Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005DC0509

Sdělení komise o zjednodušení a zlepšení právní úpravy společné zemědělské politiky

/* KOM/2005/0509 konecném znení */

52005DC0509




[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 19.10.2005

KOM(2005) 509 v konečném znění

SDĚLENÍ KOMISE

o zjednodušení a zlepšení právní úpravyspolečné zemědělské politiky

A. ÚVOD

Toto sdělení vymezuje plány Komise na zjednodušení společné zemědělské politiky (SZP) při zohlednění ekonomických, environmentálních a politických skutečností. Snížením byrokratické zátěže v odvětví zemědělství, jehož se docílí zvýšením transparentnosti a srozumitelnosti pravidel a zmírněním jejich náročnosti, se sníží náklady pro podniky a zajistí se, že evropští občané budou své peníze využívat hodnotně.

Od svého zavedení vytvořila SZP ucelený politický a právní rámec pro evropské zemědělství; jako plně integrovaná společná politika nahrazuje značný počet vnitrostátních právních předpisů. Ve velké míře přispěla ke splnění cílů Smlouvy o ES a ztlumila sociální dopad zemědělské restrukturalizace. Následkem toho se zemědělci a správní orgány musejí zabývat rozsáhlým souborem pravidel a opatření, což může zvýšit riziko, že nebudou splněny cíle politiky, ztíží se řádné využívání finančních prostředků EU a poklesne přijatelnost opatření v rámci SZP.

Komise pracuje na zjednodušení SZP již déle než deset let a tato práce nyní vstupuje do nové fáze. Vycházejíc z rámcové akce „Aktualizace a zjednodušení acquis communautaire “[1] a na základě sdělení „Společně k růstu zaměstnanosti – nový začátek lisabonské strategie“[2] přijala Komise v březnu 2005 sdělení s názvem „Zlepšení právní úpravy v oblasti růstu a pracovních míst v Evropské unii“[3], v němž zdůrazňuje, že zlepšení právní úpravy přispěje k dosažení lisabonských cílů.

Na zasedání Rady ve složení pro zemědělství v prosinci 2004 komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova oznámila, že hodlá předložit toto sdělení. Tvoří součást příspěvku, kterým SZP podpoří uskutečnění lisabonské strategie EU a celkový koncept Komise pro správu věcí veřejných.

B. ÚČEL ZJEDNODUŠENÍ

Zjednodušením se má identifikovat a odstranit zbytečná zátěž; lze rozlišovat mezi dvěma typy zjednodušení:

technické zjednodušení (tj. v neměnném rámci politiky) vyžaduje přezkoumání právního rámce, správních postupů a mechanismů řízení, aby se dosáhlo usměrnění a zvýšila se hospodárnost a aby bylo současných cílů politiky dosaženo účinnějším způsobem a beze změn v souvisejících politikách; |

„zjednodušením politiky“ se prostřednictvím zlepšení nástrojů na podporu zemědělství a rozvoje venkova sníží složitost. Lze říci, že jde o „rozvoj politiky, který vede ke zjednodušení“. V této souvislosti má zvláštní úlohu posouzení dopadu. |

- Aby se v souvislosti se zjednodušením zabránilo politickým debatám, je důležité zajistit, aby toto rozlišení nebylo zastíráno. Ze zjednodušení se nesmí stát dodatečné forum pro opětovné otevírání politických rozhodnutí.

Toto sdělení se zaměřuje především na příležitosti k technickému zjednodušení, ačkoli z některých akcí, např. z racionalizace či harmonizace mechanismů řízení trhu, se mohou stát politické záležitosti.

C. OMEZENÍ

Zjednodušení SZP je ambiciózním projektem, k němuž je třeba politické odhodlání a silný cit pro realismus. Politiky týkající se zemědělství a rozvoje venkova jsou svou povahou složité a odrážejí cíle jak vnitřní, tak zahraniční politiky vymezené ve Smlouvě o ES.

Zjednodušení musí být v souladu s širokými cíly politiky, jako jsou cíle v oblasti životního prostředí, bezpečnosti potravin a soudržnosti a ochrany finančních zájmů Společenství.

