Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE1581

    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů: Akční plán eGovernment v rámci iniciativy i2010: Urychlování zavádění elektronické veřejné správy v Evropě ve prospěch všech KOM(2006) 173 v konečném znění

    Úř. věst. C 325, 30.12.2006, p. 78–81 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    30.12.2006   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 325/78


    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů: Akční plán „eGovernment“ v rámci iniciativy i2010: Urychlování zavádění elektronické veřejné správy v Evropě ve prospěch všech

    KOM(2006) 173 v konečném znění

    (2006/C 325/19)

    Dne 25. dubna 2006 se Evropská komise, v souladu s článkem 262 Smlouvy o založení Evropského společenství, rozhodla konzultovat Evropský sociální a hospodářský výbor ve věci věci výše uvedené.

    Specializovaná sekce Doprava, energetika, infrastruktura a informační společnost, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 10. listopadu 2006. Zpravodajem byl pan Hernández Bataller.

    Na 431. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 13. a 14. prosince 2006 (jednání ze dne 14. prosince), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 114 hlasy pro, 1 člen byl proti a 2 členové se zdrželi hlasování.

    1.   Závěry a doporučení

    1.1

    EHSV podporuje akční plán předložený Komisí, protože jeho realizace bude znamenat, že orgány veřejné správy EU podporují znalostní ekonomiku, která vytváří udržitelný hospodářský růst doprovázený kvalitativním a kvantitativním zlepšováním zaměstnanosti a větší sociální soudržností.

    1.2

    EHSV se domnívá, že realizace akčního plánu by mohla pomoci zabránit marginalizaci různých sociálních skupin jak z osobního hlediska, tak z hlediska zaměstnanosti, zlepšit kvalitu a stabilitu zaměstnanosti, zabránit digitální nerovnosti, prosadit širokou dostupnost místních služeb, plně vyhovět potřebám slabších skupin a v neposlední řadě zlepšit sociální soudržnost vzhledem k nerovnostem, se kterými se nyní setkáváme poprvé. Měla by být přijata vhodná opatření, aby se lidé nestávali „občany druhé třídy“.

    1.3

    Orgány veřejné moci, které přecházejí na digitální služby, se budou muset modernizovat, tj. zlepšit kvalitu, flexibilitu a účinnost služeb, které dodávají, efektivně využívat veřejné zdroje, snížit náklady, zvýšit spokojenost uživatelů a interoperabilitu mezi veřejnými administrátory a snížit byrokracii.

    1.4

    EHSV důrazně doporučuje stanovit úkoly, jejichž cílem bude splnit kritérium úplného pokrytí, co se týče přístupu k širokopásmovému připojení a podporovat používání internetu jako informačního a komunikačního nástroje. Důvěra veřejnosti v tento prostředek bude záviset na stupni zabezpečení, který může být zaručen pro jeho užívání, což ovlivní elektronickou veřejnou správu (eGovernment) a služby, které může nabídnout veřejnosti.

    1.5

    EHSV lituje, že se akční plán vůbec nezmiňuje o roli, kterou má organizovaná občanská společnost v dosahování cílů veřejné účasti v demokratické rozhodovacím procesu. Organizovaná občanská společnost musí jako základní součást participativní demokracie hrát v budoucí „digitální demokracii“ klíčovou roli.

    2.   Návrh Komise

    2.1

    V tomto dokumentu Komise představuje svůj akční plán „eGovernment“, integrální součást iniciativy i2010 pro růst a pracovní příležitosti v informační společnosti, aby tak významně přispěla k lisabonské agendě i dalším politikám Evropského společenství.

    2.2

    S ohledem na modernizaci a inovaci pokládá za důležité urychlit elektronickou veřejnou správu, protože vznikají nové potřeby a požadavky na zlepšení mobility a podnikání občanů v Evropě, např. hladké poskytování veřejných služeb přes hranice.

    2.3

    Tímto akčním plánem Komise sleduje následující cíle:

    urychlit poskytování hmatatelných výhod všem občanům a podnikům;

    zajistit, aby elektronická veřejná správa zavedená na úrovni členských států nevytvářela nové překážky na jednotném trhu, které by mohly vzniknout z roztříštěnosti a nedostatečné interoperability;

    rozšířit přínosy elektronické veřejné správy na úrovni EU, a to jak využitím úspor z rozsahu v iniciativách členských států, tak pomocí spolupráce na společných evropských úkolech;

    zajistit spolupráci všech zúčastněných stran v EU na návrhu a poskytování služeb elektronické veřejné správy.

