Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005DC0636

    Sdělení komise Radě a Evropskému parlamentu - Posílené partnerství mezi Evropskou unií a Latinskou Amerikou {SEK(2005)1590} {SEK(2005)1613}

    /* KOM/2005/0636 konečném znení */

    52005DC0636




    [pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

    V Bruselu dne 8.12.2005

    KOM(2005) 636 v konečném znění

    SDĚLENÍ KOMISE RADĚ A EVROPSKÉMU PARLAMENTU

    Posílené partnerství meziEvropskou unií a Latinskou Amerikou{SEK(2005)1590}{SEK(2005)1613}

    OBSAH

    I- Zásady 3

    I-1 Úvod 3

    I-2 Partnerství.……………………………………………………………………………4

    I-3 Úkoly….………………………………………………………………………………4

    I-4 Návrhy akcí Komise 5

    I-5 Vrcholná schůzka EU – Latinská Amerika/Karibik 10

    I-6 Závěry 10

    I- Zásady

    I-1 Úvod

    Ve světě, který se setkává s novými hrozbami a příležitostmi, musí Evropská unie (EU) jakožto světový subjekt upevňovat vztahy se svými nejbližšími partnery. V první řadě se nachází Latinská Amerika, s níž sdílíme společný závazek k lidským právům, demokracii a multilateralismu. Evropa potřebuje všechny své přátele, aby potvrdila tyto společné hodnoty. Není mnoho dalších regionů ve světě, u nichž existuje tolik důvodů k vybudování opravdového spojenectví. S ohledem na společnou historii a kulturu jsou totiž Evropská unie a Latinská Amerika schopné si lépe porozumět než s ostatními regiony a mají tak velkou výhodu, aby společně znásobily svůj akční potenciál. Je tedy v jejich zájmu, aby byly výsadními spojenci na mezinárodní scéně. Proto prostřednictvím tohoto sdělení a jeho podrobné přílohy hodlá Komise prohloubit partnerství mezi EU a Latinskou Amerikou, a to obnovením strategie vedené v posledním desetiletí. Od všeobecně politického sdělení o vztazích mezi oběma regiony (1995) se naše vztahy značně rozvinuly.

    EU, která zavedla společnou měnu a rozšířila se na dvacet pět členských států, se stala předním zahraničním investorem v Latinské Americe. Je předním poskytovatelem pomoci v regionu, jakož i předním obchodním partnerem mnoha zemí, zejména sdružení Mercosur. Politický dialog se posílil díky uspořádání tří vrcholných schůzek EU – Latinská Amerika/Karibik (Rio de Janeiro v roce 1999, Madrid v roce 2002 a Guadalajara v roce 2004). Toto sdělení poslouží rovněž jako základ pro přípravu příští vrcholné schůzky EU – Latinská Amerika/Karibik, která se bude konat v květnu 2006 ve Vídni.

    Většina zemí Latinské Ameriky přijala, co se jich týká, demokratické systémy a zahájila ambiciózní hospodářské a sociální reformy. Region využívá ohromného rozvojového potenciálu a hraje čím dál větší úlohu na mezinárodní scéně. Musí se však vyrovnat s velkými úkoly, jak o tom svědčí nedávná zpráva OSN o rozvojových cílech tisíciletí (RCT), a existují zde faktory nestability, které by mohly nakonec ohrozit meziregionální partnerství. EU, jež má bohaté zkušenosti, by mohla přispět k posílení stability a bezpečnosti a k udržitelnému rozvoji v Latinské Americe.

    Stojíme před zahájením nového programového období pomoci Společenství, které by mělo umožnit přidělení významných finančních prostředků regionu (finanční výhled na období 2007 – 2013), a příští vrcholné schůzky EU – Latinská Amerika/Karibik (LAK), jež se bude konat v květnu 2006 ve Vídni. Brzy dospějeme ke konci období, které poznamenají budoucí dohody o přidružení se subregiony (Mercosur, Andské společenství (ANS) a Střední Amerika (SA)) a dohoda o hospodářském partnerství s karibskými zeměmi. EU je přítomna v této zeměpisné oblasti prostřednictvím svých nejvzdálenějších regionů a je důležité toho využít pro zlepšení spolupráce s Latinskou Amerikou a karibskými zeměmi, zejména lepší koordinací finančních nástrojů. Jsme rovněž svědky nového rozvoje v procesu latinskoamerické integrace, který musíme brát v úvahu. Je proto důležité navrhnout směry zamyšlení pro budoucnost.