Je nezbytné řádné řízení politiky. SZP je jedinečná v tom smyslu, že je regulována a financována na úrovni EU. Bez společného přístupu k jednotnému trhu, podporám v zemědělství a k obchodu se třetími zeměmi by nebylo možné zaručit rovnocenné podmínky na vnitřním trhu a dále liberalizovat mezinárodní obchod. Rámec EU zajišťuje, že se programy rozvoje venkova provádějí na základě společných pravidel, aniž by vznikaly nespravedlivé konkurenční výhody. Základní normy v oblasti životního prostředí, dobrých životních podmínek zvířat, ekologického zemědělství a označování je třeba zakotvit na společném základě, pokud mají být považovány za spravedlivé. To vyžaduje mohutný soubor právních předpisů a účinné mechanismy financování a kontroly, které ochrání veřejné zájmy a zajistí spolehlivost.

Politiky je třeba uplatňovat v široké řadě různých zemědělských podmínek a administrativních tradic v celé rozšířené EU.

Politická shoda ohledně rozsáhlých a složitých politik vyžaduje rovnováhu mezi správní jednoduchostí a pružností, aby byly zohledněny místní potřeby, zásady proporcionality a subsidiarity a zodpovědnost vůči orgánům Společenství.

Náročnost kontrol je často zmiňována jako vhodná oblast pro zjednodušení. Během posledních 15 let však byly zavedeny moderní, účinné a přiměřené kontrolní režimy; integrovaný administrativní a kontrolní systém (IAKS) udržoval administrativní zátěž zemědělců na zvladatelné úrovni a současně zajišťoval vysokou míru finanční bezpečnosti a ochrany peněz daňových poplatníků.

Ačkoli nelze zjednodušení použít jako argument pro oslabení těchto režimů, Komise je připravena ve vhodných případech zvážit jednodušší postupy, pokud se tím však nesníží úroveň finančního zajištění.

D. HODNOCENÍ

Zjednodušení SZP není novou činností; Komise provádí různé akce již od poloviny devadesátých let.

Postupné reformy SZP zajistily příležitosti ke zjednodušení, nejnověji kombinací velkého počtu přímých plateb na podporu příjmů v rámci odděleného režimu jednotné platby.

Komise zaměřila pozornost na činnosti pro zjednodušení SZP prostřednictvím zpráv Parlamentu a Radě a zdůraznila v nich své odhodlání usilovat o další zjednodušení[4].

Úzce spolupracovala s vnitrostátními orgány, aby byly identifikovány příležitosti ke zjednodušení. Během systematické analýzy v letech 1997–2000 bylo od platebních agentur obdrženo zhruba 200 návrhů; Komise byla schopna učinit pozitivní kroky přibližně u poloviny z nich. Zbylými návrhy se Komise nezabývala, protože by znamenaly nadměrné náklady, oslabily by řádné finanční řízení či nebyly posouzeny jako návrhy, které by nabízely možnost opravdového zjednodušení.

Tyto činnosti byly znovu provedeny v letech 2001–2003. Návrhy členských států byly analyzovány skupinou pro zjednodušení zřízenou Komisí, která se skládala ze zástupců vnitrostátních správních orgánů. Tyto kroky byly obsaženy v diskuzích o reformě v roce 2003 a nebyly podnětem ke zveřejnění samostatné zprávy.

I Horizontální akce

a) Pročištění zemědělských pravidel

Komise klade velký důraz na přístup veřejnosti k právu Společenství a na zlepšení jeho jasnosti a transparentnosti. Usiluje o snížení počtu zemědělských právních předpisů a o zlepšenou prezentaci právních textů, zejména těch, které byly příležitostně měněny.

Komise po řadu letu sledovala aquis , aby určila nadbytečné právní předpisy v odvětví zemědělství, a tento úkol byl podporován dvouletým programem s názvem „Aktualizace a zjednodušení acquis Společenství“[5]. V letech 2003 a 2004 bylo v rámci probíhajících zjednodušujících činností odstraněno ze seznamu platných právních předpisů přibližně 520 právních předpisů, a to formálním zrušením či uznáním za nadbytečné.

Přístup k zemědělským právním předpisům byl kladně ovlivněn zlepšováním nástrojů IT. Veškeré právní předpisy Společenství jsou nyní volně dostupné prostřednictvím internetových stránek EUR-lex[6]. Konsolidace a kodifikace[7] právních textů jednak činí aquis přístupnějším, jednak zlepšuje právní jistotu. Většina zemědělských právních předpisů dostupných on-line existuje v konsolidovaném znění a pouze omezený počet z nich byl formálně přijat v kodifikované podobě.

b) Pravidla státní podpory

Od roku 1999 byla pravidla státní podpory v zemědělství zjednodušena a učiněna transparentnějšími.

