Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004XC0914(01)

    Zveřejnění žádosti o zápis podle čl. 6 odst. 2 nařízení (EHS) č. 2081/92 o ochraně zeměpisných označení a označení původu

    Úř. věst. C 229, 14.9.2004, p. 2–4 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    14.9.2004   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 229/2


    Zveřejnění žádosti o zápis podle čl. 6 odst. 2 nařízení (EHS) č. 2081/92 o ochraně zeměpisných označení a označení původu

    (2004/C 229/02)

    Toto zveřejnění zakládá právo podávat námitky podle článků 7 a 12d uvedeného nařízení. Jakákoli námitka proti této žádosti musí být podána do 6 měsíců ode dne tohoto zveřejnění prostřednictvím příslušného orgánu členského státu, členského státu Světové obchodní organizace (WTO) nebo třetí země uznané podle čl. 12 odst. 3. Zveřejnění je odůvodněno následujícími skutečnostmi, uvedenými zejména pod bodem 4.6, díky kterým se žádost považuje za odůvodněnou podle nařízení (EHS) č. 2081/92.

    NAŘÍZENÍ RADY (EHS) č. 2081/92

    „TUSCIA“

    č. ES: IT/00210/08.10.2001

    CHOP ( X ) CHZO ( )

    Tento stručný výkaz je vytvořen za účelem podání informací. Podrobné informace určené především pro výrobce produktů chráněných CHOP A CHZO získáte v úplné verzi specifikace, a to buď na národní úrovni, nebo od úřadů Evropské komise. (1)

    1.   Zodpovědný úřad v členském státě:

    Název

    :

    Ministero delle Politiche Agricole e Forestali

    Adresa

    :

    Via XX Settembre, 20, I-00187 Roma

    Tel.

    :

    (39-06) 481 99 68

    Fax

    :

    (39-06) 42 01 31 26

    e-mail

    :

    qualita@politicheagricole.it

    2.   Skupina:

    2.1

    :

    Název

    :

    Consorzio per la tutela e la valorizzazione della produzione olivicola della provincia di Viterbo

    2.2

    :

    Adresa

    :

    Via Matteotti, 73, I-01100 Viterbo

    2.3

    :

    Zastoupení

    :

    výrobci/ zpracovatelé ( x ) ostatní ( ).

    3.   Typ produktu:

    Třída 1.5 – tuky – extra panenský olivový olej.

    4.   Specifikace:

    (souhrn požadavků podle čl. 4 odst. 2)

    4.1

    Název: „Tuscia“

    4.2

    Popis: extra panenský olivový olej s následujícími vlastnostmi:

    barva: smaragdově zelená se zlatým leskem,

    vůně: ovocná, vyvolává představu zdravého a čerstvého ovoce sklizeného ve stadiu optimální zralosti,

    chuť: středně ovocná s vyváženou lehce nahořklou a kořeněnou příchutí,

    maximální obsah kyselin, vyjádřen podle hmotnosti v kyselině olejové, nesmí být vyšší než 0,5 gramu na 100 gramů oleje,

    peroxidové číslo: < 12 Meq O2/kg.

    4.3

    Zeměpisná oblast: Oblast produkce a zpracování oliv určených pro výrobu extra panenského olivového oleje Tuscia se skládá z území následujících obcí v provincii Viterbo, regionu Lazio: Acquapendente, Bagnoregio, Barbarano Romano, Bassano in Teverina, Bassano Romano, Blera, Bolsena, Bomarzo, Calcata, Canepina, Capodimonte, Capranica, Caprarola, Carbognano, Castel S. Elia, Castiglione in Teverina, Celleno, Civita Castellana, Civitella d'Agliano, Corchiano, Fabrica di Roma, Faleria, Gallese, Gradoli, Graffignano, Grotte di Castro, Latera, Lubriano, Marta, Montalto di Castro (částečně), Montefiascone, Monteromano, Nepi, Oriolo Romano, Orte, Piansano, Proceno, Ronciglione, S. Lorenzo Nuovo, Soriano nel Cimino, Sutri, Tarquinia, Tuscania (částečně), Valentano, Vallerano, Vasanello, Vejano, Vetralla, Vignanello, Villa S. Giovanni in Tuscia, Viterbo, Vitorchiano. Pokud do oblasti patří pouze část obce, je ve specifikaci uvedeno, o jakou část se jedná.

