EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020D0327(01)

Prováděcí rozhodnutí Komise ze dne 19. března 2020, kterým se opravuje prováděcí rozhodnutí Komise ze dne 25. června 2019 o zveřejnění žádosti o změnu specifikace názvu v odvětví vína podle článku 105 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 v Úředním věstníku Evropské unie (Dealurile Sătmarului (CHZO)) 2020/C 100/06

C/2020/1859

Úř. věst. C 100, 27.3.2020, p. 6–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

27.3.2020   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 100/6


PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 19. března 2020,

kterým se opravuje prováděcí rozhodnutí Komise ze dne 25. června 2019 o zveřejnění žádosti o změnu specifikace názvu v odvětví vína podle článku 105 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 v Úředním věstníku Evropské unie

(Dealurile Sătmarului (CHZO))

(2020/C 100/06)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 ze dne 17. prosince 2013, kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty a zrušují nařízení Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007 (1), a zejména na čl. 97 odst. 3 uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Rumunsko podalo v souladu s článkem 105 nařízení (EU) č. 1308/2013 pod čj. PGI-RO-A0107-AM01 žádost o změnu specifikace názvu „Dealurile Sătmarului“.

(2)

Komise žádost přezkoumala a dospěla k závěru, že podmínky stanovené v článcích 93 až 96, čl. 97 odst. 1 a článcích 100, 101 a 102 nařízení (EU) č. 1308/2013 jsou splněny.

(3)

Aby mohla být předložena prohlášení o námitce v souladu s článkem 98 nařízení (EU) č. 1308/2013, byla žádost o změnu specifikace názvu „Dealurile Sătmarului“ dne 2. července 2019 zveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie (2).

(4)

Po zveřejnění bylo zjištěno, že dokument zveřejněný v Úředním věstníku Evropské unie nepředstavuje nejnovější znění žádosti o změnu specifikace názvu „Dealurile Sătmarului“, kterou Rumunsko zaslalo.

(5)

Proto by mělo být v Úředním věstníku Evropské unie pod čj. PGI-RO-A0107-AM01 zveřejněno nejnovější znění žádosti o změnu specifikace názvu „Dealurile Sătmarului“ a všem zúčastněným stranám by mělo být umožněno předložit prohlášení o námitce v souladu s článkem 98 nařízení (EU) č. 1308/2013 na základě nově zveřejněné žádosti,

ROZHODLA TAKTO:

Jediný článek

Žádost o změnu specifikace názvu „Dealurile Sătmarului“ (CHZO) v souladu s článkem 105 nařízení (EU) č. 1308/2013 je zahrnuta do přílohy tohoto rozhodnutí.

V souladu s článkem 98 nařízení (EU) č. 1308/2013 se zveřejněním tohoto rozhodnutí uděluje právo podat proti změně specifikace uvedené v prvním pododstavci tohoto článku námitku, a to do dvou měsíců ode dne jejího zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie.

V Bruselu dne 19. března 2020.

Za Komisi

Janusz WOJCIECHOWSKI

člen Komise


(1)  Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 671.

(2)  Úř. věst. C 221, 2.7.2019, s. 3.


PŘÍLOHA

„DEALURILE SĂTMARULUI“

PGI-RO-A0107-AM01

Datum podání žádosti: 10. června 2015

ŽÁDOST O ZMĚNU SPECIFIKACE PRODUKTU

1.   Použitelné předpisy

Článek 105 nařízení (EU) č. 1308/2013 – Změna, která není menšího rozsahu

2.   Popis a důvody ke změně

2.1.   Nové vymezení vymezené zeměpisné oblasti

Sdružení producentů vína zastupující tradiční vinohrady v Satu Mare podalo žádost o změnu specifikace zeměpisného označení Dealurile Sătmarului s cílem rozšířit vymezenou produkční oblast o lokality se stejnými půdními a klimatickými vlastnostmi, jaké má vymezená oblast.

Dokládají to informace o vínech z vinařského regionu Dealurile Sătmarului (konkrétně z oblasti Rătești), která byla dlouho vyráběna a známa pod označením „Dealurile Răteștilor“ nebo „Vinul de Halmeu“.

Faktory týkající se reliéfu a klimatu kopců oblasti Satu Mare, jako jsou Ardud, Beltiug, Hurez, Hodod, Tășnad atd., které se vyznačují strmějšími svahy, jejichž sklon zmírňují terasy, s pleistocénními červenými jílovitými půdami a mírnějšími severními svahy s větším zastoupením podzolové půdy, se středomořskými vlivy, určují vývoj a výrobu vín s vlastnostmi podobnými těm, která pocházejí z dalších oblastí zeměpisného označení „Dealurile Sătmarului“.