Byl vytvořen jednotný právní základ pro používání pravidel státní podpory pro rozvoj venkova[8]. Většina pravidel státní podpory byla zapracována do „Pokynů Společenství pro státní podporu v odvětví zemědělství“[9], čímž vznikl prostor pro zrušení několika textů[10]. Poprvé byla všechna pravidla státní podpory v zemědělství zveřejněna v Úředním věstníku. Transparentnost byla dále zlepšena zpřístupněním dokumentů na internetu[11].

Pravidla státní podpory pro reklamu na zemědělské produkty byla zjednodušena v roce 2001[12], a proto mohly být zrušeny dva texty[13].

Pravidla pro záchranu a restrukturalizaci byla zjednodušena a zlepšena v roce 2004[14].

Požadavek schválení Komisí před poskytnutím nové státní podpory byl snížen rozsáhlým nařízením o výjimkách[15]. Od roku 2004 mohlo být zhruba 30 % veškerých nových státních podpor zaplaceno do 10 dnů od informování Komise, zatímco dříve splátka trvala až šest měsíců.

Nový formát pro roční zprávy zjednodušil od roku 2004 požadavky na podávání zpráv[16].

Nařízení o podpoře de minimis [17] vstoupilo v platnost dnem 1. ledna 2005 a poskytlo členským státům větší prostor pro rychlé poskytování podpory, zejména v případech krizí.

c) Podávání zpráv

Interní studie odůvodnění závazků členských států podávat zprávy dala vzniknout neformálním pokynům a byly sníženy počet a četnost zpráv, zlepšilo se využívání nástrojů IT včetně internetové technologie, která automaticky kontroluje integritu údajů, dále se zlepšila normalizace forem a v některých případech byla změněna struktura právních předpisů. Z toho vzešel trvalý proces nezávislý na počáteční studii.

Některé právní předpisy týkající se nesrovnalostí v oblastech výdajů SZP a strukturálních fondů[18] jsou či budou přezkoumány, aby se snížila administrativní zátěž členských států.

II Akce související s politikou

Komise považuje za vhodné integrovat zjednodušení do své práce týkající se zemědělské politiky, spíše než zřídit samostatný program pro zjednodušení politiky. Integrace zjednodušení do běžného pracovního plánu bude viditelnější od roku 2005: jako součást vylepšené plánovací metodiky budou identifikovány aspekty zjednodušení a určeni předpokládaní příjemci všech navrhovaných opatření.

a) Reforma SZP z roku 2003

Reforma z roku 2003 radikálně změnila SZP, zejména její politiku na podporu příjmů. Stanovila režim jednotné platby v případech, kdy je přímá podpora příjmů pro zemědělce do značné míry oddělena od produkce, a zavedla povinné závazky podmíněnosti. Rovněž ve většině odvětví stanovila obsáhlá společná pravidla přímé podpory.

Reforma je důležitým krokem k lepší kvalitě právních předpisů EU – bylo zrušeno 9 nařízení Rady a také řada dalších ustanovení; byla přepracována základní nařízení o společných organizacích trhů s obilovinami, rýží a sušenými krmivy a nařízení o mléčné kvótě. Bylo dosaženo procedurálního zjednodušení prostřednictvím zřízení jednotného řídícího výboru pro všechny přímé platby.

Komise původně navrhovala model jednotného oddělení, dva typy platebních nároků oddělených od produkce, žádné obnovování vazeb, žádná přechodná období ani odchylky. Během legislativního procesu členské státy požadovaly řadu alternativních možností a zvláštních režimů a Rada je přijala. Členské státy si nyní mohou vybírat mezi dvěma modely dělení a řadou modelů na nižší úrovni, používat částečné oddělování či některé režimy podpory z oddělování vylučovat, provádět samostatné režimy podpory a využívat různé odchylky.

Potenciál reformy pro zjednodušení způsobu, jakým se poskytuje podpora příjmů v odvětví zemědělství, je však stále značný. U plně oddělené verze je třeba, aby zemědělci předložili pouze jednu žádost o podporu, a kontroly se používají v rámci přístupu týkajícího se celého hospodářství.

