Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019H0903(28)

    Doporučení Komise ze dne 18. června 2019 k návrhu integrovaného vnitrostátního plánu Spojeného království v oblasti energetiky a klimatu pokrývajícího období 2021–2030

    C/2019/4428

    Úř. věst. C 297, 3.9.2019, p. 108–111 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    3.9.2019   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 297/108


    DOPORUČENÍ KOMISE

    ze dne 18. června 2019

    k návrhu integrovaného vnitrostátního plánu Spojeného království v oblasti energetiky a klimatu pokrývajícího období 2021–2030

    (2019/C 297/28)

    EVROPSKÁ KOMISE,

    s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1999 ze dne 11. prosince 2018 o správě energetické unie a opatření v oblasti klimatu, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 663/2009 a (ES) č. 715/2009, směrnice Evropského parlamentu a Rady 94/22/ES, 98/70/ES, 2009/31/ES, 2009/73/ES, 2010/31/EU, 2012/27/EU a 2013/30/EU, směrnice Rady 2009/119/ES a (EU) 2015/652 a zrušuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 525/2013 (1), a zejména na čl. 9 odst. 2 uvedeného nařízení,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    V souladu s čl. 3 odst. 1 a přílohou I nařízení (EU) 2018/1999 má každý členský stát povinnost předložit Komisi návrh integrovaného vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu pokrývajícího období od roku 2021 do roku 2030. První návrhy integrovaných vnitrostátních plánů v oblasti energetiky a klimatu měly být předloženy do 31. prosince 2018.

    (2)

    Spojené království předložilo svůj návrh integrovaného vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu dne 20. prosince 2018. Předložení tohoto návrhu je základem a prvním krokem iterativního procesu mezi Komisí a členskými státy za účelem finalizace integrovaných vnitrostátních plánů v oblasti energetiky a klimatu a jejich následné implementace.

    (3)

    Podle nařízení (EU) 2018/1999 má Komise povinnost návrhy integrovaných vnitrostátních plánů v oblasti energetiky a klimatu posoudit. Komise návrh integrovaného vnitrostátního plánu Spojeného království v oblasti energetiky a klimatu komplexně posoudila, přičemž vzala v úvahu příslušné prvky nařízení (EU) 2018/1999. Toto posouzení (2) je zveřejněno spolu s tímto doporučením. Níže uvedená doporučení z uvedeného posouzení vycházejí.

    (4)

    Doporučení Komise se mohou zejména zaměřit na: i) úroveň ambicí cílů, úkolů a příspěvků za účelem společného dosažení cílů energetické unie, a zejména cílů Unie pro rok 2030 v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti, jakož i úroveň propojitelnosti elektroenergetických soustav, které hodlá členský stát dosáhnout v roce 2030, ii) politiky a opatření týkající se cílů na úrovni členského státu a Unie a další politiky a opatření, které mohou mít přeshraniční přesah, iii) veškeré další politiky a opatření, jež mohou být vyžadovány v integrovaných vnitrostátních plánech v oblasti energetiky a klimatu, iv) interakce mezi stávajícími a plánovanými politikami a opatřeními zahrnutými do integrovaných vnitrostátních plánů v oblasti energetiky a klimatu v rámci jednoho rozměru i různých rozměrů energetické unie a jejich konzistentnost.

    (5)

    Při vypracování svých doporučení Komise zohlednila, že na jedné straně musí sečíst určité kvantifikované plánované příspěvky všech členských států, aby bylo možné posoudit ambice na úrovni Unie, a na straně druhé musí být dotčenému členskému státu poskytnut dostatek času na to, aby doporučení Komise řádně zohlednil předtím, než finalizuje svůj vnitrostátní plán.

    (6)

    Doporučení Komise týkající se ambicí členských států ve věci obnovitelných zdrojů energie vycházejí ze vzorce uvedeného v příloze II nařízení (EU) 2018/1999, který je založen na objektivních kritériích.