Vína mají květinové nebo ovocné aroma (aroma lesních plodů, příznačné pro vína Pinot noir, Merlot, Burgund mare) i peprné či travnaté aroma s příjemnými prvotními tóny (Fetească albă, Furmint). Chutě jsou typické pro danou odrůdu: jsou to kulatá, tříslovitá, sametová vína s plným tělem, s náznakem svíravosti. Bílá vína jsou z důvodu kyselosti půdy charakteristicky svěží.

Vymezená oblast zeměpisného označení Dealurile Sătmarului se změnou rozšiřuje tak, aby zahrnovala tyto lokality v župě Satu Mare:

Beltiug (obce Beltiug, Rătești a Șandra),

Ardud (obce Ardud, Ardud Vii a Gerăușa),

Viile Satu Mare (obce Viile Satu Mare a Tătărăști),

Socond (obce Socond a Hodișa),

Supur (obce Dobra, Hurezu Mare a Racova),

Acâș (obec Unimăt),

Bogdand (obce Bogdand, Babța, Ser a Corund),

Hodod (obce Hodod, Nadișu Hododului, Lelei a Giurtelecu Hododului),

město Carei, s lokalitou Carei,

Pir (obec Pir),

Săuca (obec Săuca),

Cehal (obce Cehal, Cehăluț a Orbău),

město Tășnad, s lokalitou Tășnad,

Sanislău (obec Sanislău).

V dobách komunistického režimu v Rumunsku byly lokality uspořádány podle vinohradů a vinařských středisek. Existovalo velmi známé vinařské středisko s názvem Valea lui Mihai, které zasahovalo do dvou žup – Satu Mare a Bihor. Vzhledem ke konkrétnímu a přesnému vymezení oblasti již zařazení vinařských středisek a vinohradů mezi lokality není relevantní, neboť se vymezení provádí na základě lokalit (měst, obcí).

Po novém vymezení zeměpisné oblasti se zeměpisným označením Dealurile Sătmarului, v jehož rámci došlo k rozšíření o výše uvedené lokality situované na území župy Satu Mare, budou součástí vymezené pěstební a produkční oblasti, ve které jsou získávána vína s uvedeným zeměpisným označením, tyto lokality:

1.

Župa Satu Mare, která zahrnuje tyto lokality:

Halmeu (obce Halmeu a Halmeu-Vii),

Orașu Nou (obce Orașu Nou-Vii, Remetea Oașului a Orașu Nou),

Târna Mare (obec Târna Mare),

Bătarci (obec Tămășeni),

Turulung (obec Turulung-Vii),

Beltiug (obce Beltiug, Rătești a Șandra),

Ardud (obce Ardud, Ardud Vii a Gerăușa),

Viile Satu Mare (obce Viile Satu Mare a Tătărăști),

Socond (obce Socond a Hodișa),

Supur (obce Dobra, Hurezu Mare a Racova),

Acâș (obec Unimăt),

Bogdand (obce Bogdand, Babța, Ser a Corund),

Hodod (obce Hodod, Nadișu Hododului, Lelei a Giurtelecu Hododului),

Pir (obec Pir),

Săuca (obec Săuca),

Cehal (obce Cehal, Cehăluț a Orbău),

město Tășnad, s lokalitou Tășnad,

město Carei, s lokalitou Carei,

Sanislău (obec Sanislău).

2.

Župa Maramureș, která zahrnuje tyto lokality:

město Seini (lokalita Seini, obce Săbișa a Viile Apei),

Cicârlău (obce Cicârlău a Ilba),

Tăuții-Măgheruș (lokalita Tăuții-Măgheruș, obec Băița),

město Baia Mare (obec Săsar),

Remetea Chioarului (obec Remetea Chioarului),

Bicaz (obce Bicaz, Corni a Ciuta),

Băsești (obce Băsești a Odești),

Oarța de Jos (obce Ortița a Oarța de Sus),

obce Mânau, Arduzel, Someșu Uileac, Vilcea a Tohat,

Asuaju de Sus (obec Asuaju de Sus),

Șomcuta Mare (obce Vălenii Șomcutei a Finteușu Mare).

JEDNOTNÝ DOKUMENT

1.   Název, který má být zapsán

Dealurile Sătmarului

2.   Typ zeměpisného označení

CHZO – chráněné zeměpisné označení

3.   Druhy výrobků z révy vinné

1.