Zda k tomuto případnému zjednodušení pro zemědělce dojde, závisí na členských státech. Již existují důkazy, které naznačují, že oddělený systém bude možné řídit mnohem snadněji, jakmile budou nezbytné systémy IT plně funkční.

Mnoho členských států se rozhodlo, že v plné míře využije možností, které se otevřely díky pružnosti zavedené tímto režimem. Toto heterogenní provádění reformy jen přispělo ke složitosti a zvýšilo zátěž zemědělců a správních orgánů.

b) Režim jednotné platby na plochu (SAPS)[19] pro nové členské státy

Na podnět Komise bylo během jednání o rozšíření dohodnuto, že členské státy mohou nejdéle po dobu pěti let po přistoupení poskytovat zjednodušenou přímou podporu příjmů. Režim SAPS umožňuje poskytovat paušální sazbu za hektar zemědělské plochy, která se vypočte tak, že se celková dostupná podpora příjmů vydělí celkovým počtem hektarů použitých při zemědělské produkci. V rámci systému IAKS jsou požadovány pouze kontroly ploch a složité kontroly prémií na zvířata se stávají nadbytečnými. Tento systém snížil náklady na přípravné práce před přistoupením a při něm. Umožní osmi novým dotčeným členským státům hladký přechod na režim jednotné platby.

c) Rozvoj venkova

Nové nařízení Rady o podpoře pro rozvoj venkova na roky 2007–2013 zjednoduší obsah, oblast působnosti a provádění politiky.

Strategický přístup (strategické obecné zásady Společenství – vnitrostátní strategické plány – programy) umožní stanovit jasné priority a zjednodušit tvorbu programů a současně vymezí oblast působnosti politiky prostřednictvím vytvoření programů kolem čtyř hlavních os. Každou osu lze vytvořit z řady předem definovaných opatření. Aby se zajistila vyrovnanost programů, uplatní se na každou z os minimální výdajové sazby.

Zjednodušení bude spočívat v přechodu ze dvou typů zdrojů finančních prostředků, pěti systémů programování a tří systémů řízení a kontroly na jednotný rámec pro financování, programování, finanční řízení a kontrolu. Bude existovat jediný fond (Evropský fond pro rozvoj venkova, EARDF), jehož pravidla finančního řízení a kontroly budou přizpůsobena víceletému programování. Zjednoduší se také řízení operačního a finančního programu, a to zřízením sazby financování na úrovni osy a členským státům bude ponechána možnost měnit opatření v rámci osy. U jednotlivých opatření se sníží počet podmínek pro způsobilost.

Organizační struktura zůstává jednoduchá: každý program bude mít jeden řídící orgán (operační provádění) a platební agenturu (finanční provádění) s jasně definovanými funkcemi a zodpovědností.

Jednoduchý systém podávání zpráv založený na společném rámci pro monitorování a hodnocení umožní pokrok při provádění strategií a programů, jež mají být měřeny.

d) Financování SZP

Přijetím nového nařízení Rady (ES) č. 1290/2005[20] byla finanční pravidla pro oba pilíře SZP sjednocena v jednotném právním textu. Nařízení vytvořilo dva fondy (Evropský zemědělský záruční fond – EZZF – a Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova – EAFRD), které budou v co největší míře uplatňovat stejná pravidla, například na úlohu platebních agentur a postup účetní uzávěrky; rovněž se usnadní jednání v případech nesrovnalosti. Nová pravidla zjednoduší finanční řízení politiky rozvoje venkova v příštím programovém období.

Prováděcí nařízení Komise, které se v současnosti připravuje, má přeskupit více než dvanáct samostatných nařízení obsahujících veškerá opatření týkající se platebních agentur, finanční a rozpočtové kázně a přenosu či archivování dokumentů. Toto nařízení může případně obsahovat také opatření pro kontrolu a vzájemnou pomoc členských států.

E. POSOUZENÍ DOPADU

Komise má dlouholeté zkušenosti s využíváním posouzení dopadu při tvorbě politiky v oblasti zemědělství a rozvoje venkova. Po řadu let jsou všechny důležité zemědělské návrhy doplňovány posouzením dopadu. Komise vycházela z tohoto přístupu, když v roce 2002 nahradila metody posuzování dopadu v jediném odvětví integrovaným a víceodvětvovým přístupem[21], který obsahoval pět hlavních kroků[22]:

analýza problémů, |

stanovení cílů, |

určení možností, |

analýza jejich dopadu, |

srovnání jejich výhod a nevýhod. |

- Při posuzování dopadu je pro Komisi stěžejní zásada „úměrné analýzy“, což znamená, že je analýza dopadu úměrná možným dopadům akce.