    (7)

    Pokud jde o energetickou účinnost, vycházejí doporučení Komise z posouzení ambicí členského státu popsaných v návrhu integrovaného vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu ve srovnání s kolektivní úrovní úsilí nutného k dosažení cílů Unie, přičemž jsou zohledněny poskytnuté informace o specifických vnitrostátních okolnostech, je-li to na místě. Konečné vnitrostátní příspěvky v oblasti energetické účinnosti by měly odrážet nákladově efektivní potenciál k úsporám energie a měla by je podporovat spolehlivá dlouhodobá strategie renovací budov a opatření přijatá k dosažení povinných úspor energie podle článku 7 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU (3). Členské státy by měly rovněž prokázat, že řádně zohlednily zásadu „energetická účinnost v první řadě“ tím, že vysvětlí zejména to, jak energetická účinnost přispívá k nákladově efektivní realizaci vnitrostátních cílů konkurenceschopného nízkouhlíkového hospodářství, zabezpečení dodávek energie a řešení otázky energetické chudoby.

    (8)

    Nařízení o správě ukládá členským státům, aby poskytly obecný přehled investic, které jsou k dosažení cílů, úkolů a příspěvků stanovených v integrovaném vnitrostátním plánu v oblasti energetiky a klimatu zapotřebí, jakož i obecné posouzení zdrojů těchto investic. Vnitrostátní plány v oblasti energetiky a klimatu by měly zajistit transparentnost a předvídatelnost vnitrostátních politik a opatření v zájmu zajištění jistoty investic.

    (9)

    Komise současně v rámci cyklu evropského semestru 2018–2019 klade silný důraz na investiční potřeby členských států v oblasti energetiky a klimatu. To se odráží ve zprávě o Spojeném království pro rok 2019 (4) a v doporučení Komise pro doporučení Rady pro Spojené království (5) v rámci evropského semestru. Komise ve svém posouzení návrhů integrovaných vnitrostátních plánů v oblasti energetiky a klimatu zohlednila nejnovější zjištění a doporučení, která vyplynula z evropského semestru. Doporučení Komise doplňují nejnovější doporučení pro jednotlivé země vydaná v rámci evropského semestru. Členské státy by měly rovněž zajistit, aby nejnovější doporučení pro jednotlivé země vydaná v rámci evropského semestru zohlednily i jejich integrované vnitrostátní plány v oblasti energetiky a klimatu.

    (10)

    Nařízení o správě dále od každého členského státu vyžaduje, aby ve svém návrhu integrovaného vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu, jenž má být předložen do 31. prosince 2019, řádně zohlednil jakákoli doporučení Komise, a pokud se dotčený členský stát doporučením nebo jeho podstatnou částí neřídí, měl by pro to předložit odůvodnění a zveřejnit je.

    (11)

    Je-li to na místě, měly by členské státy ve svých integrovaných vnitrostátních plánech v oblasti energetiky a klimatu a v pozdějších aktualizacích vykazovat tytéž údaje, jaké vykazují Eurostatu nebo Evropské agentuře pro životní prostředí. Využívání stejných zdrojových údajů a evropských statistik, jsou-li k dispozici, má rovněž zásadní význam pro výpočet výchozího scénáře pro účely modelování a odhadů. Využití evropských statistik umožní lepší porovnatelnost údajů a odhadů použitých v integrovaných vnitrostátních plánech v oblasti energetiky a klimatu.

    (12)

    V konečném integrovaném vnitrostátním plánu v oblasti energetiky a klimatu mají být zahrnuty veškeré prvky přílohy I nařízení (EU) 2018/1999. V tomto kontextu by měly být posouzeny makroekonomické, a je-li to proveditelné, i zdravotní, environmentální, dovednostní a sociální dopady a dopady na zaměstnanost a oblast vzdělávání plánovaných politik a opatření. Do přípravy konečného integrovaného vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu by měla být zapojena veřejnost a další zúčastněné subjekty. Tyto a další prvky jsou podrobně popsány v pracovním dokumentu útvarů Komise zveřejněném spolu s tímto doporučením (6).