Víno

4.   Popis vína (vín)

Analytické a organoleptické vlastnosti – bílá vína

Muscat Ottonel (Muškát Ottonel): slámově či intenzivně žluté, s květinovými tóny, s typickým muškátovým aroma, decentní, jemné, kulaté, sametové.

Sauvignon: nazelenale žluté, s ušlechtilým aroma květu černého bezu, ovocné.

Traminer roz (Tramín červený): žlutavě zelené, s aromatem růžových okvětních lístků, harmonické, s vlastnostmi spojenými se zráním v lahvi.

Pinot gris (Rulandské šedé): nazelenale bílé, nažloutlé, s příjemným primárním aroma čerstvě nakrájených jablek, s chutí žitné chlebové kůrky a akátových květů.

Fetească regală: nazelenale žluté či zlaté, s lehce kyselým aroma letních jablek, u vín, která prošla krátkým zráním, stopy čerstvého sena a medu, s plným tělem, s postupem zrání lehce éterové.

Fetească albă: nazelenale bílé, s příjemnou chutí letních jablek.

Riesling – odrůdy Riesling de Rhin (Ryzlink rýnský), Riesling Italian (Ryzlink vlašský): nazelenale bílé, s nerostným nádechem v době zralosti, ovocné, svěží, příjemně kyselé.

Chardonnay: zlatožluté, s akátovým aroma, měkké, krémové, kulaté, sametové.

Mustoasă de Măderat: nazelenale žluté (nedozrálý citrón), světle žluté zbarvení při zrání v lahvi, s aromatem syrových zelených jablek, svěží, s tóny révových květů, živé, s vysokou kyselostí, nepotřebuje nutně zrát.

Furmint: nazelenale bílé, světle žluté, s příjemným primárním aroma exotického ovoce.

Iordană: nazelenale žluté, s aromatem syrových zelených jablek, svěží, živé.

Uvedené odrůdy révy lze používat jako hlavní odrůdy pro produkci vína, jakož i s jinými odrůdami pro produkci směsí; hlavní odrůda musí tvořit nejméně 50 % konečného produktu. Vína jsou svěží, s ovocným primárním aroma, květinová.

Obecné analytické vlastnosti

Maximální celkový obsah alkoholu (v % objemových)

15,00

Minimální skutečný obsah alkoholu (v % objemových)

10,00

Minimální celková kyselost

4,5 g/l, vyjádřená v gramech kyseliny vinné na litr

Maximální obsah těkavých kyselin (v miliekvivalentech na litr)

1,2

Maximální celkový obsah oxidu siřičitého (v miligramech na litr)

300

Analytické a organoleptické vlastnosti – červená vína

Cabernet Sauvignon: rubínové, s osobitým aroma divoké vegetace a trávy, drsné, tříslovité, tvrdé, postupně se stává příjemně sametové, kulaté, se zráním měkne.

Merlot: rubínové, jasné, s příjemným aroma lesního ovoce, připomíná čerstvé maliny, méně svíravé než u odrůdy Cabernet Sauvignon, se sametovou texturou specifickou pro tuto odrůdu.

Pinot noir (Rulandské modré): tmavě třešňově rudé, s třešňovým aroma, které se s postupem zrání mění v aroma zralých višní, subtilní, sametové, jemné.

Fetească neagră: intenzivně granátově červené, s komplexním aroma, dobře strukturované, příjemné, s dostatečně plným tělem, chutné.

Burgund Mare (Frankovka modrá): granátově červené s fialovými tóny, sytě zbarvené, s aromatem zralých lesních plodů: červeného rybízu, brusinek, ostružin a borůvek, vyvážené, konzistentní, dlouho trvající.

Cadarcă: jasně červené, jasné, s charakteristickým aroma čerstvého ovoce, extraktivní, konzistentní, těžké, s plným tělem, sametové, někdy kyselé.

Syrah: jasně červené, květinový buket s velmi intenzivním pepřovým aroma, tříslovité, s plným tělem.

Ve směsích, které lze získat z odrůd červeného vína uvedených v dané specifikaci, musí podíl hlavní odrůdy činit nejméně 50 %. Vína jsou sytě zbarvená, s postupem zrání sametová, s plným tělem, s aromatem lesního ovoce.