    Komise chce vyslat pozitivní signál, že se zajímá o tento region. Zdá se, že tam mají pocit, který je však nepodložený, že Evropu příliš pohlcuje její vlastní rozšíření, její sousedství nebo i znepokojující situace jinde ve světě. Toto vnímání klade rovněž otázku zviditelnění EU v praxi z důvodu složitosti jejích struktur a jejích akčních prostředků. Komise hodlá znovu potvrdit, že přidružení Latinské Ameriky je nejen zřejmé, ale i nezbytné v zájmu obou regionů dnes i pro budoucnost. Je-li však Evropa připravena více se angažovat vůči Latinské Americe, očekává rovněž pevný závazek z její strany.

    Toto partnerství mezi EU a Latinskou Amerikou se také týká karibských zemí, které jsou zapojeny do procesu vrcholných schůzek EU – LAK a s nimiž EU udržuje dlouhodobé vztahy v rámci dohod z Lomé a Cotonou. Komise zamýšlí věnovat této otázce sdělení, které přijme začátkem roku 2006.

    V příloze k tomuto dokumentu předkládá Komise podrobnou strategii, kterou navrhuje pro posílení partnerství mezi oběma regiony. Vyzývá Radu a Evropský parlament, aby posoudily toto podrobné představení strategie. Doporučení se uvádějí dále a jsou vysvětlena v příloze.

    I-2 Partnerství

    EU a Latinská Amerika se během vrcholné schůzky v Riu zavázaly rozvíjet „dvouregionální strategické partnerství“ mající za cíl vybudování pevného vztahu v politické, hospodářské a kulturní oblasti. Důvody, pro které toto partnerství stojí za to, aby bylo prohloubeno, jsou podrobně uvedeny v příloze.

    Komise navrhuje dát nový impuls partnerství mezi EU a Latinskou Amerikou, jež dnes čelí mnoha problémům. Cílem Komise je pro nastávající roky:

    - vybudovat posílené strategické partnerství prostřednictvím sítě dohod o přidružení (včetně dohod o volném obchodu), která zahrne všechny země regionu, a která může přispět k integraci regionu jako celku;

    - vést skutečné politické dialogy, které posilují vliv obou regionů na mezinárodní scéně;

    - rozvíjet účinný dialog zaměřený na jednotlivá odvětví (jako sociální soudržnost nebo životní prostředí) za účelem trvalého snížení nerovností a podpory udržitelného rozvoje;

    - přispívat k vytvoření stálého a předvídatelného rámce, který by mohl latinskoamerickým zemím pomoci přilákat více evropských investic, jež dlouhodobě přispějí k hospodářskému rozvoji;

    - lépe přizpůsobit pomoc a spolupráci potřebám dotyčných zemí;

    - zvýšit vzájemné porozumění pomocí vzdělávání a kultury.

    Tato politika vyžaduje neustálý závazek obou stran a trvalé úsilí.

    I-3 Úkoly

    Akční prostředky EU se musejí přizpůsobit nové realitě v latinskoamerických zemích:

    - Integrační procesy, které strukturují naše vztahy, se vyvíjejí, jak o tom svědčí nedávné vytvoření Jihoamerického společenství národů.

    - Tyto integrační procesy nejsou zdaleka ukončeny a jejich postup se liší podle regionů.

    - Každá země regionu však sleduje své vlastní cíle zahraniční politiky na regionální a mezinárodní úrovni.

    - Existují silné subjekty, které si zaslouží, aby se s nimi zacházelo zvláštním způsobem z důvodu jejich úlohy, kterou mají v regionu: Brazílie a Mexiko.