Tyto postupy představují ideální příležitost pro konzultace zúčastněných subjektů v souladu s minimálními normami Komise pro konzultace[23]. Jejich příspěvek je důležitý pro zajištění kvalitního posouzení a pro to, aby veškeré konečné návrhy byly vhodné. Konzultační metody se v poslední době stále více různí a zahrnují řadu ad hoc fór a slyšení.

V souladu s přístupem Komise k posouzení dopadu je důležité, aby oblast působnosti posouzení dopadu by široká a aby zahrnovala obavy v environmentální a ekonomické oblasti, v oblasti ochrany spotřebitel, hospodářské soutěže a v oblasti sociální politiky. Tento mezioborový přístup lépe odráží rozmanitost skutečného světa.

F. CESTA VPŘED

I Technické zjednodušení

a) Pročištění zemědělských pravidel

Nadále bude pokračovat identifikace a odstraňování nadbytečných právních předpisů Rady a Komise.

Komise prozkoumá nové způsoby, jak zlepšit strukturu a prezentaci zemědělských právních předpisů. Prozkoumá možnost provádění „právního auditu“, aby se odstranila zbytečná ustanovení, víceodvětvová pravidla byla nahrazena pravidly horizontálními a případně byla prošetřena možnost využití ustanovení o skončení platnosti („sunset clauses“).

Tím vzniknou nové možnosti pro zjednodušení mechanismů řízení týkajících se některých specifických dovozních a vývozních postupů, soukromého skladování, veřejného skladování, nabídkových řízení, finančních nástrojů a postupů, povinností podávat zprávy atd. Již se provádějí práce týkající se tradičních společných organizací trhu. Navrhovaná jednotná společná organizace trhu (viz písmeno b) níže) dále usnadní tyto práce v souvislosti s celkovým přehodnocením tržních mechanismů.

b) Nařízení o jednotné společné organizaci trhu

Reforma z roku 2003 zjednodušila právní prostředí SZP tím, že zřídila horizontální právní rámec pro všechny přímé platby a sjednotila řadu režimů podpory do režimu jednotné platby.

Plánuje se, že se horizontální přístup rozšíří na 21 společných organizací trhu, z nichž každá je nyní řízena samostatným základním nařízení Rady, jež je často doplněno souběžným souborem dalších právních předpisů Rady.

Většina základních nařízení má tutéž strukturu a mnoho společných ustanovení. Často obsahují odlišná řešení stejných či podobných problémů. Mělo by být přezkoumáno, v jakém rozsahu lze provést harmonizaci a odvětvové přístupy nahradit přístupy horizontálními.

Tak vznikne jednotný soubor harmonizovaných pravidel v klasických oblastech tržní politiky, jako jsou intervence, soukromé skladování, dovozní celní kvóty, vývozní náhrady, ochranná opatření, podpora zemědělských produktů, pravidla státní podpory, komunikace a předávání údajů.

Stávající nástroje a mechanismy se v podstatě nezmění vyjma případů, kdy je to odůvodněno výhodami plynoucími z harmonizace, a pokud se tím výrazně nesníží jejich účinnost.

Otázka důvodu existence ustanovení, která v některých případech existují již po desetiletí, je nedílnou součástí úkolu Komise vytvořit lepší legislativní prostředí.

Výsledkem by měla být zjednodušená a přehlednější legislativní struktura prvního pilíře SZP.

Využije se postupný přístup:

prvním krokem Komise by bylo zahrnutí těch ustanovení, která má většina základních ustanovení společná, a pravidel společných organizací trhu, která v blízké budoucnosti nebudou předmětem významných přezkoumání politiky; |

později by nařízení o jednotné společné organizaci trhu mohlo být doplněno nařízeními, která nebyla zahrnuta v první fázi těchto činností (např. nařízení týkající se ovoce a zeleniny, vína). |

- To by bylo v souladu s přístupem podle nařízení Rady (ES) č. 1782/2003 o přímých platbách.