Obecné analytické vlastnosti

Maximální celkový obsah alkoholu (v % objemových)

15,00

Minimální skutečný obsah alkoholu (v % objemových)

10,00

Minimální celková kyselost

4,5 g/l, vyjádřená v gramech kyseliny vinné na litr

Maximální obsah těkavých kyselin (v miliekvivalentech na litr)

1,2

Maximální celkový obsah oxidu siřičitého (v miligramech na litr)

300

5.   Postupy vinifikace

a.   Základní enologické postupy

Relevantní omezení vztahující se na výrobu vín

Při výrobě vín se zeměpisným označením „Dealurile Sătmarului“ není dovoleno přidávání sacharózy.

b.   Maximální výnosy

produkce hroznů – odrůdy Fetească regală, Iordană, Mustoasă de Măderat:

15 000 kilogramů hroznů na hektar

produkce hroznů – odrůdy Fetească albă, Furmint, Riesling de Rhin (Ryzlink rýnský), Riesling Italian (Ryzlink vlašský)

12 500 kilogramů hroznů na hektar

produkce hroznů – odrůdy Merlot, Fetească neagră, Cadarcă, Burgund mare

12 500 kilogramů hroznů na hektar

produkce hroznů – odrůdy Muscat Ottonel (Muškát Ottonel), Pinot gris (Rulandské šedé), Chardonnay, Sauvignon, Traminer roz (Tramín červený)

10 000 kilogramů hroznů na hektar

produkce hroznů – odrůdy Cabernet Sauvignon, Pinot noir (Rulandské modré), Syrah

10 000 kilogramů hroznů na hektar

výroba vína – bílá vína

95 hektolitrů na hektar

výroba vína – červená a růžová vína

85 hektolitrů na hektar

6.   Vymezená zeměpisná oblast

1.

Župa Satu Mare, která zahrnuje tyto lokality:

Halmeu (obce Halmeu a Halmeu-Vii),

Orașu Nou (obce Orașu Nou-Vii, Remetea Oașului a Orașu Nou),

Târna Mare (obec Târna Mare),

Bătarci (obec Tămășeni),

Turulung (obec Turulung-Vii),

Beltiug (obce Beltiug, Rătești a Șandra),

Ardud (obce Ardud, Ardud Vii a Gerăușa),

Viile Satu Mare (obce Viile Satu Mare a Tătărăști),

Socond (obce Socond a Hodișa),

Supur (obce Dobra, Hurezu Mare a Racova),

Acâș (obec Unimăt),

Bogdand (obce Bogdand, Babța, Ser a Corund),

Hodod (obce Hodod, Nadișu Hododului, Lelei a Giurtelecu Hododului),

Pir (obec Pir),

Săuca (obec Săuca),

Cehal (obce Cehal, Cehăluț a Orbău),

město Tășnad, s lokalitou Tășnad,

město Carei, s lokalitou Carei,

Sanislău (obec Sanislău).

2

Župa Maramureș, která zahrnuje tyto lokality:

město Seini (lokalita Seini, obce Săbișa a Viile Apei),

Cicârlău (obce Cicârlău a Ilba),

Tăuții-Măgheruș (lokalita Tăuții-Măgheruș, obec Băița),

město Baia Mare (obec Săsar),

Remetea Chioarului (obec Remetea Chioarului),

Bicaz (obce Bicaz, Corni a Ciuta),

Băsești (obce Băsești a Odești),

Oarța de Jos (obce Ortița a Oarța de Sus),

obce Mânau, Arduzel, Someșu Uileac, Vilcea a Tohat,

Asuaju de Sus (obec Asuaju de Sus),

Șomcuta Mare (obce Vălenii Șomcutei a Finteușu Mare).

7.   Hlavní odrůda (odrůdy) vinné révy

Burgund Mare N – Grosser burgunder, Grossburgunder, Blaufrankisch, Kekfrankos, Frankovka, Limberger

Cabernet Sauvignon N – Petit Vidure, Bourdeos tinto

Cadarcă N – Schwarzer Kadarka, Rubinroter Kadarka, Lugojană, Gâmză, Fekete budai

Merlot N – Bigney rouge

Syrah N – Shiraz, Petit Syrah

Pinot Noir N – Blauer Spätburgunder, Burgund mic, Burgunder roter, Klävner Morillon Noir

Pinot noir N – Spätburgunder, Pinot nero

Fetească neagră N – Schwarze Mädchentraube, Poama fetei neagră, Păsărească neagră, Coada rândunicii

Muscat Ottonel B – Muscat Ottonel blanc

Sauvignon B – Sauvignon verde

Traminer Roz Rs – Rosetraminer, Savagnin roz, Gewürztraminer

Pinot Gris G – Affumé, Grau Burgunder, Grauburgunder, Grauer Mönch, Pinot cendré, Pinot Grigio, Ruländer