    Partnerství mezi EU a Latinskou Amerikou se zabývá těmito úkoly, které jsou podrobněji vysvětleny v příloze.

    - Spojit síly obou světových subjektů: Je nutné zamyslet se nad prostředky, které mají být společně prováděny, aby se zlepšil politický dialog mezi oběma regiony s konečným cílem posílit jejich vliv ve světě.

    - Podněcovat hospodářské a obchodní výměny na vyrovnaném základě: Pro strategické partnerství je důležité, aby obchod mezi oběma regiony vzrůstal. I přes značný růst obchodních a investičních toků mezi oběma regiony v posledních patnácti letech je jejich růstový potenciál nedostatečně využit.

    - Latinská Amerika, region na cestě konsolidace: Aby se dlouhodobě zabránilo ohrožení stability v Latinské Americe, je důležité, aby EU podporovala Latinskou Ameriku v jejím úsilí, zvláště v těchto oblastech: sociální nerovnost, chudoba a vyloučení; migrace; demokratická správa věcí veřejných; nedovolené drogy a organizovaný zločin a životní prostředí.

    - Více přihlížet k latinskoamerické rozmanitosti: I když Komise podporuje integraci celého regionu, domnívá se, že je čas obohatit přístup, jímž se řídila až doposud, o rozvoj osobnějších vztahů s některými zeměmi na základě zvláštních politik a o lépe zaměřený dialog.

    I-4 Návrhy akcí Komise

    Komise navrhuje:

    (1) zintenzivnit a zaměřit politický dialog s latinskoamerickými partnery;

    (2) vytvořit vhodné prostředí pro obchod a investice;

    (3) podporovat úsilí zemí v regionu s cílem přispět ke stabilitě a prosperitě;

    (4) lépe spolupracovat a lépe si porozumět.

    I-4.1 Zintenzivnit a zaměřit politický dialog

    Je nezbytné posílit politický dialog, aby se přiblížily postoje obou regionů k otázkám společného zájmu. Komise si zvláště přeje, aby byla témata lépe označena a lépe zaměřena podle jednajících stran: vrcholné schůzky, ministerská setkání (s riodejaneirskou skupinou, subregionálními skupinami včetně karibských zemí a zemí využívajících dohod o přidružení).

    Komise doporučuje:

    - upravit podle potřeb politický dialog s vhodnými latinskoamerickými partnery na dvouregionální, dvoustranné nebo subregionální úrovni na pečlivě vybraná témata (jako například reforma OSN, udržení míru, předcházení konfliktům a krizové situace v některých zemích regionu);

    - vybrat omezený počet témat;

    - připravit tento politický dialog na zasedáních vysokých úředníků (typu „trojka“);

    - pro účely politického dialogu pravidelně organizovat neformální zasedání na úrovni vysokých úředníků s několika zeměmi podle aktuální potřeby.

    I-4.2 Vytvořit vhodné prostředí pro obchod a investice

    Posílení strategického partnerství by mělo přispět k vytvoření příznivého prostředí pro hospodářské výměny mezi oběma regiony: v případě Latinské Ameriky by se to mohlo odrazit v přenosu technologií, zlepšení produktivity, rozvoji infrastruktur a v diverzifikaci jejích odbytišť. EU má zase zájem o rozvoj a upevnění svých obchodních pozic, jakož i o pokračování dynamické investiční politiky.

    V této souvislosti se Komise zavazuje pokračovat v cestě:

    - upevnění mnohostranného obchodního systému;

    - prohloubení stávajících dohod o přidružení, tzn. s Mexikem a Chile;

    - jednání o dvouregionálních dohodách o přidružení a volném obchodu;

    - usnadnění přístupu latinskoamerických podniků na evropský trh;

    - dialogu týkajícího se překážek obchodu a investic;

    - makroekonomického dialogu na podporu makroekonomické stability jako podstatného prvku oživení obchodu a investic.