Komise přezkoumá možnost předložit první návrh jednotné společné organizace trhu v roce 2006.

c) Správní náklady

V kontextu současné iniciativy pro ověření proveditelnosti „metody EU pro výpočet čistých správních nákladů“ je Komise připravena jednat o možnostech pomoci vnitrostátním správním orgánům při kvantifikaci a snižování správních nákladů, které vznikají zemědělcům v souvislosti s mechanismy SZP.

d) Státní podpory

Rozšířením nařízení o výjimce (ES) č. 1/2004 se urychlí vyplácení státní podpory zemědělcům.

Zjednoduší se pravidla státní podpory, a to snížením počtu stále platných textů ze sedmi na tři: nařízení o výjimce, jediný soubor pokynů a nařízení o podpoře de minimis .

Dne 30. května 2005 byly členské státy vyzvány, aby předložily návrhy na zjednodušení státní podpory.

e) Sdílení osvědčených postupů

Bude přezkoumána možnost zřízení sítě zemědělských odborníků EU na sdílení osvědčených postupů při provádění právních předpisů v oblasti SZP. Využijí se současné struktury, např. dvouletá konference platebních agentur, „ Panta Rhei “ a řídící a poradní výbory.

II Akce související s politikou

a) Reforma společné organizace trhu s cukrem

Návrh Komise na reformu odvětví cukru[24] nabízí širokou řadu zlepšení:

zavedení systému jediné kvóty; |

proměnné dávky z produkce související s kvótami nahrazenými pevně stanovenými poplatky, které nezávisejí na složitých výpočtech založených na nadměrné spotřebě; |

intervence nahrazená soukromým skladováním; |

pravidla obchodu se třetími zeměmi zjednodušená zrušením vývozu cukru, na nějž se kvóty nevztahují, a jednodušším řízením dovozu; |

zahrnutí přímé podpory příjmů v odvětví cukru do režimu jednotné platby. |

- b) Režim jednotné platby

Bude přezkoumáno zjednodušení režimů nedávno zavedených reformou SZP a jejich provádění, jak stanoví doložka pro přezkum uvedená v nařízení Rady (ES) č. 1782/2003.

c) Další odvětví

Zjednodušení bude mít významnou úlohu v různých naplánovaných přezkumech politiky, včetně společné organizace trhu s vínem a v oblasti ekologického zemědělství a politiky jakosti. Zjednodušení odvětví čerstvého a zpracovaného ovoce a zeleniny v kontextu reformy, jež právě probíhá, bude zahrnovat přezkoumání technických norem a jejich vztah ke stávajícím mezinárodním normám.

Nařízení[25] o některých obchodních normách pro vejce by měla být nahrazena jednoduššími a přehlednějšími ustanoveními a jejich technické složky by měly být převedeny do prováděcího nařízení Komise.

d) Posouzení dopadu a vyhodnocování

Jak bylo stanoveno v nových pokynech[26], pro Komisi je při posuzování dopadu stěžejní zásada „úměrné analýzy“. V zemědělství má toto obzvláštní význam, neboť v této oblasti je navrhována řada menších opatření.

Zjednodušení bude integrováno do osvědčeného postupu pro hodnocení opatření SZP, zejména hodnocení předem ( ex ante ), které se provádí u všech návrhů.

III Postupy

Zjednodušení SZP je třeba začlenit do procesu zvyšování povědomí, dialogu a plánování.

a) Konzultace zúčastněných subjektů, prověřování, akční plán

Návrhy na zjednodušení předložené členskými státy a zúčastněnými subjekty během konzultací, které jsou vhodné a doplněné patřičnými odůvodněními, se zohlední při rozvoji akčního plánu pro SZP, jenž má být navržen na úrovni útvarů Komise v roce 2006.

Ačkoli jsou zúčastněné subjekty konzultovány především v rámci posuzování dopadu, Komise opětovně potvrzuje svoji ochotu zvážit veškeré platné návrhy na zjednodušení předložené zúčastněnými subjekty v odvětví zemědělství.

Kromě přezkoumání odvětví, na něž kladou důraz členské státy a zúčastněné subjekty, budou přezkoumány další případné možnosti většího zjednodušení. Nedávno pozměněná struktura generálního ředitelství Komise pro zemědělství a rozvoj venkova a plánované vytvoření soupisu řídících mechanismů tuto práci usnadní.