    4.4

    Důkaz o původu: Olivovník se v této oblasti rozšířil v šestém století př. n. l. v důsledku obchodování Etrusků s Féničany a Řeky. Na archeologických nalezištích v jižní Etrurii v provincii Viterbo byly nalezeny olivové pecky.

    Oblast Tuscia, dnešní provincie Viterbo, byla původně součástí Etrurie a její obyvatelé, známí jako Etruskové, ji latinsky nazývali Hetruria nebo Aetruria. Od druhého století n. l. ji Římané začali označovat jménem Tusci nebo Tuscia. V průběhu času se pojmenování Tuscia stalo oficiálním názvem Etrurie a jako takové bylo použito při správní reorganizaci starověké Itálie provedené císařem Diokleciánem (284–305). Mezi hlavní činnosti obyvatel oblasti Tuscia patřilo pěstování oliv a výroba olivového oleje, jak víme z maleb nalezených v etruských hrobech. Produkci oliv přikládali velký význam i Římané, stavěli po celé oblasti Villae, pěstovali v nich olivy a lisovali je v místních lisech; typickou ukázku takového lisu nalezneme v Civita di Bagnoregio. V některých místních střediscích (např. Fabrica di Roma a Civita Castellana) se po staletí vyrábějí keramické nádoby na skladování a přepravu olivového oleje.

    4.5

    Způsob produkce: Extra panenský olivový olej Tuscia se získává z oliv odrůd Frantoio, Caninese a Leccino pěstovaných v hájích, které jsou nejméně z 90 % složené z těchto odrůd. V olivovém háji mohou být přítomny i jiné odrůdy, ale neměly by dohromady představovat více než 10 %.

    Olivovník patří mezi hlavní plodiny této oblasti. Pěstuje se ve specializovaných porostech o hustotě 150 až 300 stromů na hektar, v intenzivních porostech o hustotě převyšující 300 stromů na hektar a ve smíšených porostech do 100 stromů na hektar.

    Při pěstování ve specializovaných porostech se nejčastěji používají keřovitý tvar, tvar Y, kužel a obrácený kužel, ve smíšených porostech se dává přednost tvaru s několika kužely nebo se stromy nechávají volně růst. Stromy se obvykle jednou ročně prořezávají, i když zmlazovací řezy jsou méně časté.

    Fytosanitární ochrana se řídí pokyny integrovaných a kontrolovaných orgánů činných v této oblasti. Je zakázáno používat herbicidy nebo desikanty.

    Olivy se sklízejí ve fázi zralosti, kdy se začínají zbarvovat. Sklizeň je dokončena do 20. prosince u raných kultivarů (Leccino, Frantoio, Maurino, Pendolino) a do 15. ledna u pozdních kultivarů (Caninese, Moraiolo).

    Je zakázáno používat produkty působící předčasné opadávání. Maximální produkce oliv ve specializovaných porostech nesmí překročit 9 000 kg na hektar a ve smíšených nebo kombinovaných porostech 90 kg na strom. Olivy jsou do jednoho dne po sklizni dopraveny do lisovny a jsou zpracovány v průběhu dne po doručení. Přepravují se ve vhodných nádobách.

