. Toto ustanovení umožní stranám lépe reagovat na měnící se politické okolnosti a priority, které je obtížné předvídat v době přípravy ročních rozpočtů a pracovních programů stran.

    Za druhé se navrhuje umožnit politickým stranám na evropské úrovni vytvářet finanční rezervy na základě ušetření prostředků z příjmu vytvořeného samotnými stranami, které přesahují nyní snížený předepsaný minimální 15% podíl výdajů hrazených z vlastních finančních prostředků. Nový čl. 9 odst. 8, který rovněž představuje odchylku od pravidla neziskovosti stanoveného v článku 109 finančního nařízení, zajistí stranám větší míru finanční jistoty při jejich plánování a současně jim poskytne silnou motivaci k posílení vlastních zdrojů a k souvisejícímu snížení jejich závislosti na veřejném financování na evropské úrovni. Za účelem zajištění vhodné rovnováhy se navrhuje umožnit stranám vytvářet úspory odpovídající 100 % jejich průměrného ročního příjmu. Překročí-li některá strana tuto míru úspor, dojde k odpovídajícímu snížení dalších veřejných dotací.

    Pokud jde o otázku evropských politických nadací, Komise soudí, že tyto nadace skutečně hrají důležitou úlohu při podpoře a prosazování aktivit a cílů politických stran na evropské úrovni. Evropské politické nadace mohou podporovat a doplňovat činnosti politických stran prováděním řady aktivit, které přispívají k diskusi o problematice evropské veřejné politiky a evropské integrace, včetně mj. poskytování prostoru pro nové myšlenky, analýzu a politické možnosti. Evropské politické nadace mohou svést dohromady všechny možné významné zúčastněné strany – včetně vnitrostátních politických nadací a členů akademické obce – které jsou schopny obohatit veřejnou diskusi a přijít se zcela novými nápaditými politickými návrhy.

    Politické nadace již hrají důležitou úlohu ve vnitrostátních politických systémech řady států, mj. proto, že mohou vyvíjet odlišné a dlouhodobější činnosti než politické strany na evropské úrovni, které ze zjevných důvodů kladou větší důraz na reagování na každodenní politiku Unie. Mezi činnostmi, které mohou vyvíjet politické nadace, lze vyzdvihnout zejména tyto:

    - pozorování, analýza a přispívání do diskuse o problematice evropské veřejné politiky a procesu evropské integrace;

    - podpora evropských seminářů, školení, konferencí a studií této problematiky mezi klíčovými zúčastněnými stranami;

    - poskytnutí rámce, v němž mohou na evropské úrovni společně pracovat vnitrostátní politické nadace a členové akademické obce, včetně organizací mládeže a dalších zástupců občanské společnosti.

    Vzhledem k úzké provázanosti politických nadací s evropskými politickými stranami se navrhuje, aby nadace byly povinny předkládat své žádosti o financování přes politickou stranu na evropské úrovni, k níž jsou přidruženy (viz nový čl. 4 odst. 4). V zájmu zajištění průhlednosti – a v souladu se zásadou sestavování rozpočtu podle činností (ABB – activity based budgeting) – by finanční prostředky pro politické nadace na evropské úrovni mohly být stanoveny jako samostatná rozpočtová linie v kapitole 40 hlavy IV oddílu I (Evropský parlament) rozpočtu EU.

    Nakonec se navrhuje jasně stanovit, že prostředky získané z rozpočtu EU mohou být rovněž použity na financování kampaní politických stran na evropské úrovni, pokud jde o volby do Evropského parlamentu, a to za podmínky, že se nejedná o přímé ani nepřímé financování vnitrostátních politických stran nebo jejich kandidátů. Tato změna logicky plyne ze skutečnosti, že – v souladu s platným nařízením – je stanovena podmínka, že se politická strana účastnila voleb do Evropského parlamentu nebo vyjádřila úmysl se jich zúčastnit.

    2007/0130 (COD)

    Návrh

    NAřÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY

    kterým se mění nařízení (ES) č. 2004/2003 o statutu a financování politických stran na evropské úrovni

    EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na článek 191 této smlouvy,

    s ohledem na návrh Komise[5],

    v souladu s postupem stanoveným v článku 251 Smlouvy[6],

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1) Článek 12 nařízení (ES) č. 2004/2003 stanoví, že Evropský parlament zveřejní zprávu o uplatňování tohoto nařízení, která může obsahovat případné návrhy změn systému financování.