    (13)

    V konečném plánu by Spojené království mělo jasněji popsat vazby mezi domácími politickými opatřeními a rozměry energetické unie a rovněž zohlednit vzájemná propojení mezi plánovanými politikami a opatřeními, pokud jde o rozměry snižování emisí uhlíku, energetické bezpečnosti a vnitřního trhu, a výzkumem, inovacemi a konkurenceschopností. Příklady jsou zásada „energetická účinnost v první řadě“, dopad využití bioenergie na započtené emise a pohlcování v důsledku využívání půdy, změn ve využívání půdy a lesnictví a to, jak rizika spojená se změnou klimatu ovlivňují dodávky energie.

    (14)

    Bylo by užitečné, kdyby konečný integrovaný vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu obsahoval komplexní analýzu aktuálního postavení odvětví nízkouhlíkových technologií na globálním trhu, v níž by byly popsány oblasti s přítomností konkurenčních výhod nebo naopak možných problémů a která by uvedla měřitelné cíle do budoucnosti spolu s politikami a opatřeními pro jejich dosažení, přičemž zmíní příslušné vazby na politiku v oblasti podnikání a průmyslu. Rovněž by mohlo být užitečné, pokud by plán vzal v úvahu roli oběhového hospodářství, uvedl odkazy na vnitrostátní strategie a akční plány, uvedl jejich přínosy a možnosti kompenzace, pokud jde o snížení emisí skleníkových plynů.

    (15)

    Doporučení Komise pro Spojené království vycházejí z posouzení návrhu integrovaného plánu Spojeného království v oblasti energetiky a klimatu, které je zveřejněno spolu s tímto doporučením (7),

    DOPORUČUJE SPOJENÉMU KRÁLOVSTVÍ:

    1.

    Dále specifikovat a kvantifikovat dopady dodatečných politik a opatření, a to i mimo odvětví stavebnictví a dopravy, potřebných k dosažení cíle emisí skleníkových plynů do roku 2030 ve výši –37 % ve srovnání s rokem 2005 u odvětví, na něž se nevztahuje systém EU obchodování s emisemi. To zahrnuje odpovídající závazek podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/841 (8), jenž spočívá v tom, že by emise z využívání půdy, změn ve využívání půdy a lesnictví neměly překročit objem pohlcování a požaduje uplatnění příslušných pravidel započítávání.

    2.

    Předložit jako příspěvek Spojeného království k dosažení cíle EU pro rok 2030 v oblasti energie z obnovitelných zdrojů podíl této energie ve výši nejméně 27 % na základě vzorce v příloze II nařízení (EU) 2018/1999. Uvést v konečném integrovaném vnitrostátním plánu v oblasti energetiky a klimatu orientační trajektorii, která v souladu s uvedeným podílem dosáhne všech referenčních bodů podle čl. 4 písm. a) bodu 2) nařízení (EU) 2018/1999, a to s ohledem na potřebu společného dosažení tohoto cíle. Předložit podrobné a kvantifikované politiky a opatření v souladu s povinnostmi stanovenými ve směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/2001 (9), aby bylo možné tohoto příspěvku dosáhnout včas a nákladově efektivně. Zvýšit míru ambicí v odvětví vytápění a chlazení pro dosažení orientačního cíle uvedeného v článku 23 směrnice (EU) 2018/2001 a zvýšit míru ambicí pro dosažení cíle v odvětví dopravy uvedeného v článku 25 téže směrnice. Uvést další podrobnosti o rámcích umožňujících samospotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů a společenství pro obnovitelné zdroje v souladu s články 21 a 22 směrnice (EU) 2018/2001.

    3.

    S ohledem na potřebu zvýšit míru úsilí pro dosažení cíle Unie v oblasti energetické účinnosti pro rok 2030 stanovit vnitrostátní příspěvky, jež by byly podstatně ambicióznější než prognózy vyplývající z modelů citovaných v návrhu integrovaného vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu. Navrhnout ambicióznější politiky a opatření, které by do roku 2030 zajistily dosažení dalších úspor energie. Uvést politiky a opatření na celé období 2021–2030. Uvést posouzení dopadů plánovaných politik a opatření v oblasti energetické účinnosti, zejména pokud jde o očekávané úspory energie, které mají zajistit.

    4.