    2.4

    Akční plán se zaměřuje na pět hlavních cílů v oblasti elektronické veřejné správy, přičemž stanoví specifické cíle pro rok 2010:

    větší začlenění prostřednictvím elektronické veřejné správy, tak aby do roku 2010 měli z důvěryhodných, inovačních služeb a snadného přístupu pro všechny prospěch všichni občané;

    To představuje výzvu pro překonávání digitální propasti a příležitost, aby politiky využívající informační a komunikační technologie (IKT) umožnily plný prospěch všem občanům, včetně sociálně znevýhodněných skupin.

    dosažení účinnosti a efektivity v praxi – do roku 2010 významně přispět k vysoké spokojenosti uživatelů, průhlednosti a odpovědnosti, ke snížení administrativní zátěže a k vyšší účinnosti;

    Za tímto účelem chce Komise vytvořit společný rámec pro měření zaměřené na dopady a přínosy, který zahrnuje provádění srovnávacích analýz (benchmarking) za pomocí společných ukazatelů (měřených na vnitrostátní úrovni nebo prostřednictvím akce na evropské úrovni) a výuku na modelových případech s využitím měřitelných ukazatelů.

    Pro zajištění dlouhodobé udržitelnosti má také v úmyslu mnohem víc komunikovat a dělit se o zkušenosti.

    zavádění klíčových služeb se zásadním dopadem pro občany i podniky tak, aby do roku 2010 bylo 100 % zadávaných veřejných zakázek k dispozici elektronicky, přičemž skutečná míra využívání dosáhne 50 %, a zároveň bude uzavřena dohoda o spolupráci na dalších službách on-line se zásadním dopadem pro občany, jako např. službách umožňujících mobilitu občanů, (vylepšené služby pro hledání zaměstnání v Evropě, služby sociálního zabezpečení týkající se zdravotních záznamů a elektronického předepisování léků) nebo vracení DPH;

    realizaci klíčových předpokladů, které umožní, aby občané i podniky mohli nejpozději do roku 2010 využívat výhod pohodlného, bezpečného, interoperabilního a autentizovaného přístupu k veřejným službám v celé Evropě, jakými jsou např. jednotné vnitrostátní průkazy totožnosti nebo regulační opatření pro rozvoj elektronické identifikace a ověřování pravosti pro účely veřejných služeb;

    představit do roku 2010 nástroje pro účinnou veřejnou diskusi a účast na demokratickém rozhodování, přičemž je třeba vyřešit mnoho otázek a problémů, od začlenění všech osob po kvalitu rozhodování.

    3.   Obecné připomínky

    3.1

    Výbor všeobecně vítá ambiciózní akční plán Komise a v něm obsažené některé cíle, kterých je skutečně nutné dosáhnout. Výbor souhlasí s definicí cílů plánu a vítá jeho politickou aktuálnost, která urychlí cíle stanovené v Lisabonské strategii pro zajištění toho, aby se Evropa stala nejkonkurenceschopnější a nejdynamičtější znalostní ekonomikou na světě.

    3.2

    EHSV znovu připomíná (1), že pokud mají být lisabonské cíle reálně dosažitelné, musí Evropská unie nabídnout koherentní, dynamický a progresivní přístup jak z hlediska cílů Unie, tak z hlediska instituční dynamiky. Podpora, kterou poskytuje elektronická veřejná správa, je v dosažení těchto cílů velmi účinným nástrojem.

    3.3

    Dosažení všeobecného přístupu k širokopásmovému připojení je prioritou, a proto je nutné zlepšit infrastrukturu v oblastech, kde není uspokojena poptávka, aby byl zajištěn přístup k elektronickým službám a aby bylo podpořeno používání širokopásmového připojení a mobilních služeb.

    3.4

    Zavedení opatření stanovených v akčním plánu na různých územních úrovních a sdílení těchto zkušeností bude mít zřetelný dopad na fungování vnitřního trhu, především co se týče veřejných zakázek a těch každodenních aspektů občanství EU, které zvyšují kvalitu života a blaho evropské veřejnosti.

    3.4.1

    Akční plán se týká základní práv stanovených v Listině základní práv EU, jakými jsou „právo na řádnou správu“, „ochrana osobních údajů“, „právo na přístup ke službám zaměstnanosti“, „ochrana zdraví“ a „přístup ke službám obecného zájmu“.