    Metody výroby oleje musejí splňovat následující požadavky:

    omytí pitnou vodou za pokojové teploty, třídění, odstranění listů,

    lisování vhodnými lisy,

    drcení za teploty nepřesahující 30 °C po dobu nejvýše 60 minut,

    fyzická extrakce lisovacím zařízením, nepřetržité odstřeďování, filtrace následovaná lisováním, nebo filtrace následovaná odstřeďováním,

    odstřeďování olejového moštu: olej a extrahovaný olejový mošt musejí být okamžitě odděleny od zbytků vody a rostlin pomocí děličů z nerezavějící oceli. Při odvozu z extrahovacího zařízení nesmí teplota oleje překročit 28 °C. Z oliv se nesmí získat více než 20 % oleje.

    je zakázáno podruhé bez přestávky odstředit kaši z rozdrcených oliv (zpracovatelská metoda známá pod názvem „ripasso“).

    Pěstování, zpracování i stáčení do lahví se provádí v uvedené oblasti. Důvodem pro stáčení v oblasti je potřeba chránit zvláštní rysy a kvalitu oleje Tuscia tím, že se producentům poskytne možnost dohlížet na kontroly prováděné externím kontrolním subjektem. Chráněné označení původu má pro producenty zásadní význam a umožňuje jim zvýšení příjmu v souladu s cíli a přístupem tohoto nařízení. Kromě toho se olivový olej v této oblasti tradičně stáčí. Pro zajištění zpětné vysledovatelnosti musejí producenti, kteří chtějí uvádět na trh extra panenský olej s uvedením chráněného označení původu, nechat zapsat své olivové háje a zařízení na zpracování a stáčení do rejstříku vedeného kontrolním subjektem.

    4.6

    Souvislost: Tuscia má zvláštní geomorfologické znaky i krajinu. Pohoří Volsini, Cimini a Sabatini obklopují řadu jezer, včetně rozlehlých jezer vulkanického původu Bolsena, Vico a Bracciano a menších jezer Mezzano, Monterosi a Martignano. Různorodost hydrografických znaků je doprovázena různorodostí krajiny, která je také vulkanického původu. Díky tomu jsou zde příznivé klimatické podmínky pro rozvoj fauny a hojnou flóru. Výborné půdní podmínky a existence zvláštních mikroklimat způsobená zejména geomorfologickými znaky (kopcovitým terénem s jezery) pak vedou k tomu, že je tato oblast zvláště vhodná pro pěstování oliv a extra olivový olej Tuscia je zcela typický a jedinečný.

    Olivový olej je významnou součástí místní kuchyně, která do velké míry využívá místní produkci.

    Podnebí je mírné, srážky činí přibližně 900 mm za rok, většinou od jara do podzimu, výjimkou je podnebí v oblasti pohoří Cimini, pro něž jsou typické extrémnější teploty a hojné srážky.

    4.7

    Kontrolní orgán:

    Název

    :

    Camera di Commercio, Industria, Artigianato ed Agricoltura di Viterbo

    Adresa

    :

    Via F.lli Rosselli, 4, I-01100 Viterbo.

    4.8

    Označení: Extra panenský olivový olej musí být uváděn na trh ve skleněných nebo ocelových nádobách o obsahu nepřesahujícím 5 litrů.

    Musí být jasně a nesmazatelně označen nejen podrobnostmi uvedenými v normách pro označování, ale také názvem „Tuscia“, chráněným označením původu.

    Označení musí obsahovat také grafický symbol ukazující konkrétní jednoznačné logo, které se výhradně a soustavně používá ve spojení s chráněným označením původu. Grafický symbol byl speciálně navržen na základě starověkého etruského terakotového antefixu, který byl nalezen při vykopávkách na nalezišti Acquarossa (v oblasti Viterbo).

    Antefix má tmavé okrové pozadí, na němž je kontrastní tmavě červenou barvou napsáno slovo „Tuscia“. Logo je nedílnou součástí specifikace, je v ní podrobně popsáno a barevně zobrazeno.

    4.9

    Národní požadavky:


    (1)  Evropská komise – Generální ředitelství – zemědělství – Oddělení pro politiku jakosti zemědělských produktů – B-1049 Brusel.


    Top