Tento akční plán rovněž zohlední výsledky diskuzí o tomto sdělení. Bude uvádět konkrétní plánovaná opatření a bude projednán ve skupině odborníků Komise pro zjednodušení SZP.

b) Konference

Konference o zjednodušení je plánována na rok 2006 a zaměří se na názory a potřeby zúčastněných subjektů, zejména členských států a představitelů zemědělských organizací. Konference by rovněž měla posílit smysl pro vlastnictví a zodpovědnost za zjednodušení u všech zúčastněných subjektů včetně členských států. Nové členské státy by měly být vyzvány, aby přispěly se svými zkušenostmi se zaváděním a prováděním SZP při přistoupení.

c) Školení

Interní školení a zvyšování povědomí jsou ve spojení s prozkoumáváním důležitou součástí probíhajících prací. Budou rovněž zahrnovat školení pracovníků ohledně navrhování právních předpisů a semináře o cílech a účelech zjednodušení.

d) Systémy informačních technologií

Využívání nástrojů IT je důležité pro rozvoj mechanismů, které zajistí spolehlivé, včasné a transparentní shromažďování údajů a podávání zpráv, což bude prospěšné jak pro členské státy, tak pro Komisi (např. systém CIRCA pro šíření dokumentů a AMIS Quota, nový rozvíjený systém pro řízení celních kvót). Nástroje IT rovněž pomohou zajistit vhodné elektronické prostředky na podporu elektronické komunikace s vnitrostátními orgány.

G. ZÁVĚR

Toto sdělení je jedním krokem probíhajícího procesu, jenž má zajistit, že zlepšování právní úpravy, a to zejména zjednodušením, zůstane stěžejním aspektem při tvorbě zemědělské politiky a zemědělských právních předpisů.

Důležitá je také aktivní spolupráce všech zapojených orgánů EU. Všechny zúčastněné subjekty by si měly být vědomy, jak je důležité zachovat rovnováhu mezi prosazováním specifických zájmů a vyvarováním se nadměrné složitosti, zejména v případech, kdy je třeba vyjednat náročné politické kompromisy.

Komise se na tomto procesu bude nadále aktivně podílet, cíle zjednodušení však nemůže naplnit sama. Vyzývá členské státy a další orgány EU, aby přijaly zodpovědnost za to, že sníží zátěž zemědělců a budou se snažit zamezovat jejímu vytváření.

[1] KOM(2003) 71.

[2] KOM(2005) 24.

[3] KOM(2005) 97.

[4] KOM(1999)156; KOM(2001) 48.

[5] KOM(2003) 71.

[6] http://europa.eu.int/eur-lex/lex/en/repert/index_03.htm.

[7] Konsolidací vznikají aktualizované, avšak nikoli právně závazné texty; nové právně závazné texty vznikají kodifikací .

[8] Článek 51 nařízení (ES) č. 1257/1999 (Úř. věst. L 160, 26.6.1999, s. 80).

[9] Úř. věst. C 232, 12.8.2000, s. 19.

[10] Viz bod 22 pokynů.

[11] http://europa.eu.int/agriculture/state aid.

[12] Úř. věst. C 252, 12.9.2001, s. 5.

[13] Viz odstavec 75 pokynů pro reklamu.

[14] Úř. věst. C 244, 1.10.2004, s. 2.

[15] Nařízení Komise (ES) č. 1/2004 (Úř. věst. L 1, 3.1.2004, s. 1).

[16] Příloha III B nařízení Komise (ES) č. 794/2004, Úř. věst. L 140, 30.4.2004, s. 1.

[17] Nařízení Komise (ES) č. 1860/2004 (Úř. věst. L 325, 28.10.2004, s. 4).

[18] Nařízení Rady (EHS) č. 595/91 (Úř. věst. L 67, 14.3.1991, s. 11); nařízení Rady (ES) č. 1469/95 (Úř. věst. L 145, 29.6.1995, s. 1); nařízení Komise (ES) č. 1681/94 (Úř. věst. L 178, 12.7.1994, s. 43).

[19] Viz článek 143b nařízení (ES) č. 1782/2003.

[20] Úř. věst. L 209, 11.8. 2005, s. 1.

[21] KOM(2002) 276.

[22] SEK(2005) 791.

[23] KOM(2002) 704.

[24] KOM(2005) 263.

[25] Nařízení Rady (EHS) č. 1907/90; nařízení Komise (ES) č. 2295/2003.

[26] SEK(2005) 791.

Top