    (2) Evropský parlament ve svém usnesení ze dne 23. března 2006 o uplatňování nařízení (ES) č. 2004/2003[7] shledal, že by nařízení mělo být na základě zkušeností získaných od jeho vstupu v platnost v roce 2003 v řadě ohledů zdokonaleno.

    (3) V rámci tohoto nařízení by měla být stanovena ustanovení o poskytování finanční podpory pro politické nadace na evropské úrovni, neboť politické nadace na evropské úrovni přidružené k politickým stranám na evropské úrovni mohou prostřednictvím svých aktivit podporovat a napomáhat plnění cílů evropských politických stran, zejména pokud jde o přispívání k diskusi o problematice evropské veřejné politiky a evropské integrace, kupříkladu poskytováním prostoru pro nové myšlenky, analýzu a politické možnosti.

    (4) I nadále zůstává důležitým cílem zajistit co nejširší zapojení občanů do demokratického života Unie. V této souvislosti mohou sehrát zvláštní úlohu stranicko-politické mládežnické organizace, které mohou přispět k posílení zájmu o politický systém Unie a konkrétních znalostí o něm mezi mladými lidmi a aktivně podporovat jejich zapojení do demokratických aktivit na evropské úrovni.

    (5) Pravidla upravující financování politických stran na evropské úrovni by měla být přizpůsobena, aby lépe odpovídala zvláštním podmínkám, v nichž tyto politické strany působí, včetně měnících se politických výzev a programů s rozpočtovými důsledky, které politické strany nemohou v době přípravy ročních pracovních programů a rozpočtů předvídat. Proto by měla být zavedena omezená možnost převodu finančních prostředků z jednoho roku do prvního čtvrtletí roku následujícího.

    (6) Za účelem zvýšení jistoty nezbytné pro dlouhodobé finanční plánování stran, zohlednění meziročních změn potřeb finančních prostředků a posílení stimulace stran ke snížení jejich závislosti na veřejném financování by mělo být politickým stranám na evropské úrovni umožněno vytvářet omezené finanční rezervy z vlastních zdrojů nepocházejících z rozpočtu Evropské unie.

    (7) Za účelem vytvoření podmínek příznivých pro financování politických stran na evropské úrovni a jejich současné motivace k zajištění vhodného dlouhodobého finančního plánování by měl být upraven požadavek na minimální podíl výdajů hrazených z vlastních finančních prostředků.

    (8) Pro další rozšíření a posílení evropského charakteru voleb do Evropského parlamentu je třeba jasně stanovit, že prostředky získané z rozpočtu EU mohou být rovněž použity na financování kampaní politických stran na evropské úrovni, pokud jde o volby do Evropského parlamentu, a to za podmínky, že se nejedná o přímé ani nepřímé financování vnitrostátních politických stran nebo jejich kandidátů,

    PŘIJALY TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Nařízení (ES) č. 2004/2003 se mění takto:

    (1) Do článku 2 se vkládá bod 4, který zní:

    „4.„ politickou nadací na evropské úrovni“ subjekt nebo síť subjektů, který(á) má právní subjektivitu v některém členském státě, je přidružená k některé politické straně na evropské úrovni a svými činnostmi podporuje a doplňuje cíle této politické strany, zejména plněním těchto úkolů:

    - pozorování, analýza a přispívání do diskuse o problematice evropské veřejné politiky a procesu evropské integrace;

    - pořádání a podpora evropských seminářů, školení, konferencí a studií této problematiky mezi klíčovými zúčastněnými stranami, včetně organizací mládeže a dalších zástupců občanské společnosti;

    - poskytnutí rámce, v němž mohou na evropské úrovni společně pracovat vnitrostátní politické nadace, členové akademické obce a další subjekty. “

    (2) Článek 3 se mění takto:

    Za písmeno d) se vkládá druhý a třetí odstavec, které znějí:

    „Politická nadace na evropské úrovni splňuje tyto podmínky:

    a) je přidružená k jedné z politických stran na evropské úrovni dle článku 3, která toto přidružení uznává;

    b) dodržuje zejména ve svém programu a při svých činnostech zásady, na kterých je založena Evropská unie, tj. zásadu svobody, demokracie, dodržování lidských práv a základních svobod a právního státu;

    V rámci tohoto nařízení má každá politická strana a nadace na evropské úrovni právo vymezit konkrétní podobu jejich vztahu, včetně příslušné míry oddělení každodenního řízení a řídících struktur politické nadace na evropské úrovni na jedné straně a politické strany na evropské úrovni, k níž je tato nadace přidružena, na straně druhé.“

    (3) Do článku 4 se vkládají odstavce 4, 5, 6 a 7, které znějí:

    „4. Politická nadace na evropské úrovni může požádat o finanční prostředky prostřednictvím politické strany na evropské úrovni, k níž je přidružena.