    Komise hodlá podporovat:

    - úlohu evropských špičkových odvětví v rozvoji regionu, zejména na základě iniciativ rozvíjených prostřednictvím rámcových programů týkajících se výzkumu a technologického rozvoje;

    - příznivé prostředí pro evropské podniky v Latinské Americe posílením dialogu o právních předpisech pro přijetí legislativních rámců a společných standardů, a to včetně odvětví dopravy, energie, informačních a komunikačních technologií, bezpečnosti potravin a veterinárních a rostlinolékařských hledisek.

    I-4.3 Společně přispívat ke stabilitě a prosperitě

    1.4.3.1 Vybudovat solidárnější společnosti: podporovat větší sociální soudržnost v zájmu všech

    Evropská unie a Latinská Amerika učinily na vrcholné schůzce v Guadalajaře ze sociální soudržnosti sdílený cíl a prioritu svých vztahů. V souvislosti s globalizací je cílem podpory sociální soudržnosti vybudování solidárnějších společností, které nabídnou každému (včetně těch nejchudších) skutečné příležitosti, pokud jde o přístup k základním právům a zaměstnání, využívání hospodářského růstu a sociálního pokroku a o plnou účast na životě společnosti.

    Komise navrhuje, aby se do všech akcí, které provádí v partnerství s Latinskou Amerikou, začlenil průběžně, soudržně a konkrétně cíl sociální soudržnosti. To se týká zejména:

    - zahájení zvláštního dialogu o sociální soudržnosti,

    - priority sociální soudržnosti v rozvojové spolupráci,

    - intenzivní spolupráce s mezinárodními institucemi,

    - podpory účasti dotyčných subjektů.

    Komise by měla navíc podpořit uspořádání (každé dva roky) fóra o sociální soudržnosti s cílem šířit dosažené výsledky. Tohoto fóra by se měly zúčastnit veřejné orgány, občanská společnost, soukromý sektor a mezinárodní organizace.

    1.4.3.2. Posílit demokratickou správu věcí veřejných včetně vytvoření evropsko-latinskoamerického parlamentního shromáždění

    Komise hodlá pokračovat v podpoře modernizace státu v Latinské Americe:

    - zintenzivní své akce ohledně spolupráce, které posílí správu věcí veřejných a podpoří začlenění, zejména nejchudších občanů;

    - zapojí občanskou společnost do svých akcí a podpoří zapojení občanů (zvláště žen) do politických projektů, mimo jiné prostřednictvím politických stran;

    - podpoří přání EP vytvořit evropsko-latinskoamerické transatlantické shromáždění.

    1.4.3.3. Posílit bezpečnost, zejména boj proti drogám, prostřednictvím přístupu sdílené odpovědnosti

    EU přijala pro období 2005 – 2012 strategii[1] boje proti spotřebě a výrobě nedovolených drog a obchodu s nimi. Boj proti obchodu s drogami a dalším formám zločinu rovněž vyžaduje bojovat proti korupci a praní peněz.

    Komise bude pokračovat v přístupu sdílené odpovědnosti v mezinárodních orgánech, jakož i v pomoci Latinské Americe v jejím boji proti drogám. Podpoří řádnou finanční, daňovou a soudní správu prostřednictvím finančních pobídek v rámci dohod se zeměmi Latinské Ameriky.

    1.4.3.4. Podpořit silnější regionální integraci

    – Integrační procesy v Latinské Americe

    Země Latinské Ameriky zahájily procesy regionální integrace, které již měly značný dopad. Z tohoto hlediska se Latinská Amerika nachází v čele úsilí, které vyvíjejí rozvojové země. Regionální integrace je prioritním směrem v podpoře Komise určené latinskoamerickému rozvoji.

    Komise se také domnívá, že by bylo vhodné zamyslet se s latinskoamerickými partnery nad možností regionální integrační strategie pro celou Latinskou Ameriku. Jednalo by se o dlouhodobou strategii, jež by se nedotkla stávajícího závazku ve prospěch subregionálních integračních procesů.