Fetească regală B – Königliche Mädchentraube, Königsast, Kiralyleanka, Dănășană, Galbenă de Ardeal

Fetească albă B – Păsărească albă, Poama fetei, Mädchentraube, Leanyka, Leanka

Riesling italian B – Olasz Riesling, Olaszriesling, Welschriesling

Riesling de Rhin B – Weisser Riesling, White Riesling

Chardonnay B – Gentil blanc, Pinot blanc Chardonnay

Mustoasă de Măderat B – Lampau, Lampor, Mustafer, Mustos Feher, Straftraube

Furmint B – Furmin, Şom szalai, Szegszolo

Iordană B – Iordovană, Iordan

8.   Popis souvislostí

Souvislost se zeměpisnou oblastí – podrobné údaje o zeměpisné oblasti

Specifickým přírodním faktorem je umístění v kopcovité oblasti Maramureș, které do určité míry snižuje teploty a zvyšuje proměnlivost srážek. Zimy jsou v tomto kraji mírnější. Místní vinařské oblasti se těší výraznému množství slunečního svitu a jsou zároveň chráněny před větrem a studenými proudy.

To je patrné na slunečnějších svazích, kde průměrné teploty přesahují 10,0 °C (v oblasti Rătești možná i více) a v červenci dosahují 20,0 °C, zatímco rozložení vinic v závislosti na orientaci svahu způsobuje vystavení révy vyšším teplotám.

Víceleté průměrné množství srážek v této oblasti je 650 až 700 mm.

Zrání hroznů je ovlivněno počtem slunečných dní, které celkem činí 2 000 hodin za rok, a také větrem, který je na jaře převážně severozápadní a na podzim a v zimě východní a severovýchodní.

Hydrografická síť vymezené oblasti zavlažuje vinohrady v povodí řek Crasna, Someș, Tur a Ier, přičemž se jejich hlavní přítoky nacházejí u svahů, na kterých roste réva.

Půdy v kopcovité oblasti Ardud-Beltiug-Hurez (obce Beltiug, Rătești a Șandra, Ardud, Ardud Vii a Gherăușa, Hurez) se skládají z hlinitých usazenin a ve více zerodovaných oblastech se nacházejí rovněž nažloutlé či načervenalé hnědozemě se štěrkem a pískem.

Souvislost se zeměpisnou oblastí – příčinná souvislost

Teplotní profil klimatu zajišťuje dobrý vývoj obsahu cukru a kyselosti hroznů, zkvalitňuje aroma, a zaručuje tak dobré hodnoty na konci období zrání.

Jakostní vína mají květinové nebo ovocné aroma (lesního ovoce) a příjemné prvotní tóny, které jsou peprné, travnaté, typické pro danou odrůdu, s kulatým a vyváženým aroma ovlivněným vegetačním obdobím, pro které jsou charakteristické průměrné denní teploty nad 10,0 °C a během kterého vystoupají teploty dostatečně vysoko pro zrání.

V červených vínech je patrné ovocné aroma (lesního ovoce, červeného rybízu, ostružin, borůvek) s plným tělem, zejména v těch, která jsou vyráběna z půd kopců oblasti Hodod (obce Hodod, Nadișu Hododului atd.), které mají hlinité, často karbonátové sedimenty, bohaté na živiny, kde se soustředí velké množství antokyanů přínosných pro víno.

Kyselé půdy a jižní orientace (v oblasti Rătești) společně s mírnými zimami pomáhají produkovat svěží bílá vína (s živou kyselinkou, se specifickým aroma černého bezu, zelených jablek, medu a akátu) a vyvážená červená vína (s ovocným aroma, typickým pro danou odrůdu při zrání v sudu) s potenciálem pro zrání (slabé tóny vanilky při zrání v dubových sudech po dobu dvanácti měsíců, kořenité tóny).

9.   Další základní podmínky

Podmínky uvádění na trh

Právní rámec:

Vnitrostátní právní předpisy

Typ dalších podmínek:

Další ustanovení týkající se označování

Popis podmínek:

Vína se zeměpisným označením „Dealurile Sătmarului“ musí být při balení a označování opatřena hlavní etiketou. Kontrolní štítek je nepovinný.

Odkaz na specifikaci produktu

http://onvpv.ro/sites/default/files/caiet_de_sarcini_ig_dealurile_satmarului_cf_notific_din_24.07.2018_no_track_changes.pdf


Top