    5. Finanční prostředky pro politickou nadaci na evropské úrovni se přidělují na základě přidružení této nadace k politické straně na evropské úrovni, při použití čl. 10 odst. 1. Na takto přidělené prostředky se použije článek 9.

    6. Finanční prostředky přidělené politické nadaci na evropské úrovni smějí být použity pouze pro účely financování činností této politické nadace dle ustanovení čl. 2 odst. 4.

    7. Při posuzování žádostí o finanční prostředky ze souhrnného rozpočtu Evropské unie se na politické nadace na evropské úrovni obdobně použijí ustanovení odstavců 1 a 3.“

    (4) Do článku 5 se vkládají odstavce 4, 5 a 6, které znějí:

    „4. Ustanovení odstavce 2 se obdobně použijí na politické nadace na evropské úrovni.

    5. Pozbude-li politická strana na evropské úrovni tohoto postavení, je dotyčná politická nadace na evropské úrovni vyloučena z financování v souladu s tímto nařízením.

    6. Jestliže Evropský parlament zjistí, že některá z podmínek podle čl. 3 písm. c) již není splněna, je dotyčná politická nadace na evropské úrovni vyloučena z financování v souladu s tímto nařízením.“

    (5) Článek 6 se nahrazuje tímto:

    „Článek 6

    Povinnosti spojené s financováním

    1. Politická strana na evropské úrovni a politická nadace na evropské úrovni:

    a) zveřejňuje každý rok své příjmy a výdaje a rozvahu;

    b) zveřejňuje své zdroje financování tím, že poskytuje seznam svých dárců a darů, které od nich obdržela, s výjimkou darů nepřesahujících částku 500 eur.

    Nepřijímá:

    a) anonymní dary,

    b) dary z rozpočtů politických skupin v Evropském parlamentu,

    c) dary od podniků, v nichž mohou na základě vlastnictví, na základě finanční účasti v nich nebo na základě předpisů platných pro podnik uplatňovat přímo či nepřímo převládající vliv orgány veřejné moci,

    d) dary, které přesahují 12 000 eur ročně na dárce od jakékoli fyzické či právnické osoby, jež není podnikem ve smyslu písmene c), a aniž jsou dotčeny odstavce 2 a 3.

    2. Příspěvky politické straně na evropské úrovni od vnitrostátních politických stran, které jsou členy politické strany na evropské úrovni, jsou přípustné. Nesmějí přesáhnout 40 % ročního rozpočtu strany.

    3. Příspěvky politické nadaci na evropské úrovni od vnitrostátních politických nadací, které jsou členy politické nadace na evropské úrovni, a od politických stran na evropské úrovni jsou přípustné. Nesmějí přesáhnout 40 % ročního rozpočtu nadace.“

    (6) Článek 7 se nahrazuje tímto:

    „Článek 7

    Zákaz financování

    1. Financování politických stran na evropské úrovni ze souhrnného rozpočtu Evropské unie nebo z jakéhokoli jiného zdroje nesmí být použito pro přímé ani nepřímé financování jiných politických stran, a zejména vnitrostátních politických stran, které se i nadále řídí vnitrostátními předpisy.

    2. Financování politických nadací na evropské úrovni ze souhrnného rozpočtu Evropské unie nesmí být použito pro přímé ani nepřímé financování politických stran na vnitrostátní ani evropské úrovni nebo nadací na vnitrostátní úrovni.“

    (7) Článek 8 se nahrazuje tímto:

    „Článek 8

    Druh výdajů

    Aniž je dotčeno financování politických nadací, rozpočtové položky ze souhrnného rozpočtu Evropské unie v souladu s tímto nařízením lze použít pouze na výdaje, které jsou přímo spojené s cíli vytyčenými v politickém programu podle čl. 4 odst. 2 písm. b).