    Komise si přeje:

    - pokračovat v podpoře všech jednotlivých procesů regionální integrace jakožto klíčového prvku rozvoje regionu;

    - posoudit na vrcholné schůzce ve Vídni, zda pokrok v jednáních o dohodě o přidružení a volném obchodu se sdružením Mercosur umožňuje dospět k závěrům;

    - aby byla uvedená vrcholná schůzka rovněž příležitostí ke shrnutí pokroku dosaženého v oblasti regionální integrace v rámci SA a ANS a posoudit, zda jsou splněny podmínky pro rychlé zahájení jednání o dohodách o přidružení a volném obchodu s těmito dvěma regiony.

    – Územní integrace a vzájemná propojenost

    Složité zeměpisné uspořádání Latinské Ameriky představuje překážku její územní integrace. Účinnější infrastruktury by umožnily podstatně zvýšit obchodní výkonnost latinskoamerických vývozců. Komise hodlá pobídnout evropské a latinskoamerické finanční instituce, aby podpořily územní integraci prostřednictvím vzájemného propojení infrastrukturních sítí v oblasti energie, vody, dopravy, telekomunikací a výzkumu; je potřeba vzít v úvahu v této souvislost vzájemné propojení s karibskými zeměmi i v rámci karibských zemí.

    Komise navrhuje, že se podělí o své zkušenosti ohledně vzájemného propojení infrastrukturních sítí a přeje si, aby EIB poskytla svou podporu v rámci budoucí „latinskoamerické facility“.

    1.4.3.5. Podpořit udržitelný rozvoj

    Komise se domnívá, že dlouhodobá prosperita EU, Latinské Ameriky a Karibiku závisí z velké části na řádné správě jejich přírodních zdrojů a na jejich schopnosti zajistit udržitelný rozvoj ekonomiky.

    Komise hodlá podporovat:

    - zahájení dialogu o životním prostředí tvořícím součást udržitelného rozvoje;

    - uspořádání zasedání ministrů pro životní prostředí pro přípravu vrcholných schůzek;

    - důkladné předběžné jednání v rámci mezinárodních orgánů, zvláště o klimatických změnách.

    1.4.3.6. Předcházet konfliktům a společně řešit krize

    S ohledem na váhu Evropy v Latinské Americe, pokud jde o diplomatickou přítomnost, hospodářské a kulturní vztahy a vztahy rozvojové spolupráce, by mohly oba regiony zahájit politický dialog v oblasti předcházení konfliktům a řešení krizí.

    Na žádost dotčených zemí by měla EU hrát aktivnější úlohu v předcházení konfliktům a v řešení krizí v Latinské Americe. Mohla by:

    - napomáhat předávání zkušeností v dané oblasti;

    - podporovat úsilí zemí a regionálních orgánů;

    - zahájit dialog a strukturovanou spolupráci týkající se této otázky s OAS a riodejaneirskou skupinou.

    - využít budoucího nástroje stability.

    I-4.4 Lépe spolupracovat a lépe si porozumět

    I-4.4.1. Více zaměřit spolupráci a rozvojovou pomoc

    Boj proti chudobě je ústředním cílem politiky Komise týkající se pomoci a spolupráce na období 2007 – 2013.

    V rámci své politiky týkající se pomoci a spolupráce na období 2007 –2013 Komise navrhuje:

    - soustředit se na prioritní témata (sociální soudržnost a regionální spolupráce);

    - věnovat většinu finančních prostředků na snížení chudoby v zemích s nízkými příjmy (včetně zemí zařazených do kategorie nižší, než jsou země s průměrnými příjmy);

    - uskutečňovat cílené akce společného zájmu se zeměmi zařazenými do kategorie vyšší, než jsou země s průměrnými příjmy;

    - pokračovat ve spolupráci v oblasti subregionální integrace se sdružením Mercosur, ANS a SA;

    - soustředit regionální programy týkající se Latinské Ameriky jako celku na odvětví regionálního strategického zájmu;

    - zajistit, aby se význam, který je přikládán tomuto regionu, odrazil v přidělení zdrojů.

    Komise připomíná nutnost zvýšit koordinaci evropské pomoci obecně a zviditelnění její spolupráce zvláště.