    3.4.2

    EHSV doufá, že realizace cílů akčního plánu zachová současnou úroveň ochrany a zabrání tomu, aby budoucí technologický vývoj ochranu těchto práv porušil.

    3.5

    Pro posílení důvěry veřejnosti ve správu je zapotřebí několika ochranných opatření. Tato opatření musí být přiměřená, dostatečná a musí být v souladu s náklady, povahou a důležitostí chráněných dat a operací.

    3.6

    EHSV se k potřebě evropského přístupu k sítím a zabezpečení informací již vyjádřil (2) a domnívá se, že investice do zvýšené ochrany sítí s sebou přinášejí sociální náklady a přínosy, které se neodrážejí odpovídajícím způsobem v tržních cenách.

    3.7

    EHSV proto v blízké budoucnosti představí detailnější analýzu ochrany sítí uvedenou v akčním plánu v rámci iniciativy i2010 (3).

    3.8

    Je třeba posílit způsoby komunikace mezi institucemi EU a veřejnou správou v členských zemích tak, aby byla zajištěna budoucí operabilita akčního plánu, a to tak, že se vytvoří odpovídající způsoby komunikace, které pomohou také účinně vyhodnotit výsledky.

    3.9

    Bylo by užitečné vytvořit orgány pro spolupráci mezi různými veřejnými správami, aby se zajistilo, že bude mít veřejnost přístup k novým službám bez ohledu na to, která veřejná správa je dodává. To by také umožnilo společně vyvinout aplikace a lépe začlenit stávající řešení.

    3.10

    EHSV znovu zdůrazňuje nutnost podpořit evropské veřejné služby na evropské úrovni (4) (včetně cel, programu Galileo, evropské zdravotní karty, soudní spolupráce v občanskoprávních věcech jako je podávání důkazů a doručování písemností a dalších nových evropských služeb, jakými jsou evropská registrační značka vozidel a vydávání evropských řidičských průkazů) a tak v těchto oblastech umožnit různým veřejným správám spolupráci.

    3.11

    Jedním z opomenutí akčního plánu je nedostatek nadnárodních ekonomických nástrojů (technologie informační společnosti – TIS, výměna údajů mezi správními orgány – IDA), které by usnadňovaly jím navrhované výměny lidských zdrojů a technologie. Toto téma je neobyčejně důležité především pro nové členské státy a pro ty, které jednají o budoucím členství v EU.

    3.12

    Z výše uvedených důvodů a proto, aby se zabránilo situaci, kdy členské státy EU budou v oblasti elektronické veřejné správy postupovat různou rychlostí, by bylo třeba nejprve sestavit institucionální iniciativu ad hoc, která by zvážila možnost vytvoření fondu na modernizaci veřejných správ a otázku odlišného právního zacházení (s delšími lhůtami pro zavedení), aby se zajistilo, že tyto správy dodrží cíle stanovené v akčním plánu.

    3.13

    EIB a Komise by v kontextu provádění tohoto akčního plánu měly zvážit i ekonomické nástroje na podporu evropské ekonomiky.

    4.   Konkrétní připomínky

    4.1

    Zvyšování využití IT v celé společnosti je výzvou pro rozvoj a konkurenceschopnost, ale také pro sociální a územní soudržnost a rovné příležitosti. Jednou z nerovností, která má největší vliv na budoucnost jednotlivců nebo regionů, je „digitální propast“.

    4.2

    Zabránit, snížit nebo zcela odstranit „digitální propast“ musí být prioritou. To bude vyžadovat okamžité a aktivní politiky na podporu nebo poskytování digitálních služeb, obzvlášť v oblastech, které v novém technologickém prostředí zaostávají. Společně s tím by měly být konkrétním sociálním skupinách poskytnuty intenzivní programy gramotnosti IT včetně odborného vzdělávání.

    4.3

    EHSV se domnívá, že na podporu práce jednotlivých veřejných správ při školení IT a budování kapacit by měly být zavedeny, řízeny, vyvíjeny a udržovány všechny nezbytné infrastruktury a zdroje, včetně lidských zdrojů, aby byla v celé EU vytvořena výkonná organizace. To by napomohlo propagovat a šířit digitální gramotnost a podpořit využívání internetu.