    Tyto výdaje zahrnují správní výdaje a výdaje spojené s technickou pomocí, jednáními, výzkumem, přeshraničními akcemi, studiemi, informacemi a zveřejňováním.

    Tyto výdaje mohou zahrnovat i financování volebních kampaní prováděných politickými stranami na evropské úrovni, pokud se tyto kampaně týkají voleb do Evropského parlamentu, jichž se politické strany účastní v souladu s čl. 3 písm. d). Podle článku 7 tyto prostředky nesmí představovat přímé ani nepřímé financování vnitrostátních politických stran nebo jejich kandidátů. “

    (8) Článek 9 se mění takto:

    a) Odstavec 1 se nahrazuje tímto:

    „1. Rozpočtové položky pro financování politických stran na evropské úrovni a politických nadací na evropské úrovni se stanoví v rámci ročního rozpočtového procesu a provádějí se v souladu s finančním nařízením (nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002*) a prováděcími pravidly k souhrnnému rozpočtu Evropských společenství (nařízení Komise (ES, Euratom) č. 2342/2002**).

    Prováděcí postupy k tomuto nařízení jsou stanoveny schvalující osobou.“

    b) Odstavec 3 se nahrazuje tímto:

    „3. Kontrola finančních prostředků poskytnutých podle tohoto nařízení se provádí v souladu s nařízením (ES, Euratom) č. 1605/2002 a nařízením (ES, Euratom) č. 2342/2002.

    Kontrola se rovněž provádí na základě ročního auditu, který provádí externí a nezávislý auditor. Auditorský nález je do šesti měsíců od konce daného účetního období předložen Evropskému parlamentu.

    c) Doplňují se nové odstavce 7, 8 a 9, které znějí:

    „7. Realizuje-li politická strana na evropské úrovni na konci účetního roku, na nějž obdržela provozní grant, přebytek příjmů nad výdaji, může být část tohoto přebytku až do výše 25 % celkového příjmu na daný rok převedena odchylně od pravidla neziskovosti stanoveného v článku 109 nařízení (ES, Euratom) č. 1995/2006 do následujícího roku, pokud bude použita před skončením prvního čtvrtletí tohoto následujícího roku.

    8. Pro účely ověření pravidla neziskovosti se nezapočítávají vlastní zdroje, zejména dary a členské poplatky, z ročního provozu politické strany na evropské úrovni, které převyšují 15 % způsobilých nákladů, jež má nést příjemce.

    9. Ustanovení odstavce 8 se nepoužijí, pokud finanční rezervy politické strany na evropské úrovni překročí 100 % průměrného ročního příjmu této politické strany.“

    ___________________

    * Úř. věst. L 248, 19.6.2002, s. 1.

    ** Úř. věst. L 357, 31.12.2002, s. 1."

    (9) V článku 10 se druhý odstavec nahrazuje tímto:

    „2. Finanční prostředky ze souhrnného rozpočtu Evropské unie nesmějí překročit 85 % rozpočtu politické strany nebo nadace na evropské úrovni. Důkazní břemeno nese příslušná politická strana na evropské úrovni.“

    (10) Článek 12 se nahrazuje tímto:

    „Článek 12

    Hodnocení

    Evropský parlament do 15. února 2001 zveřejní zprávu o uplatňování tohoto nařízení a financovaných činností. Tato zpráva může obsahovat případné návrhy změn systému financování.“

    Článek 2

    Toto nařízení vstupuje v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie .

    Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

    V Bruselu dne

    Za Evropský parlament Za Radu

    předseda/předsedkyně předseda/předsedkyně

    [1] Úř. věst. L 297, 15.11.2003, s. 1.

    [2] KOM(2006) 790. Volby do Evropského parlamentu 2004: Zpráva Komise o účasti občanů Evropské unie v členském státě, ve kterém mají bydliště (směrnice 93/109/ES), a o volebních podmínkách (rozhodnutí 76/787/ES ve znění rozhodnutí 2002/772/ES, Euratom).

    [3] Úř. věst. C 292E, 1.12.2006, s. 127.

    [4] Úř. věst. C 150, 28.6.2006, s. 9.

    [5] Úř. věst. C , , s. .

    [6] Úř. věst. C , , s. .

    [7] Úř. věst. C 292E, 1.12.2006, s. 6.

    Top