    I-4.4.2. Přihlížet ke zvláštní úloze některých subjektů v regionu

    Strategie posíleného partnerství mezi EU a Latinskou Amerikou musí rovněž vzít v úvahu význam a zvláštní úlohu velkých zemí v regionu. Zvláště to platí pro Brazílii a Mexiko.

    Komise navrhuje zahájení zvláštního politického dialogu s některými zeměmi regionu, které hrají zvláštní úlohu, a odpovídající změnu svých činností v oblasti spolupráce.

    I-4.4.3. Vytvořit společný prostor vysokoškolského vzdělávání EU – LAK

    Na základě vrcholné schůzky v Guadalajaře má Komise v úmyslu vytvořit společný prostor vysokoškolského vzdělávání EU – LAK. Jeho cílem je přijmout více než 4 000 latinskoamerických studentů a profesorů na evropské university v období 2007 – 2013.

    I-4.4.4. Zlepšit zviditelnění obou regionů a předávat poselství o Evropě

    Některé průzkumy mínění ukazují, že v Latinské Americe jsou poměrně neinformováni o EU[2]. Srovnatelná situace existuje ve většině zemí EU, pokud jde o latinskoamerické země. V této souvislosti je nezbytné, aby se oba regiony soustředily na vzájemné porozumění. Je třeba se zamyslet nad činnostmi, které by posílily jejich zviditelnění, zejména v kulturní oblasti.

    Komise hodlá posílit přenos znalostí a osvědčených postupů v oblasti kulturní spolupráce jak mezi latinskoamerickými zeměmi, tak mezi latinskoamerickým regionem a Evropskou unií. Doporučuje uspořádat každý rok kolem 9. května (svátek Evropy) týden o Evropě ve všech latinskoamerických zemích, kde je zastoupena, v úzké spolupráci s velvyslanectvími členských států.

    I-5 Vrcholná schůzka EU – Latinská Amerika/Karibik

    Pokud jde o vrcholnou schůzku dne 12. května 2006 ve Vídni, Komise se domnívá, že témata uvedená v prohlášení z Guadalajary – sociální soudržnost, regionální integrace, multilateralismus – jsou stále aktuální, ale je třeba je více konkretizovat. Komise si přeje posoudit na vrcholné schůzce ve Vídni, zda pokrok v jednáních o dohodě o přidružení se sdružením Mercosur umožňuje dospět k závěrům. Tato vrcholná schůzka bude rovněž příležitostí ke shrnutí pokroku dosaženého v oblasti regionální integrace v rámci ANS a SA na základě závěrů a doporučení pracovní skupiny, která provedla společné hodnocení, a k posouzení toho, zda jsou splněny podmínky pro rychlé zahájení jednání o dohodách o přidružení s těmito dvěma regiony. Kromě toho Komise předloží program své pomoci a spolupráce na období 2007 – 2013. Podpoří sociální partnery a občanskou společnost, aby přispěli k vrcholné schůzce. Zvláštní pozornost věnuje světovým problémům, zejména boji proti drogám.

    I-6 Závěry

    V posledním desetiletí se EU a Latinská Amerika zavázaly upevnit své vztahy prostřednictvím strategického partnerství. V tomto sdělení Komise uvádí řadu doporučení, jejichž provádění bude záviset na zapojení všech dotyčných subjektů. Komise vyzývá Radu a Evropský parlament, aby posoudily uvedená doporučení s ohledem na jejich podrobné představení v příloze tohoto dokumentu. Komise se domnívá, že je třeba je prodiskutovat s latinskoamerickými partnery. Vyjadřuje přání, aby se tento dokument stal podkladem k zamyšlení a aby se zahájila rozprava o prostředcích prohloubení spojenectví mezi EU a Latinskou Amerikou.

    [1] Viz: http://europa.eu.int:8082/comm/external_relations/drugs/docs/strategy_05_12.pdf

    [2] „European Union perception in Latin America“, Focus Eurolatino - CJD/Latinobarómetro – 2004 a 2005.

    Top