    4.3.1

    Zvyšování digitální gramotnosti bude vyžadovat opatření jako např. vytvoření a řádné řízení plně vybavených a plně funkčních tříd pro výuku kurzů digitální gramotnosti, školení učitelů, pomoc při navázání internetového připojení, nebo „surfovací“ poukázky pro úspěšné studenty, které mohou částečně krýt pořízení a přístup ke zboží a službám IKT, především internetu.

    4.3.2

    Obsah a služby gramotnosti IKT by měly sestávat z navrhování, sestavování, zavádění a kontroly školení a podpůrných opatření pro kurzy internetu.

    4.3.3

    Bylo by zapotřebí posílit opatření jakými jsou například „virtuální kampusy“ pro průměrné uživatele internetu, a zajištění mnohojazyčného vzdělávacího obsahu pro tuto cílovou skupinu. Digitální služby veřejné správy mohou propagovat jazykovou rozmanitost a studium jazyků a podporovat mnohojazyčnost v EU.

    4.4

    Internetové portály veřejné správy by se měly přizpůsobit nejvyšším mezinárodně akceptovaným normám pro přístup k internetu. To především znamená řídit se nejvyššími normami iniciativy týkající se přístupnosti internetu (WAI) a také propagovat všechny druhy legislativních, technologických a organizačních opatření, které zpřístupňují IKT a umožňují interoperabilní veřejnou správu v celé Evropské unii.

    4.5

    Prolomení psychických bariér, které lidi někdy rozdělují, musí jít ruku v ruce s prolomením bariér fyzických. EHSV se domnívá, že přístup k fyzickým oblastem i ke způsobům a prostředkům komunikace a právní uznání znakové řeči jsou v současnosti zásadními kroky v procesu zpřístupnění správy každému v Evropě.

    4.6

    Transparentnost znamená podporu volného toku informací, zajištění objektivity, dodání pravdivé a aktuální informace a zamezení jakékoliv možné neprůhlednosti v činnosti správních orgánů.

    4.7

    Relevantní a aktuální informování veřejnosti je jádrem demokratického vztahu mezi vládou a veřejností. Je to jediný způsob, jakým lidé mohou zjistit, jak funguje správa, účastnit se rozhodovacího procesu a hodnotit řízení a jednání.

    4.8

    Nakonec jde o to, využít celý potenciál IKT k zajištění lepší formy správy, která bude účinnější a bližší občanům, a která bude dodávat užitečné a vysoce kvalitní digitální služby a přispívat tak k zapojení jednotlivců a podniků do informační společnosti.

    4.9

    Pomocí těchto opatření by mělo být ve všech členských státech v přiměřené době minimálně dosaženo:

    zajištění práv jednotlivce a podniků jednat s veřejnou správou elektronickou cestou;

    zřízení mechanismů, které zajistí, že nabídka služeb on-line uspokojí poptávku, a to tak, že sestaví přehledný katalog elektronických služeb;

    zajištění odpovídajících způsobů komunikace, díky kterým budou jednotlivci a podniky schopni využít služby nabízené veřejnou správou.

    4.10

    V mnoha případech bude nutné přistoupit k prohlubování technologií v podnicích EU, obzvláště MSP, s využitím technických opatření a specifického odborného poradenství podnikovému sektoru EU, obzvláště tomu, který v souvislosti s IKT nejvíc zaostává, a to prostřednictvím „agentů rozvoje v technologii“ a „agentur rozvoje v technologii“ na národní, regionální a místní úrovni.

    4.11

    Taková opatření musí být podložena dalšími opatřeními na šíření těchto technologií, včetně opatření na školení IKT a budování kapacit a pobídek pro MSP, která jim umožní využít vysoce kvalitní přistup k internetu a IKT jako celek.

    4.12

    Opatření na podporu IKT mohou napomoci integrovat MSP v EU do znalostní ekonomiky pomocí propagace tvorby inovačního výrobního prostředí, dodání dynamiky do podnikových sítí a pomocí účinného shromažďování, sdílení a přenášení technologie a znalostí.

    4.13

    Znatelně urychlit vytváření technologických nebo řídících řešení relevantních pro výrobní sektor EU je možné: a) pomocí provádění srovnávacích analýz pro vyhodnocení stupně vývoje IKT v různých výrobních sektorech; b) zavedením center společné technologie nebo procesu vývoje (sektorové parky pro řešení IKT); c) zřízením center poskytování služeb pro MSP v různých výrobních sektorech a jejich spojením s výzkumem a vývojem (V+V) a inovacemi v IKT (sektorální semináře IKT); d) podporou obchodních sítí služeb poskytovaných podnikům (B2B) nebo služeb poskytovaných soukromým osobám (B2C); e) podporou mechanismů financování rizikového kapitálu a podobných nástrojů; f) vytvořením webových stránek, které by obsahovaly rozsah služeb nabízených odvětvím a podnikům, které si stránky předplatily a g) zřízením digitálního fóra a adresářů on-line pro MSP.