    Specifikovat opatření na podporu cílů v oblasti energetické bezpečnosti, pokud jde o diverzifikaci a snížení energetické závislosti, včetně opatření zajišťujících flexibilitu a dlouhodobé dodávky jaderného paliva s ohledem na možný rozvoj kapacity pro výrobu jaderné energie.

    5.

    Definovat perspektivní cíle a úkoly ohledně integrace trhu a především formulovat strategii a časový harmonogram pro přechod na plně tržní ceny.

    6.

    Objasnit své vnitrostátní cíle a cíle financování, pokud jde o výzkum, inovace a konkurenceschopnost, jež se vztahují specificky k energetické unii a jichž má být dosaženo od roku 2023 do roku 2030, aby byly ihned měřitelné a vhodné pro účely podpory dosahování cílů v ostatních rozměrech integrovaného vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu. Podpořit uvedené cíle specifickými a adekvátními politikami a opatřeními včetně těch, jež mají být vypracovány ve spolupráci s ostatními členskými státy, jako je Evropský strategický plán pro energetické technologie.

    7.

    Stavět na projektu Spolupráce v oblasti energetiky v Severním moři, pokud jde o výměnu osvědčených postupů pro podporu mořských větrných elektráren a potenciálních projektů za účelem dosažení cílů energetické unie, jimiž jsou větší energetická bezpečnost, udržitelnost a konkurenceschopnost. S ohledem na rozhodnutí Spojeného království vystoupit z Evropské unie by země měla plánovat opatření zajišťující kontinuální regionální spolupráci s Irskem, pokud jde o připravenost a reakci na mimořádné situace ve vztahu k elektrické energii a zabezpečení dodávek zemního plynu a ropy.

    8.

    Zdokonalit svou analýzu investičních výdajů a zdrojů ve všech rozměrech energetické unie, včetně příslušného financování na vnitrostátní a regionální úrovni, jež je v současnosti zajištěno pro několik oblastí, a doplnit ji o obecný přehled investičních potřeb, rizik a překážek.

    9.

    Uvést veškeré dotace v energetice, zejména včetně dotací na fosilní paliva, a opatření přijatá k jejich postupnému zrušení.

    10.

    Uvést dopady na znečištění ovzduší v případě různých scénářů, poskytnout podkladové informace a zvážit synergie a kompenzační efekty.

    11.

    Uvést podrobnosti o aspektech spravedlivé transformace, zejména posouzením energetické chudoby, uvedením souvisejících cílů a popisem dovednostních a sociálních dopadů a dopadů na zaměstnanost plánovaných cílů, politik a opatření. Zvláštní pozornost by měla být věnována uhelným regionům a regionům s vysokými emisemi uhlíku a tomu, jak budou ovlivněny energetickou transformací. Zvlášť uvést posouzení otázek energetické chudoby spolu s veškerými souvisejícími cíli nebo konkrétními politikami nebo opatřeními, jak požaduje nařízení (EU) 2018/1999.

    V Bruselu dne 18. června 2019.

    Za Komisi

    Miguel ARIAS CAÑETE

    člen Komise


    (1)  Úř. věst. L 328, 21.12.2018, s. 1.

    (2)  SWD(2019) 279.

    (3)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti, o změně směrnic 2009/125/ES a 2010/30/EU a o zrušení směrnic 2004/8/ES a 2006/32/ES (Úř. věst. L 315, 14.11.2012, s. 1).

    (4)  SWD(2019) 1027 final.

    (5)  COM(2019) 528 final, 5. června 2019.

    (6)  SWD(2019) 279 final.

    (7)  SWD(2019) 279 final.

    (8)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/841 ze dne 30. května 2018 o zahrnutí emisí skleníkových plynů a jejich pohlcování v důsledku využívání půdy, změn ve využívání půdy a lesnictví do rámce politiky v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030 a o změně nařízení (EU) č. 525/2013 a rozhodnutí č. 529/2013/EU (Úř. věst. L 156, 19.6.2018, s. 1).

    (9)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/2001 ze dne 11. prosince 2018 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů (Úř. věst. L 328, 21.12.2018, s. 82).


    Top