    4.14

    Je třeba podpořit vytvoření center, která by se specializovala na prevenci, řešení problémů, včasné rozpoznání a rychlé vyřešení bezpečnostních problémů i na zabezpečení počítačů a výzkum zaměřený na IKT, vývoj a inovace, a která by nabídla specifická řešení zaměřená na podniky a správní orgány EU, tak aby vytvořila důvěru v sítě a podpořila elektronický obchod a elektronickou veřejnou správu.

    4.15

    Politické strany a organizovaná občanská společnost jsou již schopné komunikovat s veřejností rychle a efektivně, a vyzývají své vlády k přijetí nových opatření k tomu, aby se nová komunikační média, především internet, stala běžným prostředkem přístupu a jednání se správou, přímé účasti na kolektivním rozhodování, uplatňování politických práv a podle okolností i voleb.

    4.16

    EHSV lituje, že se akční plán vůbec nezmiňuje o roli, kterou má organizovaná občanská společnost v dosahování jeho cílů, především cíle na zlepšení demokratické účasti a demokratického rozhodování v Evropě.

    4.17

    EHSV má v úmyslu na úrovni Společenství podporovat, sledovat a kontrolovat iniciativu k dosažení všeobecné přístupnosti, aby mohla být překonána „digitální propast“ a technologická zaostalost, které může zavedení elektronické veřejné správy způsobit v určitých částech společnosti.

    4.18

    Pro dosažení tohoto cíle je třeba zavést reformy, které by zajistily hladký tok informací, hladkou komunikaci po síti a přímý dialog mezi veřejností a orgány veřejné správy, čímž by se zvýšil sociální a demokratický kapitál a zlepšily by se společné digitální sítě.

    4.19

    Kvalita demokracie závisí ve značné míře na tom, jak dobře funguje veřejná správa. Orgány veřejné správy musí být moderní a flexibilní a schopné přizpůsobit se problémům, se kterými se potýká veřejnost, aby pak byly schopná tyto problémy předvídat a řešit. Práce veřejné správy musí být transparentní, aby ve veřejnosti vzbuzovala pocit důvěry a vyvolávala dojem správy, která je blízká lidem.

    4.19.1

    Jako zastánce participativní demokracie se EHSV domnívá, že taková účast podporuje občanské vzdělávání, usnadňuje vládu a zlepšuje zdravé fungování politického systému.

    4.19.2

    Současný stav technologie a znalostní společnosti musí být metodicky vyhodnocen pomocí přesných vědeckých a statistických analýz, aby bylo přesně stanoveno, která opatření mají být pro účinné překlenutí digitální propasti přijata, přičemž je třeba dbát především na prohlubování technologií orgánů se speciálními požadavky, a přispět tak k intenzivnímu využití a aplikaci IKT v evropské společnosti jako celku a mezi tímto druhem orgánů zvlášť.

    V Bruselu dne 14. prosince 2006.

    předseda

    Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Dimitris DIMITRIADIS


    (1)  Stanovisko EHSV k lepšímu provádění Lisabonské strategie; Úř. věst. C 120, 20.5.2005, s. 79-88, přijaté na plenárním zasedání, které se konalo 27. října 2004. Zpravodaj: pan Vever, spoluzpravodajové: pan Ehnmark a pan Simpson.

    (2)  Stanovisko EHSV ke sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů: Ochrana sítí a informací – návrh evropského politického přístupu; Úř. věst. C 48, 21.2.2002, s. 33-41, přijaté na plenárním zasedání, které se konalo 28. listopadu 2001. Zpravodaj: pan Retureau. Odstavec 3.2.1.3.11.

    (3)  Návrh stanoviska . Úř. věst. C 318, 23.12.2006. Zpravodaj: pan Pezzini.

    (4)  Stanovisko EHSV: Úř. věst. C 318, 23.12.2006, přijaté na plenárním zasedání, které se konalo 6. července 2006. Zpravodaj: pan Vever.


    Top